Eerste ronde in de koude oorlog schijnt voorbij te zijn VRIJDAG 2 MAART 1956 Wo. 17008 - 112e Jaargang ZIERIKZEESCHESNIE1WSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Strijd echter nog niet voorbij John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op een persconferentie gezegd, dat de nieuwe Russische koers, zoals die op het partijcongres in Moskou is bekendgemaakt, een teken is dat de eerste ronde in de koude oorlog voorbij is en een tweede gaat beginnen. Hij acht het niet uitgesloten dat deze koerswijziging, die hij een ge volg acht van de Amerikaanse po litiek van de laatste tien jaar, blij vend is. Vandaag (vrijdag) vertrekt de minister voor een reis door tien Aziatische landen. Hij hoopt daar na beter in staat te zijn de Ameri kaanse politiek ten aanzien van die landen te helpen bepalen in het licht van de nieuwe Russische tac tiek. Dulles zei dat het naar zijn me ning gerechtvaardigd is wanneer de vrije wereld de eer voor zich opeist de Russische koerswijziging te hebben veroorzaakt en deze aan vaardt als een beloning voor alle offers die zij de afgelopen tien jaar heeft gebracht. Dit betekende echter niet, dat de strijd voorbij was. Eén ronde was misschien om, maar er zou een tweede kunnen volgen, die moge lijk anders was dan de eerste. Het uiteindelijke doel van Ame rika is, dat de Sowjet-Unie een be hoorlijk lid van de gemeenschap van landen wordt, aldus minister Dulles. Voorlopig acht de minister het niet verantwoord, dat de militaire kracht van de vrije wereld in aan zienlijke mate wordt verminderd. Eerst zal moeten blijken wat de Russen, en mogelijk ook de Chinese communisten, precies van plan zijn. Parlikulier secretaresse van H.K.H. prinses Beatrix Binnenkort is de benoeming te verwachten van mej. mr. M. Meurs tot partikulier secretaresse van H. K.H. prinses Beatrix. Met haar werkzaamheden zal zij in de loop van september beginnen. Tot dien zullen deze door mevrouw Smitt- Avis, de particulier secretaresse van H.M. de Koningin, worden waargenomen. Mej. mr. M. Meurs, die 26 jaar oud is, werd geboren in het toen malige Batavia en studeerde na haar eindexamen gymnasium Ne derlands recht aan de rijksuniver siteit te Leiden, waar zij in 1954 doctoraal examen deed. Sinds 1 mei 1955 is mej. Meurs assistente van de directie van het bureau van de rijksdienst voor het nationale plan. Speciale maatregelen voor Algerije Dezer dagen zal een wetsontwerp bij de Franse Nationale Vergade ring worden ingediend, waarin de regering zal verzoeken haar speci ale volmachten te verlenen met het oog op de toestand in Algerije. Een regeringswoordvoerder, die dit woensdag te Parijs mededeelde, verklaarde verder dat de gevraag de speciale bevoegdheden betrek king zullen hebben op het herstel len van de orde In Algerije en het oplossen van in dit Franse gebieds deel aan de orde zijnde vraagstuk ken op bestuurs-, economisch en maatschappelijk gebied. De regering zal de volksvertegen woordiging verzoeken het ontwerp met voorrang in behandeling te nemen. Schip zwierf wekenlang doelloos rond De barkas „Arakarimoa", die met twintig personen aan boord sinds 28 december werd vermist op een tocht van Tarawa naar Maiana in de Gilberteilanden, is weer terecht. Tot dusverre zijn twaalf opva renden op de zuidkust van Guadal canal (in de Salomonseilanden) aan land gebracht. Met kano's wordt tracht nog zes opvarenden van het vaartuig te halen. Het reddings werk wordt bemoeilijkt door zware zeeën. De twaalf personen, die donder dag in veiligheid waren gebracht hadden alle te lijden aan ondervoe ding. De meesten hebben erg te lij den gehad van de felle zon. De secretaris-generaal van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen, J. H. Oldenbroek, heeft aan de Sowjetrussische mi nister van Buitenlandse Zaken, Mo- lotof, een schrijven gezonden, waar in hij adhaesie betuigt aan een tot genoemde minister gericht verzoek van het „Nationaal comité ter be strijding van het concentratiekamp systeem", om een delegatie van dit comité een bestudering van het strafsysteem in de Sowjet-Unie toe te staan. Amerikaanse voedsel- zendingen naar Europa De V.S. zijn maandag begonnen met het verschepen van voedsel als hulp voor de landen, die van de koude en overstromingen te lij den hebben gehad. De eerste zen ding is thans op weg naar Spanje. Deze zal binnen twee of drie dagen worden gevolgd door voedselzen- dingen