ZWITSAL Uiteindelijk doel is grondwet en zelfbestuur voor Cyprus p*fis^sh^! Gezonde Babies DE ONVERBREEKBARE BAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 8 MAART 1956 No. 17911 Engeland acht Makarios mede schuldig aan geweld In het Britse Lagerhuis Is de Cy prische kwestie ter sprake geko men. Minister Lennox Boyd heeft verklaard, dat zyn land vastbeslo ten is orde en rust op het eiland te herstellen, hoewel de besprekin gen mislukt zyn. Op constitutioneel gebied blijft het doel het bereiken van overeenstemming met de ge meenschappen op Cyprus op grond van reeds eerder uiteengezette be ginselen. Hoewel de besprekingen mislukt zijn, aldus Lennox Boyd, zullen wij vastbesloten de rust en orde op het eiland herstellen. Op constitutio neel gebied blijft ons doel hetzelf de, n.l. het bereiken van overeen stemming met de gemeenschappen op Cyprus op grond van de begin selen die wij uiteengezet hebben. De regering hoopt nog steeds, dat men op de duur tot een grondwet voor Cyprus zal komen, aldus de minister, doch „ik zou het Huis misleiden als ik het voorstelde, als of dat in de huidige omstandighe den zeer waarschijnlijk is". Op een persconferentie verklaar de minister Lennox-Boyd nog, dat aartsbisschop Makarios „evenzeer schuldig is aan de op Cyprus be gane gewelddaden, alsof hij er zelf aanhad meegedaan, daar hij ge weigerd heeft' zijn grote invloed aan te wenden, om geweldpleging te voorkomen". In antwoord op vragen deelde de minister mede, dat zeventien Britse miliatiren op Cyprus „in koelen bloede lafhartig zijn vermoord' waaraan hij toevoegde: „Radio- Athene heeft deze onvoorstelbare misdaden toegejuicht". De minister besloot met: „Groot- Brittannië zal er immer naar stre ven de 500.000 Cyprioten een rrondwet te schenken, die hen zelf bestuur verleent. Doch dit kan niet geschieden, voordat orde en rust zijn hersteld". Zoavo-conferentie te Karatsji De Pakistaanse eerste minister Mohammed Ali heeft de eerste ver gadering van de ministerraad van de Zuidoost-Aziatische verdragsor ganisatie te Karatsji geopend. Aan de conferentie nemen deel de ministers van Buitenlandse Za ken van acht landen. Het is de tweede conferentie der ministers sinds de oprichting van de Zoavo. Leden van de Zoavo zijn de Ver enigde Staten, Engeland, Frank rijk, Pakistan, Australië, Nieuw- Zeeland, Thailand en de Philippij- nen. Wonderverf Een Britse firma heeft een nieuw soort verf uitgevon den die de vastheid van gelei heeft zolang zij in dg pot zit, maar vloeibaar wordt, zodra zij wordt uitgesmeerd. Men kan de pot omver gooien zonder dat de verf er uit loopt; ook loopt zij niet langs de borstel naar beneden wanneer men bijvoorbeeld een plafond schildert. Om deze bewering waar te ma ken, laat de firma employé's die in rok gestoken zijn, een plafond verven. Ook wordt beweerd, dat het verven twee keer zo vlug gaat om dat de borstel 50 pet. meer verf pakt wanneer zij in de pot wordt gedoopt. De verf geeft binnen de vier uur niet meer af en is in acht uur hard. In Columbia is de laatste overlevende van de onderdanen van koning Karei IV ontdekt, die kan zeggen, dat hij nog in de on afhankelijkheids-oorlogen gestre den heeft, tussen 1810 en 1820. Het is de Indiaan Javier Pereira, ge boortig uit het district Monteria en honderdzesenzestig jaar oud Onder de namen die hij zich nog uit zijn jeugd herinnert, bevinden zich die van koning Ferdinand VII Simon Bolivar en Morrillo. Stichting 1940-1945 Laatste Inzameling bracht 5.2 millloen op. Het hoofdbestuur van de Stich ting 1940-1945 deelt mede: De laatste grote inzamelingsaktie, begonnen rond de meidagen '55, bij gelegenheid van het feest van 10 jaar bevrijd Nederland, is een groot succes geworden. Het gestelde doel, nl. het bijeen brengen van het door de Stichting nog benodigde bedrag van vijf mil joen gulden, is volledig bereikt. Op 31 december 1955 was bijeen gebracht of toegezegd, een bedrag van ruim f 5.200.000. Het hoofdbestuur dankt het ge hele Nederlandse volk en allen in binnen- en buitenland, die hun goe de krachten aan deze inzamelings actie hebben gegeven, voor dit prachtige resultaat en spreekt daar de hoop bij uit, dat vaste contribu anten de Stichting ook in de toe komst trouw zullen blijven door het betalen van hun jaarcontributie. Bij de berekeningen welke gemaakt werden voor het vaststellen van het benodigde kapitaal, werd op een jaarlijkse contributie-opbrengst van 500.000 gerekend. 