MÊSCAFE...o0f is koffie! MODE Ingezonden mededeling DE BESTE BEREIDINGSWIJZE: Wanneer U Nescafé ij kopje hebt gedaan: 1. eerst kokend water erbij 2. dan pas suiker en melk naar tak het a smaak toevoegen. Bus voor ten minste 35 koppen f 2.45 en voor 140 f 8.85 Coffelne-vrij respectievelijk f 2.80 en f 10.1 Stad en Provincie ZIERIKZEE De arbeidsmarkt op Schouwen-Duiveland Op 1 maart jl. stonden bij het Gewestelijk Arbeidsbureau alhier ingeschreven 837 mannelijke werk zoekenden. Hier stonden tegenover 55 aanvragen van werkgeverszijde. Voor vrouwen bedroegen deze aan tallen respektievelijk 70 en 22. Er was vraag en aanbod in de ver schillende branches. Verkeers-examens Aan het dinsdag alhier afgeno men schriftelijk gedeelte van het verkeersexamen werd deelgenomen door 147 leerlingen van de chr. na tionale, openbare lagere en r.k. par. lagere scholen. Hiervan werden er 5 afgewezen, zodat aan het prak tische gedeelte van het examen dat op dinsdag 20 maart a.s. zal wor den afgenomen 142 leerlingen mo gen deelnemen. Personeelsovond N.V. Drukkerij voorheen Lakenman Ochtman Voor het personeel van de N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman werd dinsdag j.l. een per- soneelsavond belegd in het „Huis van Nassau". Het programma werd voorgeschoteld door een papier groothandel en bevatte een zeven tal deels leerzame en deels ont spannende filmstrips. Na opening van de avond door de heer R. A. Huneman, die een speciaal woord richtte tot de vertegenwoordigers van de papiergroothandel en het a'anwezige personeel van „Zeelan- dia", werden de strips in vlot tem po vertoond. De geschiedenis van de drukkunst in Europa, de histo rie van Christoffel Plantin, de vriend en de uitgever van de hu manisten en het fabricageproces van papier, werden o.m. in beeld vertoond. Een bijzonderheid was wel de strip „Marching the Co lours", een filmpje welke zonder gebruik van een kamera tot stand was gekomen, n.l. door het regel recht tekenen op de band. Een ver dere bijzonderheid hiervan was nog wel, dat men tot probleem ge steld had een muziekstuk op deze wijze alleen door kleur en bewe ging weer te geven. De avond werd besloten door de heer Huneman, welke een dank woord richtte tot de heren verte genwoordigers en hun ieder een klein aandenken overhandigde. (Ingezonden). Vergadering vereniging „Het Groene Kruis" De vereniging „Het Groene Kruis" zal in de komende week weer haar jaarlijkse ledenvergadering houden In de courant van 3 maart j.l. is hier reeds kennis van gegeven. Na behandeling van de agenda, zal de film „Wit wint" vertoont worden. Deze film beoogt een pro pagandafilm te zijn voor dé t.b.c.- bestrijding. Zeker is dit een aktueel onderwerp, wanneer men denkt aan de recente t.b.c.-besmetting op het lyceum hier ter stede. Zoals U allen bekend zal zijn, is het Groene Kruis in nauwe samenwerking met de Vereniging tot bestrijding van de tuberculose te allen tijde aktief werkzaam op het punt van de t.b.c.-bestrijding. Men denke hier bij slechts aan het consultatiebu reau o.l.v. de distrikts-tuberculose- arts, dat iedere Woensdag in het Wijkgebouw zitting houdt. Daarom wil het bestuur van het Groene Kruis al haar leden van harte opwekken deze vergadering te bezoeken. Niet alleen zullen zij kunnen genieten van de mooie film doch ook zullen zij kennis kunnen nemen van de werkzaamheden, die het „Groene Kruis",, onder het motto: „Door allen, voor allen", het afgelopen jaar verricht heeft. Het bestuur hoopt dan ook, dat dit jaar een groter aantal leden dan in voorgaande jaren wel eens het geval was, van hun belangstel ling voor het Groene Kruis-werk blijk zal geven en de vergadering zal bijwonen. De vergadering wordt gehouden op Woensdag 14 maart a.s., in de benedenzaal van het „Huis van Nassau". NOORDGOUWE Burg. stand en loop de bevol king over februari 1956. Geboren: 