ZIERIKZEE SCHEHNIEUWSBODE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het vorstelijk huwelijk in Monaco Indonesisch kabinet afgetreden Geen overeenstemming over loonbeleid tussen werkgevers en werknemers Prof.drW.H. Keesom t DINSDAG 6 MAART 1956 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cl. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,per stuk. No. 17910 - 112e jaargang WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Overstromingen en lawines in Europa tengevolge van de dooi Het water van de Maas heeft hoge stand Tengevolge van de dooi doen zich in Oostduitxland grote overstromin gen voor, terwijl uit Oostenrijk la wines worden gemeld. Passau is het peil van de Do- na u tot vijf meter boven normaal gestegen. Meer dan 400 ivoningen zijn ondergelopen. Met hulp van Amerikaanse militairen pogen de slachtoffers hun bezittingen uit het water te redden. In het gebied van Passau zijn bruggen voor het ver keer gesloten. Vier dorpen in de omgeving van Linz (Oostenrijk) zijn ontruimd, ook al met het oog op de bijzonder hoge stand van de Donau. Lawines in de Oostenrijkse alpen hebben aan vier personen het le ven gekost. Vele rivieren in noord- en oost- Frankrijk zijn buiten haar oevers getreden. Door overstromingen van de Moezel staan straten van Nancy onder water. De Meurthe heeft ver scheidene grote wegen onbegaan baar gemaakt. De Rijn bij Straatsburg stijgt 2 cm. per uur en is het gevarenpeil van vijf meter genaderd. In de Ardennen is de Semoy op vele plaatsen buiten haar oevers Russische leiders naar Denemarken? Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen zou de Deense premier, Hansen, die zich thans in Moskou bevindt, het plan hebben om premier Boelganin van de Sow- jet-Unie en partijsekr. Chroesjtsjef naar Denemarken uit te nodigen. Een paar uur na zijn aankomst voerde Hansen besprekingen met premier Boelganin, waarbij minis ter van Buitenlandse Zaken Molo- tof aanwezig was. Volgens kringen, die in nauw kontakt staan met Hansen, is het voornaamste doel van de premier de mogelijkheden na te gaan van een handelsovereen komst tussen beide landen. In 1954 werden handelsbesprekin gen afgebroken na een weigering van Deense zijde om de Sowjet- Unie tankschepen te leveren, die potentieel strategische waarde had den. Glubb Pasja in Engeland terug Meningsverschil met Jordaanse regering Glubb Pasja, de ontslagen com mandant van het Jordaanse Ara bische legioen, is in Londen aange komen. Hij weigerde zich uit te la ten over de politieke toestand in Jordanië. Hij verzocht de pers niets te schrijven, dat haatgevoelens in Engeland tegen Jordanië of omge keerd zou kunnen wekken. Volgens de Jordaanse radio is Glubbs ontslag een gevolg van me ningsverschillen tussen hem en de Jordaanse regering over politieke en strategische kwesties. Koning Hoessein had „herhaaldelijk" aan gedrongen op het inschakelen van jongere officieren en vermindering van de uitgaven. Voorts had gene raal Glubb aanbevolen een groot deel van Jordanië te ontruimen in geval van een aanval, doch koning Hoessein had verklaard, dat „geen duimbreed Arabisch gebied opgege ven moest worden en dat de Jor daanse strategie gebaseerd moest zijn op de aanval, als het land aan gevallen zou worden", aldus de radio. Koningin Elizabeth van Enge land, president Eisenhower en pre sident. Réné Coty van Frankrijk be horen tot de veertig staatshoofden, die zijn uitgenodigd om het huwe lijk van de -filmactrice Grace Kelly en prins Rainier van Monaco, dat volgende maand in Monaco wordt gesloten, bij te wonen, zo is zater dag vernomen. Van ambtelijke zij de te Monaco is verklaard, dat nog geen „officiële" antwoorden zijn ontvangen op de enige weken gele den verzonden uitnodigingen. Men hoopte evenwel binnen enige we ken een volledige lijst van de buit- tenlandsc vorsten, presidenten of hun vertegenwoordigers, die de hu welijksplechtigheid zullen bijwonen bekend te maken. getreden, doordat ijs-dammen de stroom gedeeltelijk veersperren. De Maas, die in 24 uur een meter is gestegen, heeft een tijdelijke brug weggeslagen. Het water van de Maas loopt nu op drie plaatsen over de weg Borg- haren-Itteren. Hierdoor dreigt het dorp geïsoleerd te worden, aange