Dakota Sinds beging februari werkt in Zeeland Bureau Bijzondere werken Bouw van laatste zes woningwetwoningen te Ouivendijke vordert „Zwarte erfenis" U bent in de wolken met een De Saar straks Duits 85 ct per pakje DE ONVERBREEKBARE BAND HERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 No. 17903 IN VERBAND MET DELTAPLAN Hel gaat om de belangen der Zeeuwse bevolking Van begin februari af heeft de provinciale waterstaat in Zeeland een bureau Bijzondere Werken dat zich speciaal zal bezig houden met de vele problemen, die de uitvoe ring van Drle-clIandcn- cn Delta plan voor Zeeland meebrengt. De leiding van deze waterstaatsdienst blijft berusten by de hoofd-inge- nieur-dlrecteur, lr. H. D. J. Swaters, terwijl lr. J. G. Snip zich in het bijzonder met de deltavraagstukken aal belasten. De bedoeling ls, zo werd tijdens een onder leiding van de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, gehouden pers conferentie nader toegelicht, dat Zeeland mede door de aanwezig heid van dit bureau in de komende periode van grote deltawerken het tempo kan blijven volgen, maar bo vendien, nog voordat de plannen op papier staan, de belangen der Zeeuwse bevolking reeds op tafel kan brengen. Het bestaande water staatsapparaat, dat naast het ge wone werk reeds is overbelast met allerlei arbeid, verbonden aan de versterking der zwakke plaatsen in de Zeeuwse zeeweringen, kon het nieuwe werk onmogelijk aan zon der uitbreiding. Het lid van Ged. Staten, ir. G. P. M. Dikötter, deelde mede, dat één van de grootste problemen is vol doende goed technisch personeel aan te trekken en ln dat verband verklaarde hij van oordeel te zijn dat er hier een mooie taak ligt voor vele uit Zeeland afkomstige water staatkundigen, die buiten de pro vincie werken. Medegedeeld werd. dat alle wer ken buiten de afsluitdammen, met inbegrip van de dijkverhogingwer- ken rondom de Westerschelde. ver wezen worden naar het Bureau Bij zondere Werken, maar dat aanpas- slngswerken, zoals de aanleg van wegen naar de dam ln de Zand- kreek, ZLillen worden voorbereid door het personeel der bestaande districten van de provinciale wa terstaat. Datzelfde zal ook het ge val zijn met een (eventuele) dam tussen Zierikzee en Colijnsplaat. Het Bureau Bijzondere Werken zal weer de mogelijkheden en pro blemen van een vissershaven op Noord-Beveland nagaan. Ir. Swaters deelde nog mede, dat aan het aantal van 48 zwakke plaat sen ln de zeeweringen nog een groot aantal wordt toegevoegd. Reeds wordt op vele plaatsen gewerkt en waar dit nog niet het geval is, zijn de voorbereidingen van de plan nen aan de gang. Met de defini tieve verbetering van de zeedijken langs de Westerschelde - de kos ten worden geschat op 400 miljoen gulden - zal minstens tien jaar ge moeid zijn. Ingezonden mededeling Brandstoffenbijslag verdubbeld Evenals voor de voorafgaande twee weken heeft de Staatssecre taris van Sociale Zaken voor de lo pende week goedgekeurd, dat de brandstoffentoeslag voor de sociale voorziening wordt verdubbeld. Kostwinners en alleenwonenden krijgen weer f 8,20, kostgangers f 4,10. Problemen rond gemeenschappelijke brandweerregeling Toen een ijverige behanger dezer dagen het oude be hangselpapier verwijderde in een woning aan de Leid- segracht te Amsterdam om het door nieuw te vervangen, kwam er tot zijn verbazing uit de ruimte tussen het ten- gelwerk en de muur een ge hele N.S.B.