mm Na de vorst Vissersboot sloeg om Slag om de kettinghond Het rassenvraagstuk in Amerika Negerstudente Lucy mag de colleges aan universiteit niet volgen Zij zelf zegt ,;geschokt" fe zijn Het college van curatoren van de universiteit van Alabama heeft de negerstudente Autherine Lucy van het volgen van colleges uitge sloten, omdat zij de leiding van de universiteit er van heeft beschul digd tegen haar te hebben samen gespannen, zonder dat zy deze be schuldiging heeft bewezen. Zoals bekend maakte een rechter woensdag uit dat Autherine met ingang van 6 maart weer tot de colleges moet worden toegelaten, nadat zij een maand tevoren als gevolg van tegen haar gerichte on geregeldheden was geschorst. Op de rechtzitting trok haar advocaat de beschuldiging, dat de leiding van de universiteit met een me nigte betogers tegen opheffing van de rassenscheiding zou hebben sa mengespannen, in, omdat deze, naar hij zei, niet zou kunnen wor den bewezen. Mej. Lucy heeft verklaart „ge schokt" te zijn door de onverwachte keer die de gebeurtenissen geno men hebben. Het Huis van Afgevaardigden van de staat Alabama heeft don derdag een resolutie aangenomen, waarbij een commissie wordt in gesteld die onderzoeken moet, of de vereniging ter bevordering van de maatschappelijke positie der ne gers onder „communistische leiding staat". De commissie zal getuigen oproepen. Als deze resolutie ook door de senaat van Alabama wordt goed- Begin deze week kwam de dooi als een verlossing na een periode van bijzonder strenge vorst, die ons land 8 tot 10 miljoen gld. schade per dag zou hebben berokkend. Dit onthutsende cijfer is door knappe deskundigen vastgesteld, maar het zal, ondanks dit, niet in alle op zichten betrouwbaar zijn. Te tal rijk zijn de faktoren die de vorst- schade bepalen, dan dat men op dit punt volledig zou kunnen zijn. Vooral in de Europese tuinbouw gebieden is voor miljarden schade toegebracht en in ons werelddeel verloren duizend mensen door vorst het leven. Afgewacht moet uiteraard thans nog worden hoe veel schade door de zo fel ingezette dooi ontstaat als gevolg van over stromingen e.d. Belangrijke schade heeft van zelfsprekend ook Schouwen-Duive- land opgelopen door de vorst. Deze schade lijkt ons verhoudingsgewijs nog hoger te zijn, daar het eiland nog altijd midden in het proces van vernieuwing zit. Dit proces heeft vele kanten en wanneer dit abrupt vier a vijf weken ondex'broken wordt, dan is het duidelijk dat de afsluitingstermijn met evenveel weken wordt vergroot, want van inlopen zal wel niet veel terecht komen. Speciaal ook op het punt van de herverkaveling - toch al in een langzamer tempo uitgevoerd in de winter - spreekt deze schade dui delijk, alsmede in de sektor van de woningbouw. In hoeverre de fruitgebieden fu neste schade hebben opgelopen moet uiteraard nog worden afge wacht. De toch al minder resis tente landbouw heeft uiteraard weer een gevoelige klap gekregen. Een groot deel van de wintertarwe mote worden overgezaaid, maar misschien is het sneeuwdek wel gunstig geweest voor een voort schrijdende ontzilting van de bo dem. Het uitvallen van een veerver- binding als Zierikzee-Katseveer en de sterke vertragingen van het veer Zijpe-A. J.-polder brengen na tuurlijk ook een niet te becijferen schade met zich mee en dit alles in gedachten optellend, moet ge zegd worden dat het na-rampse Schouwen-Duiveland opnieuw een moeilijke periode heeft doorge maakt. Intussen kloppen de eerste vage lentetekenen aan de „deur" en het is dus zaak op de verschillende terreinen van het leven met nieuwe moed voorwaarts te gaan. Juist bij de wisseling der seizoenen is er een geschikt ogenblik zich te bezinnen op de taak die wacht en over die mogelijkheid mag en kan vreugde bestaan. Aan perspektieven immers geen gebrek. Zij het met grote moeite is het eiland ontworstelt aan de ontreddering en steeds dui delijker blijkt hoezeer het normale leven zijn rechten heeft hernomen. De landbouw heeft zich duchtig voorbereid op de toekomst, gezien bv. de „praatavonden", die