cm In 1975 of 1980 zullen zeeuwse mosselpercelen onbruikbaar zijn „Geïsoleerd" Ruwe,rode handen Waardevolle hulp Handen en Li ppen WADDENZEE PREPAREERT ZICH Verwachting van verplaatsing naar Waddenzee Door de toekomstige afsluiting van de zeegaten in zuidwest Neder land kan de Waddenzee een be langrijk centrum voor de mossel cultuur worden, aldus de conclusie in een rapport van het Economisch Technologisch Instituut voor Fries land over de mosselkwekerij op de Waddenzee. Ter voorkoming van een scherpe schelding tussen de oude Wadden zeevissers en de uit Zeeland ko mende, zal men de mogelijkheden om mosselvisser te worden moeten verruimen. Door de aanleg van ver waterplaatsen zal men het noorden een goede kans moeten geven, dat zich ook daar de handel en verwer king kunnen ontplooien. Harlingen is voor een toekomstig mosselcen trum ongetwijfeld het gunstigst ge legen van alle plaatsen aan de Waddenzee, doch voor een goed verloop van de verplaatsing van de vissers is het noodzakelijk, dat de accomodatle op woninggebied be langrijk wordt verbeterd. In het begin van de dertiger ja ren werd de cultuur van de mos selen in Zeeland zwaar getroffen door de algemene malaise en daar na, in 1950, trad een parasiet op. Als gevolg daarvan verplaatsten zich vele Zeeuwse bedrijven met Toeslag gepensionneerden Verschenen is de memorie van antwoord van de minister van Bin nenlandse Zaken en van Oorlog en van Marine a.i. aan de Tweede Ka mer over het wetsontwerp „Verho ging van pensioenen ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds en van het Spoorwegpensi oenfonds met een toeslag in ver band met de loonsverhoging per 1 October 1954" (nadere Toeslagwet- 1954 voor gepensioneerden). Het winterdierenleed De sluizen in de Friese zeewe ring zijn weer geopend en door het stromen van het water ontstaan grote wakken in de kanalen. Bij de sluizen in het Van Harinxmakanaal ie Harlingen kwamen in een stuk open water talloze dode palingen boven drijven. Uitgehongerde zee meeuwen stortten zich op deze ge makkelijke prooi, maar honderden van deze verzwakte vogels konden hun last niet uit het water krijgen en schoven verderop onder het ijs, met hun eerste vette hapje sinds lange tijd, de verdrinkingsdood te gemoet. Mag men de radio geloven - maar het is beter dit niet te doen - dan lijkt het er op, dat bepaalde groe pen gewoon zitten te snakken naar het moment, dat Schouwen-Duive- land nu eindelijk eens geïsoleerd is. Vrijwel dagelijks worden wij ver gast op berichten, die of half on waar of geheel onjuist zijn, inzake de verbindingen van en naar Schouwen-Duiveland. Is er even een abnormale stremming (de laat ste keer als gevolg van mist), dan valt direkt het zware woord „ge ïsoleerd", als gevolg van de zieke lijke sensatiezucht, waarvan wij ook in 1953 en nadien zo dikwijls wanstaltige voorbeelden hebben gehoord en gezien. De man die fei telijk schuldig is aan deze droeve gang van zaken, moet wel aan jour nalistieke hallucinaties lijden. Voor hem slechts de troost dat hij zich verschuilen kan achter de brede rug van het A.N.P., dat uiteraard ook niet ieder uur een mannetje naar A.J.