ORCAM Zwitsaletten „Stad en Lande" bekommerd over diep ingrijpende veranderingen op het eiland DOUWE EGBERTS Dreischor maakt zich op voor de viering van uniek feest de pittige zware shagJ - KOU, GRIEP, KOORTS DE ONVERBREEKBARE BAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 15 MAART 1956 No. 17915 VERANDERING VAN SFEER Verschillende moedgevende restauraties komen gereed Niet zonder weemoed wordt In het Jaarverslag 1955 van de Ver eniging „Satd en Lande van Schou- wen-Dulveland" gewag gemaakt van de grote diepingrijpende ver anderingen die zich op het eiland voltrekken. Deze veranderingen brengen een wijziging in de sfeer met zich mede, die de gedachte aan vroeger dingen doet vervagen. De wijdheid van de Schouwse polder zal straks gebroken worden door een delingsdijk, aldus vervolgt het verslag, terwijl de wegen meest al kaarsrecht worden, berekend op snelverkeer. Hierdoor heeft het na tuurlijke landschap veel aan be koring ingeboet. De boerderijen zijn alle van eenzelfde model, met meestal grotere schuren dan voor heen. Het bouw- en weiland (door elkaar geklutst om een vlak ge heel te scheppen), vertoont vaak een ziekelijk beeld. Toch is er sprake van een verbetering der cul tuurmethode, daar de waterhuis houding in de toekomst beter kan worden geregeld, wanneer eenmaal de struktuur van de bodem zich heeft hersteld. Daar de bodemconstellatie nog geen beplanting gedoogt, wekt het landschapsbeeld - vooral in de winter - nog veel herinneringen aan de februariramp van 1953. De dorpen zijn onherkenbaar van vorm veranderd, waarbij de lage lande lijke huizenbouw is vervallen. Dit komt ten goede aan de betere be woning der huizen, maar het bete kent een verlies aan landschappe lijk schoon. Dit wordt nog geaccentueerd door de geringe beplanting der dorpen. Wanneer in de toekomst een singel van groen om de dorpen zal zijn gegroeid, kan dat een goede over brugging geven, passend bij het landschap. Nu steken de nieuwge bouwde huizen brutaal hun daken omhoog in het zeer vlakke land schap. Verlies aan schoonheid in ZIerikzee Ook de stad Zierikzee heeft - al dus vervolgt het verslag - veel van haar oude schoonheid verloren. In de vroeger pittoreske straatjes zijn gapingen ontstaan. Juist de geslo ten straatwanden - aan Zierikzee eigen - gaven de stad 'n oud karak ter. Die straatwanden zijn nu mis vormd door afbraken. De openge vallen ruimten zijn dichtgespijkerd met planken. Als gevolg van de woningpolitiek worden oude wo ningen in het stadscentrum afge broken en met het hierdoor te ver krijgen bouwvolume zal de nieuwe stadswijk - in het uitbreidingsplan - voor een gedeelte bebouwd kun nen worden. Hieruit vloeit voort dat de binnenstad, het bedroevend beeld van vandaag nog lang zal blijven vertonen. Het doet het be stuur van de vereniging leed dat hierdoor zelfs monumenten verlo ren dreigen te gaan, als het Vlaam se geveltje met tudorboog in de Meelstraat en het Sint Rochushofje in de Manhuisstraat. Het middeleeuws karakter van de stad wordt bovendien aangetast door de dammen in de grachten aan de noord- en zuidzijde van de stad. De plannen stellen verder in het vooruitzicht een ontvolking van de oude stad, ook al door de bouw van scholen in het uitbreidingsplan, De moeilijkheden van het verkeer worden hierdoor „meegenomen1" naar de nieuwe wegen, aldus het verslag. Het slot „Moermond" In de samenstelling van de stich ting, die tenslotte het slot „Moer mond" te Renesse aankocht, heeft „Stad en Lande" een werkzaam aandeel gehad. De eerste werk zaamheden en schoonmaken der grachten van het slot, zijn reeds achter de rug en de restauratie van het slot is in voorbereiding. Als verdere restauraties worden genoemd: het huis aan de Lage- zoom te Haamstede (met kleine subsidie van de vereniging), het Veel schoorsteenbranden in Nederland In vergelijking met andere grote steden in Europa staan die in Ne derland aan de spits met het aan tal schoorsteenbranden. Parijs en Londen buiten beschouwing gela ten, want daar is het al niet veel beter dan in ons land, waar er zo'n