Shagrëtta 4 smaken Waarom juist Jungschlager? „Oosterlands Kolenfonds" zorgde in 1955 weer voor brandstofvoorziening ONTSTELLEND FEIT Bezoekersvisum mr. van Empel niet verlengd Naar aanleiding van een weige ring van de Indonesische regering om het bezoekersvisum van de Ne derlandse advocaat mr. van Empel te verlengen, heeft de woordvoer der van het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag eraan herinnerd, dat de Indonesische rech ter - hoewel hij mr. van Empel niet als verdediger wilde aanvaar den - uitdrukkelijk had verklaard er geen enkel bezwaar tegen te hebben, dat de heer van Empel mevrouw Bouman zou adviseren en dat hij desgewenst de zittingen kon bijwonen. Ondanks dit standpunt van de rechter, achter wie de Indone sische regering zich bij vroegere gelegenheden placht te verschuilen, bestaat de Indonesische regering het thans verlenging van het visum te weigeren, hoewel vaststaat, dat de pleidooien in de zaken Schmidt en Jungschlager niet vóór de ex piratie van het visum van mr. van Empel (11 maart) gereed kunnen komen, aldus de woordvoerder. De Nederlandse regering vestigt de aandacht op het ontstellende feit, dat mevrouw Bouman thans ook nog deze juridische hulp wordt ontzegd, aldus besloot hij. MAASTRICHT. Twee meisjes van elf jaar uit Amstenrade, E. V. en V. H., hebben woensdagmiddag, nadat zij de nutsschool te Treebeek hadden verlaten, een avontuurlijke wandeling gemaakt naar Gulpen. De ouders deden intussen aangifte bij de politie, die de meisjes om twaalf uur 's nachts thuisbracht. De blijkbaar avontuurlijk aange legde jongedames hadden deels ge lopen en deels gelift en waren ten slotte in Gulpen terecht gekomen, waarna men 's avonds de plaatse lijke politie waarschuwde. Stad en Provincie ZIERIKZEE Prov. Stoombootdienst Hervat gedeeltelijk de diensten Van vriydag 2 maart af hebben de provinciale stoombootdiensten de dienst op het veer Zierikzec- Katseveer gedeeltelijk hervat. Ge varen wordt volgens het volgende schema: Vertrek Zierikzee: 7 uur, 10 uur, 13 uur en 16 uur. Vertrek vah. Katsevéer ongeveer anderhalf uur later. Ouderavond openbare lagere school Donderdag werd door de open bare lagere school een ouderavond belegd in „Concordia"? De heer M. de Regt - voorzitter van de ouder kommissie -..kon een flink aantal bezoekers verwelkomen. Op deze avond is er propaganda gevoerd voor het schoolfonds. Dit school fonds bestaat uit vrijwillige bijdra gen van de ouders, en neemt die kosten voor zijn rekening, welke niet op de gemeente verhaald kun nen worden, zoals Sint Nicolaas- feesten e.d. Naast de normale bij drage in mei, werd besloten een extra bijdrage van de ouders te vragen voor het komende Sint Ni- colaasfeest. Voor de handenarbeid- kursus bestaat grote belangstelling, gezien het aantal deelnemers dat 44 jongens en 48 meisjes bedraagt. Hierover en over de a.s. zomer- schoolreis sprak de heer Breetvelt. Dr. Schilstra hield een causerie over het ontstaan schoolartsen- dienst. De noodzakelijkheid van schoolartsen, bestrijding van be smettelijke ziekten en de schoolhy- giëne werden belicht. Voorts brak dr. Schilstra een lans voor het ver- strekken van melk aan de leerlin gen. Dit hééft de bijzondere aan dacht, ook van de gemeente en in de nabije toekomst zal hierin voor zien worden. BURGH Burg. stand en loop der be volking over februari 1956. Geboren: 10 Adriana Krina, d. v. K. Bauwmann en J. H. Slaager. Ingekomen: 3. Johannis A. Mol en echtgenote van 's-Heer Arends- kerke; 18. Jan L. Boot en echtge note van Haamstede; 24. Leendert C. de Jonge en echtgenote van Kerkwerve. Vertrokken: 20. Cornelis Boot en gezin naar Haamstede; 20. Pieter- nella den Herder naar Haamstede; 23. Jeannette M. de Oude (wed. Vis) naar Haamstede. OOSTERLAND De toestand van de vogels Eerder