ENKELE CONGRESINDRUKKEN Dam Zierikzee-Colijnsplaat hangt af van hen die er belang bij hebben Er komen spuisluizen in O.-Scheldedam (Van een speciale verslaggever) De congressen die de Unie van Wa terschapsbonden organiseert ver heugen zich altijd in een grote be langstelling. Dat bleek in 1950 in de grote zaal van Krasnapolsky in Amsterdam,, in 1952 in het Kurhaus te Scheveningen en nu in de Rt- vièrahal te Rotterdam. Twee grote redevoeringen ston den op het program. Voor de lunch die van de directeur der Unie, mr. dr. Th. F. J. A. Dolk, na de lunch die van de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris. De rede van dr. ir. Dolk was een uitvoerig kommentaar op de con clusies van het rapport-Oud, opge steld voor de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, over de ver houding Gemeente-Waterschap, zo als ook onlangs in de Concertzaal te Zierikzee door genoemde heer werd gehouden op de Zeeuwse pol der- en waterschapsdag 1955. Scherpe kritiek die een niet min der scherpe reactie uitlokte van de in de zaal aanwezige burgemeester van Gorinchem, mr. L. R. J. Rid der van Rappard. Een geestige speech van de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. Klaa- sesz, ging aan deze felle reactie vooraf. In de lunchpauze veel „handen- geschud" van elkaar uit andere functies eveneens kennende water schapsmensen en gauw even een slippertje naar het naast liggende apen- en olifantenhuis, of een kijkje bij de reptielen en tropische plan ten. Of gewoon maar wat kijken naar de aquaria die in de wanden van de Rivièrahal zijn ingebouwd. Na de pauze ir. Maris, kalm, za kelijk, in heldere betoogtrant de verschillende mogelijkheden en as- pekten van het Deltaplan belich tend. De afsluitingsdammen en de in verband daarmee nodige werken worden voor 100 pet. door het Rijk betaald. Maar of er een dam zul komen van Zierikzee naar Colijnsplaat zal afhangen van het initiatief van hen die er belang bij hebben en van de bereidheid van die instanties om bij te dragen in de kosten er van. De Volkerakdam zal onder meer dienen om de stand van het Zeeuw se meer te regelen en de mate van verzoeting van het water te bepa len. De Grevelingendam is nodig om de afsluiting van Oosterschelde en Brouwershavense Gat mogelijk te maken. Zonder deze dam zouden de stroomsnelheden in Zijpe, Mast gat en Keeten te groot worden, wanneer aan bovenbedoelde afslui tingsdammen werd gewerkt. Ir. Maris voelt zich tussen de wa terschapsbestuurders zoals hij zegt echt „onder ons", en als hij zijn ruim 1 Vz uur durende causerie be ëindigd heeft, zijn de oesters en de mosselen er nog niet aan te pas ge komen. Maar later herstelt hij dit toch zelf, door op een vraag van de heer C. Philipse, lid v. Ged. Staten van Zeeland, die een pleit voerde voor 100 pet. vergoeding van de verhoging van de Westerschelde- dijken te zeggen. „Ik had gedacht, dat de heer Philipse zou willen be ginnen over de oesters en hij zegt dan dat de proeven van ir. Korringa om te onderzoeken of de Grevelin- gen voor de oesterkuituur geschikt zal zijn of kan worden gemaakt, on geveer 5 jaar in beslag zullen ne men". En nu de volgorde der werken. Eerst dè dam in de Hollandse IJs- sel, die in 1957-'58 als stormvloed kering zal kunnen werken en in 1958-59 zal worden afgewerkt. Dan de dam door het Haringvliet met de ringdijk rond de Spuisluis. Duur van dit werk 10 12 jaar. Men zal proberen de dam in het Volkerak gelijktijdig te leggen met de dam in de Grevelingen. Maar direkt gaat men daar nog niet aan beginnen. Dit werk volgt