drie- vierduizend per jaar voor komen. In verscheidene buitenlandse ste den is het schoorsteenvegen van overheidswege geordend uit het oogpunt van brandpreventie, zo vertelde de heer P. W. Vitali, voor zitter van de Algemene schoor steenvegers patroonsbond, waarbij 430 van de circa 500 schoorsteen veger sbed rij ven in ons land zijn aangesloten. Hoeveel „beunhazen" er zijn, is niet bekend, doch de heer Vitali noemde hun aantal „hemel tergend uitgebreid". kerkje van Noordgouwe, de St. Ni- solaaskerk te Brouwershaven, de kerk te Nieuwerkerk, kerk en toren te Serooskerke, de Kleine of Gast- huiskerk te Zierikzee (gehoopt wordt dat de Beurs deze zomer ontdaan wordt van het houten schot), stadhuis en Tempelieren huis te Zierikzee. In voorbereiding is de restauratie van de Zuidhaven poort. Het poortje in de St. Do- musstraat is geheel gereed geko men. Het gildepoortje in de Ven kelstraat reeds voor een groot ge deelte. Een nieuwe zerken stoep- paal werd (met subsidie) geplaatst in de Nieuwstraat, twee deuren in deze straat werden gerestaureerd, terwijl nog verdere plannen in een gevorderd stadium zijn. Tussen de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek en de verkavelingsinstanties is een sa- menspreking gehouden, waardoor een waardevolle samenwerking is ontstaan, zulks als gevolg van het rumoer rond het vernielde kerkhof van oud-Duivendijke. Tegen het uitbreidingsplan van Haamstede werd een bezwaar schrift ingediend, omdat een ver keersweg was geprojekteerd door het bestaande bos, in de onmiddel lijke nabijheid van het kasteel. Herinnerd wordt aan het gehou den oudheidkundig symposion, als gevolg waarvan toezegging werd verkregen van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek Inzake Brabers en de resten van de vliedberg te Zierikzee. Ook het behoud van de vliedberg bij Eiker zee en de opgraving en hei-stelling van Klaaskinderkerlce en tenslotte de opgraving van het slotplein te Renesse om de mogelijke bewijzen te vinden dat het in 1297 verwoeste slot „Moermond" op die plaats ge staan heeft, zijn van het symposion positieve resultaten. In een slotzin wordt in het rap port de vraag gesteld, of de uit voering van de Deltawerken niet een verlies met zich zal brengen aan folklore en bestaande schoonheids- vormen. Uitdrukking wordt gege ven aan de wil van het bestuur te blijven sti-ijden voor het behoud van bedreigde schoonheid, ook in de bouwkunst. KERKNIEUWS De Nederlandse Zondagsschool- Vereniging negentig jaar De Nederlandse Zondagsschool- Vereniging zal op 6 en 7 juni in Amsterdam haar negentigjarig be staan vieren. Tijdens de eerste d ag zal des morgens een officiële jaarvergade ring worden gehouden; des mid dags volgt een feestmiddag en des avonds is er een herdenkingssa menkomst waar het spel „De bij belse boodschap" zal worden op gevoerd. In-de morgenvergadering van de tweede dag zal een nog niet vast gesteld onderwerp ter sprake ko men, waarna in de middagverga dering zal worden gesproken over: „De kunst van het vertellen". Bond van Geref. Jongelings verenigingen Blijkens het jaaroverzicht van de Nederlandse Bond van Jongelings verenigingen op Geref. grondslag is het aantal aangesloten verenigin gen gedurende 1955 toegenomen met 11, waardoor het totale aantal gekomen is op 1107. Het ledental van deze verenigingen bedroeg per 31 december 1955, na een achter uitgang van 53 gedurende dat jaar, in totaal 17235. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben als restaurateur van het in aanbouw zijnde café-restau rant te Kruiningen aangewezen de heer C. A. Stadhouders te Bergen op Zoom. STRAKS EEN 105-JARlGE Afwisselend feestprogramma opgesteld Dreischor heeft in verband met de komende 105e verjaardag van de heer Jan Kip, een feest voor bereid dat zal klinken als een klok. Het feest is bepaald op maandag 19 maart. Zoals bekend valt de feite lijke jaardag op zondag 18 maart. De feestelijkheden op maandag zjjn voorbereid door de Oranjevereni ging „Dreischor". De feestelijkheden beginnen om kwart voor twee. Dan vindt de op stelling