DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister Von Brentano voor televisie Grote opbrengst kinderpostzegelactie Na voltooiing uitbreiding bezit Huishoudschool tien lokalen Straaljager verongelukt ZATERDAG 10 MAART 1956 No. 17913 - 112e jaargang Z1ER1KZEESCHEMIEUWSB0DE abonnementen en advertenties: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (ma*. 15 mm.) I 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DE Z.O.A.V.O.-CONFERENTIE Meer nadruk moet in de toekomst vallen op ekonomische samenwerking Militaire macht blijft gehandhaafd De Franse minister van Buiten landse. Zaken, Plneau, heeft er don derdag bü de ZOAVO-raad op aan gedrongen de nadruk van het op treden der organisatie te verplaat sen van militaire naar economische samenwerking, teneinde de levens standaard in het ZOAVO-gebied te verbeteren. Hij deed dit tijdens een algemene bespreking van het militaire ver slag van de ZOAVO-stafchefs. De aanbevelingen van de stafchefs zijn geheim, doch naar verluidt zijn zij niet van plan de militaire macht van de organisatie uit te breiden of een gemeenschappelijk opperbe vel als dat van de NAVO In te richten. Minister Foster Dulles heeft de afgevaardigden donderdagochtend de verzekering gegeven, dat de Ver. Staten, ondanks de nieuwe Sowjet- politiek, geen vermindering van de H(j „sneed" Breda aan De Duitse minister van Buiten landse Zaken, von Brentano acht de zaak van de Duitse gevangenen in Breda „een netelig probleem". Hij zeide dit in een televisieinter view, dat in het N.T.S.-journaal werd uitgezonden. Minister von Brentano verklaarde, dat de mis daden die door de betrokken Duit sers zijn gepleegd, door niemand kunnen worden ontkend. Rechtens valt aan de feiten niet te tornen, aldus minister von Brentano, maar misschien is na tien jaar het mooi ste recht: genade voor recht te la ten gelden. Men kan zich boven dien afvragen of zich onder de ge vangenen van Breda wellicht men sen bevinden, wier schuld veel ge ringer is dan de schuld van hen. die hen tot de gepleegde misdaden hebben aangezet. „Breda" is volgens minister von Brentano geen juri disch maar een menselijk probleem. De Duitse minister zeide voorts in het algemeen tussen Nederland en zijn land geen grote problemen te zien. Over het bezoek aan paleis Soest- dijk, waar de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. H. van Brentano met enkele leden van het gevolg het dejeuner heeft gebruikt, waren de Duitse gasten zeer te spreken. De Koningin en de Prins onderhielden zich in het Duits met hun gasten en behalve algemene zijn ook politieke en economische onderwerpen aangeroerd. De éérste dag van het driedaagse officiële bezoek van de minister van Buitenlandse Zaken van de Bonds republiek werd besloten met een regeringsdiner in hotel Kurhaus. waarop het woord werd gevoerd door de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beyen en door mi nister von Brentano. Mussolini zond brief aan Churchill Het Italiaanse weekblad „Epoca' heeft donderdag een brief gepubli ceerd, die op 24 april 1945 door Mussolini aan Churchill zou zijn geschreven, vier dagen voor zijn te rechtstelling door Italiaanse parti- sanen. Volgens de fotocopy in „Epoca' vroeg Mussolini een kans om zich zelf te rechtvaardigen en te verde digen. „Zendt mij een vertrouwd persoon. U zult belang stellen in de documentatie die ik hem kan ge ven met het oog op het gevaar uit het oosten Een groot deel van de toekomst is in uw handen. Moge God u helpen", aldus schreef Mus solini o m. De voormalige Duitse luitenant Franz Splögler had de brief via een Brits consulaat in Zwitserland aan Churchill moeten zenden, doch Mussolini had de brief eerst nog enige tijd aangehouden en daarna lieten de omstandigheden de ver zending niet meer toe, aldus „Epoca". Zware regenval heeft grote overstromingen veroorzaakt in de len van de Verenigde Staten en Ca nada. Tot dusverre zijn er 5 slacht offers gemeld, twee