Nieuw te bouwen school te Noordgouwe niet op de urgentieiijst geplaatst Hoest Uw Kind...! Z WITS AL Pogingen bouw zo snel mogelijk te realiseren Woensdag Jl. kwam de raad in voltallige vergadering bijeen, onder voorzitterschap de van wnd. bur gemeester S. Francke. De voorzit ter memoreerde- de belangrijkste besluiten in het afgelopen jaar door de gemeenteraad genomen. Onder de ingekomen stukken bevonden zich enige door het kollege van G. S. goedgekeurde besluiten, welke voor kennisgeving werden aange nomen. Een ingekomen schrijven van de ipspecteur lager onderwijs houdt -mededeling dat de bouw van de nieuwe - vier-klassinge o.l. school niet op de urgentieiijst 1956 is ge plaatst, vanwege de ingrijpende re- duktie van het bouwvolume voor de onderwijssektor. Genoemd feit wordt alleszins betreurd. Het kol lege van B. en W. heeft inmiddels stappen ondernomen, om de bouw van de school toch zo spoedig mo gelijk te doen realiseren. In verband met ontslagaanvrage wegens vertrek naar de N.O.-poIder als raadslid en wethouder van de heer C. M. Janse, werd benoemd de heer L. J. Dalebout, welke bericht gaf zijn benoeming niet te aanvaar den. Hierop werd benoemd de heer A. Viergever, welke ihtussen heeft medegedeeld zijn benoeming te aan vaarden. Besloten werd de door de heer Viergever ingezonden geloofs brief en ovèrige voorgeschreven stukken door een kommissie ad hoe te doen onderzoeken, waartoe be sloten werd. Na onderzoek advi seerde genoemde kommissie de raad tot toelating van het nieuw benoemde raadslid de heer A. Vier gever te besluiten, waartoe de raad z.h.s. besloot. In verband met de uitzonderlij ke weersomstandigheden werd be- sloten een éénmalige subsidie te verlenen van f 10 aan de afd. Zee land-noord van de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren op een aan de orde gesteld subsidieverzoek van genoemde vereniging. De culturele vereniging Over de door de Culturele Ver eniging 'ingediende begroting voor 1955-56 - in verband met verzoek dezer vereniging om subsidiever lening - ontspon zich een uitvoe rige diskussie. Behoefte werd ge voeld aan een rekening van inkom sten en uitgaven van de vereniging. Besloten werd het verzoek voorlo pig aan te houdèn en een rekening van inkomsten en uitgaven over 1954-55 te vragen. Door de voorzitter werd medede ling gedaan betreffende: bouw van wachthuisjes voor buspassagiers; stand van zaken i.v.m. aanschaf nieuwe brandspuit; de onderhande- lingen m.b.t. het eventueel aanslui ten bij dè „Reinigingsdienst Düive-" land". In behandeling kwamen enige bezwaren tegen opgelegde aansla gen straatbelasting. Herbenoemd werden als leden van de kommis sie tot wering van schoolverzuim de heren A. Romijn en C. van As. Benoemd werden de heren J. W. Roskam - hoofd der o.l. school - in de plaats van J. G. Smits; J. C. van 't Veer, in'de plaats van P. Boone - welke geen schoolgaande kinderen heer heeft; J. G. van Maanen in de plaats van C. M. Janse, i.v.m. diens aanstaand ver-trek uit de gemeente. In de'vakatüres-ds. Barendrecht en S. van den Houten werden als lid van de kommissie van toezicht en advies op het gemeentelijk kleu teronderwijs benoemd de heren ds. Buinink en C. Quist. Behandeling van de brandkï'anen en bestrijding der gladheid kwamen ter sprake in verband met de aan houdende vorst. Het verzoek van de vier op het eiland werkzame instellingen voor maatschappelijk werk en gezinsver zorging om een bijdrage van 27% cent per inwoner voor 1956 werd na uitvoerige toelichting van de voorzitter z.h.s. ingewilligd. Vastgesteld werd een nieuwe sa larisverordening