vermeldden wij, dat de toestand onder de vogels rond de gemeente niet zo best zou zijn. Waarnemers zijn intussen wel tot andere conclusies gekomen. In elk geval is de voedering door de werk groep van de dierenbescherming, in samenwerking met de politie, tot zijn recht gekomen. De grootste aantallen konden hierdoor - vol gens de jongste ervaringen - in le ven worden gehouden. Een woord van dank voor dit werk is stellig op zijn plaats. Ingezonden mededeling De een houdt van AMERI CAN, de ander van VIRGI NIA, nummer drie rookt graag HALFZWAAR en num mer vier ZWAAR. Al die smaken zijn op z'n best bij SHAGRËTTA - de veredelde sigarettentabak! Shagrëtta smaakt beter! Barbertje moet hangen Drang tot haat en amok in Indonesië Geheel Nederland verkeert in in tense spanning omtrent het lot van de Nederlander Leon Jungschlager, die op beschuldiging van rebellie tegen de staat Indonesië te Dja karta gevangen zit en tegen wie de doodstraf werd geëist. De wijze waarop het proces tegen deze be klaagde werd gevoerd is een aan fluiting van elke vorm van recht. Wij behoeven hierbij slechts te wij zen op bekende en bewezen feiten, zoals daar zijn: het martelen van gevangenen om getuigen a charge te creëren. Het smeden van een moordcomplot tegen de verdediger mr. Bouman om deze uit de weg te ruimen, aangezien hij te veel van de ineengezette intrige te weten is ge komen en niet schroomde dit open baar te maken. De gehele gang van zaken riekt naar nazi- en commu nistisch systeem, waarbij geen sprake is van rechtspleging, doch eerder van rechtsverkrachting met als doel bepaalde politieke doel einden na te streven. Ongetwijfeld zal men zich afvra gen, waarom juist Leon Jung schlager het slachtoffer van deze vuige vertoning moest worden en waarom deze gehele affaire zo op geschroefd werd door Indonesië. De verklaring is vrij eenvoudig. Leon Jungschlager is een trouw ■dienaar geweest van de Nederland se zaak, hij was militair in het voormalig Nederlands Oost-Indië. Na 1945 werd hij daar chef van de Nafis, de benaming van de Neder landse inlichtingendienst. Zijn taak was het met zijn manschappen in lichtingen te verzamelen, zodat de Nederlandse burgerlijke en mili taire overheden op de hoogte ble ven van de ondergrondse aktivitei- ten van het bendewezen, rebellen en moordcommando's, die het voor zien hadden op leven en eigendom van blanken en de rustige Indone- siche bevolking. Wij weten allen hoe moord, roof, brandstichting en plundering aan de orde van de dag waren in die tijd en hoe het bendewezen hoogtij vierde. Zich verschuilend achter allerlei mooie nationalistische leu zen vermoordden en beroofden ex tremisten onschuldigen. Gehele kampongs, mannen, vrouwen, kin deren en grijsaards werden op die manier afgemaakt en de bendele den spekten hun zakken met het geroofde. Niet voor niets heeft Ne derland tweemaal tot een politiële aktie moeten overgaan om te trach ten orde en rust in Indië te her stellen. Het was de inlichtingendienst, die trachtte zoveel mogelijk over doen en laten van deze benden te weten te komen om op die manier te wa ken voor het wel der bevolking en de autoriteiten in staat te stellen deze benden onschadelijk te maken. De wraak gekoeld Vele extremisten zagen in Leon Jungschlager hun grootste vijand, want was hij het niet die met zijn organisatie verschillende van hun moord- en roofplannen verijdelde? Toen na de souvereiniteitsover- dracht Indonesië een leger nodig had, werden de militairen voor een groot deel gerecruteerd uit de voor malige benden, want zij beschikten over wapens en „ervaring". Op die manier werden de bendeleden le gale militairen en verschillende van hun hoofdmannen gingen be langrijke posities in het Indonesi sche leven bekleden. Leon Jungschlager verliet na de souvereiniteitsoverdracht