op de af sluiting van het Haringvliet. Dan komt eerst de afsluiting van het Brouwershavense Gat en daarna de afsluiting van de Oosterschelde. De heer Tets van Goudriaan vroeg naar het peil van het Zeeuwse meer. Dit zal liggen van 0.50 meter bene den tot 0.50 meter boven N.A.P. Spuisluizen in de Oosterscheldedam zullen dienen om het water van de Oosterschelde langzaam te verzoe ten. Ook het kanaal van Zuid-Be veland zal daarvoor worden benut, aldus het antwoord op een vraag van de heer Graaf van Lynden, voorzitter van de polder „Walche ren". Stad en Provincie ZIERIKZEE Vergadering afd. Groene Kruis Men verzocht ons te willen mede delen, dat de tegen woensdag 14 maart uitgeschreven vergadering van de Groene Kruis-afdeling, in verband met de biddag is verscho ven naar maandag 26 maart a.s. BROUWERSHAVEN Jaarvergadering V.A.R.A.-afdeling Donderdagavond hield de VARA- afdeling Brouwershaven haar jaar vergadering in hotel Ringelberg. De voorzitter, de heer J. Dekker, heette de aanwezigen hartelijk wel kom, waarna de notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd, Hierna volgde het financieel ver slag van de penningmeester. Uit het jaarverslag bleek, dat de afde ling thans gegroeid is tot 101 leden, hetgeen een grote vooruitgang be tekent. De voorzitter las hierna het verslag der districtsvergadering te Goes, waarna het jaarverslag en het omroeprapport werden behan deld. De vergadering ging accoord met de candidaatstelling van de le den in het districtsbestuur, de ver enigingsraad en het hoofdbestuur. Herkozen werden in het afdelings bestuur de heren J. Dekker en J. B. Grootjans, resp. als voorzitter en sekretaris. Aangewezen werden als afgevaardigden naar de districts- vergadering op zondag 25 maart a.s. te Goes de leden H. de Vries en L. Ringelberg. Getracht zal worden om in het aanstaande tourneesei zoen ook Brouwershaven weer in deze feestavonden te betrekken. Na de rondvraag volgde sluiting. OOSTERLANO De Culturele Vereniging Voor de Culturele Vereniging al hier hoopt maandag 12 maart a.s op te treden de bekende ornitho loog de heer Simon de Waard. Ingezonden mededeling HAZETFAiRIEKKN TE ZEVENBERGEN Opsporing verzocht De commissaris van politie te Schiedam verzoekt namens de echt genoot te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Cornelia Lena Schoonen, geboren te Zierik zee op 22 februari 1929, echtgenote van H. Baron, wonende Reaumur- straat 12 te Schiedam. Zij heeft op 5 maart 1956 om on geveer 12 uur de echtelijke woning verlaten en is sindsdien spoorloos. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang 1.65 m., tenger postuur, kastanjebruin haar, mist een der snijtanden in bovenkaak. Gekleed in blauwe swagger, blauwe rok en witte blouse. Draagt lage gele schoenen. De raaptijd van eieren Met het oog op het naderende broedseizoen vestigt het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen er de aandacht op, dat met ingang van dit jaar het rapen van eieren van andere weidevogels dan de kievit niet langer is toege staan. Voor kievitseieren duurt de raaptijd tot 13 april (alleen in Fries land tot 20 april). - Een globemaster van de Ame rikaanse luchtmacht is donderdag ochtend met 21 ijzeren longen uit de Verenigde Staten in Buenos Aires aangekomen. De toestellen werden in allerijl naar ziekenhui zen in de stad gebracht, waar thans in het geheel honderd ijzeren lon gen worden gebruikt ter bestrijding van de kinderverlamming, die da gelijks slachtoffers eist. - Op maandag 19 maart zal wor den aanbesteed door de Centrale Dienst „Noord Zeeland" namens het gemeentebestuur alhier het ver bouwen en herstellen van de Con ferentiekamer. Vogelvoeder-oktie hielp Organisatoren zyn dankbaar gestemd Nu de voedercampagne der vogels is afgelopen in onze gemeente, ver zocht de werkgroep der Sophia Ver- eeniging, bestaande uit de heren J. Dijke, P. v. d. Werf, Jacs, van 't Hoff en Jac. Dane, zomede het lid van de Vogelwacht de heer W. v. Dijke en de kooibaas de heer Nouwen, ons een woord van har telijke dank uit te brengen aan de plaatselijke leden der politie voor het gratis vervoeren van het voe der, aan de heer P. Hage voor het geregeld gebruik van een bakfiets, aan het personeel der o.l.-school te Sirjansland, die via de leerlingen buitengewoon veel voedsel verza melde, en niet het minst aan de burgerij der gemeenten Ooster- en Sirjansland voor al het brood en het graan dat door hen werd be schikbaar gesteld. Door deze werk zaamheden zijn duizenden van onze gevederde vrienden aan een ellen dige hongerdood ontsnapt. ZIJPE Truc stond niet op de rem Een grote truc stond deze week voor op de veerpont, juist achter een personenwagen, waarin drie personen gezeten waren. De chauf feur van de truc benutte de tijd van de overvaart voor een kop koffie, iets wat natuurlijk op zich zelf niet afkeurenswaardig is. Dat hij zijn voertuig had verlaten zon der de remmen vast te zetten, was dit echter wel, want toen de veer pont een onverwachte beweging maakte ging de truc aan het rijden, met het gevolg dat hij op de voor hem staande personenauto reed, die daardoor eveneens ging rijden en met de voorwielen van de pont af schoof. Gelukkig bleef deze auto op zijn chassis hangen en konden de inzittenden er uit worden ge trokken. Was de personenauto iets verder doorgeschoven,, dan had een en ander zeer waarschijnlijk aan drie mensen het- leven gekost, want het ongeluk gebeurde toen de boot de fuik invoer. Het personeel der R.T.M. treft in deze niet de minste schuld. De schoolkinderen van Maas tricht gaan een gebedsaktie begin nen voor de Maastrichtenaar L. Jungschlëger, tegen wie in Djakar ta de doodstraf is geëist. Het ini tiatief tot deze gebedsaktie is uit gegaan van de deken van Maas tricht, mgr. P. J. M. Jenneskes. Het gezicht herkregen Een blind Italiaans meisje, de zeventienjarige Amabile Battistella, heeft donderdag haar gezicht herkregen door transplantatie van 't hoorn- vlies van de katholieke pries ter Carlo Gnocchi, die de vorige week overleed. Een twaalfjarige jongen, Silvio Colagrande, die eenzelfde operatie onderging en even eens hoornvlies afkomstig van de ogen van Gnocchi kreeg, kon woensdag weer zien. Beiden waren opgeno men in instellingen, welke door Gnocchi voor de ver zorging van blinde en lamme kinderen werden opgericht. Een halve opvoeding Kort nadat zij in onze straat wa ren komen wonen, maakte ik ken nis met hen. Het was een alleraar digst gezin met drie kinderen van vier, zes en negen jaar. Ik kwam er veel aan huis en ik kwam er graag. Al spoedig viel het mij ech ter op, dat de bezittingen der kin deren overal verspreid rondslinger den, zonder dat daar iets van werd gezegd. Begrip voor orde en net heid en de waarde van bezit werd hun klaarblijkelijk niet bijgebracht en opruimen deed alleen de moeder, alsof dat de gewoonste zaak ter wereld was. „Waarom laat je ze toch zelf niet opruimen?" vroeg ik eens. „Ochde moeder haalde de schouders op, „al dat achterna zit ten en dat verbieden, daar houd ik niet van. Ik laat ze maar spelen, tot het bedtijd is. Ik wil, dat mijn kinderen een gelukkige