De inkomsten van ex-krijgsgevangenen Landbouwers op Schouwen-Duiveland moeten tijdig arbeiders aanvragen DE ONVERBREEKBARE BAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 3 MAART 1956 No. 17909 ZIEB1K7.EE Amsterdam hielp Schouwen-Duiveland Hulpverleningsbedrag van f 500.000 ging er door zonder diskussie Hulpverlening „van de wieg tot het graf" Slot. In de vergadering van de gemeen teraad van 4 februari '53 deed het kollege het voorstel om f 500.000 be schikbaar te stellen ten behoeve van de bestrijding van uitgaven verbonden aan de hulpverlening aan de door de watersnood geteis terde gebieden, welk voorstel door de raad eenstemmig zonder dis kussie werd aanvaard. Met een bezoek van burgemees ter d'Ailly aan de kommissaris der koningin in de provincie Zeeland, kort na de ramp, is de feitelijke hulpverlening begonnen en als eer ste daad werd gestart met het zen den van motorpompen met bedie nend personeel naar Zonnemaire om deze drooggebleven gemeente te vrijwaren van het doorsiepelen de water der aangrenzende over stroomde polders. Dank zij deze di- rekte hulp is aan het bouw- en wei land van Zonnemaire nauwelijks schade toegebracht. Onmiddellijk hierna werd een motorschuit met bemanning naar Kerkwerve gezon den om behulpzaam te zijn bij het bergen van landbouwmachines e.d. en hiermee was het begin van de hulpaktie gevormd, welke zich op velerlei terrein over ruim twee ja ren zou uitstrekken. Het zou ondoenlijk zijn om al de objekten van hulpverlening in 1953, 1954 en 1955 - nog gevolgd door talloze anderen - te omschrijven. We merken alleen op dat de hulp verlening zich heeft uitgestrekt van de wieg (kraamverzorgsters) tot het graf (herstel van begraafplaatsen) en dat niet alleen hulp in materiële zin werd geboden doch ook op an der terrein, nl. dat van ontspan ning en rekreatie. Tal van ambte naren van vele diensten zijn op het eiland te werk gesteld geweest. De verstandhouding tussen bevolking en de te werk gestelde Amsterdam mers was steeds bijzonder hartelijk en de geboden hulp werd hogelijk gewaardeerd. Dank zij de mede werking van grote bedrijven werd in hun vakantiehuizen gelegenheid gegeven aan vrouwen en kinderen enige tijd rust en verpozing te vin den, uitstapjes voor schoolkinde ren en ouden van dagen werden georganiseerd, terwijl zelfs een Amsterdams draaiorgel een week De stichting tot Opeising Mili taire Inkomsten van Krijgsgevan genen 1942-1945 (OMINK), is in ho ger beroep gegaan van het vonnis, uitgesproken door het gerechtshof in Den Haag tegen de Staat der Nederlanden. In dit arrest werd het vonnis van de rechtbank te 's Gravenhage bekrachtigd. De stichting had betaling van de achterstallige inkomsten van mili tairen van de K.N.I.L. gedurende de Japanse bezetting geëist. Deze eis werd evenwel niet toegewezen. lang een Amsterdamse sfeer op het eiland bracht. Tot de ontspanning kan ook gerekend worden de finan ciële hulp welke Amsterdam bood bij het inrichten en de bouw van een verenigingsgebouw in verschil lende gemeenten en sportterreinen, terwijl voorts financiële steun ge boden werd bij herstel van kerken, bouw van kleuterschool, tuinaan leg bij het ziekenhuis te Zierikzee e.d., terwijl bemiddeling van Am sterdam bij het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen geleid heeft tot de bouw en in richting van enkele scholen in het rampgebied. Op 18 oktober 1955 kwam de gemeenteraad-van Am sterdam voor de tweede maal op Schouwen-Duiveland, ditmaal om de hulpverlening af te sluiten. Schouwen-Duiveland is de 'ge volgen van de ramp nog