Z1EMKZEESCHEBN1E1IWSB0DE DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 10 FEBRUARI 1S58 No. 17896 - 112» jaargans ABONNEMCNTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummert 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs IS cent per mm. Succesjet (max. IS mm.) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6. Zierikxee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. 8IJ DE VAATE - Tel. 309. De boycot van een negerstudente Autherine Lucy, de eerste neger studente aan de universiteit- van Alabama, die na de tegen haar ont ketende relletjes „omwille van de veiligheid" geschorst is, heeft van de Deense „Bond voor verdraag zaamheid" een aanbod tot betaling van een opleiding aan de universi teit van Kopenhagen gekregen. Zij heeft dit aanbod in beraad gehou den. Zij en haar advocaat hebben de laatste dagen telefonische bedrei gingen ontvangen. Ongeveer tien procent van de studenten van Alabama heeft een petitie aan de leiding van de uni versiteit getekend waarin -wordt aangedrongen op maatregelen (eventueel wegzending) tegen de studenten die aan de demonstraties hebben deelgenomen. Wolven in Turkije Woensdag hebben wolven een station aangevallen op een afstand van 50 km van Istanbul. Zij vormen ook een gevaar voor een passa- gierstrein, die in de nabijheid van het geïsoleerde station in de sneeuw ls vastgelopen. Een trein, die te hulp gezonden was, is eveneens vastgelopen in een sneeuwstorm. Woensdag zijn, naar bekend is ge worden, vijf mensen door wolven gedood. Plafond in ziekenzaal Qoor Z.L.M. bslegda „praatavond" te neergestort Woensdag is in het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht het pla fond van een kleine dagzaal plotse ling naar beneden gezakt. De pa tiënten, die hier alleen overdag ter recreatie liggen, werden echter niet getroffen. Een der patiënten had even te vo- Nieuwerkerk was een succes Vooral de jongeren zullen van herverkaveling profiteren (Van een medewerker) Op de bedrijven is nog geen rust als gevolg van egalisatie, graven In de „Meebaal werd maandag- van nieuwe en dempen van oude avond een zeer interessante verga- sloten, aanleggen van wegen, enz. ren de zaal verlaten omdat hij de dering gehouden. De Commissie Van een normaal zaaiplan is geen zaak niet vertrouwde. Juist op zijn Voorlichting Herverkaveling had sPrake- Met de verkaveling moet bed kwam de zwaarste druk van veel conservatisme overwonnen plafond en buizen terecht. een Praatavond uitgeschreven voor wordenj hetgeen is te verstaan, wijl Het ongeval is vermoedelijk ver- de landbouwers. de boer gehecht is aan zijn land. oorzaakt door het loslaten van en- jin Maar nu is het bedrijf beter te kele buizen van de plafondverwar- u- j burgemeester, die overzien. Dit geeft voordelen. De ming. De met warm water gevulde verhinderd was, opende wethouder ontwatering is veel beter. Nu kan buizen zijn gelukkig intact geble- hH c0': het bomvPlan gemakkelijker ven. De patiënten werden direct voorllchtingsaTOnd nodig, daar bij worden opgesteld, naar een andere kamer overge- leder zbb eiSen problemen en Spreker stond vervolgens stil bij bracht. Naar de juiste toedracht zal vraagstukken opkomen. Ook indi- de saneringi de kartering, de loon- een nader onderzoek worden inge- "ff' n° SL al™ ïf,u™ dri» adrailistratie en de heropbouw van steld woiden. Op elk dorp zullen drie de rundveestapel. Laten we ons na- praatavonden belegd worden. Spr. gesiacht tot voorbeeld zijn en een dankte voor de goede opkomst en schouwen-Duiveland achterlaten, Korte berichten