OXO zms/uw Instelling volambtelijke dienst vormde onderwerp van uitvoerige bespreking ruwe. rode handed Gymnastiekvereniging „Rust Roest" verraste met perfekte uitvoering VLEESKEURINGSDIENST SCHOUWEN-DUIVEIAND Vergadering besloot terzake rapporten op te vragen Donderdagmorgen hield de Vlees keuringskring Zlerikzee een alge mene vergadering in de raadszaal van het stadhuis te Zierikzee, waarop de meeste gemeenten van Schouwen-Duiveland waren verte genwoordigd. Na een openings-welkomst woord van de voorzitter, de heer A. M. den Boer, loco-burgemeester van Zie rikzee, werd het verslag van de al gemene vergadering van 17 januari jl. z.h.s. onveranderd vastgesteld, waarna de hoofdschotel der verga dering „Bespreking van de volamb telijke keuringsdienst" aad de orde kwam. De voorzitter leidde deze bespre king in met een uitvoerig overzicht van de gehouden besprekingen en de gevoerde correspondentie om trent deze aangelegenheid, welke begon met een bespreking van de salariëring van de keuringsveeart sen na de ramp van februari 1953. Spr. verklaarde persoonlijk niet van mening te zijn dat er spoedig een volambtelijke dienst zal komen daar slechts 3 van de eilandelijke gemeenteraden zich er voor heb ben uitgesproken, maar hij had het toch juist geacht een vergadering te beleggen om volledige opening van zaken te kunnen geven en di verse heersende misverstanden uit de weg te ruimen. Zo is de volamb telijke keuringsdienst-idee niet van de gemeente Zierikzee uitgegaan - al heeft deze er wel medewerking aan verleend - doch van Ged. Sta ten. Persoonlijk acht spr. het afwij zende standpunt der 15 eilandelijke gemeenteraden niet juist, daar men op Schouwen-Duiveland elke in druk als zou men op verschillend gebied achter willen blijven en pri mitief willen leven, moet trachten weg te nemen. Hij herinnerde er aan dat men op Schouwen-Duive land op agrarisch gebied heus goed mee kan en wees op het vele dat gedaan is op het gebied van t.b.c.- cn abortusvrij maken van de vee stapel, de mond- en klauwzeerbe- strijding en ook op ander terrein van de volksgezondheid. Daarom is het nodig dat ook de vleeskeurings ingezonden mededeling Zij is de mooiste Dat zegt de jury en dit college van wijze mannen en vrouwen kan het weten. Uit vele aspirant koninginnetjes heeft de jury haar eenparig als de mooiste aan gewezen. Bij het bepalen van Uw keuze in verpakte soepen speelt uiterlijke schoonheid geen beslissende rol; dan zijn smaak, geur en kwaliteit de factoren, die de doorslag geven. Laat Uw huisgenoten de jury zijn bij het toekennen van de „smake- lijkheidsprijs" voor de beste soep. Zet U ze morgen eens een bord OXO voor (U kunt uit vele soorten kiezen) en het staat vast dat OXO soep met de prijs strijken gaat. En geen wonderwant alleen de beste grondstoffen worden voor OXO soepen gebruikt. De naam is U daar borg voor. soep is de beste! ,.Chicken"-kippensoep, Toma tensoep, Jullennesoep, Cham pignonsoep, Vermlcelllsoep, Aspergesoep. Brulnebonensoep dienst de toets der kritiek ten volle kan doorstaan. Op een vraag van burgemeester Michaëlis antwoordde de voorzitter dat Ged. Staten, gezien het stand punt der meeste gemeenteraden, deze zaak geseponeerd hebben. Niettemin wil spr. nog een drin gend beroep op alle gemeentebe sturen doen, alsnog aan de tot dandkomlng van een volambtelijke dienst mede te werken. Weth. v. Nieuwenhuize (Brou wershaven) ging in het kort de tot standkoming van de bestaande dienst na en merkte op dat er in al die Jaren van zijn bestaan geen en kele klacht is vernomen, die instel ling van een volambtelijke dienst rechtvaardigt. Bovendien móeten de gemeenten de lasten van deze laatste kunnen dragen. Rapport gewenst. Burgemeester Michaëlis zou gaar ne een rapport willen zien waarin de mening van de beide eilandelij ke keuringsveeartsen zijn neerge legd. Uitvoerig werd over dit punt gediscussieerd. Sommige der aan wezigen ve.rwachten er nut van, doch anderen niet. Deze laatsten zouden liever een rapport van een deskundige van buiten het eiland hebben. Weth. den