-polder kan sturen om te zien hoe de situatie ligt. Intussen kan men zich nauwelijks een voorstelling maken van de schade, die Schouwen-Duiveland hierdoor wordt berokkend. Vele firma's houden hun auto's, bestemd voor het eiland (en geladen met on ontbeerlijke produkten) op; omdat zij via de radio vernamen, dat het eiland dicht zit. Vele winkeliers, plaatselijke bedrijven, groenteboe ren enz., hebben dit gisteren tot hun schade ervaren. Dit is dus het loon voor de vijf regels, die de schuldige persman boven de regel- prijs van zijn berichtjes mag in- kasseren. In het verleden is wel gebleken en het blijkt nog, dat Schouwen- Duiveland zich bij uitstek leent voor dergelijke journalistieke per versie. Hot staat ook wel erg stoer om als eerste (vooral als eerste) het bericht de wereld in te sturen, dat het eiland Schouwen-Duiveland niet meer bereikbaar is. Daar trap pen tientallen bureauredakteuren in Nederland in en de radio zwicht zonder weerstand. Maar intussen worstelen de mannen die de veer dienst onderhouden, verbeten to gen laag water en ijs en ze zijn werkelijk nog niet van plan het bijltje er bij neer te leggen. Mocht dit straks onverhoopt toch noodza kelijk worden, dan zal stellig de vervoersmaatschappij hiervan me dedeling doen en dan kan het be richt wereldkundig worden ge maakt. Niet eerder, want dat is al leen maar nadelig voor het eiland. Hoogst nadelig zelfs. steun van de regering geheel of ge deeltelijk naar de Waddenzee. Men kan op het ogenblik nog niet met zekerheid zeggen hoe de cultuur zich daar zal ontwikkelen, maar de vooruitzichten lijken gunstig. De verhouding tussen de aan voer van consumptiemosselen van Zeeland en de Waddenzee is hier door belangrijk gewijzigd. Deze cij fers waren in 1949 resp. 51.022.000 kg en 2.443.000 kg; in 1954 resp. 15.993.000 en 47.163.000 kg. Bij een prognose van de gevolgen van de gewijzigde situatie voor Harlingen is enige voorzichtigheid gewenst, aldus het instituut. De verplaatsing zal zich over vele jaren uitstrekken: de percelen in de Oosterschelde zullen omstreeks 1975 of 1980 onbruikbaar worden; ook veranderingen in de afzet en in de cultuur van de mosselen over een dergelijke lange periode zijn zeker niet ondenkbaar. Ingezonden mededeling Middelhamis - Sommelsdijk, de hoofdgemeente op het eiland Goeree-Overflakkee, is de vele hulp drie jaar ge leden met de watersnood ramp ontvangen nog niet vergeten. Voor de door de koude in Italië getroffenen werd daar vorige week een kleding-bizameling gehou den die een groot succes werd. De overweldigende oogst met kleding van prima kioaliteit, in totaal 19 kisten en 5 zakken werd gesorteerd in het ,jDiekhuus", het cen trum van het maatschappe lijk werk op Fldkkee. Een gedeelte daarvan werd naar Berlijn en naar de Neder landse Federatie van Vluch telingenkampen gezonden. De eerste vijf kisten voor Italië werden door de K.L. M. gratis vervoerd. Waddeneilanden slechts te bereiken door de lucht Een rekord is bereikt in het ver voer van en naar de geïsoleerde Wadden-eilanden via de luchtbrug, die twee Domini's van de vliegbasis Leeuwarden in stand houden. De twee vliegtuigen hebben in totaal 2000 kg. post en 250 kg. vracht naar de eilanden Ameland, Terschelling, Schiermonnikoog, Vlieland en Rot tum vervoerd. Ook werden nog acht passagiers naar de eilanden ge bracht en 13 daarvan meegenomen. Aan vrachtgoed worden voorname lijk flessen butagas vervoerd, daar hieraan op de eilanden op het ogen blik grote behoefte bestaat. De weersomstandigheden waren dinsdag voor het luchtverkeer wel bijzonder slecht. Er werd gevlogen tijdens zware sneeuwval. Veel last werd ook ondervonden van de dik ke mist. De landingsplaatsen op de eilanden moesten tengevolge van de droge sneeuw geregeld worden schoongemaakt. Verd wazing in Indonesië Drie dagen vlaggen Terwijl van de officiële gebou wen en vele partikuliere huizen in Djakarta de vlaggen waaien om het verbreken van