ZIER1KZEESCHEMNIF1IWSR0DF DE ZIERIKZEESCHE COURANT Makarios op weg naar Seychellen-eilanden in de Indische Oceaan In Zeeland zouden veel meer woningen per jaar kunnen worden gebouwd H.M. Koningin Juliana opende nieuwe jaarbeurshal te Utrecht DINSDAG IS MAART 1956 No. 17914 - 112e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje* (max. 15 mm.) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. Bil DE VAATE - Tel. 309. AARTSBISSCHOP VERBANNEN Ernstige troebelen in Griekenland Vr(jdag ls aartsbisschop Maka rios van Cyprus op last van de gou verneur, sir John Harding, naar een „voorlopig" onbekende bestem ming gedeporteerd. Hy zou per vliegtuig naar Athene vertrekken doch werd onderweg naar het vliegveld door de Britse autoritei ten „opgevangen" en naar een Brits vliegtuig gevoerd. Met hem zyn nog drie andere Grieks-katholieke gees telijken weggevoerd; bisschop Ky- prianus en zyn secretaris Polycar- pos Joannidcs, die belden onder be dreiging met wapens werden gear resteerd, en de geesteiyke Papa- s tra vos Papagathanfelou. Aartsbisschop Makarios is zater dag met een transportvliegtuig van de Britse luchtmacht te Mombasa in Kenia aangekomen. Vandaar ver trok hij aan boord van het fregat „Loch Fada" naar de Seychellen, een eilandengroep in de Indische oceaan. Als verblijfplaats zal hem het landhuis van de Britse gouver neur op het eiland Mahe dienen. De Seychellen liggen duizend mijl van de Afrikaanse oostkust. De eilanden, 92 in getal, worden slechts eens per maand door schepen aan gedaan Er zijn geen lucht- of tele foonverbindingen met het vasteland De Amerikaanse reaktie In een desbetreffende verklaring zeggen de Britse autoriteiten, dat gebleken was, dat de aartsbisschop ten nauwste betrokken is geweest bij de ondergrondse verzetsorgani satie van de beweging voor vereni ging met Griekenland. Hij had bij voorbeeld in Amerika onder de Grieken fondsen doen verzamelen, die gebruikt werden voor wapen leveringen aan de verzetsstrijders op Cyprus uit Griekenland. De „New York Herald Tribune" Toch wederzijdse luchtinspektïe De adviseur van president Eisen hower voor aangelegenheden be treffende ontwapening, heeft op een persconferentie verklaard er van overtuigd te zijn dat de Sow- jet-Unie het plan van president Eisenhower voor wederzijdse in spectie uit de lucht, zal aanvaar den als basis voor een systeem voor wapeninspectie. Hij zei dat dit waarschijnlijk zal gebeuren tijdens de nieuwe ontwapeningsbespre kingen onder auspiciën van de V.N. die deze maand in Londen zullen worden gehouden. Stassen zei dat het plan van pre sident Eisenhower, gecombineerd met het Russische voorstel voor het instellen van controlestations op belangrijke punten op de begane grond, de kern zal vormen van Amerikaanse voorstellen die op de besprekingen te Londen naar voren zullen worden gebracht. Griekse vorstin bezocht Nederland Met de constellation „Soerabaja" van de K.L.M. is vrijdagavond om streeks acht uur koningin Frede- rika van Griekenland met haar 17- jarige dochter, prinses Sophia, voor een kort partikulier bezoek aan het koninklijk gezin in Nederland aan gekomen. Ter begroeting waren op Schiphol aanwezig koningin Juliana en prinses Irene, vergezeld van de dame du palais mevrouw W. A. Re- pelaer van Driel geb. van Willigen. Ook de Griekse ambassadeur in Ne derland. de heer N. A. Anissas was met zijn echtgenote op het vlieg veld aanwezig. Mevrouw Anissas bood, nadat koningin Frederika en koningin Juliana elkander hadden begroet, bloemen aan. De konink lijke gasten woonden zaterdagavond het prinsessebal in Amsterdam bij. Zij bleven tot zondagmiddag in Ne derland. Daarna vertrokken zij