OOM BOTER Doodstraf geëist tegen de Nederlander L. Jungschlager HAMEAJ zonnewarmte DAMPO Het ligt in de bedoeling in April te beginnen met de bouw van keersluis Hoe lang duurt de vorst? DE ONVERBREEKBARE BAND Indonesië bekroont het onrecht Steun aan opstand in tijd van oorlog" De officier van justitie, Soenarjo, heeft tegen de Nederlander L. Jungschlager de doodstraf geëist. Donderdag was het de 61ste zit ting in de zaak-Jungschlëger voor het landgerecht te Djakarta. Be klaagde Jungschlager heeft ruim twee jaar in voorarrest doorge bracht. In het proces, dat 17 januari 1955 is begonnen, zijn 78 getuigen gehoord, waarvan 29 a charge, 38 a decharge en 11 deskundigen. De officier van justitie zei in zijn requisitoir, dat hij be klaagde schuldig acht aan op stand in tijd van oorlog, steun Ingezonden mededeling Geneest ruwheid en schraalheid Stad en Provincie ZIERIKZEE Filmavond C.N.V. Evenals maandagavond te Nieu- werkerk en dinsdagavond te Haam stede vertoonde de filmdienst van het C.NV. woensdagavond in het Ned. Herv. Ver.-gebouw alhier een série films, met als hoofdfilm de Franse rolprent „De Open Deur".. De leiding van deze avond be rustte bij de heer L. van Sluis, Voorzitter van de christelijke bestu renbond, die, na de gebruikelijke opening, een woord van welkom richtte tot de talrijke aanwezigen. Nadat enige voorfilms, o.a. „Men sen en machines", waren gedraaid, vroeg de hoofdfilm de aandacht. De hoofdpersoon hiervan trok zich het lot aan van de vele ouderloze kin deren in Frankrijk. Zijn streven vond weerklank en gesteund door velen kon hij aan tal van kinderen door middel van adoptie een tehuis en ouders schenken. De voorzitter der plaatselijke D.E.L.-commissie sprak nog een op wekkend woord voor de propagan- da-avond van dit fonds, welke op donderdag 8 maart a.s. te Zierikzee zal worden gehouden, waarop ook een verloting zal worden gehouden, waarvoor Zierikzeese middenstan ders' reeds meer dan tachtig prijzen schonken. De heer P. Slager sprak een kort propagandistisch woord, waarin hij aansloot op de inhoud van de hoofdfilm en er op wees dat juist de C.N.V.-leden het grote gebod kennen, dat zij hun naaste moeten lief hebben als zich zelve. Des middags werd een kinder voorstelling gegeven met als hoofd film „Spoorzoekers", waarvoor ook grote belangstelling bestond. Geschenk voor de gemeente Uit de nalatenschap van wijlen mej. J. G.Couvée heeft de gemeente Zierikzee een zeer fraai pendule- stel ten geschenke gekregen. Het stel bestaat uit een monumentale klok en twee kaarsenstandaards. De klok, rustend op een marmeren voet, heeft als ornamentale versie ring een houthakker en een vrou wenfiguur. Ook rondom is de klok rijk versierd met bronssculptuur, zodat het geheel - stammend uit de romantische periode - een rijke indruk maakt. De kaarsenstan daards passen uiteraard bij deze monumentale klok. Het stel heeft een plaatsje gevonden op één der kasten in de burgemeesterskamer. M.C. „Sparta" zorgt voor de vogels Gelet op de grote nood waarin de vogels verkeren, heeft het be stuur van de m.c. „Sparta" zich tot de leden gericht, om zich in te zet ten voor verzachting van het die renleed. Gevraagd is geschikt voed sel voor de vogels voor woensdag a.s. te verzamelen in het „Huis van Nassau" of anders een bedrag van minimaal f 1 te storten op reke ning van de penningmeester. Zo wel voedsel als geld zullen worden overgedragen aan de Vogelwacht ..Schouwen-Duiveland", die voor het uitzetten van het voedsel zorg draagt. DBEISCHOB Extra brandstoffen- toeslag De gemeentelijke instelling voor sociale zorg zal aan de ondersteun den in