8. Adriana Jacoba, d. van K. J. van Tiggelhoven en J. M. Pleune, te Brouwershaven; 12, Hermina Johanna Pieternella, d. van H. Fierens en A. P. J. Zorge; 18. Francina Maatje, d. van A. Rijn berg en M. Uijl; 21. Dirk Johan, z. van A. Geelhoed en J. P. van der Bijl, te Zonnemaire; 28. Cornelia Marina, d. van G. Velders en D. Deïst, te Zierikzee; 29. Dina Regina, d. van W. T. Dequeljoe en F. Pi- cauly. Overleden: 6. Maria Bezuijen, 52 j., v. v. G. J. Tuiten, te Eikerzee; 8. Pieter Fredericus Wilhemlus van Zalm, 68 j., m. v. M. Hendrikse, te Haamstede; 12. Sara van Dienst, 67 j., v. v. L. Fonteine, te Haamstede; 15. Cornells v. d. Have, 62 j., m. v. J. C. Verhage, te Dreischor; 28. Ja- comina van Diest, 83 j., wed. v. P. Schiettekatte. Ingekomen: 2. E. M. Wijnands van Zierikzee; 24. M. W. v. Vrees wijk van Zandvoort; 28. mej. A. Krab van Alkmaar. Vertrokken: 3. C. A. v. d. Werve en echtgenote naar Kerkwerve; 10. mevr. B. van Burg-v. d. Schelde naar Duivendijke. NIEUWERKERK Voorlichtingsavond kruidenierscombinatie In het verenigingsgebouw van de Geref. Kerk alhier werd een gezel lige avond gehouden van de Végé- gebruikers, aangeboden door de plaatselijke Végé-kruidenier, de heer M. N. de Bil. Met een hartelijk woord van welkom opende hij de bijeenkomst, welke zeer druk was bezocht. Hierna gaf hij het woord aan de heer van 't Veer, vertegenwoordi ger van de firma Woldring en Idema te Groningen, welke een duidelijke uiteenzetting gaf over de bereiding van wijnen, waarna de aanwezigen een proefje werd aan geboden. Daarna sprak mevr. Da- tema over de vele soorten van Maggi soepen. Ook daarvan moch ten alle aanwezigen een heerlijk kopje proeven. Mevr. van de Hove, vertegen woordigster van de Brinta-fabrie- ken, besprak de wijze waarop de Brinta werd verkregen, een pro duct met zeer hoge voedingswaarde Om zich te overtuigen werden al len getrakteerd op een schaaltje heerlijke Brinta met yoghurt. De vertegenwoordiger van de Phoenix bierbrouwerij uit Amers foort besprak het brouwen van bier Mevr. Datema vertelde iets over Nescafé en liet alle aanwezigen een kopje proeven. De heer dé* Bil trakteerde bij de koffie op een koekje. Hierna volgde nog een gratis verloting waaraan vele mooie en nuttige prijzen waren verbonden. Tussen de bedrijven door hield de heer Romeijn, conferencier, de da mes aangenaam bezig. Het is een aangename en boven al zeer nuttige avond geweest. De heer de Bil dankte de verschillende vertegenwoordigers voor hetgeen zij deze avond hier offreerden en de vele aanwezigen voor hun op komst. SIRJANSLAND Bij de gehouden prijsvraag van de Stichting Sociaal Cultureel Cen trum „Terra Nova" te Tilburg, viel de heer D. J. Fluijt alhier een brei machine ten deel. BRUINISSE Ongeluk op politievaarfuig De heer A. Jumelet Dz. te Brui- nisse, schipper bij de visserijpolitie, aan boord van het vaartuig „Arend" had het ongeluk een klap van een uitstekende spaak van het stuurrad te krijgen. Dé rechterarm werd daarbij getroffen en dokter Quaak, die eerste hulp verleende, consta teerde dan ook dat dit lichaams deel was gebroken. KERKNIEUWS Ger. Mannen- en Vrouwenvereniging Ds Meijer te Haamstede sprak over geestelijke verzorging van militairen Het ontbreekt de jeugd vaak aan idealen Op een Maandagavond in het Ned. Herv. Vereniginsgebouw ge houden gekombineerde vergade ring van de Gereformeerde Vrou wen- en Mannenvereniglng te Zie rikzee heeft ds. Meyer te Haam stede, oud-legcrpredikant, 't woord gevoerd over het onderwerp: „De geestelijke verzorging van militai ren". De bijeenkomst stond onder leiding van ds. Y. J. Tiemersma. Na opening van de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, vertelde ds. Meijer op boeiende en interes sante wijze over zijn typische be levenissen als „dominee in battle- dress". Van september '54 tot ok tober '55, een