naar Hannover. Koningin Juliana en prinses Irene waren reeds om vijf over half acht op Schiphol. Kort na de begroeting zocht prinses Sophia al spoedig het gezelschap van prin ses Irene en gevieren vertrokken de vorstelijke personen naar Soestdijk. Koningin Frederika en prinses So phia waren vergezeld van de groot meesteres bij het Griekse hof, me vrouw Mary Carolou. schrijft, dat de Amerikanen hopen, dat de Britse maatregel niet zo ver nietigend zal blijken te zijn dan thans waarschijnlijk lijkt en dat spoedig een bevredigende oplossing kan worden bereikt. Volgens de „New York Times" is het moeilijk om het niet met de En gelsen eens te zijn. „De veiligheid van de Verenigde Staten staat in dit gebied ook op het spel en het is welbekend, dat wij er bij de Griek se Cyprioten op aangedrongen heb ben de jongste Britse compromis voorstellen te aanvaarden". Ongeregeldheden ln Griekenland Bij ernstige ongeregeldheden naar aanleiding van de deportatie van aatsbisschop Makarios hebben in Athene en Salonikl zestig personen verwondingen opgelopen. In Saloniki poogden de autoritei ten met behulp van pantserwagens een. einde te maken aan een beto ging van 2.000 studenten. De de monstranten richtten houten barri cades op en staken deze in brand om de pantserwagens tegen te hou den. Vier pantserwagens en twee vrachtauto's van het leger werden onklaar gemaakt. De inzittenden werden met knuppels en stenen aangevallen, waardoor officieren en manschappen werden gewond. Geestelijken deden tevergeefs een beroep op de betogers om de kalm te te bewaren. Het Britse consulaat werd be waakt door drie rijen pantserauto's. Ook de ambassades van Engeland en de V.S. te Athene werden door legereenheden beschermd. OPZIENBAREND E.T.I.-RAPPORT Kleinere aannemers komen te weinig aan bod Het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland heeft in op dracht van de beide Zeeuwse Ka mers van Koophandel en Fabrie ken een rapport uitgebracht over de capaciteit van de aannemersbedrij ven in Zeeland. Daaruit blijkt, dat de Zeeuwse aannemers veel meer woningen zouden kunnen bouwen, indien er bouwvolume beschikbaar is. Berekend is, dat de gezamenlij ke Zeeuwse aannemers dit jaar minstens 2654 woningen kunnen bouwen. Dit betreft een minimale raming, omdat de factoren, die bij de berekening een rol hebben ge speeld, zo voorzichtig mogelijk zijn gewaardeerd. In de inleiding van het rapport wordt geconstateerd, dat tengevol ge van de verwoestingen door oor log en watersnood de werkgelegen heid in de Zeeuwse bouwvakken sterk ls toegenomen, hetgeen de grote capaciteitsuitbreiding bij de Zeeuwse aannemers verklaart. Thans, nu de schade goeddeels is hersteld, is het te begrijpen, dat vele aannemers klagen over tekort aan werk. Het E.T.I.-onderzoek had allereerst betrekking op de vraag naar bouwcapaciteit in de woning bouw, waarin ook de bedrijven, die zich met utiliteitsbouw bezighou den, werden betrokken, maar niet de bedrijven die weg- en water bouwkundige-, alsmede cultuur technische werken uitvoeren. Het E.T.I. is uitgegaan van de in Zeeland gedomicilieerde bouwbe drijven en bouwvakarbeiders. Het stelde een enquête in bij alle aan nemers en vroeg daarbij antwoord op drie vragen, nl. hoeveel wonin gen er vorig jaar werden gebouwd, hoeveel huizen dit jaar zouden kun nen worden gezet rekening houdend met een normale hoeveelheid repa- ratiewerk en met het tegenwoordi ge personeel, alsmede hoeveel men sen er gemiddeld in dienst zijn en uit welke plaatsen deze personeels leden afkomstig zijn. Voorts werd rekening gehouden met de cijfers der arbeidsbureaux en die der cen trale diensten voor bouw- en wo ningtoezicht