Bevolking van Schouwen-Duiveland zet zich in voor de vogels in nood Communisten buiten de barre weers omstandigheden in Italië uit Indonesië acht zich niet meer gebonden aan het Uniestatuut DONDERDAG 23 FEBRUARI 1950 Wo. 17909 - ÏIU jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruiibelaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) I 1,— per stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraal 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Teleloon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.y. Drukkerij voorh. Lakenman Ochlman - Lange Nobelslraal 6, Zierikzee Redacteur: M. 1. BIJ DE VAATE - Tel. 309. „Een slecht voorbeeld voor de wereld" De woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage heeft bevestigddat de zaakgelastigde van Indonesië dinsdagmorgen ten departemente een nota heeft overhandigd, waarin de Indonesische regering mede deelt zich niet meer gebonden te achten aan het Uniestatuut en de daaraan gehechte overeenkomsten en briefwisselingen. Door de Nederlandse regering wordt dit een hoogst ernstige zaak geacht. De eenzijdige onttrekking aan plechtig aangegane overeen komsten als deze, welke in 1949 ter ronde tafel conferentie werden ge sloten met medewerking van de Verenigde Naties commissie voor Indonesië, is zonder precedent in het internationaal verkeer in vre destijd en levert een slecht voor beeld aan de wereld. In de nota deelt de Indonesische regering voorts mede, dat zij bereid is kwes ties, die rechtstreeks de belangen van Nederland raken, indien dat nodig mocht blijken langs de ge bruikelijke diplomatieke kanalen in behandeling te nemen. De woordvoerder van het Indo nesische hoge commissariaat in den Haag heeft verklaard dat het op zeggen van de r.t.c.-overeenkom sten door Indonesië niet moet wor den beschouwd als „represaille maatregelen". Hetgeen de Indone- Russisch Partij congres Boelganfn wil vreedzaam samenleven Premier Boelganin, die het groot ste deel van zijn rede op het con gres van de communistische partij in Moskou wijdde aap het zesde vijfjarenplan, sloot zich aan bij wat Chroesjtsj el-heeft gezegd _over de drie beginselen van Lenin aan gaande het vreedzaam naast elkaar bestaan van socialisme en kapita lisme, de mogelijkheid tot voorko ming van oorlog en de vormen van overgang van kapitalisme naar so- siallsme. Ook sprak hij zich uit ten gunste van collectief leiderschap, zoals verscheidene andere leiders tevo ren hadden gedaan. Over de internationale toestand zei de premier, dat als gevolg van de door de Sowjet-Unie ontplooide activiteit de kans op consolidatie van de wereldvrede is toegenomen. De Sow jet-Unie is vast overtuigd, zei hij, dat het vreedzaam naast elkaar bestaan de enige weg tot een duurzame vrede is. De pogin gen om de betrekkingen met de westelijke Grote Drie en andere landen te verbeteren, zullen wor den voortgezet. Israëlische grens wordt versterkt Vrijwilligers aan het werk De Israëlische eerste minister, Ben Goerion, heeft dinsdag een be roep gedaan op 150.000 leden van het Israëlische vakverbond om vrij willig zes dagen te werken in grens- nederzettingen aan de bouw van schuilkelders en versterkingen. Verder zouden zij de kolonisten moeten helpen met bewakings diensten. In één toespraak tot een bijzon dere conferentie van secretarissen van raden van de vakbeweging, zei de premier, dat de Israëlische ar beidersbeweging vrijwillig een mil joen werkdagen zou moeten offeren voor de versterking van de grens. De campagne is reeds begonnen en duizenden arbeiders brengen thans een week door