m Amerika wil helpen bij een op lossing voor kwestie-Cyprus Watervoorziening ter sprake op „praatavond" te Kerkwerve VRIJDAG 16 MAART 1956 No. 17916 - 112e Jaargang ZIERIKZEE SOIE®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbetaling I 3,50, per week 27 cenl. Losse nummers 10 cf. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm, - Succesjes (max. 15 mm,) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1089 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij yoorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Het Midden-Oosten heeft voortdurende aandacht President Eisenhower heeft op 56\jn persconferentie verklaard, dat Amerika bereid is „ai het redelijke en uitvoerbare" te doen om te hel pen bij een oplossing van de kwcs- tie-Cyprus. Cyprus vormt een twistappel van Griekenland en Groot-Brittannië, die beide vrienden van de Ver enigde Staten zijn. Beide zijn te vens van het grootste belang voor de NAVO. Over de kwestie-Cyprus moet door de volken, die erbij betrok ken zijn, een oplossing worden ge vonden. Eisenhower noemde het een ernstig vraagstuk. Met betrekking tot de kwesties van het Midden-Oosten in het al gemeen onthulde de president voor het eerst, dat hij in October een briefwisseling met premier Boel- ganin heeft gevoerd over de Sow- jet-pogingen tot economische pene tratie in dit gebied. De Amerikaanse belangen in het Midden-Oosten lopen ernstig ge vaar en Amerika dient alle moge lijkheden tot een oplossing te on derzoeken. Eisenhower zei de laat ste tijd zeer veel tijd te hebben besteed aan kwesties betreffende De positie van Algerije De Franse premier, Guy Mollet, heeft op een perslunch onder meer gezegd, dat de Franse troepen in Algerije aanzienlijk versterkt zul len worden door de overplaatsing naar Algerije van mannen die reeds in het leger dienst doen. „Het ef fectief van het leger in Algerije zal aanzienlijk toenemen door een grondige structurele hervorming, die reeds gaande is en door het ge bruik van beter aangepast mate riaal". Mollet zei, dat Algerije geen ge wone Franse provincie is, aange zien er acht millioen mohamme danen wonen. Het kan echter ook geen mohammedaanse staat wor den genoemd, omdat het een mil joen inwoners heeft, die uit het moederland stammen. Terwijl de orde hersteld wordt zullen hervormingen bevorderd worden, zoals het invoeren van loonsverhoging en landbouwher vormingen en de bestrijding van werkloosheid door uitvoeren van openbare werken. De Russische invloed in het Midden-Oosten Volgens de „Daily Mail" is een zekere Asian Humbaraci, een ge heime communistische agent die de „vrijheid gekozen heeft", uit het midden-oosten in Londen aangeko men. Hij zou de Britse autoriteiten op de hoogte hebben gebracht van een Russisch plan om invloed te krijgen in Libanon, Syrië en op Cyprus, dus het blad. De diplomatieke correspondent van de „Daily Mail", die met Hum baraci gesproken heeft, schrijft, dat de onlangs benoemde Sowjet-am- bassadeur te Beiroet, Kiktef, de chef van de Russiche geheime dienst voor het midden-oosten is. Kiktef moet, volgens Humbaraci, de positie van de Britten op Cyprus ondermijnen en door omkoperij en zo nodig sabotage de verbindingen tussen de Britse basis op Cyprus en die in het midden-oosten ver zwakken. De verzetsbeweging op Cyprus, de Eoka, zou geleid worden door Russiche agenten, aldus dit bericht. Malenkof naar Groot-Brittannië Ex-premier Malenkof, thans mi nister voor de elektriciteitsvoorzie ning in de Sowjet-Unie, is woens dag per vliegtuig uit Moskou, via Berlijn, naar Groot-Brittannië ver trokken, dat hij voor drie weken