en gemeentewerken alsmede met de spreiding der aan nemersbedrijven over de provincie. Van de 671 verzonden formulieren kwamen er 461 ingevuld terug. De antwoorden werden gesplitst naar de grotere bedrijven (meer dan 10 werknemers) en de kleine van 1 tot De Sovjet-burgers in West-Duitsland De Sowjet-ambassadeur in west- Duitsland, Zorin, heeft vrijdag in een nota verbale bij de Westduitse staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken wederom aangedrongen op repatriëring van Sowjet-burgers, die in Westduitsland gevangen ge houden worden. Hij overhandigde hem een lijst van de namen van 46 ontheemden, die gerepatrieerd wensten te wor den en verzocht om de repatriëring van 49 Sowjet-ontheemden, die ge vangen zijn. Voorts verzocht hij voor Sowjet-ambtenaren toegang tot de vluchtelingenkampen en een volledige lijst van ontheemden met de Sowjet-natlonalitelt. 10 personeelsleden, alsmede naar de geografische gebieden. Het bleek, dat de overcapaciteit vooral werd aangetroffen bij klei nere aannemers, die bij aanbeste ding van grotere projecten niet aan bod komen, terwijl kleine bouw werken hun niet voldoende emplooi verschaffen. Door de resultaten on der te verdelen per geografisch ge bied werd het mogelijk de produk- tie per arbeider op Schouwen-Dui- veland, waar vorig jaar nog volop werk was, te vergelijken met an dere gebieden als oost Zeeuws- Vlaanderen en Walcheren (platte land). Daarbij bleek, dat in de laat ste gebieden duidelijk sprake is van een tekort bij de kleinere zowel als bij de grote aannemerssbedrijven Rekening houdend met reparatie- werk en er van uitgaande dat ook andere objecten dan woningen wor den gebouwd, kan worden gezegd, dat er gemiddeld per man per jaar een halve woning kan worden ge bouwd door de kleine aannemers bedrijven en tweederde woning per jaar per man door de grotere be drijven. Korte berichten uit het Binnenland HAARLEM. Op 3 april vertrekt een vijf en twintigtal meisjes uit Haarlem om enkele dagen in west- Duitsland de bloemenstad te verte genwoordigen. Met vliegtuigen wor den bolbloemen aangevoerd en die zullen bij diverse gelegenheden uit gereikt worden. Bezoeken worden gebracht aan Bonn, Dusseldorf en Keulen en vermoedelijk ook aan Frankfort. AMSTERDAM. De tweedaagse veiling van het Koningin Wilhel- minafonds heeft zeer ruim f 50.000 opgebracht voor de kankerbestrij ding. Dti cijfer werd volgens schat ting vastgesteld, nadat ook op de tweede dag door een zeer talrijk publiek vlot en levendig is geboden op de grote verscheidenheid aan kunstvoorwerpen, die door parti culieren gratis waren afgestaan. De opbrengst van deze tweede dag be droeg circa f 30.000. 's GRAVENHAGE. Ten behoeve van de evangelisatie-arbeid onder de buitenkerkelijke jeugd van de Gereformeerde Kerk van 's Gra- venhage-oost zal op de Prinse gracht een kapitaal herenhuis, dat men daartoe ten geschenke heeft ontvangen, als jeugdhuis worden ingericht. Van een groot bedrijf buiten den Haag is nu voor dit werk een gift van f 25.000 in de vorm van f 10.000 ineens en drie jaarlijkse giften van f 5.000 ont vangen. EDE. Zondagochtend is te Ede vlak naast de rails van de spoor baan naar Utrecht (ter hoogte van de overgang in de Kerkweg) het stoffelijk overschot ontdekt van een onbekende man. De politie ver moedt dat de man door een trein is overreden. Papieren werden op het slachtoffer niet aangetroffen. Wel bleek hij in het bezit te zijn van een plaatsbewijs der Neder landse Spoorwegen voor het traject Arnhem-Ede. Openingsplechtigheid geschiedde op originele wijze H.M, de koningin heeft maan dagmiddag in aanwezigheid van ruim tweeduizend genodigden de nieuwe