de mili taire dienst en kreeg een burgerbe trekking als chef van de nautische dienst van de Koninklijke Neder landse Pakketvaart Mij. Helaas bleef hij in deze functie in Indo nesië en daarmee onder het bereik van zijn vroegere vijanden. De haatgevoelens van velen moesten bevredigd worden en zo werd 30 januari 1954 Jungschlager gearresteerd. Men wilde zich wre ken op Nederland dat verschillende rebellen, onder wie de huidige pre sident Soekarno, indertijd op Billi- ton gevangen had gezet en de oos terling weet zich te wreken. Jung schlager moest het slachtoffer wor den. Motief gezocht Daar Indonesië door zijn zwakke binnenlandse constellatie, waarbij verschillende groepen elkaar op le ven en dood bestreden, geen kans zag rust en orde in het onmetelijke gebied te handhaven, leiden vele groepen rovers nog een luxueus le ven. De onmacht als beschaafd land de orde te handhaven moest worden gecamoufleerd en dus verbloemde men eigen zwakheid door te bewe ren, dat deze benden georganiseerde rebellen zouden zijn, die trachtten de huidige Indonesische regering omver te werpen ^n daarbij wer den gesteund door Nederland. Jung schlager zou de man achter de schermen zijn. Een prachtige beschuldiging had den de Indonesiërs gecreëerd tegen hun vijand. Het mes sneed aan alle kanten tegelijk. Men verbloemde eigen onmacht, men beschuldigde Nederland, waarmede het toch al niet boterde, van heimelijke mede werking aan rebellie en men ving Jungschlager. Natuurlijk is een beschuldiging zonder bewijzen niets, maar daar kon de Bandoengse politiecommis saris Mohammer Endoch wel voor zorgen. Deze kunst had hij afgeke ken van zijn Japanse vrienden in de bezettingstijd. Hij verzamelde een aantal gevangenen, waaronder beroepsmisdadigers als Manoppo en Tamasoa en bewerkte hen om be paalde getuigenissen tegen Jung schlager af te leggen. Getuigenis sen passende in het kader van de beschuldiging. Martelingen Enkelen lieten zich zo door hem omkopen, voor geld en.de vrij heid. Anderen als Frits Baden, UI- mer en van Hulst niet. Maar een serie geslepen martelingen, als het achter een jeep meesleuren van een gevangene, het tot stikkens onder water houden in een Bandoengse vijver en nog veel meer van dat fraais zorgden er wel voor, dat Ba den en Ulmer door de. knieën gin gen en de verklaringen onderteken den. Van Hulst werd als gevolg van de doorstane martelingen krank zinnig en overleed in een gestidht. Na een jaar van voorbereidingen kon het proces op 17 januari 1955 aanvangen. We weten het allen, het werd één afgrijselijke leugen, want de dilettanten zagen geen kans de ze smerige comedie goed op te voe ren en de beschuldigende getuigen spraken elkaar op verschillende punten tegen. Bewezen rechtsverkrachtingen Mr Bouman wist de gehele intri ge, compleet met fotoeopieën van betalingsstaten, waarop de namen der kroongetuigen voorkwamen, te bewijzen. Het Indonesische „recht" dreigde tegenover de wereld een flater te slaan en dus beschuldigde men mr. Bouman van illegale ak- liviteiten om op die manier deze felle verdediger kwijt te rakkn. Men smeedde zelfs een plan om hem te vermoorden, waarvan de bewijzen in het Nederlandse wit boek over deze affaire zijn gepu bliceerd. Maar Indonesië was reeds te ver gegaan. Men kon niet meer terug zonder zijn reputatie te verliezen en dus zette men alles op alles, daarbij niet terugdeinzend voor de meest infame leugens en de schan daligste rechtsverkrachting. Bar bertje moest hangen, kost wat het kost en dit culmineerde tenslotte in de eis „doodstraf" tegen Leon Jungschlager, slachtoffer van haat en amokneigingen in Indonesië. Het is de plicht van Nederland ten koste van wat ook deze gerech telijke moord te voorkomen. (Nadruk verboden). Met het oog op de Amerikaan se waterstofbomproeven die op 20 