DE ZIERIKZEESCHE COURANT sommige gebieden wordt de nood met het uur groter Engelse Lagerhuis besluit de doodstraf af te schaffen ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbefaling f 3,50, per week 27 cenl. losse nummers 10 ct. Verj;rfrijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag eg Zaterdag - Advertentieprijs 15 cenf per mm. - Succeijes (max. 15 mm.) 11,per sfuk. No. 17901 - 112e jaargang ZIERIKZEESCHEMNIEIIWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraaf 6, Zierikzee, Poslbu» nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochfman - Lange Nobelstraaf 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. PROGRAMMA VAN MOllET Onverbrekelijkheid band tussen Frankrijk en Algerije voorop gesteld Zo spoedig mogelijk verkiezingen nodig De Franse premier, Guy Mollet, heeft donderdag in de Nationale Vergadering In Parijs, nadat een ruzie tussen communisten en Pou- Jadisten geluwd was. de politiek van zUn regering ten aanzien van Algerije in twee punten samengevat. 1. Vaststelling, zonder dubbelzin nigheid, van een vaststaand schema waarin de uiteindelijke toekomstige status van Algerije zal worden ge plaatst: onverbrekelijke banden met het Franse moederland en Alge rijnse persoonlijkheid. De bijzon derheden van deze status zullen in vrije besprekingen worden vastge steld. 2. Het scheppen van een toe stand, met militaire, economische, sociale en politieke middelen, om zo spoedig mogelijk tot verkiezin gen te komen. De economische hervormingen in Algerije moeten beginnen met snelle verdeling van levensmidde len onder het miljoen werklozen, aldus Mollet. Ook moeten maatre gelen getroffen worden voor werk verschaffing, uitbreiding van de landbouw en industrialisatie. De lonen van de boerenarbeiders zul len binnenkort aanzienlijk worden Man leefde (16 jaar) met twee vrouwen In Manchester is een chauffeur aangeklaagd wegens bigamie. Hij is reeds zestien jaar met twee vrou wen getrouwd en brengt elke week bij elke vrouw een gedeelte van zijn tijd door. Volgens de vrouwen, die niets biervan wisten, zijn de huwe lijken gelukkig. Zijn eerste vrouw huwde de man in 1922, de tweede in 1939. Bij de eerste vrouw heeft hij vijf kinderen, bij de tweede vier. verhoogd. Op het ogenblik variëren zij van 3.50 gld. tot 4.50 gld. per dag. De band tussen Frankrijk en Algerije is onverbrekelijk, doch Frankrijk erkent en eerbiedigt de Algerijnse persoonlijkheid, die zal voortkomen uit vrije besprekingen met de werkelijke vertegenwoordi gers van de bevolking. Deze onder handelaars zullen bij vrije verkie zingen aangewezen worden. Rumoer rond wapen- verschepingen naar Saoedi-Arabië Democratische senatoren in de Verenigde Staten hebben de stop zetting geëist van de leverantie van 18 lichte Amerikaanse tanks aan Saoedi-Arabië. De tanks zouden heden (zaterdag) uit New York ver scheept worden. Een woordvoerder van de Israë lische ambassade in Washington noemde de leverantie donderdag avond „onbegrijpelijk", terwijl een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken heeft verklaard dat de tanks bestemd zijn voor opleidingsdoel einden. Senator Paul Douglas heeft ge- eist dat de minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, van zijn vacantie op de Bahama- eilanden zal terugkeren om „onver wijld" voor de commissie voor bui tenlandse betrekkingen van de se naat een uiteenzetting over deze kwestie te geven." De democratische senator Hum phrey verklaarde donderdagavond in de senaat, dat Saoedi Arabië „de vernietiging Van de staat'ïsraël ge zworen heeft" en in conflict is ge weest „met onze bondgenoot Enge land." Korte berichten uit het Binnenland ACHTERVELD. In en rond het dorp Achterveld (U.) komen tal van reeën gedreven door de honger - vanwege de zware sneeuwval - in grote getalen op de boerderijen af. Er werd zelfs een groep van 14 van deze prachtige dieren tegelijk ge zien. ROOSENDAAL. In het zieken huis „Charitas" te Roosendaal is overleden de heer L. Hendrikx uit Leur (N.B.) die zaterdagavond ern stig werd gewond, toen hij op de Bredase weg onder St. Willebrord met zijn auto tegen een stilstaande oplegger reed. Zoals gemeld wer den bij dat ongeluk een 15-jarig dochtertje van de heer H. en een 13-jarig zoontje van de familie Rij ken uit Leur op slag gedood. WINTERSWIJK. Brand is uitge broken in het kippenhok van de heer B. Helferdink in de buurt schap Woold te Winterswijk. Het vuur ontstond door de sterke stra ling van een elektrische kachel. 