goed jaar dus, maar feitelijk veel te kort. Een gunstiger regeling valt echter niet te treffen; de gemeenten staan hun predikant voor een jaar af volgens een rou leersysteem op basis van vrijwil ligheid. De dominee wordt niet lou ter een militair pakje aangetrok ken, maar hij leert in een zeer in tensieve trainingsperiode van een maand de dienst goed kennen en aan de lijve ervaren. Na die maand zijn gevechts- en stormbaan hem niet onbekend meer. Het eerste kontakt met de „jon gens" Is voor de dominee moeilijk, „want zelfs de meest vlotte wordt met argwaan tegemoet getreden". Toch is het mogelijk een brug te slaan en de militairen te winnen en vertrouwen in te boezemen. Zestig procent van zestig procent Zestig procent van de militairen komt onder beïnvloeding van de legerpredikanten, 60 procent van deze 60 procent is geheel buiten kerkelijk. Opvallend echter is dat onder deze groep zich uitzonder lijk weinigen aan geestelijke lei ding onttrekken. Spr. vond gele genheid wat dieper in te gaan op de mentaliteit van de hedendaagse jeugd, die hij eerlijker, direkter, oprechter en kritischer noemde in vergelijking met vroeger. Veelal echter ontbreekt het aan een po sitief ideaal, hetgeen ds. Meijer weet aan de stelselmatige verma- terialisering en veruitwendiging van het leven, een kwaad dat ook in de kring van de kerk is door gedrongen. Gelet op de geschakeer de jeugdproblematiek is er nim mer gebrek aan gesprekstof, die de predikant op passende momenten aan de orde stelt De predikant is ingeschakeld in het werkprogramma in de kazerne. zodat de militairen ,voor de les" op onregelmatige uren bij hem ko men. De omstandigheden lopen dus nogal eens uiteen, maar steeds blijkt het mogelijk te komen tot een eerlijk gesprek. Ontroerend zijn vaak ook de eerlijke getuige nissen van het Koninkrijk Gods, die sommigen durven uit te spre ken tegenover hun kameraden, waaruit spr. concludeerde, dat vooral de kerkelijke jeugd in dienst een uitgesproken en duidelijk om lijnde taak heeft. Moeilijk is en blijft de benade ring van het kader, hoewel spr. er van overtuigd was, dat de aanwe zigheid van de legerpredikant toch invloed heeft op gedrag en sfeer. Op „Beukbergen" vinden regelmatig bezinningsconferenties plaats, waar ervaringen worder^' uitgewisseld door de predikanten en richtlijnen opgesteld om een' jeugd te grijpen, die „meer door een filmster dan door Jezus Chris tus wordt geboeid". Getuigd mag echter worden, dat velen juist in het leger hun Heiland hebben ge vonden, aldus ds. Meijer, die na de pauze een debat toestond, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Besloten werd met het zingen van Ps. 75 1 en dankgebed. Hoge taille en tot de hals doorlopende mouw zijn de kenmerkende details uan dit costuum van Christian Dior. De hoge taille wordt aan gegeven door de ceintuur met de grote gesp van het- 2eljde materiaal als het cos- tuum, een grijs en zwarte Prince de Galles van Leleu. Na een aantal seizoenen hevige sensatie te hebben verwekt zijn de Parijse mo dedictatoren het thans weer roerend eens wat betreft het silhouet. Lange slanke lijnen, geen geknepen taille een kleine hooggeplaatste buste, dat is de grondslag voor alle collecties. De ver schillen zijn vrijwel uitslui tend in details te vinden, wat overigens niet verhin dert, dat iedere collectie een volkomen eigen karakter heeft. De huidige mode is soe pel en voornaam, wat ook uitkomt in de gebruikte stoffen. Voorzover het wol len stoffen aangaat, die in de voorjaarscollecties steeds tamelijk talrijk zijn, vinden wij veel Prince de Galles, veel rustige tweeds en che viots, nogal wat „jute zak ken" weefsels, wollen mous- selines, jerseys en fijne lichtgewicht kamgarens in effen kleuren. Veel zwart en marineblauw is gecom bineerd met wit, terwijl er verder felle kleuren zijn gebruikt naast