Zwitsaletten AMSTLEVEN levensverzekering Grond in de polder heeft voldoende stikstof maar gebrek aan super HAMEA-GELEli KOORTSIG, RILLERIG DE ONVERBREEKBARE BAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 21 FEBRUAHI 1956 No. 17902 Het beroep van verpleegster in het centrum van de belangstelling Stichting wekt belangstelling bij het jonge meisje Namens de minister van Sociale Ook het sociaal-hyiëniseh werk school te Zierikzee. 's Morgens hadden enige leerlingen op de gracht een baan sneeuwvrij ge maakt, zodat 's middags direct met de wedstrijden kon worden begon nen, welke begunstigd door mooi weer, in een vlot tempo werden af gewerkt. De wedstrijden waren ge- Zaken en Volkgezondheid heelt de Is in de na-oorlog» laren tot grote splitst ln 2 gr «pen. voor leer- ontploonng gekomen. De heer Dyk- ngfn 101 .J7 voor directeur van de Volksgezondheid hu dach6t 6hier he, bljzonder leerlingen ouder dan 14 jaar. Voor by zyn departement, de heer H. J. jjgn reumatiekbestrijding, kanker- ie£lore groep waren 4 prijzen be- üijkhuis, arts, dezer dagen de eerste bestrijding, revalidatie en moeder- schikbaar gesteld, waarom hard vergadering van de raad van atse- schapszorg en kinderhygiëne door de jongens werd (gevochten, Dit sociaal-hygiënisch werk ligt *ees)- gereaen. vaardigden van de stichting tot al- VQOr een groot deel -n handen van De pnjzen in de eerste groep wer- gemene voorlichting over het be- verpleegsters, die hier vooral op den de wacht gesleept door: le roep van verplegenden - voorzet- het terrein van voorlichting en pre- Pr. J. Kloet; 2e pr. T. Tanis; 3e pr. ting van het Florence Nightingale ventie bijzonder waardevol werk A Westra; 4e pr. M. P. J. Geleijnse. img van nti riorentt mgniuigaic verrichten Bij de oudere groep werden de herdenkingscomité - geopend. Aan sjot van zijn rede yei._ prijzen behaald door: le pr. W. Met dankbaarheid releveerde de klaarde spr., dat hij een belang- Stoutjesdyk; 2e pr. M. Roon; 3e pr. heer Dijkhuis dat het Florence rijke taak voor de stichting zag in W. van Zalm; 4e pr. A. Quist. Nightingale herdenkingscomité het het bevorderen van de voorlichting jaar 1954 had aangegrepen om het over het verpleegstersberoep door beroep van verpleegster in het cen- Ingezonden mededeling KentUom "Nieuwe Schepen* boekel? Te bestellen èfz.75 via onze giro 3390. Doel:reddingvletvoorK.N.2.H.R.M. trum van de belangstelling te plaat sen. De nieuwe stichting heeft zich tot taak gesteld bij het jonge meisje belangstelling te wekken voor het verpleegstersberoep door voorlich ting en propaganda. Met een enkel cijfer toonde spr. aan, dat de belangstelling voor het beroep niet is gedaald - zoals wel eens wordt verondersteld - maar dat de behoefte aan verpleegsters is toegenomen. In 1946 werden circa 1.400 diplo ma's uitgereikt, in 1953 bedroeg dit aantal circa 2.100. De gestegen behoefte kan o.m. blijken uit de zeer sterke uitbrei ding van het aantal ziekenhuisbed den. Ten opzichte van 1937 is dit aantal met 35 toegenomen. Daar komt nog bij, dat - dank zij de ont- de aktiviteiten van nde samenwer kende organisaties te stimuleren. Ingezonden mededeling maakt ruwe handen In 1 nacht gaaf «n zacht Stad en Provincie Vergadering gemeenteraad Een openbare vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden op woensdag 22 februari a.s., om 8 uur n.m. Als enig punt op de agenda komt voor de sluisbouw in de haven. BURGH Biljartvereniging „De Volharding" De kort geleden opgerichte bil jartvereniging ,,De volharding" speelde dezer dagen een vriend schappelijke wedstrijd tegen de zustervereniging „Witte van Haem- stede" te Haamstede in het club- ZIERIKZEE Bootdienst Zierikzee—Katseveer voorlopig gestaakt In verband met de zware ijsgang lokaal van café Bakker alhier. „De t in de Oosterschelde en de Zand- volharding" zegevierde met 14 te- wlkkeling "van"de medische weten- kreek is de Provinciale Stoomboot- gen 4 punten over haar tegenpartij, schap - een steeds grotere specia- dienst Zierikzee-Katseveer v.v. tot Een mooi resultaat voor een nog zo lisatie valt waar te nemen. nader order gestaakt. Vrijdagmid- jonge vereniging! dag om 4 uur was de boot van Zie rikzee vertrokken en na een moei lijke reis arriveerde zij eerst om half zeven te Katseveer. Zaterdag morgen om half acht is zij vandaar vertrokken om omstreeks half ne- Waarschuwing voor automobilisten Vergadering sportvereniging „Burgh" Dezer dagen hield de sportver eniging „Burgh" te Burgh haar al- De rijkspolitie verzoekt, automo- bilisten te waarschuwen voor het heiwaTwordt gevaar dat bij het rijden over be sneeuwde wegen de sneeuw zich in grote hoeveelheden kan gaan vast zetten tussen banden en spatborden, waardoor op een bepaald ogenblik de bestuurbaarheid van het motor- ten te Zierikzee aan te komen, waar gemene ledenvergadering in hotel zij blijft liggen tot de dienst weer „Het wapen van Burgh". De voor zitter de heer J. A. v. d. Weel, IJswedstrijden leerlingen technische school Jaarvergadering Landbouwvereniging - Bruinisse Kans voor wereldkampioenschap ploegen ter Plaatse? heette de aanwezigen van harte welkom en memoreerde de behaalde resultaten, speciaal voor de afde ling korfbal, waarvoor deze verga dering was belegd, tijdens het afge- Op donderdagmiddag 16 februari lopen seizoen, rijtuig in het gedrang komt. Dit kan jl. werden wedstrijden gehouden De notulen en het keurig ver bij het nemen van bochten tot on- door leerlingen der technische zorgde jaarverslag van de afdeling gelukken leiden. De bestuurders van vier- en meerwielige motor rijtuigen wordt dan ook aangeraden hun spatborden regelmatig te con troleren en daartegen gevormde sneeuwmassa's te verwijderen, al dus de rijkspolitie. De situatie in de bouwbedrijven Nu de werkzaamheden in de bouwbedrijven vrijwel geheel stil liggen is ongeveer een miljoen gul den per dag nodig om de werkloze bouwvakarbeiders door het risico fonds te doen doorbetalen. Het fonds, dat het vorige jaar geheel leeg was, heeft een boekjaar van half juli tot half juli. Berekend werd, dat bij een premie van 5,25 tot 5,50 percent van de lonen 192 uren per verzekerde (plm. 4 weken) uit het risicofonds zou kunnen worden voldaan. Nadien vallen de bouwvakkers onder de iets hogere wachtgelduitkeringen. Uit de aard der zaak is de totale jaarpremie (22-23 miljoen) van het risicofonds nog niet binnen. Hier in kan door voorschotten worden voorzien. Ruw berekend is het risi cofonds thans voor de helft uitge put. Hulp uit de lucht aan hongerende vogels Zaterdag is met twee Hiller-heii- kopters uit het kamp Deelen, be stuurd door respactievelijk majoor vlieger Mulkens en kapitein-vlie ger Breeman, 500 kilo voedsel naar grote concentraties watervogels in het Hollandsch Diep gebracht in de buurt van de Rode Vaart bij Klundert. De toestellen hebben zes tien vluchten ondernomen vanaf de boerderij