400 kuikens kwamen in de vlammen VLIELAND. De eilanden Vlie land en Terschelling zijn sinds vrij dag opnieuw geïsoleerd. In de Blau we Slenk, halverwege Vlieland en Harlingen. was het voor de post boten onmogelijk de grote ijsmas sa's te doorbreken, zodat zij onver- richterzake naar de eilanden Vlie land en Terschelling moesten te rugkeren. Vanmorgen zal nogmaals worden getracht om Harlingen te bereiken. 's-GRAVENHAGE. Ten bate van de leprozerieën in Suriname heeft het „West-Nederlandsch Symphonie Orkest" te 's-Gravenhage - direc teur Sam Swaap - onlangs een weldadigheidsconcert in het Kur- haus te Scheveningen gegeven, waarvoor ook door de autoriteiten grote belangstelling is getoond. De gehele opbrengst, ten bedrage van ruim f 2600, is voor voormelde leprozerieën overgemaakt en door de minister van Volksgezondheid in Suriname in ontvangst genomen. Dit tjummer bestaat uit C pagina's Vertrouwen wordt geivonnen 4 niet uitgestoken vriendenhand, J DE BARRE KOUDE Vandaag, zaterdag 18 februari, viert H.K.H. prinses Marijke Haar negende jaardag. (Foto M. C. Meyboom). L De hongerende vogels zijn geheel afhankelijk geworden van de mens Vele duizenden exemplaren verkeren in nood Mensen en dieren lijden van de koude Deze foto toont Sir Winston Chur- dle de hand drukt van de huidige premier, Sir Anthony Eden, op het moment dat hij Eden's ambtsioo- ning, Downingstreet 10 in Londen, verlaat na met de eerste-minister de lunch te hebben gebruikt. Naar men algemeen aanneemt, besprak Sir Anthony Eden tijdens deze lunch met Churchill de bijzonder heden van zijn bezoek aan en be sprekingen met president Eisen hower. Aan de Franse Atlantische en Middellandse Zee-kust heeft het donderdag gedooid, doch elders in Europa houdt de vorst nog aan. B(j elkaar ztfn er meer dan 300 doden te betreuren, waarvan 124 in Frank rijk, 97 In Zuid-SIavië, 63 in Italië, 27 in Denemarken en 17 in Oosten rijk. In ingesneeuwde zuid-Italiaar\se bergdorpen wordt de toestand met het uur ernstiger. Vliegtuigen, ski troepen en politie trachten de dor pen te bereiken en van levensmid delen en drinkwater te voorzien. Doktoren in de ingesloten dorpen stellen alles in het werk om het uitbreken van griepepidemipën te voorkomen. De prefect van Cosenz in zuid-Italië heeft donderdag drin gend hulp gevraagd voor een ge ïsoleerd weeshuis, waar 200 kinde ren verblijven. In Frankrijk is 40 °/o van de tarweoogst verloren gegaan, waar door het land niet in staat zal zijn de tarwe-uitvoer. die volgens ra mingen in 1955-56 een omvang van 2.300.000 ton bereiken zou, te hand haven. Het ministerie van Land bouw maakt reeds plannen om tarwe, uit Marokko en Tunesië, als mede Amerikaanse tarwe, in te voeren. In bijna geheel Europa stagneert het vervoer van kolen via ,de bin nenwateren. Op de dichtgevroren Karinthische meren (Oostenrijk) sterven honder den wilde eenden. In het noorden en westen van Engeland is opnieuw veel sneeuw gevallen. Gestemd wordt volgens eigen geweten Het Britse Lagerhuis heeft don derdagavond met 293 tegen 262 stemmen besloten de doodstraf voor moord in Engeland af te schaffen. Het besluit werd met gejuich be groet door de politici, die al jaren een campagne tegen de doodstraf hebben gevoerd. De leden van alle partijen waren bij de stemming niet gebonden door een partij-instructie en konden der halve naar hun eigen geweten hun stem uitbrengen. In de aangenomen motie, waarte gen de regering zich had verzet, werd er bij het Huis op aangedron gen de doodstraf af te schaffen of op te schorten, omdat deze „niet meer overeenkomt met de behoef ten of de ware belangen van een beschaafde gemeenschap". De regering had tijdens het de bat te kennen gegeven, dat zij een besluit ten gunste van de afschaf fing zou uitvoeren. Franse troepen zijn met een zuiverings-operatie begonnen in het Nementsja-gebergte in oost-Alge- rije. Zij worden gesteund door jachtbommenwerpers. In dit ge bergte zijn dinsdag bij gevechten tussen Fransen en circa 200 opstan delingen 55 rebellen en mohamme daanse burgers en 14 Fransen ge sneuveld. Van