uit het Binnenland 's GRAVENHAGE. Het Centraal Werkcomité Vakantie heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van affiches inzake va kantiespreiding, onder de hoogste daartoe in aanmerking komende klassen der kunst- en kunstnijver heidsscholen in Nederland. Er zijn 44 inzendingen binnengekomen, waaruit door een jury, bestaande uit drie leerkrachten dezer acade mies, een directeur van een groot publiciteitsbureau en de propagan- dachef van een der grootste Neder landse ondernemingen, vijf ontwer pen voor bekroning zijn aangewe zen. ALPHEN A/D RIJN. Indien Ge- puteerde Staten van Zuid-Holland gunstig beslissen op het voorstel van het gemeentebestuur van Al phen aan de Rijn, om Avifauna te verpachten aan de heer C. H. Speel, koopman te Bloemendaal, - waar schijnlijk zal deze week die beslis sing vallen - mag worden verwacht dat het internationale vogel- en dierenpark in Alphen aan de Rijn op 1 april a.s. zal worden geopend. UTRECHT. De „commisise voor onderzoek naar paranormale be gaafdheid" te Utrecht zal 13 febr. aan veertien zgn. paranormale ge nezers (magnetiseurs) een „bewijs van genezend vermogen" uitreiken op grond van een onderzoek, dat deze commissie gedurende ruim twee jaar naar de praktische resul taten van een aantal dezer genezers heeft verricht. Behalve een aantal dwingende voorschriften, stelde de commissie aan de candldaten o.m. de voorwaarde, dat geen genees middelen aan de behandelende pa tiënten mochten worden verstrekt of geadviseerd en dat iedere be handelde patiënt eerst een arts moest hebben geraadpleegd. SCHIEDAM. De 74-jarige mevr leidd®. met d®z®. woorden de heer waar het goed is te wonen! van Leeuwen uit de HaeastrSt te van Nieuwenhuijzen, voorzitter van Na deze inieiding begon de eigen- Srtied™ Ie vofige" nacM Sfach' Bmd' d'e de "V°nd Ml* Pra.tavond. Er kwamen vele overleden aan de gevolgen van een tameliik uitvoerl» résumé moalll.lkb?den ,Y00r de daS- 9ver da kolendampvergiftiging. Haar 76-ja- In een tamelijk uitvoerig resume waterleidingmij. was men met erg rige echtgenoot is ter verpleging saf de he8r ,v' Nieuwenhuijzen de te spreken. Die heeft zijn belofte opgenomen in de Dr. Noletstichting. ?tanid fhe^erksvernv n» f.r° nie' kunnen inlossen. Er wordt ge- is door de herverkaveling. De hi_r- rekcnd en men moet afwachten. Ir. HILVERSUM. H.K.H. prinses Wil- door in werking getreden wet zal Eelkema hoopte, dat Landbouw en helmina heeft een niet-officieel be- niet direct voordeel opleveren. Dat Sociale Zaken garant willen zijn. zoek gebracht aan Hilversum. Zij is voor de jongeren. Maar de hui- £jan js er een lichtpunt, bezichtigde in de burgerzaal van dige landbouwers zitten er mee. Lang niet alle landbouwers schij- het raadhuis de tentoonstelling van Daarom is het goed, dat er op brede nen hun si0ten schoon te houden, de geschenken die de koningin en basis een commissie in het leven is dü zjjn ze toch verplicht, de prins zijn aangeboden tijdens geroepen, om voorlichting te geven. uet zai nog enkele jaren duren, him bezoek aan Suriname en de Verdeeldheid kunnen we niet ge- eer de sanering een feit is. Eerst Nederlandse Antillen. bruiken. moet al het werk op het land klaar zijn. Voorts zijn enkele landbou wers naar de N.O.