ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE Pineau wijst op belangrijke ,verandering in toon" te Moskou Amerika laat zich vriendelijk jegens Griekse regering uit Begin mei begint slotfase bouw Rode Kruis-ziekenhuis DONDERDAG 15 MAART 1936 No. 17915 - 112e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruilbeteling f 3,50, per week 27 cenl. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdeg, Don derdag, Vrijdeg en Zeterdeg - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm.) f 1,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lenge Nobelstreet 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgeve: N.V. Drukkerij voorh. Lekenmen Ochtmen - Lenge Nobelstreet 6, Zierikzee - Redecteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Morele eri materiële ontwapening nodig Christian Pineau, de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft maandag in een radiorede tot het Indische volk verklaard, dat de wereld „morele zowel als materiële ontwapening" nodig heeft. Voor dit soort ontwapening zouden de staatslieden de problemen op een nieuwe manier moeten aanpakken en een minimum aan vertrouwen moeten hebben, zonder hetwelk geen vruchtbaar resultaat ooit mo gelijk zou zijn. Volgens Pineau waren de belang rijke redevoeringen tijdens het jongste congres van de communis tische partij in de Sowjet-Unie ge kenmerkt door een belangrijke ver andering van toon. Het zou zinloos zijn eindelijk er over te redetwis ten of deze redevoeringen oprecht waren of niet. „Waar het op aan komt is, dat zij uitgesproken zijn." De Franse minister zei vervol gens: „Wij willen alle vraagstuk ken, die tussen de westelijke mo gendheden en de Sowjet-Unie rij zen, behandelen met een ernstig verlangen en de oprechte wens naar een vreedzame regeling. Wij zijn van mening, dat de wereld er eens in zal slagen het kapitalistisch stelsel, waarvan sommige aspecten zijn verouderd, met een stelsel van staatsleiding te combineren. Wij koesteren de hoop, dat door verge lijking van de twee stelsels wij ze kere volken ertoe kunnen brengen, de geestelijke waarden van indivi duele vrijheid en eerbied voor de menselijke waardigheid te erken nen. Wij zijn er ons van bewust, dat het koloniale tijdperk voorbij is en dat nieuwe vormen van samen- menwerking tussen de volken al leen op basis van gelijkheid van rechten en plichten tot stand kun nen komen." Brits-Frans ontwapeningsplan Premier Mollet van Frankrijk heeft na zijn terugkeer van zijn overleg met Eden, verklaard, „dat er binnen enkele dagen een Frans- Brits ontwapeningsplan zal zijn". Het plan, dat is opgesteld door Jules Moch, de Franse vertegen woordiger in de subcommissie voor ontwapening uit de V.N., is onder werp van gesprek geweest bij de ontmoeting tussen Molet en Eden in het laatste weekeinde. De hierbij gedane suggesties zullen door Moch en zijn Britse collega in de sub commissie, Anthony Nutting, na der worden onderzocht. Overigens betuigde Eden zijn „warme steun" met het Franse plan. Mollet verklaarde van me ning te zijn, dat het plan ook de steun van de V.S. zal hebben. Moch heeft, zo zei hij, in zijn plan reke ning gehouden met alle voorstellen die tot dusver van zowel de weste lijke mogendheden als de Sowjet- Unie zijn gedaan. Directie kernenergie ingesteld Gezien de organisatorische eisen, die een doelmatige uitvoering van het beleid op het gebied van de kernenergie in het kader van de economische expansie van Neder land gaat stellen, is bij het direc toraat-generaal voor de industri alisatie en de énergievoorziening van het ministerie