DE ZIERIKZEESCHE COURANT Leven voor Nederlanders in Djakarta ondragelijk geworden Communistische landen willen conferentie over Indo-China Westerling in Brussel Snelle ballon Vleeskeuringsdienst neemt principebesluit bouw noodslachtplaats Zierikzee VRIJDAG 24 FEBRUARI 1936 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don- derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) I 1,— per stuk. No. 17904 - 112e Jaargang ZIERIKZEE SCHEfjtNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Zo gaat het in Indonesië Beschuldigingen tegen Nederlanders gefantaseerd „Het leven In Djakarta wordt karta gesproken, die het daar nog langzamerhand voor de Noderlan' ders ondragelijk", zo zei de 34-ja rlge hoofdboekhouder H. J. Lee- beek uit Huizen, die deze week uit Djakarta per K.L.M.-vliegtuig in Nederland is teruggekomen nadat h(j in het proces tegen Schmidt als getuige k decharge was gehoord, „Ik ben in 1953 uit Indonesië ver trokken, dus dat is nauwelijks drie jaar geleden. Maar in die drie Jaar Is de nogal slechte sfeer veranderd in een afschuwelijke." De heer Leebeek had tijdens zijn korte bezoek aan Djakarta gelo geerd in hotel „Des Indes" en werd in geen enkel opzicht bewaakt. Hij begaf zich dus wel in de stad, maar - zo zei hij - de uitstapjes waren onbehaaglijk. Hij werd in de stra ten als blanke nagekeken. „Ik heb geen enkele Nederlander in Dja H M. de Koningin woonde viering Baden Powelldog van Bartimeüsgroep bij Op de Baden Powelldag, heeft Hare Majesteit de koningin ver toefd temidden van de „Blauwe Vo gels" van de Bartimeüsgroep te Zeist, bestaande uit blinde slechtziende padvindsters (11 tot 16 jaar) en kabouters (8 tot 11 jaar). Het was woensdag namelijk de ge boortedag van de oprichter van de padvinderij, wijlen lord Baden Po well en tevens de geboortedag van zijr. echtgenote, lady Baden Po well, de hoofdgids van de meisjes padvinderij in de gehele wereld. De nieuwbouw na afbraak De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft aan de meentebesturen medegedeeld er be zwaar tegen te maken, dat aanvra gen om premiën worden ingediend voor de bouw van woningen, welke strekken ter vervanging van wo ningen welke afgebroken zijn of worden ten behoeve van werken van openbaar nut, bv. uitbreidings plannen. De Vereniging van Ned. Gemeen ten heeft thans aan genoemde mi nister gevraagd, zijn standpunt te willen wijzigen aangezien de ge meentebesturen met het onderzoe ken of een premie-aanvraag al dan niet op een vervangende woning betrekking heeft, naar adressante meent, voor een dikwijls onmoge lijke en weinig bevredigende taak worden gesteld. Vreemde sterfgevallen In het gezin van de heer H. Rodenhuis te Leeuwarden zijn onder geheimzinnige omstandighe den plotseling de 33-jarige vrouw en haar 10-jarig zoontje Bertus om het leven gekomen. Vader, moeder en twee van de vier kinderen lagen met griep te bed. Een familielid dat het gezin in de huishouding hielp, bracht direct een ander kind naar het ziekenhuis waar onmiddellijk de maag werd leeggepompt. Zijn toestand is thans redelijk wel. De politie staat, wat de oorzaak van dit tragische gebeuren betreft, voor een-raadsel. Kolendampver giftiging is uitgesloten. Alle medi camenten in de woning aanwezig, zijn in beslag genomen. In het be lang van het onderzoek is de wo ning gesloten. Uranium voor vredesdoeleinden President Eisenhower heeft woens dag opdracht gegeven om 40.000 ki logram uranium 235 beschikbaar te stellen voor de ontwikkeling van het vreedzame gebruik van kern energie. De waarde van het urani um bedraagt 1 miljard dollar. Ura nium 235 wordt gebruikt als brand stof in kernreactors. In een verklaring, welke van uit het vakantieverblijf van de presi dent bekend gemaakt werd, wordt gezegd, dat de Verenigde Staten hiermede hun vertrouwen te ken nen geven in de mogelijkheid van ontwikkeling van de kernenergie voor niet-militaire