niet geheel te boven doch het eiland is weer een veilige woonplaats geworden en bovendien zijn de levensomstan- digheden verbeterd. Het mag Am sterdam tot vreugde en voldoening stemmen ,tot deze resultaten te hebben bijgedragen. Februarimaand was exorbitant koud Nooit zo sinds 1706 Het K.N.M.I. deelt mede: De gemiddelde temperatuur van de afgelopen maand februari be droeg te De Bilt 6.7 graden Cel- cius tegen 2,3 graden normaal. Een zo koude maand februari was sedert 1706, het eerste jaar waar van waarnemingen bekend zijn, nooit eerder voorgekomen. Tot nu toe was februari 1855 het koudst geweest met een gemiddelde tem peratuur die 5.7 graden bedroeg. De afgelopen maand heeft dit re cord dus niet minder dan een halve graad omlaag gebracht. De gemiddelde temperatuur van de drie wintermaanden december, januari en februari tezamen geno men, bedraagt 0.0 graden tegen 2.2 graden normaal. Een zo koude winter was sedert die van 1946/47 niet meer voorge komen. December was ruim twee graden zachter dan normaal en janauri fhaar heel weinig zachter dan gemiddeld het geval is. Dit overschot aan warmte is door fe bruari dus in een aanzienlijk tekort gewijzigd. In De Bilt scheen de zon gedu rende 203 uren tegen 175 uren nor maal; er viel 212 mm regen, het geen eveneens meer is dan de nor male hoeveelheid, die 174 mm be draagt. Luguber schoonheidsmiddel Onder de Japanse vrouwen is veel vraag naar een nieuw schoonheidsmiddel, dat voor namelijk uit menselijk bloed bestaat. Het middel zou rim pels wegnemen en vrouwen van middelbare leeftijd „ja ren jonger maken". Er is een handel in mensenbloed ont staan, dat vooral door werk lozen en studenten beschik baar wordt gesteld. De overheid ziet dit met be zorgdheid aan, maar er is nog geen wettelijke bepaling ge vonden die er een einde aan kan maken. Groep uit Stqvenisse naar hier? Nu de tijd weer is aangebroken dat de nodige voorzieningen moe ten worden getroffen voor de zaai- periode, ls daarmede tevens de vraag actueel geworden: hoe zal het dit jaar met de arbeidsvoor ziening gaan? Het is moeilijk om daarop nu reeds een antwoord te geven, maar wel kan worden gezegd, dat ook op dit punt het nodige kan wor den verricht om de moeilijkheden tot het uiterste te beperken. Voor al in de gebieden waar zich regel matig een tekort aan arbeidskrach ten voordoet, moet thans worden nagegaan hoe groot dit tekort ver moedelijk zal zijn, opdat al het mo gelijke kan worden gedaan om ar beiders van elders in te schakelen. Zo is er bv. een redelijke kans dat een groep arbeiders uit Stave- nisse en omgeving bereid zal wor den gevonden om een geheel sei zoen op Schouwen-Duiveland te gaan werken. Met een aantal werk gevers is reeds contact opgenomen en het laat zich aanzien dat over en weer voldoende animo aanwezig is om een aantal arbeiders fyoor een geheel seizoen aan de betref fende bedrijven te binden, waar mede zowel de werkgevers als de werknemers zijn gediend. Op deze wijze kunnen veel moeilijkheden worden voorkomen. Werkgevers in Schouwen-Dui veland die tot op heden geen ar beiders hebben aangevraagd en als nog van deze regeling gebruik wil len maken, kunnen zich hiervoor opgeven bij de Plaatselijke Com- BAKERPRAATJES „Zo", zei tante Eulalia, „is dat nu de stamhouder? Hoe oud is hij?" „Tien maanden tante", was het antwoord van het jonge vrouwtje. „Jij ziet er niet zo best uit, wat scheelt er aan?" informeerde tante. De jonge vrouw zuchtte. „Dat komt dooi- Jantje", verklaarde zij somber. Hij is natuurlijk een schat, maar hij is zo ongezeggelijk en las tig en