verband met de strenge koude een extra brandstoffentoe- slag verlenen van f 4,10 per week over de week van 6-12, 13-18 en 19-26 februari. De uitkeringen wor den verstrekt boven de reeds ge geven uitkeringen gedurende 26 weken maal f 4,10. IJswedstrijden Zaterdagmiddag a.s (ijs en weder dienende) zullen gekostumeerde ijs- wedstrijden worden gehouden voor individuelen, paren en groepen. Aanvang 3 uur. aan de vijand in tijd van oor log, het bezitten van wapens zonder de vereiste vergunningen en het lid zijn van illegale or ganisaties. JungschlSger hoorde het requi sitoir, dat vier uren duurde, uiter lijk kalm aan. Voor de zitting bestond enorme publieke belangstelling. De belang stellenden buiten konden de offi cier van justitie via in bomen aan gebrachte luidsprekers volgen. BUBGH Afd. .Westelijk Schouwen' Ned. Ver.van Huisvrouwen Door de onzekere verbindingen naar en van het eiland was het dinsdagmiddag niet mogelijk de aangekondigde „Peulvruchtenmid dag" te houden, zei de presidente van de afdeling „Westelijk Schou wen" op de dinsdagmiddag in hotel „Het wapen van Burgh" gehouden ledenvergadering. Doordat evenwel de heer D. Hack te Renesse zich bereid had verklaard deze middag een gedeelte van zijn mooie serie gekleurde lantaarnplaatjes te ver tonen, was het mogelijk, naast en kele huishoudelijke zaken, toch aan de leden iets bijzonders te bieden. Na een mededeling, dat de inza meling van zilverpapier, capsules en postzegels reeds goed begint te lopen, werd overgegaan tot een bespreking van de agenda voor de op 24 en 25 april a.s. in Emmen te houden algemene ver gadering. Met het voorstel van het hoofdbestuur om voor de f 12.000, die van Rechtsherstel zijn terug ontvangen een eenvoudig labora torium met proefkeuken voor het I.V.H.A. te bouwen, ging men na enige bespreking accoord. Op voor stel van het hoofdbestuur werd de contributie verhoogd tot f 5,50, waardoor het mogelijk zal zijn het maandblad „Denken en doen" be ter te verzorgen. Een voorstel van de afdeling Terneuzen om te komen tot een nieuw bondslied, vond on dersteuning. Naar aanleiding van een bespre king in de vorige vergadering over diepvrieskoelcellen deelde de pre sidente nog mede, dat daarover na dere inlichtingen zijn ingewonnen, waaruit gebleken is dat iemand hierover een inleiding wil komen houden. Na de pauze verkreeg de heer Hack gelegenheid zijn serie bijzon der fraaie kleurendia's te vertonen. De serie behandelde de wordings geschiedenis van het westen in het algemeen en de duinen in het bij zonder. De serie gaf een indruk wekkend beeld van de schoonheid van de „kop van Schouwen", waar bij vooral ook het accent viel op flora en fauna. Onder aanbieding van een kleine attentie dankte de presidente de heer Hack voor de vertoning van zijn unieke plaatjes, waarvan de aanwezigen zeer genoten hebben. IJsclub Haamstede-Burgh' Het bestuur van de ijsclub te Haamstede-Burgh schijnt al zijn energie nog niet verbruikt te heb ben, want het kondigt voor heden (vrijdag) en zaterdag a.s. weer di verse wedstrijden aan. Zo zullen hedenmiddag wedstrijden worden georganiseerd voor de schooljeugd, o.a hardrijden op de korte baan en stoelendans. Voor zaterdagmiddag staan op het programma: hardrij den korte baan 100 meter, zowel voor heren als voor dames. Verder: stoelendans, schoonrijden voor pa ren en koppelrace voor heren. In de avonduren wordt een gekostu meerd ijsfeest georganiseerd. Voor al deze wedstrijden zijn mooie prij- Iogezonden mededeling zen beschikbaar en kan men zich opgeven tot 3 uur aan de kassa. Van deze gelegenheid maken wij gebruik om een fout in het