Caballero Raad van Burgh besluit tot aankoop grond voor aanleg sportterrein Het Domein „They taste like home" Winterhanden Parkeerterrein te Westenschouwen bij duinovergang Onder voorzitterschap van bur gemeester Jhr. A. van Citters kwam de gemeenteraad dinsdagavond in voltallige zitting bijeen. Na een kort openingswoord! hield de bur gemeester een rede, welke afzon derlijk wordt opgenomen, waarin hij een terugblik gaf op het afgelo pen jaar. Onder de ingekomen stuk ken was een schrijven dat de bouw van de nieuwe openbare lagere school in 1956 niet op de urgentie- lijst geplaatst kon worden. Door G.S. was een wijziging in de bouwverordening alsmede op de reinigingsrechten goedgekeurd. Naar aanleiding van het rapport over de vleeskeuringsdienst vraagt de heer Duson of op de laatste ver gadering van deze dienst ook ge sproken is over een noodslacht- plaats, omdat hij bang is dat uit een eventuele noodslachtplaats wel eens een abattoir zou kunnen ontstaan, wat naar zijn mening niet gewenst is. Wethouder Bolkenbaas zegt, dat het niet tot de stichting van een abattoir zou komen, doch dat een noodslachtplaats gewenst is. De heer van de Klooster is voorstan der van centralisatie, omdat dit naar zijn mening goedkoper is. Ingekomen is een goedkeuring van de suppletiesalarissen geduren de de rampperiode. Een verzoek van de K.N.A.C. om donateur van dezfe vereniging te worden wordt op voorstel van B. en W. voor kennis geving aangenomen. Van de B.B. is de rekening over 1954 alsmede de begroting voor 1956 ingekomen, welke evenals de begroting voor de schoolartsendienst voor 1956 voor kennisgeving worden aangenomen. Op verzoek van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, wordt de politieverordening gewijzigd, waardoor het verboden wordt levende dieren ten toon te stellen. Een verzoek van dezelfde vereniging voor een subsidie van een halve cent per inwoner, wordt toegestaan. De kommissie van overleg voor maatschappelijk werk en gezins- Onlangs mochten wij een bericht publiceren, waarin stond vermeld, dat de voorgenomen plannen tot het uitzetten van reewild in het domaniale duingebied er gunstig voor staan! Het ziét er naar uit dat t.z.t. dit zo aantrekkelijke wild het prachtige duingebied zal gaan be volken, hetgeen uiteraard de aan trekkelijkheid niet weinig ten goe de zal komen. Vanzelfsprekend wordt door dit interessante expe riment, nog weer eens de aandacht gevestigd op het domaniale duin gebied, dat feitelijk nog te weinig bekend is onder de Schouwen-Dui- velandse bevolking, ook al is er sprake van. een toenemende belang stelling. Dit artikeltje heeft geen andere betekenis, dan nog eens te wijzen op de bijzondere schoonheid van dit duingebied, zulks met het oog op het komend voorjaars- en zomer seizoen. Vooral onder de vreemde lingen heeft dit gebied, kortweg „het domein" genoemd een reputa tie, die zeker op één lijn kan wor den gesteld met de Kennemer dui nen. Uiteraard is het bezoek aan dit Noord-Hollands duingebied gro ter, omdat meer binnenwaarts grote steden liggen, die een groot aantal belangstellenden opleveren. Zo ligt het op Schouwen-Duiveland niet, maar als een eigen wandel- en re- kreatieterrein verdient het domein aller waardering. Proeven in de laatste jaren genomen met de re sultaten van het bezoek, zijn gun stig uitgevallen. Over het algemeen zijn er weinig klachten, zodat mag worden aangenomen dat het gebied bij de voortduur voor het publiek geopend zal blijven. De kosten hier voor jZijn al uiterst gering en het betreden van het domein is veel eenvoudiger geworden door de aan leg van een tegelpad, dat door een der fraaiste delen zich heenslingert. Deze