ZÏERIKZEESCBEWNIEUWSBODE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geen aanleiding voor verdere stappen in zaak-Schokking Over ontwapening schreef Eisenhower brief aan Boelganin DONDERDAG 8 MAART 1958 ICo. mil - 112e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Oon- derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (ma*. 15 mm.) 11,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikxee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6< Zierikxee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE -.Tel. 309. Trits van militaire problemen wordt stukgepraat op Porto-Rico Amerikaanse kopstukken bijeen Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt, dat hoge Amerikaanse militaire leiders op Porto-Rico bijeen zijn voor een conferentie over vraag stukken betreffende de verdediging der V.S. en over kwesties, welke gerezen zijn als gevolg van de in ternationale ontwikkeling. Een woordvoerder deelde mee, dat alle leden van de commissie van stafchefs onder leiding van ad miraal Radford zaterdagavond in het geheim per vliegtuig uit Was hington vertrokken waren voor een verblijf van een week op de lucht basis Ramey in het noordwesten van Porto-Rico, een van de grote Antillen die bij de V.S. behoort. Zij waren met toestemrriing van de mi nister van Defensie, Charles Wilson, daarheen gegaan om zich onge stoord te kunnen wijden aan een „hele reeks van problemen", aldus de woordvoerder. Op twaalf januari deelde minis ter Wilson de Senaatscommissie voor de strijdkrachten mee, dat hij de commissie van stafchefs en de militaire departementen had ver zocht een „complete en nauwkeu rige berekening te maken van de omvang, aard en samenstelling van de strijdkrachten, welke waar schijnlijk in de komende drie jaar voor de veiligheid van het land zijn vereist". Korte berichten uit het Binnenland APELDOORN. Terwijl Neder land voor enige jaren nog geen uit voer van rijwielen kende, worden thans gemiddeld 1500 fietsen per week reeds door de Nederlandse rijwielfabrieken naar de V.S. uit gevoerd. Nederland heeft hiermede de monopoliepositie van Engeland aangetast en hoopt in de loop van het komende jaar reeds het 250- duizendste exportrijwiel af te le veren. ENSCHEDE. De 66-jarige wiel- rijdster F. H. M.-L. is op de Olden- zaalsestraat te Enschedé toen zij vermoedelijk wilde oversteken, aangereden door een bestelauto be stuurd door de 40-jarige H. A. S. De vrouw werd zwaar gewond en is ter plaatse overleden. SOESTERBERG.- Luitenant-gene raal waarnemer A. Baretta, chef van de luchtmachtstaf, heeft in aanwezigheid van een groot aantal belangstellenden, aan Nederlands eerste militaire vlieger, de thans 75-jarige Marinus van Meel uit 's-Gravenhage op het vliegveld Soesterberg, tegelijk met vier ser geanten van de luchtstrijdkrachten het groot militair brevet uitgereikt en hem de gouden vink op de borst gespeld. Het vliegbrevet van Mari nus van Meel was gedateerd op 1 juli 1913, de datum waarop de luchtvaartafdeling Soesterberg op gericht werd. AMSTERDAM. In de te Amster dam gehouden algemene vergade ring van de Nederlandsche Vereeni- ging van Wegenbouwers heeft de heer P. C. Zanen zijn funktie als voorzitter neergelegd, waarna hij werd benoemd tot ere-voorzitter der vereniging. Hij wordt opge volgd door ir. H. D. Prins. DORDRECHT. Het houtberei- dingsbedrijf van de Nederlandse spoorwegen, dat sinds 40 jaar in Dordrecht is gevestigd, is door een tot nog toe onbekende oorzaak uit gebroken brand geheel verwoest, Afgezien van de materiële schade, die in de tonnen loopt, betekent dit voor de spoorwegen ook een ernstig verlies, omdat het het enige bedrijf in Nederland is, dat dwarsliggers conserveert en voor montage ge reed maakt. IJMUIDEN. De 23-jarige onge huwde Beverwijker J. L. is bij het ontkisten van een betonstort in het zuidelijk gedeelte van de Velser tunnelbouw elf meter gevallen. Hij kwam op een stalen schot terecht en was vrijwel op slag dood. VLISSINGEN. Te Vlissingen