aan de grens waar zij meehelpen aan het opbou wen van de defensie. De strijd tegen kinderverlamming De Wereldgezondheidsorganisatie heeft een rapport gepubliceerd van twaalf deskundigen op het terrein van de kinderverlamming. Zij raden landen waar veel kin derverlamming voorkomt aan, zo spoedig mogelijk over te gaan tot gebruik van het vaccin-Salk, dat in Amerika, Canada, Denemarken, Duitsland en Zuid-Afrika goede re sultaten heeft afgeworpen. Als de productie geschiedt door goed ge schoold personeel en met goede ap paratuur. is de kans op ongelukken klein. Het is nog niet bekend, hoe lang men immuun blijft. Dat zal de I tijd moeten leren. I slsche regering heeft besloten is de privileges, die Nederland in Indo nesië heeft genoten als gevolg van de r.t.c.-overeenkomsten te beëin digen en de Nederlands-Indonesi sche betrekkingen in overeenstem ming te brengen met de verhouding tussen Indonesië en andere mo gendheden. De woordvoerder deelde voorts mede, dat door deze maatregelen wat de opzegging van de financi- eel-economische overeenkomsten betreft alleen de oude Nederlandse investeringen in Indonesië worden getroffen. De behandeling van de nieuwe investeringen zal geen wij ziging ondergaan. Overigens zullen alle Nederlandse investeringen op gelijke voet worden behandeld met andere buitenlandse investeringen op basis van de verklaring van de Indonesische regering over buiten landse kapitaalsinvesteringen van enkele maanden geleden. De Ne derlandse hoge commissaris in Djakarta zal door de Indonesische regering worden beschouwd als amabassadeur en hoofd van de Ne derlandse vertegenwoordiging in Indonesië. Het Indonesische hoge commissariaat in Den Haag zal voortaan de Indonesische vertegen woordiging in Nederland worden genoemd. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medege deeld, dat aan het wetsontwerp een boodschap van president 'Soekarno is gehecht. Dit geeft de wef feite lijk presidentiële steun en verzekert het aannemen er van, ondanks het bezwaar, dat sommige parlements leden er tegen hebben. De barre winter Amerikaanse hulp voor koudeslachtoffers De V.S. zijn bereid aan de Euro pese landen dié door dé koudegolf zijn getroffen, met inbegrip van de volksdemocratieën, hulp te verle nen, zo hééft het „State Depart ment" bekend gemaakt. Aan de Amerikaanse diplomatie ke vertegenwoordigingen in Lon den, Parijs, Den Haag, Brussel, Luxemburg, Kopenhagen, Oslo, Bonn, Wenen, Belgrado, Boekarest, Boedapest, Praag, Warschau, Athe ne, Ankara, Rome, Madrid en Lis sabon is opdracht gegeven om aan de regeringen der getroffen landen mee te delen, dat de V.S. gaarne willen helpen de nood te lenigen en de schade te herstellen. Ook hebben de betrokken diplomaten instructie gekregen, zo spoedig mo gelijk mee te delen, op welke wijze hulp kan worden verleend. Korte berichten uit het Binnenland IJMUIDEN. Nu het Noordzeeka naal langzaam maar zeker in de ban van de winter komt en het drijfijs zich dreigt, vast te zetten tot een ongelijke vloer - de ijsbre- kers zorgen er inmiddels wel voor dat de vaarroute op Amsterdam open blijft - neemt de nood onder de vogels hand over hand toe. Dui zenden koeten en eenden drijven tussen de ijsschotsen rond en vele hunner zijn reeds de hongerdood gestorven. VLIELAND. Door de strenge win ter zijn vele honderden vogels, voornamelijk scholeksters en vele eendensoorten, op het eiland Vlie land omgekomen. De burgerij heeft een voederactie op touw gezet doch er is groot gebrek aan graan, dat op het eiland practisch niet aan wezig is. Het eiland ligt bedolven onder een dikke sneeuwlaag van gemiddeld 50 tot 60 cm hoogte. 