van eet roomboter HET MODERNE INTERIEUR Waarschuwing voor blijvende verstarring van inkomsten der waterschappen QUAKER DE ONVERBREEKBARE BAND Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 9 MAART 1958 No. 17912 Unie van Waterschapsboncien Rijksbijdrage in verband met Deltaplan (i.) In tegenwoordigheid van vele autoriteiten uit den lande is iooens- dag in de Rivièrahal te Rotterdam het derde congres geopend van de Unie van Waterschapsbonden. De voorzitter, mr. J. W. W. van der Hoeven, herinnerde in zijn ope ningsrede aan het congres van 1950, het eerste, waar de benarde financiële toestand der waterschap pen in behandeling was gekomen als gevolg van de te lage pachten cn de te lage prijzen der produkten. In deze toestand is volgens hem niet voldoende verbetering inge treden, zodat hij het nodig oordeel de te waarschuwen voor een blij- rende verstarring van de inkom sten der waterschappen en, noocl- .akelijk daaruit voortvloeiend, een tekort aan bestuurskracht. In dit verband was zijn oordeel, dat een verlaging van de grondbe lasting zou kunnen worden over wogen Het vraagstuk van de op dat congres onbillijk genoemde be lasting der polders door te zwaar drukkende onderhoudskosten van de zg. quartaire of niet-planwegen schijnt, aldus spr., aan een aanzien lijke verlichting voor de water schappen toegekomen, al zijn zij van oordeel, dat het uitgangspunt had dienen te zijn, dat de water schappen soms een gering en meest al geen volledig belang hebben bij het verkeer op de bij hen in onder houd zijnde quartaire wegen en dat de billijkheid meebrengt, dat de polders worden gesubsidieerd voor zover zij geen belang hebben bij dat verkeer. Zowel voor wat de waterzuive ring betreft als in het algemeen meende mr. van der Hoeven er met nadruk op te moeten wijzen, dat het allereerst de waterschappen zelf zijn, die hier een taak hebben te vervullen en derhalve alleen de verantwoordelijkheid wensen te dragen. Tijdens de ochtendzitting hield de directeur van de Unie, mr. dr. Th. F. J. A. Dolk, een zeer uitvoe rige rede, waarin hij op verschei dene terreinen het standpunt der waterschapsbonden uiteen zette. Hij noemde de instelling van de commissie financieel bestel water schapswezen door de minister van Verkeer en Waterstaat (op 12 ja nuari 1954) een daad, die in het ka der van de congresresolutie van 8 oktober 1952 met vreugde is te be groeten, ook al zal uiteraard het eindoordeel zijn op te schorten, tot dat de arbeid der commissie pu bliek is geworden. Er is volgens spr. ook een ander symptoom, waaruit voor de water schappen moed is te putten. Het ontwerp Dèlta-wet opent de moge lijkheid van rijksbijdrage in de ten laste van de beheerders, veelal wa terschappen, komende Deltawerken. Woningtekort in 1962 geëindigd De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, is in staat het huidige wo ningtekort van ongeveer 200.000 huizen nog voor 1962 op te heffen. Aldus zeide de heer W. J. Andries- sen in een toespraak, die hij voor K.V.P.-jonger en in Nijmegen hield. Hij voegde er aan toe, dat hij hoop te, dat ir. Witte na de Kamerver kiezingen op zijn departement zou terugkeren. Het streefcijfer van 70 duizend woningen, zoals de minister heeft gesteld, nadert steeds meer mijn streefcijfer van 80.000 wonin gen per jaar, aldus de heer An- driessen, die mededeelde, dat de minister in de geest van de K.V.P. woningbouwcommissie werkt. De spreker verklaarde als oud-bouw vakarbeider voorstander te zijn van verlenging van de arbeidsduur voor de bouwvakken in de zomer, mits de belastingdienst coulant is. Weliswaar verdaagt de wet zelf concretisering van deze gedachte tot nadere wetgeving, belangrijk vond hij in ieder geval, dat de wet gever de uitzonderlijke en beklem mende betekenis, die de financie ring der Deltawerken zal hebben voor de beheerders-waterschappen, blijkt in te zien. Voor de financiering der verbe- teringswerken van de zg. zwakke plekken in de zeewaterkeringen