naar Frankrijk, Italië, Grie kenland en Turkije, op grond van het hulpprogramma van president Eisenhower. Sterke lichten Binnenkort zullen op de „Empire State Building" te New York vier draailichten, de grootste ter wereld, wor den aangebracht als bakens voor vliegtuigen. Hun licht van twee miljard kaars zal op 500 km. afstand te 'zien zijn. - De Sowjet-geleerde in de Be- heerschapsraad van de Ver. Naties heeft een resolutie ingediend tegen het houden van atoomproeven in Amerikaanse beheerschapsgebieden in de Stille Oceaan. Hij zei, dat de proeven gevolgen kunnen hebben, die het bereiken van onafhanke lijkheid van de volken in deze ge bieden kunnen vertragen. Zulks was onverenigbaar met de beheer- schapsbepalingen in het Handvest der Ver. Naties. z Bromfietsen 40 km per uur Een voorstel tot wijziging van het Wegenverkeersreglement, waar in als voornaamste punt een maxi mumsnelheid van 40 kilometer per uur voor bromfietsen wordt voor gesteld, heeft ter verdere adminis tratieve afdoening door andere de partementen het ministerie van Verkeer en Waterstaat verlaten. Op betrekkelijk korte termijn kan dus deze wijziging bij algemene maatregel van bestuur worden in gesteld. Zoals men weet, zijn de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera en het R.A.I.-bestuur over eengekomen, dat fabrikanten en importeurs op korte termijn over zouden gaan tot het afleveren van bromfietsen, die niet sneller dan 40 km. per uur kunnen rijden. Congres Unie van Waterschapsbonden De Unie van Waterschapsbonden belegt een congres op 7 maart in de Rivièrahal te Rotterdam. Als sprekers zullen optreden mr. dr. Th. F. J. A. Dolk, directeur van de unie en ir. A. G. Maris, directeur-gene raal van de rijkswaterstaat resp. over de verhouding tussen gemeen ten en waterschap en over het Del taplan en de waterschappen. Het congres vangt om 10.30 uur aan. Prot. Chr. Onderwijzersvereniging De algemene vergadering van de Prot. Chr. Onderwijzersvereniging - de grootste organisatie op het ter rein van het bijzonder onderwijs - zal donderdag 5 april te Utrecht in hotel „Noord Brabant" onder lei ding van de heer J. W. van Hulst, directeur van de Herv. Kweek school te Amsterdam worden ge houden. Aan de jaarverslagen wordt ont leend, dat het ledental over 1955 steeg van 11436 op 11702. De ver eniging verloor na de fusie, die tot stand kwam tussen de Ver. van Chr. Onderwijzers en de Unie van Chr. Onderwijzers om principiële redenen 156 leden. Zij telt nu 85 afdelingen. De vereniging nam te Putten een eigen rusthuis in bruik, „De Vanenburg". Israël wil positief „ja of neen" van de Verenigde Staten Nog altijd wordt Arabische aanval verwacht Israël zal Amerika verzoeken met een duidelijk „Ja" of „neen" te ant woorden op het verzoek om wapen hulp ter neutralisering van de wa penhulp, welke Arabische landen uit het Sowjet-blok ontvangt, zo verneemt Reuter uit bevoegde bron. De Israëlische premier, Ben Goe- rion, en zijn minister van Buiten landse Zaken, Sjaret, hebben hier over een onderhoud gehad van een uur met de Amerikaanse ambassa deur in Israël, Edward Lawson. Reuter herinnert er aan, dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, voor de Se naatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft gezegd, dat het leveren van wapens aan Israël zou bijdragen tot verhoging van de spanning in het midden-oosten. Volgens Israëlische waarnemers heeft de verklaring van Dulles de oorlog naderbij gebracht en heeft Israël daarom des te dringender wapens nodig. Het voorstel van Dulles, om door middel van de Verenigde Naties te interveniëren en de verwijzing naar de drie-mogendhedengarantie voor de Israëlische grenzen, wordt in Is raël als „onrealistisch" bestempeld. Op Dulles' verklaring wordt kritiek geoefend, omdat daarin niets ge zegd wordt, waardoor de Arabieren zouden worden afgeschrikt om tot een aanval over te gaan. Bij het Italiaanse plaatsje Ortona leed een trein „schipbreuk", toen een landverschuiving - veroorzaakt door hevige regen en dooi - een locomotief met tender uit de rails drukte. Gelukkig brak de koppeling van de tender met de eerste personenwagen, zodat de rest van de trein op het goede spoor bleef. De beide spoormannen op de locomotief werden ernstig aan de benen gêwond - van de reizigers kregen er enkelen shock. - Op de foto zien we de locomotief op het strand, te- wijl de golven er geheel