van de landbouwer Snij der tussen Moerdijk en Klundert, waar een landingsstrip was inge richt. Het voedsel bestond uit brood dat uit Den Haag was aangevoerd en krachtvoeder van de Biesbos- sche vogelactie. De vogels bleken te uitgeput om zich door de heli kopters te laten opjagen, die van een hoogte van 30 meter het voed sel uitstrooiden. Uitgehongerd vie len zij direct op het voedsel aan. Ook werden van Drimmelen uit met helikopters voedselvluchten ge maakt naar andere plaatsen in de Biesbosch welke met vletten niet te bereiken zijn. Bij de Amer-centrale zijn genie soldaten met vletten over de be vroren Amer naar de Hofmanplaat getrokken, waar zij vier ton voed sel hebben uitgestrooid. Tot dusver is 15 ton voeder naar de vogels ge bracht. korfbal werden onder dank goed gekeurd. In de twaalftalcommissie werden benoemd mevr. Roos-v. d. Weel en de heren Joh. Renters en N. v. d. Zande, terwijl als adviseur voor deze commissie zal optreden de heer Jac Steur. Als bestuurslid werd in de vacature-W. J. Steur met algemene stemmen benoemd de heer T. Speelman. De voorzitter wenste de heer Speelman geluk en hoopte op een prettige samenwer- .king. Na een duidelijke uiteenzetting "door de voorzitter werd met alge mene stemmen besloten de contri butie met 5 cent per lid per week te verhogen, in verband met de ge stegen bondscontributie e.d. Tevens werd besloten dit jaar geen uitvoe ring te geven doch een zgn. club avond, waarop de donateurs indien zij dit wensen eveneens van harte welkom zullen zijn. Nadat de voorzitter zijn critiek inzake de aanleg van een sportter rein niet onder stoelen of banken had gestoken, deelde de heer Jac. Blom mede dat hij opnieuw bereid was een terrein beschikbaar te stel len, waar dit jaar wederom het korf balspel beoefend kan worden. De voorzitter dankte de heer Blom voor deze geste en sprak de hoop uit dat dit absoluut het laatste jaar zou zijn dat de vereniging afhan kelijk zou zijn van particuliex-en. Tot slot werd besloten dat een vijftiental dames en heren deel zou nemen aan de door de S.D.K.B. te organiseren sportleiderscursus, ter wijl door twee twaalftallen aan de seriewedstrijden te Zierikzee op de tweede Paasdag zal worden deelge nomen. Tot slot wenste de voor zitter allen veel succes tijdens het komende seizoen en sloot deze ge animeerde vergadering. SCHARENDIJKE IJsvereniging organiseerde schaatswedstrijden In de hoek bij de haven alhier lussen de zeedijk en de aangelegde nooddijk is door een gevormd ijs- De vertegenwoordiger van Is raël bij de Verenigde Naties, Ar thur Lourie, heeft vrijdag te Los Angeles verklaard dat Israël door zijn bestaan de vorming tegengaat van een Arabisch imperium „van Marokko tot aan de Perzische Golf" Hij zei tijdens een lunch, aangebo den door de „World Affairs Coun cil": „Zulk een imperium, voorzien van Russische wapens, is de droom van premier Nasser van Egypte". In de donderdagavond in hotel „Storm" te Bruinisse gehouden jaarvergadering van de landbouw- vèreniging heette de heer P. L. Kre gel de leden, die in grote getale waren opgekomen, welkom en gaf een kort overzicht van het afgelo pen jaar. De weersomstandigheden doen vrezen dat de wintertarwe, die is uitgezaaid, wel als verloren zal kunnen worden beschouwd, iets wat weer extra kosten en moeite zou meebrengen. Hij hoopte dat de dooi spoedig zou intreden en dat de voorjaarswerkzaamheden op het land spoedig zoxiden kunnen aan