weerspannig, dat ik me geen raad weet. Aan tafel wil hij niet eten en als ik hem in zijn bedje leg, wil hij niet slapen. Elke avond is er het grootste spektakel. De dokter zegt dat hij niets mankeert en zo gezond is als een vis. Ik weet heus niet wat ik beginnen moet, Jantje maakt me doodmoe. Ik eet slecht, ik slaap slecht en ik ben toch zo verschrikkelijk zenuwach tig geworden! Dat komt allemaal, doordat ik voortdurend in angst zit over hem. Ik kan er'niet tegenop!" Tante Eulalia schudde energiek het grijze hoofd. „Jij moet niet pro beren dat arme schaap de schuld te geven van iets, dat je aan jezelf te wijten hebt!" sprak ze bestraf fend. De jonge vrouw hapte naar adem. .Is het soms m ij n schuld, dat Jantje zo onmogelijk is?" Meer dan vijftig Deense vissers werden van het i?s in het Kattegat gered tijdens een grootscheepse reddingsactie, die echter aan vier red ders het leven kostte. De hengelaars werden van de kust afgesneden doordat een ijsbreker tussen hen en de vaste wal voer. - Op de bovenste foto zien we een helicopter opstijgen op weg naar de hengelaars. Op de onderste foto wordt een van de onfortuinlijke hengelaars in veiligheid gebracht. De sfeer „Natuurlijk", knikte tante Eula lia. „Babies hebben een soort zesde zintuig, een overgrote gevoeligheid voor geestelijke temperatuur en sfeer. Jij zit je zo belachelijk op te winden over alles, wat er wel eens zou kunnen gebeuren (en wat voor het grootste deel natuurlijk nooit zal gebeuren!), dat je een sfeer van onrust, angst en zenuw achtigheid uitstraalt. Dat staat als een onzichtbare wolk om je heen en zonder het te weten en zonder het te willen zeggen, doe je je kind daar kwaad mee. Hij reageert er prompt op, op de enige manier die voor hem mogelijk is. Dat arme wurm voelt zich onbehagelijk en een kind, dat zich nog niet goed kan uiten, verweert zich door schreeuwen en tegenspartelen. Nu moet je eens goed luisteren: het is niet z ij n schuld, dat jij je zo af schuwelijk voelt, maar het is jouw schuld, dat hij zo lastig en onge durig is. De stakker is zenuwach tig, kribbig en ongelukkig in de be dorven geestelijke sfeer, die jij met je malle angsten en je gebrek aan zelfbeheersing om hem heen schept. Je mag hem lichamelijk nog zo goed verzorgen - zo lang als je hierin geen verandering brengt, zo lang doe jij je kind schromelijk te kort. Beheers je, wees dankbaar, rustig en blij met zo'n gezonde pracht baby en dan zal je zien, dat hij ook rustig en normaal wordt." De jonge vrouw was woedend en heimelijk schold ze tante Eulalia uit voor akelige ouwe bemoeial, maar, nadat het bezoek was ver trokken, dacht zij nog eens na over de terechtwijzing en zij besloot het te proberen, al was zij er van over tuigd dat het toch niets zou geven. Maartante Eulalia kreeg voor honderd procent gelijk! Driewerf helaas Niettegenstaande alle moderne vooruitstrevendheid en alle boeken en cursussen over babyverzorging, zijn er altijd nog ontelbare moe dertjes zo als deze jonge vrouw. Driewerf helaasstaat er niet altijd een nuchtere, wijze tante Eulalia klaar, om haar eens eventjes uit de droom te helpen: de droom, dat zij het allemaal zo opperbest doet en dat zij het ongeluk heeft zo'n lastig kind te hebben. Een normale gezonde baby, die een uitstekende verzorging geniet, behoeft niet zo driftig en lastig te zijn als deze Jantje. De meesten onzer zijn druk in de weer met de materiële zorgen en behoeften, dat wij aan het geestelijk element nau welijks aandacht besteden en toch is ook dit van overwegend belang. Het kleine' kind, dat zich