jeugd heb ben en dan", voegde ze er aan toe, „het is immers het werk van een ogenblik. Als zij het zelf zouden moeten doen ,zou het veel te laat worden, want dan zingen ze het liedje van verlangen en ik sta er op, dat ze prompt op tijd naar bed gaan!" Het was best te merken, dat' de moeder zelf vond, dat dit erg flink en stoer klonk, echt paedagogisch, een uiting van een moeder, die haar kinderen een goede opvoeding geeft Het klinkt ook inderdaad goed, maar het is hopeloos fout, want het is maar de helft! Het is maar een halve opvoeding. De macht der gewoonte Dat men zijn kinderen een geluk kige jeugd wil laten genieten, is prachtig en dat men onverbiddelijk vasthoudt aan het op tijd naar bed gaan, is paedagogisch volkomen juist, maar wat te denken van de moeder die oogluikend toelaat, dat een kind daarnaast dag in dag uit zijn plicht verzuimt, omdat zij zich geen gelukkige jeugd kan voorstel len, als er straf moet worden opge treden? Of is deze houding slechts camouflage en is deze moeder - overtuigd van eigen zwakheid - bang de strijd aan te binden met slordigheid en nalatigheid? De macht der gewoonte is een sterke, dwingende macht en wat jong werd aangewend, zal later op ander niveau zijn invloed doen gel- 'den. Welke de drijfveren van de moeder ook geweest mogen zijn, 'het resultaat voor het kind is het zelfde: het wordt tot zijn eigen (en OOSTERLAND h Landbouwverenigi(ig „D.E.S." groeit nog steeds in ledenaantal Lezing over reis naar Indonesië De landbouwvereniging „D.E.S." vergaderde donderdagavond in café ,Even Buiten" alhier. De voorzitter de heer H. J. v. d. Zande, opende de goedbezochte vergadering en heette in het bijzonder welkom de heren A. M. Geluk, kringvoorzitter Z.L.M., v. Nieuwenhuijze, van Nieu- werkerk, de Koning, ass. Rijksvoor lichtingsdienst, het ere-lid de heer M. Otte en burgemeester Laurense. Het was spr. een grote vreugde de heer Geluk te kunnen verwelko men, die zo bijzonder veel gedaan heeft en nog doet in het belang van de landbouw in ons gewest. De administrateur, de heer Edel- schaap, bracht verslag uit. De omzet in 1955 bedroeg 451.139 kg. goede ren en verschillende andere arti kelen, totaal ten bedrage van f 120.239,43. Uit het jaarverslag bleek het le denaantal weer te zijn aangegroeid en thans 146 te bedragen. In de vacature-M. Otte werd ge kozen de heer S. v. d. Laan, terwijl de heer Nikerk werd herkozen. Tot lid der financiële commissie werd gekozen de heer W. P. bij de Vaate. De heer Geluk sprak over enige aktuele problemen in de landbouw, waaronder ook de huidige loonpoli tiek. Spr. betreurde de steeds toe nemende onrust in deze materie. Verder hoopte spr. dat het toeken nen van bouwvolume zodanig zal worden dat de nog vele in onze provincie aanwezige krotten zullen kunnen worden opgeruimd en hier na betere woningen kunnen worden gebouwd De grote overschotten in Amerika blijven nog steeds de prij zen drukken. De aardappelen en de uien maken een gunstige uitzonde ring. Spr. deelde verder nog mede dat er deze zomer een landbouw tentoonstelling gehouden zal wor den in Domburg. Hierna hield de heer Geluk op de hem eigen vlotte wijze een le zing over" zijn pas gemaakte reis naar Singapore en Java. Met span ning volgden de aanwezigen de lange reis per K.L'M.