de Uniebanden, is het parlement gewikkeld in een strijd, ter verkrijging van de goed keuring van de partijen van het verbreken van de Unie. De PNI en de communisten hebben reeds ge protesteerd tegen de instructie van de regering, dat gedurende drie dagen gevlagd moest worden, daar, aldus deze partijen de opheffing van de Unie nog geen wet is. Woensdagmorgen hebben de op positie-partijen - behalve de PNI geprotesteerd. De communisten hebben dinsdag een motie inge diend, waarin geprotesteerd wordt tegen de instructie van de regering. Extra brandstoffen bijslag De minister van Maatschappe lijk Werk heeft aan de gemeente besturen bericht, dat zij in verband met de aanhoudende koude ook over de week van 19 tot en met 25 februari een brandstoffenbijslag kunnen verlenen aan oorlogsslacht offers, gerepatrieerden uit Indone sië en slachtoffers van de water snoodramp 1953. (Dit zijn zij die als zodanig nog een periodieke uitke ring genieten. - Red.). Verhoging kostwinnersver goeding voor militairen De minister van Oorlog heeft aan de burgemeesters een rondschrijven doen toekomen waarin o.a. het vol gende wordt verklaard: de langdu rige hevige koude, welke thans heerst, geeft mij aanleiding te be palen dat de toegekende kostwin nersvergoeding met inachtneming van de volgende punten kan wor den verhoogd. 1. Voor verhoging komt in aan merking een kostwinnersvergoe ding die is toegekend omdat de militair als hoofdkostwinner voor echtgenote, kinderen of an dere personen optreedt. 2. De verhoging wordt van kracht met ingang van 5 febr. 1956 en geldt voorlopig tot en met 25 febr. 1956. 3. De verhoging bedraagt 60 cent per dag met dien verstande dat deze slechts wordt uitgekeerd indien en voorzoverre het ge zinsmaximum niet wordt over schreden. Gewetensgeld bij de belastingen De Staatscourant van maandag, bevatte o.m; een bekendmaking vari de minister van Financiën over ten behoeve van 's rijks schatkist ont vangen gewetensgeld. Uit een op gave van dat geld blijkt o.m. dat wegens te weinig betaalde inkom stenbelasting bij de ontvanger der directe belastingen te Arnhem o.a. het laagste bedrag uit deze cate gorie binnenkwam, nl. f 10,en bij de ontvanger te 's Hertogen bosch. het hoogste, nl. f 20.000, Wat te weinig betaalde inkom sten- en vermogensbelasting betreft spant het bedrag van f 400.000, dat bij de ontvanger der directe be lastingen te Amersfoort binnen kwam de kroon in deze categorie. Het kleinste bedrag dat als ge wetensgeld werd ontvangen wegens te weinig betaalde dividendbelas ting was de somma van f 0,90, die de ontvanger der directe belastin gen te Amsterdam ontving. Het Rode Kruis wortelt uitstekend in Schouwens Westhoek Propaganda-aktie leverde 54 leden op Hoe hoog het Rode Kruis door de bevolking wordt aangeslagen bleek maandagavond op de door de af deling „Schouwens Westhoek" ge organiseerde propaganda-avond in hotel „Het wapen van Burgh", voor de gemeenten Burgh en Haamstede, waarbU de zaal tot de laatste plaats bezet was, ondanks de bijna Slbe- risohc koude. De burgemeester van Burgh, jhr. A. van. Citters, die deze avond de leiding had, sprak er dan ook zijn grote voldoening over uit, dat een zo groot aantal leden aanwezig was en dankte vooral de filmoperateur, de heer Thijssen, voor diens komst. Ook richtte hij een speciaal woord van welkom tot. de Welfarewerk sters, waarna hij nog eens het mooie werk van deze groep releveerde. Verder wees spr. op de 's middags voor de kinderen van de lagere scholen gedraalde film van het Jeugd Rode Kruis, waarin