De wet algemene ouderdomsverzekering Het hoofdbestuur van de Neder landse bond voor ouden van dagen heeft in zijn vrijdag jl. gehouden vergadering besloten 2ijn doel te blijven nastreven: een pensioen van tachtig procent. Het hoofdbestuur nam dit be sluit nadat het had kennis geno men van het gewijzigd ontwerp van wet Algemene ouderdomsvoorzie ning. De uitkering van pensioen zal waarschijnlijk, aldus het hoofd bestuur, slechts zijn gebaseerd op een bodempensioen. Dit wordt on toereikend geacht om te voorzien in een normaal levensonderhoud, zodat, volgens het hoofdbestuur van de Nederlandse bond van ouden van dagen, vele bejaarden nog zullen blijven aangewezen op aanvulling volgens de armenwet enz. Om het behoud van de molens De vereniging tot behoud van molens in Nederland „De Hollandse Molen" heeft in het Amsterdamse Krasnapolsky onder voorzitterschap van ir. F. Stokhuyzen haar verga dering gehouden. Aan het verslag over 1955 - het 32ste bestaansjaar - van de sekre- taresse mej. E. F. Caro, ontlenen wijHet aantal molens dat de aan dacht vroeg, overschreed de 200. Hoewel het molenherstel het leeu wenaandeel had in de bemoeiingen van de vereniging, moest ook me nig advies worden gegeven in ver band met gemeentelijke uitbrei dingsplannen, die de molens vaak naar hun leven staan of voor ver groting van opslagruimte bij de ko renmolens. Stad en Provincie NOORDGOUWE Installatie burgemeester Wij vernemen dat de installatie van de nieuw benoemde burge meester zal plaats vinden op vrij dag 16 maart a.s. In onze eerste aankondiging stond vermeld, dat de heer van Wijk nog werkzaam was geweest op de sekretarie te Noordgouwe. Zoals bekend geldt het hier de sekretarie te Zonne- maire. DREISCHOR Rederijkerskamer „Bellamy" bracht ,De dochters van de baas' De rederijkerskamer „Bellamy" hield op vrijdagavond jl. in de zaal van de heer Slager haar jaarlijkse uitvoering. De voorzitter, de heer J. W. Roskam, sprak een openings woord, waarbij hij o.a. wees op de passieve houding welke wij veelal aannemen op het gebied van toneel. Wij, aldus spreker, beluisteren de radio-uitzendingen, bekijken de te levisie, gaan naar wedstrijden, be zoeken toneelvoorstellingen e.d., doch doen daadwerkelijk niet mee. Onze toneelvereniging, vervolgde spreker, heeft sinds haar oprich ting op 1 november 1869, er zich op toegelegd als amateurs zelf actief deel te nemen aan het toneel. Al is het alleen mogelijk dat mannen als lid toe treden tot onze kamer, toch hebben wij weer enige dames bereid gevonden aan deze avond hun medewerking te verlenen. Hierna volgde het blijspel in-drie bedrijven door C. van der Lingen „De dochters van- de baas". Het stuk speelt zich af in een gezin met drie ongehuwde dochters, waarbij de vader zich heeft opge werkt tot aannemer, die gaarne ziet dat hij flinke opvolgers krijgt in de vorm van schoonzoons die kennis hebben van zijn bedrijf, terwijl de moeder er op uit is haar dochters uit te huwelijken aan heren van standing, liefst van adel. Hierin slaagt zij eerst gedeeltelijk, om dat zij de steun heeft van één harer dóchters die zich verlooft met een jonkheer. De vader laat twee van zijn flinkste uitvoerders tijde lijk te zijnen huize logeren met het doel deze in kontakt te brengen waarin hij slaagt met zijn jongste. Deze dochter, zij het dikwijls op een onbezonnen manier, slaagt er in de jonkheer te ontmaskeren en haar beide zusters in kontakt te brengen met de medewerkers van haar vader, zodat de opzet