gemakkelijke begaanbaarheid is vooral voor oudere mensen een uitkomst, want het „wilde terrein" met de brede zandbanen, levert voor een bezoek van ouderen nog al eens moeilijkheden op. Vertrouwen in de toekomstige beplanting van Schouwen-Duive land vooropgesteld, zullen wij toch moeten wennen aan de omstandig heid, dat het eiland nog verschil lende jaren kaal blijft. Des te meer redenen zijn er aanwezig, om zich schadeloos te stellen in één der dicht bij de voordeur gelegen duin terreinen, die waard zijn ook te worden bezocht door jeugdgroepen onder goede leiding, scholen, ver enigingen e.d. Wij geloven dat de paedagogische waarde van reisjes naar elders - en het is te verwach ten dat die er straks ook weer veel zullen worden gemaakt - tekort schiet, als eerst niet de eigen be houden schoonheid van het eiland wordt bezichtigd. Daartoe kan men niet beter doen dan het domein te bezoeken, dat ook in het seizoen 1956 zonder twijfel nieuwe enthou siaste mensen zal opleveren, die dicht bij huis natuurlijke schoon heden vonden, die men slechts el- ders.,had .verwacht. verzorging verzocht de subsidie te verhogen tot 27 Vz cent per inwoner. De heer van de Klooster vond dat deze regeling beter is dan dat voor iedere richting afzonderlijk subsi die verleend moet worden. Z.h.s. wordt besloten de gevraagde subsi die te verlenen, hetgeen ook het geval is met de subsidieverhoging die door het E.T.I. voor de provin cie Zeeland was gevraagd en ge bracht werd van 5 op 7 cent per inwoner. Tot leden van de kommissie tot Wering van Schoolverzuim worden benoemd de heren A. J. de Ruijter, ds. J. Swaak en I. M. v. Oeveren, mevr. Duson-Tuinman en mevr. Smakker-Bakker. Enkele grondaankopen Hierna komt aan de orde de aan koop van grond voor de te bouwen openbare lagere school aan de Duinweg, groot 62 Vi X 112 meter, die geschat is op 80 cent per vierkante meter. Omdat de eige naar pas in 1957 kompensatie van deze grond zal krijgen, verlangt hij voor 1956 een schadevergoeding. Z.h.s. wordt besloten deze grond aan te kopen. Verder stellen B. en W. voor grond aan te kopen voor een par keerterrein in Westenschouwen na bij de trap over de duinen. Voor deze grond is kompensatie van grond verleend aan de eigenaar, zo dat deze geen schadevergoeding verlangt. Na enige bespreking wordt z.h.s. besloten deze grond aan te kopen. Vervolgens brengt de voorzitter het voorstel van B. en W. in be spreking om over te gaan tot aan koop van een terrein van ongeveer 4% hektare aan de Kloosterweg, welk terrein voor sportterrein en voor eventuele uitbreiding van de begraafplaats zal kunnen dienen. Z.h s. wordt besloten tot aankoop over te gaan. Het ligt in de bedoe ling zo spoedig mogelijk met de sportkommissie kontakt op te ne men en een technikus van de K.N.V.B. uit te nodigen om in sa menwerking met de herverkave lingskommissie en de dienst Noord- Zeeland-tot definitieve plannen te komen. De voorzitter deelt mede dat door de gemeente Duivendijke de heer Glerum te Muiden,tot verificateur is benoemd voor zeven gemeenten in westelijk Schouwen. Hierna brengt de voorzitter de tekeningen alsmede twee maquettes van de nieuw te bouwen school in bespreking, daar deze niet door de raadsleden zijn ingezien, hoewel ze ter inzage lagen. De rondvraag. Bij de rondvraag informeert de heer Bouman naar de grond langs de wegen. Wethouder van Zuijen zal hieraan aandacht besteden. De heer van der Klooster be spreekt de laatste vergadering van de B.L.O. Beatrixschool in Zierik- zee en vindt dat de raadsleden meer op de hoogte dienden te worden ge houden van de gang van zaken op deze school. Vervolgens komt de heer van der Klooster terug op het