Geen „sociaal uitstapje" van Russische leiders naar Engeland DONDERDAG 1 MAART 1956 No. 17907 - U2e jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBÖDE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (max. 15 mm.) f 1.— per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus cm. 1, TeletoOn nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Geen onmiddellijk oorlogsgevaar in het Midden-Oosten Een duidelijke taak voor de V.N. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft maandag bij z(jn terugkeer In New York van een reis naar het midden-oosten verklaard, dat de toestand In het midden-oosten wel iswaar gespannen is, doch dat er geen onmiddellijk oorlogsgevaar bestaat. De kwestie wordt overdreven, zo zei hij. Er is geen reden voor pa niek. Er is nog wel geen oplossing van het Palestijnse vraagstuk in zicht, doch vorderingen in de goede richting zijn mogelijk. Hammars kjoeld geloofde zelfs, dat het „wat voorbarig" is om te spreken van een bewapeningswedloop, hoewel er wel gevaar bestaat dat het tot een bewapeningswedloop komen zal. Volgens de secretaris-generaal Veel troepen naar Algerije Volgens het Franse avondblad „France Soir" zal Frankrijk in de naaste toekomst 50.000 man ver sterkingen naar Algerije zenden, ter versterking van de 200.000 mi litairen, die daar reeds tegen de rebellen strijden. Volgens het blad zullen 30.000 man worden gevonden, door het Franse aandeel in de N.A.V.O.- strijdkrachten in Europa hiermede te verminderen. De andere 20.000 zouden leden van het Franse expe ditie-korps in Indo-China zijn, dat voor één april a.s. in Frankrijk te ruggekeerd zal zijn. Deze versterkingen zouden een eerste groep vormen. De bewapenings wedloop „Indien de Sowjet-Unie een zo danige voorsprong bij de vervaar diging der modernste krachtigste wapens zou krijgen, dat zij zich in staat zou achten het westen met één vernietigende slag neer te slaan zal een derde wereldoorlog een feit zijn", aldus heeft de Britse lucht- maarschalk sir John Slessor op een diner, aangeboden door de „Raad 'voor Wereldzaken" en het „Ver bond van Engels sprekenden" te Los Angeles verklaard. Maarschalk Slessor stelde voor dat de Verenigde Staten en Groot- Brittannië hun wetenschappelijke hulpbronnen gezamenlijk zullen aanboren om te voorkomen dat zij de dodelijke wedloop om de mili taire oppermacht verliezen. Komplot tegen Mao tse Toeng Volgens het te Hongkong ver schijnende blad „Hongkong Times" is op 13 februari het particuliere vliegtuig van de Chinese commu nistische leider, Mao Tse Toeng, bij Peking uit elkaar gesprongen en neergestort, enkele uren voordat Mao zich aan boord ervan zou be geven. Het ongeluk was vex-oor- zaakt door zand in de motoren. Volgens de „Hongkong Times" was dit een samenzwering om Mao te doden. Het viermotorige vliegtuig was op een proefvlucht toen het op een veld bij het station Fengtai, ten zuiden van Peking, neerstortte. De vijf leden van de bemanning, waar van de eerste piloot een Chinees en de tweede een Rus, verloren het leven. Volgens het bericht van de „Hongkong Times" zou de Chinese communistische veiligheidsdienst rekening houden met de mogelijk heid dat Moskou verantwoordelijk is en dat de Russen Mao wilden vervangen door Lioe Sjao-Tsji, een „sterke man" van de Chinese com munistische partij. Regering wil bevolking laten leren schieten In de Oostduitse Staatscourant is een regeringsresolutie opgeno men, waarin een beroep op de ge hele bevolking wordt gedaan om te leren schieten. In het stuk, dat door de minister van Defensie, Willi Stoph, is getekend, wordt gedecre teerd, dat op alle openbare feesten, in plaatsen voor ontspanning en vakantiecentra schiettenten worden neergezet. De schietoefeningen on der leiding van de para-militaire „Vereniging voor Sport en Tech niek" zijn bedoeld om het nationale defensievermogen te vermeerderen, aldus minister Stoph. Kor te berichten uit het Binnenland PURMEREND. De