doeleinden. „Wij vertrouwen ernstig, dat het atoom een machtig instrument ter bevor dering van de wereldvrede kan worden", aldus de verklaring. bevalt Ze zeggen allemaal: hoe eer der naar Nederland terug, hoe lie ver." Ten aanzien van de procesvoering tegen Schmidt en Jungschlëger was hij „sterk de mening toegedaan, dat de politieke achtergrond ervan de mogelijkheid van eerlijke berech ting ernstig in de weg staat. Indien het normale zaken zou betreffen dan zouden zowel Schmidt als Jung- schlager zeker worden vrijgespro ken", zei hij „Nu hangt hen zelfs bij een schuldigverklaring de dood straf boven het hoofd, terwijl naar mijn mening de beschuldigingen van a tot z op fantasie berusten.' Hongerende dieren Een vijftigtal uitgehongerde meeuwen heeft in Bergen op Zoom een patates-frites- kraam geplunderd. De vo gels kwamen plotseling uit de lucht gedoken en wisten via een luikje de kraam bin nen te komen. In korte tijd aten zij de voorraad frites op. - Ook de ratten zijn bru taal. Op diverse plaatsen worden ze door de honger uit hun schuilplaatsen gedre ven, trekken de velden in en vallen uitgeputte vogels aan. Vele vogels zijn op deze ma nier reeds omgekomen. Anti-Rookbond opgericht In Elspeet, een dorpje van een paar duizend inwoners op de Ve- luwe, is woensdagavond een bond tegen het roken opgericht. Het ini tiatief hiertoe werd genomen door de heer M. J. van Voorbergen, lid van de Nederlandse Spreek- en Studieclub, die tijdens een vergade ring van dit instituut in hotel „Het verguldehert" het één en ander over dit onderwerp vertelde. Alle aanwezigen gaven zich als lid op. De club overweegt pogingen in het werk te stellen een landelijke orga nisatie in het leven te roepen te gen het roken onder de naam „Anti Rook Poujade". Het Rode Kruis werk in 1955 In een vergadering van het da gelijks bestuur van het Rode Kruis hebben de beide directeuren een overzicht gegeven van de werk zaamheden van het Rode Kruis in 1955, waaraan de volgende gege vens zijn ontleend. Het ledental beweegt zich nog om de 500.000 en vertoont een tendenz tot vooruit gang. Van de Rode Kruis-campagne in 1955 wordt een opbrengst van f 1.150.000 verwacht en van de bi oscoopcollecte f 90.000. De begro ting voor 1955 geeft daardoor een aanzienlijk gunstiger resultaat dan bij het begin van het jaar werd ver wacht. Het aantal helpers en helpsters steeg van 13.217 tot 13.327, het aan tal colonnes van 257 tot 261. Langs de wegen zijn door het Rode Kruis nu 853 hulpposten ingericht, waar van er 37 zijn ondergebracht in langs de hoofdwegen gelegen ka zernes van de Koninklijke mare chaussee. In 4500 gevallen werd door de posten langs de weg hulp verleend; de wegenwachten van de A.N.W.W., die optreden als mobiele hulpposten, verleenden in ca. 2000 gevallen hulp. Dank zij de schenking van het Nationaal Rampenfonds konden 81 depöts en 10 reservedepöts (onder gebracht in de kringmagazijnen van de vijf kustprovincies) worden in gericht, zodat hier plaats is geko men voor 8190 personen. Het comité winter- vogelvoedering Belangrijke gift van H.M. de koningin Het landelijk comité voor vogel- voedering heeft van H.M. Koningin Juliana een belangrijke gift ont vangen voor hulpverlening aan de vogels. Er zijn inmiddels zes ton voedsel naar het eiland Vlieland en Ter schelling gezonden met een boot vanuit Den Helder. Tot heden, aldus het comité, is er f 14.000 aan giften binnengeko men, maar er is per dag ongeveer f 2500 nodig. Ook voor Zeeuws- Vlaanderen werd een flink bedrag door het comité ter beschikking ge steld voor het natuurmonument „De Braakman" om daar een concentra tie van niet minder dan 50- tot 60 duizend vogels te kunnen helpen. Financiële hulp blijft dringend gewenst. Het gironummer van het comité wintervoedering van vogels is 656500, ten name van het Comité Vogelvoedering in de Winter, ge vestigd te Amersfoort. Weinig kans op positieve