DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederland en Indonesië ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbelaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don- derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Successes (max. 15 mm.) 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1839 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 6 Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. ZATERDAG 3 MAART 1950 «o. 17900 - 112a Jaoreoo* ZIERIKZEESCHE Wanneer men een luchtfoto met het ongewapend oog bekijkt dan kun nen de daarop aanwezige bijzonderheden gemakkelijk aan de aandacht ontsnappen, maar de foto-analyst identificeert ze met gemak. Boven staand zien wij een luchtfoto van een grote stad, waarvan de met een witte lijn omgeven rechthoek door een foto-analyst aan een nader onderzoek werd onderworpen. Hier zien wij een vergroting van de op de vorige foto wit om lijnde rechthoek. Wij herkennen daarop een tankstation, waar bij drie personenauto's en een vrachtauto geparkeerd staan. De linkervoorband van één van de auto's, een Pontiac Sedan 1948, wordt door een monteur verwisseld. De mogelijkheid om op deze wijze details op een luchtfoto te identificeren kan worden gebruikt bij de bepaling van de capaciteit van fabrieken en de functies van militaire installaties. West en Oost Voor een beperkte kring van Duitse journalisten heeft Bonds kanselier Adenauer van west- Duitsland het gebrek aan coördi natie in de politiek der westelijke mogendheden ten opzichte van de Sowjet-Unie betreurd. „Terwijl president Eisenhower prompt ze kere Sowjet-initiatieven verwerpt, worden de Sowjet-staatslieden voor een bezoek aan Engeland uitgeno digd. Tenslotte heeft de nieuwe Franse regering verklaard, dat zij het tegen Duitsland gerichte vriend schapsverdrag met de Sowjet-Unie nog steeds van kracht acht, hoewel dit verdrag reeds lang door de Sow jet-Unie is opgezegd". Door brand zijn donderdag in een gebouw van de Londense uni versiteit een aantal waardevolle papyrusrollen en andere voorwer pen uit de Egyptische oudheid, be schadigd. Een meer dan 5,656 jaar oude reliek van de eerste dynastie, de Hathor-schaal, die men na twee jaar moeizame arbeid uit stukjes had samengelijmd, is opnieuw ge broken. Arbeiders die herstelwerk zaamheden verrichtten aan het dak van het „Chateau de l'horizon" van prins Ali Khan aan de Rivièra heb ben daar de juwelen ter waarde van 2.500 gld. gevonden, die op 24 december gestolen werden van een gast van de prins. Het geld dat bij de inbraak met de juwelen verdwe nen was, i3 niet teruggevonden. iinsiiiwiiiui ''tiii1:y: ::in. :,;:u ..■j; I g I Overdenking "•ill .~i v" Jezus zeide tot hen: Bidt, dat gij niet in verzoeking komt. Luc. 22 40b. Deze woorden, die we alleen kun nen vinden in het evangelie naar de beschrijving van Lucas, staan aan het begin én aan het eind van de geschiedenis van Gethsémané. Biede keren sprak de Here Jezus ze tot zijn discipelen. Maar ook wij hebben deze vermaning nodig. We bidden vaak: „Onze Vader, die in de hemelen zijtleidt ons niet in verzoeking". En we weten werkelijk wel, wat het woord „ver zoeking" betekent. De verleiding tot het kwade komt van binnenuit, uit ons hart; én ze komt van bui tenaf, van de mensen, van de om standigheden. Maar uiteindelijk komt ze van hem, die „de verzoe ker" heet. Hij wil ons niet enkel ongelukkig maken. Hij wil ons het geloof ontnemen, zodat we verlo ren gaan. Dat er verzoeking is, is in de hui dige wereld onvermijdelijk. Het overkomt de beste christen. Maar het gaat mis, als we komen in de verzoeking, als we bezwijken aan de verzoeking. En dót is het, waar voor de Here Jezus waarschuwt. Hij wist zélf wat het betekent, om verzocht te worden. Ook in Geth sémané zal de verzoeker Hem niet ongemoeid gelaten hebben. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Gelijk hebben hangt niet af i van een luide stem. Hel K.N.M.I. verwachl tot zaterdagavond: Onbestendig Veranderlijke bewolking met en kele buien; krachtige, tijdelijk Wormachtige westelijke wind; de zelfde of iets lagere temperaturen. 4 maart. Zon op 7.21, onder 18.27. Maan op 2.29, onder 10.32. 5 maart. Zon op 7.19, onder 18.29. Maan op 3.21, onder 11.21. S maart. Zon op 7.17, onder 18.31. Maan op 4.04, onder 12.18. Laatste kwartier: 4 maart te 12.