rechtbank te Alkmaar heeft de beslaglegging op -te werktoren <^\n de coöp. ber- «svereniginr^ „Renate Leon- zouden de Ver. Naties kunnen pro- Hje no'* jteeds in de IJmui- beren langs de grenzen van Israël en de Arabische landen te sabili- seren door van dag tot dag kleine incidenten, waaruit grote acties zouden kunnen voortvloeien, te voorkomen. Voorts zou de volke renorganisatie behulpzaam kunnen zijn door op te treden als derde partij, waarmee de twee partijen die bij het geschil betrokken zijn overleg kunnen plegen. Elektrische mannen De employé's van een bank filiaal in Kongsberg in Noor wegen zijn „elektrisch" ge worden. Telkens als de em ployé's een la van het kaart systeem openen, springen er vonken over. De slachtoffers vermoeden zelf, dat de plas tiek vloerbedekking door te grote droogte elektrische ge laden is en dat als de stoe len over de vloer geschoven worden, die elektriciteit via de stoelen op de daarop zit tende personen wordt over gebracht. Voor alle zeker heid is er nu maar een aard- leiding aan de karthoteek- kasten gemaakt. De tanks voor Saoedi-Arabie Jacob Michaël, de Amerikaanse eigenaar van de vrachtboot „James Monroe", die met 18 in Amerika gekochte tanks op weg is naar Sa- oedi Arabië, doet pogingen om te voorkomen, dat het schip zijn be stemming bereikt. Michaël is Jood. De reder zou hebben vernomen, dat de Saoedi-Ax-abische autoritei ten niet zullen toestaan, dat de „James Monroe" Djeddah binnen loopt, omdat de eigenaar Jood is. Zij zouden eisen, dat het schip naar Port Said wordt gedirigeerd, waar de tanks in een ander schip zouden moeten worden overgeladen. ,igt, opgeheven, zo Jt-Cxi de advocaat van de coöp. her igs vereniging, mr. J. Liewen te Purmerend, mede. De rechtbank ging tot deze maatregel over nadat van de Nedex-landse Handelsmaat schappij bericht was binnengeko men dat zij een bankgarantie voor de coöperatieve bex-gingsvereniging „Renate Leonhardt" had gesteld. ROTTERDAM. Woensdagmorgen is de „Sibajak" van de Kon. Rot terdamse Lloyd in Rotterdam aan gekomen. Enige dagen voor de aan komst van het schip was onder de kinderen een mazelenepidemie uit gebroken, hetgeen tot gevolg had dat 25 patiëntjes per ziekenauto óf naar het St. Franciscus Gasthuis ót naar het Zuider ziekenhuis te Rotterdam moesten worden ver voerd. Er waren trouwens ook zie kenauto's voor de 36 t.b.c.-patiën- ten, die, zoals gemeld, naar Neder land zijn gekomen. Zij worden over een drietal sanatoria verdeeld. 's-GRAVENHAGE. De eerste re acties zijn binnengekomen op de dringende oproep, die de voorzitter van de internationale commissie voor de jacht op trekvogels, mr. dr. I. G. van Maasdijk, tot Frankrijk België en Duitsland gericht heeft. Van de president van de Interna tionale Jachtraad te Parijs kwam het bericht, dat terstond stappen bij de betreffende autoriteiten zijn ge nomen. 's-GRAVENHAGE. Het ligt vol gens de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, niet in de bedoeling om lan delijk tot uniforme gemeentelijke bouwverox'deningen te komen. Wel wordt in overleg met de gemeen ten gestx-eefd naar het uniformeren van een beperkt aantal technische voorschriften. Het resultaat daar van zal niet al te lang meer op zich laten wachten. DELFT. Aan de Delftse groenten- veiling is de eerste bladspinazie aangevoerd, door de kweker P. Q. van Dijk uit Nootdorp. Deze pri meur bracht 85 cent per kilo op. Het voeren van besprekingen is noodzakelijk In het Britse Lagerhuis is een uitgebreid debat gehouden over de Britse buitenlandse politiek. Sir Anthony Eden verklaarde, dat hij in het afgelopen weekeinde de redevoeringen bestudeerd heeft, die uitgesproken zijn op het partijcon gres in Moskou. De opvatting van Chroesjtsjef, dat het oorlogsgevaar minder geworden is, is waarschijn lijk juist, aldus Eden, als gevolg van de afschrikwekkende macht van de waterstofbom. De communistische leiders sche nen echter te suggereren, dat het gebruik van