-toestel „De Atoom" vanaf Schiphol - Frank fort - Rome - Cairo - Karachi - Calcutta - Bangkok - Singapore. In deze stad verbleef spr. geruime tijd en zag hier veel Ned. onderne mingen, zomede de eerste rubber bomen. De reis ging verder naar Djakarta. In Bandoeng zag spr. mooie groente- en aardappelvelden, terwijl in oost-Java de koffie-, thee- en tabakskuituur sprekers be langstelling hadden. De tabaks kuituur maakte echter een povere indruk. anderer) schade niet opgevoed in orde, regel en tucht. Het kind, dat als kleuter niet ge leerd heeft zijn boekjes, zijn blok ken of autoped op te bergen voor het slapen gaan, zal als H.B.S-er zijn fiets in de regen buiten laten staan, zijn schoolboeken vergeten en zijn nieuwe Jas verliezen. Uit slordige kinderen, die er aan ge wend zijn, dat anderen de verve lende karweitjes voor hen opknap pen, groeien later de laat-maar- waaien-mensen zonder verantwoor delij kheidsbegsef, die een gevaar voor de samenleving zijn. Eerst wéten. Speelgoed dient niet uitsluitend tot vermaak en ontspanning. Het is door het speelgoed, dat het kind de eerste voorbereiding ontvangt voor de grote levenswaarden. De kleuter, die absoluut het hoe en waarom nog niet begrijpt, zal vol komen ontoegankelijk zijn voor de lange redenaties over het nut van opruimen, maar als de dagelijks terugkerende gang van zaken is: opruimen, handjes wassen, eten, verhaaltje, slapen gaan, dan zal het niet zo heel lang duren, of hij weet dat dit zo hoort. Niemand zal hem behoeven aan te sporen om alles bijeen te zoeken, want dat gebeurt immers elke dag, het hóórt er bij. En dan is de bodem gelegd en zijn de latere uitleggingen alleen maar aanvulling. Maar hij kan dat niet alleen. Er moet iemand zijn die meedoet, die voordoet, die van het opruimen een spel maakt. Het kleine kind, waarmede wij nog niet kunnen praten, kunnen wij alleen door middel van een ge- woontedressuur iets bijbrengen en dat is juist de fout, waarin zovele goedwillende moeders vervallen: zij wachten, tot zij met het kind kunnen redeneren en menen, dat het dan een klein kunstje zal zijn. Maar dan is tegen die tijd meestal het kind in de eerste verzetsfase gekomen en zijn resultaten oneindig moeilijker te bereiken. Zij lieten de gelegenheid om de grond te leggen voor goede gewoonten voorbijgaan, toen het al spelend nog gemakke lijk was. Naar de garage en op stal. Er was eens een lieve, verstan dige oma, die met ontsteltenis be- markte, hoe uitermate slordig haar uit Indonesië gerepatrieerde klein kinderen omgingen met het dure speelgoed, dat zij voor hen had ge kocht. Toen de ouders van de kleine woelwaters op reis gingen, kwam het stel bij oma logeren Het op ruimen werd elke avond tot een soort spel, waaraan alle kinderen meededen: de pop moest uitgekleed en naar bed gebracht, de auto moest in de garage worden gereden, de speelgoedbeesten moesten worden „gevangen" en op stal gezet en zo kwam alles op z'n plaats. Was er gens een konijntje of een beertje blijven liggen, dan werd het weg geborgen. Het was dan „boos weg gelopen", omdat er zo slecht voor hem werd gezorgd. Natuurlijk kwam het na een paar dagen terug „om het nog eens te proberen". De kinderen waren er al helemaal „in", en het opruimen ging steeds vlugger, want als het te lang duur de, dan was er die avond geen ver haaltje. Toen de ouders na vier we ken terugkwamen, waren zij stom verbaasd: zonder straf of dreige menten werd elke avond alles keu rig opgeruimd. Deze kinderen had den al spelend een goede gewoonte geleerd. Amy Groskamp ten Have. (Nadruk verboden). De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd heeft er donderdagavond met klem bij zijn Aemrikaanse ambtgenoot John Foster Dulles op aangedron gen meer Amerikaanse steun te ge ven aan de verdragsorganisatie van Bagdad teneinde een verder afne