getoond werd wat kinderen kunnen doen voor hun minder gelukkige lotge noten. Onder leiding van de secre taresse, mej. A. C. Houtman, werd door de Welfarewerksters een le denwerfactie georganiseerd, die tot nu toe 54 leden opleverde terwijl deze avond 16 nieuwe leden konden worden genoteerd. Jhr. van Citters sprak de hoop uit dat ook In Burgh het ledental uitbreiding zou onder gaan. Hij wees verder nog op de in zameling van gebruikte postzegels. en zilverpapier, waardoor het mo gelijk is invalide kinderen ieder jaar een week vacantie te bezorgen in het Henri Dunahthuis. Na nog meegedeeld te hebben dat in de pauze gelegenheid bestond Welfare-artikelen te kopen en een verloting van deze artikelen zou worden gehouden werd als eerste film gedraaid „De muur doorbro ken", waarin de aanwezigen met het Welfarewerk geconfronteerd werden. Als tweede film voor de pauze werd de film „Nog ligt het geld op straat" vertoond, die een beeld gaf van de mogelijkheden die ontstaan door de inzameling van zilverpapier, etc. Vóór de pauze werd daarna, op verzoek van het publiek, nog de film „Het Jeugd Rode Kruis" gedraaid, welke rol prent liet zien wat door de jeugd ten deze gepresteerd kan worden. Na de pauze, waarin de loten grif van de hand gingen en waarin ook nog een en ander van het Welfare- werk werd gekocht, werd de hoofd film van de avond vertoond, die reeds op verschillende plaatsen op het eiland op het witte doek ver scheen en die ook hier de aanwezi gen van het begin tot het einde boeide. Aan het eind van de avond sprak burgemeester van Citters een dank woord tot allen die aan het slagen van deze avond hadden medege werkt. Stad en Provincie ZIEKIKZEE Wachtlokaal op Anna-Jacobapolder Men zal zich herinneren dat op de jongste raadsvergadering een der leden heeft geïnformeerd naar de mogelijkheid tot het Inrichten van een wachtlokaal op A.J.-polder waar tot dusverre de reizigers vaak geruime tijd moeten wachten in de bittere koude. Ter zake heeft het college van B. en W. zich in ver binding gesteld met de R.T.M.-di- rectle. In antwoord op het desbe treffend verzoek heeft de R.T.M.- directie inmiddels medegedeeld, dat de eigen dienst van die maatschap pij opdracht is gegeven, de vloer van het oude wachtlokaal te A.J.- polder te herstellen en daar een kachel te plaatsen. In de loop van deze week komt het werk gereed. Het lokaal ligt 200 meter van de aanlegplaats verwijderd, maar gelet op de mogelijkheid hier verwar ming te geven, kan zulks - naar mening van de R.T.M.-directie geen bezwaar zijn. De verlichting van de ijsbaan De verlichtingsmasten en de ver dere outillage, staande op de baan tot dusver gebruikt door de Zierik- zeese IJsvereniging, zijn of zullen worden overgebracht naar de door de brandweer aangelegde baan tus sen Hoofdpoortstraat en Westbrug. De nieuwe baan ligt wat meer in de luwte en is ook beter van kwali teit. Iedere dag wordt van deze baan een druk gebruik gemaakt Viering Baden Powelldag Met het traditioneel vlaghijsen, in aanwezigheid van padvindsters en kabouters, is woensdag door de Hezójékagroep van het Nederlands Padvindsters Gilde, Baden Powell dag gevierd. De meisjes liepen ook de gehele dag in uniform en had den 's avonds een bijeenkomst. Afscheid op U.V.V.