Snelle dooi deed ijswereld alweer een beetje vergeten «ff n AMSTLEVEN levensverzekering DE ONVERBREEKBARE BAND ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 6 MAART 1956 No. 17910 Hoe was het ook weer Herinnering aan strenge winter van 1956 De dooi heeft met één slag het ijzige heeld van Schouw en-Duive- land gewijzigd. Het is wel heel snel gegaan dit jaar, zowel met de vorst als de dool, die weer ongedaan maakte, wat tot stand kwam. in de koudste februarimaand sinds eeu wen. Daarom is het goed nog even de beelden vast te houden uit de strenge winter van 1956. Slechts een grote week scheidt ons van het winters totaalbeeld, dat thans alweer Ingrijpend is veran derd. Zelfs gisteren voor een week werden op Schouwen-Duiveland nog ijswedstrijden gehouden, maar een zwiepende storm en dito vlagen maakten de aarde weer donker. De sneeuw werd weggevaagd en het ijs aangetast tot het donker en bros werd en daarna verdween. Er is door het Zijpe heel wat ijs komen drijven, maar tegen het einde van de vorige week scheen de zon al weer op open water. IJsopeensta- pellngen als elders wel voorkomen, hebben wij hier in de dooiweek niet zo gehad. We hadden een „kaai" vol met half verteerde schotsen, maar ze zijn als door een onzicht bare hand weggevoerd. Een hand vol vogels, die het hier nog al naar hun zin blijken te hebben, dobberen levenslustig in het water, dat ligt te spiegelen onder een prille lente hemel. De provinciale boot vindt haar weg alweer door open water en bijna lijkt alles alweer normaal, ook al zijn de velden en tuinen wat grijs en armoedig onder de dikke sneeuwlaag vandaan geko men. Toch zal al de gestolde koude nog lang voelbaar blijven, want al lerlei vormen van schade worden berokkend in een exceptionele win ter. Maar de natuur legt geen re kening af van haar daden en daar om toeven wij vandaag nog heel even in herinnering bij de weken, waarin we „tien graden" een ma tig vorstje noemden. Terwijl de lente soms al aardig in de lucht wil zitten Mr Jubileum C. J. B. du Croo Op 4 maart 1956 was het 25 jaar geleden, dat mr. C. J, B. du Croo door de algemene ledenvergadering werd gekozen tot lid van het be stuur der vereniging „Ambachts school voor Schouwen-Duiveland" te Zierikzee. Van deze 25 jaar ver vulde de heer du Croo 23 jaar de functie van voorzitter. Onder zijn leiding is het technische onderwijs op Schouwen-Duiveland veelzijdig uitgebreid en tot grote bloei geko men. De Zeeuwse Veeteelt Alleen op Schouwen-Duiveland neemt het aantal koeien toe Ook meer geïnsemineerde dieren op het eiland - p t f <1 Uit het jaarverslag van het Rijks veeteelt- en Zuivelconsulentschap voor Zeeland blijkt, dat het aantal koeien in Zeeland afneemt. Schou wen-Duiveland is op deze regel een uitzondering. Dit is een gevolg van het herstel na de ramp. Op dit eiland kwamen er in 1955 ongeveer 500 koeien bij, maar in alle andere districten was er een teruggang, variërend van 38 op Noord-Beve land tot 232 in west-Zeeuws-Vlaan- deren. Volgens de decembertelling wa ren er 2700 dieren minder. Het to tale aantal koelen bedroeg toen 78719. Als mogelijke oorzaken van de vermindering van het aantal koeien worden genoemd: het tekort aan personeel, het scheuren van weiland en de herverkaveling met de daarmee gepaard gaande egali satie. De varkensstapel onderging vorig jaar weinig verandering, ook wat betreft het aantal fokzeugen. De paardestapel nam in omvang af In het uiterste hoekje van de Nieuwe Haven, tegenover de Zevenhuis straat, restte op het einde van de barre februarimaand 7iog een klein stukje