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 maart 7.59 v.m. 20.29 n.ra. 5 maart 8.53 v.m. 21.28 n.ra. 6 maart 10.08 v.m, 22.47 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 maart 7.36 v.m. 20:07 n.m. 5 maart 8.31 v.m. 21.10 n.m. 6 maart 9.45 v.m. 22.31 nm Doodtij: 6 en 21 maart. Springtij: 14 en 28 maart Veel bewolking met regen De diepe depressie, die donder- iag in het zeegebied tussen IJsland 3n zuid-Groenland lag, trok met ;en snelheid van ongeveer 90 km per uur naar het oosten. Zij pas seerde vrijdagmorgen vroeg al de bergen van zuid-Noorwegen en werd nog steeds voorafgegaan door grote luchtdrukdalingen. Het storm- yeld van de depressie, dat zeer om vangrijk was, breidde zich over de gehele Noordzee en onze omgeving uit. In ons land kwamen gemid delde windstoten voor van onge veer 70 en windstoten van ruim 100 km per uur. Warme lucht drong met wat regen ons land binnen. Het koufront vah de depressie be reikte vrijdagmorgen, vergezeld van buien, het noorden van het land. De lucht achter dit front is echter niet bijzonder koud. Koude lucht uit de Poolstreken wordt pa9 aan getroffen achter de trog van de de pressie, die vrijdagmorgen over het noorden van de Noordzee trok. Deze lucht zal ons land niet kun nen bereiken. Het eerder genoemde koufront blijft in onze omgeving heen en weer schommelen, zodat er tamelijk veel bewolking blijft en af en toe nog wat regen ver wacht moet worden. Volgens de 57ste uitgave van het „Amerikaans Joods Jaarboek" bedraagt het aantal Israëlieten in de wereld 11.908.443 oftewel 0.4 procent van de wereldbevolking. In de Verenigde Staten wonen er 5.200.000, in de Sowjet-Unie twea - mjljoen. In deze weken vóór pasen wor den wij er bij bepaalt, hóé erg het lijden van onze Heiland is geweest. Gods Zoon leed als mens. Het ge vaar dreigt, dat wij hierdoor ge schokt worden in ons geloof. Is dat wel werkelijk Gods Zoon, die zo angstig is, die zich zo eenzaam ge voelt? Voor dit gevaar waarschuw de Jezus zijn discipelen. Hij waar schuwt ook ons. Bidt, dat gij niet in verzoeking komt. Ook nü, en voor óns is bidden de aangewezen manier om de ver zoeking af te slaan. En feitelijk is het dan zó, dat wij met de Here Jezus mee-bidden. Want we mogen er van verzekerd zijn, dat Hij (nü gezeten ter rechterhand van God, de almachtige Vader) voor ons bidt, dat ons geloof niet zal be zwijken. Dit geldt ten opzichte van elke verzoeking, maar speciaal toch wel van de verzoeking, die er kan zijn wanneer wij duidelijk voor ons zien, hóé erg de Heiland geleden heeft, echt als mens. Hebben we gebeden en is deze verzoeking afgeslagen, dan zal het mogelijk zijn, om Jezus' lijden - ook zijn lijden in Gethsémané, te zien in de juiste betekenis. Hij leed voor ons. Door zijn lijden en ster ven is er voor ons: redding, ver zoening, verlossing, zaligheld. Dat wij dan aanvaarden in geloof.' En dat het aanschouwen van Jezus' lij den ons ook brenge tot echte dank baarheid! Nieuwerktrk. M. G. W. Tijd nog niel rijp voor verslapping van westelijke defensiekracht Italië ekonomisch waf sterker President Groncl van Italië en president Eisenhower zeggen In een gemeenschappelijke verklaring, dat de huidige wereldsituatie „geen en kele verslapping van de westelijke verdedigingsinspanningen gedoogt' De belde staatslieden zijn het er over eens, dat Italië economische hulpverlening in de vorm van schenkingen niet langer van node heeft. Zij verklaren voorts, dat Italië enkele van zijn economische vraagstukken kan oplossen door uitbreiding van gezonde openbare, particuliere cn buitenlandse Inves teringen op lange termijn. Eisenhower en Gronchi verklaren opnieuw, dat bij hun streven wil len richten op het behoud van de vrede, de vrijheid en de demo cratie. Zij bevestigen opnieuw, dat hoewel ook verder al het mogelijke zal worden gedaan om een beper king van de bewapening tot stand te brengen, de huidige internatio nale toestand geen enkele verslap ping van de westelijke verdedi gingsinspanning toelaat. De presi- De Indonesische minister van Voorlichting, Sjamsuddin Sutan Makmur, heeft aan de pers mee gedeeld, dat Indonesië bereid is mei Nederland besprekingen te voeren over regeling inzake de Nederland se belangen In Indonesië, indien Nederland zulks wenst. Doch in geen geval zal Nederland een be voorrechte positie worden gegeven boven de andere vreemde mogend heden. De minister zei, dat