voor de gemeen tewerklieden. Besloten werd tot verhuur van de vier'nieuwe wo ningwetwoningen aan de Klooster- weg. De huur bedraagt voorlopig f 6,75 per week, zonder kosten van waterverbruik. Op voorstel van B. en W. werd z.h.s. besloten bij te dragen in het verlies der N.V. Wa terleiding Mij. „S. en D." over de Jaren voor 1953, naar rato van het aantal aandelen der gemeente. Goedgekeurd werd na toelichting door de voorzitter dat op voorstel van B. en W. was overgegaan tot AANBESTEDINGEN BouwrUpmaken bouwplan-Malta ZÏERIKZEE. Bij de aanbesteding .voor het bouwrijp maken van het bouwplan-Malta werd als volgt in geschreven: Gebr. Everaers van den Berg, Steenbergen f 283.000; M. van der Velde, Eruinisse f. 282.000; P. de JOnge, Renesse f 264.500; A. W. Wandel, Nieuwerkerk (Z.) f 260.500; J. en K. T. de Oude, Biervliet f 235.975 (ongeldig); Fa. M. de Oude K. T. de Jonge, Zierlkzee f 227.900; M. P. Verjaal, Berg en Terblijt (L.) f 208.800; T. Bakker, Rotterdam-z. f 204.000. het bestellen van een beplanting voor de plantsoenen voor de strook grond bij de Oostenrijkse woningen. Besloten werd tot het toekennen van een subsidie aan de hervormde gemeente ten behoeve van de res tauratie van kerk en toren voor het jaar 1956. Daar nieuwe gezichtspun ten naar voren zijn gekomen m.b.t. de vaststelling van de wijzigingen van het uitbreidingsplan werd be sloten vooraf nog nadere kontak ten op te nemen. De rondvraag Bij de rondvraag kwam o.m. ter sprake het toekennen van extra brandstoffenbijslag. De heer Janse bracht de voorzitter, kollega wet houder, raadsleden, sekretarieper- soneel en gemeentewerklieden dank uit voor de aangename samenwer king, daar het de laatste vergade ring was welke hij als raadslid en wethouder meemaakte. Spr. wenst allen met wie hij tijdens het waar nemen van zijn funkties heeft sa mengewerkt - al of niet in de ver gadering aanwezig - met de hun nen het beste toe voor de toekomst. Spreker gaf de verzekering dat hij aan deze periode de aangenaamste herinneringen zal meedragen en gaf de beste wensen voor de gemeente en de ingezetenen. Zowel de voor zitter als wethouder Vis beant woordden het afscheidswoord van de heer Janse met een toepasselijk wederwoord. Hierna sloot de voor zitter de vergadering. Ingezonden mededeling iiBiiiiiiiiaiiuii HAZETFABRIEKEN TÉ ZEVENBERGEN Woensdagmiddag, op Ba den Powell-dag, heeft H.M. Koningin Juliana met H.K.H. prinses Ma rijke een bezoek ge bracht a a nde „Blauwe Vogels" van de Barti- meus-groep te Zeist, een groep, bestaande uit slechtziende en blinde padvindsters en kabou ters. - De linkerfoto laat zien hoe H.M. tussen 2 leidsters in 't kaarslicht doorgeeft, dat de pad- vinaersgedachte symbo liseert. Op de achter grond de vlag van het vendel „Prinses Mary- Jee". - Op de rechlerfoto zien we prinses Marijke, voor het eerst in kabou ters-uniform, met een andere kabouter. De meisjes symboliseren met de brandende kaarsen de padvindersgedachte. Stad en Provincie ZÏERIKZEE Stedelijk museum naar Tempelierenhuis? Naar wij vernemen bestaan er ernstige voornemens om het stede lijk museum - of althans een ge deelte hiervan - onder te brengen in het zgn. Tempelierenhuis aan de Meelstraat. Van bevoegde zijde heeft men ons er echter op gewezen, dat in deze nog geen vaststaande beslis singen zijn genomen. Botsing tussen vrachtauto en personenauto Vrijdagmorgen omstreeks kwart voor elf vond op de hoek Poststraat- Manhuisstraat een aanrijding plaats tussen een vrachtauto van de R.T. M., bestuurd door A. R., die uit de Manhuisstraat kwam gereden en een personenauto bestuurd door de expediteur v. d. S. uit Renesse, die door de Poststraat richting Kerk plein reed. De personenauto liep hierdoor*materiële schade op. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De gemeentepolitie maakte proses verbaal op. lii Natsavond - Haamstede Vlieger-schrijver A. Viruly hield boeiende lezing over de luchtvaart Tussen vroeger en nu bestaat oneindig verschit VeLe Nutsleden hadden donder dagavond de koude getrotseerd om naar Jayenu" te komen, waar de een lezing 'fiield. Vastgesteld moet worden dat de aanwezigen geen spijt hebben gehad van de koude reis, want Viruly heeft voor een interessante en boeiende avond ge zorgd. De voorzitter van het Nutsdepar- tement, de heer M. L. J. Fokker, bleek terecht buitengewoon tevre den over de opkomst en dankte vooral de heer Viruly voor zijn doorzettingsvermogen, waardoor deze avond kon doorgaan. In tegenstelling met de aankon diging sprak de heer Viruly niet over zijn laatste boek „De zee en de overkant", doch in overleg met het bestuur over de vliegerij in het algemeen. Spr. splitste zijn lezing in drie delen, en wel „Toen en nu", „Heden" en „Toekomst". Bij het begin van de vliegerij in ons land ongeveer dertig jaar geleden, was alles nog erg primitief. Nadat hij vier jaar militair geweest was ging hij over naar de K.L.M. Op onder houdende en vaak humoristische wijze verhaalde de heer Viruly uit de romantische eerste tijd. Zo ging hij wel met een vliegtuig naar Bre da vanuit Soesterberg. Dat was een hele onderneming, zodat je tegen de kollega's kon opscheppen „Ik ben vandaag even in Breda ge weest". Nu is ons land niet groot meer en eigenlijk is geen enkel land groot meer, ja zelfs de hele wereld is klein geworden, door de gewel dige snelheden die super-constela- tions en dergelijke toestellen ont wikkelen. Op geestige wijze vertel de spr. van de toestellen uit de be gintijd van de K.L.M., die al wel een radiotoestel aan boord hadden, doch dat eigenlijk alleen als een morele steun bedoeld was, want je kon er praktisch geen kontakt met de grond mee krijgen. Ter illustratie beschreef hij een vlucht uit die tijd van Schiphol naar Parijs, toen nog gebruik moest worden gemaakt van allerlei zogenaamde grondtekens, zoals wegen, boomgroepen, boer derijen e.d. Jlierop beschreef hij hoe tegenwoordig deze vlucht ge maakt wordt. Hij stelde vast dat de romantiek van het vliegen voor bij is. Vervolgens besprak hij de oceaanvliegerij uit de tijd van vroe ger en nu. Tegenwoordig vliegen iedere nacht ongeveer vierhonderd bemanningsleden en duizenden passagiers over de oceaan, zodat de eenzaamheid boven de oceaan ver- dwenen is. Om botsingen te voorko men worden de vele toestellen op verschillende, hoogten over de oce aan gedirigeerd. Vervolgens, gaf hij een overzicht van de ontwikkeling van de snel heid van de mens op aarde die tot het begin van de vorige eeuw niet groter was dan ongeveer 6 kilome ter per uur, nl. de snelheid van het paard. Daarna is de snelheid met sprongen omhoog gegaan en nu be reikt men met sommige vliegtuigen een snelheid van meer dan duizend kilometer per uur, die naar zijn mening over niet al te lange tijd opgevoerd zal kunnen worden tot wel twee-duizend kilometer p. uur. De zweefvliegerij Na de pauze beantwoorde spr. en kele ingediende vragen en deelde bij een vraag over de zweefvliegerij mee, dat deze zomer op het vlieg veld Haamstede de zweefvliegerij beoefend zal worden. Na nog een en ander verteld te hebben over het vliegen op grote hoogte, waar bij georuik wordt gemaakt van drukcabines, kwam hij toch nog aan het slot