Reeds overstromingen in Speciale technieken worden gebruikt bij afsluiting van zeegaten DINSDAG 28 FEBRUARI 1956 Na 17906 - il3e Jaargang ZIERIKZGGSCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,SO, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 1S cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) 11,per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1869 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. t, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6/ Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Amerikaans voorstel voor hulp aan het buitenland op lange termijn Het Westen moet duidelijk alternatief stellen Minister Dulles heeft zondag voor gesteld, dat het Congres de Ameri kaanse regering machtiging geeft om gedurende verscheidene jaren voor hulp aan het buitenland on geveer honderd miljoen dollar (on geveer 380 miljoen gulden) per jaar te besteden ten behoeve van pro jecten op lange termijn. De minister, die te Philadelphia voor het „Forum Bulletin" sprak, gaf een aanvulling op het verzoek van president Eisenhower in diens boodschap over de „State of the Union" om „beperkte machtiging" voor projecten op langere termijn dan het begrotingsjaar, teneinde bevriende naties te versterken te gen het communisme. (In totaal vroeg de president voor de hulp aan het buitenland een bedrag van 1.860 miljoen dollar). Dulles sprak ook over verande ringen in de Sowjet-politiek. „De toekomst zal mogelijk een ander Rusland te zien geven", zei hij, maar de huidige wijzigingen moe ten z.i. gezien worden als nieuwe wegen „om oude doelstellingen van verovering te verwezenlijken". Volgens de minister hebben de Sowjets met hun economische ak- tiviteit in het raam van hun „nieu we koers" een aanzienlijk prestige gekregen bij de volkeren van min der ontwikkelde landen, waar „in dustrialisatie" een magisch woord is. De leiders van deze landen zul len moeilijk weerstand kunnen bie den aan de druk, die een gevolg is van de Sowjet-propaganda. tenzij er een alternatief is, zo meende de minister. Hij was van oordeel, dat „de industriële landen van het wes ten met hun krachtige economieën een dergelijk alternatief kunnen en Russische vluchtelingen in Engeland Nog geen twee maanden voor het bezoek aan Engeland van pre mier Boelganin en partijsecretaris Chroesjtsjef, die op 18 april te Lon den worden verwacht, heeft de Sowjet-ambassade in de Britse hoofdstad uitdrukking gegeven aan haar bezorgdheid over de politieke aktiviteit van verschillende groe pen Russische vluchtelingen ii Groot-Brittannië. De Sowjet-zaakgelastigde, Niko lai Melochwostikof, die hierover een onderhoud had met de minister van staat aan het „Foreign Office", Nutting, had vooral een groep ge naamd „Nationaal verbond van Russische solidaristen" op het oog. Naar zijn mening heeft de politie niets gedaan om het verspreiden van tegen de Sowjet-Unie gerichte pamfletten te verhinderen. Hongarije stelt R.K.- geestelijken in vrijheid Mgr. Justin Baranyai, een van de medebeklaagden in het proces te gen kardinaal Mindszenty in 1949. en acht andere r.k. geestelijken, zijn op grond van een gratiebesluit van de presidentiële raad van Hongarije in vrijheid gesteld, zo heeft radio- Boedapest bekend gemaakt. Mgr. Baranyai was indertijd tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Kardinaal Mindszenty, die op beschuldiging van verraad, spionage en geknoei met deviezen tot levenslang werd veroordeeld, is niet in het gratiebesluit genoemd Onlangs kreeg hij toestemming de gevangenis te verlaten en zijn in trek te nemen in een klooster in het zuiden van het land. Ned. deskundigen voor landaanwinning in Japan De Nederlandse deskundige op het gebied van de landaanwinning A. Volker, is zaterdag in Tokio aan gekomen ter bestudering van het program der Japanse regering voor de drooglegging van duizenden ha. moerasland. Op 10 maart wordt een tweede Nederlandse deskundige, prof. P. Jansen, in