zoveel belangstelling trokken. Devexdeden jaar met het tourisme opgedane er varingen zullen kunnen dienen als leidraad voor het nieuwe seizoen en we hebben wel zoveel vertrou wen in de Westhoekse kwekers, dat zij zich met energie en met economisch aanvaardbaar resultaat door allerlei moeilijkheden zullen heenslaan. De vorst gaf een zwaar cachet aan de wintex\ Des te groter kan echter de wil zijn thans de hand schoen op te nemen en ieder op zijn terrein te doen wat in het be lang is van Schouwen-Duiveland. gekeurd,zal mej. Lucy maandag als getuige voor de commissie moeten verschijnen. Overstromingen in Australië In de kustgebieden van de Austra lische staat Nieuw-Zuidwales, met inbegrip van enige voorsteden van Sydney, hebben duizenden gezin nen als een gevolg van overstro mingen overhaast hun woningen moeten ontruimen. Voor sommige mensen was het de vierde keer in drie weken tijd dat zij uit hun hui zen werden verdreven. De nieuwe overstromingen zijn het gevolg van voortdurende he vige regenval, waardoor in som mige gebieden in februari meer dan zestig centimeter water is ge vallen. In de steden Gloucester en Mait- land, ten noorden van Sydney, staat het water twee tot drie meter hoog. Goedkops begrafenis De sekretaris van de bond van gepensioneerden in Queensland, Australië, heeft op een ledenvergadering in Brisbane verklaard, dat hij zijn lijk heeft vermaakt aan de universiteit. Hij deed dit liever dan van zijn kleine pensioen wat op zij leggen voor de kosten van een be grafenis. Hij ried de leden aan hetzelfde te doen zolang de regering niet zorgde voor behoorlijke pensioenen. Een professor in de anato mie van de universiteit van Queensland heeft bevestigd, dat de universiteit wel lijken wil hebben en dat de kosten van vervoer en begrafenis geheel voor rekening van de universiteit zijn. Voor dé Noorse kust is een Noorse vissersboot omgeslagen. Ne gentien opvarenden bevonden zich aan boord van het vaartuig, dat met de kiel boven dreef en in het visnet verward raakte. Door de zware zeegang slaagde men er niet in hulp te bieden. Het werd niet waarschijnlijk geacht dat er over levenden zijn, behalve één beman ningslid. Hij is tijdig in zee ge sprongen en door een andere vis sersboot opgepikt. Ingezonden mededeling ONBEPERKTE OP Ot 1 xmniiiiiiiiimi HAZETFABRIEKBN TE ZEVENBERGEN Over en weer ballons De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie een nota doen toeko men, waarin de Sowjet-Unie er van beschuldigd wordt ballons op te laten, die boven Alaska zweven, terwijl zij aan de andere kant zich bij de Verenigde Staten beklaagt over het verschijnen van Ameri kaanse ballons boven de Sowjet- Unie. Volgens de Amerikaanse nota waren Russische ballons, toen de Sowjetrussische regering bezwaar maakte tegen de verschijning van Amerikaanse weerballons boven de Sowjet-Unie, boven het gebied van andere landen verschenen en daar geland. Russische ballons, aldus de Amerikaanse nota, waren over Amerikaans gebied gedreven en op gebied van verscheidene landen, waaronder Japan, Turkije, Perzië, Finland en Duitsland aangetroffen. Algemene staking in Finland De donderdag uitgebroken alge mene staking in Finland heeft de belangrijkste industrieën stilgelegd. De staking is uitgeroepen door het algemeen vakverbond, dat 300.000 leden telt. Zij is gericht tegen de duurte. De staking is de eerste al gemene sedert 17 jaar. Zij werd af gekondigd nadat de regering en de werkgevers geweigerd hadden een loonsverhoging van 12 mark per uur toe te staan aan alle georgani seerde arbeiders als tegenwicht voor de gestegen prijzen van boter, melk en andere gebruiksgoederen. Ingezonden mededeling Als pionier in Nederland gaf Arsenal ontelbare rokers het genoegen van de King Size sigaret. De uitgezochte Amerikaanse tabakken maken Arsenal tot de meest gewaardeerde King Si2e. Overal... bovenal... Arsenal King Filter Dezelfde beproefde kwali teit: kruidig, zacht, voor treffelijk! Koninklijk van aroma. Met of zonder filter dezelfde prijs 85 ct Russisch