aan zijn boek „De zee en de overkant" toe, waarin hij zijn pacifistische overtuiging gelegd heeft. Onder ademloze stilte las hij enkele bladzijden uit dit indruk wekkende boek voor, welk gedéelte hij afzonderlijk heeft uitgegeten, onder de titel „Kain in de cock pit". Het is een pleidooi tegen het gebruik van vliegtuigen voor oor logsdoeleinden. Hij besloot dit ge schrift met de woorden die Konin gin Juliana sprak op de rouwdag 1955 tot de Nederlandse schoolkin deren; „Jullie moeten de gouden draad volgens, het goede kiezen, het kwade verwerpen, kome wat kome, jullie moeten je eerbied voor het leven laten blijken, in het bij zonder voor dat van anderen". Na nog eens gewezen te hebben op de grote verantwoordelijkheid van; de mens in deze moderne tijd bij de vernietigingsmogelijkheden van zijn medemens besloot hij zijn, vooral in het laatste gedeelte, zo mooie lezing. De voorzitter deelde daarna mee aan de leden dat op 13 maart de heer van Westering de laatste le zing van dit seizoen zal houden, nl. over Carmen van Bizet. Iiiernd dankte hij de heer Viruly voor de aan de aanwezigen bezorgde mooie avond. De premier van Malakka, prins Abdoel Rahman, heeft woens dag in een radio-uitzending een beroep gedaan op de communisti sche leider Tsjing Peng zich- met alle wapens over te geven nu En geland Malakka de controle over zijn eigen binnenlandse defensie en veiligheid heeft gegeven. Nieuwe Haven-ijs droeg mensen Gisteren hebben enkele mannen zich gewaagd op het ijs van de Nieuwe Haven. Ze liepen de haven op en neer. Een enkeling schijnt er ook reeds op te hebben geschaatst. Aanbeveling verdient dit uiteraard niet, maar het bewijst intussen toch wel hoe streng de winter ge worden is. KERKWERVE IJsvereniging opgericht Ook in deze gemeente is een Ijs- vereniging opgericht, op initiatief van de heer W. Steenpoorte. De vereniging start reeds met 42 leden. In het bestuur hebben zitting ge nomen de heren W. Steenpoorte (voorzitter), C. Post (secretaris), L. J. de Wit (penningmeester) en C. H. Kesteloo en P. Boot (leden). De jonge vereniging heeft zich er over beraden wat er deze winter nog kan worden gedaan. Besloten werd maandag 27 februari a.s. schaats wedstrijden te organiseren voor schoolkinderen, op de sloten achter het dorp. Gespeeld wordt verder met de gedachte een kunstijsbaan aan te leggen. Deze zal echter dit jaar niet meer kunnen worden ge bruikt. De plannen lijken voor ver werkelijking vatbaar als er hier en daar wat medewerking kan wor den verkregen. RENESSE Aanbesteding afbraak Door de gemeente Renesse werd aanbesteed het slopen van een tweetal krotwoningen, gelegen aan de hoek Kromme Reke-Laone. In geschreven werd door J. P. Berre- voets, Renesse f 287 toegift en A. de Ruiter, Noordwelle f 486,50 toe gift. Het werk werd aan de heer J. P. Berrevoets gegund. OOSTERLAND Veel sterfte onder de vogels Ondanks de goede zorgen voor de vogels door een regelmatige voe dering, zijn ook in de omtrek van deze gemeente veel gevederden slachtoffer geworden van de barre koude. De meeste vogels blijken te uitgeput om nog van het uitge strooide voedsel te kunnen profite ren. Mocht onverhoopt de winter nog enige tijd aanhouden, dan is een katastrofale sterfte onder de vogels wel bijna zeker.. Toch moet onverminderd met de voedselakties worden doorgegaan, want ondanks sombere berichten blijken deze toch wel nut af te werpen. SIRJANSLAND Geslaagd ijsfeest Begunstigd door prachtig winter weer werd donderdagmiddag al hier een gekostumeerd ijsfeest ge houden, dat uitermate geslaagd ge noemd mag worden. De wedstrijd