omheen slaan. De Zierikzeese ijsvereniging besloot, juist voor het invallen van de dooi, het unntersportseizoen met geslaagde schoonr\jioedstr\jden op de ijsbaan van de zoute gracht. Flink was de deelname en groot de publieke belangstelling. Op de foto een deelnemend paar in aktie tegen de typisch winterse achtergrond, die nu alweer verleden tijd is geworden Eisenhower stelt zich kandidaat Er gaat veel in het leven ver keerd als gevoel over verstand triomfeert. Woensdag heeft president Eisen hower op z\jn wekelijkse perscon ferentie verklaard, bereid te zijn een eventuele nieuwe kandidaat stelling door de republikeinse partij voor het presidentschap der Ver. Staten te zullen aanvaarden. Hiermede is een einde gekomen aan een periode van onzekerheid, welke in september jl., na de hart aanval die de president toen had, was begonnen. Eisenhower's beslissing veroor zaakte een reusachtige golf van kooporders op de effectenbeurs van New York. Enige minuten nadat president Eisenhower zijn verklaring had af gelegd, is zijn naam op de lijst ge plaatst voor de voorverkiezingen die op 17 april in de staat New Jersey gehouden zullen worden. Bij deze verkiezingen worden afge vaardigden gekozen naar de partij- conventies, waarop de partijkandi daat gekozen wordt. Zwaar verkeer tijdens de opdooiperiode In vele delen van ons land wor den na een vorstperiode bepaalde provinciale wegen wegens opdooi tijdelijk gesloten voor verkeer mei auto's, die een bepaalde wieldruk overschrijden. Deze maatregel, ge nomen om grote beschadiging aan wegen te voorkomen, brengt voor het bedrijfsleven grote moeilijkhe den met zich mee, doordat vele plaatsen in een dergelijke periode niet dan via een lange omweg zijn te bereiken. Op een verzoek aan de provin ciale besturen is geantwoord, dal met het oog op de belangen van het bedrijfsleven, zal worden getracht zoveel mogelijk wegen gedurende opdooi voor het zware verkeer ge opend te houden. Bij deze wegen zal dan in het algemeen een bord worden geplaatst, met het verzoek de snelheid tot een bepaald aantal kilometers per uur te beperken. De Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) doet een dringend beroep op be stuurders van vrachtauto's en aan hanger- respektievelijk oplegger combinaties zich aan deze verzoek- borden te houden. Doen zij dit niet, dan is de kans zeer groot, dat de betreffende wegen alsnog zullen worden gesloten gedurende de op dooiperiode. Schoenmakers willen een miljoen De Nederlandse bond van schoen makersgezellen te Amsterdam heeft bij de kantonrechter te Eind hoven een zaak aanhangig gemaakt tegen de N.V. Nederlandse Schoen en Lederfabrieken te Best. Volgens de bond van schoenmakersgezel len heeft de Bata, die in haar ver schillende filialen volgens haar zeggen 450 leden van de bond als schoenhersteller in dienst heeft, niet of niet volledig de overuren uitbetaald, zoals dat in een sinds 1947 in het schoenmakersbedrijf geldende collectieve arbeidsover eenkomst resp. bindende loonrege ling staat omschreven. De bond meent daarom gerechtigd te zijn voor zijn leden een schadevergoe ding van een miljoen gulden te vragen. Bij gevechten tussen Franse troepen en opstandelingen zijn dinsdagnacht en woensdag in het departement Constantine 28 op standelingen gedood en 49 gevan gen genomen. Dinsdag waren bij gevechten, die woensdag voort duurden, reeds 35 rebellen gesneu veld. De in het begin van dit jaar aan de dag getreden epidemie van kinderverlamming in Buenos Aires en het centrale gedeelte van het land, neemt nog steeds in omvang toe. Dinsdag werden 69 nieuwe ge vallen opgegeven, waarvan twee met dodelijke afloop. Dit was het hoogste dagcijfer sedert het begin van de epidemie. Het K.N.M.I. verwacht tot vrijdagavond: Veel wind Over het algemeen veel bewol king met tijdelijk regen; krachtige tot stormachtige wind tussen zuid west en west; weinig verandering in temperatuur. 3 maart. Zon op 7.24, onder 18.25. Maan op 1.30, onder 9.49. Laatste kwartier: 4 maart te 12.