zal bezoeken. Het is de eerste maal dat Malenkof een reis buiten de Sowjet-Unie maakt. Westerse waarnemers te Moskou zijn van mening dat het de bedoe ling der Sowjetrussische leiders is met Malenkof's bezoek aan Groot- Brittannië aan te tonen, dat de Sowjet-Unie thans een land is, dat zich zelfs kan veroorloven een af gezette premier op een reis naar het buitenland te zenden en hem te vertrouwen. het Midden-Oosten, tezamen met commissies en deskundigen. Op een vraag antwoordde de pre sident, dat hij noch zijn minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, ooit gezegd heeft, dat Amerika Is raël wapens zal weigeren omdat het te klein is. Eisenhower zei nogmaals, dat Amerika een bewapeningswedloop in het Midden-Oosten wil voorko men en dat Amerika van mening is dat de drie mogendheden-ver- klaring van 1950 een van de beste middelen is om de vrede te hand haven. ,Atoombloemen' „Atoombloemen" zullen één van de hoofdattracties vor men op een internationale bloemententoonstelling die volgende maand te Nantes (Frankrijk) wordt gehouden. De kwekers van deze bloe men zeggen, dat zij door het bombarderen van de bloem zaden met neutronen planten met grotere bloemen en die pere kle;uren hebben gekre gen. Het Brits-Franse ontwapeningsplan Amerika heeft bezwaren De Verenigde Staten hebben een aantal bezwaren geuit tegen het ontwapeningsplan, waarover de Britse en Franse premiers, Eden en Mollet, het eens waren gewor den. Deskundigen van de drie lan den zijn thans bezig te trachten de geschillen uit de weg te ruimen, voordat de volgende week de be sprekingen met de Sowjet-Unie beginnen. In diplomatieke kringen te Lon den wordt gezegd, dat de Ameri kaanse deskundige voor ontwape ningskwesties, Harold Stassen, die voor voorbereidende besprekingen in Londen is, bezwaar maakte, om dat het Brits-Franse plan naar zijn mening te veel concessies aan het Sowjet-blok deed in de sfeer van de defensie. De commissie voor de strijd krachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft dinsdag een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij 150 miljoen dollar beschik baar wordt gesteld voor huisves ting van de Amerikaanse troepen over zee. Het geld zal verkregen worden door de verkoop van over tollige voorraden aan het buiten land. Kanaries voor de paus Een groep Italiaanse studenten heeft paus Pius XII een vergulde kooi met twee kanaries aangeboden als geschenk bij zijn pas gevierde tachtigste verjaardag. De studenten maakten deel uit van een menigte van vijfduizend personen, die woensdag in algemene audiëntie ten Vaticane werden ontvangen De paus geniet in zijn partikuliere vertrekken reeds het gezelschap van een zestal kanaries en de twee nieuwe zullen daar wel aan toege voegd worden, meent men. Betere Duitse wegen De west-Duitse minister van Ver keer, dr. Seebohm, heeft woensdag een tienjarenplan voor verbetering van het wegennet in de bondsre publiek bekend gemaakt. Het zwaartepunt ligt bij de ver betering van 11.000 km hoofdwe gen. Er zullen nieuwe hoofdwegen met een gezamenlijke lengte van 960 km worden aangelegd. Verder zullen er nieuwe autobahnen met een gezamenlijke lengte van 600 km komen, terwijl 1.400 km zal worden verbreed. Paas- en Pinksterverlof parate troepen Van de parate troepen zal vijftig procent met Goede Vrijdag en Pa sen, de andere vijftig procent met Pinksteren verlof krijgen. Het Paasverlof gaat in op 29 maart, d i. de donderdag voor Pasen, na 13 uur. Op 3 april, de dinsdag na Pa sen, moeten de verlofgangers met de eerste reisgelegenheid na 6.59 uur terugkeren. Het Pinksterverlof begint op 