men van de westelijke invloed in het midden-oosten te voorkomen. In diplomatieke kringen werd ver klaard dat minister Lloyd in het bijzonder bij minister Dulles heeft aangedrongen op grotere economi sche hulp aan de landen die lid zijn van deze organisatie. DE NIEUWE MODE Jacques Fath - een horizontale lijn boven de bustelijn is het bijzondere van dit model. Zowel de mantel als de japon zijn van turquoise cheviot van Chatillon, Mojly, Roussel. Aan het eind van de Zoavo- conferentie in Karatsji is donder dagmiddag een communiqué uitge geven, waarin de ministers aan dringen op een spoedige regeling van het geschil tussen India en Pa kistan over Kasjmir. De kwestie dient volgens de Zoavo-raad gere geld te worden via de Ver. Naties of door directe onderhandelingen tussen India en Pakistan. De raad betreurt de „inmenging van de Sowjet-leiders" in deze kwestie. Deze inmenging heeft tot doel „de spanning te vergroten en verdeeld heid in Azië te bevorderen", aldus het communiqué. Aanbestedingen Kleuterschool te Nleuwerkerk Te Nieuwerkerk werd aanbe steed het bouwen van een kleuter school a^n het Koningin Maudplein aldaar. Ingeschreven werd door: S. P. Wijsman, Zierikzee f 70.290 (f 6.900); Fa. J. Roggeband, Zierik zee f 67.320 (f 6.120); M. J. Pad mos, Dreischor f 67.000 (f 6.000); L. Tieleman, Nieuwerkerk f 66.930 (f 5.950); H. W. Wandel, Nieuwer kerk f 65.989 (f 6.000); C. A. van Velthoven, Zierikzee f 64.850 6.000); M. C. Braat, Bergen op Zoom f 62.358 (f 6.300); J. C. Deur- loo, Bruinisse f 61.900 (f 6.200); H. L. J. Raats, Wouw (N.Br.) f 61.730 (f 6.150); P. de Raat, St. Philips- land f 58.485 (f 2.750). De tussen haakjes geplaatste be dragen zijn de kosten voor aan trekking vreemae arbeidskrachten welke in de eerstgenoemde bedra gen begrepen zijn. SPORT VOETBAL HERO I-Zierlkzee I Zondag a.s. speelt Zierikzee I uit tegen HERO I te Breda. De rood zwarten komen in deze ontmoeting uit met: A. Hage d.; A. Rossen en J. Raap a.; B de Zeeuw, C. M. van Aken en C. Verwest m.; J. Kouijzer, C. Krello, J. Stoel, G. Koster en D. den Boer v. Dit is op Krello na het zelfde elftal dat zondag jl. zo'n smadelijke nederlaag leed tegen Renesse I. Als alle spelers echter thans hun beste beentje voorzetten en er enthousiast gespeeld wordt, is Zierikzee hier echter niet geheel kansloos te achten al start de thuis- klub ook met de beste papieren. DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 28. Uit alle macht zet Aram zich schrap tegen de keien, waar mee het rotspad bezaaid is. Het angstzweet parelt op zijn voor hoofd, hij wil schreeuwen, maar zijn keel is als dichtgesnoerd en er komt geen geluid over zijn lippen. Genadeloos duwen Aiglons knechten hem steeds dichter naar de rand van het pad.... hij hoort de hijgende ademhaling def schurkenhij hoort, hoe achter hen Broek, zijn trouwe wapensmid, losbarst in een stort vloed van verwensingen. Onder hen gaapt de peilloze diepte van het ravijn, een donkere kloof, bodemloos in het nachtelijke duister. Dan springt er opeens luid schreeuwend een jongen te voorschijn vanachter enige struiken. In wilde ren stuift de knaap op de mannen bij de afgrond toe en als een i-oofdler stort hij zich op een der knechten van AiglonTerwijl de een Presto ruw van zich afschudt, klinkt plotseling de bevelende stem van Aiglon: „Stop, laat Aram en die knaap met rust Er dreigt onraadEn gespannen tuurt de roofridder het rotspad af, waar in de verte het gedempte geluid van hoefgetrappel tot hen doordringt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6