noch verweren, noch uiten kan, leeft veel meer dan de kleuter of het grotere kind in de sfeer van de moeder. De moeder is zijn wereld en zijn alles en als in die wereld angst en on rust de boventoon voeren, dan on dervindt het kind daar onmiddel lijk de terugslag van. Dat is geen sprookje maar een zeer reële waar heid en het is op die waarheid, dat het populaire gezegde berust: „Het kind zuigt het met de moedermelk van de moeder af." Laat 'm schreeuwen Nodeloos piekeren en tobben is te allen tijde uit den boze, maar in de onmiddellijke nabijheid van een zuigeling is het niet minder dan ge vaarlijk. De moeder, die „niet- kan-hebben" dat haar zuigeling schreeuwt, omdat hij welles-wat kon-hebben, die moeder stelt zich kinderachtig aan. De ervaren kinderverzorgster kan dadelijk horen of een kleintje huilt omdat hem iets mankeert, of om dat hij zijn longen wil oefenen. Voorlopig is dat het enige dat hij kèn doen, laten we dat niet ver geten! Een oude kraamverpleegster zei eens lachend tegen een overbe- zorgd moedertje: „Lóót u hem toch, het is zijn wandeluurtje.'" Als men zich heeft overtuigd, dat er Jteen onraad is, geen bij of wesp, geen speld die prikt, niets dat knelt of schrijnt, dan is het geboden de kleine schreeuwlelijk rustig te laten huilen, want o wee - zodra hij in de gaten krijgt dat dit een middel is om zijn zinnetje te krijgen, ls de klok van zijn opvoeding meteen een flink stuk teruggezet! Het 'is een verkeerd idee, dat de opvoeding begint met de school jaren: de opvoeding begintIN DE WIEG Amy Groskamp ten Have. (Nadruk verboden). In de afgelopen tien dagen zijn in Zwitserland meer dan vijf tigduizend griepgevallen gesigna leerd, waaronder verscheidene met dodelijke afloop. De uitwerking dei- epidemie doet zich onder meer ge voelen in een afgenomen bedrijvig heid in talrijke sectoren van het Zwitserse handels- en bedrijfs leven. misfies, de districtssecretaris of rechtstreeks bij het secretariaat van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, Grote markt 28a te Goes. Ook voor andere gebieden kan een dergelijke regeling worden getroffen, mits er vol doende interesse bestaat en de aanvragen tijdig worden inge diend. De praktijk heeft nu eenmaal ge leerd, dat men met een regeling als hiervoor weei'gegeven, niet moet willen beginnen als het werk reeds aan de gang is. De arbeiders zijn dan niet meer beschikbaar. Aanvrage^ kunnen worden inge diend bij de Plaatselijke Commis sies, die de nodige gegevens ver zamelen en deze aan eerder ge- nomd adres doorgeven. Met medewerking van het dis trictsbureau voor de Arbeidsvoor ziening in Zeeland kan, op grond van de tussen de directie voor de Arbeidsvoorziening en het Land bouwschap getroffen regeling, te gemoet worden gekomen in de kos ten van vervoer, huisvesting, reis- uren e.d., zodat de extra kosten tot het uiterste worden beperkt. Deze regeling is er in het bijzon der op gericht, om, middels subsi diëring van reeds genoemde kos ten, landarbeiders voor langere tijd van werk te voorzien, op bedrijven die, door bijzondere omstandighe den, zelf niet in de gelegenheid zijn om arbeiders uit eigen omge ving aan te trekken. Het gaat in deze in feite om aanvulling van de vaste kern die reeds op de bedrij ven aanwezig is. Daarnaast bestaat de mogelijk heid dat, bij eventuele tekorten in de topperioden, colonnes worden ongezet. Deze colonnes bestaan echter practisch uit ongeschoolde arbeiders, zodat het aanbeveling verdient om te trachten goede landarbeiders voor langere tijd te werk te stellen. Op dit terréin kan veel