werd door een talrijk publiek bij gewoond. Een groot aantal deelne- mers(sters), streed om een zestal prijzen. Het was een origineel idee van het bestuur om het publiek als jury te laten fungeren. Dit gebeur de door op een briefje de naar zijn mening voor een prijs in aanmer king komende deelnemer te ver melden. Door het bestuur werden de ingeleverde briefjes gekontro- leerd en aan de hand hiervan wer den de volgende prijswinnaars aangewezen: le pr. echtpaar Heule- Kip (zigeuners); 2e pr. Henny en Janny Dalebout (Opoe en Opa); 3e pr. Cobi Noorthoek (Walchers boe rinnetje); 4e pr. Janny Fluijt (oud vrouwtje); 5e pr. mevr. Laban-de Vos (Tirolermeisje); 6e pr. Mineke Bal (bakker). Voor het publiek werden de prij zen als volgt: 1 mevr. Op 't Hof-de Rijke; 2 mevr. de Ronde-Dalebout; 3 P. Kraak; 4 mevr. Mol-Hanse; 5 mevr. v. d. Maas-Zwaai; 6 H. Zan- dijk. Burgerlijke Stand Zierikzee Geboren. 19 febr.Ernst Cornelis, z. van Adriaan Bin en Cornelia Legemaate; 21 febr.: Wijnanda Ma ria, d. van Franciscus Hendrikus Hendriks en Helena Kristalijn. Gehuwd. 22 febr.: Samuël Wil- lemse, 25 j. en Leenderina Jonker, 23 j.; 23 febr.: Andries Adriaan van Gastel, 28 j. en Ytje Dijkstra, 25 J. Overleden. 21 febr.: Pieternella Hendrikse, 79 j., echtgenote van B. Heuseveldt, wonende te Nieu werkerk. ZAANDAM. De Zaandamse da mes van de zwemclub „De Ijsbe ren" hebben het zwemmen in een bijt in het zwembad aan de Voor- zaan opgegeven. Niet omdat zij de koude niet meer konden verdragen, doch omdat de badmeester en de zwemsters geen kans meer zagen een zodanige bijt te hakken, dat daarin werkelijk ijsvrij kon wor den gezwommen. De dames zijn dus letterlijk uitgevroren. Ingezonden mededeling Talm niet langer, grijp dadelijk inl Om kinderhoest te bestrijden is er: KIND E R - H ONING: SIROOP OOSTERLAND Gekostumeerd ifsfeest had buiten verwachting gunstig verloop Vele komische figuren vulden de ijsbaan Buiten verwachting is het gekos tumeerde ijsfeest, dat door onze ijs- vereniging donderdagmiddag werd georganiseerd, een groot succes ge worden. Er waren 31 deelnemers en deelneemsters geboekt en de ju ry, die bestond uit burgemeester Laurense, de heer H. J. v. d. Zande, mevr. v. Zweden en mevr. Capelle- v. d. Berg zag zich voor geen ge makkelijke taak gesteld. De uitsla gen waren: le pr. E. J. de Vin (heks); 2e pr. H. v. d. Werf-mevr. Bakker (boer en boerin); 3e pr. gez. Dorst (geloof, hoop en liefde); 4e pr. mevr. Beije- Barel (de nar); 5e pr. M. Stouten- mevr. Waesdorp (bruidspaar); 6e pr. W. ten Hove (clown); 7e pr. J. Paauwe-H. v. d. Zande (oogst); 8e pr. J. Dorst-T. de Bruine (boer, boerin); 9e pr. Rien Capelle (poor ter); 10e pr. mevr. Kruisdijk (oud en nieuw); lie pr. H. Barendse met echtpaar H. Deurloo-de Bruine (brandweerlieden); 12 pr. Daan v. d. Werf (baron); 13e pr. Leo Öfchoof (wie huurt mij?); 14e pr. Rienus v. d. Have (burgemeester); 15e pr. Gerard van 't Veer (Charly Chap lin); 16e pr. Ria v. d. Werf (cowboy); 17e pr. Waesdorp (de derde man B.B.); 18e pr. S. Kwaak (matroosje) 19e pr. Maatje Roks (boerin); 20e pr. Bea de Waal (cowboy); 21e pr. Jac. v. d. Maas Wz. (poorter), 21e pr. P. v. d. Werf (boer) evenveel punten, eendere prijs; 22e pr. Jan Beije Mz. (gasfitter); 23e pr. L. M. Meerman (Lou Bandy); 24e pr. Jaap Hoek (Had je me maar); 25e pr. Henk Dorst (Leve de ijsclub); 26e pr. Kees v. Dijke (Trijntje); 27e pr. Corrie Roks (boerin); 28e pr. C. Bo- lijn (Ku Klux Klan); 29e pr. C. v. d. Berge Mz. (draglinemachinist)"; 30e pr. C. v. d. Have (zomer). Het bestuur der ijsvereniging dankt hiermede tevens alle deel