zien het water op de weg aan de andere zijde van dit dorp inmid dels gestegen is tot circa 1.20 meter. In de Daalstraat in Borgharen moesten twee gezinnen worden ge- evacueerd naar het. schoolgebouw, aangezien het water deze huizen is binnengedrongen. Ook de weg van Maastricht naar Borgharen bij de stuw wordt bedreigd. Ook in Itteren is het water en kele huizen binnengestroomd in de buurtschap „Op de meer". Ongelukkig slot Zoals vele anderen ontferm de een inwoner van Westen- schouwen zich in de vorst periode over een fraaie man netjeseend, die zeven dagen in huis bleef en heerlijk met levertraan en brood werd verwend. Het dier werd tij dens het weekeind losgelaten en vloog tot bij de slaper dijk aldaar. In de avonduren echter werd de vogel dood bij de achterdeur aangetrof fen. Het heeft er veel op ge leken dat het dier het 'nog niet stellen kon buiten de goede verzorging. Of was het buiten toch nog te koud? In ieder geval was het een on gelukkig slot. De Geul buiten de oevers De rivier de Geul in zuid-Lim burg is tussen Wylre en Schin-op- geul en bij Meerssen op enkele plaatsen buiten de oevers getreden. De weg tussen Bunde en Itteren is over een lengte van ca. 300 meter overstroomd, waardoor de oude dorpskern van Itteren thans ge scheiden is van Geneihde. De mensen worden per boot over gezet. Het water staat hier onge veer 70 80 centimeter op de weg. De Commissaris van de Koningin in Limburg heeft zich te Itteren van de toestand op de hoogte ge steld. De verbinding tussen Borg haren en Itteren wordt door het water van de Maas bedreigd. Een anti-hongeractie Van maandag af wordt in den lande roggebrood verkocht met een toeslag van vijftien cent. Dit be drag zal bestemd worden voor hen die in de wereld honger lijden. Deze actie gaat uit van de Bond zonder Naam, onder leiding van pater W. Loop. In een persconferentie heeft deze nadere mededelingen gedaan over zijn plannen. In het afgelopen half jaar heeft pater Loop een studie gemaakt van het grote probleem en daarbij is hij tot de conclusie ge komen, dat een en een kwart mil jard mensen van de honger sterven of de hongerdood nabij zijn; 52 der wereldbevolking lijdt schrij nend gebrek aan calorieën, 12 °/u is licht tot zwaar ondervoed, 17 °/o is goed gevoed en van 19 °/o zijn geen gegevens bekend. Het aantal kamers, dat door Amerikanen voor de komende zo> mer in het buitenland is besproken, is 10 procent hoger dan in 1955. Verwacht wordt, dat dit jaar 550 duizend Amerikanen naar Europa komen. Franse premier acht gevaar voor een wereldoorlog verminderd Het komt aan op verenigd geallieerd front Premier Guy Mollet van Frank rijk heeft zondag verklaard, dat het versterken van een verenigd gealli eerd front gebiedend noodzakelijk is voor de veiligheid van de weste lijke wereld. Hü zei dit in een vraaggesprek, dat werd opgenomen door de Ame rikaanse televisiemaatschappij „Co lumbia Broadcasting System", toen hem gevraagd werd of zijn rege ring „de fundamentele buiten landse politiek van Frankrijk - so lidariteit met de westelijke volke ren in het Atlantische bondgenoot schap - zal voortzetten". De premier noemde het verster ken van het genoemde front nood zakelijk, zowel voor de veiligheid van Frankrijk als voor die van de gehele westelijke wereld. „Wij kun nen de ontmanteling van ons de fensie-apparaat niet aanvaarden. De handhaving en uitbreiding van deze organisaties vormt de beste waarborg voor vrede en vrijheid". „Dit vormt echter geenszins een hinderpaal voor een constructief akkoord met het oosten", zo voegde hij hieraan toe. „De evolutie, welke wij met voldoening in de Sowjet- politiek hebben opgemerkt, doet ons geloven, dat de Sowjet-Unie de gevaarlijke vergissingen die zij in het verleden heeft gemaakt, schijnt te hebben erkend en dat deze ver gissingen zich niet zullen herhalen. Wij hopen dat de Sow jet-leiders ook zullen inzien, dat de defen sieve maatregelen, welke wij ge dwongen waren te nemen, volko men gerechtvaardigd waren". De Franse premier was van oordeel dal het gevaar voor een wereld oorlog is verminderd. Op de vraag, of hij enige ver andering in de aard van de „koude oorlog" zag en wat naar zijn me- President Eisenhower heeft de paus een boodschap doen