resultaten Van welingelichte zijde is ver nomen, dat de Sowjet-Unie Enge land heeft doen weten, dat zij bij eenroeping van een nieuwe Geneef- se conferentie over Indo-China voorstaat. Eerder hebben commu nistisch China en Polen een derge lijke wens uitgesproken. Het verzoek van de Sowjet-Unie valt binnen het overleg tussen En geland en de andere mogendheden die aan de Geneefse conferentie van 1954 hebben deelgenomen. Naar uit dezelfde bron verluidt >u India niet voelen voor een nieuwe conferentie over Indo-Chi na. Het zou de Britse mening delen volgens welke een conferentie on der de huidige omstandigheden niet tot positieve resultaten zal leiden en zelfs gevaarlijke gevolgen zou kunnen hebben voor het behoud van de vrede in het betrokken ge bied. De Britse regering is er voorts niet zeker van, dat de V.S. en Zuid- Vietnam aan de voorgestelde con ferentie zouden willen deelnemen. Van ambtelijke zijde te Londen is verklaard, dat alle communisti sche mogendheden, die aan de Ge neefse conferentie van 1954 hebben deelgenomen, welke een einde aan de oorlog maakte in Indo-China, thans te kennen hebben gegeven, in te stemmen met een nieuwe bij eenkomst om de toestand in het verdeelde Vietnam te bespreken. Communistische kustbatterijen hebben woensdag 517 granaten af gevuurd op het Chinese nationalis tische eiland Quemoy. Tien huizen werden verwoest, zo meldt het na tionalistische ministerie van De fensie. De communistische kanon nen werden door nationalistisch ge- schutsvuur tot zwijgen gebracht. Een van de grootste verzame lingen van geldstukken zal met in gang van 28 februari te Wenen ge veild worden. In de verzameling bevindt zich onder andere een vier kante ducaat uit 1529, geslagen tij dens het beleg van Wenen door de Turken. I De laatste die in Schotland ter dood zal worden gebracht is de 24-jarige Robert Boyle, die wordt beschuldigd van het doden van zijn '.oontje van negen dagen oud. Zijn doodvonnis is nog geveld voordat de doodstraf werd afgeschaft. Het beroep van Boyle is verworpen. Een militair konvooi is tussen El Milia en Catinat (Algerië) in een hinderlaag van de rebellen geval len. Dit kosttte 19 man het leven. Aan de kant van de opstandelingen vielen vijf man. Het Franse kabinet heeft pre mier Guy Mollet gemachtigd zo no dig de vertrouwenskwestie te stel len bij het debat over de door de regering voorgestelde verhoging van de betaalde vakantie van twee tot drie weken. De bewoners van de stad Se- hore (midden-China) zijn zeer ver schrikt door geheimzinnige aard schokken, die zich sinds 28 januari jl. elke nacht drie of vier maal heb ben voorgedaan en die verscheidene seconden duren. Velen hebben de stad verlaten. De oorzaak der schokken is onbekend. Men acht het mogelijk, dat zijdoor geringe plaatselijke veranderingen in de aardkorst, die het gevolg zijn van ondergronds stromend water, wor den veroorzaakt. I Op eigen initiatief hebben de Gele Rijders de taak op zich genomen de vogels die door het koude weer in een benarde positie zijn gekomen, te helpen. Met brood en ander voer dat hun door automobilisten wordt verstrekt, zullen zij de vogels die zij op hun route tegenkomen, voede ren. - Twee wegenwachters zijn ter hoogte van Sassenheim bezig met hun liefderijke arbeid. Duizenden eidereenden ten zuiden van Vlieland en Terschelling Sommige eendachtigen hebben het zwaar Een tien k twintigduizend eider eenden verbij ven thans bezuiden Vlieland en Terschelling, een aan tal dat vele malen groter is dan aijders in deze tycl van het jaar. Dit wees een vlucht uit die dr. J. Vèrivey, directeur van het Biolo gisch station en de conservator van dat station, de heer Kristensen, met een Martin Mariner van de Marine Luchtvaartdienst boven de Wad- ötfrzee en de Waddeneilanden maakten. Dr. Verhey neemt aan, dat deze eenden wegens de kou naar het zuiden afgezakt zijn en afkomstig zijn uit de Scandinavische