plaats van een défilé dat zal worden gehouden door de schooljeugd, het muziekgezelschap „Crescendo" en de dorpsvereni gingen. Het défilé vindt plaats naar de woning van de jarige. Daar zal de vlag worden gehesen door twee kleuters van de openbare kleuter school, onder het zingen van een speciaal gemaakt feestlied. Komt nu kleinen, komt nu groten, Ieder viert een zeldzaam feest; Nimmer is er hier in Dreischor Zo'n unieke dag geweest. Dan worden toespraken gehou den en vindt overhandiging plaats van het geschenk der bevolking. De harmonie „Crescendo" brengt een muzikale groet. Bij terugkomst van de stoet op de dorpsring vindt een boomplan ting plaats. De eerste bomen zullen Ingezonden mededeling m Stad en Provincie ZIERIKZEE Ver. „Stad en Lande" van Schouwen-Duiveland Op vrijdag 23 maart zal een al gemene vergadering worden gehou den van de vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" Het jaarverslag zal worden uitge bracht, alsmede het verslag van de commissie tot nazien van de reke ning. Een bestuursverkiezing zal plaats vinden. Aftredend zijn de heren A. A. van Eeten, Joh. Vijver berg en P. van Beveren. Als tegen kandidaten zijn gesteld de heren D. Kosten, Joh. v. d. Bijl en C. O. J. Hendrikse. Een voorstel komt ver der ter tafel tot het houden van de zomervergadering te Veere. Na de pauze zal de heer D. Hack, bekend fotograaf te Renesse, zijn serie kleurenplaatjes van Schouwen-Dui veland vertonen. HAAMSTEDE Grasstrook in brand op vliegveld Maandagmiddag omstreeks kwart over twee werd de bevolking opge schrikt door zeer langdurig sirene- geloei. Later bleek - gelukkig - dat de brand niet in de kom van de gemeente was uitgebroken, doch op het vliegveld. In verband met in de toekomst uit te voeren werkzaamheden werd aldaar het aanwezige gras afge brand. Door de minder taktische wijze waarop dit gebeurde kreeg de brand een dermate grote om vang dat de brandweer gealar meerd moest worden. Deze was in zeer korte tijd op het terrein van de brand aanwezig, waar de vuur- strook zich inmiddels had uitge breid tot een breedte van één km. Met behulp van een aantal vrijwil ligers werd het vuur bestreden door het opgooien van zand en het uit slaan met schoppen. Na een uur hard werken kon het vuur tot staan worden gebracht, juist op de rand van het gebied der Domaniale duinen. Het gehele vliegveld - ongeveer 36 ha groot - en nog ongeveer 60 ha ander terrein werd afgebrand en herschapen in een zwart gebla kerd gebied. Dank zij de niet al te sterke wind is het hierbij kunnen blijven, anders ware het niet mo gelijk geweest deze gevaarlijke brand te blussen. NOORDGOUWE Vergadering IJsvereniging In café den Hollander te Schud- debeurs hield de ijsvereniging haar algemene ledenvergadering onder leiding van de voorzitter, de heer J. de Keijzer W.Jzn. In het bestuur kwamen geen ver anderingen. Het kassaldo van vo rige jaren bedroeg f 74,54, wat met het daarbij ontvangen totaalbedrag van f 696,76 de beschikking gaf over f 771,30. De uitgaven bedroe gen f 426,74, zodat de rekening sloot met een goed slot van f 344,56. Het bestuur legde grote aktivl- teit aan de dag. Het organiseerde vier ijsfeesten of wedstrijden voor kinderen; zeven voor ouderen, w.o. drie gekostumeerde. Herhaalde sneeuwval maakte veel baanvegen nodig, wat de bestuursleden, bijge staan door sportieve belangstel lenden, belangeloos op zich namen. De winkelstand ter plaats was in de uitgaven tegemoet gekomen door gratis prijsjes, voornamelijk voor de jeugd, beschikbaar te stellen. Een woord van dank is hier op zijn plaats, zomede aan de familie Ge luk van „Weelzicht" voor de faci liteiten welke zij verleende. NIEUWERKERK De ontspanning voor bejaarden De ontspanningsavonden voor be jaarden alhier, mogen zich in een toenemende belangstelling verheu gen. Begonnen werd eenmaal in de veertien dagen te vergaderen. Het ligt in de bedoeling nu elke week een bijeenkomst te houden en wel op woensdagmiddagen. In verband met de biddag is de bijeenkomst deze week vastgesteld op donder dag 15 maart. ZONNEMAIRE Voor