is een belangrijk bedrag aan rijkssub sidies voor de waterschappen uit getrokken op de staatsbegroting De normen voor de subsidieverlening zijn evenwel nog onbekend. De wa terschappen zien reikhalzend uit naar volledige opheldering. Op de staatsbegroting is een be drag van een miljoen per jaar voor de quartaire wegen uitgetrokken. Deze, volgens spr., druppel in de emmer is in ieder geval iets. Nu middelerwijl het rapport der com missie-Oud is verschenen, is het wachten op het wetsvoorstel, waar in de voorstellen der commissie zijn verwerkt. De Unie heeft gemeend, ondanks haar kritische instelling jegens het rapport, uitsluitend ter vermijding van verdere vertraging, over de overgebleven bezwaren voorlopig heen te moeten stappen en de werking der regeling in de praktijk te moeten afwachten. Te betreuren zou het blijven, dat 50 pet. der onderhoudskosten van de quartaire wegen en 100 pet. der on derhoudskosten van niet voor mo- torverkeer bruikbare wegen op het waterschapsbudget zouden blij ven drukken, zeide spr. Verschei dene waterschappen zullen ter sa nering van hun financiën ook in deze last nog tegemoetkoming die nen te ontvangen. Ingezonden mededeling. Daarom ben ik zo sterk I Mtjn Moeder geeft mij elke dag een bord Eén - Minuut Quaker havermout. Krijgt U dat ook? Koop anders meteen een pak Eén-Mlnuut Quaker, dan kunt U er morgen al mee beginnen. Spaar de waardebon uit elk pak. UITSLUITEND VERPAKT VERKRIJGBAAR ÉÉNMINUUT West-Duitsland en Zuid-Sla- vië zijn het eens geworden over de herstelbetaling. West-Duitsland zal 300 miljoen mark betalen, waarvan 60 miljoen dadelijk en de rest in termijnen. Er zullen spoedig onder handelingen worden gevoerd over eerv hernieuwing van het handels verdrag van 1954. Door middel van vliegtuigen, legerpatrouilles en mobiele propa- gandaploegen zijn in Algerië een half miljoen exemplaren verspreid van een oproep van premier Mollet aan de opstandelingen. Hij belooft vrije verkiezingen als de rebellen de strijd staken. Ook door middel van luidsprekerauto's is bekendheid aan de oproep gegeven. Een tijdli miet wordt niet gesteld. Volgens een Parijs' blad krijgen de opstan delingen een week tijd. Daarna zou Frankrijk zijn volledige militaire macht gebruiken. - - Airconditioned, volkomen vrij uitzicht rondom, radio, televisie, tele foon, een bar,, een automatisch restaurant en een snelheid van bijna 200 km. per uur: ziedaar het nieuwste op het gebied van toerwagens - vervaardigd door de Italiaan Viberti. De naam van deze rijdende droom is „Gouden Dolfijn".Het zal wel goud kosten om een dol-fijn ritje met deze wagen te mogen maken, denken wi) zo. Marderhond gedood Tijdens de overstroming van de Maas is in Itteren een tot nu toe onbekend dier gedood, circa een halve meter lang en ongeveer 20 centimeter hoog. Het beest werd waargenomen bij het kippenhok van de boerderij van de heer M. Horssels en onmiddellijk met een knuppel doodgeslagen door de 20- jarige Louis Horssels. Het zeldzame dier komt in deze streken blijkbaar niet voor, want zelfs de jachtop ziener J. Paulssen uit Borgharen had zo'n beest nog nooit gezien. Dr. E. M. Kruijtzer, directeur van het natuurhistorisch museum te Maastricht vermoedt, dat men hier te doen heeft met een zgn. mar derhond, die alleen in Siberië, Mantsjoerije, China en Japan voor komt. Na informatie bij een die rentuin te Valkenburg bleek, dat daar omstreeks Kerstmis een mar derhond ontsnapt is. Vermoedelijk is dit hetzelfde dier. Ingezonden mededeling 't Lijkt wel of alles altijd verkeerd „valt"... Neem tocb Rennies! Wéér krimpen van brandende pijn door overtollig maagzuur. En toch... een of twee Rennies brengen uit komst, van de ene minuut op de andere. Maak er een vaste gewoonte van, zorg er steevast voor een of twee Rennies op zak te hebben. Een ware uitkomst, zo een-twee-drie van die pijn verlost te zijn, zonder verdere stoornis voor een prettig, gezellig samenzijn. In iedere apo theek of drogisterij verkoopt men U Rennies graag. Jean-Frangois Mons, voorma lig secretaris-generaal van de Fran se nationale defensie-commissie, is in een proces, dat woensdag in Pa rijs is begonnen, beschuldigd van het laten slingeren van militaire geheimen in zijn bureau. Ingezonden mededeling koop 'n pakje extra voor de zondag PubUktlle.