landen. De vlucht werd gemaakt naar aan leiding van mededelingen van de heer N. de Haan op Texel, die ge constateerd had: dat vele vogels op de Waddenzee in moeilijkheden j verkeerden. Dit is met de eidereenden beslist niet het geval, want herhaaldelijk kon men zien, dat zij bij de nade ring van het vliegtuig direct op vlogen en geen enkel teken van uit outting vertoonden. Volgens dr Verhey zijn ze dan ook in goede conditie, dank zij het feit, dat zii hun voedsel (mosselen en krabben) op de vele plekken open water nog wel kunnen vinden. Minder goed zijn echter de kuif- eenden, de zaagbekken en de zwarte zee-eenden er aan toe, die veel lan ger bleven zitten dan de eidereen den. De vogels hebben veelal open water opgezocht en zijn vrijwel ver dwenen van de vogelkolonies op Texel. Zij ondervinden veel hinder van de duizenden meeuwen, die veel levendiger zijn en herhaalde lijk het voedsel van de eenden af pakken. Het bestuurscollege van Cu racao heeft van H.M. de koningin bericht ontvangen, dat zij gaarne haar toestemming geeft voor het opstellen van een standbeeld, haar zelf voorstellende, op Curagao. De eilandsraad van Curagao had de wens hiertoe uitgesproken. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstroat 6, Zierlkzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - UiJgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraal 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Elke dwaasheid heeft een kampioen om haar te verdedi- gen. Het K.N.M.I. verwacht tot vrijdagavond: Aanhoudend koud Enkele overdrijvende wolkenvel den; geen sneeuw van betekenis; na in de nacht op vele plaatsen strenge vorst, overdag matige tot lichte vorst; zwakke tot matige wind tussen noord en oost. 25 febr. Zon op 7.39, onder 18.13. Maan op 17.58, onder 6.52. Volle maan: 26 febr. te 2.41. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 febr. 2.40 v.m. 15.09 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 febr. 2.13 v.m. 14.30 n.m. Springtij: 28 februari. Geen ingrijpende verandering In de omgeving van Spitsbergen ontwikkelde zich een zeer actieve depressie, onder invloed waarvan de luchtdruk boven Scandinavië aanzienlijk daalde. Er ontstond een breuk in het langgerekt hogedruk- gebied dat zich uitstrekte van Rus land tot het noordelijke gedeelte van de oceaan. Deze ontwikkelin gen hadden mede tot gevolg dat de oostelijke wind in onze streken in kracht afnam. Daardoor daalde de temperatuur in ons land gisternacht bij heldere hemel weer aanzienlijk. Op de vliegvelden Deelen, Soester- berg en Volkel werd een mini mumtemperatuur van min 20 gra den gemeteft". Intussen is er ook een actieve de pressie aangekomen bij de zuid westpunt van Spanje. Deze storing zal de luchtdruk in het Middel landse Zee-gebied en zuid-Frank rijk opnieuw doen dalen. De aan wezigheid van een depressie in het noorden van Europa en een in het zuiden zal tot gevolg hebben dat de weerstoestand in onze streken niet belangrijk verandert en zou het in de nacht van donderdag op vrijdag weer streng vriezen. Naar van officiële zijde in den Haag vernomen wordt, is van de Belgische autoriteiten bericht ont vangen dat Westerling zonder gel dige papieren te Brussel is aange troffen. Westerling is aangezegd België zo spoedig mogelijk te ver laten. Amerikaanse meteorologen hebben woensdag van een ballon die zij drie dagen te voren hadden opgelaten, weerberichten over het ge bied van Madeira ontvangen. De ballon was toen met een snelheid van 180 km. per uur over de Stille oceaan, Noord- Amerika en het grootste stuk van de Atlantische oceaan gedreven. De instrumenten van de ballon meldden op een hoogte van negen km. een temperatuur van 30 gra den Celsnis onder nul. Donderdagmorgen Is een be spreking gehouden tussen het be stuur van de Stichting van de Ar beid en de ministers de Bruün, Suurhoff. Zylstra en staatssecreta ris van Rhjjn. Tijdens