van de vader geheel slaagt. Zij zelf, eerst verliefd op de boekhouder, die zich meer aangetrokken voelt tot één harer zusters, verlooft zich aan het slot met één der uitvoerders. De va der is met de gang van zaken zeer in zijn sas en moeder ziet dan ook haar fout in. Het stuk heeft dus een „happy end". Zonder de andere spelers tekort tc doen, werd door mej. E. v. Don gen de grote rol van de jongste dochter op uitstekende wijze voor het voetlicht gebracht. De voorzitter dankte aan het slot de heer M. van Immerzeel, die de regie belangeloos op zich had ge nomen, waarvan het resultaat te zien is geweest, alsmede voor de uitstekende grime. Als blijk van erkentelijkheid werd de heer van Immerzeel een cadeau aangeboden. De medespelende dames ontvingen eveneens een presentje. De avond Over de maand februari wer den ter gemeente-secretarie ter keuring aangegeven 12 varkens en 4 runderen. OOSTERLAND Burgerlijke stand en loop der bevolking over februari. Geboren: Johanna, dochter van Jan Otte en Johanna van Trierum Anthonle Peter, z. van Johannes de Bruine en Pieternella Kik. Getrouwd: Willem David v. d Heijden, 24 j. (wonende te Katwijk) en Debora Geertse, 20 jaar. Overleden: Leendert v. d. Have, 91 j., weduwn. van H. J. Stuik. Ingekomen: Mijntje de Korte, echtgenote van P. F. Beije, van Bruinisse; Hendrikus P. v. Berkel van Lisse; Johanna M. N. Booy, echtgenote van H. P. v. Berkel, van Sassenheim; Jannetje A. Boot van Middelburg; Wilhelmina Jumelet van Bruinisse. Vertrokken: Johannes v. d. Have naar Alkmaar. BRUINISSE Veiling van gereed schappen Voor de door deurwaarder M. Loeve te Goes zaterdagmiddag ge organiseerde veiling van gereed schappen, bleek zulk een overwel digende belangstelling te bestaan, dat de zaal van het gemeentelijk verenigingsgebouw de mensen niet kon bevatten en velen onverrich- terzake naar huis terug moesten. Het kooplustig publiek kwam niet alleen van Bruinisse. Vele auto's, bromfietsen en tientallen gewone fietsen stonden buiten voor het ge bouw geparkeerd, kennelijk van landbouwers uit de omgeving. Afscheid van o.l.-school In een der lokalen van de open bare lagere school heeft het per soneel dezer school en de leden der oudercommissie met hun dames donderdag afscheid genomen van mevr. Kroon-Groeneveld, die enige jaren als onderwijzeres aan de school verbonden was. Door de leerlingen der school was mevr. Kroon als aandenken een wekker aangeboden; verder een schemerlampje en wat onder zetjes. De wekker werd in de toe spraken die werden gehouden, een passend geschenk genoemd, omdat mevr. Kroon straks dikwijls daar van gebruik moet maken als zij met haar man haar boerderij te Stadskanaal zal exploiteren. De toespraken van het hoofd dei- school, de heer M. C. van Weele, van de voorzitter der oudercom missie, de heer A. de Koning, en later op de avond van burgemees ter Michaëlis, die vergezeld van beide wethouders en de secretaris eveneens nog even van zijn belang stelling kwam blijk geven, getuig den alle van veel waardering voor het werk van mevr. Kroon aan de school en van spijt over het ver trek. Mevr. Kioon zal aan Bruinisse veel aagename herinneringen be waren. Ook dankte zij voor de aan gename samenwerking op de school ondervonden. Een bloemstuk ver tolkte de waardering van de ouder commissie. - Het bestuur van de IJsver eniging „Nooit gedacht" alhier heeft de bestuursfuncties als volgt ver deeld: P. L. Krepel, voorzitter; M. C. van Weele, secretaris; A. Jume- let-Haeck, penningmeester. Tot