Slachtoffers in Europa door lawines en overstromingen Wijkverpleegsters gaan vergaderen Tandarts voor de Westhoek en betere straatverlichting nog gewenst VRIJDAG 9 MAART 1956 So. 17912 - 112e Jaargang ZIGRIKZGESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: OPGENOMEN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruilbelaling I 3,50, per week „non NnhnUtmnt A 7ierilczee Postbus nr 1 Telefoon 27 cent. lo». nummer. 10 cl. DE Z I E R I K Z E E S C H E COURANT 32' Girorekening'nr. 137677 Uitgave: N.v! Drukkeri| derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 KM IN I v00,h. Lakenm.n i Ochtman - Lange Nobel.lraat 6, per mm. - Succesje, (max. 15 mm.) I I,— per stuk. 1797-1889 Zierikiee - Redacteur: M. I. BIJ DE VAATE - Tel. 309. HET MIDDEN-OOSTEN Grool-Brittanië pleegt overleg met zijn bondgenoten Het gaat om „geduld en vasthoudendheid" Anthony Nutting, de Britse mi nister van staat voor buitenlandse zaken, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat Engeland met zijn bondgenoten overleg pleegt over het midden-oosten. HU verzocht het Huis het resultaat van dit over leg af te wachten alvorens een ge detailleerde uiteenzetting van de Britse positie te vragen. De minister zei dat Engeland een moeitefase doormaakt in zijn be trekkingen met de Arabische lan den. Hij sprak van „een derde par tij", die haar best deed de zaak voor het westen nog moeilijker te maken. Hij was het er niet mee eens, dat Engeland zijn politiek in het mid den-oosten drastisch moest wijzi gen. Geduld en vasthoudendheid waren nodig. De leider van de oppositie, Gaits- kell, vroeg of het wel wenselijk was de jaarlijkse subsidie van 12 miljoen pond aan Jordanië, ter fi nanciering van het Arabische le gioen, voort te zetten. Het zou kun nen gebeuren, dat dit legioen tegen Israël in aktie komt. Engeland zou dan verplicht zijn Israël te helpen. Het Lagerhuis heeft Woensdag een motie van afkeuring van de Britse politiek ten aanzien van het midden-oosten verworpen en wel met 312 tegen 252 stemmen. Eisenhower „Wereldoorlog begint ondenkbaar te worden" Inzake het contact tussen west en oost heeft president Eisenhower verklaard, dat hij elke stap van Moskou, die zou kunnen leiden tot vermindering van de spanning in de wereld, zal volgen. Het verheugde hem, dat de tekst van zijn brief van 1 maart aan maarschalk Boelganin zo spoedig in de Sowjet-Unie gepubliceerd was en dat Boelganins reactie zeer gunstig was geweest. Op de vraag of de tijd misschien rijp is voor een bezoek van Boelganin aan de Ver. Staten, zei Eisenhower, dat hij dat niet geloofde. De nieuwe taktiek van de Sowjet Unie dwingt de Ver. Staten hun politiek op'buitenlands economisch gebied te versterken. De hulp aan het buitenland b.v. moet soepeler worden, aldus Eisenhower. Daar om had hij gevraagd om grotere toewijzingen en meer soepelheid in de toekomstige economische hulp programma's van de Ver. Staten. De president achtte juiste waar dering van de vredeskansen moei lijk te geven, doch hij geloofde, dat de wereld nu beseft, dat een we reldoorlog vrijwel ondenkbaar be gint te worden. Cyprus wenst alles niets In een vraaggesprek met de „Ti mes of Cyprus" heeft aartsbisschop Makarios verklaard bereid te zijn het standpunt van zijn beweging, die aansluiting bij Griekenlahd wenst, nog eens uiteen te zétten, als Engeland het overleg over de toekomst van Cyprus wil herope nen. Voor de Griekse Cyprioten zou het dan echter een kwestie van „alles of niets" zijn. Als de Britten de onderhandelnigen willen her vatten, zullen zij moeten toegeven op alle drie de punten, waarop de jongste besprekingen zijn vastge lopen, n.l. een algehele amnestie, het toezicht op de veiligheid en de samenstelling van een- gekozen wetgevend lichaam, aldus de aarts bisschop. of De kindersterfte in de wereld Meer door ongelukken dan door ziekte. De Wereldgezondheidsraad