Japan verwacht. De beide Nederlanders hebben reeds eerder een bezoek aan Japan gebracht. Verwacht wordt, dat zij tot 21 maart in Japan zullen blijven. Ambtelijke kringen in Japan ver wachten, dat de komst van de Ne derlandse deskundigen zal leiden tot het sluiten van een overeen komst tussen Japan en Nederland voor technische hulpverlening, waarbij Nederlandse deskundigen zullen worden aangetrokken, die zullen meewerken aan de uitvoe ring van het program voor land aanwinning. moeten verschaffen", in de vorm van hulp bij de economische voor uitgang van de minder ontwikkel de landen. Over het zojuist geëindigde par tijcongres in MoskQu zei Dulles, dat de Sowjet-leiders hun gedragslijn wijzigen" als een gevolg van de kracht en de eenheid van de niet- communistische wereld. „Schrikkeldag" Een honderdtal ongehuwde Deense vrouwen, in leeftijd variërend van beneden de twintig tot boven de zestig heeft vrijdag vanuit Kopen hagen een speciale tocht ge maakt over de toegevroren zee naar het eiland Fejoe, op zoek naar echtgenoten. Vrijdag is namelijk „schrik keldag" in Denemarken en dit houdt in dat de vrouwen het recht hebben mannen van hun keuze ten huwelijk te vragen. De groep vrou wen uit Kopenhagen had het eiland Fejoe uitgekozen om dat daar een mannenover- schot is. Zij waren op het eiland de gasten van de ver eniging van vrijgezellen van Fejoe. De Sowjet-ambassade in Oslo heeft de bank van Noorwegen een bedrag overgemaakt van 629.000 kronen (ruim 300.000 gulden) in verband met een drie weken ge leden aan zestien Russische sche pen opgelegde boete wegens vissen in Noorse territoriale wateren, al dus is in Oslo bekend gemaakt. Syrië heeft het hoofd van de waarnemers der V.N. In Palestina, generaal Bunrs, medegedeeld, dat strenge orders zijn uitgevaardigd om herhaling te voorkomen van de schietpartijen, die in de laatste paar dagen in het gebied van het meer Korte berichten uit het Binnenland AMSTERDAM. Op de automo bieltentoonstelling in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam is zaterdag middag bijna anderhalf uur lang de belangstelling van de vele duizen den bezoekers niet alleen uitgegaan naar de auto's, doch ook naar Prins Bernhard, die vergezeld van zijn secretaris dr. F. A. de Graaff, een onverwachts bezoek bracht. AMSTERDAM. De motorredding boot „Neeltje Jacoba" van de K.N. Z.H.R.M. (Kon. Noord-Zuid Hol landse Redding Maatschappij) is zaterdagmorgen van IJmuiden uit gevaren om voedsel te brengen aan vogels, die in grote groepen zich buiten de branding bevinden. PURMEREND. Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina hebben per auto een tocht door Waterland en langs een deel van de IJsselmeer- kust gemaakt. Bezocht werden o.m. Volendam, Monnikendam en Dur- gerdam. Koningin Juliana heeft korte tijd op het ijs van de Gouw zee bij Monnikendam vertoefd. HOLLUM. Nu de veerboot Ame- land-Holwerd 27 dagen niet heeft kunnen varen is er dank zij de ak- tieve luchtvaartdienst nog geen dag geweest dat de Amelanders geen post kregen en er geen gelegenheid was voor personenvervoer van en naar het eiland. IJMUIDEN. De 31-jarige arbeider van de Zaandamse havenstichting W. Wouters uit Schagen, die werk zaam was bij de kolenopslag van de hoogovens te IJmuiden is ge troffen door een brok samengevro- ren fijnkolen, dat van een 12 meter hoger gelegen aanvoerband naar beneden viel. De man viel en kwam met zijn hoofd tegen de muur van een gebouwtje terecht. De heer WTouters, die gehuwd was, werd naar het Rode Kruis ziekenhuis te. Beverwijk vervoerd, waar hij aan de bekomen hoofdverwondingen is overleden. HAAKSBERGEN. De zevenjarige Rosina Roerink, wonende te Buurse bij Haaksbergen is op de openbare weg aldaar door de gladheid van de weg gevallen en. onder een tractor geraakt. Het kindje werd dodelijk gewond en overleed een half uur later. Veel protesten naar aanleiding van doodstraf voor Jungschlager Rechfen van de mens werden geschonden Naar