17 mei, de donderdag voor Pinksteren na 17 uur. De militairen moeten op de dinsdag na Pinksteren met de eerste reisgelegenheid na 6.59 te rugkeren. Voor andere categorieën militai ren zijn afzonderlijke verlofrege lingen vastgesteld. Een Meteorvliegtuig van de basis te Bevekom (België) is dins dagavond neergestort op een wo ning te Mont-Saint-Guibert. De drie bewoners, man, vrouw en een kind, die zich op de verdieping ge lijkvloers bevonden zijn ongedeerd, maar de eerste verdieping van het huis werd geheel vernield. Terwijl de staart van het vliegtuig op het huls bleef liggen, werden de overige wrakstukken in de omgeving ver spreid. Het toestel werd bestuurd door een eerste sergeant-vlieger, die licht gewond uit het avontuur kwam. Ten minste 50 Algerijnse op standelingen en 25 Franse soldaten zijn dinsdag en woensdag bij he vige gevechten gedood. Dit ge beurde op verscheidene plaatsen in Algerije. Dlskussie over „Den Haag" en het rampgebied Uitgaande van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij werd maan dagavond in café Neele een praat avond georganiseerd, onder leiding van burgemeester Francke, die in het bijzonder verwelkomde de heer J. A. van Nieuwenhuüze, welke deze avond een inleiding zou hou den over het onderwerp „Wat ver andert er op ons bedrijf?" Na de kauserie (door ons reeds meermalen verslagen - Red.) be stond er gelegenheid tot het stellen van vragen met betrekking tot de herverkaveling, waarvan door velen gebruik wex-d gemaakt; meerdere problemen werden aan de orde ge steld- Allereerst kwam ter sprake de waterleidingkwestie. In dit ver band gaf burgemeester Francke een uitvoerige toelichting en uiteenzet ting van de moeilijkheden waar voor de waterleidingmaatschappij zich geplaatst ziet. In Kerkwerve is het buizennet zeer slecht; dit komt omdat vroeger buizen werden gebruikt van gietijzer, die nu ten gevolge van in de grond aanwezige zuren zijn aangetast. Mede door de inundaties tengevolge van de oor log en de ramp, is het tempo van aantasting versneld. Een schade claim kan niet worden afgewikkeld omdat het'Rijk nog niet van deze mëitiiig is overtuigd. Door het zeer slechte buizennet in Kerkwerve Is het hier nog niet mogelijk onder normale druk water te leveren. Het vernieuwen van het net vraagt grote investeringen. Spreker wijst er nog op dat het vertes van de maatschappij tot 1953 doo|f de aandeelhouders-gemeenten zal 1 worden gedekt. Na de ramp weijl een noodleiding gelegd via Scharendijkej Brouwershaven, Zon- nemaire, Noordgouwe naar Zierik zee. Het transport langs deze weg is veel duurder dan langs de lei ding. via Schelphoek, en dit vergt van de maatschappij een extra maandelijkse uitgaaf van ongeveer f 2.000,Ook nu nog werkt de maatschappij met verlies, wat weer door de gemeenten zal moeten wor den gedekt indien geen andere dek king kan worden gevonden. Hier over worden echter besprekingen gevoerd met het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid. Burgemeester Francke eindigt met er op te wijzen dat de maatschappij door de haar ontbrekende middelen niet kan, al zou ze nog zo graag willen. Zoal9 bekend droeg de maat schappij destij d9 een vergoedings percentage van 125, omdat de nieuwe leidingen niet rendabel zul len zijn. De maatschappij heeft het percentage uiteindelijk gesteld op 110. De Herverkaveling kon hier Een beeld uit de voetbalwedstrijd Duitsland-Nederland in Dusseldorp: een gevaarlijk schot over het Duitse doel: v.l.n.r. Appel, Schmidt, doel man Herkenrath en Schlienz. •f- Sc. ♦ano'VCr-wf--. .