is het 32e schip toegevoegd aan de vloot van de Holland-Amerika Lijn waarmee de totale tonnage van de vloot van deze maatschappij werd gebracht op 314.805 ton. Dat 32e schip was het motorschip „Kinder dijk", gebouwd door de N.V. Ko ninklijke Maatschappij ..De Schel de". GREVENBICHT. Zoals bekend wordt van 28 tot en met 31 juli a.s. in Grevenbicht het vierde wereld- vrijgezellencongres gehouden. Zon dagmiddag 29 juli zal een optocht worden gehouden, waarin de vrij gezellenkoningin, die, ditmaal, an ders dan voorafgaande jaren, uit en door de congressisten zal worden gekozen, de ereplaats zal innemen. Een groot aantal carnavalsprinsen (vrijgezellen) uit België, Duitsland en Nederland heeft medewerking aan de optocht toegezegd. De kolenprijzen De ministerraad van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, die maandagmorgen te Luxemburg onder voorzitterschap van de Bel gische minister van Economische Zaken, J. Rey, bijeen is gekomen, heeft geen beslissing kunnen nemen over de vraag of de kolenprijzen in de gemeenschap na 1 april a.s. moeten worden vrijgelaten, daar de Duitse delegatie mededeelde, dat de Duitse regering haar standpunt nog niet heeft bepaald. Het probleem zal nu worden onderzocht in een buitengewone zitting van de minis terraad, die op 16 maart te Brus sel zal worden gehouden. Een Nederlandse vrouw in Ca nada, lijdend aan een ongeneeslijke ziekte, die volgens haar dokters nog slechts korte tijd te leven heeft, zal dank zij een geldinzameling die honderden dollars heeft opgebracht, naar Nederland kunnen gaan, teza men met haar zoontje van achttien maanden. De vrouw woont in Sud bury in de Canadese provincie On tario. Een plaatselijke krant riep de bevolking op de helpende hand te bieden. Treinenloop weer normaal De N.S. hebben zich nagenoeg volledig hersteld van de nadelige gevolgen, die vorst en sneeuw voor hun bedrijf hebben gehad. Nadat de moeilijkheden in het treinver keer hun hoogtepunt hadden be reikt in de week van 19 tot 25 fe bruari jl. was nog een week nodig voor het herstel van defecten aan het rollend materieel en voor het inhalen van de door deze defecten ontstane achterstand. Bij aanvang van de treindienst op maandag 5 maart jl. evenwel was de beschikbare hoeveelheid reizigers-materieel weer normaal en kon de reizigersdienst weer re gelmatig worden uitgevoerd. Merkwaardige school Sedert vier jaar kent men in San Sebastian een school voor verkeersopvoeding. Zij bevindt zich in de dependan ce van 't gebouw van de ge meentepolitie,en aan de les sen moet worden deelgeno men door personen, die zich in de verkeersgemeenschap niet behoorlijk gedragen. Tot nu toe zijn er 375 „kur- sisten" geweest. De verkeers- lessen, die opzettelijk op zon en feestdagen worden gege ven, duren per dag zeven uur: drie uur 's morgens en vier 's middags. Dit instituut, waar op deze wijze wordt geboet voor lich te overtredingen, boekt uit stekende resultaten. Verle den jaar was het aantal leer lingen het grootst, éénmaal werden er 47 tegelijk inge schreven. Op sommige plaatsen in ons land heeft de sterke dooi gezorgd voor buitengewoon hoog watér, zoals hier in de omgeving van Lobith- Pannerden. REGERING OORDEELT Haags burgemeester slaat terug Dit nummer bestaat nlt 8 pagina's Inzicht hebben is meer waard dan een sterke arm. Hij komt terug op plan van luchtverkenning Het Witte Huis heeft bekend ge maakt, dat president Eisenhower op 1 maart in een brief aan maar schalk Boelganin, de premier van de Sowjet-Unie, heeft aangedron gen op hernieuwe pogingen om te komen tot ontwapening en in het bijzonder op het „onder controle brengen" van de dreiging van een atoomoorlog. Eisenhowers brief was een ant woord op de brief van Boelganin van 19 september 1955, waarin de Sowjet-premier wees op de wense lijkheid van een „aanvaardbaar systeem voor ontwapening", waar over de regeringsleiders van de vier grote mogendheden vorig jaar in Genève gesproken hebben. Eisenhower sprak opnieuw