verslag van de jl. zaterdag gehouden wed strijden te herstellen, omdat wij verzuimden mede te delen, dat geldprijzen beschikbaar werden ge steld 'door de heren: v. Baarsen, aannemer te Haamstede, P. v. Don gen, aannemer te Haamstede en J. Vaane te Burgh. Ineexonden mededeling r Alsdoor worden verkoudheden bijVader, Moederen Kind verdreven met OOSTEBLAND De voederaktie van de vogels Abusievelijk vermeldden wij de zer dagen dat de voederingsactie der vogels uitgaat van de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren, dit moet zijn de Werkgi-oep Oosterland van de Sophia Vereeniging tot be scherming van Dieren. Verder kan BROUWERSHAVEN Betonhuizen geriefelijker dan woningwetwoningen Dinsdagavond kwam de raad der gemeente Brouwershaven in open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester J. L. van Leeuwen. Afwezig waren met kennisgeving: weth. J. Dekker (we gens ziekte), mevr. M. Y. Everwijn- v. d. Velde en de heer P. de Moor (beiden verhinderd). Terug ontvangen werd een goed gekeurd raadsbesluit inzake aan vaarding van een schenking groot f 55.000,van het komité „Boston helpt Brouwershaven". De goed keuring inzake uitgave van een bedrag groot f 89.100,voor de bouw van zes woningen voor be jaarden (Boston-woningen) werd eveneens ontvangen. Ged. Staten deelden mede dat de minister van Verkeer en Water staat bereid is om 95 van de bouwkosten van de keersluis voor rekening van het Rijk te doen ne men en dat machtiging verleend wordt om een uitgave te doen van f 857.800,voor de bouw van be doelde keersluis. Het verzoek van de K.N.A.C., in houdende h.et verzoek om toe te treden als buitengewoon lid, waar aan een kontributie verbonden is van f 40,per jaar, wordt voor kennisgeving aangenomen. N.a.v. de bouw van de Boston- woningen informeert de heer R. J. v. d. Wekken waarom deze wonin gen duurder van bouw zijn dan de woningwetwoningen. De voorzitter licht toe dat dit een wens is van het comité Boston, opdat deze ge schonken woningen komfortabeler zouden zijn dan de woningwetwo ningen. In de Bostonhuizen wordt een andere indeling toegepast, zo dat ze gerieflijker worden. Bouw keersluis Vervolgens deelt de voorzitter mede dat de hoofdingenieur-direc teur van de rijkswaterstaat in Zee land, na goedkeuring door G.S., heeft toegezegd de bouw der Heer- sluis aan de laagste inschrijver te gunnen. Het ligt in de bedoeling dat in april met het werk wordt begon nen, zodat, afgezien van eventuele tegenslagen, de sluis in oktober vol tooid zal zijn. In de uitoefening van de vele werkzaamheden der gemeente werklieden is in een grote behoefte voorzien door de aanschaf van een trekkerwagen. In de plaats van wachtmeester Overweel is gekomen wachtmeester Klapwijk, zodat het plaatselijk politieapparaat weer op normale sterkte is. Burgemeester v. Leeuwen ver volgde zijn mededelingen met de heugelijke bekendmaking dat Brou wershaven thans ook een afdeling van de Bescherming Burgerbevol king heeft. Spr. juichte het toe dat de vrijwillige brandweer en bloc de verbandakte heeft getekend. Het carillon is thans in reparatie, maar het zal wellicht volgende week weer intakt zijn. Door Ged. Staten wordt aange drongen om de nieuw in te voeren rioolbelasting, welke thans slechts zal worden geheven van de nieuwe panden in de Herenweg en Nuts- polder, van alle panden in de ge-^ meente te heffen. Dan geeft de voorzitter een ver slag van de door hem bezochte ver gadering der nieuw te bouwen B. L.O. school te Zierikzee. Uit oit verslag bleek dat de plannen wt nader datum zijn teruggenomen, omdat er een degelijke toelichting ontbrak. a Daar