in de V.S. en drie in Canada. In grote gebieden zijn de verbindingen ln de war. militaire macht van het ZOAVO- gebied zullen toestaan. Achter het schild van de ZO AVO moet een strategische strijdmacht gehand haafd worden, die mobiel genoeg is om het gebied tegen aanvallen te beschermen. De strijdmacht die de Verenigde Staten en hun gealli eerden vorig jaar in het ZOAVO- gebied voor onmiddellijk optreden gereed hadden, was reeds groter dan de Amerikaanse macht in het gebied van de Stille Oceaan op het hoogtepunt van de tweede wereld oorlog. De premier hielp mee De 70-jarige premier van Israël, David Ben Goerion, heeft samen met de chef van de generale staf, generaal-majoor Mosje Dayan, ge werkt aan de versterking van de grens ten oosten van de strook van Gaza. De premier is donderdag de gehele dag bezig geweest met het :pannen van prikkeldraad rondom Ten nederzetting, die zes jaar ge leden door immigranten uit Koer- distan is gesticht. Twee weken geleden heeft de premier de 150.000 leden van het vakverbond opgeroepen een dag te komen werken aan de versterking van nederzettingen. Ook alle mili tairen 'gaan dit werk een dag doen. Een ander geluid over Cyprus Een veroordeling van het geweld Bisschop Kyprianos van Kyrenia, ?en der leiders van de beweging voor vereniging van Cyprus met Griekenland, heeft in een vraag gesprek met het blad „Times of Cyprus" het gebruik van geweld veroordeeld en verklaard, dat hij zijn gehele leven prorBrits was ge weest. De bisschop zei, dat hij niets te gen het Britse volk of de gouver neur van Cyprus, Sir John Harding heeft. Sir Anthony Eden, de Britse premier, Is volgens hem verant woordelijk voor de „tragedie van Cyprus".- Over de E.O.K.A., de Cyprische verzetsorganisatie, zei hij, dat het .zinloos" is te geloven, dat deze Engeland met wapengeweld kan verslaan. Hij sprak de verwachting •lit, dat de volken van Cyprus en Engeland na een vreedzame strijd spoedig weer vrienden zullen zijn. Bisschop Kyprianos is een der irie hoge geestelijken onder aarts bisschop Malcarios. Hij heeft een broer, die twaalf jaar gevangenis straf heeft gekregen wegens ille gaal wapenbezit en twee broers, -lie gevangen zitten maar nog niet zijn aangeklaagd. De landelijke kinderpostzegelak- tie heeft in 1955 netto f 1.400.000 opgebracht, dat is bijna f 200 000 meer dan in 1954. Alleen de op brengst aan zegels vertoont verge leken met 1954 al een stijging van f 109.943,64. Werden in 1954 18.956.523 stuks verkocht met een toeslag van f 791.502,88, in 1955 wa ren het er 21 705.833, waarop f 901.446,52 aan toeslag werd ont vangen. Ook de verkoop van prent- briefkaaten ging omhoog. Deze belangrijke vooruitgang is mede te danken aan de medewer king van de schooljeugd, die weer het leeuwendeel in de verkoop had Van de totale stijging kwam plm. f 150.000 voor rekening van de scholen. Het comité is de 15.519 leerkrachten dan ook zeer dankbaar voor de tijd en moeite die zij heb ben gegeven om met hun ongeveer 450.000 leerlingen dit resultaat te bereiken. Van de 9979 scholen die ons land telt deden in 1955 5894 (te genover 5001 in 1954) aan de kinder postzegelactie mee. Wordt deze medewerking per provincie beke ken dan spant Drente de kroon, waar 71,2 procent van alle scholen meewerkte. Dan volgen resp. Fries land, Groningen (vorig jaar no. 1), Utrecht, Noord-Holland en Zeeland, die alle boven het landelijk gemid delde uitkwamen. Geld in de kachel Ais er tijdens afwezigheid der bewoners dieven komen, kijken ze allicht het eerst in de kasten. Dan zullen ze daar geen geld vinden, dacht me vrouw G. te Hengelo, toen ze even naar de markt wilde. Ze deed daarom f 700 in een busje en stopte dit in het for nuis. Daar zou niemand het zoeken. Zelfs mevr. G. niet. Het fornuis was al weer be haaglijk warm, toen ze aan het geld dacht. Ze schrok en haalde zo gauw mogelijk het busje uit het vuur. De bank biljetten waren lelijk ver schroeid. Ze zullen naar de