ambtenares ter gemeente secretarie is aangesteld mej. Eva van den Berge alhier. Burg. stand en loop der bevol king over februari 1956. Geboren: Marinus, z. van Joh. v. d. Velde en M. P. den Engelsman; 7. Jacob Pieter, z. van P. v. d. Blom en L. Stein; 26. Wijnand, z. van K. Koster en P. Bal. Overleden: 26. Leendert Padmos, i j., wdn. van M. v. Beveren; 26. Pieter Knop, 88 j., m. van M. Vaane Gehuwd: 2. Pieter F. Beije, 25 j. j.m. van Oosterland en Mijntje de Korte, 21 j. j.d.; 9. Adriaan Rentier, 53 j., wdn. van K. Kloote van Nieu werkerk en Maria van den Berge, 52 j. j.d.; 23. Abraham v. d. Berge, 22 j. j.m. en Janna Bal, 20 j. j.d. Ingekomen: Tannetje Vader en kinderen uit Middelburg. Vertrokken: Mijntje de Korte n. Oosterland; Willemina van Damme- Kik naar Yerseke; Maria Rentier- v. d. Berge naar Nieuwerkerk; N. J. Reinhoud en echtgenote naar St. Laurens; Jan Huibers naar Wasse naar; Engelina S. Abrahamse naar Apeldoorn; Johannes G. Rijks naar 's-Gravenhage. ST. PHILIPSLAND Ouderavond Chr. School In de chr. school alhier werd een ouderavond gehouden onder leiding van de voorzitter der Vereniging tot Stichting en Instandhouding ener School met den Bijbel, de heer A. C. van Strien. Hij opende deze avond door te laten zingen Ps. 105 vs. 1 en 5, waarna hij las Ps. 147. Hierna heette hij de talrijke aan wezigen hartelijk welkom. Mej. Wolff hield een inleiding over Domme kinderen". Hierin zette zij uiteen dat er schijndomheid is en echte domheid. Domme kinderen genieten geen sympathie, terwijl de slimmeren meestal een „goed zo" te horen krijgen. Schijndomheid be staat meestal uit: luiheid, verlegen heid en zelfontevredenheid. De oor zaak wordt dan meestal bij het on derwijs gezocht. Bij vlugge leerlin gen wordt de school meestal over het hoofd gezien en geeft men „hoog op" van hun kinderen. Bij het onderwijs kosten deze veel hoofdbrekens. In school tracht men echter de tragen te leren werken. De werkelijk domme doet wel al- ïngezonden mededeling. Geur en smaak van Pickwick Thee extra beschermd VERPAKKING MET BIJZONDERE EIGENSCHAPPEN Pickwick Thee, de bekende Engelse melange van Douwe Eg berts, kenmerkt zich door een bij zonder verkwikkende smaak en een zeer krachtige, opwekkende geur. voorzien van een uiterst dun, maar voor vocht etc. ondoordringbaar laagje aluminium. Daardoor be houdt. Pickwick Thee haar volle heerlijke geur en zeldzaam ver kwikkende eigenschappen tot het laatste zetsel. Teneinde deze smaak en geur af doende voor U te beschermen (thee is een teer product?) is de binnen- verpakking van Pickwick Thee KERKNIEUWS De kerk en het publieke leven De classis Gorinchem van de ge reformeerde kerken heeft uitge sproken dat een belijdend lid dezer kerken die geen gemeenteleden wenst te vermanen als zij lid zijn van de Partij van de Arbeid of van het N.V.V. met het oog op de daar geldende beginselprogramma's geen ambtsdrager in deze kerken kan zijn. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sint Annaland: P. Westland, Waaider; te Gouda: H. Harkema, Zeist; te Rotterdam- Vreewijk: J. M. v. d. Berg, Giessen- Rijswijk (N.Br.). Ger. Kerken Beroepen te Zonnemaire: kand. M. van der Sijs, Amsterdam-west. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Zaamslag: H. C. van der Ent, Werkendam en G. Venema, Maassluis. Ger. Gemeenten Beroepen te Yerseke: P. Honkoop, Rijssen. tijd goed zijn best, maar is toch bij na nooit bij. Vooral hen moeten we met liefde omringen. Ook zij zijn schepselen Gods en hebben een ziel te verliezen. Het hoofd der school, de heer J. P. van Dijk, hield onder de aanwe zigen een praktische les over de vaderlandse geschiedenis. Hierna werd het werk der kinderen be zichtigd. Enkele meisjes uit de hoogste klassen traden hierbij op mannequin en toonden zo de kleren die ze zelf gemaakt hadden onder toezicht van mej. J. W. C. van Strien. Het tweede deel van deze avond werd begonnen met staande het le en 6e couplet van het Wilhelmus te zingen. Met behulp van een pro- jektor werd het aanschouwelijk on derwijs in beeld gebracht. Voor de hogere klassen was hier bijvoor beeld in kleurenbeeld het bloemen- centrum Aalsmeer in vogelvlucht en doeken van Jan Steen, Frans Hals en andere. Deze avond werd besloten met het zingen van de Avondzang, waarna het hoofd, de heer J. P. van Dijk, voorging in dankgebed. - Voor de sanatoria „Sonnq-f vanclc" en „Zonnegloren" werd af-f hier een bedrag bijeengebracht van f 26,75. WestHoekse padvindsterjj bijeen Op de bijeenkomst van de pad? vindsters in de Westhoek van Schouwen in het mooie klubgebouw heerste vorige week een gezellige stemming. In het goed verwarmde lokaal waren de tafels met klimop versierd, alleen de sneeuwklokjes ontbraken door de dikke sneeuw laag welke toen nog alles bedekte. De dames van het groepskomité zorgden voor heerlijke soep, warme chocolademelk, belegde broodjes en krentebollen, voor de gezamenlijke maaltijd van de padvindsters en kabouters. Een der padvindsters vertelde een en ander over het ont staan van de padvinderij ter her innering aan de verjaardag van de stichter Lord Baden Powell, terwijl in de morgenuren volgens traditie de vlag gehesen was. Wegens ver trek naar de N.O.-polder sprak me vrouw M. Beije-Vis een afscheids woord tot de groep. Mevr. Röell dankte op haar beurt mevr. Beije- Vis voor al hetgeen zjj reeds vanaf de oprichting van de padvinderij in de Westhoek voor de jeugd heeft gedaan. Namens de meisjes van het groepskomité werden haar enige souvenirs aangeboden, waarna me vrouw Beije-Vis een beknopt over zicht. gaf van de padvinderij in de Westhoek. Veerdienst Stavenisse- Ouwerkerk hervat Met ingang van gisteren, 5 maart is de veerdienst Stavenisse-Ouwer- kerk weer hervat. Er wordt echter nog ongeregeld gevaren, mede in- verband met de door de ijsgang ontstane ernstige schade aan de steiger te Ouwerkerk. VISSERIJBERICHTEN Mosselhandcl lag stil in februari De vorst legde de mosselhandel in de maand februari geheel lam. Alleen op de eerste dag van deze maand werden van Bruinisse nog 100 tonnen Zeeuswe mosselen aan de handelaars te Yerseke afgele verd. Momenteel begint men de per celen in Zeeland weer van nieuwe bakens te voorzien, want zonder de afscheiding van de percelen is het herkennen daarvan en het vissen daarop natuurlijk onmogelijk. Dit zelfde karwei moet natuurlijk ook in de Waddenzee gebeuren, maar daar zal het nog wel enige weken duren eer het water ijsvrij is. Op de Grevelingen heeft men van ijs thans geen last meer. Jaarvergadering S.D.K.B. Eilandelijke bond gaat zich aansluiten bij de Kon. Ned. Korfbalbond Voor jongeren dit jaar medische sportkeuring Zaterdagmiddag hield de Schou- wen-Duivelandse Korfbalbond haar jaarvergadering in de koffiekamer van het „Huis van Nassau", waarop de verenigingen „N.O.A.D." en „Stormvogels" niet vertegenwoor digd waren. De voorzitter, dhr. J. Th. Brou wer, wees op de noodzakelijkheid van een juiste taakverdeling in het bestuur, waardoor elk bestuurslid een bepaald onderdeel van de werkzaamheden voor zijn rekening neemt. Verder wees hij alle veeni- gingsbestuurders op de noodzaak de jeugd aan te trekken. Hij hoopte tenslotte, dat de scheidsrechters- vereniging dit jaar aktiever zal zijn dan in het afgelopen jaar. Naar aanleiding van een schrijven van de K.N.K.B. werd besloten, dat in de maand juni a.s. het S.D.K.B.