van Economische Zaken een afzonderlijke directie voor kernenergie ingesteld. Tot hoofd van deze directie is benoemd mr. P. Schierbeek, tot dusver hoofd van de direktie mijnwezen. Utrecht weer in Jaarbeurssfeer Zonder enig officieel vertoon is dinsdag de 66ste Jaarbeurs geopend te Utrecht. Wel had Utrecht zich ter gelegen heid van het veertigjarig jubileum van de beurs in een feestelijker ge waad gestoken dan anders. Het ge meentebestuur van Utrecht heeft de jubilerende beurs een beeld houwwerk in het vooruitzicht ge steld, maar meende reeds bij de opening van de beurs ook aan de stad een feestelijk tintje te moeten geven. Vanaf het jaarbeursterrein Vredenburg tot aan de terreinen aan de Croeselaan markeren vlag gen en grote bakken hyacinthen, tulpen en narcissen de weg die de jaarbeursbezoekers tussen de beide jaarbeursterreinen moeten afleggen De verzorging van deze bloemen stelt de gemeentelijke plantsoenen dienst voor grote problemen. Elke nacht moeten de 180 bakken met bijna 30.000 bloemen tegen nacht vorst worden afgedekt. Treinen en bussen brachten reeds vroeg duizenden naar de jaarbeurs- stad. Ook tal van partikuliere auto's vulden reeds vroeg de par keerplaatsen in de binnenstad. De politie stond voor de zware taak het verkeer in de oude binnenstad in goede banen te leiden. AMSTERDAM. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zijn voor nemens van 18 tot 23 april In Am sterdam te verblijven. DE KWESTIE-CYPRUS Engeland vraagt om opheldering De Griekse permanente afgevaar digde by de V.N., Palamas, heeft de V.N. dinsdag officieel verzocht de kwestie-Cyprus op de voorlopige agenda van de volgende Algemene Vergadering, die In september of november bijeenkomt, te plaatsen. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft dinsdag op een persconferentie te Washington ver klaard dat de Verenigde Staten er bij Groot-Brittannië en bij Cypri sche leiders op aan hebben gedron gen de onderhandelingen te her vatten. Ook met Griekse autori teiten werd beraadslaagd. De berichten, dat de Amerikaan se ambassadeur te Athene tegen over de Griekse minister van Bui tenlandse Zaken uiting zou hebben gegeven aan de „bezorgdheid en het medeleven" van regering en volk der Verenigde Staten met de recente ontwikkelingen op Cyprus, betekenden een schok voor Britse autoriteiten. Volgens Londense di plomatieke kringen zal de Britse regering, als de berichten worden bevestigd, deze zaak waarschijnlijk te Washington ter sprake brengen. De Britse ambassadeur in Wash ington, sir Roger Makins, heeft in middels 't Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ophelde- ing gevraagd over de Amerikaan- houding ten aanzien van d< westie-Cyprus, aldus is dinsdag- vond in Washington bekend ge maakt. Naar verluidt voerde sir Roger, na uit Londen instructies ontvangen te hebben, een telefoongesprek met Herbert Hoover, de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Minister Dulles vertoeft op het ogenblik in Azië. Beeldhouwer Dick Stins maakt beeld voor tuin dorpshuis Renesse Het stelt de muze voor staande op een bol (Van onze redacteur). Er behoeft geen twijfel te bestaan of aan de praktische uitvoering en inrichting van het in aanbouw zijn de - en grotendeels reeds voltooide - Dorpshuis te Renesse niet alle aandacht zal worden besteed. Daar bij blijft het niet. Afgezien van ar tistieke verfraaiingen van het ge bouw, ligt het ook in het voorne men in de tuin voor het gebouw een beeld te plaatsen, gemaakt door de bekende Amsterdamse beeldhou wer Dick Stins. Dit beeld stelt voor Zo ontwierp