besluit, dat in de vorige vergadering is geno men om niet aan te sluiten bij het I.Z.A. en stelde voor de ambtena ren 2 pet. van hun basisloon uit te keren, waarvoor zij dan aan kun nen sluiten bij de vrijwillige zie- kenverzekering Schouwen-Duive land. De heer van der Klooster ziet zijn voorstel in stemming gebracht, wat met alleen de stem van de heer Bouwman tegen wordt aangenomen Verder wees de heer v. d. Kloos ter er op dat de woningwetwonin gen nog steeds niet opgeleverd zijn. Ook informeert hij nog naar de Oostenrijkse woningen. Volgens de voorzitter is er nog geen regeling. Spr. vraait ook naar de slechte toe stand van de Weeldeweg, waarop de voorzitter antwoordt dat deze door het waterschap „Schouwen" in samenwerking met de gemeente hersteld zal worden. Tenslotte vraagt hij naar de houten trap te Westenschouwen, of deze dit jaar nog vernieuwd zal worden, hetgeen noodzakelijk is. Wethouder v. Zuij en deelt mede, dat de polder dit in orde zal maken, terwijl de gemeen te op spoed zal aandringen. De heer Duson vraagt of het mo gelijk is bij de komende woningtel ling het aantal krotwoningen na te gaan. Ook vraagt hij of het moge lijk is dat de leerlingen van de tuinbouwschool de vruchtbomen in de kom van de gemeente snoeien en of de woonruimtecommissie 'n lijst van woningzoekenden" kan krijgen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld, dat met spoed 21 ijzeren longen naar Argentinië worden ge zonden. In Argentinië is een ern stige epidemie van kinderverlam ming uitgebroken. Sinds 21 januari zijn meer dan 800 gevallen gemeld. De meeste doen zich in Buenos Aires voor. De ziekte verspreidt zich met een snelheid van 60 geval len per dag. De ijzeren longen wor den door de Amerikaanse lucht macht vervoerd. Lawines eisen slachtoffers Men vreest dat zestien mensen zijn omgekomen als gevolg van het optreden van lawines op de Lofoten Een energiecentrale in de buurt van de Noorse vissershaven Svol- vaer, waarin zich twee personen bevonden, werd bedolven. In een ander dorp werden verscheidene huizen verwoest. Veertien mensen worden vermist. Nader is bericht, dat een derde lawine twee woningen te Langvass- bukt bij Kvaefjord op de Lofoten heeft getroffen. Zes mensen worden vermist. Bij Scuol in oost-Zwitserland, werd een groep van zestien Duitse skiërs uit Augsburg door een la wine verrast. Elf Duitsers werden spoedig levend en ongedeerd uitge graven, maar vier, twee vrouwen en twee mannen, bleken reeds te zijn overleden. Een vijfde Duitser wordt vermist. Op de 1900 meter hoge Korkopf- scharte in Oostenrijk nabij de west- Duitse grens, zijn drie skiërs door een lawine bedolven. Boven de Australische staat Queensland heeft een wervelwind gewoed, waarbij een windkracht tot 145 kilometer per uur is geme ten. Inwisseling oude guldens De minister van financiën heeft besloten de gelegenheid tot inwis seling van oude zilveren guldens opnieuw open te stellen van 15 maart tot en met 16 april 1956. i 1 De inwisseling kan geschieden bij alle postkantoren en poststations "en bij de hoofdbank, de bijbank en de agentschappen van de Nederlandse Bank N.V. Radio en televisie In de VPRO-televisie-uitzendi'ng van 4 april a.s. zal voor het eerst een stuk van William Shakespea/e in zijn geheel worden vertoond. Jack Dixon, eerste t.v.