april ongeveer zullen beginnen, zal in de Stille oceaan een „gevaarlijk gebied" van ruim 900.000 vierkante kilometer worden afgesloten, aldus heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie donderdag in Washington bekend gemaakt. Het gevaarlijke gebied zal tot eind augustus afgesloten blijven. De proeven, met zowel waterstof- al atoomwapens, zullen op de proef- terreinen van Eniwetok en Bikini worden gehouden. De Nederlandse 378 ton me tende motorboot „Kaap Falga" ver keerde vrijdagmorgen in de omge ving van het lichtschip „Breaksea", in het Kanaal van Bristol, in nood. Een reddingsboot bevond zich vrij dagmiddag in de nabijheid van de „Kaap Falga" terwijl ook een loods boot de motorboot vrijdagmorgen tot op twee mijl was genaderd. Wilde zwaan Veel vogels, die door de le den van de Sophia Vereeni- ging te Bruinisse naar huis werden meegenomen, omdat zij niet meer met hun soort genoten mee konden, konden uiteindelijk niet in het leven worden gehouden (meerkoe ten, eenden, meeuwen enz.), omdat zij al te veel hadden geleden. Een gunstige uitzon dering hierop maakt echter een éénjarige wilde zwaan, die door de heer M. Verspoor thans wordt verpleegd en die zienderogen opknapt van de geleden ontberingen. Opge vangen in de tramhaven, waar hij met een soortgenoot in het open water van de veerboot trachtte ,wat voed sel te krijgen, iets wat niet gelukte, maakt hy het thans uitstekend. Zijn soortgenoot kon het echter niet bolwer ken en deze overleed. De grote en voor deze streken zeldzame vogel trekt veel belangstelling. OOSTERLAND Reeds 65 jaar op de bres voor de leden Onder voorzitterschap van de heer W. Bakker vergaderde „Oos- terland's Kolenfonds". In een openings- en welkomst woord deelde de voorzitter mede, dat de vereniging thans reeds 65 jaar de belangen van de leden be hartigt en dat juist hierdoor het fonds een unieke plaats inneemt in de dorpssamenleving. Spr. roemde de samenwerking met de andere verbruikersvereni gingen op het eiland. Ook de Ned. Verbruikscoöperatie stelde alles in het werk om de brandstofvoorzie ning zo goed en zo voordelig mo gelijk te doen geschieden. Wat de leveranties in de toekomst betreft, kon spr. geen optimistisch geluid laten horen. Vooral de anthraciet- behoefte neemt hand over hand toe. Naar een ,,doe-school" Onderwijsvernieuwing leeft op de Christelijke school te Bruinisse Honderd-vier-en-dertig leerlingen bezoeken de school Woensdag werd in het ned. herv. verenigingsgebouw een ouderavond gehouden van de chr. school alhier. De opkomst der ouders was buiten gewoon groot en nadat een Psalm vers was gezongen, kon het hoofd der school, de heer C. Zwart, het welkom toeroepen aan een geheel gevulde zaal. De heer Zwart sprak vervolgens een openingswoord, dat hij ontleende aan Marcus 8 31- 38 en ging voor in gebed. Nadat enige leerlingen een ge dicht hadden gedeklameerd, iets wat tussen de verschillende pro grammapunten telkens zou worden herhaald, behandelde dhr. Zwart het afgelopen schooljaar. Gelukkig bleven zowel het personeel als de leerlingen voor verliezen of ernsti ge ziekte gespaard. De leerlingen die x-eeds lang ziek zijn, werden met een speciaal woord herdacht. Het aantal leerlingen dat de school bezoekt, bedraagt thans 134. In het nieuwe leei-jaar kwamen 20 nieu we leerlingen op school, 10 leerlin gen kwamen van elders, doch daar tegenover staat een vertrek van 28 leerlingen. Kan daaruit worden af geleid dat het chr. onderwijs op Bruinisse bloeit, de offervaardig heid voor het goede doel werd. on derstreept door de prachtige op brengst van de Unie-collekte. Door het behalen van de hoofd akte door de onderwijzer, de heer P. van Hall, bezit de school thans drie leerkrachten in het bezit van de hoofdakte. Waar voor spreker echter de tijd van scheiden