vangen. Waar 1955 een dalende tendens in de prijzen te zien gaf, hoopte hij voor 1956 op een goede oogst met redelijke prijzen. Bij de ingekomen stukken waren onder meer de vraagpunten 1956, zoals die door de Z.L.M. jaarlijks worden uitgeschreven. Het eerste punt betreft de splitsing van kleine en grote bedrijven, de vorming van nieuwe bedrijven en of splitsing nu en in het vervolg na het tot stand komen van de herverkaveling moet worden tegengegaan. Het tweede stel vraagpunten handelde over de te volgen werkwijze bij de teelt van suikerbieten. De eerste vragen zul len worden uitgewerkt door een commissie, bestaande uit de heren Joh. -Bal, L. bij de Vaate en J. J. van de Velde, de andere vragen zullen worden bestudeerd door de heren A. A. Bal, A. Hanse en L. A. Jonker-van de Zande. Uit de rekening van de penning meester bleek, dat f 0,40 per f 100 aangekochte goederen kan worden terugbetaald (premie Coöp. Aan koopvereniging). De heer P. L. Krepel werd bij de daarop volgende bestuursverkiezing met algemene stemmen herkozen. De heer A. Flohil, die eveneens af tredend was, wenste voor een her kiezing, gezien zijn leeftijd, niet in aanmerking te komen. De voorzit ter dankte de heer Flohil voor het vele dat hij voor de vereniging ge daan heeft, terwijl de heer Flohil dankte voor de prettige samenwer king die hij steeds heeft ondervon den. Bij eerste stemming werd daarop met 32 van de 39 stemmen gekozen de heer I,. A. Jonker-van de Zande. Het komende seizoen De voorzitter deed enkele mede delingen over het komende seizoen. De suikerbietenprijs is nog niet vastgesteld, hopenlijk zal het kou de weer er toe meewerken dat de prijs van de erwten wat zal aan trekken. Voor dit gewas is dit jaar in tegenstelling met het vorig jaar, weinig perspectief. Mededelingen werden gedaan over de nieuwe contractlonen vol gens de C.A.O. Evenals bij de in dustrie wordt een werknemer ge acht eerst op 23-jarige leeftijd het volle loon te genieten. Naar uit grondmonsters is geble ken, bevat de grond in de polder Bruinisse als gevolg van de inun datie, nog voldoende stikstof, doch er openbaai*t zich een opvallend supergebrek, zulks in tegenstelling met de inundatie van 1944-1945. Het zal dus nodig zijn bij de bemesting met super daarmee rekening te hou den. Over het verbouwen van Diana vlas, waarvoor nogal wat partijen zijn gecontrakteerd, zijn door de heer bij de Vaate inlichtingen ge vraagd. Gebleken is dat dit vlas een andere rootbehandeling be hoeft en dat het minder stikstof vraagt. Het is resistent tegen brand en de geruchten, als zou dit vlas minderwaardig zijn, zijn absoluut onjuist. Bij de juiste behandeling is het gelijkwaardig aan de tot nu loe verbouwde rassen. De herverkaveling was ook nti weer een dankbaar onderwerp voor gesprek. Enkele leden deden mede delingen van het gesprokene op de praatavond te Oosterland. Gezien de weersomstandigheden was het bezoek van Bruinisse aan Ooster land niet groot. De avond was voor beide gemeenten bedoeld, maar be sloten werd de heer Nieuwenhuize te vragen, voor Bruinisse nog een avond apart te organiseren. De hoop en de verwachting werd uitgesproken dat op de vrijkomen de bedrijven in de polder Bruinisse landbouwers zullen worden ge plaatst uit Bx-uinisse, die de wens om te sanex-en hebben te kennen gegeven. Burgemeester Michaëlis, die aan het slot van de avond nog even verscheen, beantwoordde vra gen over deze kwestie. De