jaarbeurshal aan de Graadt van Roggenweg te Utrecht offi cieel geopend. Aan deze op palen gebouwde hal verleende de vorstin haar naam. De koningin arriveerde omstreeks half vier op het jaarbeursterrein, waar zij werd begroet door de voor zitter van de raad van beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, mr. W. H. Fockema Andreae en de directeur van de jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit. Direct hierna werd het ontvangst comité aan de koningin voorgesteld, o.m. bestaande uit de commissaris der koningin in de provincie Utrecht mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg en de burgemees ter van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. De achtjarige zoon van de voorzitter van de jaarbeurs. Joost Fockema, bood de vorstin bij haar aankomst een kleurige ruiker fresia's aan. Op het voorplein van het jaar beursterrein had men een grote tent opgetrokken, waar de vele gasten de vorstin hartelijk begroet ten. Nadat de konnigin bij haar plaats was aangekomen, speelde de in ceremonieel tenue gestoken Ko ninklijke Militaire Kapel, onder lei ding van kapitein R. van Yperen, het Wilhelmus. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, sprak hierna een rede uit, waarna de voorzitter van de raad van beheer van.de jaarbeurs, mr. W. H. Focke ma Andreae, wees op het leven wekkende voorbeeld van het Huis van Oranje, een voorbeeld dat door het bedrijfsleven niet wordt mis verstaan. De openingsplëchtigheld Hierna verrichtte H.M. de ko ningin de openingsplechtigheid van de nieuwe Julianahal. Met een ny lon stokje tikte zij op een stemvork welke de vorm had van een U en gedekt werd door de mercurius- hoed. In deze mercuriushoed be- In geheel Jordanië wordt een inzameling gehouden voor bewape ning van de burgerwacht. In één dag had men een miljoen bijeen. Koning Hoessein schonk 170.000 gulden, een Amerikaanse auto en een geweer. Koningin Dina gaf een diamanten oorring. Gevangènen hebben de waarde van een dag voedsel afgestaan. Van de Libanese ambassadeur kon een cheque van ruim 200.000 gulden in ontvangst worden genomen. Zaterdag zijn in Argentinië 14 sterfgevallen als gevolg van kin derverlamming geregistreerd. Het aanta ldoden sedert het begin van de epidemie ls daardoor gestegen tot 134. Er zijn zaterdag voorts 40 nieuwe gevallen van kinderver lamming geconstateerd. Het hoofdkwartier van het Franse leger in Algiers meldt, dat vrijdag bij gevechten in Algerije 77 opstandelingen en één Franse of ficier zijn gedood. Een Franse offi cier en zijn assistent liepen in een hinderlaag nabij Tablat en werden gedood. ZAANDAM. Zondagmiddag is de 75-jarige Amsterdammer W. van D. toen hij in Zaandam het station verliet en de drukke provinciale weg overstak, door een personen auto gegrepen en dermate ernstig gewond, dat hij kort na overbren ging in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam is overleden. ROTTERDAM. Nog enkele maan den en dan zullen de eerste vrou welijke agenten ln het Rotterdam se stadsbeeld verschijnen. Er is een uniform gekozen, dat zoveel mo gelijk lijkt op dat van de manne lijke collega's, doch waarvan de snit, praktische bruikbaarheid en elegance doet samengaan. De vrou welijke agenten zullen een schou dertas dragen voor het opbergen van de nodige attributen. AMSTERDAM. Het Nederland se volk heeft gedurende de achter ons liggende strenge vorstperiode ruim 100.000 gulden geschonken aan het comité „Wintervoedering van vogels", ter leniging van de nood dezer gevleugelde dieren. Er zijn dagen geweest dat meer dan 22.000 gulden per dag binnenkwam en nog worden dagelijks - zij het kleinere - bedragen op de girore kening