neemsters en deelnemers voor het geen zij boden tot welslagen van deze middag, die ondanks het kou de weer door tallozen werd bijge woond. Heden (zaterdag)middag zal vermoedelijk een wedstrijd met hindernissen worden georganiseerd (ijs en weder dienende). Wit of Zwart - Usstrijd - Niesdame - Wijste Man Bar Verhaal en Bundel GESPREKKEN VAN EILANDMAN Aan alle dingen heeft de wijze Prediker een einde gezien, maar dit neemt toch niet weg dat de win ter van 1956 zo zoetjes aan behoor lijk hinderlijk begint te worden. Wit op zwart vertonen de kolen boeren hun milde grijns, want het moet wel bijna zo zijn, dat zij een gedenkwaardig seizoen meemaken. De zwartjannen grommen een hele dag en de bankbiljetten vliegen er door. W# blazen iedere avond de leidingen door, we stappen al we ken dapper door de sneeuw, we vinden een vorst van zeven graden niets meer, we treuren bij de vo geltjes, die met hun poten in het ijs vast vriezen, we wachten uren lang op de post en nog is het einde niet, want het ene hogedrukgebied gaat en het andere komt en de „Krammer" ploegt er nog wel dap per door, maar de ysstryd is zwaar en Eilandman wilde wel regelrecht een tientje geven als hij het eerste sneeuwklokje zag. Dat is op de duur toch beter dan sneeuw, al kan het gebeuren dat de witte beklijvende massa toch voor delen heeft, waarvan een voorbeeld valt aan te wijzen. Eilandman zag een dame naar een auto toestappen, kennelijk met de bedoeling er In te stappen. De dame niesde hevig, met als gevolg dat haar kunstgebit met een fraaie boog door de lucht vloog maar gelukkig prompt in de sneeuw terecht kwam. De (onvervaarde) dame klopte de vlokken er af en stak het in haar mond. Zonder sneeuw was het gebit stellig aan gruzels geweest. Verder is Eilandman geconfron teerd met de geschiktste methode om temperatuursverschillen in lin ieer- en rechtervoet ten opzicht van elkaar te regelen en desgeicenst te bestrijden. Hij zag de. origineelste, de onverstoorbaarste en glashardste man van de hele wereld, die zich over straat bewoog op een klomp en een pantoffel. Vooral (zoals in dit geval) als deze handelwijze voortvloeit uit verstandelijk over leg, wil Eilandman dit aanmerken als een verheugend verschijnsel, dat navolging verdient. Zover koint dus een koud mens. Het is een sterker verhaal dan uit de „barre winter van negentig", maar toen reed men schaats van Zierikzee naar Kolijnsplaat. Of dit wel waar is heeft Eilandman niet kunnen achterhalen. Hij betwijfelt het toch wel, maar er heeft in dat beluchte jaar een ijstent op het Z jpe gestaan en daar werd gelopen en geschaatst en dat is dus echt hlemaal „bar", zou hij willen zeg gen. In 1929 reed men op het Dijk- water, dat toen natuurlijk nog met de zee in verbinding stond en er werd toen ook gereden tot aan het Zierikzeese havenhoofd. We hopen natuurlijk niet dat deze treurige rekords worden geëvenaard, maar het is goed er aan te denken voor dat men helemaal pessimistisch wordt over de eentonigheid van De Bilt. Zodra het weer omslaat wil Eüanaman maatregelen treffen om een veld fabrieksaardbeien in de Westhoek aan te leggen. Hij heeft vernomen'„dat daar wel wat in zit" en waarom zou men na zoveel koude het handelsinstinkt niet eens laten ontwaken. Tenslotte zijn (en dat is meer dan een bijkomend voordeel) de „Overpeinzingen van een bramenplukker" ook beroemd geworden en dat zou voor een bun del: „Gaande door de fabrieksaard- beienvelden" toch eigenlijk ook best het geval kunnen zijn. Maar zoals gezegd: eerst moet het weerroer om.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2