- twaalftal op Schouwen-Duiveland zal uitkomen tegen een twaalftal van de Dordtse Korfbalbond. De Afgevaardigde van de sportvereni ging „S.S.S." te Oosterland deelde mede, dat i.v.m. de geringe animo voor korfbal zijn vereniging uit de S.D.K.B. treedt. De rekening 1955 wees een batig saldo aan van f 17,53. De bondskontributie werd VQor dit jaar vastgesteld op f 1,25 voor se nioren-leden en f 0,50 voor junio ren-leden. Verkiezing bestuurs- en kommissieleden De periodiek aftredende bestuurs leden, de heren A. Paauwe (Zie- rikzee en J. de Wit (Renesse) wer den herkozen, terwijl in de plaats van de heren M. C. Knuist (pen ningmeester) en J. P. Dekker (kom- missaris) werden gekozen de heren J. A. Rotte (Noordgouwe) en S. v. d. Berge (Ouwerkerk). Tot leden van de technische kommissie wer den herkozen de heren J. Steur (Burgh) en K. B. Hogerland (Zie- rikzee) en i.p.v. de heer J. A. Rotte gekozen de heer A. Clarisse (Nieu werkerk). In de protestkommissie werd als nieuw lid i.p.v. de heer J. A. Rotte gekozen de heer P. J. Cas- hoek (Zierikzee); de beide andere leden werden herkozen, evenals de plaatsvervangende leden. Tot leden van de strafkommissie werden her kozen de heren J. A. Bolier, P. J. Cashoek en H. Schot, als plaatsver vangend lid werd i.p.v. de heer J. A. Rotte gekozen de heer J. Len- som (Nieuwerkerk). In plaats van de heer A. Clarisse (aftr. en niet herkiesbaar) werd tot lid van de kaskommissie gekozen de heer M. C. Knuist (Zierikzee). Besloten werd ook dit jaar weer het bondsorgaan „De S.D.K.B.-er" te doen verschij nen, tegen dezelfde voorwaarden als in 1955. De kompetitieleider, de heer A. Paauwe, deelde mede, dat hij de seniorencompetitie op zater dag 14 april a.s. wil laten beginnen en de juniorenkompetitie in de loop van mei. Velocitas I komt door pro motie in de le klasse uit, O.W.K. door degradatie en W.I.K. I door promotie in de 2e klasse. De bedoe ling is dat er één le en 2e klasse komen en twee 3e klassen. Voorlopig werden 25 senioren twaalftallen en 6 junioren-twaalf tallen opgegeven. De le- en 2e klassers zullen, behalve op zater dagen, ook op andere dagen moeten spelen. Op voorstel van de heer Steur werd de uiterste datum voor het opgeven van twaalftallen be paald op 15 mei a.s. Schoolkorfbaldag De voorzitter deelde vervolgens mede. dat aan de trainingskursus te Burgh 42 en te Zierikzee 32 per sonen deelnemen, wat hij zeer be vredigend noemde. Hierna werd besloten ook dit jaar weer een schoolkorfbaldag te or ganiseren op een nader vast te stel len plaats en datum. Het punt reglementswijziging gaf aanleiding tot uitvoerige diskussie. De heer Móoij (Burgh) stelde voor de overschrijvingnsbepaling te wij zigen in die zin, dat wanneer een verzoek vóór 15 maart is ingediend, de overschrijvingsbepaling te wij- ingaat en wanneer een verzoek na 15 maart is ingediend, de over schrijving per 15 oktober d.a.v. in gaat. Dit voorstel kon niet de ver eiste meerderheid krijgen. Ook het bestuursvoorstel om tot wijziging van art. 62 huish. reglement over te gaan kreeg geen vereiste meer derheid. De