-inventaris rollen. Drie complete tunieken van de voormalige W.A., drie koppelriemen, twee uniform petten en een zwart over hemd werden gevolgd door een cylinderrevölver met pa tronen, vier pakjes met ko- gels, een dolk, een N.S.B.- en een hakenkruisvlag, drie boeken, een aantal foto's en lidmaatschapskaarten van de voormalige N.S.B. ten name van de vroegere bewoners van het hxtis. - De politie heeft dat alles in beslag ge nomen en zal dat geruisloos doen verdwijnen in een ar chief met dergelijke attribu ten als een herinnering aan een donkere tijd. De raad der gemeente Duiven- dijke kwam bijeen onder voorzit terschap van wethouder I. W. Pad mos. Bij de opening memoreert de voorzitter wat gedurende het afge lopen jaar tot stand is gekomen. De werkzaamheden in het wederop- bouwplan zijn goed gevorderd, alle geschenkvvoningen zijn klaar geko men en daarnaast veertien woning wetwoningen en de bouw van de laatste zes woningwetwoningen vordert snel. Hij dankt de secreta ris en het secretariepersoneel voor hun steeds betoonde ijver; hij hoopt dat de benoeming van een verifi- kateur voor de gemeenten in wes telijk Schouwen de taak van dit personeel zal mogen verlichten. Voor het komende jaar ligt nog een uitgebreid programma te wachten, o.m. de besti-ating in het wederop- bouwplan, de bouw van een riool gemaal en de verzwaring van de havendijken. Hij hoopt dat de raad in dit jaar, evenals in het vorige jaar, weer eendrachtig zal samen werken omdat hierdoor de beste re sultaten worden verkregen. N.a.v. de notulen informeert de heer C. Kloet (P.v.d.A.) hoe het staat met het vervoer van de kleu ters van Looperskapelle en Brij- dorpe naar de kleuterschool te Scharendljke. Hij heeft zelf al eens hier en daar geïnformeerd bij de ouders, maar heeft bemerkt dat de bereidheid om bij te dragen in de kosten praktisch nihil is. Een zelfde ervaring heeft wethouder A. N. Kloet (C.H.) opgedaan. De raad voelt er niets voor om deze kosten in zijn geheel te dragen, daar het kleuteronderwijs in de eerste plaats in het belang van de kinderen ge geven wordt; de gemeente heeft hier slechts een aanvullende taak. De voorzitter deelt mede, dat b. en w. een en ander hebben onder zocht, doch tot de conclusie zijn ge komen dat alleen vervoer per bus overblijft, zolang deze over Loo perskapelle rijdt ln verband met werkzaamheden aan het gemaal in Den Osse. In dit verband merkt hij op, dat de N.V. R.T.M. deze route slechts blijvend zal rijden, wanneer de weg via Looperskapelle een breedte krijgt van minstens 5% m. Algemeen vinden de raadsleden deze eis overdreven,- omdat de route nu ook over een weg gaat die veel smaller is. Besloten wordt bij de Herverkaveling naar de toekom stige wegen te informeren en des noods via de Verkeersinspectie de R.T.M. te bewegen om de oude route weer te gaan rijden. Door de aanhoudende vorst is het eiland Marken al sinds enige tijd ge- isoleer d. Men onderhoudt nu echter een geregelde taxidienst tussen Monnikendam en MarkenDe Markers houden het echter bij de ouder wetse manier en gaan met sleden en een paard heen en weer. - Op de foto ziet men één van deze karavanen. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en west- Duitsland, Pineau en Von Brentano, zijn te Parijs bijeengekomen voor nieuw overleg over de toekomst van Saarland, dat nodig is tengevolge van het verwerpen van het Euro pese statuut door de Saarlandse be volking en de daarna door de pro- Duitse regerings-coalitie gestelde els van opneming bij west-Duits- land. Na dinsdag werden de bespre kingen voortgezet door Franse en west-Duitse delegaties onder Mau rice Faure. de Franse staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, en diens west-Duitse ambtgenoot Wal ter Von Hallstein. Men verwacht, dat Frankrijk geen moeilijkheden zal opwerpen ten aanzien van de politieke toe komst van Saarland, mits de terug keer van dit gebied bij west-Duits- land geen afbreuk doet aan de Franse economische belangen. RECHTZAKEN Vrijspraak voor R.T.M.-dlrecteur De verkeerskamer van de Rot terdamse rechtbank heeft de direc teur van de Rotterdamsche Tram weg Maatschappij, dr. H. J. van Zuylen uit Rotterdam, vrijgespro ken. Hem was ten laste gelegd, dat hij als directeur er niet voor zou hebben gezorgd, dat een wissel voortdurend zodanig werd onder houden, dat ze veilig en met de grootst toelaatbare snelheid kon worden bereden. De raadsman van de directeur had er op gewezen, dat het onmo gelijk was voor de directeur per soonlijk controle op de wissels uit te oefenen. De kantonrechter had v. Z. reeds veroordeeld tot f 250,boete of 25 dagen hechtenis. De officier van justitie had veer tien dagen geleden een geldboete van f 500,— of 50 dagen hechtenis geëist. Stad en Provincie OOSTERLAND Geslaagde C jongensmiddag De vele ijswedstrijden en ij sfees ten die zaterdag 18 dezer op Schou- wen-Duiveland werden gehouden, deden ongetwijfeld afbreuk aan de jongensmiddag,van het C.J.M.V. op die dag alhier gehouden. Toch wa ren nog 80 jongens en leiders bij een toen de heer M. O. Hanse uit Haamstede, die de algemene leiding had, met een welkomstwoord de samenkomst opende. Een korte liturgie bestaande uit het zingen van enkele liederen en het lezen van bijbelgedeelten uit de Psalmen door leden van diverse clubs, gevolgd door gebed en jon- genswet door jongens uit Burgh, vormden met het gezamenlijk zin gen van het bondslied, de opening. Een filmstrook met het bekende verhaal van Pinochio, vertoond en verteld door leider Oosterhof uit Burgh, bracht reeds dadelijk de echte jongensmiddagsfeer er in en met het vertellen van een korte clubgeschiedenis van elke cliub raakte men met eikaars doen en laten vertrouwd. Twee voordrachten door de ont vangende vereniging, wat binnen spel en zang vormden zo het ver dere menu van de middag, waarop ook de grote onderlinge wedstrijd, de estafette-paardenrace niet ont brak. De heer Oosterhof had hier bij de leiding en de wedstrijd werd gewonnen door de verenigingen uit Renesse en Zierikzee. die resp. een dambord en een dominospel rijker werden. Leider W. A. Jumelet uit Brui- nisse verzorgde de dagsluiting n.a.v. Lucas 5 27 en 28 (de roeping van Levi), terwijl met een lied uit de bondsbundel werd geëindigd. KERKNIEUWS bruinisse Toenadering van kerken De jeugd en de Vogels Uitgaande van de gedachte, dat het te betreuren valt dat de diverse kerkgenootschappen elkaar zo wei nig kennen, zal ds. B. Dufour, Doopsgezind predikant in Wage- ningen, op een gemeentevergade ring van de Herv. gemeente aldaar een en ander vertellen over de Doopsgezinde Broederschap. Ds. R. C. G. Troelstra, één van de Wageningse Hervormde predi kanten, zal in een Doopsgezinde sa menkomst over de Hervormde Kerk zijn hoorders nader inlichten. FEUILLETON. Reeds meer dan 100 personen ga- Geesteiyke verzorgers in het leger Ven zich op als lid voor een te vor- Op 1 februari waren in totaal 97 predikanten als reserve-legerpredi- kant in militaire dienst. Daarvan behoorden er 65 tot de Ned. Herv. Kerk en 25 