Stins het vliegermonument op het vliegveld Soesterberg, dat destijds door Z.KH. Prins Bernhard werd onthuld. Hij maakte ook een beeldhouwwerk, dat in Antwerpen werd ge- exposeerd. Het stelt een V-teken voor, waartus sen een wanhopig uit ziende figuur als in een wig bekneld; een sym bolische voorstelling van het leed, dat door de V 1 in de oorlog teweeg werd gebracht. De beeldhou wer Dick Stins is zeer Frans georiënteerd. Voor hem is Frankrijk het land, waar zijn kunste naarshart het warmst klopt. Deze buitenlandse belangstelling is oorzaak van zijn veelzijdigheid, want 'feitelijk is Stins ook „Spaans" georiën teerd, gelet op het feit dat hij reeds verschillen de malen als Sinterklaas in Amsterdam-oost de kinderharten deed po pelen. Maar dit laatste slechts tussen haakjes. Werken als „De Barmhartigheid", „De Kus" en velé andere, zijn onder de bekwame handen van Stins ont staan. Stammend uit een geslacht van zeevarenden, was hij de enige die door de muze bleek te zijn ver koren. Hij koos het moeilijke be roep van beeldhouwer en hij weet te vechten met de vorm en het moeilijk hanteerbare materiaal. In zonderheid de schilder Jan Sluy- ters heeft de aandacht in eerste in stantie gevestigd op het werk van deze bekwame beeldhouwer. Heel in de verte heeft Stins nog Zeeuwse herinneringen. Zijn grootmoeder was een Zeeuwse (Terneuzen) en dientengevolgeheeft hij nog een foto van zijn moeder in Zeeuwse klederdracht. Het is dus wel bij zonder prettig, dat Stins werd uit gekozen om het beeld voor Renes se te vervaardigen, dat eenmaal de tuin van het Dorpshuis zal sieren. Ergens lazen wij over de beeld houwer Stins: „Wie eenmaal met het werk van Stins in aanraking is gekomen, beseft tegelijkertijd, dat deze kunstenaar een grote toe komst tegemoet gaat. Dick Stins kent niet alleen de vreugde van het scheppen, maar hij bezit ook de ga ve, de gevoelens van een volk te vertolken". de muze, staande op een bol; de bol als symbool van de oneindig heid. Het beeld wordt anderhalve meter hoog en uitgevoerd in brons. De naam Dick Stins heeft geen onbekende klank voor degenen, die enigszins met de wereld van de beeldhouwkunst op de hoogte zijn. Dick Stins is de man, die reeds meermalen in binnen- en buiten land exposeerde en wiens werk in de toekomst stellig zal worden ge rangschikt onder dat der grote beeldhouwers. De beeldhouwer aan het werk In januari 1957 „bedrijfsklaar" Overal op het Griekse vasteland en ie Griekse eilanden is een storm van protest opgestoken tegen de deportatie van aartsbischop Makarios, de leider van de pro-Griekse beweging op het eiland Cyprus, door de Britse autoriteiten. In Heraklion op het eiland Kreta kwam het, evenals op vele andere plaatsen tot heftige demonstraties, uiaarb» het Britse consulaat het danig moest ontgelden. - De foto laat zien hoe demon stranten het schild met het Brise koninklijke wapen van het gebouw van het Britse consulaat afhalen. Ook de ramen en deuren en het meu bilair werden vernieldie consul kon met de leden van zijn staf on- gedeerd ontkomen. Op Schouwen-Duivcland strijdt men by de voortduur om de onder handen zynde bouwprojekten zo vlot mogeiyk naar hun eindopleve- ring te voeren. Het eiland is nog steeds een front dat dreunt onder een bouwbedryvigheid welke ten doel heeft weer zo spoedig moge- iyk een aantrekkeiyk en bewoon baar oord te scheppen, waar het goed is te wonen. Zowel de grote als de meer klei nere projekten hebben te kampen gehad met stagnatie door de strenge vorstperiode, welke de werkzaam heden overal een vijftal weken on derbroken heeft. Onder