-regisseur van de VPRO, zal zich belasten met zowel de toneel- als de televisie regie. De woningbouw In de eerste maand van 1956 zijn, volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 5207 nieuwe woningen opgeleverd. Dit aantal is groter dan ooit tevoren in de maand januari werd geregis treerd. Het hoogste aantal tot nu toe in deze maand opgeleverde wo ningen was 3816, nl. in januari '54. Sedert 1950 kwamen in de maand januari gemiddeld 3191 woningen gereed. Januari 1956 leverde d^s ruim 1,6 maal dit gemiddelde aan tal woningen op. In Zeeland kwa men 151 woningen gereed, tegen 21,9 in januari 1955. „1 ONDERWIJS Ekonomische school l voor Zeeland Het Middelburgse gemeentebe stuur heeft plannen tot oprichting van een academie voor voortgezet economisch onderwijs, een onder wijsvorm tussen middelbaar en ho ger onderwijs. Zij is bedoeld voor hen, die kunnen en willen studeren, doch niet naar het hoger onderwijs kunnen gaan en dikwijls reeds een maatschappelijke positie bekleden. Het gemeentebestuur wil door de ze academie mede voorzien in de behoeften van het bedrijfsleven aan krachten die in samenwerking met de hogere staf leiding kunnen ge ven. De opleiding zal drie jaar du ren en het onderwijs zal worden gegeven op twee avonden in de week of op zaterdagmiddag. De volgende vakken staan op het pro gramma: staathuishoudkunde, be- drijfshuishoudkunde, recht, statis tiek, sociologie, bedrijfspsychologie, gebruik van de Nederlandse taal en economische aardrijkskunde. Land- en Tuinbouw Amerikaanse landbouwinkomsten verminderd. Volgens het Amerikaanse minis terie van Landbouw is verleden jaar het totale inkomen van de Amerikaanse boeren met bijna een miljard dollar verminderd, terwijl de inkomens van anderen groter werden. Een belangrijke factor voor de vermindering van het land- bouw-inkomen was een nieuwe da ling van ongeveer 10 procent van de prijzen van landbouwprodukten. Het gemiddelde netto-inkomen van de boeren bedroeg verleden jaar 2.192 dollar. VISSERIJBERICHTEN Het afbakenen der mosselpercelen Het opnieuw afbakenen der mos selpercelen heeft enige vertraging ondervonden door de harde wind van de laatste dagen. Gelukkig blijft de vraag naar mosselen aan houden. Een enkele partij is reeds afgeleverd. Dit houdt natuurlijk niet in, dat alle kwekers thans on beperkt kunnen leveren. Waar schijnlijk zal de vraag de komende weken groter zijn dan het aanbod, omdat velen, hetzij niets meer, het zij niet de vereiste kwaliteit hebben aan te bieden. - Israël heeft gevraagd om een spoedvergadering van de Israëlisch- Egyptische bestandscommissie ter bespreking van de grensincidenten in de afgelopen dagen, zo heeft een Israëlische woordvoerder dinsdag in Jeruzalem bekend gemaakt. Ingezonden mededeling - C j (Zij smaken naar thuis) Onder de vele Amerikanen die hier studeren of werken bestaat een besliste voorkeur voor Caballero. Omdat - zo verklaren zij - Caballero het meest de smaak van hun eigen sigaretten evenaart. Dit gunstige oordeel bevestigt wat duizenden Nederlandse rokers reeds jaar en dag weten. Koop morgen Caballero en u weet bet ook. CONSTANTE KWALITEIT Beurtschippecshuis afgebroken Haven „De Staart" te Sirjansland beleeft einde van glorietijd Afsluiting Dijkwater maakt bestaön overbodig Met de afsluiting van het Dijk water is er een abrupt einde geko men aai} het verdere bestaan van de met historie zo rijkelijk bedeelde haven „De Staart" en het algehele beeld is radikaal veranderd. Voor enkele eeuwen was deze haven alom bekend en men heeft zelfs een familienaam hieraan ont leend, over welk geslacht een boek werd gepubliceerd. De dorpen in de omstreken waren praktisch allen aangewezen op „De Staart". Hier vandaan werden de landbouwpro dukten verscheept, begrijpelijk dus dat in die tijd het beurtschippers- bestaan goed verzekerd was. Voor al in het najaar was de drukte enorm, en was de haven gedurende enige maanden druk bezet met schepen van allerlei pluimage om de suikerbieten te verschepen. Ook voor de middenstand van Sirjans land was