-'V t mede akkoord gaan. Reeds uit een oogpunt van de volksgezondheid is het ten zeerste gewenst dat aan de maatschappij de middelen worden verschaft om de waterleiding op Schouwen-Duiveland goed te laten funktioneren. De houding van „Den Haag" Een der aanwezigen herinnerde aan een verslag van de bijeenkomst te Ouwerkerk, waarin gemeld werd dat „Den Haag" de mening is toe gedaan dat de ramp heeft afge daan. De voorzitter meent dat die indruk in het verslag is gevestigd als gevolg van een redaktionele be werking van het desbetreffend vex-- slag. De heer van Nieuwenhuijze zegt dat het verslag de mening ook niet juist weergaf. „Wel is het zo. dat deze mening in Den Haag post heeft gevat" (en dat werd nu juist in het verslag beweerd - Red.) maar hiertegen moet ten strijde ge trokken worden, aldus spr. (dit laatste zal wel niemand als on nuttig willen aanmerken - Red.) Volgens spr. moet men de ministe ries er van doordringen dat nog veel moet gebeuren. (De regering is daar wel van overtuigd, maar allerlei uitzonderingsbepalingen op grond van het destijds door de ramp getroffen-zijn, erkent de overheid niet meer. Vandaar de uitdrukking „dat de ramp heeft afgedaan" in Den Haag - Red.). Spreker vroeg zich af of alle ver woeste woningen wel sullen wor den herbouwd. Er zullen genoeg eigenax-en van herbouwplichten zijn die zich voor financiële moeilijk heden zien geplaatst en derhalve niet tot herbouw kunnen overgaan Men is deze woonruimte dan kwijt. Er is een gebrek aan arbeidskrach ten en als men deze wil aaxxtrek- ken moet men woonruimte beschik baar stellen en dat kan men niet. Er is dus hier evengoed woning nood dan in de grote steden. Bij de bedrijven zijn ook veel dienstwo ningen verloren gegaan, die lang niet alle worden herbouwd. Ook op dit punt zal men voor grote moeilijkheden komen te staan. De voorzitter deelde mede dat Kerkwerve er naar streeft alle ver loren gegane woningen te her bouwen. Na een dankwoord sloot de voor zitter de wel zeer nuttige „praat avond". C.N.V.-t.b.c.fonds werd omgezet in sociaal fonds „Draagt Elkanders Lasten", het t.b.c.-fonds van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, Is omgezet in een meer algemeen sociaal fonds ter bevordering van de volksge zondheid. Reeds enige tijd was in de be- sluursinstanties van het C.N.V. de vraag ter sprake gekomen, of „Draagt Elkanders Lasten" zich op breder terrein moet gaan bewegen, nu de tuberculose reeds lang niet meer de volksziekte is, zoals dat in vroeger tijden het geval was. Bo vendien, zo meende men in be- stuurskringen van het C.N.V. eist deze ziekte niet meer zulke zware offers in financieel opzicht, door dat de tuberculose enorm is terug gedrongen, terwijl de tegemoetko mingen aan hen, die er aan lijden, belangrijk zijn uitgebreid. Aange zien er nog andere ziekten zijn, zo als bijvoox-beeld kanker, astma en reuma, waarvoor volgens de be- stuurskringen van het C.N.V. ook hulp moet worden geboden voorts uitzending van kinderen naar vakantie-kolonies, bijdragen voor rusthuisverpleging, hulp bij het aanschaffen van protesen, van ge hoorapparaten en van invaliden- wagens ook vele kosten met zich brengen, heeft de verbondsraad van het C.N.V. besloten het D E.L.