met Ne derland een verdrag kan worden gesloten als bijvoorbeeld het geval was tussen Indonesië en Thailand Kritieke toestand van Zweeds schip De toestand van het op de Terschellingergronden vastgelopen Zweedse schip „Ecuador", is vrij dag kritiek geworden toen er scheuren in de scheepswand ont stonden. De machines waren on klaar geraakt, waardoor de stroom uitviel en derhalve geen gebruik meer kon worden gemaakt van de radio. De drie sleepboten, „Holland". „Zuidzee" en „Stortemelk" waren vrijdag nog in de nabijheid van het schip, doch konden niets uit richten, doordat er geen voldoende water nabij het schip was en hel water bovendien te wild was. Later op de dag heeft de red dingboot „Brandaris" zeven per sonen, die nog op de „Ecuador' waren, aan boord genomen. Ned. vrouwen en proces-Jungschlager Het damescomité van Actie Ne derland, geleid door mevr. E. M. C Ommens-de Haas (Amsterdam), voorzitster en mevr. J. C. Slaap- Jans (Amsterdam), secretaresse heeft in een communiqué een op roep gericht tot alle Nederlandse vrouwen in verband met het proces Jungschlager. Het comité noemt de gang van zaken bij het proces een aanflui ting van de meest elementaire be grippen van de rechten van de mens en hoopt zich te wenden tol mevr. Roosevelt in verband mei het destijds door president Roose velt en haarzelf opgestelde char ter van de rechten van de mens. Voor de te voeren actie hoopt het comité van de Nederlandse vrou wen vrijwillige financiële bijdra gen te ontvangen. Dezer dagen werd in het mo demagazijn „Goum" tegenover het Kremlin op het Rode Plein, vier maal per dag de nieuwe voorjaars collectie door mannequins getoond, onder muziek van een jazzband. Bij elke show wordt een zeshonderdtal personen toegelaten. De prijs der japonnen varieert van 433 tot 758 roebel (1 roebel is 95 cent). Het Britse gezagsorgaan voor kernenergie heeft besloten van Australië uraniumoxyde ter waar de van veertig miljoen Australische ponden te kopen voor de uitvoering van het uitgebreide atoompro gram, waarmee de Britse regering kortgeleden is begonnen, zo heeft de Australische minister voor be voorrading, Beale, te Canberra me degedeeld. denten van de Verenigde Staten en Italië zijn het eens over de nood zaak om de saamhorigheid van de leden van de Noordatlantische ge- gcmeenschap door versterkte on derlinge samenwerking op elk ge bied verder te verdiepen en uit te breiden. Korte berichten uit het Binnenland IJMUIDEN. De 45-jarige ge huwde arbeider van de Zaanse Ha venstichting, de heer C. Keeman uit Noordscharwoude, werkzaam bij de staalfabriek van de Hoog ovens te IJmuiden, ;is donderdag avond te ongeveer kwart over tien in 't oostelijke deel van de schroot- hal dodelijk getroffen door een cir ca vier ton wegende electromag- neet, toen deze door het slippen van de rem van de hijsinstallatie van een onbemande kraan naar be neden schoot. Een nader onderzoek wordt ingesteld. DEN HELDER. Een Deens squa dron, dat onder commando van ka pitein luitenant ter zee Michielsen oefeningen houdt in Nederlandse omgeving, zal dit weekeinde een kort operationeel bezoek aan Den Helder brengen. Het bestaat uit het depotschip H.M. „Hjaelperen" en de zes motortorpedoboten „Storm- fuglen", „Tranen", „Hajren", „Vi- ben", „Hajer" en „Laxen". De be manning bestaat uit dertig officie ren en tweehonderd dertig onder officieren en manschappen. BUSSUM. Omstreeks half 11 don derdagavond is de 58-jarigo mevr. T. P. uit Hilversum, toen zij de 3ussumer Grintweg bij de water toren te Bussum overstak, (floor een uit de richting Bussum ksomende luto gegrepen en op slag gedood. De politie acht het waarschijnlijk dat zij niet voldoende op het ver keer heeft gelet en de automobi list, F. uit Hilversum, haar niet meer kon ontwijken. ZUID-BEIJERLAND. Sinds en kele dagen is het eilanfl Tienge- meten door het vele drijfiijs in het Vuile gat" geheel geïsoleerd. De ingang van de haven aan de Nieu- wendijk, waar de veerboot ligt, Is versperd. Overtocht per roeiboot ls niet verantwoord, daar men vreest te zullen afdrijven. STAVEREN. De bewoners van de nabij de dijk staande woningen in Staveren hebben gisternacht geen hinder gehad van het krui ende ijs aan de buitenzijde van de dijk. 's Avonds kon door de duis ternis geen overzichtelijk beeld van de toestand worden verkregen, doch vrijdagmorgen bleek dat grote ijs massa's zich aan de buitenzijde van de dijk hadden opgehoopt en zich daar hadden vastgezet. AMSTERDAM. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vrijdagmorgen uitspraak gedaan in het hoger be roep van de 37-jarige wachtmees ter P. H., die de vorige zomer in Vinkeveen een 23-jarige jongeman bij het verlaten van een tentoon stellingsterrein een dodelijke klap met een gummistok op het hoofd gaf. Het hof legde de wachtmeester wegens mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, één maand voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar op. De Franse eerste minister, Guy Mollet, en de minister van Bui tenlandse Zaken, Christian Pineau, zullen 14 mei een bezoek aan Mos kou brengen, aldus is-te Parijs be kend gemaakt. HAAMSTEDE Vrijwillige brandweer werd lof toe gezwaaid op gezellige bijeenkomst Volgend jaar bestaat korps vijf-en-twintig jaar Door burgemeester RiJell en echt genote werd donderdag aan de le den van de vrijwillige brandweer met hun dames een gezellige avond aangeboden, waartoe ook het ge- meentepersoneel - eveneens met hun dames - was uitg(fnodigd. Aan wezig waren o.m. het sekretarie- oersoneel, de politie, de gemeente werklieden, de pers, de omd-brand- -veerrommandant de heer J. D. van NTeuwenhuize en de beüde wet houders. Gezamenlijk werd eerst in de bioskoop van hotel Bom genoten van de kleurenfilm van de reis van het Koninklijk paar naar Suriname en de Antillen. Vervolgens begaven allen zich naar de raadszaal, die geheel gevuld was. De burgemees ter richtte zich tot de aanwezigen waarbij hij zei dat deze avond spe ciaal gegeven werd ter ere van de vrijwillige brandweer en zij die hiermede zijdelings hebben te ma ken. Daarna gaf de burgemeester een overzicht van de ontwikkeling van de verplichte brandweer, die op 4 augustus 1932 in een vrijwillige brandweer werd omgezet, zodat volgend jaar het 25-jarig bestaan kan worden gevierd, waarbij dan wellicht een wedstrijd georgani seerd zal worden. Na de tot stand- koming van de vrijwillige brand weer is er een opleiding gekomen, doch eerst in 1950 was het mogelijk dat de leden een examen aflegden waarbij alle leden van het korps een diploma eerste klasse behaal den. Vervolgens gaf de burgemees ter een opsomming van de diverse brapden die hij heeft meegemaakt. Onder leiding van de kommandant, de heer L. C. van de Velde, ging het na de brand van 26 op 27 jan. 1951 snel vooruit, mede dank zij het betere materiaal dat beschik baar kwam. Spr. gaf een opsom ming van de in de loop der Jaren behaalde prijzen op de diverse wed strijden, waarbij verschillende eer ste prijzen waren. Hij wenste mode namens de wethouders het korps geluk met de behaalde resultaten en sprak de hoop uit dat het op de ingeslagen weg voort zal gaan. Een bijzondere gelukwens richtte hij tot de kommandant de heer L. C. van de Velde, die veel gedaan heeft om het korps tot dit hoge peil op te voeren. Aan de oud-leden van het korps: K. van Damme.-J. de Bruine en U. Vredenbrecht reikte de burgemeester daarna een oorkonde met herinneringskruis uit van de Nederlandse vereniging van brandweerkommandanten, voor hun meer dan twintig jaren trouwe dienst. De konmmandant van de brand weer zei burgemeester en mevrouw Röell hartelijk dank voor deze hun aangeboden avond. Hij wees de manschappen op de hen toege zwaaide lof en sprak de hoop uit dat zij hun werk zullen blijven doen. Ten slotte wees hij nog eens op de noodzakelijkheid van aan sluiting van de brandweer bij de B.B. De onder-kommandant, de heer W. J. van der Maas, dankte de oud-leden voor de prettige samen werking. Een der leden van het sekretariepersoneel feliciteerde de brandweer met het reeds bereikte resultaat. Wachtmeester D. Mooij wekte eveneens op tot aansluiting bij de B.B. Wethouder M. den Boer wees er - mede namens wethouder Jonker - op van hoeveel belang een goede brandweer is. Daarom heeft het gemeentebestuur ge meend de nodige gelden beschik baar te moeten stellen. Spr. wekte op om op de ingeslagen weg voort te gaan. De kommandant dankte hierop nog eens voor de tot zijn korps ge richte woorden en betrok hierin ook de onderkommandant voor de steeds ondervonden medewerking. In zijn slotwoord dankte de bur gemeester voor de tot hem en zijn vrouw gerichte woorden en sloot deze zeer geslaagde avond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1