Nederlandse Bank worden gezonden. Geen „ereburger" meer Het stadsbestuur van Kiel heeft donderdag verklaard, dat Hitler's ereburgerschap in Kiel, met zijn dood is vervallen. Deze verklaring was nodig, nadat de pers en de vakbeweging een storm over de rechten van Hitier en groot-admi raal Raeder op het ereburgerschap van de stad hadden ontketend. De kwestie werd vorige week aan het rollen gebracht, toen de gemeenteraad vaststelde, dat Rae der die kortgeleden uit de gevan genis van Spandau werd vrijge laten, in feite nog ereburger was. Toen hij in 1947 van deze eer ver vallen werd verklaard, zou er nl. een juridische fout zijn gemaakt. De zaak Jungschl&gec Poging zaak aanhangig te maken bij Internationaal Gerechtshof Men kan adhesiebetuiging insturen Naar vernomen wordt doet het manifest van zeven Nederlanders, waarin er bij de regering op aan gedrongen wordt de zaak Jung- schlager door toedoen van de Ver enigde Naties aanhangig te maken bij het Internationale Gerechtshof, reeds een voortdurende stroom van adhesiebetuigingen vloeien. Daar de initiatiefnemers slechts met enkele vrijwilligers werken, is het wenselijk, dat het publiek zijn instemming zoveel mogelijk op uni forme wijze betuigt. De zeven ondertekenaars van het manifest: G. Ch. Aalders, voorzit ter van de Ned. Ver. v. ex-politieke gevangenen; R. P.- Cleveringa, hoogleraar te Leiden; F. J. Goed hart, lid van de Tweede Kamer; Leonhard Huizinga, auteur; Gezina H. J. v. d. Molen, hoogleraar aan de vrije universiteit te Amsterdam; K. van Rijckevorsel, lid van de Tweede Kamer en A. Goekoop ho pen daarom, naar zij mededeelden, dat allen, die met hun streven in stemmen, dit te kennen geven door een ondertekende briefkaart te richten tot A. Goekoop, Catshuis Sorghvliet, Adrlaan Goekooplaan 10, Den Haag, met de vermelding: „Ik stem in met het manifest Jung- schlager". Met vermijding van per soonlijke uitlatingen. Geplaagd meisje nam wraak Een 17-jarig Zaandams meisje, werkzaam bij een cacaofabriek te Zaandijk, dat reeds geruime tijd plagerijen van haar collega's had te verduren, besloot wraak te ne men. Woensdagmorgen deed zij In de koffie van personeelsleden, die in de cantlne werd geserveerd, een hoeveelheid rattenkruid. Reeds bij de eerste slok ontdekte een der „slachtoffers" dat er iets met de koffie aan de hand was. Hij liet de rest dan ook staan en ad viseerde de anderen hetzelfde te doen. Na een korte behandeling in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam kon de betreffende per soon des middags zijn werkzaam heden hervatten. Hét meisje is in middels ingesloten en zal voor de officier van justitie te Haarlem worden geleid. Donderdag ontving H.M. Koningin Juliana de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Z.E. Heinrich von Brentano, op het koninklijk paleis te Soestdijk. Hare Majesteit gebruikte met minister von Brentano, die een bezoek van enkele dagen aan ons land brengt, het dejeuner. Op de foto zien wij van rechts naar links H.M. de Koningin, minister von Brentano en Z.K.H. Prins Bernhard. Vijf lokalen in de nieuwe vleugel Na de vorststagnatie heerst er in het na-rampse Zierikzee alom weer een grote bouwbedrijvigheid en ve le ionderhanden zijnde projekten maken grote vorderingen in hun al gehele vernieuwing, restauratie of herstel. Niet alleen is de Kleine K(>£k aan de slotfase van herstel toegekomen, doch ook aan de Prin- sesJuliana huishoudschool wordt hard gewerkt, om de ongeveer 360 leerlingen, die nu al jaren her en der verspreid door Zierikzee hun onderwijs genieten, weer zo spoe dig mogelijk in hun eigen school te kunnen voorbereiden op hun latere taak. Op de plaats waar eerder de moestuin gelegen was, vraagt nu een geheel nieuwe vleugel de aan dacht. Muren en dak zijn reeds ver rezen en men is druk bezig met het storten van vloeren en de verdere entourage. De benedenverdieping van de nieuwe vleugel bevat een drietal lokalen, nl.l theorielokaal, 