tot de Geref. Kerken, terwijl de Geref. Kerken art. 31 K.O., de Chr. Geref. Kerken en de Evangelisch Lutherse Kerk elk twee predikanten voor dit werk hebben afgestaan en de Vrije Evan gelische Gemeenten 1. Uit de ove rige kerkformaties zijn geen leger- predikanten beschikbaar gesteld. Uitgezonderd 3 Ned. Herv. predi kanten, die resp. in Duitsland, Frankrijk en Suriname werkzaam zijn, zijn alle legerpredikanten ln ons land werkzaam. Ook ln deze gemeente is de schooljeugd actief ingeschakeld voor het inzamelen van brood voor de hongerende vogels. Op enkele plaatsen in het dorp kan men bo vendien etensresten deponeren, die dan met het brood worden gebracht op plaatsen buiten het dorp, die als verzamelplaatsen van vogels be- kend staan. Bij een gevecht te Marnia, na- bij de Marokkaanse grens, zijn tien IJsvereniging in Oprichting Franse militairen en twintig Alge rijnse verzetsstrijders gesneuveld. Aan weerskanten vielen vele ge wonden. men ijs vereniging alhier. Deze week zal een vergadering worden gehou den en een bestuur worden geko zen, van welk bestuur kan worden verwacht dat het in de loop van het jaar plannen zal ontwerpen om te komen tot een ijsbaan, die bij een volgende vorstperiode dienst zal kunnen doen. Eventueel kunnen natuurlijk voor dit seizoen nog di verse wedstrijden worden georga niseerd. Een distrlctsverifikateur Ged. Staten van Zeeland hebben geadviseerd om de kosten verbon den aan het aanstellen van een dis- trictsverifikateur voor 25 te ver delen naar rato van het zielental der betrokken gemeenten en voor 75 naar de tijd welke hij aan elke gemeente afzonderlijk be steedt. Daar dit bezwaar ontmoette bij enkele andere gemeenten, gaat de raad er mee akkoord dat deze percentages worden gebracht op resp. 20 en 80 Een verzoek om als lid toe te treden tot de K.N.A.C wordt afge wezen. In verband met de herbouw van de zgn. armenwoningen wordt ten behoeve van het burgerlijk armbestuur een kasgeldlening op genomen van f 10.000, Een verzoek om subsidie voor 1956 voor gezinsverzorging en ge zinshulp wordt aangehouden tot meer gegevens bekend zijn. Het verzoek van de afdeling Zeeland noord van de Ver. tot Bescherming van Dieren om een bijdrage van een halve cent per inwoner voor 1956, wordt ingewilligd. Hierna zijn aan de orde twee ver zoeken om een garantieverklaring van de rente en aflossing voor een geldlening .aangegaan bij de N.V. Bouwkas Ned. Gemeenten te Assen door twee ingezetenen van deze ge meente. Eén verzoek wordt inge willigd doch het andere wordt af gewezen in verband met onvol doende zekerheid wanneer even tueel tot verkoop zou moeten wor den overgegaan. De brandweer Van de gemeente Eikerzee ls een verzoek binnengekomen om te mo gen overgaan tot aanschaffing van kleding en uitrusting voor de uit Duivendijke afkomstige leden van het gemeenschappelijk brandweer corps. Hoewel alle leden het er over eens zijn dat deze aanschaffing noodzakelijk is, wil men toch eerst een onderzoek instellen naar de pa raatheid van de brandweer. Alge meen is men het er over eens, dat de organisatie van de brandweer °t niet op vooruit is gegaan nadat Eikerzee en Duivendijke een ge meenschappelijke brandweer heb ben gevormd. Er is thans totaal geen contact meer tussen de brand weer en het gemeentebestuur. Of er in het afgelopen jaar geoefend is kon men alleen te weten komen omdat een raadslid van Duiven dijke toevallig lid van het brand weercorps is. Nog steeds is de si rene niet