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 maart 7.20 v.m. 19.43 njn BROUWERSHAVEN: 3. maart 6.56 v.m. 19.17 n.m. Doodtij: 6 en 21 maart. Springtij: 14 en 28 maart. Depressie passeerde Nederland Met stormachtige wind, regen, hagel en onweer passeerde woens dagavond het front van een kleine maar aktieve depressie ons land. De kern er van trok met grote snel heid van Schotland naar Denemar ken. Bij de frontpassage kwamen op sommige plaatsen windstoten van meer dan 90 km per uur voor. Op de oceaan werden de luchtdruk- verschillen nadien nog groter. Een hogedrukgebied bij de Azoren nam nog in betekenis toe, terwijl een omvangrijke depressie in diepte toenemend van de omgeving van New Foundland naar het zeegebied fen zuidwesten van IJsland trok. Op een groot deel van de oceaan veroorzaakt de depressie krachtige tot stormachtige winden. Grote hoe veelheden warme lucht werden donderdag naar de Britse eilanden getransporteerd. Zelfs op het weer- ?chip ten zuiden van IJsland steeg het kwik tot 11 graden. De aktieve depressie trok naar Noorwegen en het bijbehorende stormgebied ver plaatste zich naar de Noordzee. Er zal daarom ook in ons land nog veel wind zijn, terwijl de fronten van de depressie wat regen zullen brengen. Amsterdam hielp Schouwen-Daiveland Indrukwekkend verslag van de binnen het raam der adoptie verleende hulp De hoofdstad toonde het gulle hart i. Zoals destijds toegezegd bij het bezoek van de Amsterdamse ge meenteraad ter gelegenheid van de afsluiting der adoptie, is versche nen een verslag van de door de hoofdstad aan Schouwen-Duive- land na de ramp verleende hulp. Het verslag is opgesteld door de adoptie-ambtenaar der gemeente Amsterdam, de heer P. C. Besan- ger, die een indrukwekkend over zicht heeft samengesteld van de velerlei vormen van hulpverlening, waardoor de banden tussen eiland en hoofdstad nauw werden aange haald. Een volledige opsomming in dit artikel van alle aktiviteiten is uiteraard ondoenlijk. Wij volstaan derhalve met enkele van de meest in het oog vallende bijzonderheden. Op zondag 1 februari werd het Nederlandse volk opgeschrikt door radioberichten, welke melding maakten van de verschrikkelijke gevolgen van een nachtelijke storm gepaard met bijzonder hoge water standen en talloze dijkdoorbraken, aldus het verslag. Voor burgemeester en wethou ders van Amsterdam waren deze berichten aanleiding in spoedver gadering bijeen te komen ten hui ze van de voorzitter teneinde hulp verlening van de Amsterdamse burgerij te stimuleren en hieraan leiding te geven. Amsterdam maakte zich gereed om hulp te bieden. Vele mannen en vrouwen, jongens en meisjes meld den zich om in het rampgebied te werk gesteld te worden. Mannen van de gemeentepolitie, en gemeen teveren en enkele groepen studen ten hebben onder zeer zware om standigheden dienst gedaan in hel rampgebied, terwijl ongeveer 3000 Amsterdammers zich in hun stad verdienstelijk maakten door mee te werken aan een groots opgezette inzameling van kleding en linnen goed. Spontaan werden ruim 60 op slagplaatsen voor de goederen en de nodige vervoermiddelen beschik baar gesteld. Op 7 februari reeds moest de inzameling worden stop gezet: er kwam een teveel aan goe deren. Na sortering is - naar schat ting - ongeveer 2500 ton aan goe deren - uitsluitend bestaande uit kleding, dekking en ledikanten e.d. naar de verschillende verzamel punten in het land afgevoerd. Het vervoer van de goederen was in goede handen bij de E.V.O. en N. V.B. Tot 11 februari werd het ver voer door de bij genoemde organi saties aangesloten bedrijven gratis verricht, nadien is de gemeente Amsterdam bijgesprongen voor de inmiddels sterk afgenomen ver voerskosten. Op initiatief van het kollege van burgemeester en wethouders werd reeds op 2 en 3 februari '53, onder leiding van het Nederlandse Rode Kruis, een straatkollekte gehouden, welke een bedrag opbracht van f 258.415,93, een bedrag dat hoger ligt dan enige straatkollekte in Am sterdam ooit heeft opgebracht. Amsterdam heeft het hierbij ech ter niet gelaten: de door het ge- meentepersoneel onder de burgerij georganiseerde Harteplichtaktie bracht f 268.929,41 op, terwijl reeds in de eerste drie weken alleen via het Amsterdamse girokantoor f 400 duizend aan giften van rekening houders en stortingen door derden aan het Natioinaal Rampenfonds is overgemaakt. In het kader van de hulpverlening is alleen door het gemeentepersoneel een bedrag van f 133.264,06 bijeengebracht. Het evacuatiecentrum - gevestigd in het gemeentelijk jeugdhotel „De Laurier" - heeft geregistreerd 166 personen, met in totaal 508 gezins leden en daarnaast 228 alleenstaan de personen. Aan 208 gezinnen en alleenstaanden werd een wekelijk se uitkering ver et rekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1