-polder en de Braakman vertrokken. Verstandig en profijtelijk is het te zijner tijd een centraal koelhuis te bouwen. worden een uitweg te vinden, om het huisvuil uit de polder van ge meentewege op te laten halen. An ders komt er vervuiling. Over de bouw van bedrijfswonin gen heerst onzekerheid. Waar moe ten die komen? In het dorp is wel licht gevaarlijk, daar de Woonruim tecommissie kan vorderen, als de woning een bepaalde tijd leegstaat. Ook Capelle liet zijn stem horen. Afgaande op hetgeen een der inge zetenen aldaar ter vergadering naar voren bracht, is in de oude buurt schap de toestand niet zo rooskleu rig. „Het is een bende" volgens die verklaring. Capelle zal helaas niet herrijzen. Ir. Eelkema zetten uit een, dat de Vierbannenpolder in een bevoorrechte positie verkeert. De bedoeling is deze winter met be planting aan te vangen. Het zal wel tot 1958 duren, voordat de toede ling heeft plaats gevonden. Binnen twee maanden zal er een schatting ter visie worden gelegd. Dan kan ieder van zijn rechten en waarde van de grond kennis nemen. Eind deze maand zal een vei*gadering worden belegd. Wethouder Over- beeke dankte allen, ook de heren Vroegop, van Toor en Eelkema te Zierikzee, die verschillende inlich tingen verstrekten. De landbouwers kunnen terugzien op een nuttige avond. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Lees de beste boeken het eerst, want anders krijgt u er misschien de kans niet meer •joor. Voor de landbouw is er geen reden de toekomst te wantrouwen Samenwerking in de vrije wereld nuttig Huisvuil in de polder Polaire operatie Een lid uftn de Soiojet-expe- ditie naar het Noordpoolge bied, die zich op een drijvend ijsveld bevindt, heeft een operatie aan de blinde darm ondergaan. Acht dagen na deze „polaire" operatie was de patiënt in staat op te staan. Op de 117e algemene vergadering van de Gelderse maatschappij van Landbouw, die in Arnhem is ge houden, heeft na het openings woord van de voorzitter, de heer G. van der Ley, de directeur van de Centrale Coöperatieve Raiffei- senbank, ir. J. S. Keyser, gesproken over de toekomst voor de Neder landse landbouw. Hij meende, dat er voor de land bouw geen reden is, om de toe komst met wantrouwen tegemoet te zien. Wij kunnen, zei hij, geluk kig zelf nog veel doen om onze po sitie te versterken. Dit moet ons voor alles bezig houden, terwijl wij met grote waakzaamheid onze plaats in de Nederlandse economie in het oog houden. De werkelijke gevaren, die de landbouw bedreigen, liggen niet in de eerste plaats in het arbeidspro bleem, naar hij verder opmerkte. Zij liggen in het buitenlandse pro tectionisme en in de mogelijkheid van een economische depressie. In de strijd tegen de belemmering van het handelsverkeer is het gehele Nederlandse bedrijfsleven eensge zind. In pogingen tot het voorko men of het bestrijden van een de pressie kan ons land echter slechts weinig bijdragen. Een samenwer king van de vrije wereld zou even wel veel invloed ten goede kunnen uitoefenen. In de jaren na de oorlog is voor al de nadi-uk komen te vallen op het activerende deel van de land bouwpolitiek, waaronder spreker zei te verstaan het gehele program ma en de werkzaamheden van de regering, organisaties en onderne mers, die er op gericht zijn de Ne-: derlandse landbouw van zijn te kortkomingen te ontdoen, hem be ter weerbaar te maken in de con currentiestrijd van de afnemers in binnen- en buitenland en ruim baan te maken voor de afzet zijner produkten. „Wij behoeven", aldus spreker, „niet zonder meer overgeleverd te zijn aan een zekere willekeur, die de buitenlandse vraag kenmerkt. In het aanbod op de buitenlandse markt van hoogwaardige produkten tegen scherp gestlede prijzen zit een agressief element. Het is van groot belang volgens spreker, dat wij onze waren in het buitenland op duidelijke wijze presenteren. Men kan op deze