het te 's Gravenhage ge houden examen ter verkrijging van het diploma tweede werktuigkun dige Grote Handelsvaart, slaagde de heer A. Geelhoed Azn. van hier. De Franse regering heeft be sloten de Mohammedaanse, troepen uit Algerije terug te trekken om dat velen deserteren. Zondag werd de desertie van 114 moslims in Ca sablanca gemeld. Vorige week lie pen re bij Souk-Arras 75 naar de opstandelingen over. Het Russische schip „Ob", dat deel uitmaakt van de Russische zuidpoolexpeditie, heeft een nieuwe archipel ontdekt die uit drie eilan den bestaat. Deze archipel, die op geen enkele kaart voorkomt, ligt ten oosten van de Daviszee. MUZIEK Herdenking geboortedag Joseph Haydn Op de laatste dag van deze maand wordt het feit herdacht dat Joseph Haydn 224 jaar geleden werd ge boren. Haydn stamt uit een zeer muzi kaal gezin, zijn ouders jongen goed en bovendien was zijn vader een kundig harpspeler. Spoedig was er echter thuis niets meer voor hem te leren en nam hij zijn intrek bij een oom, die onderwijzer en musi- kus was. De enige leermeesters die Haydn ooit heeft gehad zijn deze oom, de „Sëngerknaben" en de komponist N. Porpora. Door zijn grote belangstelling in de prestaties van anderen kwam Haydn in kontakt met al zijn tijd genoten en heeft hij onmiskenbaar zijn invloed doen gelden op vele musici. Hij is de komponist van een grote hoeveelheid onsterfelijke mu ziek en heeft - door zijn koncert- reizen - voor het 'eerst Europa in kennis gebracht met de kunst die in Duitsland leefde als een meer of minder plaatselijke aangelegen heid. Haydn is naast de schepper van maar liefst 104 symfonieën, de kom ponist van een aantal prachtige oratoria, o.a. „Jahreszeiten" en „Die Schöpfung". Zijn piano-sonaten bie den vooral voor de amateur een onuitputtelijke voorraad goed speel bare en fijnzinnige muziek. worden geplant door opa Kip en de autoriteiten en de overigen dooi de oudste leerlingen der o.l. school. Ook het verdere feestprogramma is nog interessant. Optreden van prof. Bartho Misticus, humoris tisch goochelaar, voor de school jeugd, afgewisseld met traktaties. Verder zal een ontspanningsmiddag worden gehouden voor alle inwo ners boven de leeftijd van 65 jaar in café „Centrum", met medewer king van *t toneelgezelschap „Stre ven naar beter" en de heer J. C. de Later. Als verdere programmapunten noemen wij: volksspelen, draaior- gelmuziek, fakkel- en lampionop tocht met muziek en een serenade aan de woning van opa Kip, waar na op de dorpsring een vreugde vuur zal worden ontstoken. In de avonduren treedt de goo chelaar weer op met medewerking van de heer M. van Immerzeel m café „Centrum". In café „De drie schapen" zal worden gedanst. Het felicitatieregister zal ter tekening gereed liggen in het „Plaatsen- huus". Wij vernemen verder nog dat de ring van het dorp alsmede de wo ning van de heer Kip feestelijk zul len worden verlicht met schijn werpers, voor dit doel aangeboden door de N.V. P.Z.E.M. Aan de werkgevers is een ver zoek gericht het personeel des mid dags vrij af te geven. Alle inwo ners worden uitgenodigd de gevels met vlaggen (zonder wimpels) te sieren. KERKNIEUWS Baptisten trekken zich terug uit commissie Psalmberijming De commissie der Unie van Bap tisten gemeenten in Nederland heeft in overleg met de desbetref fende commissie ad hoe besloten de Baptisten vertegenwoordiger in de interkerkelijke commissie in za ke psalmberijming terug te trekken. De Unie-commisie meent geen verantwoordelijkheid te kunnen dragen voor de door de interker kelijke commissie gevolgde metho de, die afwijkt van de opdracht. Ze heeft kennis genomen van het werk der werkcommissie der interkerke lijke commissie. Mede op grond van een door de zangbundelcommissie der Unie uitgebracht rapport, waar aan was toegevoegd een rapport van dr. J. J. Kiwiet over de tien psalmen der werkcommissie, be sloot de Unie-commissie voorkeur te geven aan de berijming van Has- per, zoals die in de door -de Unie gebruikte zangbundel „Lofzangen en gebeden" is opgenomen. Engeland zal in het komende begrotingsjaar, dat 