diplomaat gearresteerd De Perzische autoriteiten hebben de militaire plaatsvervangende Sowjet-attaché in Teheran, majoor Anatoli Iwanowitsj Koeznetsof, weer in vrijheid gesteld. Hij was gearresteex-d op beschuldiging van spionnage en wel op een ogenblik dat hij militaire gegevens in ont vangst nam vah een Perzisch on der-officier. Koeznetsof is in vrijheid gesteld met het oog op zijn diplomatieke onschendbaa rheid Generaal Bachtiar, gouverneur van Teheran, deelde donderdag mee, dat de arrestatie woensdag avond was uitgevoerd door de mi litaire veiligheidsautoriteiten. Per zië zal aan de Sowjet-Unie terug roeping van de attaché verzoeken. Mr v. Empels visum wordt niet verlengd Geen erkenning meer van Hoge Commissariaat De Indonesische minister vanj Buitenlandse Zaken, mr. AnakS Agung Gde Agung, heeft aan del pers medegedeeld, dat het kabinet besloten heeft het visum voor de Nedex-landse advocaat mr. van Em- pel. niet te verlengen. Dit besluit- werd genomen op advies van de procureur-generaal. Minister Anak Agung zbide ver der-, dat de regering het Neder landse Hoge Commissariaat niet langer als zodanig erkent, nu de Nederlands-Indonesische Unie si opgezegd. De status ervan is nu die van diplomatieke vertegen woordiging, evenals die van het vroegere Indonesische Hoge Com missariaat in Den Haag, zolang over de status van de vertegen woordiging nog geen beslissing is genomen. Nederland heeft nog steeds niet geantwoord op de Indonesische, nota's over de opzegging van de Unie, waarin de uitwisseling van ambassadeurs werd voorgesteld. Door het hoge geboortecijfer in de Verenigde Staten zal de leef tijdsgroep die de „colleges" bezoekt tegen 1972 gestegen zijn tot 26 mil joen, dat is een toename ten op zichte van 1954 met 10 miljoen zie len, aldus het Amerikaanse Bureau voor de Statistiek. De toename van deze leeftijdsgroep zal vooral merk baar zijn in de jaren 1960 tot 1965. De Etna is weer aktief. Onop houdelijk daalt een regen van zwar te as op de omgeving neer. Hoge rook- en stoompluimen stijgen uit de krater op. De uitbarstingen gaan van onderaards gerommel verge zeld. Volgens deskundigen bestaat er echter geen gevaar. „Zo maar Diepe gaten in wegdek In de nacht van woensdag op donderdag hebben zich in Maas tricht twee verzakkingen voorge daan, namelijk in de pastoor Ha- betsstraat en op het Órleansplein. In de Pastoor Habetsstraat ont stond een groot gat van ongeveer tien bij vier meter met een diepte van ongeveer zes meter, gedeelte lijk onder het wegdek en onder een stoep. Het gat op het Oxdeansplein is nog groter, namelijk zeven tot acht meter diep. Door de technische dienst weg en waterbouw van openbare wer ken werd direct een ondex-zoek in gesteld naar de juiste oorzaak van de verzakkingen. Aangezien zich onder dit stadsgedeelte de zoge naamde kazematten bevinden, is het niet uitgesloten dat een of meer onderaardse ruimten boven het gangenstelsel zijn ingestort. (Ingezonden) Nog steeds klinkt, dof van wan hoop, het geblaf van de ketting hond door de eenzame nacht als een hartstochtelijke smeekbede om een beetje liefde, waar deze bees ten zo gevoelig voor zijn. God heeft zijn lichaam geschapen voor bewe ging! Na een ondragelijk, folterend lijden, komt onherroepelijk de krankzinnigheid. Een erbarmelijke aanklacht, een toonbeeld varx men selijke schande. Inwendig gefolterd- door een hartstochtelijk verlangen, vrij te zijn, en uitwendig geteisterd door verzengende hitte, regen, sneeuw of kou, geplaagd door on gedierte, honger en dorst rukken ze in wanhoop aan hun ketting. Na enkele jaren wordt deze hel hen te machtig en worden ze - als die renartsen konstateerden - krank zinnig (het publiek noemt dat vals). De Anti Trek- en Kettinghonden Bond gaat zich met grote krachts inspanning wijden aan de bevrij ding van meer dan 60.000 ketting- gangers, welke nog in ons land le ven als in de Middeleeuwen. De minimum kontributie van deze Bond bedraagt f 2,50 per jaar, welk bedrag gestort kan worden op giro 13.01.84 t.n.v. de A.T. en K.B. te