gebeuren mits, en dit kan met niet genoeg nadruk worden gezegd, de aanvra gen tijdig worden ingediend. Tijdig betekent n u LAND- EN TUINBOUW Uitvoer van land- en tulnbouw- produkten in 1955 Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de uitvoer van land en tuinbouwprodukten in het vierde kwartaal van het vorige jaar 1086 miljoen gulden tegen 1004 miljoen gulden in het overeenkomstige kwartaal van 1954 (-f- 8 Het aandeel van de landbouw in de totale Nederlandse uitvoer daalde van 39 tot 38 °/o verge leken met het overeenkomstige kwartaal van 1954. In 1955 bedroeg de totale waarde van de uitvoer van land- en tuin bouwprodukten 3704 miljoen gul den tegen 3443 miljoen gulden in 1954 (-f 8 Het aandeel van de landbouw in de totale uitvoerwaarde in 1955 be droeg 36 tegen 38 in 1954. KERKNIEUWS De stiuatie van de kerk in de Sowjet-Unio De metropoliet van Moskou, Ni kolai heeft op een persconferentie is Oslo verklaard, te willen spre ken over de kerk in de Sowjet- Unie of over vredeswerk, doch, als niemand hem daartoe uitnodigt, zich te zullen beperken tot het be zichtigen der Oslose bezienswaar digheden. De metropoliet vertelde dat de Russisch-orthodoxe kerk is inge deeld in 72 bisdommen met meer dan 20.000 kerken en 35.000 pries- ters. Aan de twee theologische fa culteiten en acht seminaria, waai de priesteropleiding wordt gegeven, is nooit gebrek aan studenten, aldus de metropoliet. Politiek en economisch is de kerk onafhankelijk van de staat. Op de scholen wordt geen godsdienston derwijs gegeven, maar er wordt geen druk uitgeoefend op jongelui die priester wensen te worden. Op een vraag of de kerk in de Sowjet-Unie de zaak der vervolg den en verbannenen verdedigt, ant woordde de metropoliet „dat in zijn land niemand op grond van zijn godsdienstige overtuiging vervolgd wordt". LAND- EN TUINBOUW Wetenschapsmensen worden de aardappelmoeheid de baas Goede resultaten reslstentieveredeling Het ziet er naar uit, dat binnen afzienbare t(jd de aardappelmoe heid volledig zal zjjn overwonnen, aldus een mededeling in het jaar boek 1954/1955 van de Planten- ziektenkundige dienst te Wagenin- gen. Wetenschappelijke onderzoe kers van verscheidene landbouw kundige instellingen hebben zich de laatste jaren intensief bezig gehou den met het zoeken naar doeltref fende methoden tot bestrijding van de aardappelmoeheid. Dr. ir. M. Oostenbrink, hoofd van de afdeling diagnostiek van de Plantenziektenkundige Dienst, zei dat de resistentieveredeling veel belovende resultaten te zien heeft gegeven. De onderzoekers van het Insti tuut voor de veredeling van land bouwgewassen en de Stichting voor plantenveredeling, zijn zeer opti mistisch. Men beschikt reeds over enkele duizenden aardappelplanten die resistent zijn tegen de aard appelmoeheid. Deze planten zijn verkregen dooi- herhaalde kruisin gen van wilde aardappelrassen uit Zuid-Amerika met hoogproduk- tieve cultuurrassen. Eer men echter de telers van dit resistente poot- materiaal kan voorzien, kan er nog wel een zestal jaren verstrijken. De planten moeten nl. via de knollen worden vermeerderd. FEUILLETON. 