Giethoorn naar Siberië Overal ziet men de laatste weken voedsel strooien voor de vogels. Ook de eenden- kooikers, die, nu het vangsei- zoen weer gesloten is, dui zenden gevederde trekkers in de kooivijvers zien neer strijken, voorzien deze vo gels met kwistige hand van voedsel. Allerlei soorten vogels ko men daar. De geheimen van de vogeltrek zijn nog niet doorgrond en het Instituut voor toegepast biologisch on derzoek in de natuur (I.T. B.O.), gevestigd te Arnhem, tracht meer inzicht in deze vraag te krijgen door het ringen van vogels. Daaraan werken ook de kooikers mee zij ringen jaarlijks een groot aantal eenden, die in de vangpijpen verzeild raken en dan geringd weer worden vrijgelaten. Uit een kaart, van het na tuurhistorisch museum te Moskou, die dezer dagen in Giethoorn is ontvangen, blijkt, dat een smient, (een soort eend) die op 9 oktober 1951 in een eendenkooi te Giethoorn (van de heer Smit) van een ring was voorzien, op 15 mei 1954 is gedood bij de stad Petsjora in noord- Siberië. Elke winter komen vele tiendui zenden vogels, waaronder verschil lende soorten eenden, ganzen en zwanen uit het noorden van Europa naar zuidelijker landen om daar te overwinteren. Nu geheel Europa in de greep van de ijzige vorst ligt is er voor die dieren een noodtoestand ingetreden. Daar de vogels nu ge heel afhankelijk van de mens zftn, moet er overal waar mogelijk Is hulp worden geboden. Het comité wintervoedering van vogels schakelde eerst de scholen in om inzamelingen van oud brood te houden, maar op den duur bleek dit toch niet genoeg te zijn. Daar komt nog bij dat veel vogels niet alleen met brood gevoederd kunnen worden. Er ls q.a. graan en och- tendvoer nodig of vis voor de vis- etende dieren. Er wordt bijvoorbeeld gemeld dat er bij 's Gravenzande 100 blauwe reigers in grote moeilijkheden ver keren; bij Kampen zijn 4.000 wilde zwanen aan het verhongeren. Deze zwanen eten nl. anders fontijn- kruid, dat zij van de bodem los ma ken en daar kunnen zij nu niet bij. Er werd 1.000 kilo brood voor de zwanen aangevoerd. In het IJsselmeer en de Biesbosch 'verblijven duizenden eenden, meer koeten en andere vogels. Bij Nu- mansdorp, waar 10.000 ganzen zijn gestrand, zorgt men voor 300 kg graan per dag. Geregeld rijden auto's met dui zenden broden en grote hoeveelhe den graan en ochtendvoer naar di verse plaatsen in ons land, van Bij Tracy (Californië) is een Amerikaanse straalbommenwerper van het type 8-52 verongelukt. Vier inzittenden hebben zich met hun parachutes in veiligheid kunnen brengen; vier andere inzittenden worden vermist. Het was het eerste ongeluk met dit type vliegtuig, de modernste en snelste Amerikaanse stratosfeerbommenwerper. Aange nomen wordt dat het toestel, dat op een normale oefenvlucht was, in de lucht is ontploft. In de Franse Nationale Verga dering heeft zich, gedurende een debat over de al dan niet geldig heid van een aantal door Poujadis- ten verworven zetels, een handge meen voorgedaan tussen Pouiadis- tische en andere afgevaardigden, waarbij de stoelen door de verga derzaal vlogen. waar meldingen binnenkomen dat er vogels verhongeren. Dat dit veel geld kost is duide lijk. Het comité voederen van vo gels is dan ook dankbaar voor elke gift die haar bij dit werk helpt (giro 656500 ten name van de penning meester comité wintervoedering van vogels te Amersfoort). Men kan zich ook bij de plaatselijke comité's voor dierenbescherming melden voor ge regelde hulp bij het zelf voederen van vogels op plaatsen waar dit nodig is, bv. in grachten of vijvers in de stad. Het voedsel wordt dan gratis verstrekt. Maar in de eerste plaats komt het er op aan, dat men ook thuis voor de vogels zorgt. Voor drinken kun nen de dieren in de huidige om standigheden echter zeif nog zor gen. Hel K.N.M.I. verwacht tot zaterdagavond: Sneeuw - minder vorst Toenemende bewolking met tij delijk sneeuwval; zwakke tot ma tige wind uit noordelijke richtin gen, later veranderlijk; aanvanke lijk plaatselijk strenge, later ma tige tot lichte vorst. 19 febr. Zon op 7.51, onder 18.02 Maan op 10.40, onder 2.14. 20 febx\ Zon op 7.49, onder 18 03. Maan op 11.31, onder 3.24. 21 febr. Zon op 7.47, onder 18 05. Maan op 12.34, onder 4.24. Eerste kwartier: 19 febr. te 10.