zachte ge len, beiges en koffiekleuren. Naar vernomen wordt heeft de Nederlandse ministerraad zich in zijn jongste zitting wederom inten sief bezig gehouden met de zaak- Jungslager. Alle aspecten van deze kwestie zijn daarbij in overweging genomen. Ingezonden mededeling 7\nmo<iTere huid? JSUilIXsJ- Babyderm-zeep LAND- EN TUINBOUW Nieuwlaboratorium in Wageningen geopend. Ir. A. W. van der Plassche, di recteur-generaal van de Landbouw, heeft maandag te Wageningen het nieuwe gebouw van het laboratori um voor bemestingsonderzoek van de landbouwkundige dienst voor Chilisalpeter officieel geopend. De opening werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van de landbouw hogeschool en de gemeente Wage ningen. Ir. van der Plassche legde de nadruk op de betekenis van goed bemestingsonderzoek voor de land bouw, prof. A. C. Schuffelen, hoog leraar in de landbouwscheikunde aan de landbouwhogeschool memo reerde de tot standkoming van dit onderzoek in Wageningen, dat een voortzetting is van het werk van prof. Hudig, de grondlegger van het tegenwoordige bemestingson derzoek. Wetenschap en techniek Verbetering van slechte kolen. Volgens een te Boedapest ver schijnend blad heeft een firma, welke zich bezig houdt met de aan leg van wegen, een methode ont dekt tot verbetering van kolen met een geringe calorische waarde, waardoor de kolen uitstekend ge schikt worden voor het gebruik op spoorweglocomotieven. Door toe voeging van „geschikte condensa- tie-faktoren" aan de kolen met ge ringe calorische waarde verkreeg zij synthetische kolen, waarmede de ketels van locomotieven verhit konden worden. De firma levert dagelijks 1.800 ton aan de Hon gaarse spoorwegen en kon onlangs de produktie tot 2.300 ton per dag vergroten. VISSERIJBERICHTEN Fraai mosselvaartuig kwam gereed. Juist de laatste dag van het oude jaar kwam in de haven van Brui- nisse het casco van de geheel nieuw gebouwde stalen motorkotter Bru 8 van de gebroeders J. en M. Pad mos binnen. Evenals de Bru 4 en de Bru 23, twee andere schepen van de mosselvissersvloot, werd het schip gebouwd door de firma Hak- voort te Monnikendam. Het koos ligplaats voor de fabriek van de firma Maaskant en Zonen te Brui- nisse, waar het ter zake kundige publiek volop gelegenheid had, de fraaie lijn van het zeewaardige schip te bewonderen. Achtereen volgens werden door de firma Maaskant en Zonen geplaatst een 150 p.k. Deutz diesel motor, een 4- kops korlier voor de mosselvisserij met wormaandrijving, een rijzende buikhelling en andere noodzakelij ke assessoires. Een lenspomp waar mee de piek naar believen kan wor den vol- of leeggepompt, tevens dienend voor het drooghouden van de andere compartimenten van het schip, voltooide de uitrusting. Maandag had de proefvaart plaats die tot volle tevredenheid van de eigenaars verliep. Een fraai schip is thans weer aan de vissersvloot toegevoegd. SCHEEPSBERICHTEN Ingeklaard: ms. „Tilly", ledig van Exmouth naar Colijnsplaat. Uitgeklaard: ms. „Startpoint" van Colijnsplaat naar Londen, ge laden met aardappelen. FINANCIEEL NIEUWS Nutsspaarbank Zierikzee. Bij de Nutsspaarbank te Zierik zee werd in de maand februari 1956 ingelegd f 220 227,91 (febr. '55 f 125.548,15). Terugbetaald werd in het zelfde tijdvak f 122.172,54 (febr. '55 f 86.059). Per 1 maart bedraagt het inleggerstegoed f 3.710.528,17 (1 maart 1955 f 3.116.687,30). Het aantal rekeninghouders vermeer derde in de maand februari met 122, terwijl door vertrek en opname 18 rekeningen werden afgevoerd. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 6 maart 1956. Aan voer 4868 dieren, weektotaal 6840. 