Zierikzeese raad besluit tot bouw van keersluis achter in de haven Winterhanden Rijk gedokumenteerde film toont werk van Leger der Heils OPENBARE KENNISGEVING SUCCESJES MET PUNT- EN SEKTORDEUREN Poging projekt 300 meter verder naar Ooster-Schelde te realiseren Op de woensdagavond gebouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van loco-burgemeester A. M. den Boer, is het besluit gevallen over te gaan tot het aanbrengen van een keersluis in het havenkanaal, In verband met het feit dat de plannen tot het bouwen van een schutsluis, mede op advies van de rijkswaterstaat, blijkens een ministeriële beslissing, niet voor verwerkelijking in aanmerking kwa men, hoofdzakelijk op grond van financieringsoverwegingen. De keersluis zal worden uitge voerd met een stel afvierbare punt- deuren en een stel sektordeuren, in afwijking van de oorspronkelijke voorstellen van de Rijkswaterstaat, die voorzagen in een dubbel stel puntdeuren. Besprekingen zullen worden gevoerd met de daarvoor in aanmerking komende hogere in stanties om te bereiken, dat de te bouwen keersluis nog plm. 300 me ter kan worden verschoven in de richting van de Oosterschelde. Hierdoor wordt het voordeel ver kregen, dat de lengte waarover de havendijken stormvloedwerend ge maakt moeten worden, over de zelfde afstand 300 meter kan wor den ingekort. Inzake het nieuwe keersluisplan is gerapporteerd door het architectenbureau Bos en Wit- teveen, terwijl de directeur van de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" hierop een kritische beschouwing gaf in een overgelegd rapport. Bij de besprekingen informeerde de heer v. d. Doel naar de finan ciering van het projekt, nu de sluis zowel met punt- als met sektordeu ren zal worden uitgevoerd. De voor zitter deelde mede dat deze finan ciering verzekerd is, met uitzonde ring echter van de meerdere kos ten, die opschuiving van de sluis over een afstand van 300 meter met zich brengen. Mr. Keuning vroeg naar de kos ten, tot dusverre aan het sluisplan besteed. Het komt hem voor dat deze door de voorbereidende werk zaamheden aanzienlijk zullen blij ken te zijn opgelopen. Spr. ver wachtte een aanzienlijk verlies, maar de voorzitter deelde mede dat de kosten niet helemaal weg zullen blijken te zijn, temeer niet daar bij de toekomstige uitvoering de mo gelijkheid blijft bestaan, dat de sluis kan worden omgebouwd tot schutsluis. Drie raadsbesluiten Een voorstel het in de raad van 29 maart 1955 m.a.s. genomen be sluit tot het bouwen van een schut sluis voor in de haven, werd daar op ingetrokken. Vervolgens besloot de raad tot 1 het bouwen van een keersluis met twee afvierbare puntdeuren en twee sektordeuren achter in de haven, waarbij zal worden getracht de sluis over een afstand van 300 meter te verplaatsen. Tenslotte nam de raad het besluit te komen tot het besteksklaar ma ken van de verzwaring der op de keersluis aansluitende havendijken i v.m. de hierin voorkomende zwak ke plaatsen. In het algemeen wor den, aldus de voorzitter, de haven dijken als „zwakke plaats" aange merkt. Een deel der havendijken voor in de haven is reeds binnen het raam van het rampherstel verzwaard. De resterende stukken zijn dus voor wat betreft de westhavendijk van af de keersluis tot ongeveer aan de ,Levensstrijd"-dijk (buitenhuven) en voor wat betreft de oosthaven- dijk vanaf de keersluis tot aan het deel dat reeds binnen het raam van het rampherstel is verzwaard. In verband met een desbetreffen de vraag van de heer de Moor, deelde