de waterstofbom het einde van het kapitalisme, doch niet van het communisme betekenen zou. Dit noemde de Britse premier echter een „fantastische illusie". Voor een waterstofbom maakt het geen verschil of een stad commu nistisch of kapitalistisch is. Uit de redevoeringen blijken vele dingen. „Niet in het minst dat het nodig is besprekingen te voeren" met de Russische leiders. Chroesjt sjef heeft zich uitgesproken voor de vijf beginselen voor vreedzame sa menleving, die geformuleerd zijn door premier Nehroe van India. Een daarvan is niet-inmenging in elkanders binnenlandse aangele genheden, aldus Eden, die niet kon inzien, „hoe aanmoediging van com- Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Tsjecho-Slowakije Amerikaan se voedselhulp heeft afgeslagen. President Eisenhower heeft de vo rige week opdracht gegeven tot het zenden van voedsel naar Europese landen, die door de koude waren getroffen. Tsjecho-Slowakije heeft laten weten, dat het de hulp niet nodig heeft. De dooi breidt zich thans ge leidelijk over Europa uit, hoewel er in de vroege ochtend nog vorst heerste in het grootste deel van het vasteland. Verwacht wordt, dat de temperatuur verder zal stijgen. In Italië zijn op kleine schaal over stromingen voorgekomen in het midden en zuiden van het land. munisten in andere landen" daar mee te rijmen valt. Waai-nemers geloven, dat premier Eden met zijn critiek Boelganin en Chroesjtsjef heeft willen waarschu wen, dat hun komende bezoek aan Engeland geen „sociaal uitstapje" zal zijn. De Britse regering moet een dui delijke taal spreken, zo zei hij, „omdat ik weet dat zij (Chroesjtsjef en Boelganin), evenals wij, ernsti ge besprekingen wensen. Verlenging werkingsduur noodwet kinderbijslag Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend ter verlen ging van de werkingsduur van de noodwet Kinderbijslag Kleine Zelf standigen. Aan de memorie van toelichting hierop is het volgende ontleend: Bij de wet van 20 mei 1955 is de werkingsduur van de noodwet Kin derbijslag Kleine Zelfstandigen verlengd tot 1 juli 1956. Thans wordt wederom een verlenging van de werkingsduur van genoemde wet met een jaar, namelijk tot 1 juli 1957, voorgesteld. Alles wordt in het werk gesteld, opdat zo spoe dig mogelijk een ontwerp voor een algemene kinderbijslagregeling bij de Kamer kan worden ingediend. Het is echter uitgesloten, dat een algemene kinderbij slagverzekering, welke mede de zelfstandigen en an dere groepen niet-loontrekkenden zal omvatten, op 1 juli 1956 in wer king zal kunnen treden. 's-GRAVENHAGE. De Neder landse Internationale Wegvervoer Organisatie (N.I.W.O.) heeft verno men, dat in Frankrijk de economi sche alarmtoestand is afgekondigd op grond van de noodtoestand op het gebied van de levensmiddelen voorziening als gevolg van de lang durige vorstperiode. Deze foto laat zien hoe de officier van Justitie, dr. Soenarjo, (staande achter lessenaar) zijn requisitoir hield in de zaak tegen het voormalig hoofd van de Nederlandse militaire inlichtingendienst in Indonesië, de heer Leon Jung schlager, welke zaak door het Landgerecht in Djakarta is behandeld. Zittend op de voorgrond ziet men de heer Jungschlager, tegen wie inmiddels de doodstraf is geëist, omdat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan subversieve handelingen tegen de republiek Indonesië. Meer motoren onder de autokap dan in het bedrijfsleven De verwachtingen voor het wegverkeer Tn 1980 zal naar verwachting van ir. M. Le Cosquino de Bussy, hoofd ingenieur-directeur van rqkswater- saat, meer dan twee miljard gulden aan rijkswegen, bruggen en wel licht ook tunnels verwerkt zjjn. De investering in het wagenpark, thans tussen de drie en vier miljard gul den met 350.000 motorvoertuigen, za^In 1980 met één miljoen auto's verdrievoudigd kunnen zyn. Dat miljoen motorvoertuigen zal zeven miljard km per jaar rijden tegen kosten die tussen de één en twee miljard gulden 's jaars zullen