de stimu lerende voorjaarszon is men echter weer hard aan het werk en over het algemeen blijken er goede vor deringen te zijn gemaakt. Het grootste onderhanden zijnde werk op het eiland is ongetwijfeld het Rode Kruis ziekenhuis, waarvan inmiddels de overdrachtsakte is ge passeerd. Ook hier heeft de vorst een spaak in het wiel gestoken, wat zijn invloed zal blijken te hebben op de eindoplevering. Door de nor male „onwerkbare" dagen en de vorststagnatie verwacht men het gebouwenkomplex in januari 1957 te kunnen opleveren. Tot op heden zijn alle werk zaamheden naar wens verlopen en eind april denkt men alles glas- en waterdicht te hebben. Begin mei zal men dus beginnen met de slot fase van de bouw, welke voorna melijk de afwerking behelst. Dan zullen de schilders en stukadoors aan bod komen om hun onontbeer lijk deel van het werk te leveren. Als in januari 1957 het zieken huis klaar zal zijn, is hierbij inbe grepen de verwarming en het in terieur. Het is dus niet zo, dat eerst na een half jaar de bedden ge plaatst zullen worden, doch alles zal dan, kompleet met inventaris, voor gebruik gereed zijn. Als een machtig symbool van hulpvaardigheid en doorzettings vermogen zal dan aan de Koning Gustaafweg te Zierikzee het Rode Kruis ziekenhuis verrezen zijn. Het zal voor dankbaar Zierikzee een rustgevend silhouet zijn en een heilcentrum voor het lijdende deel van de eilandelijke bevolking. - De sterfte bij de slachtoffers van kinderverlamming in Argen tinië is thans tot negentien procent gestegen. Het aantal slachtoffers sinds het begin van het jaar is 1.256. De helft der zieken zijn kin deren onder vier jaar. Honderd ijzeren longen zijn in werking en duizenden brochures worden ver spreid met aanwijzingen voor de bouw van een houten „noodlong". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een vaardigheid aanleren als men jong is kost minder tranen dan het missen ervan op latere leeftijd. Hel K.N.M.I. verwachl tot donderdagavond: Aanhoudend koud Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk enige sneeuw; hier en daar tijdelijk m.ist; zwakke tot matige noordoostelijke wind; aanhoudend koud weer. 16 maart. Zon op 6.54, onder 18.48. Maan op 8.05, onder Eerste kwartier: 19 maart te 18.13. HOOG W ATERST ANDEN ZIERIKZEE: 16 maart 5.38 v.m. 18.01 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 maart 5.09 v.m. 17.24 n.m. Doodtij: 21 maart. Springtij: 28 maart. Winters weer blijft Ook de vorige 24 uur handhaafde zich een hogedrukgebied boven Scandinavië en Rusland, hetgeen de algemene luchtcirculatie in Eu ropa bleef beheersen. In de ooste lijke stroming, die daardoor over een groot deel van Europa aanwe zig is, verplaatste zich een storing, vergezeld van een sneeuwgebied, uit Polen over Duitsland naar onze omgeving. De storing behield zijn activiteit langer dan verwacht was met het gevolg dat ook in het grootste deel van ons land woens dag enige sneeuw viel. Zowel in Duitsland als bij ons waren de minimumtemperaturen tengevolge van dé bewolking niet zo laag als in de voorgaande nach ten. In Rome vroor het echter drie graden. Een depressie boven Griekenland veroorzaakte opnieuw sneeuwval in de Balkan. Woensdag breidde dit sneeuwgebied zich reeds over Polen uit. Aangezien de wind In ons land een oostcomponent be houdt, is er kans dat er donderdag ook in ons land plaatselijk weer wat sneeuw valt. Het weer be houdt dus een winters karakter. Jaarvergadering Gew. Afdeling C.B.T.B. en Coöp. Aankoopvereniging Groter tekort op verlies- en winstrekening Met Schriftlezing en gebed door de