's-GRAVENHAGE. De ooievaar in het wapen van de' gemeente 's-Gravenhage heeft sedert enige dagen concurFöhtie gekregen van een reiger. Midden in de stad, in de bomen langs de Mauritskade, heeft namelijk een reiger zijn toevlucht gezocht. AMSTERDAM. De 18-jarige E. de Vries, die zaterdag tezamen mei de 27-jarige K. H. de Vries in be wusteloze toestand werd aangetrof fen in de cabine van een op de Prins Hendrikkade te Amsterdam geparkeerd staande vrachtauto, is in het Binnengasthuis overleden zonder tot bewustzijn te zijn geko men. TILBURG. In de Ruysdaelstraa* te Tilburg hadden kinderen op het trottoir een glijbaan gemaakt, die ongeveer twee meter op de rijweg doorliep. Toen een militaire vracht auto passeerde is de 7-jarige Cecilia Mommers uit Tilburg, die aan het glijden was, onder het rechter ach terwiel terecht gekomen. De kleine werd op slag gedood. 's-GRAVENHAGE. De verkoop van de bloemenserie postzegels „Voor het kind", uitgegeven door "dé posterijen van de Nederlandse Antillen, heeft In totaal f 20.148,— opgebracht. De frankeerwaarde der zegels is geldig tot 1 januari 1957. Het comité, dat de uitgifte van deze zegels verzordgde, stond onder lei ding van de echtgenote van gou verneur Struycken. 's HEERENHOEK. De 18-jarige mevr. Grim-Vermeulen te- 's Hee- renhoek (Zuid-Beveland) heeft za terdag het leven geschonken aan drie meisjes, die elk ongeveer vier pond wegen. Zij kregen de namen Anna Marijke, Johanna Wilhel- mina en Petronella. Daar deze drie ling werd geboren op de verjaardag van prinses Marijke, zond burge meester C. F. A. M. van Horsigh een gelukwenstelegram namens de drie meisjes aan prinses Marijke. Ook koud weer in Amerika In het westen der Verenigde Sta ten hebben drie regendagen over stromingen en aardverschuivingen veroorzaakt. In het oosten en mid den des lands is het bitter koud. In noord-Dakota daalde de tempera tuur in de nacht van dinsdag op woensdag tot 34 graden onder nul. In het westen heeft het spoor wegverkeer te lUden van aardver schuivingen, terwijl in oost-Ame- rika het verkeer door sneeuwstor men belemmerd wordt. Door het arme zuid-Italië, dat nu ook van het barre winterweer te lijden heeft, gaat een golf van door communisten geïnspireerde beto gingen van werklozen. De Itali aanse minister van Binnenlandse Zaken, Tambronl, heeft gewaar schuwd dat krachtig zal worden opgetreden tegen het voor politieke doeleinden uitbuiten van de moei lijkheden, die de voor Italië zeer ongewone periode van drie weken felle koude heeft meegebracht. Volgens het communistische dag blad „Unita" hebben duizenden werklozen in een groot aantal door De hertog van Glouchester heeft zes in leer gebonden boekde len met de namen van 60.000 Britse burgers, die tijdens de oorlog door vijandelijke aktiviteit om het leven zijn gekomen, aan de „Westminster Abbey" ter bewaring voorgedragen. In de oorlog kwamen meer dan 60 duizend Britse burgers om. Onge veer 87.000 liepen verwondingen op. hevige koude en sneeuwval getrof fen gebieden betoogd voor contante uitbetaling van extra-hulpverle- ningsgelden. Te Rome, Comiso en Foggia heb ben zich botsingen voorgedaan tus sen betogers en politie. Fret in kippenhok De thans heersende kou drijft ook de velddieren naar de steden. Zo is het in Amersfoort voorgekomen, dat in een dichtbevolkte wijk in de Gerard Doustraat, een fret is bin nengedrongen in een kippenhok. Het dier wist een haan te bemach tigen en kon niet worden achter haald. In de Nieuwstraat, in het hartje van de stad, trof de