liggen. In dit licht bezien zal nog veel geld in het rijkswegennet moe ten worden gestoken. Op het ogenblik al is het aantal paardekrachten in automotoren aanzienlijk groter dan in alle vaste motoren en machines in het be drijfsleven. Het brandstofvei-bruik is reeds groter dan het nationale verbruik aan electriclteit of gas. Ir. Le Cosquino de Bussy noemde het automobielpark van zeer grote en in de-toekomst van enorme eco nomische betekenis. Het is de „wel stand op wielen' 'terwijl het boven dien van groot belang is voor de vrijetijdsbesteding. Personen- en vrachtauto werken mede aan kostenvex-laging en pro ductievergroting in het bedrijfsle ven, zowel in de industrie, in de landbouw als in de handel. Zijn dit redenen tot verheuging, de kans op toeneming van het aan tal verkeersongevallen is een grote schaduwzijde. „Queen Mary" beschadigd Aan boord van het grote trans atlantische passagiersschip „Queen Mary", dat na de jaarlijkse revisie volgende week woensdag weer moest uitvaren, zijn ernstige be schadigingen aan het interieur ont dekt. In het promenadedek en het dek van de eerste klas zijn gaten gehakt en ook de betimmering van enkele hutten en de fauteuils in de rooksalon zijn vex-nield. De onbekende dader-s moeten dit gedaan hebben in het weekeinde, toen het schip nog in het droogdok lag. Vermoed wordt dat hun be doeling was, het vertrek van het schip te vertx-agen. Een groot aan tal arbeiders is bezig met het her- stellen van de schade. Naar de da ders wordt een ondex-zoek ingesteld. UTRECHT. H.M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan het Centraal Museum te Utrecht, waar zij een lezing bijwoonde over het werk van Jonkvrouwe Ima van Eysinga. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie koopt heeft honderd ogen nodig, wie verkoopt heeft er aan één genoeg Hel K.N.M.l. verwacht tot donderdagavond: Nu en dan regen Overwegend zwaar bewolkt met xxu en dan regen of motregen en plaatselijk nevel of mist; matige tot kx-achtige zuidwestelijke wind; weinig vex-andering in temperatuur. 2 maart. Zon op 7.26, onder 18.23. Maan op 0.24, onder 9.14. Laatste kwartier: 4 maart te 12.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 maart 6.41 v.m .18.30 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 maart 6.41 v.m. 19.05 n.m. Doodtij: 6 en 21 maart. Springtij: 14 en 28 maart. Depressies veroorzaken regen De depressieactiviteit op de oce aan is ver-der toegenomen. Diepe depressies bewegen in een baan die zich van New Foundland via IJs land naar noord-Scandinavië uit strekt. Tussen deze depressies en een vrijwel stationnair hogedruk- gebied ten westen van Frankrijk waaien krachtige westelijke win den die zachte luchtmassa's van de oceaan west-Europa binnenvoeren. De dooi drong over geheel Duits land en een groot deel van Frank rijk door. Restanten van het vorst- gebied bevonden zich woensdag morgen nog slechts in zuid- en oost-Frankrijk en rond de Alpen. In Polen, de Balkan en oost-Europa heerst echter nog ovex-al vorst. In Engeland steeg het kwik op tal van plaatsen tot boven de vijf graden. In ons land was het tot woensdag morgen nog vrijwel nex-gens boven de vijf graden gekomen omdat het koude zeewater en de dooiende sneeuw de zachte lucht afkoelen. In de westelijke luchtstroom kwamen woensdag enkele fronten nadex-bij die, naar verwacht werd, met regen over ons land zouden trekken. In de temperatuur wordt niet veel verandering verwacht. Volgens niet-officiële berich ten zijn 80 tot 100 Perzische noma den gedood bij het onderdrukken van een opstand in het gx-ensge- bied met Ix-ak door het Perzische legex\ 300 tot 400 rebellen zouden gevangen genomen zijn. Het hoofd- kwartier van het Perzische leger maakte dinsdag bekend, dat bij de operatie, die drie weken geleden is begonnen, hondex'den geweren van vooroor-logs Duits model, buit gemaakt zijn. Een gouden jubilaresse Gemengde zangvereniging,Nu met hope' vierde het 50-jarig