- Hal Nadar landt Zulrelburaau Craranhaga I KERKNIEUWS De gemeente van Zierikzee sluit zich aan bij de Gcref. Gemeenten in Nederland. In de woensdagavond gehouden vergadering van lidmaten heeft de gemeente van Zierikzee met meer derheid van stemmen besloten zich aan te sluiten bij de ger. gemeenten in Nederland (verband dr. C. Steen blok). Zoals bekend heeft de ge meente zich enkele jaren geleden onttrokken aan het verband der ger. gemeenten en was zij tot heden zelfstandig gebleven. Nederlandse taalgeleerde naar Suriname. Het hoofdbestuur van het Neder lands Bijbelgenootschap te Amster dam heeft tot taaiafgevaardigde voor Suriname benoemd dr. J. Voorhoeve uit Amsterdam. Deze thans 32-jarige leraar in de nederlandse taal en letterkunde wordt belast met de revisie van het Nieuwe Testament in de Surinaam se taal, het zg. neger-Engels. Daar na zal dr. Voorhoeve zich gaan wij den aan de voltooiing van de verta ling van het Oude Testament in de zelfde taal. Dr. Voorhoeve zal in september a.s. voor een periode van vier jaar met zijn gezin naar de West gaan. Waarnemend burgemeester Francke nam afscheid van raad Noordgouwe De heer Visser gekozen tot wethouder De gemeenteraad kwam dinsdag avond in voltallige zitting- bijeen, onder voorzitterschap van wnd. burgemeester S. Francke. Na opening der vergadering me moreerde de voorzitter de benoe ming van de nieuwe burgemeester, hetgeen hij voor de gemeente een zeer vermeldenswaardig feit vond. Vervolgens legde de heer Vier gever, die in de vacature-C. M. Janse was benoemd tot raadslid en waaromtrent in de vorige raads vergadering tot toelating was be sloten, in handen van de voorzitter de bij artikel 45 der Gemeentewet voorgeschreven eden af. De voor zitter feliciteerde de heer Vierge ver met zijn benoeming en sprak de wens uit, dat hij in zijn nieuwe functie veel genoegdoening mocht vinden, in een goede onderlinge sa menwerking met de andere leden en dat hij de belangen van de ge meente met ambitie zou dienen. Hierna ging men over tot benoe ming van een wethouder. De uit slag der stemming was uiteindelijk, dat de heer Visser als zodanig be noemd werd. De heer Visser ant woordde bevestigend op de vraag van de voorzitter of hij zijn be noeming aannam. De voorzitter feliciteerde de heer Visser en sprak de hoop uit, dat de nieuw benoemde wethouder op de zelfde aangename wijze in het be lang van de gemeente zou mogen blijven werken. De heer Visser dankte de voor zitter voor de gesproken woorden en de andere aanwezigen voor het in hem gestelde vertrouwen. Hierna kwam ter sprake de in stallatie van de nieuwe burgemees ter, welk installatie zal plaats heb ben op 16 maart a.s. Over deze aangelegenheid werd uitvoerig van Financiën en Economie De handel tussen oost en west. Op de persconferentie van presi dent Eisenhower is woensdag een vraag gesteld over de overeenkomst welke de Verenigde Staten, Enge land en andere europese bondgeno ten in 1954 hebben gesloten tot ver zachting van het toezicht op de han del met de Sowjet-Unie. De presi dent verdedigde deze overeenkomst en zeide niet te geloven, dat zij een fout was. Hij wees er op, dat vóór de oorlog de europese handel een handel was tussen oost en west, en zeide, dat de vrienden van de Ver enigde Staten moeten leven en dat zij geen al te grote markt in de Verenigde Staten kunnen ontwik kelen, omdat daar overschotpro- duktie voorkomt. Zoals bekend stelt de permanen te Senaatscommissie naar het han delsverkeer tussen oost en west een onderzoek in en heeft zij kritiek op de verzachting, daar de Sowjet- Unie daar een middel in zou heb ben om haar oorlogspotentieel