Voorbux-g. Stad en Provincie KERKWERVE Burg. stand over de maanden januari en februari 1956. Januari. Geboren: Jacomijntje Pie- ternelle, d. van C. Hanse en A. de Ruijter; Janna Catharina, d. van W. de Kok en A. v. d. Berge. Overleden: Jacob van den Steen hoven, m. v. M. de Heus, te Wer kendam. Februari. Geboren: Jan Cornelis Adriaan, z. van J. A. de Bil en Th. L. Fonteine. Overleden: Johanna Wilhelmina Everwijn, wed. van J. C. Kooman, te Eikerzee. Februari. Ingekomen: S. Francke en gezin van Zierikzee; C. W. v. d. Werve en gezin van Noordgouwe; M. Verdoorn echtg. v. B. Kroon v. Papend recht; T. Hoven, echtgenote van J. J. van Nielwenhuijze van Delfzijl. Vertrokken: Cornelis Boot naar Soest; Leendert C. de Jonge naar Burgh. HAAMSTEDE Bux-gerlijke stand en loop der bevolking over februari. Geboren: 14. Andries Dixk, z. van B. den Boer en J. C. Timmers; 22. Cathai'ina, d. van M. S. Feijtel en J. L. Fonteine; 23. Jacob Gerardus, z. van C. J. van der Linden en C. van Kessel. Gehuwd: 10. Dick Richard Labee, 20 j. en Emma Martha Dalebout, 21 j.; 21. Johannes Boot, 28 j. en Magdalena Jacoba van de Sluis, 22 j.; 29. Andries de Bruin, 22 j. en Catharina Dina Remmers, 20 j. Overleden: 3. Adxiaan van der Werf, 84 j., weduwn. van Francina van Sluijs; 6. Adriaan Vlaander, j., weduwn. van Willemina Ja coba Steur. Ingekomen: 1. Anthonia P. Jon ker uit 's Gx-avenhage; 8. Maatje B. J. Noordhoek uit Valkenburg- Houthem; 20. Pieternella den Her der uit Burgh; 20. Cox-nelis Boot en gezin uit Burgh; 23. Jeannette M. de Oude uit Burgh. Vertrokken: 2. Lutslce Kootstra naar Harderwijk; 7. Jan J. de Buk- viel en echtgenote naar 's Heer Arendskerke; 14. Jacomina v. d, Wekken naar Amsterdam; 18. Jan L. Boot en echtgenote naar Burgh; 22. Anthonie A. de Blonde en echt genote naar Ellemeet; 24. Adriaan- tje G.. Bom naar Serooskerke; 27. Hendrik van Gx-oeningen en gezin naar Katwijk; 27. Maarten W. Ver spoor naar Schaesberg; 28. Pieter J. Joosse naar Dieren; 29. Catha rina C. Saman naar Burgh. BROUWERSHAVEN Burg. stand en loop der be volking over februari 1956. Geboren: Jacomina Krina, d. van L. A. Schiettekatte en J. C. Saman. Gehuwd: Jan B. Bokelaar en Janny van de Velde; Egbert Moed en Tona Kristalijn. Ingekomen: L. Klapwijk uit Westkapelle; M. J. Braam uit Zie rikzee; S. P. F. de Keyzer uit Zie rikzee. Vertrokken: P. Kik en gezin naar Rotterdam; G. Kik naar Wemel- dinge; M. J. Jansen naar Deventer; T. Moed-Kristalijn naar Enschedé. DREISCHOR Gymnastiekvereniging „Jong Dreischor" Woensdagavond jl. hield de gym nastiekvereniging „Jong Dreischor" in café „Centrum" haar algemene ledenvergadering. Na de opening door de voorzitter, de heer A. L. Patmos, volgden het halfjaarlijkse verslag van de sekretaresse en de penningmeesteresse. De vereniging telt momenteel 87 leden. Wegens pex-iodieke aftreding van de voor zitter en de commissaris van mate riaal, de heer M. Quist, werden na stemming beide heren herkozen. De kleuteruitvoering werd vastge steld op 16 maart a.s. Een nieuwe veerplank zal worden aangeschaft. De vergadering besloot voorts in verband met de aanleg van het nieuwe sportterrein ook athletiek en balspelen te gaan beoefenen, voor het volleybalspel hebben zich al vex'schillende leden aangemeld, zodat zeer binnenkort in de gym nastiekzaal met dit spel een aan vang zal worden gemaakt. Hiervoor zullen worden aangekocht een net en 2 ballen, alsmede 320 m terrein lint. Voor de athletiek zullen speren en kogels worden aangeschaft. OOSTERLAND „Winterleven" had goed seizoen Nu de winter betrekkelijk nog onverwachts tot een einde gekomen is, kan worden vex-meld, dat de ijs- vereniging „Winterleven" terug kan zien op een mooi seizoen. Er zijn veel wedstrijden gehouden en wat ook van belang is, er zijn geen noemenswaardige ongelukken ge beurd op de ijsbaan. Ook past een woord van dank aan onze am bachtsheer, baron Schimmelpen- ninck v. d. Oye, voor het gebruik van de baan op het „Herenhof", een 300 m. lange .baan, lopende rond de ruïne van het voormalige jachtslot, dat in 