wethouder v. Nieuwenhuize was verhinderd de vergadering d^r vleeskeuringsdienst bij te wonen, geeft. de voorzitter, die in zijn plaats aanwezig was, een uitgebreid vejrV slag aan de raad.over deze materie. Na een uitgebreid verslag hier over (elders in dit nummer opge nomen), wordt het verzoek behan deld van gebr. Ringelberg (Nieuw- stad D 101), om in het genot te worden gesteld van een premie in gevolge de premieregeling woning verbetering en -splitsing 1953 (ton nenstelsel) ten behoeve van een privaat met waterspoeling. De voor de gemeente hieruit voortvloeiende kosten bedragen f 50, waarop de raad gunstig beslist. De heer L. Krijger, die zijn wo; ning in de Noordstraat wenst té verbeteren zal een premie vanwege de gemeente krijgen ad f 500. Het volgende agendapunt betreft de vaststelling te storten waarborg som door huurders van gemeente woningen. De voorzitter licht toe, dat de bewoners der huizen van de bouwvereniging een waarborg som hebben moeten storten van f 50 welke door de bewoners zonder op merkingen werden verstrekt. Om het behoud der woningen te stimu leren stelt het college van b. en w. voor om ook voor de gemeentewo ningen een bedrag van f 50 te vra gen, welk bedrag zal worden ge stort op de Middenstandsbank. De eigenaren zullen jaarlijks de rente van dit bedrag terugontvangen, welk plan door de heer v. d. Wek ken ten zeerste wordt toegejuicht. Hierna wordt de verhuur van 11 woningen aan het Bostonplein en 2 woningen aan de Herenweg door- de raad bekrachtigd en wel in die zin dat eerstgenoemde huizen een huurprijs zullen opleveren van f 6,05 per week en die aan de He-! renweg voor f 9,50 per week, alles exclusief waterleidinggelden. Vaststelling straatnamen Het volgende punt gaat over de vaststelling van straatnamen in de gemeente. Volgens oude kaarten der gemeente zijn de namen van voor en na 1900 door de volksmond verbasterd tot andere namen. Om de historische namen voor het na geslacht te bewaren zullen diverse straten weer hun oude benaming krijgen, waarbij ook de aanduding „sloppen" zal worden gewijzigd in „straten". Het college van b. en w. stelt de volgende veranderingen voor: de Groenendijk wordt Zuid- wo.l; de Schendersweg tussen de Grachtweg en de Herenweg wordt Schuitkaal; het Koolpadje wordt Kerkpad; hel kerkhof achter de kerk wordt Kerkplein; Kdrkslop wordt Kerkstraat; Baanslop wordt Baanstraat; de Noordstraat wordt Noorddijkstraat. De oude benamin gen Boerendans en Krabbendijke zullen eveneens blijven bestaan. Tegenwoordig wordt het gedeelte van het stadhuis tot begin Zuid- dijkstraat als Markt aangeduid. B. en w. stellen voor om de Markt uit te breiden tot aan de Dwarskade, zodat het huidige Havenplein ge heel Markt wordt. De wijzigingen inzake het amb tenarenreglement en arbeidsover- eenkomstenbesluit worden z.h.st. goedgekeurd. Ook wordt z.h.st. de 6e begro tingswijziging m.b.t. de bouw van de keersluis goedgekeurd. Rondvraag Bij de rondvraag vraagt de heer A. Duinhouwer of door de BIMZ tijdens de strenge vorst ook hier ter plaatse een extra uitkering ver strekt wordt aan de behoeftigen voor de kolentóeslag. De voorzitter zegt dat dit inderdaad het geval is, zodat een uitkering zal worden verstrekt gelijk aan de regerings bij drage. De heer J. G. Jonker wijst op de breuk in de riolering op het Spui- slop, hetgeen de voorzitter bekend is. Dit kan pas veranderen als de nieuwe aansluitingen in de Nuts- polder na de vorst doorgetrokken kunnen worden. N.a.v. de straatnamenveranderin- gen in de gemeente wijst de heer Duinhouwer nog op de benaming Spuislop. Spr. vraagt waarom deze „slopbetiteling" niet