te vergroten. gedachten gewisseld. Uit de dis cussies kwam naar voren, dat het wenselijk werd geacht, dat het col lege van B. en W. nader in contact treedt met 't bestuur van de Cul turele Vereniging, welke vereniging zich bereid heeft verklaard de or ganisatie op zich te nemen van het burgemeestersfeest ten aanzien van de burgerij. Daarop sprak de voorzitter een woord ten afscheid, daar het de laatste vergadering was, Welke hij als wnd. burgemeester voorzat. Spr. dankte de raad en in het bij zonder de heren wethouders Vis en Janse voor de prettige samenwer king en eindigde met mevr. Mot- mans-v. d. Feen en de heren Gods zegen toe te wensen en dat het de raadsleden ook in hun verdere le ven wel moge gaan. De heer Vis antwoordde hierop met een toepasselijk wederwoord, daarbij in het bijzonder stilstaande bij de bijzonder prettige samen werking vooral in het college van B. en W. Spreker besloot met bur gemeester Francke alle goeds toe te wensen in zijn eigen gemeente Kerkwerve en sprak de hoop uit, dat het burgemeester Francke met zijn gezin goed zal mogen gaan ook in de toekomst. Onder dankzegging voor de ge sproken woorden van de heer Vis, die ook namens de raad sprak, sloot de voorzitter de vergadering. Op de foto een wandoplossing in Formule-meubelen. Er zijn gelukkigen die woonruim te krijgen toegewezen en zich dus gaan inrichten; maar minstens zo- velen zijn er waarvan de inboedel, nu de kinderen groter worden, hard aan vernieuwing toe is. Tot beide categorieën zouden wij willen zeg gen: de Nederlandse industrie - over het algemeen gesproken - maakt produkten die zich hebben 'aange past aan de snelle ontwikkeling in de woninginrichting Maar kies uw meubilering en stoffering bewust. Deel de woonruimte op de juiste wijze in. Zet niet te veel neer en hang niet te veel op. Stap eens af van het traditionele ameublement en koop de onderdelen los, In de moderne woning is zelden plaats voor dressoir, boekenkast, theemeu bel of zware bergkasten, daargela ten nog dat er bij plaatsing van grote stukken aan de wanden dode SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland. Het programma voor zaterdag 10 maart a.s. luidt: 2e klasse C: 's Heer Hendrikskin- deren I-MEVO I (4 uur, scheidsr. P. Boone); Kats I-SVD I; Wisse- kerke I-Yerseke II; Kapelle I- Goes IV. 2e klasse D: MEVO II-Sinoto I (4 uur, scheidsr J. de Wit); Bruse Boys I-MEVO III (4 uur, scheidsr. Th. Sies)u Juniorencompetitie Groep B IV: Zierikzee B I-MEVO B I (2 uur, scheidsr P. C. W. v. d. Ende); Zierikzee B II-Renesse B I hoeken komen die geen nut hebben. Denk eens aan de combinatie-meu belen. Naar behoefte kan men aan- of opbouwen. Er is dan één wand die wandberging loopt van 40 tot tafelgoed, glaswerk, boeken, ber ging, radio enzovoort. De diepte van di ewandberging loopt van 40 tot 60 cm. U kunt uw eigen fantasie laten spreken bij de samenstelling van uw woninginrichting. Er zijn verschillende Nederlandse fabrie ken die van die losse elementen vervaardigen. Maak uw keuze pas, wanneer u uw woonruimte kent. Verloofde pa ren, koopt dus niets voordat u weet hoe u komt te wonen Neem geen grote, pompeuze meubelen in een kamer van 4X4, doch een aardig modern meubel, strak van lijn, dat in vele uitvoeringen - ook in rotan - te koop is. (half 4, scheidsr. J. v. d. Werf); Burgh B I-Dreischor B I (3 uur, scheidsr. N. Speelman). Het programa vóór zondag 11 maart a.s luidt: le klasse C: Zierikzee II-Renesse I (half 3, scheidsr. N. Speelman). 2e klasse C: Zierikzee III-SVO- WK I (half 1, scheidsr. P. J. Rieteco) Renesse II-Brouwershaven I (half 3, scheidsr. A. de Looze). SCHAKEN Zierikzee I-Middelburg II. Voor de competitie van de le klasse Zeeuwse Schaakbond speelt het eerste tiental van Zierikzee za terdagmiddag 10 maart a.s. tegen Middelburg II. Deze ontmoeting vindt plaats om half vijf in hotel „In 't Wapen van Zeeland". FEUILLETON. 