waterleiding-aansluitingen Ook de mogelijkheid van aanslui ting aan de waterleiding van de zg. onrendabele pex-celen werd nog be sproken, daar hierover eveneens vragen werden gesteld. Waar het al zeker is, dat alle percelen elektrisch licht zullen krijgen, is dit voor de waterleiding nog niet het geval. Het aansluiten aan de waterlei ding van oni'endobele gebieden be tekent een vei'lies dat door de maat schappij of door de gemeenten al leen niet is te dragen. Men is ook niet klaar wanneer de buizen zijn gelegd en de aansluiting is tot stand gekomen. Hoe langer het buizen net, hoe meer energie moet worden gebruikt om het water op de plaat sen waar het zijn moet te krijgen, terwijl reparaties meer arbeids krachten vergen. Op hoog niveau wox^dt in Den Haag besproken of de kosten voor rekening van het departement van Landbouw of voor dat van Sociale Zaken moeten ko men. Beslist onwaar is, dat er te genstellingen zouden liggen tussen de waterleiding en de landbouw organisaties. De besprekingen heb ben altijd een prettig karakter, de belangen zijn misschien tegenge steld, maar door beiden wordt ge werkt voor het ene doel, aanslui ting van alle landbouwers op Schouwen-Duiveland bij de water leiding. De heer M. J. Klompe zag een niogelijkheid, dat de wereldkampi oenschappen ploegen in de polder Bruinisse zullen worden gehouden, wanneer daarvoor door de Herver kavelingscommissie grond beschik baar zou worden gestéld. Onder zocht zal worden of het mogelijk en wenselijk is voor dit doel grond ter beschikking te stellen. Burgemees ter Michaëlis zou het houden van de ploegkampioenschappen in zijn gebied zeer op prijs stellen, mits het landbouwbelang en de struc tuur van de gx*ond daarmede zijn gediend. Hierna sluiting. comité een mooie ijsbaan in orde gemaakt. Het ijs is hier van goede kwaliteit. Des avonds is de ijsbaan elektrisch verlicht, zodat ook dan nog vele schaatsliefhebbers hun hart kunnen ophalen. Een con sumptietent houdt met warme cho colademelk de rijders van binnen warm. Donderdagmiddag vonden schaats wedstrijden plaats voor de school jeugd. De uitslag was: Hardrijden voor oudere jongens: 1 Rinus Haze; 2 Arie Hanson. Idem voor kleinere jongens: 1 Aldert Kossen; 2 Henk oomans. Hardrijden voor oudere meisjes: 1 Lia Leendertse; 2 Lijda van Oeveren. Idem voor kleinere meisjes: 1 Cato Hanson; 2 Jannie van den Hoek. Sleetje rijden (jon gens): 1 Adri Kloet; (meisjes): 1 Bep van den Houten. Sleetje rijden zonder hulp: 1 Adrie Hanson. De deelnemers en -neemsters welke geen prijs behaalden ontvin gen allen een troostprijs. ELKERZEE Burg. stand en loop der bevol king over 1956. Geboren: 25. Maria Antonia, d. van J. Meganck en M. C. Dalebout. Overleden: 26. Jan Stoel, 68 jaar (te Noordgouwe). Vertrokken: 30. P? D. van Twist naar Tilburg. ELLEMEET Loop der bevolking over janu- king over januari 1956. Ingekomen: 18. L. J. Kloet en echtg. uit Renesse. Vertrokken: 30. J. H. Vullings naar Smallingerland. DREISCHOR Voorlichtingsavond over Australië Op donderdag 16 februari jl., werd in het café Overweel alhier een voorlichtingsavond over Aus tralië gehouden. De heer C. van Reemst, voorlichtingsambtenaar van het Rijksarbeidsbureau, gaf een uiteenzetting van de bestaans mogelijkheden, welke Australië aan Nederlanders kan bieden, alsmede de financiële hulp, welke de Ne derlandse regering momenteel hiervoor verleent. Het gesprokene werd verduidelijkt door