de voorzitter nog mede dat de zaak van de dijkverzwaring in overleg zal geschieden met Rijks waterstaat. De heer v. d. Doel meende dat de havendijken - in verband met ge ringere golfslag - niet op dezelfde hoogte als de buitendijken zullen behoeven te worden gebracht. De voorzitter gaf als toelichting, dat bij het voorlopig herstel van de ha vendijken met toekomstige verzwa ring reeds is rekening gehouden, hetgeen blijkt uit het tracé van een langslopende weg. De keersluis zal eerst voor de (winter van 1953 geheel gereed kun- hen zijn. „Dan zitten we nog lang met het zandzakkendammetje", aldus de heer Rameys. De voorzitter geloof de dit niet, want op een volgende raadsvergadering kan hij over de dam een nadere belangrijke mede deling doen. De heer Uijl merkte nog op het sluisplan belangrijker te achten dan de havendijken. De voorzitter wees in dit verband op de belangen van geheel Schouwen. In de rapporten, zowel van het architectenbureau Bos en Witte- veen als van de heer A. J. Argelo, worden verder nog verschillende technische en praktische adviezen gegeven en opmerkingen gemaakt. In het eerste rapport wordt gewe zen op het voordeel van sektor- bo- Ingezonden mededeling mm tH| j ven puntdeuren. Het sluiten van sektordeuren in stromend water heeft nl. iets minder rislko dan het vieren van puntdeuren. Bovendien kunnen sektordeuren naar twee kanten water keren, zodat de keer sluis door bijbouwing van een sluis- hoofd (bij 1 stel sektordeuren) al tijd nog kan worden omgezet in een schutsluis. Bovendien kan, indien men dit te Zierikzee ooit zou wensen, aldus het rapport, met een naar twee zij den kerende keersluis bij laag wa ter de haven op hoger peil houden, zij het dat in die periode geen in- en uitvaren kan plaats vinden. Het rapport ziet ook een voor deel in de verplaatsing van de sluis 300 meter in de richting van de Oosterschelde. Daardoor ontstaat meer mogelijkheid voor de vesti ging van industrie achter de sluis en beperking van de lengte waar over de havendijken stormvloed- werend moeten worden gemaakt. In het rapport wordt opschuiving dan ook zeer aanbevolen. In het rapport van de heer Ar gelo wordt opgemerkt dat de op steller nimmer optimistisch is ge weest inzake de financiering van een schutsluis. Opsteller ziet een mogelijkheid liggen (die echter door de huidige generatie niet licht zal worden aanvaard) tot afsluiting van de haven voor grote schepen en het creëren van een nieuwe buitenha ven. In het rapport wordt erkend dat door de opschuiving de lengte van de stormvloedwerend te ma ken havendijken wordt ingekort, maar het nut voor nog meer indus trie wordt gering geacht, daar in dustrieterreinen op laag niveau achter een eerste waterkering niet gewild zijn. Op punt van veiligheid kan slechts vertrouwd woeden (op vooruitgeschoven bouwplaats van de sluis) op de aan te brengen sek tordeuren. Een sluishoofd zou zich lenen voor het plaatsen van een beweegbare brug. Geadviseerd wordt het voorgestelde sluistype te aanvaarden, voorzover de extra kosten kunnen worden verkregen uit welke bron dan ook. Als sluis- breedte wordt aangegeven, zo goed als in het eerste rapport, 12 meter. „In opmars" Teneinde nog meer bekendheid te geven aan haar werk belegt het Leger des Feils in vele plaatsen van ons land bijzondere samenkom sten, waar de dokumentaire film „In opmars" wordt vertoond. Zo werd ook woensdagavond in het gebouw in de Poststraat een dergelijke samenkomst gehouden, waarvoor, gelet op de ongunstige weersomstandigheden, vrij goede belangstelling bestond. Deze samenkomst werd geopend doro luitenant van den Hoek, be velvoerend officier van het plaatse lijke korps, die een hartelijk wel komstwoord sprak, waarna het lied „Komt laat ons zingen" werd ge zongen. Sergeant-majoor P. Bakker ging hierna voor in gebed en luite nant van den Hoek las Matth. 