1 naailokaal en 1 kombinatie(prak- tijk)-lokaal. waar koken en huis houdkunde gedoceerd worden. Een aantal douches en toiletten vervol maken de benedenverdieping. Op de bovenverdieping zijn een twee tal naailokalen, een bergruimte en verschillende toiletten onderge bracht. In totaal zal de Prinses Ju liana huishoudschool 10 lokalen be zitten, bij een algehele oplevering van het gebouw, waarvan 7 theo- ,Met de N.S. door Euiopa' Maandag 12 maart a.s. zal een filmavond gehouden worden in hotel „Jacob Cats", welke avond georganiseerd en verzorgd zal wor den door de heer H. P. de Munck, hoofd der o.l. school alhier. Het betreft hier een zeer mooie film „Met de Nederlandse Spoor wegen door Europa", die een goed beeld geeft van de vele beziens waardigheden op ons continent, zo als Parijs, de Rivièra, Oostenrijkse Alpen, enz. Des middags zal het programma worden vertoond voor de ouden van dagen tegen een ge ringe entreeprijs. Deze ontspanning zal bij de ouden van dagen veel bijval ondervinden, om op deze wijze eens kennis te kunnen ma ken met het buitenland. De hoogste leiders van Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië hebben donderdag te Cairo gesproken over verdedigingsplannen om aan een eventueel Israëlisch „lente-offen sief" het hoofd te bieden, aldus is uit officiële conferentiekringen vernomen Vele Arabieren zeggen een dergelijk offensief te verwach ten. Donderdagavond is bekend gemaakt, dat Franse, met helikop ters aangevoerde troepen, 61 Alge rijnen hebben gedood, die woens dagavond hadden deelgenomen aan een muiterij bij Soek-Ahras, waar bij acht Franse militairen werden gedood. In een legerbericht heet het, dat een bende opstandelingen de post had aangevallen en alle Arabische militairen tot desertie wist te bewegen. rie- en naailokalen en 3 praktijk lokalen. In de oude vleugel van het gebouw zijn er hiervan twee onder gebracht voor de praktische lessen, nl. 1 voor koken en 1 kombinatie- lokaal huishoudkunde-wasbehande- ling. In de lokaalverdeling is een evenwichtigheid verkregen door het onderbrengen van 5 lokalen op de boven- en een zelfde aantal op de benedenverdieping. Het zal een heugelijke dag zijn voor de direktrice, mej. van Liere als zij haar personeel en leerlingen weer onder één dak kan verenigen. Gezien de grote vorderingen reeds gemaakt en de heersende bedrijvig heid, zal deze dag zeker niet lang meer op zich laten wachten. Donderdagmiddag om even voor 3 uur is, direkt nadat zij van het vliegveld Volkel was opgestegen, een straaljager -verongelukt. Het toestel schijnt ln de lucht in twee- en te zijn gebroken en daarna brandend vlak bij een in de nabij' heid staande boerderij terecht ge komen. De vlieger, de 22-jarige ser geant C. Koopman te Bergen op Zoom, is om het leven gekomen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De wereld zou er veel gezel- liger uitzien als zij, die niets te f zeggen hebben, het ook niet i deden. Hp( K.N.M I. verwacht tot zaterdagavond: Iets hogere temperaturen Droog weer met later iets toene mende bewolking; na in de nacht plaatselijk nog zware nachtvorst, overdag iets hogere temperaturen dan vrijdag; overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. 11 maart. Zon op 7.06, onder 18 39. Maan op 6.13, onder 17.52. 12 maart. Zon op 7.03. onder 18.41. Maan op 6.32, onder 19.04. 13 maart. Zon op 7.01, onder 18.43. Maan op 6.51, onder 20.17. Nieuwe maan: 12 maart te 14.36. HOOG W ATERST ANDEN ZIERIKZEE: 11 maart 2.57 v.m. 15.22 n.m. 15.54 n.m. 16.27 n.m. 14.41 n.m. 15.11 n.m. 12 maart 3.29 v.m. 13 maart 4.01 v.m. BROUWERSHAVEN: 11 maart 2.31 v.m. 12 maart 3 01 v.m. 13 maart 3.31 v.m. 15.43 n.m. Springtij: 14 en 28 maart. Doodtij: 21 maart. Bewolking neemt toe Het hogedrukgebied, waarvan het centrum vrijdagmorgen boven Duitsland was gelegen, bepaalt het weer op het vasteland van Europa. De wolkenvelden, die hier en daar in het hogedrukgebied voorkwa men, losten verder