open water, de enig mogelijke vluchtplaats voor een groot aantal eendachtige vogels, die liefderijk werden verzorgd door de bewoners. (Eigen foto). NIEUWERKERK Oe beiaardenbijeen komsten Nu de periode van sneeuw en ijs weer achter ons ligt, is het de be doeling om a.s. woensdag op de ge wone uren weer een aanvang te maken met <3e ontspanning voor de ouden van dagen in de noodkerk van de Gereformeerde Kerk. De vorst trad ook op als kunstenaar en toverde op de meest onverwach te plaatsen ijspegels te voorschijn, die men in de grot van Han slechts zou verwachten. Deze monster-pegeltroffen wij aan de gevel van een gebouw in de Lange No- belstraat te Zierikzee. De val na de dooi kostte talrijke dakpannen het leven. (Eigen foto). Stad en Provincie ZIERIKZEE St.-Hilaire du Harcouêt Dr. Cuche komt terug op z(jn besluit Wij vernemen uit de Franse twee- lingstad St. Hilaire du Harcouêt, dat de burgemeester, dr. Cuche, is teruggekomen op zijn besluit af te treden als burgemeester van die stad. Onlangs maakten wij melding van dit voor St. Hilaire schokken de feit, want de naam van dr. Cu che was nauw verbonden met het wel en wee der gemeente, in het bijzonder wat de wederopbouw der stad betreft, die dr. Cuche met gro te voortvarendheid heeft geleid. Men heeft ter plaatse dan ook niet in de gezagskrisis, als gevolg waarvan dr. Cuche zijn ambt neer legde, berust, maar hogere bemid deling ingeroepen. Een dezer dagen werd een vergadering van de ge meenteraad gehouden, voorgezeten door de onderprefekt van het dis- trikt Avranches, de heer Duchêne Marullaz. Op deze bewogen zitting kon veel misverstand worden opge helderd en bevestigde dr. Cuche een reeds tevoren genomen besluit, dat hij het ambt van burgemees ter van St. Hilaire weer zal opvat ten. Gelet op het vele, dat dr. Cu che heeft verricht voor de „jume- lage" mag er ook te Zierikzee dank baarheid bestaan voor de gunstige keer, die de zaken in de tweeling- stad hebben genomen. HAAMSTEDE Ontspanningsavond rusthuis „Duinoord" Deze week werd voor de bewo ners en het personeel van het rust huis „Duinoord" alhier in de con versatiezaal een ontspanningsavond gegeven. Deze ontspanning werd gegeven in de vorm van een pro- jektie van kleurendia's. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter van het dagelijks bestuur - Jhr. Röell - alle aanwezigen en in het bijzonder de heer D. Hack uit Renesse, die zo bereidwillig was geweest deze avond te verzor gen. Op de hem eigen bekende en vaak humoristische wijze voerde de heer Hack de oudjes mee door de duinstreek van Schouwen. In gedachten maakten zij een voet tocht langs duin en strand van Westenschouwen naar Scharendijke en door middel van de uitstekende kleurenplaatjes kwamen velen ken nelijk weer op hun bekende en ook op vaak onbekende plaatsen. Ook de flora van de duinstreek werd niet vergeten. De schitterende op namen van de wilde bloemen en planten die in onze duinen voorko men, dwongen dan ook ieders be wondering af. Na de pauze, waarin een kopje thee werd geserveerd, werd via het witte doek de „terug tocht" van Scharendijke naar Wes tenschouwen gemaakt. Deze terug tocht voerde de aanwezigen langs de landkant van de duinen. De uit stekende natuuropnamen van de Zoute Haard en Renesse vielen bij iedereen in de smaak. Aan het slot van deze avond sprak de directrice van het rusthuis - mej. zr. de Bode - uit naam van de bewoners een woord van dank voor het genotene, daarbij de hoop uitsprekende, dat in de toekomst meerdere van der gelijke avonden zullen volgen. DREISCHOR Vereniging „De