25 vs. 31 tot einde. De luitenant wees er daarna op dat ook Zierikzee sinds verscheidene jaren bekend is geraakt met het werk van het Le ger des Heils (waarvan de laatste jaren vooral het clubhuiswerk), doch dat de film zal laten zien dat het Leger, dat thans in 85 landen van de wereld werkzaam is, ook nog op velerlei ander terrein zijn aktiviteiten ontplooit. Vervolgens vroeg de film de aan dacht, die inderdaad een duidelijk en uitstekend beeld geeft van het zegenrijke werk dat de verschil lende afdelingen van het Leger des Heils, vooral in de grote steden van ons land, ter hand hebben genomen en volbrengen. Met een hoofdre- dakteur van een weekblad brach ten de aanwezigen via de film eerst een bezoek aan het hoofdkwartier te Amsterdam en de kweekschool te Amstelveen, waarna het werk in de kindertehuizen, de tehuizen voor bejaarden, langdurige zieken, inva liden en verwaarloosde jeugd werd getoond. Vooral dit laatste was bijzonder treffend. Het tweede gedeelte bevatte onder meer het reklassevingswerk en het veldwerk, waarna besloten werd met een be zoek aan een samenkomst, waar aan een zangbrigade medewerking verleende. In zijn slotwoord mocht ds. J. P. van Roon getuigen van een indruk wekkende film, waarbij hij de na druk legde op het persoonlijke ge tuigenis, dat in kerkelijke kringen zo node gemist wordt en de hoop uitsprak dat alle aanwezigen het werk van het leger zullen meedra gen en doen. Hierna werd nog ge zongen het lied „Grijp toch de kan sen", waarna luitenante van den Hoek met dankzegging eindigde. Stad en Provincie Z1EB1KZEB De zoete gracht De ijsbaan sneeuwvrij gemaakt is niet het werk geweest van een eenling, maar door eendrachtige samenwerking is hier iets tot stand gekomen, in het belang van de ijs- sport. Deze aanvulling wilden wij nog geven op een eerder gepubli ceerd bericht over de „zoete baan' Feitelijk zijn de leerlingen van de lagere technische school het eerst met de vegerij begonnen. Personeel van de firma v. d. Heuvel heeft ook aan gewerkt, alsmede de heer W. Beije, die thans fungeert als baanveger. Op de Touwbaan is de idee geboren de baan te verlichten. Schaatswedstijden voor de jeugd De Zierikzeese ijsvereniging or ganiseerde (nog op de oude baan) jeugdschaatswedstrijden, waarvoor een flinke belangstelling bestond. De jeugd heeft onderling elkaar de prijzen heftig bekampt en het bleek wel duidelijk dat er onder de jon gelui echte schaatstalenten schui len. Het bestuur had een grote portie zoetigheid in voorraad en besliste volgens de eerlijkste nor men: „jij een zuurstok en jij niet". Zo werd het behalve een sportieve- ook een gezellige middag voor de jeugd, die het hart wel ophalen kan in deze in meer dan één op zicht onvergetelijke winter. KERKWERVE Rektificatie In verband met het gepubliceerde verslag van de jongste raadsverga dering zij nog medegedeeld, dat de opmerking omtrent het bedrag dat jaarlijks door de gemeente op de exploitatie van het verenigingsge bouw wordt toegelegd, van de voor zitter afkomstig was en niet, zoals vermeld, van de heer A. Kloet. Ver der was de attendatie op het slijk aan de-zijkant van de Burgemeester