deze bespre king werd besloten het overleg ln de Stichting van de Arbeid te her vatten en te trachten alsnog een oplossing over de gerezen moeilijk heden te bereiken. - In een dorpje in de bergen van Georgië leeft een man, een ze kere Jegor Korosef, die 154 jaar Is. Hij heeft» indertijd nog onder gene raal Jermolof tegen Napoleon ge vochten. Later heeft hij bezoeken aan Italië, Frankrijk en andere lan den gebracht. Kosten f 60.000 Laboratorium In kostprijs inbegrepen Op een te Zierikzee gehouden vergadering van de Vleeskeurings dienst - waarvoor helaas geen uit nodiging aan de pers werd vérzon den - onder voorzitterschap van de heer A. M. den Boer, is een rap port ter sprake gekomen van het hoofd van dienst, waarin wordt ge steld dat behoefte bestaat aan ten minste één goed ingericht nood- slachtgcbouw annex laboratorium te Zierikzee, waarvan de kosten worden geraamd op f 60.000. Dit zou f 0,20 per inwoner per jaar be tekenen. Het standpunt dat wordt verde digd in het rapport, wordt door ver schillende gemeentebesturen onder schreven. Te Zierikzee is een nood- slachtgebouw aanwezig, maar dit verkeert - zoals bekend - in-niet al te beste omstandigheden. Vol gens het hoofd van dienst, de heer J. Stevense, dient er een gebouw te verrijzen, waar ook vleesonderzoek kan plaats hebben en waar ook vlees bewaard kan blijven in een koelcel. Op een vraag van één der verte genwoordigers, of aan de lnspek- teur, dr. Kerstens te Breda .advies werd ingewonnen over de noodza kelijkheid van het stichten van een dergelijk gebouw, werd ontken nend geantwoord door de voorzitter der vergadering. Volgens de heer Stevense zou de inspekteur dit plan len zeerste toejuichen. Burgemeester van Leeuwen zegt dat de oprichting van een centrale noodslachtplaats te Zierikzee de verkoop van vlees in andere ge meenten in winkels zou inhouden. Hierbij moet de vraag gesteld wor den, of de gemeentebesturen be reid zijn deze winkels aan te hou den, die slechts vier of vijfmaal per jaar worden gebruikt en voor de rest ongebruikt staan, of voor re kening van de dienst komen. Bij instelling van een centrale nood-t slachtplaats is niet te verwachten dat men vlees in eigen gemeente krijgt. Aan een noodslachtwinkel in Erouwershaven is geen behoefte, aldus deze spreker. Burgemeester Vermeulen van Dreischor informeerde of, indien er wordt overgegaan tot stichting van een centrale noodslachtplaats te Zierikzee, dit kan worden gezien als een voorloper van het te stich ten abattoir, waarop de voorzitter mededeelde, dat het geenszins uit gesloten moet worden geacht dat dit inderdaad het geval is. Burgem. van Leeuwen maakte de opmerking dat zulks dan aan de ge meentebesturen moet worden be kend gemaakt en tot uitdrukking moet komen in de betreffende stukken. De voorzitter, de heer A. M. den Boer, merkte op, dat bij het kiezen van een plaats voor de bouw van een centrale noodslachtplaats reke ning zal moeten worden gehouden met de mogelijkheid tot uitbreiding. Resumerende stelde de heer den Boer de vraag, of de gemeenten akkoord gaan met het principe be sluit tot stichting van een centrale noodslachtplaats. De heer van Leeuwen antwoord de, dat van het algemeen bestuur een brief moet uitgaan aan de ge meenteraden, waarin een raming vermeld moet zijn van de bouwkos ten met inbegrip van laboratorium. Het voorstel in stemming ge bracht, stemden de vertegenwoor digers van de gemeenten Zierikzee, Renesse (Serooskerke), Burgh, El- lemeet, Eikerzee, Noordwelle, Drei schor en Bruinisse voor het voor stel. Brouwershaven stemde blanko. Er zal nog een vergadering wor den gehouden over de bespreking van de volambtelijke vleeskeurings dienst, waarop reeds door de mees te gemeenteraden is geantwoord, zelfs afwijzend. De gemeenten zijn gebonden aan de uitspraken der ra den, zodat dit niet meer te veran deren Is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1