Boer (Haamstede) zou, als er één of meer rapporten zou den komen, daarin uitdrukkelijk vastgelegd willen zien of het wer kelijk nodig is dat er een volamb telijke dienst komt, gehoord ev. klachten over ondeugdelijk vlees e.d. Overigens gaat het er ook bij hem om of een dergelijke dienst mogelijk is. Burgemeester Vermeulen (Drei- schor) toonde zich ook voorstander van een rapport, maar zou dit der mate willen laten vermenigvuldi gen dat alle raadsleden van het eiland een exemplaar er van krij gen. Spr. zelf kan nog niet inzien dat een volambtelijke dienst meer kosten zal meebrengen. Bovendien gaat de Vleeskeuringswet van een dergelijke dienst uit. Burgemeester Lunsingh Tonckens (Renesse) verklaarde dat zijn ge meenteraad in principe voor een dergelijke dienst heeft gestemd, maar op voorwaarde dat de parti- kuliere belangen hier niet in het gedrang komen. Burgemeester LaUrense (Ooster- land) wees er op dat alle moderni seringen geid kosten en dat we ook op het punt van de vleeskeuring op het eiland naar een ideale toestand moeten streven. In het rapport zou z.i. ook een kostenberekening opge nomen dienen te worden. Burgemeester v. Leeuwen (Brou wershaven) zeide in de gehele zaak een gevoelskwestie te zien. Bij ver schillende gemeenteraden zijn door zekere suggesties weerstanden ge wekt. Z.i. hadden alle gemeenten eerder in deze zaak gekend moeten zijn, en worden personen te veel aan zaken gekoppeld. De hulpkeurmeesters. De voorzitter merkte hiertegen over op dat deze laatsten vaak moeilijk te scheiden waren. Overi gens zou spr. ook gaarne een rap port door de inspecteur uitgebracht zien. N.a.v. een opmerking van bur gemeester Laurense zou spr. ook de positie en de werkzaamheden der hulpkeurmeesters in de rapporten besproken willen zien. Weth. v. Nieuwenhuize merkte in dit verband op dat de hulpkeur meesters zeker niet gemist kunnen worden. Ten slotte werd besloten dat het dagelijks bestuur zo uitvoerig mo gelijke rapporten - zo mogelijk ook inhoudende eventuele verbeterin gen en vernieuwingen - zal opvra gen van de beide keuringsveeartsen en de inspecteur en zo mogelijk ook nog van hogerhand. Deze zullen ter kennisneming voor de gemeen teraden worden vermenigvuldigd. Hierna besloot de vergadering nog de bestaande regeling op het punt der vergaderingen in die zin te wijzigen dat deze openbaar zijn, maar zo nodig ook besloten gehou den kunnen worden, conform de desbetreffende artikelen der Ge meentewet. Burgemeester van Citters (Burgh) besprak hierna nog een moeilijk heid in zijn gemeente met het keu ren van ingevoerd vlees. Het hoofd van de dienst, de heer J. Stevense, gaf hierop een uitvoe rige toelichting, doch zag ook geen bevredigende oploèsing van deze moeilijkheid. Het leek hem het bes te de tot nu toe gevolgde weg aan te houden. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank voor de op komst en de besprekingen de ver gadering. Ingezonden mededeling Verlaag de pijn en ellende van Rheumatiek. Zuiver Uw bloed! Met Kruschen Salts. Waarom zou U kreunend en zuch tend in de kwellingen van rheu- matische ongemakken berusten? Doe iets - Neem Kruschen Salts! Kruschen is samengesteld uit zes minerale zouten die stuk-voor-stuk bevatten wat Uw bloedzuiverende organen nodig hebben om Uw bloed zuiver te maken ènte houden. Lever, nieren en ingewanden, in de loop der jaren wat verslapt, wor den opnieuw de actieve zuiverende organen, die de onzuiverheden uit het bloed verwijderen. De circu latie van het gezonde, zuivere bloed wordt krachtig gestimuleerd. En waar „zuiver" bloed stroomt krijgt rheumatiek geen kans. Stad en Provincie ZIERIKZEE H. W. Tilanus komt spieken Op maandag 12 maart a.s. hoopt In het ned. hervormd verenigings gebouw alhier op te treden de heer H. W. Tilanus te 's-Gravenhage, Unie-voorzitter en voorzitter van de Kamerfraktie van de C.HU. De heer Tilanus zal spreken over het onderwerp: „De Christelijk Histo rische Unie en de vragen van deze tijd". Na de rede zal er gelegen heid zijn tot het stellen van vragen. OUWERKERK