de overtuiging uit, dat aanvaarding van zijn plan voor wederzijdse luchtverkenning, gecombineerd met Israël wil geen preventieve oorlog De „Knesseth", het Israëlische parlement, heeft dinsdag na een stormachtige vergadering een motie van wantrouwen in de regering- Ben Goerion verworpen, waarin een onmiddellijke preventieve oor log tegen de Arabieren geëist werd. De stemverhouding was 66 tegen, 13 voor, 14 onthoudingen. De motie was ingediend door de extreem rechtse vrijheidsbeweging. Premier David Ben Goerion, die tevens minister van Defensie is, verzette zich krachtig tegen de op roep van de vrijheidsbeweging. Weer incident Israëlisch vliegtuig omlaaggehaald. Een Israëlische militaire woord voerder heeft medegedeeld, dat Syriërs met machinegeweren een Israëlisch vliegtuig hebben bescho ten. De piloot, die werd gewond, heeft een noodlanding gemaakt. Het toestel vloog volgens de woordvoerder boven het uiterste noordoosten van Israël. Het incident gebeurde bij Dafna, een nederzetting van 600 inwoners in Opper-Galilea, bij de grens met Syrië. Het vliegtuig is volgens de Isra ëlische woordvoerder met kogels doorzeefd op Israëlisch gebied ge land, op korte afstand van de grens de door de Sowjet-Unie voorgestel de inspectie op belangrijke ver keersknooppunten op de grond, het gevaar voor een onverhoedse aan val verminderen zou en daardoor zou leiden tot vermindering van bewapening, vermindering van de spanning in de wereld en verbete ring van de vooruitzichten voor een duurzame wereldvrede. De Amerikaanse afgevaardigde in de V N.-subcommissie voor ont wapening, Stassen, zal bereid zijn te helpen bij de ontwikkeling van een program om deze doeleinden te bereiken. De publikatie in het „Haagsch Dagblad" van 1 februari jl. betref fende de burgemeester van 's-Gra venhage, de heer mr. F. M. A. Schokking, en de nadien gevolgde publikaties in verschillende bladen hebben de minister van Buitenland se £aken aanleiding gegeven door tussenkomst van de procureur-ge neraal bij het gerechtshof te 's-Gra venhage een onderzoek te doen in stellen naar de gang van zaken met betrekking tot de zuiveringsproce dure ten aanzien van mr. Schok king. Nadat dit onderzoek was af gesloten heeft genoemde minister de heren mr. dr. J. Donner - pre sident van de hoge raad der Neder landen - dr. E. H. Ebels - oud kom- missaris der koningin in de pro vincie Groningen - en dr. L. Neher - oud directeur-generaal der P.T.T. - verzocht hem zonder tot een zui- veringsonderzoek over te gaan, te adviseren nopens de vraag, welk standpunt door de regering in deze ten aanzien van mr. Schokking wa re te nemen. Deze heren hebben 29 februari 1956 aan genoemde minis ter een advies^ uitgebracht waarin men samenvattend de minister als oordeel in overweging geeft, dat voor enigerlei stap ter bevordering, dat mr. Schokking als burgemees ter van 's-Gravenhage zou defun- geren, geen aanleiding bestaat. De minister stelt er prijs op te verklaren, dat de regering de con clusie, waartoe dit rapport komt, alsmede de gronden, waarop deze berust, deelt. Naar nader nog vernomen wordt heeft de burgemeester van 's-Gra venhage een klacht doen indienen bij de Raad van Tucht van de Ne derlandse Federatie van Journalis ten tegen de redakteuren van het „Haagsch Dagblad", die verant woordelijk zijn voor de publikatie omtrent het „geval Hazerswoude" en de „verantwoording" van het „Haagsch Dagblad" daaromtrent. Er zijn in Zuid-Korea nu al 85 militairen omgekomen als gevolg van lawines. Maandag werden weer barakken getroffen. Negen tien soldaten worden vermist en 32 liepen verwondingen op. Het is de ergste sneeuwval sinds 33 jaar. In Libië zijn over een opper vlakte van ruim 33.000 vierkante kilometer concessies voor de op sporing van aardolie aan The Anglo-Saxon Petroleum Company Ltd. verleend. Het concessiegebied strekt zich zowel over land als over zee uit. De west-Duitse Bondsdag heeft met 390 tegen 20 stemmen de grondwetswijzigingen goedgekeurd die nodig zijn voor de herbewape ning. Er komt dienstplicht. Vrou wen worden niet tot de strijdkrach ten toegelaten, ook niet als vrijwil ligers De maximale sterkte zal van de huidige 6.000 man worden ver hoogd tot 15.000. Het K.N.M.I. verwacht tot Donderdagavond: MOOI WEER. Droog weer met vooral in het bin nenland opklaringen. Na in de nacht op vele plaatsen zware nachtvorst, overdag ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. Matige tot zwakke wind aanvanke lijk noordelijk, later uit uiteenlo pende richtingen. 