-bijeenkomst Tijdens de door de U.V.V. beleg de jaarvergadering maandagavond jl., in de bejaardensociëteit werd afscheid genomen van de vice-pre- sidente van de vereniging mevrouw douairière Schuurbeque Boeye- Tollenaar. In een hartelijk toe spraakje bracht mevrouw Lugt-van Heioma - presidente van de U.V.V. namens de leden haar dank uit voor al hetgeen mevr. Schuurbeque Boeye tijdens het waarnemen van haar functie heeft gedaan. Namens het bestuur en de leden werd een tweetal zilveren lepeltjes aangebo den. Bij haar vertrek naar Den Haag kreeg mevr. Schuurbeque Boeye de beste wensen voor de toekomst mee en een hartelijk tot weerziens. In de tevoren gehouden jaarver gadering werd door de sekretaresse en de pennigmeesteresse een alge meen jaaroverzicht gegeven. Er werd voor de komende twee maan den een werkverdelingsrooster op gesteld. De aftredende bestuursle den, mèvr. Simmers-Strooband en mevr. Ribbens-Zekveld, werden na stemming herkozen. De jaarverga dering was druk bezocht. Tijdens de maandagavond jl. ge houden vergadering van het colle ge van regenten van het Burger weeshuis heeft mevrouw douairière Schuurbeque Boeye-Tollenaar ook afscheid genomen als regentesse van dit college. Zij heeft van 1 juli 1936 tot 20 februari 1956 deze funk- tie bekleed. De voorzitter, mr. C. J; B. du Croo, memoreerde in een toespraak het belangrijke werk dat mevrouw Schuurbeque Boeye voor het Burgerweeshuis gedurende haar ambtsperiode heeft gedaan, en bood haar namens het college een boekwerk aan. Eerste „Contact" Spoar- zegelboekje vol Het eerste volgeplakte boekje van de „Contact" spaarzegelaktle werd gistermorgen bij de Schelde- bank n.v. ingeleverd, wat met een korte plechtigheid en het aanbieden van een extra gift gepaard ging. De directeur van de bank, de heer J. W. v. d. Doel, nam het Contact boekje in ontvangst van mevr. T. Jongschaap-de Man, die, zoals de direkteur het uitdrukte, een der huisvrouwen is die het grote voor deel heeft ontdekt om bij de aan gesloten Contact-winkeliers haar benodigdheden in te slaan. De cheque van f 5 werd aan mevr. Jongschaap uitgereikt, die haar Contactboekje van de firma R. P. Hogerheijde had ontvangen. Behal ve de cheque van f 5, werd haar, in opdracht van de heer M. J. Snoek de promotor van de Contact spaar- zegelactie, driemaal de waarde van het boekje, zijnde f 15 toebedacht. De cheques dienen zorgvuldig te worden bewaard, want er worden er nog tien uitgeloot, ook al zijn gehonoreerd. De heer Snoek was van oordeel dat het kopend publiek goed reageert op deze Contactactie, waarbij nog niet deelnemende win keliers zich kunnen aansluiten. Zij kunnen zich opgeven bij de Schelde- bank N.V. Sneeuwruimers op zoete Gracht Personeel van de aannemings firma D. v. d. Heuvel heeft het ijs op de Zoete Gracht, ongeveer van af het Jannewekken tot de gemeen tegasfabriek sneeuwvrij gemaakt. Ook lag het in de bedoeling de baan 's avonds te verlichten. Een en an der geschiedt geheel voor rekening van deze firma. Ongetwijfeld een mooie geste tegenover het schaat senrijdend publiek. De leerlingen van de Lagere Technische School voor Schouwen- Duiveland brachten op de verjaar dag van prinses Marijke f 21,bij een voor de Stichting „Het Vierde Prinsenkind". NOORDGOUWE Een prachtig ijsfeest Nadat in de loop van vorige week het bestuur van de ljsverenlging ,Schuddebeurs" enkele wedstrijden op kleine schaal georganiseerd had, werd er zaterdag weer een waar ijsfeest van gemaakt: ringsteken en voor de dames priksleerijden enz: Bij het ringsteken werd de eer ste prijs (een paar nieuwe schaat sen) gewonnen door W. Blom Jzn.; de tweede prijs (een elektrisch strijkijzer) door de heer Evelaar; de derde door de heer Bruin; kleinere 4e en 5e prijzen door J. Braber en J. C. Vis. De winnares bij het prik sleerijden kreeg een bus erwten soep met kluif. 