toekomen waarin hij de hoop uitspreekt dat deze nog talrijke jaren „de zaak van de vrijheid 'en de vrede" zal dienen. Frankrijk en Westduitsland hebben zaterdag, volgens deelne mers aan de Frans-Duitse bespre kingen te Bonn,, „een'aanzienlijke mate van overeenstemming" be reikt over de toekomst van het Saargebied. ning gedaan kan worden om te ko men tot een tijdperk van oprechte internationale samenwerking, ant woordde hij te hebben opgemerkt, dat het woord „koude oorlog" steeds meer uit de besprekingen tussen oost en west verdwijnt. Hij achtte dit een teken van een zekere ver andering in de internationale be trekkingen. „Dit is echter niet voldoende. „Er moet concreet worden gehandeld om de voornaamste hangende pro blemen op te lossen. De koude oor log betreft de gehele wereld. Hij moet overal ter wereld worden be ëindigd en niet slechts van punt tot punt", zo meende de eerste-mi- nister. President Soekarno heeft het ontslag van het kabinet-Burhanud- din Harahap aanvaard. Premier Harahap overhandigde zaterdagmorgen om tien uur het ontslagverzoek van het kabinet aan de president in het paleis te Bogor, in aansluiting op een officiële be kendmaking, dat het eerste gekozen parlement op het einde van de maand zal worden geïnstalleerd. Onder dankzegging voor de door hen gedurende het zeven maanden lange bestaan van het kabinet aan den lande bewezen diensten, ver zocht president Soekarno de mi nisters in functie te willen blijven ter behandeling van de lopende zaken. Boodschap van Eisenhower aan Boelganin President Eisenhower heeft een nieuwe boodschap opgesteld aan de Russische premier, maarschalk Boelganin, waarin er bij Rusland op wordt aangedrongen samen met de westelijke mogendheden de eer ste stappen te nemen tot een ont wapeningsprogramma voor de ge hele wereld. De boodschap is uitgewerkt dooi de president in samenwerking met de minister van Buitenlandse Za ken, John Foster Dulles, voordat de laatste vrijdag naar zuidoost- Azië vertrok. Reuter verneemt dat de bood schap spoedig naar Moskou zal ge zonden worden. Vakcentraleri verbaasd over standpunt werkgevers De besturen van de drie vakcen- tralen, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., hebben eind vorige week medegedeeld dat het in de jongste vergadering van het bestuur der Stichting van de. Arbeid onmogelijk is gebleken, met de werkgeversor ganisaties overeenstemming te be reiken. De besturen der vakcentrale ach ten de thans ontstane situatie der mate ernstig, dat zü zich daarover eèrst in eigen kring wensen te be raden, alvorens nadere mededelin gen te doen. Van de zijde der in de Stichting van de Arbeid samenwerkende ge zamenlijke centrale werkgeversor ganisaties is, in een communiqué van de raad van bestuur in arbeids zaken, meegedeeld, dat de werkge versorganisaties hun standpunt als volgt wensen te formuleren: L De werkgeversorganisaties zijn bereid medewerking te verlenen aan het openen van de mogelijkheid tot het verstrekken van extra-uit keringen tot ten hoogste 3 procent van het jaarloon. 2. De werkgeversorganisaties blij ven in verband met de in 1956 en in begin 1957 te verwachten stijgin gen van de loonkosten, onoverko melijk bezwaar koesteren legen een algemene loonmaatregel. Verboden verenigingen voor politie-ambtenaren Blijkens een bericht in de Staats courant van vrijdag heeft de mi- nister-president, minister van al gemene zaken, besloten de vol gende verenigingen om de doelein den. die zij nastreven of de mid- dë&n, die zi-j aanwenden, voor ambtenaren van de gemeentepoli tie of van het korps rijkspolitie verboden verklaard: Communis tische partij Nedei;land, Arbeiders bond voor Cultuur, Alg. Ned. Jeugd Verbond, Ned. Vrouwen Beweging en Eenheidsvakcentrale en de daar- de daarbij aangesloten bedrljfs- bonden. Korte berichten uit het Binnenland WINSCHOTEN. Gisternacht een personenauto, waarvan de be stuurder vermoedelijk onder invloed van drank heeft verkeerd, in plaats van een bocht naar rechts te vol gen, rechtdoor gereden. Tengevolge hiervan reed de wagen in op twee tegemoet komende fietsers. Eén van deze wielrijders, de 32-jarige A. Haan uit Heiligerlee, werd dermate verwond, dat hij enkele uren na het ongeval in het r.lc. ziekenhuis