voorzitter, de heer J. A. van der Bijl, werd de gekombineerde jaar vergadering geopend van de gew. afd. van de C.B.T.B. en de Coöpera tieve Aankoopver. van de C.B.T.B. G.A., welke dinsdagavond gehouden werd. in de koffiekamer van het „Huis van Nassau". In zijn openingswoord gaf de heer d. Bijl uiting aan zijn spijt over de geringe opkomst van de leden en hij betreurde het dat het tekort op de winst- en verliesrekening aanmerkelijk groter is dan in voor gaande jaren. Spreker gaf in over weging voor de te houden vergade ringen zo weinig mogelijk vreemde krachten aan te trekken, wat een aanzienlijke besparing kan opleve ren. In het bijzonder verwelkomde de heer van der Bijl drs. Knibbe, de provinciaal sekretaris, en oud bestuurslid de heer Padmos. Hierna werd aangevangen met het afwerken van de agenda, waar van de punten jaarverslag en finan ciën van de gew. afdeling van de C.B.T.B. en van de Coöperatieve Aankoopver. van de C.B.T.B. onge wijzigd werden vastgesteld, nadat hierover enige diskussie was ge voerd over de posten algemene on kosten en administratiekosten. Uit het jaarverslag bleek o.m. dat het ledental ondanks het vertrek van 4 leden naar elders gestegen was met 10 leden. De omzetten van de aan koopvereniging geven vanaf 1953 een geregelde stijging te zien. De heer C. Legemaate deelde namens de kaskommissie mede, dat de be scheiden en de kas in orde waren bevonden. De sekretaris werd hier op dank gebracht voor zijn vele werk. De kontributie voor 1956 werd onveranderd vastgesteld, zij is pro vinciaal vastgesteld en wordt ook provinciaal geïnd. Evenals vorig jaar bedraagt het basis-kontributie- bedrag f 10, voor partikulieren f 8, plus per ha. voor weide en akkerbouw f 1,50 en f 4.50 per ha. voor de tuinbouw. De aftreden de bestuursleden van de gew. afd., de heren J. A. v. d. Bijl en L. de Ruiter werden bij akklamatie her kozen, wat voor dezelfde heren eveneens geschiedde in hun be- stuursfunkties van de Coöperatieve Aankoopvereniging. De heren de Ruiter en van der Bijl dankten voor het gestelde vertrouwen en aanvaardden hun nieuwe ambtspe-, riode. De voorzitter deed in dit ver band een beroep op de medewer king en de steun van de leden. De heer de Ruiter dankte de voorzitter en hoopte in goede samenwerking zijn beste krachten te kunnen ge ven tot bloei van de afdeling. In de vakature ontstaan in het pro vinciaal bestuur werd bij akkla matie herkozen de heer L. de Rui ter, welke benoeming door drs. Knibbe ten zeerste toegejuicht werd, gezien de goede kwaliteiten van de heer de Ruiter als prov. be stuurslid. I.p.v. de heer C. Legemaate te Zierikzee werd benoemd tot lid van de kaskommissie de heer L. van der Sluis te Zonnemaire, welke zijn benoeming aanvaardde. In de vaka ture van de heer C. W. Boot, ont staan door vertrek naar de N.O.- polder, werd gekozen de heer D. van der Wekken te Haamstede, welke schriftelijk in kennis zal worden gesteld. Drs. Knibbe hield een inleiding over het onderwerp: „Vrijere loon vorming", waarop wij in een vol gend nummer nader terugkomen. AMSTERDAM. Van 23 maart tot 29 april a.s. zal in het stedelijk mu seum te Amsterdam een tentoon stelling te zien zijn, getiteld „Wij mensen". Deze tentoonstelling, be staande uit totaal 503 foto's, ge maakt door fotografen uit 68 ver schillende landen, is gewijd aan de waardigheid van de mens. De Ame rikaanse fotograaf Edward Stei- chen heeft het materiaal voor deze expositie gekozen uit 2 miljoen foto's en de verzameling samenge vat onder de titel: „The family of man".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1