politie een fa zanthen aan in uitgehongerde toe stand. Het dier liet zich gemakke lijk door de politie naar het bureau „opbrengen". Groeiend moforrijtuigon- park in Nederland Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten van de telling van het gehele Neder landse motorrijtuigenpark per 1 augustus 1955 bekend gemaakt. Hieruit blijkt o.m., dat het aantal bromfietsen tussen 1 augustus 1954 en 1 augustus 1955 is toegenomen met 127.529 stuks. Het aantal scoo ters is ruim verdubbeld en geste gen van 7.554 op 1 augustus 1954 tot 15.846 op 1 augustus 1955. S.G.P.-voorzitter ds P. Zandt sprak over „Het welzijn van ons volk" In de greep van materialistische levensbeschouwing Tijdens de te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Staat kundig Gereformeerde Party sprak de voorzitter, ds. P. Zandt, een rede uit getiteld „Het welzyn van ons volk". Spreker wees hierin op het ver val der zeden onder ons volk, dat z.i. hand over hand toeneemt. Ook de verregaande roekeloosheid van het verkeer toont volgens spr. dat het zedelijk peil zakt. Ds. Zandt meent dat ons volk hoe langer hoe meer in een materialistische levens beschouwing opgaat, waarin het o.a. wordt gesterkt door de talrijke sub sidies welke de regering geeft aan sport en spel, opera en komedie, tot het dansen toe. Talrijken bekom meren zich volgens spr. nog slechts over brood en spelen. Wordt het houden van Gods ge boden niet tot richtsnoer van het regeringsbeleid genomen, dan ver heft men de staat tot een soort godheid, waarvoor ieder heeft te bukken. Volgens ds. Zandt komt ook de vrijheid van het geweten ln het ge drang. Hij haalde hierbij als voor beeld aan de gewetensbezwaarde boeren en veehouders. Spr. noemde het onrecht dat voor hen geen uit zonderingsbepalingen zijn ontwor- oen, zoals voor degenen die tegen hot vervullen van de militaire dienstplicht gewetensbezwaren heb ben. Spr. hekelde verder de ambte narij en de bureaucratie en uitte vérder kritiek op de Europese een heid, omdat men ook deze buiten Gód om tot stand wil brengen. Treinenloop gaat beter De spoorwegen hebben nog met moeilijkheden te kampen, doch in verhouding* met vorige w.eek gaat het over het algemeen wel. Er ko men nog wel vertragingen voor van beperkte omvang. Ten slotte merkte spr. nog op dat de S.G.P. de koalitie met Rome ver werpt, daar de reformatie en Rome in beginsel lijnrecht tegenover el kaar staan. „Gewis", aldus ds. Zandt, heeft de S.G.P. niet alleen een zware strijd te strijden tegen Rome maar ook tegen de Partij van de Arbeid, de communisten, de li beralen en het „verwaterd chris tendom", omdat geen van allen een regering wenst die zich richt naar Gods Woord." Middenstandsproblemen in de Tweede Kamer De vaste commissie voor de mid denstand uit de Tweede Kamer heeft de Kamer een verslag aange boden over een aantal midden standsvraagstukken, die door haar in de jaren 1954 en 1955 zijn be handeld. Zij geeft daarmede een samenvatting van hetgeen in be sprekingen met de betrokken be windslieden en vertegenwoordigers van de betrokken organisaties uit het bedrijfsleven ter sprake is ge komen. Van de wetsontwerpen en andere stukken worden genoemd de rege ling ter bevordering van een goede bedrijfsuitoefening, de midden standsnota, de regelen tot beper king van de vrijheid tot het aan bieden en verstrekken van geschen ken in verband met het uitoefenen van een bedrijf en de regelen be treffende de uitverkopen en oprui mingen in de kleinhandel en het ambacht. Voorts worden genoemd het vraagstuk van de melksanering, de opheffing van de minimumprijzen voor brood, de eigen vermogenspo sitie van het midden- en kleinbe drijf, subsidie schilderwerk in de wintermaanden en de prijzenbe- schikking handelsmarges 1955. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Niets sterkt een mens meer dan het vertrouwen dat men in t hem stelt. J Het K.N.M.I. verwacbl tot donderdagavond: Weinig verandering Overwegend droog; matige tot strenge vorst; aanvankelijk nog af en toe vrij krachtige, overigens matige oostelijke wind. 24 febr. Zon op 7.41, onder 18.11. Maan op 16.34, onder Q.26. Volle maan: 26 febr. te 2.41. Vorst blijft aanhouden De laagste temperaturen werden woensdagmorgen gemeld uit noord- Scandinavië waar het plaatselijk meer dan 30 graden vroor. In oost- Polen werden temperaturen van omstreeks 20 graden onder nul ge meten. In zuid-Duilsland en noord oost-Frankrijk vroor het minder, evenals in het zuiden van Neder land. In de noordelijke provincies daarentegen was het weer iets kou der als gevolg van aanvoer van een nieuwe hoeveelheid koude lucht uit oost-Europa. Woensdagmorgen om 9 uur stond het kwik in Eelde op min 14 graden bij een vrij krach tige oostelijke wind. Een diepe depressie op het wes telijke deel van de oceaan veroor zaakte stormachtige zuidelijke tot zuidoostelijke wind waarmede uit de omgeving van de Azoren warme lucht in de richting van IJsland en Groenland werd getransporteerd. Een station aan de westkust van Groenland meldde een temperatuur van 16 graden boven nul. In west-Europa worden slechts geringe veranderingen in de wëers- toestand verwacht. Dat betekent dat de vorst nog onverminderd aanhoudt. BIJNA BOTERLETTERS De Vogelwacht het organiserend lichaam (Van onze redacteur). De vogels hebben het koud op Schouwen-Duiveland en ze zijn hongerig, maar het is fantastisch wat er voor de noodlijdende dieren wordt gedaan door de bevolking en onder leiding van de Vogelwacht „Schouwen-Duiveland". Dit werk is zo belangrijk, dat met enig opti misme mag worden aangenomen, dat straks hieraan duizenden vogels hun leven zullen blijken te hebben te danken. Zelfs is er een voorbeeld van een lichte verwennerij, want de vogels krijgen reeds banketspijs. Een klein schokje en het worden boterletters. Er zijn talrijke voorbeelden van een treffende vorm van praktische hulpverlening. De Westhoek die als het ware het gehele jaar verkeert in de vogelsfeer, heeft zich niet on betuigd gelaten. Zo stelden de ge- brs. Landegent veel afval van de drogerijen beschikbaar dat kan uit gestrooid worden. De heren Dijk man en Geleijnse stelden hun auto's beschikbaar die dagenlang hebben rondgereden om het voedsel op de bestemde plaatsen te deponeren. Wij vernemen verder dat het be stuur van de Vogelwacht zich in verbinding heeft gesteld met het Dierenrampenfonds. Toezegging werd gedaan dat vijfhonderd kilo gram fijngemalen droge vis be schikbaar zal worden gesteld, be nevens een belangrijk bedrag be stemd voor de aankoop van granen. Wat de granen betreft zij nog op gemerkt dat de vogels de voorkeur blijken te geven aan zg. geplette granen, die zij het gemakkelijkst konsumeren. Een aardig initiatief werd geno men op het kantoor van de her verkaveling, waar onder het perso neel een geldinzameling werd ge houden. Dit geld is ter beschikking gesteld van de Vogelwacht voor de voederingsakties. Over het algemeen blijken de re sultaten van de vogelvoedering goed te zijn. De vogels nemen alles tot zich en tot dusverre worden verhoudingsgewijs weinig dode vo gels op het eiland gevonden. Het grappige is, dat de in concentraties voorkomende vogels niet meer