is gewijzigd. Dit zal geschieden na de bestrating hiervan, evenals de nieuwe namen in het uitbreidingsplan. worden gemeld dat de voederactie nog steeds doorgaat in onze ge meente nu de strenge vorst nog aanhoudt. Behalve aan de werk groep, past ook een woord van dank aan het personeel der rijkspolitie alhier, de heren van Zweden en Hoekman, die belangeloos hun auto's ter beschikking stellen om het voedsel te vervoeren naar de voederplaatsen. Dringend verzoekt de werkgroep en de politie nog maals om voedsel disponibel te houden wanneer de ophaaldienst dit komt halen. Oud brood, aard- appelresten, aardappelschillen, ha ver, gerst, lijnzaad, oud graszaad, 2e soort tarwe, overjarige zaadres- ten en dergelijke worden gaarne geaccepteerd. Ook van de plaatse lijke slagers zullen gaarne slacht- afvallen worden afgenomen. Grote diukte op de I n ijsbaan Op de banen van de ijsvereniging „Winterleven" heerst iedere dag een levendige drukte. Hieruit blijkt wel dat men ter plaatse het schaat senrijden nog niet heeft verleerd. Ondanks de gure wind wordt er ook in de avonduren druk gereden op de verlichte banen. Zelfs vele veteranen binden de gladde ijzers onder en willen, wel eens zien of zij de schaatskunst nog niet hebben verleerd. Soms moeten zij echter wel eens kennis maken met de hardheid van de baan. Ingezonden mededeling Ontloop die pijn van brandend maagzsnr. Neem Rennies I Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo'n pijn veroorzaakt over tollig maagzuur. De remedie is een voudig en afdoende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbevreesd waar U trek in hebt, maar.... steeds Rennies bij de hand. Chr. Plattelands- vrouwenbond Wij vernemen dat de uitgestelde vergadering van de afdeling der chr. Plattelandsvrouwenbond thans is vastgesteld op dinsdag 28 febr. in het Ned. Herv. verenigingsgebouw alhier. Medewerking zal worden verleend door de heren A. Ph. v. d. Vate en K. T. Postma. (Het aan- vangsuur is vastgesteld op 2.30 uur). Ingezonden mededeling. Een vraag waarop geen ant woord is te geven. Wel mogen wij veronderstellen, dat het laat kan worden met de aanvang van de voorjaarswerkzaamheden in de landbouw en alles op korte termijn zal moeten gebeuren. Gelukkig dat men zich hierbij geen enkele zorg behoeft te maken over de tijdige aanvoer van de meststoffen. Door vooizorg van de coöperatie liggen in zeer grote hoeveelheden alhier in opslag: stikstof-, fosfor-, kalimeststoffen, enz. Wel is het aanbevelingswaardig om te overwegen om nu reeds af te nemen. In verband met de te verwachten beperking op de wegen en de grote drukte tengevolge van de achter stand in de afleveringen, zou het kunnen gebeuren dat ondanks de aanwezigheid van het product, dit niet tijdig op de bedrijven van de verbruikers aanwezig is. Door nu af te nemen kan men dit voorkomen. Bestelde hoeveelheden kunnen zonder voorafgaand bericht direct worden afgehaald terwijl ook thuis bezorging mogelijk is. In het laat ste geval gaarne even een berichtje aan de Coöperatieve Aankoopver eniging Schouwen-Duiveland G.A., telefoon 207 en 224 te Zierikzee. Ingezonden mededeling JONGELUI! doe mee aan de grote VAN NELLE JEUGDPRIJSVR A AG Let op de nadere aankondiging in onze advertentie in dit blad op zaterdag 25 februari a.s. FEUILLETON. door MAARTJE ZELDENRIJK „Nou, is dat zo gek, dat ik het leuk vind jou weer ontmoet te hebben?" „O nee, helemaal niet, hoor. Zeer vereerd. Ben jij altijd zo'n lady killer? Of is dat zo de Groningse gewoonte?" „Misschien'), antwoordde hij raadselachtig. „Apropos, wat doen we in Mokum?" „Weer wat nieuws. Wat zouden we nu