dit belangrijk, want het betekende voor hen een grotere om zet. Mede door de voortschrijdende mechanisatie echter schrompelde de bedrijvigheid aan de haven reeds enkele jaren voor de ramp ineen, en restte slechts een schaduw van haar vroegere glorie. Sinds mensenheugenis woonden hier vier gezinnen, dit is nu tot slechts twee gezinnen gereduceerd. Het oude beurtschippershuis is dezer dagen afgebroken en de glorietijd van „De Staart" is voorbij, voorgoed voorbij. Aanbesteding wegenaanleg De Ned. Heidemaatschappij heeft te Zierikzee aanbesteed het aanleg gen en verharden van wegen in de polders Dreischor en Noordgouwe mét een totale lengte van zeven en een halve kilometer. Hoogste in- schrijfster was de firma D. Rentier te Noordgouwe met f 407.965. Laag ste inschrijvers waren M. de Oude en K T. de Jonge te Zierikzee met f 384.000. De gunning werd aange houden, de- begroting bedroeg f 369.525. Aanbestedingen BRUINISSE. Door het bestuur van de waterkering van het cala- miteuze waterschap „Scherpenisse" werd dinsdag 6 maart aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 31 december 1956 van de aarde-, kram-, rijs- en steen- glooiingswerken van bedoeld wa terschap. Ingeschreven werd als volgt: Fa. W. van Vossen, St. An- naland f 80.100; W. van den Berg, Bruinisse f 78.500; G. en A. Spon selee, Kloosterzande f 77.500; L. van Popering, Bruinisse f 76.975; A. en D. C. van der Werf, Scherpe nisse f 76.300; J. F. Warrens, Osse- nisse f 76.000; K. Lucasse, Wals oorden f 73.990; M. van de Velde, Bruinisse f 73.320; Johs. Bal, Brui nisse f 69.980. KERKNIEUWS Ned. Hcrv. Kerk Beroepbaar gesteld: ds. H. J. Lie- taert Peerbolle, Leeuwarden. Benoemd tot hulpprediker te Eel- de: S. H. J. Voors, diakonessenhuis- pred., Haarlem. Beroepen te Zegveld (toez.): J. Smit, Groot Ammers; als predikant voor buitengewone werkzaamheden (Kompaswerk): J. v. d. Werf, Slijk- Ewijk; als pred. ten dienste van de zendingsarbeid der prot. kerk op Nieuw Guinea: E. Eijsbers, zen- dingspred. met verlof; te Almelo: D. v. d. Valk, Opperdoes; te Utrecht (voor kerkelijke sociale arbeid): J. C. van Dongen, diakonessenhuis- predikant, Rotterdam. Aangenomen naar Tholen: kand. J. den Hoed, Barneveld; naar Me teren en Est (toez.): kand. A. J. Mulder, Dordrecht; naar Wons (Fr.) toez.: kand. T. Feenstra, Engwierum (Fr.); naar Nunspeet: N. Kleerma ker, Lelden. Bedankt voor Noorden (toez.): kand. A. J. Mulder, Dordrecht; voor Andel, Bruchem-Kerkwijk, Goede reede, Leerbroek, Nieuwpoort, Stel lendam, Waddinxveen en Wilsum: kand. J. den Hoed, Barneveld. Ger. Kerken Tweetal te Arnhem: H. G. Ende-' dijk, Workum en K. A. Schippers, Ermelo. Beroepen te Dussen: kand. A. Janse de Jonge, Heerjansdam; te Midwolda (Old.): kand. J. van Wat- tum, Breda; te Woerden: S. A. Boonstra, Houwerzijl; te Kamerik: kand. M. v. d. Sijs, Amsterdam-W. Benoemd tot hulppred. te Leiden (voor de arbeid onder de studeren de oosterlingen): kand. B. Woltjer, Amsterdam. Bedankt voor Kampen: dr. A. G. Luiks, Diever. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt voor Heemse (O.): W. v. d Lingen, Zwijndrecht. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Rotterdam-Kralingen: M. 