op. In ons land kwam gisternacht in het noorden nog wat bewolking voor, waardoor de temperatuur in Eelde niet ver der daalde dan tot op het vries punt. Elders werd 3 tot 4 graden vorst geregistreerd. In Duitsland vroor het evenals in de vooraf gaande nacht, plaatselijk 10 graden. Op de oceaan houdt de depres sie-activiteit aan. Mede in verband daarmede daalde boven west-Eu ropa de luchtdruk langzaam, het geen tot gevolg heeft dat het hoge drukgebied in zuidoostelijke rich ting wegtrekt.. De uitbreiding van de1" depressie-activiteit zal in onze omgeving gepaard gaan met gelei delijk toenemende wind uit zuide lijke richtingen en ook zullen de wolkenschermen van de storingen tot onze omgeving doordringen. Regen van betekenis wordt nog niet verwacht. De temperaturen zullen geleidelijk hoger worden. Van Franse zijde is donderdag te Karatsji vernomen, dat Frank rijk zijn expeditiekorps in Zuid- Vietnam, dat thans 15,000 man sterk is. wil omzetten in een kleine, veel zijdig samengestelde militaire mis sie, die voort zou gaan met het op leiden der Zuid-Vietnamese strijd krachten. ^iililiHiuiQi^iiiiMiiimiiiimiBiiHiiiitpitgiujiiiUfiliiniiiiiiuiiiiiiiiiiimiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiii:^ Overdenking liiiiuiiiiiiiiiiisiiiiiJiiniiiiiiiiiiiiiiiisiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiir'iiii.'.'T'w "ruw r. Het voorhangsel gescheurd „En zie, het voorhangsel van de tempel scheurde van boven tot beneden in tweeën". Mattheus 27 51a. Het Heilige der Heilige in de tempel te Jeruzalem was een teken van de tegenwoordigheid Gods on der Israël. Het was een donkere ruimte, zonder ramen en afgeslo ten van de buitenwereld door een gordijn. Niemand van het Joodse volk was bevoegd om dit voorhang sel weg te schuiven. Het volk moest blijven staan in de voorhof. De priesters mochten iets dichterbij komen. Maar principieel stonden zij even ver af als het volk. Ook voor hen was daar het voorhangsel, dat niet mocht worden weggescho ven. Alleen de hogepriester mocht éénmaal in het jaar het Heilige der Heilige betreden Maar zijn bloed- sprenkeling op de ark betekende geen werkelijke verzoening. Wat de hogepriester deed was alleen een teken oprichten van het grote ge beuren, dat nog komen moest. En daarom: zodra de hogepriester zijn arbeid had verricht, ging het voor hangsel weer dicht. Dit voorhangsel ln de tempel vormde een pijnlijke prediking voor de wereld van die dagen. Het pre dikte een scherpe schelding, een onoverbrugbare kloof tussen God en de mens. Niemand kon tot Hem naderen. „Wij zijn" - zo zegt Kohlbrügge ergens - „buiten de hemel gesloten volgens het rechtvaardige vonnis van God. En wij hebben overeen komstig dat vonnis geen aanspraak meer op leven en zaligheid, op toe gang tot God. Onze zonden hebben ons van God gescheiden". Maar toen Jezus stierf, scheurde het voorhangsel in de tempel van boven tot beneden. Dat was geen toevalligheid. Dit gescheurde voor hangsel verkondigt ons, dat door de kruisdood van Jezus het men selij kerwijs-onmogelljke toch is ge schied, en dat aan de scheding tus sen God en mens een einde is geko men. Niet van de mens uit, maar van God uit. Want Jezus, de Grote Hogepriester, heeft door zijn eigen bloed gedaan wat Israels hoge priester niet vermocht, maar wat hij alleen kon voorafschaduwen. Jezus, de Heer, heeft ons eens en voor altijd gesteld ln de verzoening met God. God is nu niet langer meer de toornige en de ongenaakbare Hij staat weer voor ons open. En door het gescheurde voorhangsel is er voor allen, dié komen willen, vrije toegang tot Hem. Helaas, veel mensen zijn eigen wijs Zij willen een andere weg tot het heil. Of zij proberen die scheur in het voorhangsel weer dicht te naaien uit een verkeerde bekom mernis. Maar het voorhangsel ..IS" ge scheurd. En een andere weg is er niet. Wie tot Hem komt, zal niet be schaamd worden. Z. v. W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1