9 maart. Zon op 7.10, onder 18.36 Maan op 5,32; onder 15,33 Nieuwe maan: 12 maart te 14.30. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 Maart. 1.20 v.m 13.36 n.m BROUWERSHAVEN: 9 maart. 1,01 v.m. 13,24 Dum Springtij: 14 en 28 maart. Doodtij: 21 maart. Droog weer verwacht Met een krachtige zuidwestelijke wind stroomde dinsdag wat zach tere lucht van de oceaan via Enge land naar onze omgeving. Het doordringen van deze lucht ging gepaard met enige regen. In het midden van het land viel in 24 uur tijds 9 mm, elders werd minder re gen afgetapt. Intussen heeft zich ten noorden naar noordelijke richtingen, waar door de zachtere lucht weer werd verdreven door koudere, afkomstig van het noordelijk deel van de Noordzee. Met de noordelijke luchtstroming drijft vrij veel be wolking het land binnen. Inutssen heeft zich ten noorden van Schotland een krachtig hoge- drukgebied ontwikkeld, dat zich over vrijwel geheel Europa uit breidt. Het centrum verplaatst zich daarbij in de richting van ons land In verband daarmede wordt voor vandaag droog weer verwacht mat opklaringen. Afd. Zierikzee Ned. Chr. Beambfenbond Chr. Nationaal Vakverbond wil bedrijfstaksgewijze loonvaststelling Terugkeer naar vrije loonvorming onmogelijk In de kleine zaal van „Concordia" vond dinsdagavond een bijeen komst plaats van de afdeling Zie rikzee van de Ned. Chr. Beambten- bond, onder voorzitterschap van de heer C. van der Maas. Na gemeen schappelijk zingen en Schriftlezing sprak de voorzitter een welkomst woord, waarin hij herinnerde aan het vele werk dat onze voorouders ovef hadden voor de school, kerk en vakbeweging. Ziende op dit voorbeeld wekte spr. de jongeren op tot aktiviteit. Het woord werd gevoerd door de heer D. C. Dorr te Amsterdam, die het onderwerp: „Vrijrre loonvorming" inleidde. Sprekend over het onderwerp „Vrijere loonvorming", wilde de heer Dorr, de letters re onderstre pen, omdat hij duidelijk wil laten uitkomen, dat de Protestants Chr. werknemers naar een algehele vrije loonvorming nimmer meer terug willen. Het systeem van vrije loonvor ming is praktisch uitgesloten om dat men de lonen weer afhanke lijk stelt van vraag en aanbod. Honderd jaar geleden, aldus spr., hebben wij hiervan de ellende on dervonden, waarvan de extreme vormen vrouwen- en kinderarbeid waren. De werknemer was toen ge dwongen zijn arbeid te verkopen. Feitelijk is er sinds het Kinder wetje van van Houten al geen sprake meer van een vrije loonvor ming. De heer Dorr ging hierna dieper in op de loonvorming in de periode 1930-1940, toen ook reeds de lonen bij kollektief arbeidskontrakt wer den vastgesteld en gebonden waren aan een minimum dat echter tege lijk vaak een maximum was. Voor hen die werkten was deze periode in zoverre niet ongunstig, daar de prijzen voortdurend neiging had den te dalen. Een typisch nadeel was de doorberekening van vrij hoge lonen in sommige bedrijfstak ken, bijv. het grafisch bedrijf, dat een vrij zelfstandige positie innam. Deze hoge lonen werden dus feite lijk door allen betaald. In 1939, tij dens de mobilisatietijd, werd dade lijk een loonstop ingevoerd; het loonpeil mocht niet omhoog. Na dien is er sprake geweest van een volstrekt geleide loonpolitiek die in 1945 na de bevrijding werd ge handhaafd. Men heeft toen ver schillende Ioonronden gehad, maar de lonen werden in de hand gehou den omdat men ih 1945 voor een chaos stond en er juist een groot gebrek was aan arbeidskrachten. Zodoende