-fonds voor dergelijke doeleinden om te vormen. President Elsenhower heeft premier Nehx*oe van India uitgeno digd voor een bezoek aan de Ver. Staten. Het is nog niet bekend of de Indiase premier de uitnodiging heeft aangenomen en wanneer hij eventueel komen zal, aldus heeft een woordvoerder van het Witte Huis woensdagavond in Washing ton bekend gemaakt. Aartsbisschop Makarios, leider der Cyprische vx-ijheidsbeweging, en nog drie andex-e door de Britse autoriteiten verbannen Cyprische kerkleiders, zijn met het Britse fre gat „Loch Fada", op Mahe, het grootste eiland van de ten oosten van Afrika gelegen Britse eilanden groep der Seychellen, aangekomen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. Een werkelijk groot man is nooit vervuld van eigen groot heid. Het K.N.M.I. verwacht tot vrijdagavond: Aanhoudend koud Opklaringen en vrijwel nergens sneeuw van betekenis; matige tot vrij krachtige oostelijke wind; na in de nacht van 2 tot 5 graden vorst, in de middag ongeveer de zelfde temperaturen als donderdag. 17 maart. Zon op 6.52, onder 18.50. Maan op 8.42, onder 0.04. Eerste kwartier: 19 maart te 18.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 maart 6.12 v.m. 18.34 n.m. BROUWERSHAVEN: 17 maart 5.46 v.m. 18.04 n.m. Doodtij: 21 maart. Springtij: 28 maart. Weinig verandering In de algemene weerstoestand is de vorige 24 uur niet veel veran dering gekomen. De algemene oos telijke luchtstroming in Europa hield stand doordat noch het hoge- drukgebied boven Rusland en Scandinavië, noch de depressie bij de Balkan zich veel verplaatsten. Er bleef in ons land af en toe wat meeuw vallen, vooral doordat zich in de hogere luchtlagen een koud lagedrukgebied x*echt boven ons be vond. Aan het front van een de pressie bij IJsland ontwikkelde zich ten westen van Ierland een afzon- derlij".. storing, die in de richting van de Golf van Biscaye trok. Deze storipj^zal weinig invloed op het wéér lix ons land uitoefenen en al leen bewerkstelligen dat de ooste lijke luchtstroming zich handhaaft en misschien zelfs nog iets in kracht toeneemt. Het koude weertype zal hierdoor voortduren. De kwestie van de lonen Op een te Utrecht gehouden spoedvergadering van de Christe lijke Aannemers en Patroonsbond is besloten onder de gegeven om standigheden akkoord te gaan met de drie procent secundaire arbeids voorwaarden. Veertien dagen geleden besloot de bond deze arbeidsvoorwaarden niet te accepteren. Kot te berichten uil het Binnenland HELMOND. Op het gevaarlijke kruispunt nabij de vliegbasis Vol- kel is een ernstige aanrijding ge beurd. Van de drie inzittenden van een uit Helmond afkomstige per sonenauto kwam de 47-jarige be stuurder A. L. om het leven. Zus ter Walthera, hoofd van de r.k. kleuterschool te Helmond, liep een schedelfractuur op en werd ter plaatse van de laatste sacramenten voorzien. Zuster Theodox-a, moeder overste van het St. Aloysius Ge sticht te Helmond, werd met een hersenschudding, een bovenarm en een bekkenfractuur opgenomen in het ziekenhuis te Veghel. Ook de andere zuster is naar het zieken huis te Veghel vervoerd. APELDOORN. Wegens gebrek aan patiënten zal het Dr. van Se- ventersanatorium te Apeldoorn met ingang van 1 april als zodanig ge sloten worden. Het bestuur van de vereniging voor tuberculosebestrij ding heeft met het oog op deze slui ting het gemeentebestuur van Apeldoorn voorgesteld het sanato rium over te nemen en het te be stemmen voor revalidatiecentrum voor invaliden. ROTTERDAM. Op de Bree in Rotterdam-zuid is ter hoogte van de Lange Geer een auto met een vaart van ongeveer 60 km. tegen een reinigingswagen van de tram gebotst, hetgeen de bestuurder van de auto, de opzichter van de P.T.T., H. F. van Hees uit Den Haag het leven kostte. HILLEGOM. Bij een normaal verloop van de bloeitijd der hya cinthen kan worden verwacht dat het bloemencorso in de bollenstx-eek zal worden gehouden op zaterdag 21 april a.s. De titel voor dit ne gende corso in de bollenstreek zal zijn „Lente ju welen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1