Kraan" onlbonden Als gevolg van het afsluiten van het Dijkwater, waardoor de haven „Bellaert" dood is geworden, is er tijdens de woensdag jl. gehouden vergadering van de vereniging „De Kraan" besloten deze vereniging te ontbinden, daar er geen verdere reden van bestaan hiervoor is. Vergadering Coöperatieve Land bouwvereniging Vorige week-woensdag kwam de coöperatieve landbouwvereniging „Dreischor" in café „De drie scha pen" in jaarvergadering bijeen. Be handeld werden o.m. de rekening over 1955 en de vraagpunten van de Z.L.M. Deze vraagpunten waren door twee kommissies van drie uit de leden in studie genomen en aan de vergadering voorgedragen. Door vertrek naar de Noord-Oost-polder van de heer L. M. van Bloois werd in diens plaats als bestuurslid ge kozen de heer S. D. Klaasse. De heer van Bloois werd dank gebracht voor zijn werk als bestuurslid voor de vereniging verricht en de beste wensen meegegeven naar zijn nieu we woonplaats. Vervolgens werd door de heer W. C. Sinke uit Goes een serie licht beelden vertoond over de Z.L.M.- reis naar Oostenrijk en Italië, en van een toelichting voorzien. De sprekende film over het boe renbedrijf op het eiland Tholen toonde op de juiste wijze wat er op een goed bedrijf te doen is en wat het leven hierop meebrengt. Alge meen was men het er over eens dat hier een goed overzicht op band en plaat was vastgelegd en het dank woord van de voorzitter aan de Z.L.M. en de heer Sinke was dan ook zeer op zijn plaats. Oranjevereniging opgericht Op uitnodiging van het Oranje- komité waren vorige week donder dagavond 34 personen bijeen geko men in café „De drie schapen" om te geraken tot de oprichting van een Oranjevereniging. De vergadering stond onder lei ding van de heer J. C. cTe Later voorzitter van het Oranjekomité - welke mededeelde dat de leden van dit komité, de heren J. C. de Later, C. van der Linde, A. P. de Vrieze, J. C. Braai en H. Wage- maker en bloc wilden aftreden, daar zij het beter achtten te komen tot een Oranjevereniging met le den. Alle aanwezigen waren het hiermee eens en traden toe als lid van de nieuwe Oranjevereniging. In het bestuur werden naast bo vengenoemde vijf personen geko zen mevrouw P. L. van der Werve- van der Have en de heren M. P. Geelhoed, J. K. van der Linde .en J. J. Schot. Tot ere-voorzitter werd benoemd burgemeester A. H. Ver meulen. Er zal een wervingsaktie gehou den woi'den om nieuwe leden te winnen, terwijl het voorts in de bedoeling ligt ter gelegenheid van de 105e verjaardag van opa Jan Kip op 18 maart a.s., op de maan dag daarop volgend een feestje te organiseren. Besloten werd hier voor een lijstkollekte te houden en het bestuur verkreeg machtiging om voor dit feest een programma op te stellen. Met de familie Kip en het gemeentebestuur zal over een en ander nog nader overleg worden gepleegd. Nadere medede lingen zullen in de loop van de vol gende week aan de bevolking be kend worden gemaakt. Burgerlijke stand en loop der bevolknig over februari. Geboren: 4. Leentje Johanna, d, van Marinus Timmerman en Adri- aantje J. v. 