zegt in een rapport over 21 landen, dat in 1953 meer kinderen bij ongeluk ken omgekomen zijn dan tengevol ge van ziekten. In genoemd jaar maren 13.414 jongens tussen vijf en negentien jaar bij ongelukken overleden, van wie 5.948 verdron ken. In deze leeftijdsgroep kwamen 159 ongelukken met dodelijke af loop voor. Slechts in Japan, Ceylon en zuid- Ierland waren meer ziekten met dodelijke afloop dan ongelukken. In Amerika, Duitsland en Zwe den waren verkeersongevallen met dodelijke afloop over de gehele be volking verreweg het grootste in aantal vergeleken met andere on gelukken. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft een Indisch voorstel aanvaard om de Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotof-, uit te nodi gen tot een bespreking van de toe stand in Vietnam, aldus is woens dagavond in Franse kringen te Ka- rats ji vernomen. Korte berichten uit het Binnenland NUNSPEET. De Utrechtse kellner J. Kuijper, die sinds november 1954 reisbonnen spaart ten bate van tu berculosepatiënten die in het bui tenland moeten gaan kuren, heeft al meer dan 300.000 kilometer aan bonnen bij elkaar. Daarmee zou 1 persoon 7Vz maal de aarde om kun nen reizen. DALEN. Voor de eerste maal is in ons land een schriftelijk examen voor bromfietsers gehouden. Dit ge schiedde in Dalen in zuid-oost Drente. Ongeveer zeventig berij ders van bromfietsen uit deze ge meente hadden aan een oproep van de rijkspolitie gehoor gegeven en legden onder toezicht van twee wachtmeesters uit Dalen hun vrij willig schriftelijk examen af. 's-GRAVENHAGE. De minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft een subsidie ver leend aan de stichting „Het Gel- dersch Landschap", gevestigd te Arnhem, ten behoeve van de aan koop van 15.05.96 ha. heidegrond, gelegen in de gemeente Doornspijk. Het terrein bestaat uit stuifzand met grove dennen en jeneverbes sen, het is voor de rekreatie van be tekenis. KOLHORN. Te Kolhorn in de Waardpolder heeft zich een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan het driejarig zoontje van de familie de Ruyter het leven heeft gekost. Op een ogenblik, dat de moeder even afwezig was, zette het kind de was machine met elektrisch aangedre ven wringer aan. Het sjaaltje van het jongetje kwam daarbij tussen de wringer met gevolg, dat het knaapje werd gewurgd. AMSTERDAM. De 46-jarige gla zenwasser W. L. Schweinsbergen uit Amsterdam, die zaterdag jl. bij werkzaamheden aan de tweede eta ge van eèn huis aan de Sarphati- straat in Amsterdam van de ven sterbank naar beneden was geval len en op de betegelde vloer terecht gekomen, is in het O.L.V. gasthuis overleden. De dooi eist zijn tol Noorwegen werd het zwaarst getroffen Lawines en overstromingen heb ben dinsdag en woensdag In Euro pa aan tenminste 29 mensen het leven gekost. Meer dan 20 mensen worden nog vermist. Noorwegen werd het zwaarst ge troffen. Op de Lofoten kwamen 21 mensen by drie lawines om het le ven. Men vreest, dat zich nog meer lawines zullen voordoen. In oost-Zwitserland zijn dinsdag vier Duitse skiërs door een la wine om het leven gekomen. In Oostenrijk werd een Duitser ge wond, terwijl er nog twee vermist worden. Op de Velika Moray a in Zuid- Sla vië zijn drie mensen verdronken doordat een boot omsloeg.. Twee steden zijn overstroomd en ver scheidene spoor- en wegverbindin gen verbroken. In midden-Italië zijn veel wegen door aardverschuivingen geblok keerd. In noord-Frankrijk loopt het overstromingswater terug. In de Duits minister in ons land Poging banden van goede verstand houding wat te versterken Bespreking van vraagstukken met ministers De west-dultse minister van bui tenlandse zaken, dr. HeJnrich von Brentano, is woensdag voor een officieel bezoek van enkele dagen in ons land gearriveerd. Von Bren tano maakte de reis per auto. Hij werd aan de Nederlandse grens bij Venlo ontvangen door de