anders doen dan naar huis gaan? Jij naar Groningen en ik naar de Jan Steenstraat". „Ah zo, woon je in de Jan Steen straat. Leuke buurt?" „Integendeel. Maar ik woon er nu eenmaal al zo lang, dat ik niet de moed kan opbrengen om te ver huizen. Bovendien, wat zou ik als vrijgezel krijgen?" „Waarschijnlijk een soort hon denhok. Dat is immers zo de ge woonte tegenwoordig?" „Ze zeggen het. En ik weet wel, wat ik heb, maar niet, wat ik krijg". Ze stapten van de bus over in de boot, die hen naar het Damrak zou brengen. „Wat zou je er zeggen, als we ergens een kop koffie gingen drinken?" stelde hij voor. Ze keek hem hoofdschuddend aan. „Ik dacht gisteravond, dat Je een leuke jongen was, maar ik be gin nu het tegendeel te geloven". Nu was het zijn beurt om ver wonderd te kijken. „Heb ik daar mee iets miszegd? Wat is er op te gen om straks ergens aan het Dam- nk in een gezellige tent een kop koffie en een gebakje te consume ren? En dan breng jij me weg naai de Centraal. Zoals een oude school vriendin betaamt. Wil Elsje Voort man me eens vertellen, wal daar voor kwaad in steekt?" Ze dacht even'na en legde toen haar hand op zijn arm. „Sorry, Jaap, ik ben nu eenmaal een beetje anders dan de meeste vrouwen. Misschien komt dat wel, doordat ik een zure, oude vrijster geworden ben. Top, we drinken ergens wat en dan zet ik je netjes op de trein". „Daar houden we het dan op". 8. Een kwartier later zaten ze aan een tafeltje te genieten van de ver se koffie. En Elsje koos met zorg een gebakje uit. „Eén van de wei nige dingen, waar ik altijd gek op was". „En nu nog. zeker". „Met mate. Ik moet aan m'n lijn denken". Hij bekeek haar even van top tot teen, hetgeen haar enigszins deed blozen, en zei toen: „Dat met die lijn van jou loopt wel los, hoor". Het leek haar verstandiger op een ander ondenverp over te stappen. „Hoe laat gaat jouw trein eigen lijk?" „O, ik kan vrijwel ieder uur weg naar Groningen. Precies op het hal ve uur gaan de sneltreinen. Maar ik ga zo vroeg niet. De eerste mid daguren zitten de treinen naar het noorden stampvol op zaterdag. Nee, ik wil -nog een beetje naboe- melen". „Hij zeit wat. Jij bent niet het ty pe, dat uit boemelen gaat". „Dank je voor het compliment, Elsje. Dan passen we aardig bij el kaar, want jij bent evenmin van dat type. Maar ik bedoel het netter, dan ik zei. Ik bedoel: een etentje, en daarna nog een bioscoopje. On- derdehand is het een uur of vier en dan ga ik naar het station. Als ik met de trein van half vijf ga, ben ik nog voor half acht thuis. Ik kom ook niet iedere dag in Mokum en in Groningen is niet zoveel te be leven". „Ha, ha, het provinciaaltje, dat nog eventjs van de4n6tad wil genie ten". „Zo zou je het kunnen noemen. En nu doe ik een voorstel: We gaan om een uur of twaalf, half één sa men ergens gezellig eten, daarna pikken we een bioscoopje en dan breng jij me naar de trein van half vijf. Afgesproken?" „We spreken niets af. Jij kunt hel je als fabrikant misschien permit teren om eens een dag niets te doen maar ik niet. Thuis ligt een berg werk op me te wachten". „Meid, laat dat werk nu maar eens rusten. Maandag begint er weer een nieuwe week. Wees nu eens lief en verstandig". „Lief wil ik juist niet zijn en ver standig wel. Ik heb er in toege stemd om met je te gaan koffie drinken, als waardig slot van onze schoolreünie, maar daarbij blijft het vandaag. Wat je verder van middag in Mokum wilt gaan uit spoken, moet je zelf weten. Je bent mans genoeg om op jezelf te pas sen en ik ook. Dus we nemen hier afscheid en ik stap op de tram naar huis". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2