25 door MAARTJE ZELDENRIJK ,Leuk. Was haar man er niet?" ,Ze is ongetrouwd gebleven. Daarom misschien ontzettend preuts Het heeft nog heel wat voeten in de aarde gehad, vooraleer ze er in toe stemde met mij ergens wat te gaan drinken en te eten. Ik heb haar nog uitgenodigd om samen naar de bioscoop te gaan, maar dat wilde ze beslist niet. Dat hoorde niet, zei ze, wanneer een getrouwde man met een andere vrouw uitging". „Nou, helemaal ongelijk heeft ze niet". „Dus, dat zou jij niet goed ge vonden hebben". Ze haalde haar schouders op. „Onzin, Jaap, dat bedoel ik niet. Als het een oude schoolvriendin is, zou het me niets kunnen schelen. Je bent tenslotte geen kind meer". „Tja, jij houdt niet van uitgaan. Als je meegegaan was, zouden we samen in Amsterdam wat aan de boemel hebben kunnen gaan. Aan gezien jij er echter niet was, heb ik me een paar uur vermaakt met Elsje Voortman, zie je?" Ze lachte. „Ik kan je geen onge lijk geven. Stel je eens voor, dat ik ook meegegaan was naar dat feest: dubbel reisgeld en misschien nog uit in AmsterdamDat is toch zonde van het geld". „Klets niet, Gré. Het hoeft bij ons gelukkig niet van de armen af. En als jij meegegaan was, zouden we met de wagen gereisd hebben". „Benzine kost ook geld. „Liefje, neem nu eens van je man aan, dat wij in zo'n geval niet op een paar tientjes behoeven te kij ken, gelukkig. Wat gaan wij nu he lemaal uit, zelden of nooit". „Dat hoeft toch ook niet? We hebben een mooi huis, radio, boe kenwat wil je nog meer?" Hij zuchtte. „Liefje, een man wil ook wel eens wat anders. Laat ik je vertellen, dat het me verbazend goed heeft gedaan, dat ik er ten minste eens één dag helemaal uit was. Dat is een soort verfrissing". „Ik heb er niet het minste be zwaar tegen, dat je zoiets vaker doet, dat weet je wel. Per slot van rekening moet je hard werken en dan heeft een mens op z'n tijd ont spanning nodig". „Zo? En jij doet zeker de hele dag niets, hé?" „O, ik heb er geen behoefte aan. Ik ben al tevreden, als alles in huis reilt en zeilt, zoals het moet gaan. Een vrouw is in haar element in haar huis". „Ik zou wel wensen, dat je eens wat minder in je element was, Gré" „Neem mij nu maar, zoals ik ben" „Nog bijzonderheden?" „Kees is vanmorgen even ge weest". Z'n gezicht betrok. „Zo? zeker weer het oude liedje? Geld nodig". „Hij heeft een baan gekregen in Delfzijl, op een werf of zoiets. Moet maandag beginnen, maar heeft geen enkel behoorlijk pak. Ik heb hem geld gegeven om een nieuw kos tuum te kopen". „Zal mij benieuwen of hij het in derdaad gedaan heeft. Ik zal er geen woorden meer over vuil maken; je weet, hoe ik over Kees denk. Die broer van jou is altijd te beroerd geweest om te werken. Je kunt ge rust van mij* aannemen, dat hij min of meer de schuld is van de onder gang van je vader's fabriek, die ternauwernood nog voorkomen kon worden Ze wuifde met haar hand. „Dat refrein heb ik tot in de treure al van je gehoord. Ik weet het wel en ik ben het met je eens, dat vader en moeder altijd veel te toegevend voor hem geweest zijn. Maar Kees blijft toch mijn broer en ik kan hem toch niet helemaal aan zijn lot overlaten". „Gré, nu moet je toch eens de inconsequentie begrijpen van je re deneringen. Met mij uitgaan vind je zonde van het geld. Maar om Kees af en toe geld te geven, dat beschouw je als een soort zuster- plicht. Heb je nog steeds niet door, dat hij een bodemloze put is? Een flink pak slaag moest hij eens heb ben. Dat was beter". „Tja, daarover hebben we al zo vaak gesproken. Jij hebt nu een maal een hekel aan mijn broer". „Ik heb een hekel aan alle men sen, die trachten op andere te pa rasiteren, zie je? We moeten alle bei hard werken om vooruit te ko men. Ik heb Kees meermalen aan geboden bij ons in de fabriek te komen werken. Maar daar bedankt meneer voor. Hij wil geen knecht zijn bij zijn zwager". „Nu ja, dat is toch wel enigszins te begrijpen? Per slot van rekening is hij ook min of meer mede-eige naar". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5