't Hof. Overleden: 6. Marina v. d. Velde, 62 j., echtgenote van M. P. Blaas (overleden te Rotterdam); 15. Cor- nelis v. d. Have, 62 j., echtgenoot van J. Chr. Verhage (overleden te Noordgouwe); 22. Marinus Adriaan Verjaal, 80 j. echtgenoot van S. v. Staalen. Vertrokken: 6. Willemijntje J. d. Werf, naar Apeldoorn. met ruim 11 procent tot 13156 per mei 1955. Waarschijnlijk zijn vele oude paarden, dank zij de goede slachtprijzen, opgeruimd. De scha penstapel werd bijna 9 procent gro ter. De belangstelling voor de scha penfokkerij en -houderij nam toe en de financiële uitkomsten waren gunstig. De totale melkproduktie in Zee land vertoonde geen verandering, ondanks een geringer aantal melk koeien. Het vetgehalte vertoonde een geringe stijging. De totale pro- duktie bedroeg 79 miljoen kilo, waarvan 38 miljoen aan de fabrie ken werd afgeleverd. Het aantal gecontroleerde koeien bedraagt nu 27,3 procent tegen 25,6 procent eind 1954. In totaal werden 71704 monsters onderzocht. Het aantal kunstmatig geïnsemineerde dieren is het meest toegenomen op Schouwen-Duiveland, nl. van 566 tot 1070. NIEUWERKERK Oprichting V.I.R. O.-afdeling Het aantal verenigingen in de gemeente Nieuwerkerk is weer met één vermeerderd. Donderdag 1 maart is een plaatselijke afdeling opgericht van de V.I.R.O. (Vereni ging voor Internationale Rechts orde), de Nederlandse afdeling van de Wereldfederatie van Verenigin gen voor de Verenigde Naties (W. F.U.N.A.). De bedoeling is o.m. om een blijvend kontakt te kunnen on derhouden met de organisatoren van het U.N.A.-kamp, dat twee achtereenvolgende jaren te Nieu werkerk heeft gewerkt en dat bin nenkort voor de laatste keer komt, nu om bomen te planten en om een paviljoen te bouwen op het sport veld. De oprichtingsvergadering werd gehouden in htt gebouw van de ger. kerk. Mr. R. M. H. Koesoesmo Joedo, sekretaris van de V.I.R.O. zette op duidelijke wijze de doel stellingen van de V.I.R.O. uiteen, Hierna werd bestuursverkiezing gehouden. Als voorzitter werd be noemd ds. M. G. Westerhof, als se- kretaresse en voorlopig als penning- measteresse mej. A. Heijboer, ter wijl burgemeester A. A. van Eeten zich ook een benoeming als be stuurslid liet welgevallen. Na het huishoudelijk gedeelte van de vergadering sprak mr. Joedo over de technische hulp, die via de Ver. Naties verleend wordt aan achtergebleven gebieden. Ter illus tratie diende de uitvoerige film strook, getiteld „Het overbruggen van de kloof". Burgerlijke stand over febr. Geboren: 5. Stoffel, z. van Jan Flikweert en L. den Boer (van Ouwerkerk); 13. Willem Anthonie, z. van N. A. Lievense en P. Wan del; 23. Adriaan Maarten, z. van A. H. Filius en T. C. de Kam. de heer H. Otte. De bestuursfunk- ties zullen later onderling worden verdeeld. De leden van de advies kommissie: M. Verspoor, Stoffel de Waal en Levien de Waal, werden bij akklamatie herkozen. De aankoop van bakens gaf wel stof tot diskussie, maar over het algemeen bleek men tevreden over de gang van zaken. Het gebruik van de bankstelling voor het on derhouden van de schepen was eveneens zeer bevredigend. Door 38 schepen werd van de bankstel ling gebruik gemaakt, waarvan 25 van leden en 13 van niet leden. Besloten werd aan de Zuid Hol landse en aan de Noord Hollandse Mij. tot redding van Drenkelingen ieder f 50 te doteren. Voor het ma ken van een zomerreisje, zoals reeds meermalen door de vereni ging was georganiseerd, bestond vooralsnog weinig belangstelling. Meer animo was er, vooral onder de jongeren, voor het organisex-en van een binnenvaart-kursus, zoals ook voor de oorlog en in 1942 is gebeurd. Het nut daarvan is reeds meermalen gebleken. Enige jonge- x-en verklaarden zich bereid kon- takt met het gemeentebestuur te zoeken en staande de vergadering gaven zich' reeds 12 adspirant-kur- sisten op. Ingezonden mededeling Verjaag de pijn en ellende van Bbenmatlek. Zuiver Uw bloed I Met Kruschen Salts. Waarom zou U kreunend en zuch tend in de kwellingen van rheu- matische ongemakken' berusten? Doe iets - Neem Kruschen Salts! Kruschen is samengesteld uit