begroting 1956 werd vastgesteld met een totaal aan In komsten en uitgaven ad f 915, met een post voor onvoorzien ad f 7, Hierbij werd uitvoerig gesproken over de medische sportkeuring, wel ke dit jaar voor de junioren-leden zou doorgaan. De voorzitter zegde toe. dit punt op de komende ver gadering van de bondsraad van de K.N.K.B. te bespreken. M.a.s. werd besloten de korfbalafdeling van de sportvereniging „M.E.V.O." te Zie rikzee toe te laten als nieuwe ver eniging van de S.D.K.B., die nu 15 verenigingen telt. M.E.V.O. zal met 1 twaalftal uitkomen in de 3e klasse Het voorstel van het bestuur om de S.D.K.B. aan te sluiten bij de K.N.K.B., werd z.h.s. aangenomen. De rondvraag Bij de rondvraag informeerde de afgevaardigde van Brouwershaven of i.v.m. de korfbalserlewedstrijden te Zierikzee op 2e paasdag uitstel van het spelen van koifjpetitievoet- balwedstrijden verkregen kan wor- den. De voorzitter adviseerde de betrokken verenigingen zich tot de 'afdeling Zeeland van de K.N.V.B. te Middelburg of tot de K.N.V.B. te Den Haag te wenden. N.a.v. een andere vraag deelde de voorzitter mede, dat hij op de bondsraadver gadering ook zal informeren naar de nieuwe spelregels van de K.N. K.B. Tenslotte richtte de voorzitter zich nog tot de afgetreden bestuurs leden en dankte hen voor het vele werk, dat zij in het belang van de korfbalsport en de S.D.K.B. gedu rende tal van jaren hadden ver richt en voor de aangename samen werking. De heer Knuist dankte voor de tot hem gerichte woorden en voor het in hem gestelde ver trouwen gedurende de 13 jaren dat hij penningmeester was. NGEZONDEN STUKKEN MALTA Mijnheer de Redacteur. We krijgen daar mettertijd een nieuwe wijk of buurt, net zoals we dat noemen willen, maar om nu de straten daarin naar burgemeesters uit het grijze verleden te gaan noe men, blijkt velen heel niet te be vallen. Ik kan mij daarmede wel vereni gen, om de volgende reden: Die nieuwe buurt zal met moder ne woningen (al dan niet lelijk) worden bebouwd en de straten en pleinen zullen óók modern zijn. Niets, maar dan ook- niets zal naar de „oude tijd" zwemen, dus om daar nu namen van burgemees ters uit de middeleeuwen aan te gaan geven, raakt niet, spreekt niet en geeft om 't zo maar eens uit te drukken een duf idee. Welke namen dan wel? Als we de troosteloze aanblik van de buitenkant van ons stedeke eens bekijken, dan is dat in één woord om te huilen, 't Mooie en liefelijke van vóór de ramp is helaas verdwe nen en men dient al het mogelijke te doen om daarin verandering te brengen. Nieuwe wijken, best! Maar dan met fleur en geen inlassing van oude burgemeestersnamen. De straten noeme men naar daar in te planten bomen en de pleinen naar bloemen die elk jaar de per ken zullen versieren. We krijgen er dan weer een an dere kijk op en heus, we mogen in dit „lelijke" oord wel eens wat moois te zien krijgen. Een origineel zei me: ,.Nu krijgen we in Malta een knekelbuurt". 't Klinkt raar en wel wat oneer biedig, maar toch zit er iets in. Laten we dus naar de „bómen- en bloemenbuurt" grijpen. Met dank voor de plaatsing. O. P. MERKER. Zierikzee, maart 1956. „Koets" afscheid - Wandeling - Kleuren - Onheilspellend teken en Het „Erge" GESPREKKEN VAN EILANDMAN De meerkoet, die Eilandman veertien dagen gastvrijheid poogde ie verlenen, is vertrokken. Het dier - dit zij vooropgesteld - heeft hoe genaamd geen dankbaarheid ge toond. Het beloonde de menselijke toenadering met een vreemd gedrag dat zijn einde vond met een