geplaatst, hoewel al een jaar geleden aan de commandant opdracht tot plaatsing is gegeven. Wethouder Kloet acht het beter dat Duivendijke weer haar eigen brandweer krijgt, eventueel aange vuld met mensen uit Eikerzee. De voorzitter wil dit neg even aanzien en stelt voor om op korte termijn een bespreking te houden met b. en w. van Eikerzee, teneinde te on derzoeken of de brandweer beter te organiseren Is. Bij de rondvraag informeert de heer F. G. A. de Wilde (V.V.D.) waarom de gemeente het huis van de Grontmij. niet heeft aangekocht om te laten verbouwen tot ge meentehuis. De voorzitter meent dat deze woning als gemeentehuis ongeschikt is en de verbouw zou evenveel kosten als de bouw van een nieuw gemeentehuis. De heer C. Kloet informeert naar de mogelijkheid om de ouden van dagen van brandstoffen te voor zien. Het burgerlijk armbestuur zal verzocht worden om de ouden van dagen en anderen die hieraan be- hoefte hebben een mud eierkolen te geven. Ger. Gemeenten Bedankt voor Zeist: A. Vergunst, Corsika (U.S.A.), voorheen te Zeist. 19 door MAARTJE ZELDENRIJK Toch worden Amerikaanse wapens verscheept naar Midden-Oosten Verbod hield het maar twee dagen uit De Amerikaanse regering heeft zaterdag haar twee dagen oude ver bod op de verzending van wapens naar het Midden-Oosten ingetrok ken. De verscheping van de acht tien lichte tanks naar Saoedi-Ara- bië is nu dus mogelyk. President Eisenhower, die met vakantie in Georgia is, nam deze beslissing op aanbeveling van het departement van Buitenlandse Za ken, waar men langdurig over de kwestie had geconfereerd. Ook is nu mogelijk de uitvoer voor een waarde van 110.000 dollar van militaire goederen naar Israël. Het State Department is tot de conclusie gekomen, dat het verzen den van de tanks naar Saoedl-Ara- bië niet in strijd is met de Ameri kaanse politiek die tot doel heeft een bewapeningswedloop tussen Is raël en de Arabische landen te voorkomen en de vrede in Pales tina te bevorderen. Een woordvoerder van het de partement zei, dat de opheffing van het verbod geen verband houdt met het verzoek van Israël om levering van straalvliegtuigen, luchtdoelge schut en andere wapens tot een to- taaal bedrag van vijftig miljoen dollar, als tegenwicht tegen de aan koop door Egypte van Tsjechische wapens. Generale synode Geref. Kerken art. 31 K.O. De generale synode van de Geref. Kerken onderhoudende artikel 31 K.O. zal het laatste deel van haar zitting dinsdagmorgen 28 februari in de Noorderkerk te Enschedé aanvangen. Van de resterende agendapunten zijn de voornaamste de zaak-Kra lingen en het geschfl met ds. S. J. P. Goossens, afgezet mlssionair-pre- dlkant dezer kerken. Ned. Herv. Kerk Vergadering Vereniging van kerkvoogdijen De Vereniging van kerkvoogdijen zal op 25 en 26 mei te Utrecht haar algemene vergadering houden. Deze zal worden geopend met een wij dingswoord van prof. dr. Th. L. Haitjema van Groningen. Toespra ken zullen worden gehouden door de voorzitter, prof. dr. ir. H. G. van Beusekom uit den Haag; de oud- voorzitter, de heer J. A. Bakker, oud-lid van de Tweede Kamer te Menaldum en prof. dr. G. C. van Niftrik uit Amsterdam. Ze keek hem van terzijde aan en stopte haar portemonnaie weer weg „En dan kom je thuis met een vreemde zakdoek en dan vraagt je vrouw, hoe je er aan komt en dan zeg jij: gekocht, want ik had de mijne verloren". „Ik verlies nooit zakdoeken en zelfs, als dat het geval zou zijn, heb ik altijd een of twee reserve-zak doeken bij