te Winschoten is overleden. NIJMEGEN. De 64-jarige mevr. V. E. M. V. is bij het oversteken van de Oranjesingel te Nijmegen, doordat zij midden op de singel weifelde, aangereden door een auto Zij is aan de gevolgen overleden. AMSTERDAM. Bij een kleine brand in een benedenwoning in de Eerste Jan Steenstraat te Amster dam is de 60-jarige G. Dragt, die zich in de vlammen waagde omdat hij zijn twee kinderen wilde red den, omgekomen. AMSTERDAM. Maandagmorgen omstreeks acht uur heeft de heer Taapken uit Hilversum, dertien le pelaars op het Naardermeer waar genomen. Hoewel deze vogels nor maal reeds eind februari in onze streken terugkeren wordt het, ge zien de weersomstandigheden der laatste tijd, toch een vroege komst geacht. AMSTERDAM. Een zevenjarig jongetje, dat zich op het ijs van een sloot aan de Klaprozenweg in Am- sterdam-noord had gewaagd, is door het ijs gezakt. Burgers hebben het kind op het droge gebracht. Toegepaste kunstmatige ademha ling mocht echter niet meer baten. VENLO. Een landbouwer te Pan- ningen heeft drie koeien dood en twee bewusteloos in de koestal aan getroffen. Het bleek, dat de dieren in een stalen beugel waren ge plaatst, die onder stroom was ko men te staan, toen kortsluiting in de elektrische leiding naar de stal optrad. AMSTERDAM. De zondag geslo ten R.A.I.-automobielententoonstel- ling heeft een bezoek gehad van 198.785 belangstellenden. Over het algemeen zijn op de R.A.I. goede zaken gedaan, zowel in de dure als goedkope automobielen. 3. De werkgeversorganisaties zijn bereid mede te werken aan het in voeren van een meer gedifferenti eerd loonbeleid, hetwelk in 1956 zal mogen leiden tot een verhoging van het gemiddelde Nederlandse loon niveau met maximum 3 procent. De besturen der drie vakcentra- len, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., hebben aan het A.N.P. ge meld, met grote verwondering ken nis genomen te hebben van het dooi de centrale werkgeversorganisatie uitgegeven communiqué. Door de wijze waarop in dit com muniqué het probleem wordt ge steld en de cijfers worden gehan teerd, wordt er, aldus de besturen der drie vakcentralen, een volko men verkeerde indruk gewekt van de onderhandelingen. In zijn woning te Leiden is prof. dr. W. H. Keesom, oud-hoogleraar in de natuurkunde aan de rijks universiteit te Leiden, zaterdag avond na een hartaanval over leden. Hij bereikte de leeftijd van 79 jaar. Door zijn proeven met uiterst lage temperaturen verwierf prof. Keesom grote bekendheid. In 1926 slaagde hij er in het laatste der permanente gassen, het helium, tot vaste stof te verdichten. "Wetenschappelijk gezien was zijn ontdekking van de tweede fase van vloeibaar helium zeer belangrijk, evenals zijn arbeid op het terrein van het merkwaardige verschijn' sel van de supergeleiding. Op zeer veel nevengebieden heeft prof. Keesom eveneens baanbre kend werk verricht of geleid. Ge noemd worden in dit verband o.a. termische eigenschappen van su pergeleiders, de termo-elektrici- teit, de kristalstrukturen, viscosi- teiten, isotermen en de tempera- tuurschaal. Prof. Keesom heeft de resultaten van zijn arbeid neergelegd in tal' loze tijdschriftartikelen en in zijn in 1942 uitgekomen standaardwerk „Helium". Vier Canadese straaljagers van het type Sabre F-86 zijn vrijdag middag bij een oefenvlucht vijftig km. ten zuiden van Straatsburg met elkaar in botsing gekomen en neer gestort. De vier piloten zijn om het leven gekomen. De stoffelijke res ten van drie van hen zijn geborgen. De jagers waren afkomstig van een Canadese basis in Baden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Onrecht valt zwaarder te dragen dan onheil. Het K.N.M.I. verwacht tot dinsdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien; ma tige tot krachtige wind in hoofd zaak tussen noordwest en west; na in de nacht temperatuur om het vriespunt, overdag ongeveer de zelfde temperatuur als maandag. 7 maart. Zon op 7.15, onder 18.32. Maan op 4.39, onder 13.20. 8 maart. Zon op 7.12, onder 18.34. Maan op 5.08, onder 14.25. Nieuwe maan: 12 maart te 14.36. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 maart 11.34 v.m. n.m. 8 maart 0.16 v.m. 12.56 n.m. BROUWERSHAVEN: 7 maart 11.10 v.m. 23.58 n.m. 8 maart 12.28 n.m. n.m. Doodtij: 6 en 21 maart. Springtij: 14 en 28 maart. Aanvoer van polaire lucht In de frontale zóne, welke zich zaterdag van zuid-Duitsland over België en ons land naar zuid-En- geland uitstrekte, ontstond tijdens het week-einde op enkele honder den kilometers ten westen van Ier land een kleine storing. Deze nam in betekenis toe, passeerde zondag ochtend ons land en trok met grote snelheid naar het oos't-zuidoosten. Maandagochtend was ze al in zuid west-Rusland aangekomen. Achter de storing stroomde bij naar noord west geruimde wind polaire lucht west-Europa binnen. Deze was maandag de Alpen al gepasseerd. Aan de langdurige regenval in het stroomgebied van Donau, Rijn en Maas kwam hierdoor voorlopig een einde. Op het westelijk deel van de oceaan is de depressie-activiteit thans groot. De depressies bewegen zich evenwel in hoofdzaak in noor delijke richting en koersen dus niet rechtstreeks op Europa af. Wel ver plaatst zich een nabij Ierland ge legen gebied van hoge druk naar Frankrijk. In verband hiermede blijft ook vandaag de wind over wegend uit richtingen tussen west en noordwest waaien en houdt de aanvoer van polaire lucht aan. Stad en Provincie ZIERIKZEE Aanrijding jeep-personenauto Vrijdagmiddag vond op de hoek Wevershoek-Kerkplein een aanrij ding plaats tussen een jeep en een personenauto. De jeep, bestuurd door de heer C. v. d. B. te Duiven- dij ke, kwam gereden uit de We- vershoek. De bestuurder veronacht zaamde het stopgebod en reed als gevolg hiervan een juist passerende personenauto aan, bestuurd door de heer N. F. D. De auto liep ernstige beschadigingen op, maar de jeep werd niet beschadigd, terwijl zich geen persoonlijke ongelukken voor deden. De jeep was eigendom van de firma de Oude en de Jonge, de personenauto eigendom van garage Braai alhier. De politie nam na het ongeluk de zaak in onderzoek. Afd. vergadering Chr. Plattelandsvrouwenbond Vorige week kwam onder voor zitterschap van mevr. Laurense- Pluijster de eilandelijke afdeling van de christelijke Plattelands vrouwenbond bijeen in hel Herv. verenigingsgebouw. Nadat door de presidente op ge bruikelijke wijze de vergadering geopend was, werd het woord ge geven aan de sekretaris van de C. B.T.B., welke een illustratieve le zing hield over een opleidingskamp voor jonge mijnwerkers. Deze le zing werd met goede aandacht ge volgd. Na de pauze verkreeg de heer K. T. Postma uit Zierikzee het woord, welke een lezing hield over „De verhouding van man tot vrouw". Spreker begon met er op te wijzen dat hij dit onderwerp wilde be handelen uitgaande van de bijbelse grondslag. In de bijbel wordt het leven het diepst benaderd. Als eer ste punt nam spreker de verhou ding van Adam en Eva, welke ver houding door de zondeval totaal bedorven werd. Spreker ging hier dieper op in en kwam vervolgens tot het gebod van Christus: „God lief te hebben en de naaste als ons- zelven". Hierna belichtte de heer Postma de juiste huwelijksverhou ding en de verhouding van onge huwde man en ongehuwde vrouw. Spreker drong er op aan deze pro blemen reëel te behandelen, daar dan veel moeilijkheden kunnen worden voorkomen. Nadat door de presidente aan beide heren was dank gebracht voor de interessante lezingen, werd gezongen Gezang 96, waarna de heer Postma met dankgebed deze vergadering beëindigde. C.P.M.B. en C.J.B.T.B vergaderen Op zaterdag 10 maart a.s. zal een gezamenlijke vergadering worden gehouden van de C.P.M.B. en de C.J.B.T.B. uit Haamstede en Zierik zee van de afdeling Schouwen-Dui- veland. Op deze gecombineerde ver gadering zal het woord worden ge voerd door de heer J. C. Spaans over het onderwerp „De landbouw in de moderne samenleving". Het verdere programma vermeldt o.a. muziek, bijdragen van de afdelin gen, „mastklimmen" e.d. De bijeen komst zal plaats vinden in het „Huis van Nassau". De Amerikaanse marine heeft drie namen gepubliceerd van de negen atoomduikboten, voor wel ker bouw van het Congres goedkeu ring is verkregen. Het zijn de „Sar- go". de „Skipjack" en de ,-,Seadra- gon". Alle drie zullen op verschil lende werven worden gebouwd. De enige atoomduikboot, die thans in dienst is is de „Nautilus".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1