aanleiding van het verloop van het proces-Jungschlager heeft de „Groter Nederland actie" zich gewend tot minister-president Drees en minister Luns met het verzoek bij de Verenigde Naties een klacht in te dienen tegen de regering van de republiek Indonesië wegens het schenden van het statuut van de rechten van de mens. In een brief noemt de „Groter Nederland Actie" vier punten, die haar er toe hebben gebracht dit verzoek te doen: de mishandeling van Nederlandse gevangenen en getuigen, het ontbreken van een onpartijdig en onafhankelijk tribu naal, zoals bedoeld in artikel 10 van het statuut van de rechten van de mens, de verhindering van deskun dige bijstand van een jurist aan be klaagde en het feit, dat Indonesië zich heeft verbonden de rechten van de mens te respekteren. Het C.A.I.R., „Comité d'Action Interallle de la Résistance" (waar bij de nationale federatieve raad van het voormalig verzet Neder land is aangesloten) heeft aan de minister-president van Indonesië een protest-telegram gezonden. Het hoofdbestuur van de Neder landse oud-verzetsorganisatie heeft aan de Nederlandse regering het volgende telegram verzonden: De Britse beul Albert Pierre- point heeft ontslag genomen om zich geheel te kunnen wijden aan zijn café „The rose and crown" bij Preston, in het graafschap Lancas hire. Volgens het zondagsblad „Em pire News", dat dit meldt, heeft Pierrepoint verklaard, dat deze stap niets te maken heeft met het be sluit van het Lagerhuis om de doodstraf af te schaffen. De 45-ja- rige Pierrepoint is 25 jaar beul ge weest. Zijn vader en een oom heb ben voor hem deze functie bekleed. „Diep geschokt door de demon stratieve vervolging van Nederlan ders dóór de republiek Indonesia vertrouwen wij dat u met wijs be leid alles wat mogelijk is zult ver richten om dit onrecht te beëindi gen opdat wij gespaard blijven voor affaires analoog aan de Rijksdag brand. Wij verklaren ons bereid u daarbij alle steun te verlenen". In zuid-Italië doen zich overstro mingen, lawines en grondverschui vingen voor als gevolg van regen en smeltende sneeuw. Boeren in de streek van de rivier Ofanto, die bulten haar oevers is getreden, zijn door politiemannen en brandweer lieden geëvacueerd. Bij Cannae zijn inzittenden van auto's gered. De koude van de afgelopen we ken heeft 94 Italianen het leven gekost. De leider van de opstand in het gebied van de midden-Amazone in noordoost-Brazilië, majoor Ha- roldo Veloso, is volgens berichten te Rio de Janeiro met een kleine groep aanhangers in het oerwoud verdwenen. Veloso was het laatste In Jacareacanga, een vliegveld, waarheen hij was gegaan nadat hij de stad Santarem - zijn hoofdkwar tier - had verlaten. De regering had gedreigd Jacareacanga te bombar deren, indien Veloso zich niet over gaf. Door stormen en wervelstor men in het oosten van de V.S. zijn zaterdag ten minste zestien perso nen om het leven gekomen. Tien tallen zijn gewond en honderden zijn dakloos. De materiële schade wordt op miljoenen dollar geschat. De stormen troffen zuid-Illinois, waar zeven doden vielen, het meest. Voorts werden Ohio, Texas, Missouri, Oklanama en New York geteisterd. In het gebouw van het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag heeft mr. Oetojo Ramelan, Indonesisch ambassadeur met speciale mis sie in Nederland, aan vertegenwoordigers van Nederlandse bladen een persconferentie toegestaan, een en ander in verband met zijn vermoe delijke spoedige terugkeer naar Indonesië. - Omdat Z.E. door een be langrijke bespreking iets verlaat was en de journalisten niet langer wilde laten wachten, gunde hij zich geen tijd meer om zijn winterjas uit te trekken, maar stond, zoals deze foto toont, de journalisten te woord, gehuld in dit nuttige kledingstuk. HET DELTAPLAN Rij doorlaat-caissons in de Oosterschelde Voor de vergadering van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs onthulde ir. H. A. M. C. Dibbits - hoofdingenieur van Rijkswaterstaat - iéts over de technieken, die voor het afsluiten van de zee-armen thans in studie zijn. De gedachten--èëan uit naar ver schillende methoden van bodem- verstërking, waarbij stortsteen of mijnsteen een belangrijke rol moe ten spelen. .Door de grote stroom- snelheden - men verwaph't plm. drie meter water per sekonde op enkele plaatsen - worden zand en (de thans niet voorhanden) keileem tussen steen uitgeschuurd. Wegspoelen van zand kan worden voorkomen door het spreiden van lappen plastic van 300 meter lengte en 50 meter breed te, waarop eventueel steen wordt gestort. Men neemt proeven met fabriekmatig vervaardigde zink- stukken uit geasfalteerde rietpla ten, aangezien zinkstukken van het klassieke teen binnen een paar jaar door paalworm en schimmels wor den aangetast, en de bodembescher ming 3 tot 7 jaar moet houden, voorda^ een dijklichaam kan wor den gelegd. Voorts neemt men proeven met het impregneren van de bodem. Door de ervaringen in kleine sluit gaten geleerd, zal men zo breed mogelijke sluitgaten kiezen, waarin speciale typen caissons zullen wor den gevaren. Deze caissons zullen rusten op de gestorte steen, die op een der nieuwe bodembeschermin gen ligt. Met een soort in omge keerde richting draaiende „bagger molen", waarvan een prototype in aanbouw is, zal het steen storten niet meer „luk raak" kunnen ge schieden .Ir. Dibbits zeide samenwerking met het bedrijfsleven bij de voor bereidingen van de sluitingen op hoge prijs te stellen. Bij voorbeeld door middel van vergaderingen van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs zal het bedrijfsleven door Rijkswaterstaat zoveel mogelijk op de hoogte van de gang van zaken kunnen worden gehouden. Sprekende over het afsluiten van de Oosterschelde zeide ir. Dibbits o.m., dat in de afsluitdijk een rij doorlaat-caissons moet komen van 4000 meter. Voor dit deel van het dijklichaam zal nadien 30 miljoen kubieke meter zand worden opge spoten. Daar dit niet in één seizoen zal kunnen gebeuren, zal men een methode moeten vinden om de caissondijk aan één kant veilig te kunnen laten overwinteren. Voor de bij de dijksbouw betrok ken vaar- en werktuigen zal het belangrijk zijn, dat zij zich snel en precies kunnen oriënteren. Hier voor is een systeem voor plaatsbe paling uitgedacht met drie zenders, welke een ongemoduleerde draag- golf verspreiden die a.h.w. over land en zee een net van blokken doet ontstaan waarop bepaalde ont vangers nauwkeurig reageren en. daardoor de plaats op 3 tot 10 meter direkt aangeven. Voorts wordt overwogen om de waterpeilen in de verschillende zeegaten langs radio grafische weg over te brengen naar bagermolens en andere werktuigen. .Ir. J. W. de Vries - hoofdingeni-, eur-direkteur van de Rijkswater staat - heeft voor de vergadering een en ander verteld over de afslui ting van het Haringvliet. Waar schijnlijk zal tegelijkertijd de nood zakelijke dam door de Grevelingen (met schutsluis) en misschien ook de Volkerakdam (met sluis) worden gelegd. Zee-arend waargenomen De heer H. J. van Schuppen heeft even buiten de be bouwde kom van het dorp Lunteren een zeearend (hali- aetus albicllla) waargenomen De vogel, die een vlucht van ongeveer 5.5 meter heeft, vloog omstuwd door een troep luid kabaal makende kraaien, langs de grens van bos en bouwland,, zette zich eVen op de top van eev den- neboom neer en verdween - waarschijnlijk het lawaai der „scheldende" kraaien moë - daarna in oostelijke richting. De zeearend wordt des win ters wel vaker in ons land - o.a. in het nationale park de Hoge Veluwe - gesigna leerd, doch het gebeurt zel den, dat hij zich zo dicht in de omgeving van dorp of stad waagt. De harde winter zal hieraan vermoedelijk niet vreemd zijn. Tussen Ede en Harskamp kon een vertegenwoordiger aan everzwijnen - anders zeer schuwe dieren - toffees voeren. In de vorige 24 uur zijn in het Algerijnse departement van Con- stantine 83 rebellen gedood, name lijk 43 in een treffen nabij