me. En als m'n vrouw zou vragen, hoe ik aan die zakdoek kom, dan zeg ik precies de waar heid, want ze is helemaal niet ja loers". „Vertel eens wat van jezelf, Jaap. Ik weet niets van je. Je vader had vroeger toch een drogisterij in Pur- merend, niet?" „Ja, maar dat vak stond me niet aan. Ik ben al jong in de borstel-, kwasten- en penselenbranche ge gaan. Met m'n vijftiende was ik al de deur uit, dan hier, dan daar, overal wat lerende. Toén mijn va der overleed - mijn moeder is al gestorven, toen lk nog op school was - heb ik de zaak goed kunnen verkopen en later heb ik me van dat geld een borstelfabriekje ge kocht". „In Groningen?" „Ja. Ik werkte al een paar jaar in dat bedrijfje, dat overigens min of meer noodlijdend was. Toen de baas stierf, heb ik er geld in ge stoken en ben nu mede-eigenaar en directeur". „En toen heb je dat bedrijf na tuurlijk weer opgewerkt, want jij bent het type van de organisator". Hij keek haar verrast aan. „Hoe weet je dat?" „O, als je zoals ik in de gelegen heid bent om in je eentje de men sen te bekijken en te beoordelen, dan doe je wel wat mensenkennis op. De manier bijvoorbeeld, waar op jij voor mij de bus betaalde, is daarvan al een bewijs. En gaat het nu goed met de fabriek?" „Uitstekend. Natuurlijk heb ik, evenals iedereen de wind in de zei len. Er is nu eenmaal hoogconjunc tuur, de mensen hebben centen. Als het iedereen goed gaat, gaat het mij niet slecht". „Wie is je compagnon? Je zei toch, dat je mede-eigenaar bent, niet?" Hij lachte. De andere baas ls mijn vrouw. Ze is namelijk de dochter van mijn overleden patroon zie je?" Ze keek hem van terzijde aan en knikte begrijpend. „Dat heb je dan niet gek bekeken, Jaap. Wat nam je eerst: de vrouw of de fabriek?" „Ik heb eerst m'n geld in de fa briek gestoken, want dat was hoog nodig. Het bedrijf lag zowat tegen de grond". „En naderhand heb je de dochter van de baas maar op de koop toe genomen.O, pardon „Geeft niets, Elsje, je moogt het noemen, zoals je wilt. Och, we ken den elkander al enige jaren. Na de dood van haar vader beheerd® ik voor haar het bedrijf en zodoende kwam ik vaak bij haar overhuis. Is het dan te verwonderen, dat er dan een diepere genegenheid ont staat?" „Dat kan ik me voorstellen. Heb je geen foto van je vrouw bij je?" „Nee, we zijn geen van beiden foto-minded. Thuis hebben we een kiek staan van het hele gezin, maar die is alweer een paar jaar oud. Doch nu eens wat anders: hoe vond je het gisteravond?" „Echt leuk, hé? Al die ouwe be kenden weer eens te zien en te ont moeten. En natuurlijk onze oude juf nog eens de hand te drukken „Ja, het was een mieterss avond. Ik ben blij er geweest te zijn". „Ik ook". „Ook om dezelfde reden?" „Natuurlijk: al die oude school vrienden en -vriendinnen weer eens te zien „Ik ook, maar om één in het bij zonder". „Zo? Zeker Kees Coppe». Of Jen nie Poorter?" „Misgeraden. Overigens, niemand kent haar zo goed als jij". „Ik?" Ze keek hem stomverbaasd aan. „Ik ken niemand bijzonder goed. Of het zouden Rinus Spruyt en zijn vrouw moeten zijn „Nee, er is er gisteravond nog een geweest, die jij het beste kent". Ze dacht na. Maar eindelijk zei ze: „Je houdt me voor de gek, ik heb geen idee „Dan zal ik het je zeggen: Het is Elsje Voortman". Ze keek hem opnieuw aan en haalde toen haar wenkbrauwen op. „Wat ben jij lollig, zeg. Nu moet ik me zeker gevleid voelen? Teveel thee gedronken gisteravond?" (Wordt vorvoigd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5