3 Door het slagen van de inzame lingsactie, is de Stichting 1940- 1945 in staat gesteld, haar arbeid, welke nog op 15 tot 20 jaar wordt begroot, tot een succesvol einde te brengen. Stad en Provincie ZIERIKZEE N.C.R.V.-ontspannings- avond Op vrijdag 16 maart a.s. zal een N.C.R.V.-ontspanningsavond wor den gehouden in de Concertzaal, waarop gezelschapsspelen, muziek, zang en film de aandacht zullen vragen. Muzikale medewerking zal worden verleend door „Vrij en Blij", versterkt met hoornblazers en slagwerk, onder leiding van Wessel Dekker, met zang van Henk Dorel. De N.C.R.V.-film „De radio kreeg een gezicht", zal worden ver toond. O.l.v. Joop van der Does zal een programmapunt worden uitgevoerd, waarbij de gehele zaal wordt betrokken. Na de „Raadsel film": „Ziet U er wat in?", volgt de non-stop-finale van „Vrij en Blij". Vergadering vleeskeuringsdienst Vandaag, Donderdag 8 Maart zal alhier een vergadering worden ge houden van de Vleeskeuringsdienst Op deze vergadering ten stadhuize zal de invoering van een volambte- lijke vleeskeuringsdienst worden besproken. Optreden Walter Kous De door de bijzonder slechte weersomstandigheden uitgestelde vierde Nutsavond welke aange kondigd was op vrijdag 17 februari zal plaats vinden op vrijdag 9 maart, des avonds 8 uur, in de Concerztaal. Voor de leden van het departement Zierikzee van de Mij tot Nut van 't Algemeen zal dan optreden de jonge voordrachtkun stenaar Walter Kous, in een pro gramma van Spaanse verhalen, het geheel omlijst door flamenco-mu- ziek op gramofoonplaten. P.T.T. Te rekenen van 30 januari af, is de hulpbesteller der P.T.T. te Zie rikzee, de heer M. C. Matthijsse benoemd tot besteller in vaste dienst. Ellemeet vierde het Strafeest echt met versierde paarden „Kunst na Arbeid" zorgde voor een vrolijke noot De traditie getrouw heeft men de eerste zaterdag van maart in Elle meet het Strafeest gevierd. De weersomstandigheden waren van dien aard, dat de ruiterstoet niet hoefde te ontbreken, zoals op an dere plaatsen het geval geweest is. Nadat de jury zyn moeilijke taak had volbracht de prtfzen te bepalen voor de mooist versierde paarden, vertrok de stoet langs de noordkant naar Renesse, om aldaar zyn opwachting te maken o.m. bij de waarnemend burgemeester van Ellemeet, de heer J. M. Dalebout. Vervolgens werd de thuisreis aan vaard. Het muziekgezelschap had zich inmiddels opgesteld om de ruiters een waardige ontvangst te berei den. Op het erf van de bescherm heer, de heer C. D. Gast, vond de ontmoeting plaats en vandaar ging het onder vrolijke marsmuziek dorpwaarts. De intocht trok grote belangstelling en het was merkbaar dat de bevolking weer tot onge veer zijn oude peil gegroeid is.' Dank zij de medewerking van oud leden deed ook „Kunst na Arbeid" weer aan vroeger denken. Na de rondgang door de ge meente werd de stoet bij café van der Have ontbonden. De avond uitvoering werd ditmaal verzorgd door de korfbalclub „Stormvogels". Deze avond, welke zo goed bezocht werd, dat de zaal te klein bleek, werd geopend door de heer K. Horst. Opgevoerd werd het toneel stuk „Stormeiland". Het publiek waardeerde dit spel bijzonder, de verschillende medewerkers deden dan ook bijzonder goed hun best. De regisseur, de heer J. L. J. de Glopper, kan met voldoening op zijn werk terugzien. In de pauze werden de prijzen aan de strarij- ders uitgereikt door de heer J. van Tiggele. Ze vielen ten deel aan de volgende deelnemers: 1. A. Geel hoed; 2. C. Korsman Jz.; 3. J. A. Kenters; 4. J. de Glopper; 5. J. Kwist; 6. L. Houtman; 7. C. Kors man Rz. Een verloting zorgde voor ver steviging van de kas. Het strêfeest en mede het winterseizoen werd afgesloten door een gezellig bal, dat velen nog lang bijeen hield. Ingezonden mededeling Koningin Elizabeth heeft lui tenant-generaal John Glubb, de dezer dagen ontslagen bevelhebber van het Arabische legioen, be noemd tot commandeur in de Bath-orde, een van de hoogste en oudste ridderorden