de verto ning van enkele bezienswaardige films over. Australië. Hulp voor de vogels De burgemeester heeft, in samen werking met het onderwijzend per soneel der openbare lagere school en de postcommandant der Rijks politie een oproep gericht aan de bevolking om voedsel ter beschik king te stellen voor de hongerende watervogels. De schooljeugd is bij het inzamelen van het voedsel in geschakeld en haalt dit voedsel, zo als zaden, granen, erwten en bonen, brood, groenvoeder e.d. langs de huizen op. De gemeente zoi-gt voor vervoer naar de Noorddijk, waar honderden vogels verblijven. De in woners wordt verzocht hieraan hun medewerking te verlenen. Gevonden voorwerpen Bij de post-commandant der rijkspolitie zijn de navolgende ge vonden voorwerpen ingeleverd: een gouden broche, een bank-biljet en een fietspomp, alsmede een paar schaatsen. OUWERKERK Ouwetkerkse schooljeugd beleefde ijsfeest op de Spuikom Een geslaagd ijsfeest voor de schooljeugd werd georganiseerd door de O.IJ.C. te Ouwerkerk, in samenwerking met het gemeente bestuur, op 14 februari, op de Spui kom te Viane. De uitslagen waren als volgt: Sleetje rijden meisjes: 1 Jannie Manni-Ina Dalebout. Blokjes rijden jongens: 1 Bram Vijverberg Pz., 2 Kees Smits; 3 Al- bert Vasse; 4 Frans Hillebrand. Bal op bordje rijden 7neisjes; 1 Segi-ed Vasse; 2 Marian Franke; 3 Adrie v. d. Werf. Hardrijden jongens: 1 Sjaak Kuijper; 2 Adrie Romeijn; 3 Bram Vijverberg Wz. Sleetje rijden jongens1 Cris de Later-Joop v. d. Marei; 2 Gerrit v. d. Marei-Bram Buijs. Blokjes rijden meisjes: 1 Ella Zoeter; 2 Nanny v. d. Berge; 3 Mar- ja Bolijn Ad. Bal op bordje rijden jongens: 1 J. v. d. Hamer; 2 K. v. d. Sande; 3 H. v. d. Maas. Blokjes rijden oudere meisjes: 1 Anke v. d. Werf; 2 Annie Dale bout; 3 Coba Manni; 4 Annie Door nenbal. Dit ijsfeest voor de jeugd mag wel geslaagd genoemd worden. Elk kind kreeg een mooi presentje en bovendien twee kopjes chocolade melk op het ijs. De jongeren wer den per auto naar Viane gebracht en terug, waarvoor het bestuurder ijsvereniging de autobezitters wel hartelijk dank zegt. Ook de dames en heren, die hun krachten hebben gegeven, en deze middag voor een mooi feest voor de jeugd hebben weten te zorgen, insgelijks hartelijk dank! Ingezonden mededeling verjaag dat lome grlepgevoel mei: BRUINISSE Middenstandsvereniging staat er goed voor In de jaarvergadering van de middenstandsvereniging te Brui nisse, in het „Centrum" gehouden, heeft de voorzitter, de heer A. de Koning, een résumé gegeven van de belangrijkste gebeurtenissen in het Bruinisser zakenleven in 1955. Een verheugend feit was de opening van enige nieuwe of verbouwde za ken. Ook de heer Huibers, de se- ci'etaris, zorgde voor een gedegen jaarverslag, waaruit bleek dat de 'middenstandsvereniging goed func tioneert en een onmisbare plaats in de samenleving inneemt. De voox*- zitter, de heer A. de Koning, werd met bijna alegemene stemmen als zodanig herkozen. Besprekingen over de winkelweek en wat in het vervolg daarbij moet worden ge daan en niet gedaan, alsmede an dere huishoudelijke zaken kwamen daarna nog aan de orde. De 13-jarige S. Jumelet Az. Ixad het ongeluk bij het schaatsen rijden op het ijs te vallen en een pols te breken. FEUILLETON. door MAARTJE ZELDENRIJK Een poosje bleef hij nog liggen luisteren naar de kinderstemmen en toen wipte hij uit bed. Een kwartiertje later kwam hij in de keuken, waar het fornuis gezellig