grote plons in het water van de haven. Tevoren was het dier al vaker ge lucht in de (herverkavelings)-tuin, waar een grote bak water gereed stond. Een enkele maal dook de meerkoet daar in. Tegen de tuin muur stonden wat balken. Na het bad dook de meerkoet daar achter weg en dan kwam ze (of hijde ge hele dag niet meer te voorschijn. Spoedig werd de tijd rijp geacht om de meerkoet de algehele vrij heid te hergeven. Het oppakken wqs een karwei, dat met grote prol len werd beloond van hetgeen eens meerkoets is. Toen (min of meer in optocht) naar de haven. Ai, daar zag de koet lotgenoten en met en thousiasme fladderde de vogel naar zijn kornuiten, die niet eens uit de hoogte deden. Ze ztoom trots rond en spoedig was het dier weer ge heel echt „thuis". Ondanks een op drift geraakt ijs veld bij de Lorelei in de Rijn, heeft Eilandman - niet langer weerstand biedend aan de druk - zich toen maar weer aan een allervriende lijkste zondagmiddag wandeling ge waagd in de zon, die er was en waarvan veel mensen en veel ba- bies wisten te profiteren, naar hij onderweg waarnam. Over desoci- aal-hygiënische en culturele kanten van de zondagmiddagwandeling te Zierikzee, ware een vers en groot verhaal te schrijven, want het l\jkt Eilandman een treffende expositie van menselijke welwillendheid. Hij ziet op zo'n wandeling mensen el kaar indringender begroeten, hij ziet meer hoeden afnemen dan an ders een gehele week, hij ziet ook meer schoenhakken voorzichtig neerplanten op de stenen dan nor- malil, hij passeert meer wagens - waarin het ge-luierd leven dan zo maar op een door de weekse dag. Het is nog wat erg vroeg in het voorjaar, maar de menselijke kant leeft zich vooral uit in de mode, die het met de kleuren pauwblauw en turquoise cheviot zal moeten doen. Straks zal dat alles wel blijken. Het is de grote reaktie op de bouffan- ten, de bontgevoerde schoenen, de lange broeken en pelsen, die be scherming moesten bieden, toen het kwik genoot van eigen laagte-ka priolen. Straks - en dat kan niet lang meer duren - komen er ook nog an dere (veel ernstiger) symptomen. Dan zullen de ramen weer als holle ogen in de gevels staan en zal in de onttakelde kamers de wind en het zeepsop heersen. De bedden zullen er vast weer wel uit moeten en de dekens hangen als kleurige vlaggen aan de hoogste waslijnen. Alles wordt spiegelglad, zelfs erger dan in de jongste ijstijd. Vrouwen zullen balanceren met emmers en ladders (vandaar de uitdrukking „emmers ladders"), kalkspatten zul len als regendruppels worden rond gestrooid en werksters zullen meer macht hebben dan de voorzitters van alle hoge colleges bij elkaar. Dit moet ook nog komen. Gans en al niet bijgelovig heeft Eilandman toch een merkwaardig teken ontvangen. Hij deed mee aan een loterij op een (gezellige) avond, helemaal georganiseerd om de kas te stijven. Er waren mooie prijzen. Een zacht glimlachend meisje zat grote rollades, cakes, tulbanden, taarten en citroenpersen weg te ka pen. Eilandman wachtte anderhalf uur en „won" een borstel, in deze tijd een ontstellend instrument. Hij nam de borstel met enige terug houdendheid in ontvangst, heeft er over gedacht het gevaarlijke voor werp in de haven te werpen, maar thuis werd hij met enthousiasme ontvangen. „Die kan van pas ko men" werd er gezegd en het klonk als een soort oorlogsverklaring, 't Wordt immers voorjaar en geen koekoek zal roepen, voordat eerst dat „erge" is geweest!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2