weldra zal zijn aangebi-oken, dankte hij de ouders en het schoolbestuur voor het meeleven in vooxv en tegen spoed op Bruinisse ondervonden. Door de leerlingen der eerste klasse werden, onder leiding van mej. van der Kooy, enige zangspel-, letjes opgevoerd. De blokfluitlessen die door de onderwijzer, de heer van Hall, sedert enige maanden worden gegeven, bleken reeds tot goede muzikale prestaties op dit instrument te hebben geleid. Na de pauze hield de onderwijzer, de heer P. van de Woestijne, een referaat over de 19e eeuwse dich ter Isaac da Costa, dat van gedegen studie getuigde. „Onderwijsvernieuwing" De heer vah Hall hield een cau serie over „Onderwijsvernieuwing", waaruit bleek dat de vernieuwings gedachte ook te Bruinisse in de hoofden en harten van het onder wijzend personeel leeft. Tal van voorbeelden van ouderwetse on praktische sommen werden aange haald. Ook het uitwerken van grote deel- en vermenigvuldigsommen werd als onpraktisch naar de oude tijd verwezen. In de praktijk komt het aan op snel uit het hoofd te kunnen rekenen. De school moet van een zit-luisterschool, waarin de kindei-en zitten als opgeprikte vlindei-s, veranderen in een doe- school, waar de leerling door han denarbeid tot zelfwerkzaamheid komt. In plaats van de leerlingen vol te pompen met kennis, dient ook op de school meer aandacht te worden besteed aan de karakter vorming! In de eerste periode ver keert het kind in de zg. sprook- sfeer, deze wordt gevolgd door de Robinsonsfeer, waarin het kind van allerlei gaat ontdekken, om de laat- Daardoor is dit produkt moeilijk te verkrijgen en de leden zullen dus in de toekomst wel eens wat anders moeten accepteren, dan aanvanke lijk was besteld. Het bestuur zal echter trachten de leden zoveel mo gelijk ter wille te zijn. De secretaris, de heer P. Barend- se, las hierna het jaarverslag en deelde mede, dat de werkzaamhe den in '55 een gunstig verloop ge had hebben, 'en dat de gelevei'de brandstoffen over 't algemeen goed te noemen waren. Alleen drong spr. er op aan vooral zo mogelijk niet te lang te wachten met betaling, daar dit niet in het belang der ver eniging is. In 1955 werden omgezet 198 ton anthraciet, 89 ton eierko len en 45 ton briketten. De finan ciële commissie deelde bij monde van de heer J. Boogert Jz. mede, dat de omzet aan brandstoffen be droeg f 32.115,05 en dat het reser ve-kapitaal bedraagt rond f 4.000. De aftredende bestuursleden, de heren Joh. v. d. Have Jacz. en J. M. v. d. Werf wei'den bij acclamatie herkozen. In de commissie van toe zicht wei'd gekozen de heer Math. Bal Pz. In de rondvraag werden nog eni ge klachten geuit over het aanwe zig zijn van puf in de anthraciet. Volgens informaties is hier echter weinig aan te doen. Het bestuur vestigt de aandacht op de nieuwe syntetische anthraciet genaamd syntraciet, die zeer goed schijnt te voldoen. In zijn slotwoord dankte de voor zitter de administrateur, de heer Jac. v. d. Maas, voor zijn correcte boekhouding. Ook burgemeester Laurense woonde deze vergadering bij. AMSTERDAM. De Amsterdamse jeugdraad organiseert voor de derde keer een jeugdweek in de hoofd stad, die van 5 t/m 12 mei a.s. ge houden wordt onder de zinspreuk: „Jong Amsterdam leeft". Zondag middag 6 mei wordt de week ge opend met een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk op de Dam waar de voorzitter van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, ds. N. O. Steenbeek, zal spreken over: „Heeft het jeugdwei-k nog zin in deze maatschappij?". ste schooljaren te besluiten in' de sfeer van de heldenverering. Bij het onderwijs dient men met deze opeenvolgende perioden i-ekening te houden. Als goed voorbeeld, waarin dit alles in praktijk werd gebracht, werd de werkplaats van Kees Boeke genoemd. Verandeiln- gen die men wil