Leien voor kerkdak Het dak der in aanbouw zijnde nieuwe ned. herv. kerk wordt thans voorzien van leien. Wij vernemen dat er 27 000 stuks zullen worden gelegd. De afmeting dezer leien be draagt ongeveer 18 bij 25 cm. ZONNEMAIRE Demonstratiebijeenkom st Winkelierscombinatie Met medewerking van de Phoe nix Bierbrouwerij, Woldrigh en Idema in wijnen, N.V. W. A. Schol ten, firma Foxhol met Brinta en de Maggi's produkten Mij. organiseer de de heer J. C. Paauwe, VéGé- winkelier alhier dinsdag jl. een ge zellige avond in de zaal van de heer Flohil. Als conferencier trad op de heer Romeijn. De heer van 't Veel sprak een welkomstwoord tot de in grote getale opgekomen dames. Een demonstrante jongleerde met verschillende Maggi-produkten zo als soeptabletten en aroma's. De vertegenwoordiger van Woldrlngh en Idema gaf tekst en uitleg van de verschillende kwaliteiten van zijn wijnen en van het bier van de Phoenixbrouwerij. Wat men zoal met Brinta doen kan werd door een dame op duidelijke wijze gedemon streerd. Ook voor het Zwitserse produkt Nescafé werd de aandacht gevraagd. De pauze werd gevuld met het aanbieden van verversin gen van allerlei aard, zoals erwten soep, yoghurt met Brinta, een glaasje wijn en een kopje Nescafé, terwijl de heeh Romeijn de confe rence vervulde en zich zelfs te bui ten ging aan een enkele goochel toer. Dames die de moed hadden zich op uitnodiging van de heer Romeijn op het podium te wagen wonnen een prijsje in de vorm van een der produkten van de deelne mende firma's. Ook in de gratis verloting werden verschillende prij zen gewonnen. Algemeen was men vol lof over het gebodene. Aan ieder werd een gratis proefpakje Brinta aangeboden. Afdelingen Zeeuwse Schietsportbond opgericht Zoals reeds gemeld, zijn in ver schillende gemeenten van Schou wen-Duiveland vergaderingen ge houden met het doel te komen tot oprichting van afdelingen van de Zeeuwsche Schietsportbond, o.a. te Zonnemaire en te Scharendijke, waar tot oprichting kon worden overgegaan. Te Zonnemaire gaven zich voorlopig 21 leden op. Tot voorzitter werd hier gekozen de heer J. de Wit en tot sekretarls de heer A. Geleijnse. Te Scharendijke telt de afdeling reeds 24 leden. Voorzitter van deze afdeling is de heer J. G Verboom en sekretaris de heer Abr. van Dongen. Pogingen om ook te Zierikzee tot oprichting van een afdeling te ko men, hadden tot heden nog geen re sultaat, doch binnenkort zal op nieuw een vergadering worden be legd. Mede gelet op het feit dat voorheen ter plaatse een bloeiende schietvereniging bestond is de hoop gerechtvaardigd dat ook hier vol doende belangstelling bestaat om ZIERIKZEE Ouderavond R,K.-parochiale school Jaarlijks Passiespel zal plaats vinden op woensdag 21 maart Kinderen behoeven voldoende nachtrust Door de schoolarts, dhr. A. J. Schilstra, zijn op de door de r.k. parochiale school woensdag in „Concordia" belegde ouderavond verschillende aspekten van de schoolartsendienst nader belicht. Spreker deed een dringend beroep op de ouders hun kinderen vroeger naar bed te laten gaan - gebrek aan nachtrust vermoeit het kind sneller en vermindert sterk het con centratievermogen - en ze minder te laten snoepen. Dr. Schilstra keerde zich sterk tegen het snoepje op bed: de oor zaak van veel tandbederf. Op ver schillende aspekten van de school artsendienst ging spreker djeper in. Met het van kracht worden van de leerplichtwet in 1901 werd de schoolgemeenschap automatisch een dwanggemeenschap, met alle geva ren van dien De schoolartsendienst heeft tot taak die gevaren het hoofd te bieden en in de kiem te smoren. Naast het jaarlijkse tuberkulose- onderzoek geeft de schoolartsen dienst adviezen over en kritieken op schoolgebouwen etc. In Neder land spoort zij 20 pet. van alle tu- berkulose op, voor Zeeland geldt bijna het dubbele percentage dooi de voortreffelijke samenwerking met de consultatiebureaux. De voorzitter van de ouderkom missie, de heer M. A. Sweere, deed eerder op de avond een beroep op de ouders hun kritiek op de gang van zaken de school betreffende