van het comité overge dragen. vond zich een klein microfoon plaatje, waardoor de trillingen van de tik van het nylonstokje op de stemvork over het gehele jaar beursterrein hoorbaar waren. Na de eerste tik werden de nationale- en jaarbeursvlaggen op de nieuwe hal gehesen. Onder fanfare's van de Konink lijke Militaire Kapel en de tweede stemvorktik van de vorstin weken de gordijnen voor de letters „Ju lianahal", terwijl bij de derde tik de jaarbeursmars, een geschenk van het jaarbeurspersoneel, door de Ko ninklijke Militaire Kapel werd in gezet en 24 meisjes in klederdracht van de landen wier produkten op de beurs zijn vertegenwoordigd, naar voren traden, ieder met een bloem. Deze bloem plaatsten zij in een vaas bij de koningin en zij vormden vervolgens een erehaag. Mens in nood (Ingezonden) Toen op 1 februari 1953 dit be richt over de wereld werd uitge zonden, stroomde van alle zijden de hulp toe. Dit schept verplich tingen. Een klein deel van deze verplichtingen kunnen we thans inlossen nu een mens in nood is in Djakarta! En het kan zo eenvoudig gebeu ren, nu zeven vooraanstaande Ne derlanders een manifest tot de re gering hebben gericht, waarin er op wordt aangedrongen de zaak- JungschiSger aanhangig te maken bij het Internationaal Gerechtshof. De Stichting „Nieuw Schouwen- Duiveland", zich bewust van de morele verplichting van de bewo ners van het eiland om. nu dit mo gelijk is. ook onzerzijds een mens ln nood bij te staan, verzoekt, over eenkomstig de wens van hen die dit manifest hebben opgeste'd, u allen NOG HEDEN (de tijd dringt!) een briefkaart te schrijven, waarop niets anders staat dan: „Ik stem in met het manifest Jungschlager". dit te ondertekenen en de brief kaart te zenden aan: Stichting „Nieuw Schouwen-Dul- veland", Postbus 15, Zierikzee. Alle binnengekomen briefkaarten zullen dan in één pakket worden verzonden, teneinde op die wijze de stem van de bevolking van Schouwen-Duiveland duidelijk te doen spreken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's. Hoe meer iemand aanleiding J geeft tot klachten, des te meer f denkt hij zelf reden tot klagen te hebben. H»l K.N.M.I. verwacht tot dinsdagavond: Schraal weer Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden; zwakke tot matige oostelijke wind; dezelfde temperaturen als maandag of iets hogere. 14 maart. Zon op 6 59. onder 18 45. Maan op 7.12, onder 21.32. 15 maart. Zon op 6 57. onder 18.46. Maan op 7.36, onder 22.49. Eerste kwartier: 19 maart te 18.13. HOOGW iVTERST ANORN 7IRRIKZEE: 14 maart 4 33 v.m. 16 59 n.m. 15 maart 5.05 v.m. 17.30 n.m. RROUWERSHAVFV: 14 maart 4.03 v.m. 16 16 n.m. 15 maart 4.35 v.m. 16.50 n.m. Springtij: 14 en 28 maart. Doodtij: 21 maart. Het zelfde weertype Gedurende het weekeinde werd het weer in west-Europa beheerst door een hogedrukgebied dat zich uitstrekt van de Oeral over zuid- Scandinavië naar de Golf van Bis- kaye. Aan de zuidflank hiervan stroomt met oostelijke wind koude en zeer droge continentale lucht vanuit Rusland over Polen naar onze omgeving. In deze lucht kwam weinig bewolking voor zodat in de nacht van zaterdag op zondag en van zondag op maandag overal in ons land enkele graden vorst op trad. In de Balkan en bij de Alpen viel hier en daar wat sneeuw als gevolg van een diepe depressie in de hogere luchtlagen, die zich lang zaam naar het westen verplaatste. Op de oceaan is de depressie-acti viteit gering. Waarschijnlijk komt ten noordwesten van Portugal een afzonderlijk lagedrukgebied tot ont wikkeling aan een oud oceaanfront. Een ander oceaanfront drong tot bij de Ierse kust door, maar dit front trekt slechts langzaam oost waarts. Hoewel het hogedrukgebied