invoeren, worden echter meestal afgeremd op de eisen van het middelbaar onder wijs, dat voor het toelatingsexamen nog eisen stelt die ontleend zijn aan de ouderwetse methoden, zoveel mogelijk kennis inpompen, aldus de heer Zwart, die zeide dit alles te onderstrepen. De voorzitter van het schoolbe stuur eindigde met dankzegging, nadat de Avondzang was gezongen. IJsklomppootmeeuw - Katse Neiging - Koeten- trouw - Primeur en Platonische Liefde Ook al dreigt het gevaar eentonig te worden, het is nu eenmaal zo dat de vogels stof blijven leveren tot schrijven. Er is allereerst nieuws over de „meeuw met de ijsklomp- poot". Dit dier heeft zich wonder lijk goed aangepast aan de mense lijke samenlevingEr is een dui delijke herkenning van de verzorg ster, er is een welwillend draaien met de kraaloogjes. Het dier laat zich gemakkelijk vatten en plast - als het zo uitkomt - de hele lieve dag in een kinderbadje rond. Eilandman gelooft niet dat meeu wen kunnen komen tot de katse neiging van het „kopjes geven", maar de meeuw draait dan toch maar met een eigenaardige hard nekkigheid met de kop, zodra zijn weldoeners in de buurt zijn. Voor opgesteld zij, dat het geen gewone huis-, tuin- of keukenmeeuw is. Het schijnt een uit Scandinavië af komstige stormmeeuw. De meerkoeten krijgen ook men selijke neigingen, naar uit Sirjans- land wordt gemeld. Daar was een meerkoet gevangen, die de - nu al bekende - goede verzorging kreeg. Het dier werd in deerniswekkende toestand opgenomen, maar warmte, beschutting en voedsel deden won deren. Eén dezer dagen werd het dier, in verband met de dooi, los gelaten, maar meerkoetlief bleek de vrijheid niet meer op prijs te stellen. Hy meldde zich opnieuw bij zijn gastheer, die besloot de koet voorlopig nog maar wat onderdak tc verlenen. Eilandman heeft nog niemand een wandeling zien maken met een meerkoet aan de riem, maar gelet op de bovenstaande er varingen, moet het die richting toch wel uit gaan. Er is een duide lijke ornitologische beïnvloeding van onze samenleving merkbaar en we kunnen waarlijk wel uit de voe ten met onze meerkoeten. „Seroos" had misschien de sneeuwklokjesprimeur, waarvoor Eilandman f 10 zou betalen (let op dit „zou" s.v.p.), maar een inwoner van Ellemeet heeft ook een wit priegelbloemetje in zijn tuin. Schou wen is dus behept met een typische lente-voorlijkheid, ondanks de strenge februari, die een poolwe- reld deed ontstaan, waarvan de ijzige restanten nog zichtbaar zijn. Intussen heeft Eilandman - en wie eigenlijk niet - alweer in de bulderende zuidwester gelopen, met de Schouwse regenvlagen in het gezicht. Het was een herkenning na GESPREKKEN VAN EILANDMAN een klimatologisch tijdperk, dat ons in feite minder vertrouwd is. Re gen en wind zijn de metgezellen uan het bestaan op het vlakste, hel winderigste en boomlooste eiland van de hele wereld. Deze soms ioel wat lastige karaktereigenschappen kunnen evenwel de liefde niet blussen, want voor Schouwen- Duiveland heeft die zoveel platoni sche kanten, dat de omstandighe den er niet veel meer toe doen. Ja, tante Schouwen-Duiveland heeft haar tanden verloren en - nu de vorst het heeft laten afweten - zal er weer hardgewerkt worden, aan het kunstgebit. Trouwens, er zijn nog wel meer kunstmiddelen, die moeten worden toegepast om toonbaar te worden, maar soit. De liefde ziet een beetje dieper en maakt een verzoening mogelijk (en meer) met de aan hel water ont stegen „vazze", waaroverheen de lenteluchten straks zullen buitelen als kinderen. Als de fee dan ook weer een kam heeft gehaald door de Westhoekse pruikebos, wel dan zal het waerachtig toel gaen". Zo iets moet men wel vasthouden in de pretentieloze na-dagen van de winter, met de velden kaal en de sloten nog vol ijs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2