zes minerale zouten die stuk-voor-stuk bevatten wat Uw bloedzuiverende organen nodig hebben om Uw bloed zuiver te maken ènte houden. Lever, nieren en ingewanden, in de loop der jaren wat verslapt, wor den opnieuw de actieve zuiverende organen, die de onzuiverheden uit het bloed verwijderen. De circu latie van het gezonde, zuivere bloed wordt krachtig gestimuleerd. En waar „zuiver" .bloed stroomt krijgt rheumatiek geen kans. BRUINISSE Jaarvergadering Inkoop vereniging „Onderling Belang" Vrij dagavond hield de inkoopver- eniging „Onderling Belang" te Bruinisse haar jaarvergadering on der leiding van de heer A. de Ko ning Az. Deze zeide in zijn ope ningswoord weer op een gunstig jaar te kunnen terugzien wat de omzet van olie betreft, terwijl het contact met de leverancier, de Gulf maatschappij, van aangename aard was. Verder deelde hij mede deze vergadering voor het laatst te zul len presidei'en, wegens zijn vertrek naar Harlingen. Uit het jaarverslag van de sekre- taris-depöthouder bleek dat omge zet was ruim 400.000 liter gasolie, ruim 4000 liter smeerolie en ruim 2400 liter koolteer. Verder nog di verse andere benodigdheden. Door dat een niet onbelangrijk bedrag aan belasting werd terug ontvangen vertoonde de kas een batig saldo. De heer L. J. Hoogerheide werd als bestuurslid herkozen, iri de va- kature A. de Koning werd gekozen TONEEL EN FILM N.V. DE CONCERTZAAL Zierikzee Heden dinsdag 6 maart gaat in de Concertzaal de film „Zorro's zwarte zweep" met Linda Stirling en George J. Lewis. „Zorro's zwarte zweep" is weer een der talloze Western-varianten die, spelend in het Idaho voor de aansluiting bij de Unie, een blik gunt achter de schei-men van de strijd voor recht en orde. Het is in de tijd dat Idaho, een der Ameri kaanse staten, zich bevindt aan de vooravond van de aansluiting, maar er zijn vele tegenwerkende krach ten die dit pogen te beletten. Een grote rol hierin speelt de „Zwarte zweep", "een meisje om wier per- soon zich talrijke verwikkelingen afspelen. Alle elementen, als een gestolen losgeld," het vinden van een goudader en avontuurijke ge vangennemingen vormen samen deze coktail van Western-roman- tiek, die het altijd nog maar blijft „doen". Donderdag 8 maart gaat de zo bekend geworden film „Bright Vic tory" („Het licht dat verdween")j waarmede het Rode Kruis op Schouwen en Duiveland juist een toernee achter de rug heeft. De film behandelt de lotgevallen van een in de oorlog blind geworden jongeman en heeft een aanbeve lenswaardige strekking. Aanbestedingen Woningen voor bejaarden Door het architectenbureau Veeze envTwijnstra te Lochem wex-d vo rige week aanbesteed de bouw van 41 woningen voor bejaarden, nl. 24 te Bruinisse, 6 te Ouwerkerk en 11 te Nieuwerkerk. Laagste inschrij ver was de firma H. Raats te Wouw voor f 369.000. De hoogste inschx*ij-v ver noteerde f 411.000. Daar de px*ijs per woning, ook bij de laagste inschrijver, nog ligt bo ven de door het ministerie van Volkshuisvesting gestelde kubieke- meter prijs, werd de gunning aan gehouden. Ingezonden mededeling Kent U ons Nieuwe Schepen boek al? Te bestellen 12.75 via onze giro 3390. Doel :reddingvlet voor K.N.Z.H.R.M. FEUILLETON. door MAARTJE ZELDENRIJK „Hij? Geen cent krijgt hij meer. Hij heeft al veel te veel gehad, vroeger en nu. Wat je met je privé- geld doet, moet je ten slotte zelf weten, dat is mijn zaak niet. Maar van ons bedx-ijf blijft hij af. Als hij ook maar enige mede-zeggenschap had, zou de fabriek binnen een jaar naar z'n grootje zijn. Leer mij Kees kennen. Zo, dus hij heeft weer eens een