ambassadeur van west-Duitsland, dr. Hans Muhlenfeld en een ver tegenwoordiger van de directie van het protocol van het ministerie van buitenlandse zaken, mr. van Thiel Coovels. Begeleid door een gemo toriseerd escorte zette hij de reis naar Den Haag voort, waar hij half zeven in hótel Wittebrug arriveer de. Het reeds enkele malen uitge stelde bezoek van de west-Duitse minister van buitenlandse zaken, dr. Heinrich von Brentano, wil voor alles een „goodwill'-bezoek zijn, zoals hij nog dezer dagen in Bonn deed uitkomen. De geest van ver trouwen tussen beide landen, die door de oorlog verloren is gegaan, is na de oorlog weer geleidelijk hersteld. Minister van Brentano wil de weer ontstane banden van goede verstandhouding, nauwer aanhalen en versterken. Men mag verwachten, dat zulks zal gebeuren in de zin van een al gemene bespreking van de vele vraagstukken met de ministers Beijen en Luns, van de vele vraag stukken tussen beide landen, die al vele jaren op een oplossing wach ten en ook van de Europese vraag stukken. stad Guise alleen al is door het wa ter van de Oise schade van naar raming 100 miljoen frank aange richt. In België zijn volgens mededelin gen van het ministerie van land bouw 60.000 ha graan en 20.000 ha win tergerst door het slechte weer van de afgelopen weken verloren gegaan. De Nederlandse bond van wijk verpleegsters zal op woensdag 23 mei a.s. in „De Harmonie" te Leeu warden zijn algemene vergadering houden. De agenda vermeldt o.m. bestuursverkiezing, wegens het pe riodieke aftreden van de zusters E. Guittart, die herkiesbaar is, en A. Wester, die niet herkiesbaar is. On der de voorstellen van de afdelin gen is er een van de kring Amster dam, inhoudende te bevorderen dat de pensioenwet voor burgerij ke ambtenaren van toepassing wordt verklaard voor wijkverpleegsters. Voorts is er o.m. een voorstel van de kring Utrecht om de nodige stap pen te doen om de rijkssubsidie voorwaarden voor de plaatselijke verenigingen voor gezondheidszorg zodanig te wijzigen, dat wijkver pleegsters en daarmede gelijlcge- stelden de mogelijkheid krijgen na het bereiken van de 55-jarige leef tijd in funktie te blijven, indien zij dit wensen en in staat zijn haar taak. nog naar behoren te vervul len. Volgens de Argentijnse politie is in de provincie Corrientes een Peronistisch plan voor sabotage in het gehele land ontdekt. Een vijf tiental personen, onder wie de ko lonel buiten dienst Anibal Page en twee vakbondsleiders, zijn gearres teerd. Het plan zou o.m. voorzien in vernieling van verbindingswegen en het in brand steken van gewas sen. Woensdagmorgen is het stoffelijk overschot van prof. dr. W. H. Keesom op de r.k. begraafplaats bij de Leidse Poort te Leiden aan de aarde toe vertrouwd. - Wc zien op deze foto de stoet op het kerkhof. Mevrouw Bouman vraagt vrijspraak in zaak-Jungschlager Van tenlastelegging blijft niets over Mevrouw Bouman heeft vrijspraak gevraagd voor Jungschlager, In een uitvoerig pleidooi, waarin zü tot de conclusie kwam, dat tegen be klaagde geen enkel bewijs is gele verd en dat de verklaringen van Manoch c.s. op „pure fantasie be rusten", heeft zü rechter Maeng- korn verzocht Jungschlager vrü tc spreken van het hem ten laste ge legde. De door de officier van justitie geëiste doodstraf noemde mevrouw B'i'irr.an piet te rechtvaardigen. Mevrouw Bouman betoogde in haar pleidooi, dat van de tenlaste legging door de bewijsmiddelen van de verdediging niets was over gebleven. Tegenover de verklaring van de officier van justitie, dat de getuigen a décharge „alleen maar waren gekomen om getuigen te helpen, stelde zij, dat de getuigen a charge hadden verklaard, de Ne derlanders te haten en geld voor hun informaties ontvangen. Tegen over de veronderstelling van Soe- nario, dat de getuigen a decharge betrokken zouden zijn geweest bij komplotten stelde zij dat de getui gen a charge