jubileum In het verleden behaalde vereniging goede succesen Met een speciaal jubileumlied - vervaardigd door de heer I. C. G. Boot, op de melodie van het bonds lied van de Zeeuwse Zangersbond - werd de uitvoering geopend, waar mee de gemengde zangvereniging „Nu met Hope" maandagavond jl. op feestelijke wijze haar vijftigja rig bestaan vierde voor een geheel gevulde zaal van hotel „Het wa pen van Burgh". In zijn welkomstwoord x-ichtte de voorzitter zich speciaal tot de bur gemeester en diens echtgenote, wet houder A. van Zuijen en de vele genodigden en oud-leden. De vereniging is in oktober 1905 in de Burghse school opgericht door het toenmalige hoofd de heer P. A. Hubregtse en een aantal jon gelui. De goede gang van zaken in de vereniging is vooral te danken aan de goede samenwerking tussen koor en dirigenten en de goede ver standhouding tussen de leden on derling. Mede hierdoor heeft „Nu met Hope" vele mooie resultaten mogen behalen en zijn diverse prij zen op concoursen gewonnen. Het hoogtepunt werd bex-eikt in 1949, toen in de ere-afdeling van de Zeeuwse Zangersbond het op één na hoogste aantal punten werd be haald. Door verschillende omstan- dighedexx echter - voornamelijk te kort aan mannelijke krachten - is het hierna bergafwaarts gegaan. Wil het koor eerxmaal zijn zestig jarig jubileum viex-en, dan zal het noodzakelijk zijn, dat er zich vol doende jongelui aanmelden. De heer Jonker wekte dan ook de jon geren - speciaal de jongens - op, om lid te worden van de vereniging die een zo belangrijke plaats in neemt in de Burghse samenleving, wat wel blijkt uit het zeer grote aantal donateurs. Het gemeentebe stuur heeft al de jaren een repeti tielokaal afgestaan, waarvoor spe ciaal dank gezegd werd. De voor zitter eindigde zijn feestrede met de hoop uit te spreken dat de ver eniging in bloei zal toenemen en met dank te zeggen aan de be stuursleden voor het vele dat zij voor „Nu met Hope" hebben ge daan. Verschillende felicitaties Van de hierna gegeven gelegen heid tot felicitex-en maakte o.'m. ge bruik Jhr. A. van Citters. Hij wees er op dat in een dorpsgemeenschap de verenigingen meestal niet een lang leven zijn beschoren en sprak mede met de voorzitter de wens uit dat het tekox-t aan mannenstem men spoedig zal zijn opgeheven. Jhr. van Citters vestigde de aan dacht op het feit dat „Nu met Ho pe" de gemeente nog nimmer om subsidie heeft verzocht en bood uit een in de gemeente aanwezig fonds een enveloppe met inhoud aan, met de beste wensen voor de toekomst van de vex-eniging. Van de vele andere fel icit ex-en den noemen wij nog. wethouder A. van Zuijen als oud-lid, welke zich in het bijzonder richtte tot de voorzitter, de heer Jonker. Ook hij bood als blijk van waardering een enveloppe met inhoud aan. Namens het kin- dex-koor Westelijk Schouwen felici teerde de heer M. Evertse, eveneens onder aanbieding van een envelop pe met inhoud. Als „oudex-e broer" feliciteerde de voorzitter van „Wit te van Haemstede" het „jongere zusje". Onder het verzoek een meer blijvend aandenken aan deze avond hiervan aan te schaffen, bood hij een enveloppe met inhoud aan. Hierna wex-d onder leiding van de dirigent, de heer M. Roseboom, door het koor een zevental liedex-en ten gehore gebracht. Door de x-eeds gex-eleveei-de omstandigheden is het begrijpelijk dat het koor nog lang niet het peil van voorheen heeft bereikt. Het cabaretgezelschap „Drie in de pan" - bestaande uit Langini, goochelaar-humorist. Pe ter Pikos, imitator en Henk Baving accoi-deonist - heeft vervolgens het publiek enkele ux-en op beschaafde wijze bezig gehouden. Na dankzegging van de voorzitter in het bijzonder aan het cabaretge zelschap en mej. E. Simons - welke hij voor haar medewerking als pia niste een klein geschenk aanbood - werd de gouden jubileumavond van „Nu met Hope" besloten door een gezellig bal onder leiding van „The Merry Boys".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1