'Vlietstra, Eemdijk en S. Wijn- sma, Broek op Langendijk. Aangenomen naar Hilversum-C.: Chr. Verhage, Broek onder Akker- woude. Bedankt voor Haarlem-Noord: Joh. Prins, Groningen; voor Onta rio (Free Chr. Ref. Church of Ca nada): A. Hilbers, Enschedé-W. Oud. Ger. Gemeenten Bedankt voor 's-Gravenhage: M. A. Mieras, Krimpen aan de Ussel. Ingezonden mededeling Gedachte - Tuinfeest - „Confrérie - Zeetocht - Maaltijd en Herinnering" Misschien dat de naderende len te een mens zo maakt, maar Eiland man heeft er over na zitten den ken, wat hij zou doen als hij - wo nende op Schouwen-Duiveland - onbeperkt over geld en vrije tijd zou kunnen beschikken. Een typi sche gedachte, vlak voor het slapen gaan bv., maar ook overdag nog wel de moeite om mee te spelen. Het zou in die (gezegende?) toe stand allereerst uitdraaien op een tuinfeest te Schuddebeurs. Daar Eilandman het eens is mét een Ne derlandse schrijver, dat elke uit vinding gepaard gaat met het ver lies van iets ouds en moois, zouden de bezoekers van het tuinfeest zich slechts met rijtuigen herwaarts mogen bewegen. Palfreniers zou den de zweep laten knallen cn vu rige paarden zouden karossen voort trekken, waarin een bont gezel schap in de kleding van Mozart's tijd. In het struweel van „Schodde- bozze" zouden stülekens orkesten verstopt zitten met veel violen en klarinetten. Het meerdaagse feest met het fluwelig bouquet van uit gelezen wijnen en de warmte van duizenden ballons tussen de avond lijke bomen, zou een hoogtepunt vinden onder een maanverlichte hemel, als de rijtuigen zich gereed zouden maken voor een tocht naar het slot „Haemstede". Alle min naars en minnaressen van waar heid en klaarheid, zouden zich daar ophouden en de oprijlaan en de toegangsbrug flankeren. Ze moesten het Slavenkoor uit de ope ra „Faust" zingen, om zich dan in de grote zaal te verenigen, waar gevogelte zichtbaar aan 't spit ge braden zou worden. In deze volkomen geëigende sfeer zou de oprichting moeten plaats vinden van de Confrérie de la chaine des rötisseurs du Schou wen-Duiveland", een verkapte orde van smulpapen, die echter ideële doeleinden dient na te streven. Een musikus zou daarna op een oud spinet enkele liederen van Schubert spelen. Na het uitzetten van jonge forel len in een grote speciaal aangelegde vijver, zou het gezelschap zich zet ten om te luisteren naar een warm bloedige en gedokumenteerde lezing over de gewoonten van de monni ken in het lang verdwenen kloos ter Sion onder Noordgouwe. In de prille ochtenduren zouden de ree- en worden bespied, die komen drinken aan nevelomsluierde plas sen in de duinen. Allen dienden zich daarop naar het strand te be geven, waar lange boten - groot en voornaam als koningssloepen - gereed lagen. Onder de stuwing van roeiers in indigoblauwe met goudtres afgezette pakken, zou een tocht worden gemaakt over zee, maar niet verder dan vroeger de GESPREKKEN VAN EILANDMAN Scheveningse bommen zich op het wijde water durfden wagen. Lang tevoren was er een kanaal gegraven, dat met enkele harmoni sche kronkels Haamstede en Zie rikzee met elkaar verbond. In dit kanaal lagen vijftig tot zestig trek schuiten gereed, dienend om de le den van het gezelschap naar Zie rikzee te vervoeren. Onder het ro ken van lange pijpen, zou er in de kajuiten tijd zijn voor een gezellige kout. Tafels van eikenhout zouden in het standscentrum gereed staan en een maaltijd zou worden ge bruikt, gans en al niet bestaande uit snijbonen en karbonade, maar uit exclusieve spijzen, waarvan iedereen genieten mocht. Zilveren speeldozen, geplaatst tussen de rijk geschakeerde serviezen, zouden het lied van de Wolgaschipper spelen en tienduizend duiven zouden uitvliegen met een goudomrande kaart aan de poten, waarop in go tische letters het „vrede en geluk voor alle mensen". Als Eilandman de rekening van dit alles betaald zou hebben, ging h\j rietplukken onder Serooskerkc (lang tevoren geplant), een schamel stuk brood eten en iedere avond uitzien naar de zonsondergang over zee, zich voedend met de herinne ring aan het mooiste feest dat zou kunnen xvorden gevierd, als

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2