bang zijn van de voedselbrengers. Zodra het gestrooid is komen zij er op af. Voor iets feestelijks in het vogel menu heeft de Koninklijke Zeelan- dia N.V. gezorgd, die duizend kilo gram amandelspijs beschikbaar stelde. Dit voedsel schijnt zo lek ker te zijn, dat zelfs de voedsel brengers er wel eens van snoepen. De amandelspijs wordt bijvoorbeeld met fijn zaad door elkaar gemengd en de vogels weten wel raad met dit kostje. Ook oud brood is nog altijd geliefd bij de vogels in nood. De Coöp. Aankoopvereniging te Zierikzee stelde vijfhonderd kilo gram zaden en granen beschikbaar. Ook de firma van Dijk en Co. ver leende medewerking, terwijl de Zierikzeese molenaars vorstelijk over de brug zijn gekomen. Maandagmiddag is de bellewagen van de gemeente Zierikzee inge schakeld, en maakte o.m. loco-bur gemeester A. M. den Boer de tocht mee haar Duiveland. Daar bleek veel minder open water aanwezig te zijn dan in Schouwen, zodat het niet gemakkelijk was om concen traties vogels te ontdekken. Op „strategische punten" evenwel is ook in dit deel van het eiland voed sel uitgezet. De voedselinzameling te Renesse heeft goede resultaten gehad, want daar kon twee honderd kilogram worden geïncasseerd. In het algemeen trouwens is de voed- selinzamelingsactie in de Westhoek een succes te noemen. De scholen Bijzonder actief zijn de verschil lende scholen op Schouwen-Duive land. Apart zij hier vermeld de school te Noordwelle, waar leerlin gen en onderwijzers zich actief in zetten voor de vogels in nood. Zij trekken er op uit naar de sluizen en duikers waar nog open water is om de vogels te voederen. De Zierikzeese padvinders hebben een geldinzameling gehouden waar van de opbrengst beschikbaar is gesteld voor de Vogelwacht. De ge meente Noordgouwe bracht niet minder dan zevenhonderd kilogram voedsel in natura bij elkaar. De landbouwer de heer A. M. Geluk, stelde een traktor met chauffeur beschikbaar om het voedsel te ver zamelen dat daarna is uitgezet. De landbouwer, de heer M. L. J. Fok ker, heeft dagenlang met de jeep rondgereden om het voedsel te ver- transporteren. Ook de firma Tim merman te Zierikzee stelde twee dagen een auto beschikbaar. Intussen brengen de gebundelde activiteiten voor de Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" heel wat werk met zich mee. Het mag zelfs zo gesteld worden dat de voedsel- aktie op Schouwen-Duiveland voor de vogels zonder deze daadwerke lijke organisatorische werkzaamhe den van de Vogelwacht, niet tot een succes zouden kunnen worden ge leid. Het is daarom, dat wij niet zonder vrijmoedigheid hierbij de speciale aandacht nog eens op de Vogelwacht vestigen. Het gehele jaar door en nu in het bijzonder staat deze vereniging paraat om Schouwen-Duiveland in het bezit te doen blijven van één van haar grootste aantrekkelijkheden, de bonte vogelwereld. Het zou een sympathiek blijk van waardering zijn, wanneer de bevol king van dit eiland zich thans als één man achter de Vogelwacht schaarde. Het lidmaatschap van de Vogelwacht vergt het luttele be drag van één gulden per jaar, dat kan worden gestort op giro 59368. Het is begrijpelijk dat het bestuur van deze zeer aktieve vereniging voor toetreding van vele nieuwe leden, uiterst dankbaar zou zijn. Tenslotte wordt er van .de zijde van de Vogelwacht nog op gewezen dat vrachtauto's met chauffeurs voor het transport van het voedsel naar de bedreigde plaatsen altijd uiterst welkom zijn. Terzake kan men zich vervoegen bij de heer N. H. Lysen, telefoon 19, Burgh- Haamstede.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1