's Avonds waren er talrijke ge- kostumeerden op de verlichte ijs baan. Er waren wel een kleine zes tig personen verdeeld over 86 groe pen die aan deze verkleedpartij deelnamen. Hiervoor werden vijf tien prijzen toegekend. De eerste prijs was f 7,50 terwijl elke vol gende prijs f 0,50 lager was. De winnaars van de eerste prijs waren enige kinderen die het arreslee- gedoe met aankleding en bellenge- rinkel nabootsten. NIEUWERKERK Schaatserij op derde Steenzwaan Nieuwerkerkse sahaatsers en schaatsters beleven een verre ijs- sport. Door de gewijzigde omstan digheden rond de gemeente is het eerste Steenzwaan verdwenen, zo dat de schaatsliefhebbers naar het derde Steenzwaan moeten. Daar is wel een mooie baan, maar het is een heel eind van honk. Boven dien heerst hier de koudeoosten- wind oppermachtig. Wel spijtig dus dat men het zover moet zoeken. Talrijk zijn niettemin de enthou siasten, die hier gedurende de vorstperiode de gladde ijzers heb ben ondergebonden. Ingezonden mededeling ruw?F>UROL SIRJANSLAND Schooljeugd voedert vogels Op verzoek van de Ned. Ver. tot Dierenbescherming heeft 't school hoofd zich ingespannen om de grote nood in de dierenwereld enigermate te bestrijden. Iedere dag gaan de schoolkinderen de huizen af om wat eten te bemachtigen, dat niet te vergeefs wordt gevraagd. Het voed sel wordt In de school bijeenge bracht en vandaar opgehaald. Grote zwermen vogels, vooral eenden en ganzen strijken elke dag neer in de omgeving van de vroegere vlasfa briek en in de Lage weg. Gekostumeerd ijsfeest op Dijkwaterbaan Het ligt in de bedoeling van het bestuur der ijsvereniging vandaag donderdagmiddag een gekostu meerd ijsfeest te organiseren op de mooie ruime baan van het Dijkwa- ter. Om een zo groot mogelijke be langstelling te krijgen, ls deelne ming aan de wedstrijd geheel gratis. Niettemin zal een aantal mooie prijzen beschikbaar worden gesteld. Gelet op de grote belang stelling, zowel van de zijde der schaatsliefhebbers als van de zijde van het publiek, mag ook nu weer - ijs en weder dienende - een mooie middag worden verwacht. Helikopters boven Duiveland Helikopters cirkelen regelmatig meermalen per dag over Zijpe en Bruinisse, maar zolang de veer pont nog zoals thans plm. 10 af vaarten per dag verricht, is er voor hen op ons eiland nog geen werk. Zeeuwse oesters voor Amsterdams burgemeester Twee in Zuldbevelandse kleder dracht gestoken Zeeuwse schonen en twee dito geklede boeren heb ben onder aanvoering van de bur gemeester van Yerseke, de heer A. C. Wlllemsen, een vaatje Zeeuwse oesters overhandigd aan de burge meester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly. De heer Willemsen bracht mr. d'Ailly de groeten over van de Zeeuwse oesterkwekers en ver heelde het doel van zijn komst naai de hoofdstad niet toen hij zei, dat de oester in Nederland nog zo wei nig geconsumeerd wordt en dat het zo nodig is, dat „het tijdperk wordt ingeluid, waarop menige dis in Amsterdam zal worden verrijkt met de parels onder de schelp dieren, de oester". Burgemeester d'Ailly was het met zijn cóllega uit Yerseke eens, dat dit waardevolle voedsel te wei nig wordt gegeten. Hij sprak in dit verband nog over het Deltaplan en zei te hopen dat, indien dit plan wordt-verwezenlijkt, men er in zal slagen op andere wijze de oester- kweek voort te zetten. Ingezonden mededeling Donzige huidjes Klante - Koekjes - Zoeker Wijsheidsymbooltjes Spinnen en wonder Ook al weten ze het zelf niet zo precies, er zijn altijd nog lieden op Schouwen-Duiveland, die