niet op straat te brengen, maar de- Sterke groepen Algerijnse ver zetslieden hebben woensdagavond zes door Fransen gemeenschappe lijk gedreven boerderijen te Pales tro aangevallen. De bewoners, allen Fransen, werden vermoord, het vee afgeslacht en de huizen in brand gestoken. Eenheden militairen en gendarmerie zijn onmiddellijk naai de plaats van de overval gezonden. ze ronduit te bespreken met de be trokken personen. Voorts deed spr. mededeling dat het jaarlijkse Pas sie-spel plaats zal vinden op 21 maart a.s. Het batig saldo van deze avond zal worden besteed aan een studiereis van de leerlingen naar Amsterdam. Het hoofd der school, de heer J. de Raay, belichtte enkele facetten van het moderne onderwijs, zoals schoolradio en beeldonderwijs. Naast het gesproken woord doen vooral ook het zien en het zelf doen de leerlingen de stof beter opnemen. Spreker achtte het een goed ding uit de verschillende vernieuwingen die zaken te halen, welke van 'be lang zijn en deze te kombineren met de goede kanten van het op oude leest geschoeide onderwijs Ook de heer de Raay benadrukte dat men vragen moet stellen en geen kritiek moet uitoefenen achter de rug van het onderwijzend per soneel. Vervolgens vertoonde spre ker een aantal filmstrips over het vijftigjarig bestaan van de school, met de daaraan verbonden recep tie, de kleuterschool en - als uit stekend voorbeeld van beeldondex*- wijs - een fotoreportage over Rot terdam, zoals deze aan de leerlin gen vertoond en toegelicht wordt. Na dankzegging aan dokter Schil stra voor zijn helder, leerzaam en amusant betoog en aan het hoofd der school de heer de Raay, werd de avond door de heer Sweere ge sloten. tot een flinke afdeling te geraken. Ook te Renesse wordt een verga dering gehouden en wel heden (vrij dag) avond in hotel Prummel. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Opheusden: J. T. Doornenbal, Oene. Aangenomen naar Wolsuin-West- hem: vikaris J. Kuipers, Meppel. Bedankt voor Veenendaal: J. J. Poot, Delft. Ger. Kerken Beroepen te Dronrijp: kand. J. van Wattum, Breda. Ingezonden mededeling worden gaaf en zacht met\ Met terugwerkende kracht van 1 maart jl. is als rljksmiddenstands- konsulent voor de provincie Zee land benoemd de heer A. Korstanje. De heer Korstanje is gevestigd te Goes (Kleine Kade 27) en heeft tot taak de middenstand te adviseren inzake de verschillende overheids bemoeiingen met de middenstand. ZIERIKZEE Levenskrachtige vereniging staat op behoorlijk peil De gymnastiekvereniging „Rust Roest" heeft een enthousiast pu bliek woensdagavond in de Con certzaal een programma voorgezet, waarover ditmaal veel goeds kan worden gezegd. De leden - 185 in getal - bleken te hebben gewonnen aan gymnastische vaardigheid en discipline, terwijl verschillende nummers uitmuntten door een per fekte verzorging en originele en- toerage. Samenvattend mag daar om worden gezegd, dat „Rust Roest" met deze uitvoering veel eer heeft ingelegd. Reeds de openingsparade was ori gineel. De dames gestoken in char mante uniformen zorgden voor een pittige noot, plechtig geaccentueerd door het presenteren van het vaan del, waarna gemeenschappelijk het volkslied werd gezongen. De kleu ters gaven een hartveroverende uit beelding te zien van het sprookje „Klein Duimpje", alles compleet met broodwegplkkende vogels en een snurkende reus. Stijlvol - en soms zelfs verrassend - vonden wij het poppenfeest, geslaagd door de uitvoering zelf en de verzorgde kos tumering. Het nummer jverd ge bracht door de meisjes van 6-12 jaar op muziek van Mozart's Kin- dex-symphonie. De tekst werd ge sproken door mej. M. J. Boogerd. Met bijzondere waardering mag „Bandietendans" worden genoemd, een „gedanst idee" met opvallende ballet-kwaliteiten. In de „halve fi nale" kwam uit over hoeveel le venslustig mensenmateriaal „Rust Roest" thans de beschikking heeft. Aan de toestellen werd over het algemeen goed werk geleverd. Het leek ons dat vooral de afwer king beter verzorgd was dan op andere jaren. Wie de normen kent die bij gymnastische kampioen