Boogerdweg afkomstig van de heer A. G. Kloet. De mogelijkheid om putjes te maken aan de achterzijde van. de nieuwe woningwetwoningen werd geopperd door de heer A. Kloet. z.v.u. Concert Rotterdams Kamerorkest Onder auspiciën van de Z.V.U. concerteerde woensdagavond het Rotterdams Kamerorkest, onder lei ding -Van Piet Ketting in de Con certzaal. Solistische medewerking aan dït concert verleenden de Bel gische violist Carlo van Neste en Johaif Feitkamp (luit). Als voor drachtskunstenaar trad op Willem van dér Loos, in een experiment op muziekgebied voor Zierikzee. Het hoogtepunt van het programma was ongetivijfeld het concert voor viool en orkest, in D op. 77 van Joh. Brahms, hetwelk na de pauze uit gevoerd werd. Naar deze van het publiek en solist grote concentratie vergende vertolking werd - door een goede indeling van het pro gramma - een voorbereidende in leiding gevormd door de voor de pauze uitgevoerde werken. Geopend werd met de ouverture La Cene- -rentola van Giacomo Rossini, een pretentieloze kompositie, welke evenwel de vereiste band tussen or kest ën publiek tot stand bracht. De kompositie voor fluit en orkest „Odelette" van C. Saint-Saëns werd op virtuose en gevoelige wij ze vertolkt door Joh. Feitkamp. Het werd een speels werkje, vooral charmerend door het wonderlijk samenspel van fluit en orkest. De tere fluitglissandi speelden over een gazen net van sensitieve snaarklan ken, een wonder van klankkleur vormend, zonder problemen en di- rekt aansprekend. Op deze muziekavond kon het Zierikzeese publiek kennis maken met een experiment op muziekge bied, namelijk het samen optreden van voordrachtskunstenaar en or kest, in „Ases *Tod" uit de Peer DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 19. Als Aram en Broek ontwapend en stevig gebonden zijn dooi de struikrovers, klinkt in het donkere woud een naderende hoef slag cn de hoofdman der rovers stuift in wilde ren het dal in. „Ont snapt!" schreeuwt hij met een gesmoorde vloek, terwijl hij uit het /.adel springt. „Geen spoor meer te vinden van die duivelse prins en zijn knechten. Maar laat ik nu eens mijn gevangenen bekijkenI" Met een grijnslach om zijn dunne lippen treedt hij op Aram en de wapensmid toe. „Gegroet, heer Aram", zegt hij dan slepend. „Het spijt mij, dat onze kennismaking zo oneervol voor u is. De edele ridder gevangen in een visnet! Hahaha! Laat ik mij eerst even voorstellen. Mij naam is Stefanom, maar ik ben beter bekend onder de bijnaam „Aiglon" oftewel „Adelaar". Wellicht heeft u wel eens over mijn wandaden horen vertellen door de reizende troubadours. Want ik ben, in alle bescheidenheid zij het gezegd, een zeer be roemde schurk." Verrast kijkt Aram de man, die daar grijns lachend voor hem staat, aan. „Aiglon!" Dit is dus de beruchte roofridder met het roofvogelgezicht, wiens bijnaam door alle koop lieden en reizigefs van Florence tot Napels met schrik en ontzetting uitgesproken wordt. Aiglon, de man die ergens diep in de Apen nijnen een bijna onneembaar roofslot heeft, van waaruit hij zijn plundertochten houdt! „Gij vraagt u waarschijnlijk af, waarom ik een eenzaam ridder overval, die nog niet het honderdste aan buit bij zich draagt van elke koopmanskaravaan", grijnst Aiglon spot tend. „Welnu, ik nam u gevangen omdat ik daarvoor zeer, zeer goed betaald word! Ik handel in opdracht van prins Balthazar van Napels!" Gynt (Edw. Grieg). Op zeer expres sieve wijze vertolkte Willem van der Loos de fantastische Noor Peer en diens stervende