500 Vette koeien, 1171 gebruiksvee w.o. 1145 tbc-vrij, 60 vette kalve ren, 167 graskalveren, w.o. 164 tbc- vrij, 2460 nuchtere kalveren, 151 varkens, 125 biggen, 118 paarden, 8 veulens, 74 schapen en lammeren, 20 bokken en gieten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 2,86-3,16, 2,64-2,84, 2,42-2,64 vette kalveren f 2,80-3,00, 2,50-2,70, 2,10-2,40; slachtpaarden f 2,50, 2,40, 2,20. Prijzen per stuk: graskalveren f 475-375-275; nuchtere kalveren f 50-46-42; biggen f 54-48-44; scha pen f 155-125-100; lammeren f 140- 115-95; kalf- en melkkoeien f 1150- 960-730; vare koeien f 850-750-625; vaarzen f 800-680-5801 pinken f 500 -425-350. INGEZONDEN STUKKEN De zaak-Jungschlager Mijnheer de Redacteur. Alom luidt de noodklok om het leven van Jungschlager c.s. te red den. Iedereen vraagt zich af, waar om de Nederlandse regering tot dusverre alleen papieren protesten bij de regering in Djakarta heeft ingediend, waarvan zij zelve weet, dat Djakarta deze protesten terzij de legt. „Mededelingen", orgaan van de Stichting Rijksbehoud, Koningin Emmakade 187a, Den Haag, tel. 330291, d.d. 29 februari 1956, bevat op pag. 8 het artikel „De boze geest van het Plein". Volgens dit artikel zou, nog vóór de publikatie van haar Witboek de Nederlandse regering de schrifte lijke bewijzen in handen zijn ge steld, waarmede de onschuld van Jungschlager, Schmidt c.s. onaan vechtbaar kan worden aangetoond. Desondanks is van deze bewijzen geen gebruik gemaakt, nóch in het Witboek, nóch op dit ogenblik, nu de doodstraf is geëist. Wat is de reden van deze opval lende stilzwijgendheid? Betreffend artikel geeft als reden voor dit „beleid" op, dat men nu eenmaal „Soekarno niet onwelge vallig moet zijn, omdat deze in ternationaal als de belangrijkste factor in de Indonesische politiek wordt beschouwd". Is deze reden echter wel juist? Zouden misschien niet enkele leden van de Nederlandse regering be vreesd zijn voor contra-chantage van de zijde van Djakarta? Amsterdam. L. SCHOGGERS. Ingezonden mededeling „Vatbare" Kinderen...? Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd verkouden" kinderen dat hoesten met: 2 WITS AL KINPER.HONINr. SIROOP OUWERKERK SPORT BILJARTEN Uitslag kampioenschap biljarten. Gewest Brabant-Zeeland le kl. libre klein van de K N.B.B. De wedstrijden om bovengenoemd kampioenschap werden gespeeld in café „Het abattoir" te Tilburg. De uitslagen waren als volgt: Moyenne Hgstc serie Hgstc gem 1. A. van Gelogen, Tilburg 10 ptn. 7,58 46 11,45 2. F. Berkelmans, Vught 10 ptn. 7,04 55 11,11 3. G. van Soeren, Kaatsheuvel ..10 pnt. 6,81 46 13,33 4. P. D. Vijverberg, Ouwerkerk 10 ptn. 6,37 44 6,89 5. P. Torkens, Eindhoven 8 ptn. 6,59 51 6,89 DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 26. Ondertussen volgt Presto nog steeds het spoor van roof ridder Aiglon en diens ruitertroep. Hijgend naar adem holt de knaap langs het bospad, waar in het mulle zand duidelijk de in. drukken der paardenhoeven zichtbaar zijn. Als hij bij de rand van het woud aangekomen is, waar de sporen op de rotsachtige bodem niet meer te volgen zijn, staat hij even besluiteloos stil. De groots heid van het woeste berglandschap beangstigt de jongen. Hoe zou hij zijn meester nog ooit kunnen vinden in deze uitgestrekte, bijna onbegaanbare steenmassa's? Maar dan vermant Presto zich en met bonzend hart en opeengeklemde tanden begint hij het smalle pad te bestijgen, dat zich langs diepe afgronden en hoogoprijzende bergwanden slingertHij heeft nog geen kwartier gelopen als in de verte de roffelende cadans van paardenhoeven op de rots bodem hoorbaar wordt. Haastig duikt Presto achter de brede stam van een pijnboom en wacht gespannenSteeds luider klinkt het hoefgetrappel in de stille nacht en dan verschijnt om de bocht van het pad een ruiter. In roekeloze vaart stuift hij langs de schuil plaats van Arams schildknaap. En tot Pï-esto's stomme verbazing grijpt de vreemdeling de baret, die hij op het hoofd draagt en werpt deze met een luide spotlach van zich af.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6