bo ven Europa iets aan betekenis be gint in te boeten, zal het weer dinsdag niet veel met dat van de afgelopen dagen verschillen. Over dag blijven de temperaturen enkele graden beneden normaal. ZIERIKZEE Gesprek over de landbouwer op bijeenkomst Chr. Plattelandsorganisaties Onderscheiding nodig tussen tijdstroom en tijdgeest Op zeer bevattelijke wijze heeft de heer J. C. Spaans zaterdagavond het onderwerp „De landbouwer in de moderne samenleving" ingeleid op een in het „Huis van Nassau" belegde bijeenkomst, georganiseerd door de afdeling Schouwen- Duive- land, Haamstede en Zierikzee van de Christelijke Plattelandsmeisjes- bond en de Christelijke Jonge Boe ren- en Tuindersbond. De bijeenkomst stond onder voor zitterschap van de heer W. den Boer die de vergadering opende op de gebruikelijke wijze en in een korte toespraak opwekte tot aktiviteit binnen het raam van de organisatie. In zijn inleiding wees de heer Spaans er op dat de landbouwer is opgenomen in een grote gemeen schap, maar specifiek thuis hoort in de plattelandsgemeenschap Spr. onderscheidde scherp wat hij noem de tijdstroom en tijdgeest. De tijd stroom is datgene wat noodzake lijk volgt op datgene wat in het verleden geweest is, terwijl aan de tijdgeest veel bedenkelijker kanten zitten. Spreker wees in dit verband op het goddelijk plan met deze we reld, waaraan de landbouw zonder twijfel dienstbaar is, al weet men niet precies op welke wijze. Het gaat daarom niet aan konservatief te zijn en de ontwikkeling af te remmen. De tijdgeest onderscheidt evenwel niet God's bedoeling in deze ont wikkeling. Soms is het verschil tus sen tijdstroom en tijdgeest moeilijk te bepalen, zodat voortdurende be zinning noodzakelijk is. In dit verband wees spreker op de betekenis van de christelijke or ganisatie. De heer Spaans wees op de gevaren dat het materialisme vooral de jonge landbouwers te pakken krijgt. Hetgeen toch in feit* niet noodzakelijk is. Wel is een grote beroepsliefde nodig en de gebondenheid aan de grond die men bewerkt. Spreker bestreed de mening dat het landbouwberoep eenzijdig moet zijn, men behoeft er werkelijk niet bij af te stompen. Belangrijk is de keuze van de vrouw want het is in feite onbestaanbaar dat de jonge landbouwer huwt met een vrouw die voor de boerderij niets gevoelt. Het gezin is op het platteland veel meer een open ge meenschap, het staat open naar alle kanten in de dorpsgemeenschap en men leeft er mee met andermans moeilijkheden. Spreker zag echter ook het plat teland opgenomen in grotere ver banden, en hier gaat het er ook weer om om mee te gaan met de tijdstroom, al zal men moeten op passen voor de gevaren van de tijd geest. Zo mag door voortgezette mechanisatie de boerderij nooit in een fabriek ontaarden. Spreker besprak hierna de nood zakelijke voorlichting voor jonge landbouwers en typische morele vragen als de kunstmatige insemi natie e.d. Belangrijk is ook het punt van de medezeggenschap van de ar beider. Spreker was van mening dat dergelijke vraagstukken dienen te worden bestudeerd binnen de eigen organisatie Nadien was gelegen heid tot het stellen van vragen, waarvan enkelen gebruik maakten. Het tweede deel van het pro gramma droeg een ontspannend ka rakter. Muzikale medewerking werd verleend door de heer A. Ley- dekkers, die enkele liederen speel de en zong. Zeer in de smaak viel het mastklimmen, waarbij ditmaal de hammen waren vervangen door echte rookworsten. De C P M B le verde voordrachten en ook de afde ling Haamstede zorgde voor een passende bijdrage. De voorzitter besloot de vergadering op de ge bruikelijke wijze.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1