snorde. Buiten viel een kille regen: echt najaarsweer. „Goed geslapen, neef?" begroette de vrouw hem. „Best. Alleen een beetje kort. Maar dat haal ik vannacht wel weer in". „Blijf je nog warm eten, vanmid dag? We eten klokke twaalf". „Nee, ik heb met Elsje Voortman afgesproken, dat ik met de bus van kwart voor tien weer naar Amster dam ga. Dan reist zij mee". „Leuk. Dan kunnen jullie nog wat nakaarten over het feest". „Waar is Karei?" „O, die is alweer van half acht uf aan het werk. Feest of geen feest, het werk moet doorgang vin den". „Ik dacht, dat er in deze tijd van het jaar niet zoveel te doen was in de tuin". „Laat Karei het maar niet horen. Nee, dat is pas afgelopen, als de vorst invalt. Tot die tijd kunnen we nog wel vooruit". „Heeft hij nogal schik met de tuin?" „Waarom niet? Hij is er geboren en getogen en ik ben zelf ook een tuindersdochter. Mijn vader heeft een spulletje aan het Noorderpad. Ja, die is nog kras, hoor". „Nou, jullie hebben de laatste ja ren de wind in de zeilen. Goeie prij zen, niet?" „Dat gaat wel. Maar het is ook hard nodig. Vier kinderen kosten wat. En er moet hard voor gewerkt worden, al is de opbrengst dan prij zig". „Ik neem het best aan". „Je brood staat al klaar, neef. Wij hebben op de gewone tijd gege ten. Wil je koffie of thee? Ik heb beide". „Dan graag thee. Zeg - hij keek verbaasd naar de stapel botex'ham- men, die voor hem gereed lag - denk je, dat wij in Groningen soms niet genoeg te eten krijgen?" „Ik weet niet, hoeveel je eet, maar wat je niet lust, laat je maar staan. Beter teveel dan tekox*t". „M'n lieve mens, daar heb ik een hele dag genoeg aan „Nou, wij niet, hoor. Maar geneer je niet en eet net zoveel of net zo weinig als je zelf wilt". Om ruim negen uur nam hij af scheid van zijn gastheer en diens vrouw. „Hartelijk dank voor alles en mochten jullie eens in het noor den verzeild geraken, je weet mijn adres. Ook in Groningen zijn we gastvrij, dus: hartelijk welkom". „We zullen het onthouden", ant woordde Kaï'el lachend, die even naar huis was gekomen, „maar dat zal nog wel even duren". „Ik ga nog even bij oom Frerik aan en dan naar de bus". „Goeie reis en wel thuis. En de groeten aan je vrouw". „Ik zal het doen". Even voor kwart voor tien kwam Jaap haastig het busstation oplo pen. Oom Frerik had met alle ge weld gewild, dat hij even een kop koffie dronk en zodoende was het later geworden dan z'n bedoeling was. Hij keek even in de bus en zag Elsje bij het raam zitten. Ze lachte even en hij stapte de bus binnen om naast haar plaats te nemen. Zijn actetas legde hij in het bagagenet. Bijna meteen vertrok de bus. „Verslapen, beste jongen?" lachte ze spottend. „O nee, ik was vroeg genoeg op. Maar ik heb hier ook nog familie wonen en als je haast nooit in deze contreien komt, ben je wel verplicht even aan te wippen". „Allicht". De conductrice kwam en Jaap zei: „Twee enkele Amsterdam". Hij gaf een daalder en zei: „Laat maar zo". Elsje keek hem verwonderd aan. „Zeg, ik betaal voor mezelf, hoor". „Onzin, meisje, doe mij vanmox- gen dit genoegen Ze haalde haar portemonnaie te voorschijn: „Ga nou, ik ben je al een zakdoek schuldig, en nu ook nog het busgeldVandaag of morgen laat je me failliet verkla ren. Hij schoot in een lach. „Dat zal wel loslopen. Do busreis schenk ik je. De zakdoek kom ik nog eens ha len. Om een herinnering van je te hebben". fWordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5