schappen gelden, zal begrijpen dat juist deze afwerking van zoveel be tekenis is bij de gymnastiekbeoefe- ning. In de grondnummers zat be hoorlijk vaart en al waren er ver- verschillen in individuele prestaties daar was de totaalindruk er een van vlotheid en goede voorberei ding. Het werk van de dames aan de evenwichtsbalk getuigde van grondige training. Bij het hoogrek heren bleek dat de veteranen zich door de jongeren nog niet op zij laten drukken Ook aan de andere toestellen werd werk geleverd, dat de aandacht gespannen hield. Van een zekere verfijning was de Sneeuw vlokkend ans", gebrach t door de dames, nadat de heren zich met vrije oefeningen in het zweet hadden gewerkt. Terecht gewaagde de voorzitter, de heer P. J. v. d. Doe, in zijn slot woord van een „goede uitvoering". Spr. liet bloemen aanrukken voor de dames en dankte inzonderheid mej. R. Kosters en mej. Boogerd voor hun voortreffelijke medewer king. In zijn dankwoord betrok de voorzitter de volijverige direkteur de heer C. Timmerman, onder wiens leiding de oefeningen een goed verloop hadden. Tevoren had de voorzitter in zijn openingswoord een welkomstwoord gesproken tot wethouder mr. C. J. B. du Croo en de direktie van de NV. Koninklijke „Zeelandia", alsmede tot de ouders, bestuursleden en oud-leden van „Rust Roest". Spr. dankte ook de grimeur de heer Verdoorn en de heer J. J. Groenewoud, leider van het strijkje, dat op beschaafde wijze zorgde voor de muzikale omlijsting van het programma. Slagers over de vleesvoorziening en de verbruikersprijzen Prijzen over het hoogtepunt heen Tijdens een te 's-Gravenhage ge houden bestuursvergadering van het Bedrijfschap Slagersbedrijf, onder voorzitterschap van de heer C. Burger, kwam de situatie van de vleesvoorziening ter sprake. De heer Burger zeide, dat de rundveeprijzen deze winter tame lijk hoog zijn, maar dat deze waar schijnlijk over het hoogtepunt heen zijn. Er is echter geen reden om een flinke daling te verwachten. De voorzitter van het produktschap vee en vlees acht de slachtveeprij- zen voldoende om een lonende vleesproduktle te handhaven. De vraag is nu of de verbrui kersprijzen voldoende met de in koopprijzen van rundvee voor" de slacht zijn meegegaan. De varkens- prijzen zijn bevredigend, want de uitvoer is vrij goed. Engeland zal in de komende maanden waar schijnlijk hard aan de bacon-markt trekken. Het bedrijf verkeert in een toestand van afwachten. De heer T. Elsinga zeide, dat de toezegging van minister Mansholt in de Tweede Kamer om de prijzen in het slagersbedrijf opnieuw on der de loupe te nemen de bedrijfs- beoefenaren onprettig heeft aange daan. Er is voortdurend overleg, terwijl de eigen documentatie en het C.B.S thans regelmatig inzicht in de px-ijsbe weging geven. Spr. vond het onjuist om te hopen op daling in de rundveeprijzen en nog langer te dralen met het aanpassen der verbruiksprijzen aan de in koopprijzen. Ingezonden mededeling DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 27. Nauwelijks is de ruiter om een bocht van het bergpad ver dwenen of Presto springt haastig uit zijn schuilplaats te voorschijn. Verwondex-d x-aapt hij de baret van de grond en bekijkt het kle dingstuk aandachtig. „Maar dat is de muts van prins Balthazar", zegt hij dan ven-ast tot zichzelf. „Hij heeft die schurk Aiglon zeker opgewacht op een afgespx-oken plaats, om te zien of heer Aram wel gevangen genomen is. Maar waarom gooit hij zijn mooie fluwelen baret zo maar weg? Ik begx-ijp er niets van." Nog verbaasd over het gedrag van Balthazar loopt Presto verdei-, de baret in de hand geklemd. Maar plotseling, daar waar het rotspad een scherpe wen ding maakt, blijft hij als aan de grond genageld staan. Vol ont zetting staart de jongen naar het tafreel dat zich daar op het smalle rotspad afspeelt. Hoog op zijn paard zit Aiglon, de roof- ridder. Met een wreed lachje kijkt hij naar Aram, die wanhopig aan zij boeien rukkend, door twee knechten naar de rand van de afgrond gesleurd wordt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2