van Engeland. De dragers van deze in 1939 ge stichte orde hebben recht op de titel „sir". Al schijnt de zon, toch is ons land nog niet verlost uit de greep van Koning Winter. Hiervan getuigt o.m. deze opname, die gemaakt werd in de haven van Tolkamer bij Lobith, waar 300 schepen liggen te wach ten tot de rivier ijsvrij is. De zware schollen kunnen nl. ernstige schade toebrengen aan de schepen bij een eventuele „aanvaring". U rookt de lekkerste sigaret van D-E ZILVER-SHAG! Geuriger! Zachter! Gemakkelijker te rollen! U geniet er méér van! De énige rechter over shag is Uw eigen goede smaak. Zodra U een sigaret van D-E Zilver-Shag opsteekt, wéét U het aldit is de fijnste Virginia tabak, die U ooit hebt gerookt! Binnenkort begint slotfase herstel van Kleine- of Gasthuiskerk Glas-in-lood in spitsboogramen aan de Noordkant Zierikzee heeft feitelijk de res tauratie van de Kleine of Gast huiskerk al een beetje leren aan vaarden als een „Lied ohne Ende", want het prachtige gebouw is al vijf jaar lang gedwongen te zyn een met planken dichtgespijkerde ruimte, waarin maar niets ge beurt". Dit laatste is gelukkig on juist, want reeds destijds mochten wii melding maken van de belang rijke construktieve herstelling, die binnen het gebouw werden uitge voerd. Na allerlei vertragingen, kan thans worden gemeld, dat over drie weken een begin zal worden gemaakt met de slotfase van het herstel, n.l. de afwerking van het kerkinterieur. Bij de restauratie van het ge bouw is men zoveel mogelijk uit gegaan van zijn oorspronkelijke en historische staat. Na voortdurend te kampen te hebben gehad met de moeilijkheid arbeidskrachten te krijgen, terwijl door de laatste vorstperiode het werk vijf weken heeft stilgestaan, zit er nu behoor lijk schot in de werkzaamheden. In de achtergevel (noordzijde) van het gebouw zijn spitsboogra men aangebracht met stenen mon- tans, waarin glas in lood gevat zal worden. Het maken van de mon- tans waarvan de stenen met de hand gekapt en gezaagd moeten worden is een tijdrovende en vakkundige karwei. Niet alleen de ramen aan de achterzijde, zijn in hun historische staat hersteld, doch men vindt hier ook vier grote steunberen ieder met twee ver jongingen in hun oorspronke lijke gedaante herschapen. De be trekkelijk lage muur welke hiel de afscheiding vormde met het achterliggende terrein wordt door een hogere vervangen. Staan de op de binnenplaats, door deze muur gevormd, kijkt men uit op het kerkelijk bureau en de kleed kamer van de predikant een flinke ruimte, direkt grenzend aan de konsistoriekamer welke aan weerszijden tegenover elkaar gele gen de binnenplaats bepalen. Het kerkelijk bureau is recht streeks van de voorzijde van de kerk te bereiken men behoeft dus niet door de godsruimte zelf en is toegerust met een inge bouwde, betonnen kluis voorzien van een originele stalen Lipsdeur. Evenals bij de konsistorie is hier bij een toilet gebouwd. Verschil lende doorbrekingen zijn nodig ge weest om alles in zijn tegenwoor dige staat te realiseren, waarbij zoveel mogelijk zorg besteed werd aan de historische staat van het geheel. Binnen een jaar tijds zal dus het „Havenpleinverdriet" verdwenen zijn. Het zal dan vreemd zijn zich te herinneren dat de prachtige bo gen van de Gasthuiskerk met daaronder de keuvelende oudjes op hun bankjes vijf jaren lang ont broken hebben in het stadsbeeld. Omdat zij beiden onvervangbaar zijn in het patroon van het stede lijk stadsschoon van Zierikzee. Straks zal de Nieuwe Kerk dus weer in volle schoonheid zijn her steld en in belangrijke mate het stadscentrum beheersen. Het is van harte te hopen dat tegen die tijd ook van gemeentewege iets zal worden gedaan aan het Havenplein dat nog altijd een slechte en on verzorgde indruk maakt. Een be hoorlijke egalisering of zelfs bete geling zou zeer toe te juichen zijn. Dan is ook de voorgrond van het straks geheel herstelde kerkge bouw in overeenstemming met de oude schoonheid hiervan. Een der gelijke harmonie zou in het stads- centriim zeer opvallend zijn en be palend voor de juiste sfeer. KERKNIEUWS Nederlandse kerk in Stockholm Ds. H. van Tongeren zal zondag a.s. bevestigd worden als eerste predikant van de onlangs