volmondig hebben er kend aan samenzweringen te heb ben deelgenomen. Na het pleidooi van mevr. Bou man, hield de heer Jungschlager zelf een korte pleitrede, waarin hij zich aansloot bij de opvatting van de verdedigster en zichzelf geheel en al onschuldig verklaarde. In de ze pleirede wees Jungschlager op de talrijke onlogische en onware konstrukties in de tenlastelegging en eindigde: „Maar ik geloof, dat ondanks al les, de waarheid en het recht zullen zegevieren en dat het onafhankelijk en onpartijdig rechtsbesef er toe zal leiden, dat u, edelachtbare, mij zult vrijspreken van het mij ten laste gelegde. Afd. ,Schouwen-Duiveland' C.B.T.B. Op dinsdag 13 maart a.s. zal een gekombineerde jaarvergadering ge houden worden van de gewestelij ke afdeling „Schouwen-Duiveland" van de C.B.T.B. en de Coöperatieve Aankoopvereniging van de C.B.T.B. G.A. De jaarverslagen en financiële overzichten, zowel van de afdeling als de aankoopvereniging komen aan de orde. De kontributie voor 1956 zal worden vastgesteld. Een bestuursverkiezing is nodig wegens aftreden van de heren J. A. v. d. Bijl te Zonnemaire en L. de Ruiter te Renesse. In het bestuur van de aankoopvereniging zijn dezelfde heren aftredend. Als lid van het provinciaal bestuur is aftredend de heer L. de Ruiter en als lid van de financiële commissie de heer C. Le- gemaate te Zierikzee. Bovendien moet worden voorzien in de vaka- ture C. W. Boot, in verband met diens vertrek naar de N.O.-polder. Na de pauze zal drs. J. J. Knibbe te Goes spreken over het onderwerp „Vrijere loonvorming". De ernstige griepepidemie die in Zwitserland woedt, heeft in de afgelopen' veertien dagen aan 48 mensen het leven gekost. In deze weken zijn 12.683 griepgevallen ge registreerd. Ik, Leon Nicolaas Hubert Jung schlager, vechtend voor mijn leven en mijn vrijheid, verklaar, met God als getuige, onschuldig te zijn aan alle mij ten laste gelegde feiten. Edelachtbare, ik leg mijn lot in uw handen, zoals ik reeds zei, met vertrouwen in de uitslag. God, die tenslotte over ons allen zal oordelen, moge u, edelachtbare, bijstaan". AMERSFOORT. De 52-jarige loodgieter B. R. is bij het overste ken van de Bisschopsweg te Amers foort door een auto gegrepen en tegen de weg geslingerd. De man liep een schedelbasisfractuur op en is op weg naar het ziekenhuis over leden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Niemand kent zichzelf zolang hij niet geleden heeft. Hel K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Veranderlijke bewolking. Veranderlijke bewolking met bijna overal droog weer. Na in de nacht plaatselijk zware nachtvorst, over dag dezelfde temperaturen als gis teren of iets hogere. Zwakke tot matige of krachtig toenemende zuidwestelijke wind. 10 maart. Zon op 7,08; onder 18,38 Maan op 5,54; onder 16,42 Nieuwe maan: 12 maart te 14.36. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 maart. 2,14 v.m 14,43 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 maart. 1,52 v.m. 14,07 n.m. Springtij: 14 en 28 maart. Doodtij: 21 maart. Geringe regenkansen Het hogedrukgebied, dat woens dag boven het noordelijke deel van de Noordzee werd aangetroffen, verplaatste zich naar het zuiden. Het centrum was donderdag juist boven ons land gelegen. Bij opklaringen daalde de tem peratuur plaatselijk tot 5 graden onder nul. In sommige delen van het land werd de nachtelijke af koeling evenwel getemperd door bewolking. In Duitsland vroor het gister nacht plaatselijk 10 graden en in zuid-Zweden werden temperaturen van min 22 graden gemeten. Onder invloed van de depressie- aktiviteit op de Oceaan, daalt de luchtdruk nu weer boven het zee gebied tussen IJsland, Schotland en Noorwegen. Door deze ontwikkelingen neemt de wind in onze omgeving vandaag toe uit zuidwestelijke richting. Vannacht kwam plaatselijk bij heldere hemel weer nachtvorst voor. Vandaag zal de temperatuur