1944 door de be zetter werd in brand gestoken. BRUINISSE Hoe het vroor in Februari De afgelopen maand februari 1956 zal als bijzonder droog in de ge schiedenis bekend blijven. Slechts op één dag heeft het echt geregend (6 febr.). In totaal werd op het proefbedrijf "Scheldemonden" ge registreerd slechts 5 mm. neerslag, al moet direct worden erkend, dat jachtsneeuw moeilijk kan worden opgetekend. Op alle 29 dagen van deze xnaand is de thermometer beneden het nul punt geweest. De laatste dagen al leen 's nachts, maar in de nacht van 1 op 2 februari vroor het al direkt 15% graad. De eerste 14 da gen van de maand kwamen toen temperaturen voor van 6 tot 8 gra den, maar in de tweede helft van de maand kwamen weer regelma tig temperaturen voor van 12 tot 15 graden. De normale hoeveelheid neerslag voor februari is 39 mm. Een anker dreef voorbij Velerlei zaken kan men gewoon lijk in de Zeeuwse stromen zien drijven, maar dat een anker drijft is waarschijnlijk nog niet dikwijls voorgekomen. Toch werd, vastge vroren in een ijsschots van plm. 20 m2., deze week dit wonderlijke schouwspel voor de wal te Bruinis- se geconstateerd, en daar een anker toch altijd een waardevol voorwerp is, besloot de heer J. Otte met zijn tankbootje van de Gulf te proberen dit anker te bergen. Dit gelukte: na enige manoeuvx-eren kon de ijs schots worden achterhaald en met anker en al naar de haven van Bruinisse worden gesleept. De heer J. Otte maakte zich eer der deze week verdienstelijk met het ijsvrij maken van de haven, door de kompakte ijsmassa die zich daar had gevormd, zoveel mogelijk te breken. KERKNIEUWS Beperking godsdienstonderwijs in oost-DuitsIand Het oost-Berlijnse stadsbestuur heeft godsdienstonderwijs verbo den voor de onderwijsinstellingen die na de lagere school komen. In de desbetreffende verordening staat, dat godsdienstonderwijs op houdt met de laatste klas van de lagere school. Bovendien mag het godsdienstonderwijs op de lagere scholen niet eerder gegeven wor den dan twee uur na het beëindi gen van de in de cursus opgenomen lessen. Veelal betekent dit, dat de leerlingen, die het godsdienstonder wijs volgen, nogmaals naar school moeten komen. Verder is verboden, dat de loka len voor dit „bijzondere" onderwijs versierd wox-den. SPORT VOETBAL K.N.V.B. RWB I-Zierikzee I Voor zondag a.s. is de, reeds enige malen uitgestelde, ontmoeting R. W.B. I-Zierikzee I vastgesteld. Het elftal van Zierikzee I is als volgt samengesteld: A. Hage d.;,A. Ros sen en J. Raap a.; B. de Zeeuw, C. M. van Aken en C. Verwest m.; J. Kouijzer, C. Krello, J. Stoel, G. Koster en D. den Boer v. Daar bei de ploegen in enige weken niet ge speeld hebben valt over de uitslag weinig te voorspellen. Als alle Zie- rikzeespelers zich ten volle geven mogen zij zeker niet kansloos wor den geacht, al hebben de Waalwij- kers het voordeel van eigen terrein. Rcnessc I-oud Zierikzee I spelers Zondagmiddag speelt het eerste elftal van Renesse op het terrein aan de Laone een vriendschappe lijke wedstrijd tegen een elftal, sa mengesteld uit oud-Zierikzee I-spe lers. Daar de thuisklub uitkomt met haar kampioenselftal mag een mooie spannende wedstrijd worden verwacht, die bij gunstig weer ze ker goede belangstelling zal trek ken. DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 24. „Prins Balthazar!" roept Aiglon verwonderd uit, „ik dacht u eerst in mijn burcht te ontmoeten". Als antwoord wenkt de ruiter hem met een bevelend handgebaar naderbij te komen. Haastig drijft de roofridder zijn paard over het smalle i-otspad en zodra hij de ander bereikt heeft, beginnen beide mannen op gedempte toon een gesprek. „Dus toch Balthazax-", mompelt Aram grimmig, „dat is dus zijn dank voor mijn gastvrijheid." Broek, de wapensmid, laat een verachtelijk gesnuif hox-en. „De schurk!" gromt hij, „in mijn hele leven heb ik nog geen stap buiten ons goede koninkrijk gezet, maar als dat galgenaas nog eens koning van Napels mocht worden, dan poetst Broek de plaat!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6