gevorm de Nederlandse protestantse ge meente in Stockholm. De praeses van de synode der ned. hervormde kerk, ds. G. de Ru, zal hierbij aan wezig zijn. De bevestigingsdienst zal worden gehouden in de Franse kerk in Stockholm. De Nederlandse protestantse gemeente behoort tot geen bepaald kerkgenootschap, maar staat open voor allft protes tanten. Ingezonden mededeling Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten FEUILLETON. door MAARTJE ZELDENRIJK „Dan ga ik na Sinterklaas even naar Amsterdam een nieuwe ma chine kopen". „Doe dat. En laat dan maar zo gauw mogelijk die expeditie-afde ling verhuizen naar boven. Zo'n liftje is toch wel in een week klaar, niet?" „Dat dacht ik ook. Ik zal van middag de nodige maatregelen ne men". Op de morgen van Sinterklaas bracht de post als gewoonlijk weer veel bestellingen. Ditmaal was er ook een pakje bij, afkomstig uit Amsterdam. Er was een sluitzegel op geplakt met het opschrift: „Van Sinterklaas". Verder geen afzender. Nieuwsgierig sneed hij het touw tje door en maakte het pakje los. Er kwam een pyramidevormig doosje uit met drie zakdoeken. En er bij een klein briefje: „Waarde heer Bosgraaf. Sint-Nicolaas kreeg opdracht een oude lening terug te betalen met samengestelde rente. En doet er de vriendelijke groeten bij van een oude schoolkameraad". Verroest, dat was natuurlijk van Elsje Voortman. Gek, sedert die ge denkwaardige réunie had hij dik wijls teruggedacht aan het meisje uit Amsterdam. En nu stuurde ze hem drie zakdoeken als Sinter klaasgeschenk. Maar waarom had ze haar adres niet opgegeven? Hij bekeek het pakpapier nog eens van alle kanten en ook in het doosje zelf, maar nergens een af zender-adres. Jan Steenstraat woonde ze, dat was alles, wat hij wist. 's Middags liet hij het doosje en het briefje aan Gré zien. „Leuk hé? In mijn schooljaren heb ik haar eens een zakdoek geleend. En na tuurlijk nooit teruggekregen". „Vandaar dat presentje. Ze is je dus nog niet vergeten. Je moet haar ook wat sturen, zeg. Als je het met een vanmiddag doet, krijgt ze het misschien morgen nog met de eer ste post". „Kon ik dat maar. Ik weet niet eens, waar ze woont". „Dat is ook vervelend". „Ik kan er niets aan doen, hoor. Enfin, berg die zakdoeken maar op. Ik zal morgen in Amsterdam wel eens zien, of ik haar adres kan opsporen". „Morgen? Ga je morgen naar Amsterdam?" „Ja. Voor die nieuwe machine toch? Alles is klaar voor de plaat sing". „O ja, dat is waar ook. Ik was het al helemaal vergeten. Zeg, kom je vanmiddag een beetje bijtijds thuis? Het zal toch al wel laat wor den". „Laat? Waarom?" „Maar beste Jaap, het is toch Sinterklaasavond?" „O goeie grutten ja, dat ls waar ook. Dan zal ik maar om een uur of vier laten sluiten. Heeft het per soneel ook een extraatje". .Uitstekend. Dan eten we een uurtje vroeger en hebben we een lange, prettige avond voor de boeg". De volgende morgen was Jaap al weer vroeg op. „Blijf jij nog maar een uurtje liggen", zei hij tot zijn vrouw. „Ik red me wel". „Ik heb al thee In de pot gedaan. En je brood staat in de kelder. Moet je niets meenemen?" „Nee, ik eet wel ergens". Een half uur later bracht hij een kop thee met een beschuit boven. „Zo, een hartversterkertje op de vroege morgen. Of had je liever een stuk taai-taai?" Ze lachte. „Dat is goed voor bij de koffie. Dank je wel voor de moeite. Ben je laat thuis?" „Ik weet er niets van. Als het laat wordt, bel ik wel even". Hij drukte vluchtig een kus op haar lippen. Ze streek hem even over zijn wang. „Dag! Doe je voorzich tig? Is het niet mistig?" „Tamelijk. Maar die trekt wel weer op". „Zou je niet beter met de trein kunnen gaan?" „Nee, dat is me vandaag te las tig. Ik wil eerst op m'n gemak een paar machines bekijken, alvorens ik beslis. En als ik dat allemaal met de tram moet doenik doe wel kalm aan op de grote weg". Even later hoorde ze de voordeur in het slot slaan. Jaap haalde de wagen uit de garage en sloot deze weer. Toen ontstak hij de grote lichten en reed langzaam door de donkere mistige stad naar de hoofd weg. Drommels, er was toch meer mist, dan hij dacht. Dat zou het eerste uur niet meevallen. Dan maar rustig aan. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5