kwamen de werknemers in een monopolie-positie te verke ren. zodat de arbeiders het in zeker opzicht voor het zeggen hadden. Loslating van het loonpeil had dan het inflatiegevaar zeer groot ge- maak.t Bovendien was er dan nim mer sprake geweest van export- groei en van een volledige werk gelegenheid als thans het geval is. Loonronden waren doorgaans het gevolg van reeds plaats gehad heb bende prijsstijgingen. Spr. achtte het onjuist dat door de loonronden opvallende prijsstijgingen zijn ont staan. Vaak zijn duurdere grond stoffen, die moesten worden geïm porteerd uit het buitenland, daar van de oorzaak geweest. In okto ber 1954 evenwel kwamen de vak organisaties tot de konklusie, dat het nationale inkomen steeg, maar dat het aandeel van de werknemers niet in evenredigheid stond met de gestegen welvaart. Er kwam een loonronde van 6 3 was om óc achterstand in verband met re cente prijsstijgingen goed te maken terwijl 3 bedoeld was om de ar beiders te doen delen in de wel vaart. De gemiddelden. Een moeilijk punt bij de loon ronden acht het Christelijk Natio naal Vakverbond, dat er altijd ge werkt wordt met gemiddelden. Daaruit spreekt niet welke be drijfstak het meest is gestegen wat betreft de inkomsten. Gemiddelden zeggen over de afzonderlijke be drijven helemaal niets. Daarom is het standpunt Tten het Christelijk Nationaal Vakverbond, dat niet ge- den, maar dat er een vaststelling dient te komen bedrijfstakgewijze. En zonodig zelfs per bedrijf. In de praktijk zal het wel voorkomen dat dan sommige takken achter blijven, zoals bijv. de Bond van Overheidspersoneel, maar het gaat er om het algemeen belang in het oog te houden. Immers ook de werknemers hebben een taak te genover de gemeenschap en ver antwoordelijkheid voor alle be- drijfsgenoten. Spreker stond daarna enige tijd stil bij de huidige moeilijkheden, die zich met betrekking tot het :j; Zoveel men lust X Voor tien gulden ofteioel een X dubbeltje per minuut kan X X men - bedieningsgéld inbe- y grepen - zoveel en zo uitge- X X, breid eten, alsmede wijn en •I* koffie drinken als -men wil. X Men mag nl. over zijn diner honderd minuten doen. Dit X X is een nieuwigheid, die een .j. nieuw restaurant aan de *J* X Hoogstraat te Rotterdam in- X X gevoerd heeft. Er is o.a. keu- y y ze uit een achttal voorge- X X rechten, drie verschillende soepen, zes tussengerechten, f X acht vleesgerechten en even- veel nagerechten en men kan uit vier wijnvaten naar belie- X ven tappen. In principe is X X het zo, dat men in de keu- ken alle 36 nummers van de X spijskaart kan bestellen en X X daarna desnoods opnieuw be- X ginnen, mits de tijdslimiet X van een uur en veertig mi- nuten maar niet wordt over- X schreden. Dit wordt gecom- •j» 'troleerd door een uurstem- X pel op de kaart, die men te voren voor zijn tientje krijgt. loonpeil voordoen. Het verdriet het C.N.V. dat de werkgevers niet de zaken in handen hebben genomen, maar de zaak aan de regering heb ben overgegeven en hun verant woordelijkheid schuwen. Spr. had het prettig gevonden wanneer de Protestants Christelijke werkge vers de Christelijke middenstan ders en het Christelijk Nationaal Vakverbond onder de huidige situ atie elkaar hadden gevonden. Dit is echter niet het geval geweest en wij leven dus in afwachting van hetgeen de regering zal beslissen, maar in feite is dit een stap terug. Met de verkiezingen in het zicht leek het spreker, dat de beslissing voor de regering uiterst moeilijk is. Tenslotte wees de heer Dorr nog op de noodzaak van een regelmatig kontakt tussen het hoofdbestuur en de aangesloten leden van de orga nisatie. Na dp lezing volgde een be spreking van het onderwerp. Na de pauze werd een aantal films vertoond door de heer J. Ber- revoets, filmoperateur van de N.V. Koninklijke „Zeelandia". Onder meer „Elf eeuwen Zierikzee" en „Vleugels waken over Nederland". De vergadering werd op de gebrui kelijke wijze besloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1