28 door MAARTJE ZELDENRIJK De snelheidsmeter schommelde tussen de veertig en vijftig en Jaap zat ingespannen door de voorruit te turen. Het was gelukkig niet druk, maar als hij een vrachtauto inhaal de, was het altijd een probleem om te passeren. Uit de dichte mist kon immers onverwacht een tegenligger opduiken. En toen hij achter een grote stenenauto kwam te rijden, besloot hij er voorlopig maar ach ter te blijven. Met het daglicht werd het iets beter.' In Assen kreeg en benutte hij de kans de stenenauto te passe ren en nu liet hij de wagen wat sneller lopen. Geleidelijk aan werd de mist dunner en toen hij Zwolle gepasseerd was, had hij behoorlijk zicht. Met een beetje geluk zou hij om tien uur in Amsterdam kunnen zijn. Dan daar eerst maar eens een kop koffie drinken. Terwijl hij even zat uit te bla zen in een restaurant, haalde hij de adressen te voorschijn van de fa brieken en showrooms, waar hij de machine, welke hij nodig had, zou kunnen bestellen. Gelukkig was hij een beetje bekend in de hoofdstad. Eén op de Oude Zijds Voorburgwal, één in de Bilderdijkstraat en de derde helemaal achter in Zuid Dan eerst maar eens naar de Oude Zijds. In de eerste zaak keek hij met belangstelling naar de machines, die hem getoond werden. Hij vroeg naar de prijzen. Die vielen hem le lijk tegen. Daarom vertrok hij hier al spoedig en zei, dat hij misschien in de loop van de dag nog even terug kwam. Misschien kon hij er nog een korting krijgen. Weer op de gracht, ontdekte hij dat aan de overkant het stadhuis was, want er reed juist een trouw- sloet voor, Nieuwsgierig bleef hij even staan kijken. Het was toch wel altijd interessant om zoiets te zien. Wat een belangstelling was er niet geweest voor het Groningse stadhuis, toen Gré en hij trouwden. Terwijl hij zo stond te kijken, kwam hij eensklaps op een idee. Verdraaid, dat deed hij. Stom, dat hij daar niet eerder op was geko men. Hij liet zijn wagen aan de water kant staan en liep via de brug naar de andere zijde. Aan de portier van het stadhuis vroeg hij de afdeling bevolking. Loket 27 moest hij zijn. De juffrouw, die hem te woord stond, vertelde hij zijn wens. „Ik moet het adreshet juiste adres hebben van een zekere juffrouw Elsje Voorlman, ongehuwd. Woont in de Jan Steenstraat. Dat is alles zo ongeveer, wat ik van deze dame weet. Kunt u mij het adres ver strekken?" „Dat zal misschien wel gaan, maar dat kost u een gulden". „Dat hindert niet. Kan ik er op wachten of moet ik terugkomen?" De juffrouw schoof hem een for mulier toe. „Vult u dit maar even in ,dan zullen we zien, of we u kun nen helpen". Jaap voldeed aan het verzoek en nadat hij ermee gereed was, legde hij er een biljet van een gulden naast. De lóketjuffrouw glimlachte. „Dat geld komt straks wel, meneer. We moeten eerst zien, of we het ge vraagde kunnen vinden. Neemt u zolang even plaats. Vijf minuten later was Jaap een gulden armer, maar had hij het adres van Elsje: 2e Jan Steenstraat 169, le etage. Hij vouwde het pa piertje zorgvuldig op en borg het in zijn portefeuille. Nu eerst naar de BilderdijkstraatZaken gaan voor het meisje. Om twaalf uur had hij zijn koop gedaan. De modernste machine en nog tegen een prijs die hem mee viel. De machine zou meteen de volgende dag verzonden worden. Ziezo, nu was hij klaar. En wat nu? O ja, eerst een verlaat Sinterklaas cadeautje kopen voor Elsje. Maar wat? Terwijl hij vanuit Zuid' naar de binnenstad terugreed, overlegde hij bij zichzelf, wat hij voor Elsje zou kunnen kopen. Tja, wat kocht je alzo voor een jonge vrouw? Een paar nylons? Dat was eigenlijk een beetje gek. Hij wist immers niet eens haar maat. Wat drommel, dat zou nog niet eens meevallen. Een doos bonbons kon natuurlijk altijd. Maar dat was zo afgezaagd.Wacht eensnatuurlijkdat was al tijd goed. Al was Sinterklaas achter de rug, er zouden toch nog wel bo terletters verkrijgbaar zijn. Een E en een V. Een mooi pakje er van laten maken en dan laten bezorgen. Met een briefje er bij. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5