moeder, hierbij voortreffelijk samengaande met de muziek. Muziek - de grootste ab- strakte kunst - en gesproken woord verbeeldden hier op ontroerende wijze de laatste grote reis van moe der Ase. In al zijn pretentieloosheid vormde de ouverture „Heimkehr aus der Fremde" (hier spreekt de titel voor zich), een feest van ont spannende klanken en een goede inleiding voor de pauze. Het driedelig concert voor viool en orkest van Joh. Brahms - In vroeger jaren betiteld als „gegen die Geige", door de grote eisen aan interpretatie en technische beheer sing welke aan de solist gesteld worden - is een evenement voor Zierikzee geworden, door het tot in de perfektie beheerste spel van Carlo van Neste en de beheerst ex pressieve en bezielende leiding van dirigent Piet Ketting. Het eerste deel van dit concert werd ingeleid door een groots voorspel van het orkest-, het is één geheel van prach tige melodische vondsten en wordt afgesloten door een imponerende cadenz. Het tweede deel - geheel anders van karakter - is vol kleur, langzaam en zangerig. Het sluit stuk van dit concert is boeiend door zijn gevarieerdheid en het rhythme van de wisselzangen van blazers, strijkers en solist. Na de meester lijke interpretatie van Carlo van Neste van deze veeleisende kom positie - in de niet bijster behaag lijke Concertzaal - bracht het. Zie- rikzees publiek solist en dirigent een ovationeel applaus. Als toegift speelde van Neste hiex-op een vir tuose étude van Paganini. De heer D. C. A. Lugt bx-acht na mens het Zierikzees publiek zijn dank uit aan dirigent, solisten en leden van het orkest voor dit eve nement op muziekgebied voor Zie rikzee, dat het na de pauze uitge voerde gedeelte zeker geworden is. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Toogdag „In Dienst Der Kerk' De organisatie voor hervormde gemeenteleden „In dienst der Kerk' zal, zoals gemeld, aan haar jaar vergadering dit jaar een speciaal karakter geven door hieraan een toogdag te verbinden. Deze bijzon dere samenkomst, die op 20 en 21 maart te Kampen wordt gehouden, zal als voornaamste agendapunt dx-agen een x-eferaat van ds. J. R. Wolfensberger uit Amsterdam over het onderwex-p „Zijn wij met de hervormde kerk op de goede weg?: „Wij hebben ons genoodzaakt ge voeld, nu de kerk in haar nieuwe vorm een tiental jaren bestaat, de ze vraag aan de orde te stellen omdat wij gevoelen dat deze onder de mensen leeft. Voor velen is de hervoxmde kerk vlees noch vis en men wenst wel eens te weten wat deze nu eigenlijk precies wil", al dus ds. M. A> Krop, predikant te Groningen en voorzitter van de or ganisatie. „In dienst der Kerk". Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoogwoud-Aarts woud: J. Eikema, Stolwijk; teFarn- sum: P. van der Veer, Oostwold (W.K.). Ger. Kerken Aangenomen naar Beetgum: A. J. de Bakker, Onderdendam. Bedankt voor Leiden (studenten- pred.) en Utrecht-west: G. N. Lam mens, Rotterdam-Kralingen. Gex\ Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Huizum: kand. J. Goudswaard, Den Haag; te Vlaax*- dingen: J. Faber, Deventer. Bedankt voor Aldergrove (Can. Ref. Church): K. Brüning, Rijsburg. Vrij Evangelische Gemeenten Bedankt voor Veendam: H. R. Timmerman, Yerseke. Ger. Gemeenten De classis Rotterdam heeft ds. A. de Blois, predikant te Rotterdam zuid uit zijn ambt ontzet. Ds. de Blois, die 68 jaar oud is en 33 dienstjaren heeft, diende de ge meenten van Dirksland, Gouda en sinds 1945 die van Rottex-dam-zuid. SPORT MOTORSPORT M.C. „Sparta" weer kampioen van Zeeland In K.N.M.V.