afhankelijk van de bewolking ge lijk of iets hoger zijn dan gisteren. De kans op regen is gering. NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER VAN CITTERS Het zomerseizoen was zeer gunstig Als inleiding op de jongste raads vergadering van de Burghse ge meenteraad, heeft burgemeester Jhr. A. van Citters een nieuwjaars rede uitgesproken, waarin hij een volledig beeld gaf van de gang van zaken in de gemeente in het voor spoedige jaar 1955. De bevolking is met ruim 3 pet. toegenomen en bedroeg 31 decem ber jl. 748 personen. Eindelijk is door de raad het voorlopige uitbrei dingsplan vastgesteld kunnen wor den. Veel bouwaanvragen moesten worden geweigerd, gelet op het be houd van natuurschoon. Het is spij tig dat de herverkaveling de werk zaamheden in de polder niet vol tooid heeft en dat zij voor wat be treft de wegen de gemeente nog in het onzekere laat. In 1955 werd begonnen met de bouw van een nieuwe kleuterschool voor rekening van Haamstede en Burgh op een zeer mooi gelegen terrein in Haamstede. De bouw van de R.T.M.-garage werd voltooid en het mag gezegd worden dat dit bouwwerk en haar entourage fraai zijn. Door de eerste vrouw in de provincie werd 3 november te Haamstede het rusthuis voor de Westhoek geopend, waar 5 perso nen uit Burgh een onderdak von den. Het plan tot bouw van een nieuwe openbaré lagere school zal gezien de beperking van de scho lenbouw welke een spaak in het wiel steekt, zo veel mogelijk „pan klaar" gemaakt worden. Het leer lingental ging met 10 vooruit en be droeg op 16 januari 1956 in totaal 88 leerlingen. Dank zij de medewer king van het ministerie van Oorlog slaagde het gemeentebestuur er in de ontstane vakature in de perso neelsbezetting door vertrek naar elders wederom bezet, te krijgen. Het oude bankenmateriaal in één der leslokalen is vervangen door moderne sets (losse tafeltjes en stoeltjes). Een kindcrspccltcrrein Het onmiddellijk aan het school plein grenzende terrein van de Stichting Rampgemeente Burgh is van zoute bessenboomgaard omge toverd in een fraai kinderspeelter rein. Spreker memoreert de schen kingen aan de gemeente gedaan: de floodlight-verlichting van kerk en toren - aangeboden door een fami lie die de gemeente al vele jaren regelmatig bezoekt - en de schen king van de gemeente Amsterdam ten behoeve van de Stichting van een sportterrein, mede te benutten door de Haamsteedsé sportklubs. Dank zij het schitterende augus- tusweer was het zomerseizoen zeer druk: op een gehouden huis-aan- huis-telling bleek dat aan 839 per sonen naast de eigen bevolking on derdak werd verleend. Het sekre- tariepersoneel werd met ingang van 16 mei jl. uitgebreid met een leer ling-ambtenares. Op eigen verzoek van de vorige postkommandant der rijkspolitie vond wegens ver trek naar elders wisseling van de postbezetting plaats. In totaal wer den in 1955 71 processen-verbaal opgemaakt, waarvan er 66 betrek king hadden op overtredingen in zake verkeersveiligheid. In de al gemene verkeersveiligheid hapert nog wel iets. Gelet op de jaarlijkse detachering van extra politie naar hier in de zomermaanden, wordt door de distrikskommandant ge streefd om de surveilleringsdienst te doen uitvoeren door bereden po litie. Een sinds jaren gekoesterde wens, nl. de aanleg van een ijsbaan in Haamsteeds duinterrein, achter Burgh, ging in 1955 in vervulling. Een wens van het dagelijks bestuur blijft o.a. een tandarts in de West hoek en in de gemeente een betere straatverlichting. Jhr. van Citters besloot zijn toe spraak met dank te brengen aan de beide wethouders voor de steeds aangename samenwerking en een dankwoord aan de ambtenaren vafi de gemeente voor het gepresteerde. De burgemeester sprak de wens uit dat zij in goede gezondheid en met de hun eigen liefde voor de arbeid zich in 1956 wederom aan hun taak I zullen wijden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1