Bougie, 27 in het reeds gemelde gevecht in de omgeving van Sidi Aich en elf in andere gevechten. Bovendien werden bij deze gevechten respec tievelijk 96, 47 en 22 opstandelin gen gevangen genomen. Op een bijeenkomst van de ge mengde bestandscommissie in Ko rea hebben de noordelijken een schriftelijke verantwoording over de 2.720 gevangenen der V.N., die zij in de oorlog hebben gemaakt, overgelegd. Het opperbevel der V. N. had in september van het vorige jaar hierom gevraagd. Volgens de leider van de delegatie der V.N., schout-bij-nacht Moore, hadden de noordelijken evenwel verklaard, dat zij „niet voor de gevangenen van de V.N. verantwoordelijk waren". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Op het toeval te rekenen is dwaasheid, het toeval te ge bruiken is wijsheid. Het K.N.M.I. verwacht tot dinsdagavond: Dooi valt tn Na in de nacht over het algemeen lichte vorst, overdag Invallende dooi; veranderlijke bewolking met enige regen, sneeuw of ijzel; aan vankelijk weinig wind en plaatse lijk mist, later tot matig of krach tig toenemende en naar west draaiende wind. 29 Febr. Zon op 7.30, onder 18.20. Maan op 23.12, onder 8.19. 1 maart. Zon op 7.28, onder 18.22. Maan op onder 8.45. Laatste kwartier: 4 maart te 12.53. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: febr. 5.29 v.m. 17.57 n.m. 1 maart 6.07 v.m. 18.30 n.ro. BROUWERSHAVEN 29 febr. 5.00 v.m. 17.15 nin. 1 maart 6.38 v.m. 17.33 n.m. Springtij: 28 februari. Dooi zet door In de vorige nacht heeft het in het zuiden van het land nog plaat selijk streng gevroren. Het vlieg veld zuid-Limburg, waar het zon dagavond nog onbewolkt was, be richtte een minimum-temperatuur van 12 graden onder nul. In Bra bant daalde het kwik tot min vijf. Maar minder koude lucht begon inmiddels het land van het noorden uit binnen te dringen, waardoor de vorst in het noorden van het land getemperd werd. De temperatuur daalde daar slechts enkele graden onder het vriespunt. Op de Wad deneilanden liep zelfs 's nachts de temperatuur al weer tot boven het vriespunt op. Op het ogenblik ondergaat de luchtdrukverdeling in onze omge ving een belangrijke wijziging. Een hogedrukgebied boven de Britse eilanden trok zich in zuidelijke richting terug. Warme lucht van de Atlantische Oceaan werd door wes telijke winden naar west-Europa gevoerd. Het front, dat deze lucht begrensd, was maandagmorgen Ier land al dicht genaderd en het zal ons land vandaag (dinsdag) berei ken, voorafgegaan door enige neer slag. Deze warme lucht zal dan de finitief een einde maken aan de vorstperiode, die nu ongeveer vier weken heeft geduurd. Maar voor de warme lucht bij ons kon komen, zou het toch nog meer gaan vriezen en kon de temperatuur in de afge lopen nacht van 3 tot 6 graden onder nul dalen. Zeeuws protest tegen werving bouwvakarbeiders De colleges van b. en w. der ge meenten Middelburg en Vlissingen hebben sterk geprotesteerd tegen wat zij noemen een ronselactie van Amsterdam onder de bouwvakar beiders der beide steden en om geving. In een telegram aan b. en w. van de hoofdstad wordt onder meer het volgende gezegd: Zoals bekend zal zijn Is in onze gemeenten evenzeer te groot tekort aan woningen en bouwvakarbei ders. Wij verwachten van uw col lege dat deze actie terstond wordt stopgezet en dat de voorgenomen zitdagen (ook voor Goes was er een aangekondigd) zullen worden afge last. Kruiend ijs in Zijpe trekt belangstelling Het geheel met drijf ijs overdekte Zijpe trekt veel belangstelling van elders op het eiland wonende auto bezitters. Het blijft dan ook altijd een imposant gezicht de grote enkleinere ijsschollen op de stroom langs de rijkssteiger te zien trek ken. De veerboot „Krammer" vaart daar tussendoor zonder veel moeite en indien dit schip geen beschadigingen aan schroef of roer ketting oploopt zal het lang duren eer de helicopter die dagelijks komt kijken werkelijk dienst moet doen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1