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 febr. 7.47 v.m. 20.24 n.m. 20 febr. 8.43 v.m. 21.28 nm. 21 febr. 9.59 v.m. 22.59 n.m. BROUWERSHAVEN 19 febr. 7.28 v.m. 19 59 n.m. 20 febr. 8.25 v.m. 21.06 n.m. 21 febr. 9.41 v.m. 22.40 n.m. Doodtij: 21 februari. Springtij: 28 februari. Nieuwe sneeuwbuien op komst In de vorige nacht zijn op ver scheidene plaatsen in ons land weer minimumtemperaturen van meer dan 20 graden onder nul voorge komen. In het westen waren de mi nima wat lager, in het oosten van het land wat hoger. De luchtdruk stijgingen boven Scandinavië gin gen voort. Bovendien begon de luchtdruk in het gebied tussen IJs land en Schotland flink te stijgen. Hierdoor ontstaat een verbinding tussen het hogedrukgebied ten wes ten van Ierland en de Scandina vische uitloper van het Russische hogedrukgebied, dat in zijn kern nog steeds barometerstanden ver toont van ruim 1070 millibar. Over west-Rusland trok langs de Karpathen een kleine storing naar Polen. Deze storing gaat vergezeld van een uitgebreide sneeuwzone die reeds vrijdagavond ons land kon bereiken. De bewolking nam toe en op vele plaatsen werd sneeuw verwacht, vooral in het noorden en oosten van het land. Door het toe nemen van de bewolking zal de vorst minder streng worden. Vjekoslav Prpic, directeur van het Zuidslavische pex'sbureau Tan- joeg, heeft bij zijn aankomst uit Peking te Hongkong verklaard, dat communistisch China vrede nodig heeft om zijn nationale opbouw- program uit te voeren. Het Chinese volk ontplooide „een reusachtige activiteit". Overdenking „Hij is uit de angst en uit het gericht - weggenomen Jesaja 53 8. In ons leven zijn altijd innerlijke spanningen, waarvan we .de oor zaak nauwelijks kennen, gevoelens die we maar moeilijk onder woor den kunnen brengen, spanningen en gevoelens, die we met moeite ver dringen, maar toch soms ongeremd zich uiten en ons danig verwarren. In de voorstelling van het kind kan een onschuldig, goedig hondje de gestalte krijgen van een drei gend monster, met als gevolg dat een zeer wezenlijke angst het ltin- derbestaan tot een hartverscheu rende noodkreet maakt. Is er iemand van de volwassenen, die hieraan geen herinnering heeft? Sterker nog: moeten we niet toe geven dat we bij het groter worden het dreigende monster nog niet kwijt zijn geraakt, hoewel we niet meer eerlijk als een kind het laten merken? In de voorstelling van het kind kan de dreiging van een duchtig standje of een onontwijkbare straf zulke afmetingen aannemen, dat ook in zulk een geval het kinder- bestaan ontwricht wordt en in pa niek gex-aakt. Is er iemand van de volwassenen die hieraan geen herinnering heeft? Sterker nog: moeten we niet toe geven dat we bij het groter worden ons stelselmatig proberen „groot te houden", maar evengoed paniek stemmingen verwerken onder de druk van dx-eigende kritiek? Dit is menselijk en vermoedelijk meer wezenlijk dan wat we aan menselijk leven aan elkaar open baren. In het verborgene is de ontredde ring werkzaam onder de namen „angst" en „gericht", tragischer naar de mate waarin de mens vor deringen maakt met het verdringen. Nu komt echter het evangelie en zegt: De Here Jezus Christus is niet de onbewogene, evenwichtige mens, die de helpende hand biedt aan de mens die zich bedreigd ge voelt, maarHij is de angst en het gericht, die zeer wezenlijk be staan, tegemoet gegaan en heeft de kreet van alle kinderen en volwas senen tot de zijne gemaakt, omdat de zeer werkelijke dreiging zijn le ven in de angst bracht en het zeer werkelijke gericht zijn bestaan ver brijzelde. Niet op het weggenomen zijn uit angst en gex-ieht ligt hier de nadruk maar omschrijvende moeten we zó onze tekst lezen: „Zijn weggenomen worden, dat is Zijn sterven, was niet op een sterfbed in vrede ont slapen, maar door angst en gericht heen kwam Zijn uiteinde". Zo nadert de Heiland de mens In zijn verborgen angst en in zijn ver drongen huiver voor het gericht. Hij dx-ingt hier door, waar wij zorg vuldig proberen de hekken te slui ten. Hij dringt hier door en nadert zo mijn bestaan en zegt „doe maar open, schaam je maar niet, doé maar open. Ik ben er en vrees niet langer. laat Mij maar bang zijn, laat Mij maar vrezen in het on ontwijkbare gericht". z. T

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1