de humor bewaren, ondanks de blocdbevrie- zendc koude van deze (late) winter. Zo bu. de klante, die de banket bakker bezocht met het edele doel koekjes te kopen. De banketbakker - een zakelijk en doelbewust man ondanks de slagroom - somde re gelrecht zijn produkten op en ver bond er de beroepsvraag aan, wat het wezen mocht: Wellingtons, bitterkoekjes, Haarlemse meisjes of kletskopjes. Waarop de Schouw- se zei: „Gin kletskoppen, ooi dat lawaoi in mun „smond", als U voelt wat ze precies zei. Tot één van de mysteries in deze dagen rangschikt Eilandman het feit, dat er nog uien in koelhuizen worden bewaard. Zouden de kos ten van de stroom niet te sparen zijn, als de deur van het koelhuis een eindje werd opengezet? Men zou het zo denken, maar als men iets „zo denkt", is het meestal fout. Dat ondervond ook de (bibberen de) man te Nieuwerkerk, die in alle eer en deugd op het late avonduur een brief op het gemeentehuis te Nieuwerkerk wilde deponeren. Hij zocht (zoals de mannen van Sodom zochten naar de deur van Lot's huis) naar de brievenbus, maar vond er geen. De man beweert nu met een imponerende stelligheid, dat er met aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid, geen brie- venbus aanwezig is in de deur of de gevel van het gemeentehuis in die plaats. Heeft hij slecht gezocht of is het werkelijk zo? In 't laatste geval moet daar schielijk een brie venbus in het wederopbouwplan worden opgenomen. Op de lange muur van de Lange- dijk zitten talrijke uiltjes de hele dag symbooltjes i>an de wijsheid te zijn. Uilen in Athene hebben het beter, want de Langedijk ts een oord vol ijzige verschrikking in de ze dagen. Wie nader met de uiltjes kennis wil maken, ziet heel ver schrikte oogjes, dan een haastig wegfladderen en even verder op gaan ze dan weer nieuwsgierig kij ken naar de vreemde indringer, die aandacht aan hen besteedt. Dank U, Eilandman's meerkoet maakt het uitstekend. Het dier be gint al aardig aan dc menselijke samenleving te wennen en de dage lijkse verzorgster alsmede dc jeugd spreken zoveel vriendelijke woor den tot het mysterieuze dier, dat Eilandman leder ogenblik verwacht dat hij zal gaan spinnen als een poes. Een bejaarde schaatsenrijder, die Eilandman dagelijks bezig ziet met het wennen aan de gedachte „dat hij nog best mee kan", hoorde hij bij het afspannen zeggen: „Kan beter rieë as loape", het geen hij aanmerkt als een schrale troost voor enkelingen, nu de vorst maar aanhoudt en we snakken naar het uur dat de lentezon de aarde kust, om het even amoureus te zeggen. Een Zierikzeese jongeman deed elders examen voor het behalen van een bepaald diploma voor vak bekwaamheid. Na het examen trok de „baas" een allerbedenkelijkst gezicht en begon met het zo be kende: „Het spijt ons" zich te rich ten tot de volkomen uit het veld geslagen jongeman, die meende het erg goed gedaan te hebben. Even later kwam de aap uit de mouw. De „baas" zei nog eens „het spijt ons", maar toen, „we hebben ons vergist. U heeft een uitstekend examen gedaan". „Nou moe", heeft dc kandidaat gezegd en Eilandman dacht het. Tenslotte ontynoette Eilandman nog een (afgehuurde?) „levcrtraan- apostelin", die zeide het tijdens dc bitterste koude nog warm te heb ben, dank zij de levertraanfles. Zij ging „gewoon op z'n zomers" cn toen dacht Eilandman weer aan die Zaanse dames in de ijsbijt cn stond even perplex van de biologische ivonderen tussen hemel cn aarde, naar dc oplossing toaaruan pelecr- den reeds zo lang zoeken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2