31 maart begint, ruim 680 miljoen gulden uitgeven voor zijn program voor atoomener gie, d.w.z. ongeveer 140 miljoen meer dan in het huidige begrotings jaar. Ingezonden mededeling zijn snel en afdoend te bestrijden meti FEUILLETON. door MAARTJE ZELDENRIJK „Als je niet dadelijk bekent, dat jij die letters gestuurd heb, ga ik op staande voet weg, versta je? Wat denk je wel van me?" Hij legde sussend zijn hand op haar arm, maar zij trok die onmid dellijk weg. Zuchtend zei hij toen maar: „Nou, vooruit dan maar, kruidje-roer-me-niet, je wint het toch altijd. Ja, ik zat hier op je te wachten. Ik had een tip gekregen van Sinteklaas en „Hou maar op. Dan weet ik ge noeg. Ik moest eigenlijk woedend op je zijn. Weet je dat?" „Wees jij nu maar niet langer boos en blijf bij me als tafeldame. Voor de zoveelste maal, bestudeer nu eerst met menu en zoek wat uit. Dan kunnen we gezellig samen eten. Wat drommel, we zijn toch oude schoolkameraden". Ze keek hem lange tijd aan in zijn lachende gezicht en toen bezweek ze. „Eigenlijk moest ik je hier een draai om de oren geven, maar ik zal m'n hand maar over m'n hart strij ken en je je zin geven". Nadat hij haar bestelling aan een kellner had doorgegeven, zei hij: „Bedankt voor het aflossen van je lening. Met de rente, die overigens veel te hoog was, ben ik ruim schoots tevreden". „Kreeg je de zakdoeken op tijd?" „Gistermorgen. Het eerste Sin terklaascadeau. Ik vond het fijn. Vooral omdat hieruit bleek, dat je me nog niet vergeten was". „Maar hoe ben je aan mijn adres gekomen, Sinterklaas-zonder- baard?" „Nou, dat stond gisteren toch op dat pakje?" „Leugenaar! Ik heb .expres mijn adres er niet op gezet. Omdat ik best begreep, dat jij dan weer wat terug zou sturen. Nee, je zult een ander smoesje moeten bedenken". „Ach, wat doet het er eigenlijk toe. Wees blij, dat ikde Sint je vandaag nog verrassen kom met wat lekkers. Of houd je niet van banket?" „Jong,ik ben er dol op. Dat moest je vrouw eens weten „Die weet er alles van. Toen ik haar gistermiddag de zakdoeken liet zien en uitgelegd had, dat ik je indertijd op school er een geleend had, zei ze eigèner beweging: Je moet vandaag nog een cadeautje sturen, dan heeft ze het morgen ochtend". „Ga nou „Heus. Apropos, ik heb haar die avond, na ons etentje ook alles ver teld van jou. En haar natuurlijk je groeten overgebracht". „En ze vond dat allemaal maar goed". „Natuurlijk, Elsje. Ik heb je toen al gezegd, dat mijn vrouw helemaal niet jaloers is. Nou, daar heb je de bikkesement. Ik hoop, dat het je zal smaken. Ben je nu nog boos op me?' Ze keek hem half lachend aan en schudde haar hoofd. „Jij bent iemand, die af "en toe eens flink door elkaar gerammeld moet wor den, weet je dat?" „Ik wist het niet, maar ik heb er wel belangstelling voor. Doe het dan straks na het eten maar. Dat is vast goed voor de spijsvertering". Een poosje zaten ze zwijgend te eten, terwijl ze elkaar af en toe eens aankeken. Eensklaps zei ze: „Ben je al lang in de stad?" „Van vanmorgen tien uur af. Ik heb een nieuwe machine gekocht. Ik ga uitbreiden, zie je?" „Gaan de zaken goed?" „Uitstekend. Het kan niet beter". „Zeg, Jaap, waarom neem je je vrouw nooit eens mee, als je zo'n dagje uitgaat naar Amsterdam?" „Omdat ze dat nooit wil. Die is met geen stok haast de deur uit te krijgen. Ik bied het haar vaak ge noeg aan, maar ik moet altijd moe derziel alleen op sjouw. Is het dan te verwonderen, dat ik mijn troost zoek bij een oude schoolvriendin?" Ze ging hierop niet in, maar ver volgde: „Hoe laat gaat je trein?" „Ik kan gaan, wanneer ik wil. Ik ben namelijk niet met de trein, maar met de wagen. Die staat er gens op het Rokin". Ze wilde juist een hap in haar mond steken, doch hield halverwe ge op. „Je wagen? Heb je dan een auto?" „O, al jaren". „Waarom ben je toen, op dat schoolfeest, niet met de auto geko men?" „Omdat ik er geen zin in had. De wagen gebruik ik hoofdzakelijk voor mijn werk. Als ik voor mijn plezier uitga, dan doe ik dat liever met de trein". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5