-verkcers- competitic De uitslag van de op woensdag 15 febx-uari jl. gehouden verkeers- competitie van de K.N.M.V. heeft uitgewezen dat de m.c. „Sparta" te Zierikzee dit jaar opnieuw het kampioenschap van Zeeland heeft behaald. De Spartanen hadden in totaal 32 fouten gemaakt. Tweede was de m.c. „De Zeeuwen" te Mid delburg met 71 fouten, 3e M.A.C. „Axel" te Axel met 103 fouten, 4e M.A.C. „Scheldegouwen" te Mid delburg met 118 fouten en 5e de M.A.C. „Intèrscaldis" te Goes «net 134 fouten. Ongetwijfeld heeft de gehouden verkeerscursus er toe bijgedragen dat „Sparta" dit eervolle resultaat heeft behaald. Zij moet nu kampen met de andere kampioenen om het kampioenschap van Nederland. Met belangstelling zien wij de presta ties in de tweede ronde tegemoet, waarbij we de Spartanen bij voor baat succes toewensen. Ten slotte zij nog medegedeeld dat In ons vorig bericht ten on rechte vexmeld was dat bij het op maken van dc voorlopige uitslag het grootste aantal fouten 51 be droeg. Dit moet zijn: 34. De burgemeester van Zierikzee brengt ter algemene kennis dat de minister van Oorlog, bij zijn be schikking van 16 februari 1956, nr. 680333, aan CORNELIS JAN HEN DRIK SCHEUERMAN. wonende te Zierikzee, Het Vrije 36, met ingang van 15 maart 1956 voorgoed vrij stelling van de militaire dienst heeft verleend wegens aanwezigheid van een bijzonder geval. Tegen deze uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag, waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebi-acht, in beroep komen. Het verzoekschrift, dat met rede nen omkleed moet zijn, wordt inge diend bij de burgemeester. Zierikzee, 23 februari 1956. De loco-burgemeester - van Zierikzee, - A. M. DEN BOER. ADVERTENTIES Hiermede betuig ik mijn op rechte dank aan de Zeerge leerde hex-en dr. Motmans en dr. Ezendam en de zusters van het ziekenhuis te Noordgouwe. Ook voor het medeleven tij dens mijn verblijf aldaar en bij mijn thuiskomst voor de hulp vaardigheid aan mij bewezen. 1 Thessalonicenzen 5a,17. COR v. d. HOUTEN Kerkweg 71, Ellemeet Bij mijn tijdelijk vertrek naar Amerika groet ik langs deze weg alle vrienden en beken den. Mijn plaatsvervanger, de heer KABOORD, is bereikbaar op hetzelfde adres. J. LEKKERKERK. Haamstede. 1-4 regels f 1,Elke regel meer f 0,15 per mm. Brieven onder letter of ho. f 1,20. Te koop: Hoogdrachtige 9-jarige stam- boekmerrie bij Math. Steen- poorte, Oudheiligeweg, bij - de Blauwe Keet, Oosterland. Puntschoppen, zeer geschikt voor sneeuwruimen enz. a f 2,50 per stuk. - C.A.V., Zie rikzee. Te koop gevraagd: Kinderwagen. - Brieven met prijsopgaaf onder no. 459 bui\ van dit blad. Diversen: Jong echtpaar zoekt thuiswerk, onverschillig wat. Te bevr. bij agent Stoutjesdijk, Nieuwex-- kerk. Gevraagd tussen 29-7 en 31-8 a..s. voor 10 14 dagen kamers met pension, dicht aan zee, voor 4 personen. Brieven met prijsopgave aan Lijsterbesstr. 29, Bergen op Zoom. Gesprongen lippen? Dr. de Hoog's Crème Jeunesse ge-- neesl! - F Murk, Zierikzee. Luizen bij kippen, duiven, ka naries, honden, katten en schoolgaande kinderen? Daar tegen is Lusix het beste mid del. Giftvrij, reukeloos. Werkt snel en afdoende Gratis advies en inlichtingen bij: Speciali teitszaak G. J. Wilbrink, Korte Sint Janstx-aat 1, tel. 228, Zie rikzee. Zonder opkoken en in 4 min. uw was ki'akend schoon. Vx'aag demonstratie of toezending fol der. Het resultaat is geweldig. Tcchn. Bureau v. d. Berge, Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 3