baan? Zal mij benieuwen, hoe lang hij het daar weer uithoudt". Ze zuchtte en stond op. „Ik zal eens een kop koffie klaarmaken", zei ze. Die avond in bed nam hij zijn vrouw nog even in de armen en kuste haar goede nacht. „Ze nam zijn hoofd in haar handen en drukte een warme kus op zijn lippen. „Dank je wel, lieveling, voor je mooie tas", zei ze op hartelijke toon. In het donker kon hij haar gezicht niet zien, maar in zijn ge dachten stond het spottende gelaat van Elsje Voortman gepx-ent. 10. De eerste dagen na de schoolré- unie waren weer norinaal als altijd. Iedere morgen bx-acht de post sta pels bestellingen, zowel van de ver tegenwoordigers als van diverse vaste klanten. Steevast kwam Pie- ters, de meestex-knecht om negen uur het privékantoor binnen om het mandje met bestellingen te ha len en die beneden te controleren en uit te voeren. Na de koffie maakte Jaap zijn dagelijkse x-ond- wandeling door het bedrijf en iedere dag kwam hij meer tot de conclusie, dat uitbx-eiding noodza kelijk was. In zijn eentje keek hij al eens rond, of er ergens nog een plekje was, waar een nieuwe ma chine geplaatst kon worden, waar door hij de produktie nog meer om hoog kon voeren. Maar de fabriek was eigenlijk al overvol. De enige oplossing zou zijn: een uitbouw. En daar schrok hij voorlopig van terug. Dat zou een kapitaaltje kosten. Verschillende malen doorliep hij zijn bedrijf om te zien, of hij geen goedkopere oplossing kon vinden. Tot hij opeens een idee kreeg; de pakafdelingnatuurlijk, dat was de oplossing. Daar zou precies een nieuwe machine kunnen staan en dan zou hij een man of drie perso neel er bij kunnen nemen. Als die zijmuur er uitging, zou er boven dien meer ruimte komen voor de lijmmachine. Jaap Bosgraaf liep nadenkend weer naar boven. Daar was een soox-t magazijntje, dat eigenlijk nooit meer gebruikt werd. Nu fun geerde het min of meer als een rommelkamertje. Hij deed de deur open en keek naar binnen. Zie je welallerlei afval lag hier. Als hij dit vertrek netjes liet opruimen, kon de hele pakafdeling erheen verhuizen. Dan zat je wel met de moeilijkheid, dat alles een keer naar boven moest en daarna weer naar beneden, maar daar was ook wel een mouw aan te passen. In de openvallende ruimte zou een goe- derenliftje gemaakt kunnen worden zodat er geen gesjouw zou zijn via de trappen. Top, dat was de op lossing! Op een middag in het begin van december besprak hij zijn plannen met Gx'é. Ze keek aanvankelijk een beetje bedenkelijk, toen hij een ru we schatting maakte van de kos ten. „Ik ben het volkomen met je eens, dat het tamelijk veel geld kost. Maar vergeet niet, dat uit bouw wel tien keer zoveel geld vraagt. We moeten op de een of an dere manier een oplossing trachten te vinden, want ik kom met de be stellingen steeds meer omhoog te zitten. De leveirtijden worden steeds langer en het gevaar rijst dan, dat men naar andere fabrieken gaat. Dat zal ons op de duur klanten kos ten. De machines kunnen nu een maal niet meer produceren. Daax*- om moet er een bij komen. Dat brengt de produktie met ruim twintig procent omhoog. De pak- kamer naar boven en in de plaats daarvan beneden een nieuwe ma chine. Een liftje er bij en een man of drie personeel". Gré knikte. Ze was verstandig genoeg om te begrijpen, dat stil stand achteruitgang betekende. Een bedrijf, dat groeiende is, moet van tijd tot tijd worden uitgebreid. „Je hebt gelijk", zei ze ten slotte. „De kost gaat nu eenmaal voor de baat uit. Doe maar, zoals je denkt, dat het beste is". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5