wijze een positie opbouwen en zich tot een moeilijk weg te cijferen factor in de voed selvoorziening van een land maken. Wij zijn daarin tot op zekere hoogte geslaagd, maar het is een positie, die men dag in dag uit moet ver dedigen. Hoewel door de Landbouwvoor- Robert Lacosta, thans minister lichtingsdienst aanvankelijk gead- voor financiële en economische viseerd is ondiep te ploegen, is het aangelegenheden in Frankryk, is weiselijk in bepaalde gevallen tot minister-president voor -Alge- daarvan af te wijken. Gepoogd zal rije benoemd. HAAMSTEDE Coöp. Landboatvoer. „Concordia et Confidentie" Arbeidsvoorziening in de landbouw één der belangrijkste problemen Voortdurende aandacht voor de landbouwpers nodig Een menigte studenten voor de universiteit van Alabama in Tuscaloose brengt een auto met neger-inzittenden tot staan. Dit was een van de ongeregeldheden, welke volgden op het bijwonen van de colleges aan de universiteit door een neger-studente. Het meisje zelf is het bijwonen der colleges door de blanken onmogelijk gemaakt. In hotel Bom te Haamstede hield de coöp. landbouwvereniging „Con cordia et Confidentie" een goedbe zochte jaarvergadering, onder voor zitterschap van de heer P. L. Vis, die in een openingstoespraak in het bijzonder verwelkomde de heer C. J. P. van Iwaarden en de heer A. M. Kaboord, assistent van de Land- bouwvoorlichtingsdienst. Uit de uitvoerige openingsrede van de voorzitter nemen wij hier enkele belangrijke punten over. Spr. wees er op, dat de opbrengsten in de landbouw in deze omgeving zeer uiteen liepen, als gevolg van de herverkaveling, waardoor de structuur op vele percelen nog zeer slecht is. Hierdoor was het alleen mogelijk extensieve gewassen te te len, wat een minder gunstig finan cieel resultaat gaf, daar de prijzen van deze producten terug lopen. De fruitteelt had door zijn redelijke op brengsten en goede kiloprijs een goed jaar. Vervolgens richtte hij zijn blik op de toekomst, in het bij zonder op het reeds begonnen jaar 1956. Hij wees allereerst op het .steeds moeilijker wordende arbeids probleem in de landbouw, waar voor de Z.L.M. een commissie in het leven heeft geroepen ter bestude ring van dit vraagstuk. In het rap port dat deze commissie heeft uit gebracht \yordt gewezen op de wen selijkheid van het aanhouden van een vaste kern van arbeiders op de bedrijven, waarop het bouwplan gebaseerd dient te worden. Ook zul len door mechaniseren de arbeids- loppen weggewerkt dienen te wor- den, al zijn enkele seizoenarbeiders nog onontbeerlijk. De huisvestings- en promotiekansen spelen bij dit. vraagstuk een grote rol. Naast het arbeidsprobleem dreigt nog een tweede moeilijkheid, nl. de kwestie van de vrijere loonvorming, waar door de landbouw naar zijn mening in de hoek waar de meeste slagen zullen vallen, komt te zitten. Van de nieuwe loonronde van ZVz cent per uur voor de losse en 5 cent voor de vaste arbeiders, ver\Vacht spr. geen directe meerdere uitgaven, omdat hier reeds ver boven het contractloon betaald wordt. Verder noemde hij als dreiging voor de landbouw de grote overschotten aan voedsel in Amerika, al worden deze niet massaal op de markt ge bracht. Hij wees nog op het grote belang van de rassenlijst die de landbouwer in staat stelt, na even tueel ingewonnen voorlichting, ook in het rampgebied een goed bouw plan in elkaar te zetten. Het orga nisatieleven is er door talloos vele problemen niet eenvoudiger op ge worden en daarom gaf hij in over weging de landbouwbladen en spe ciaal het Zeeuws Landbouwblad ï'egelmatig te lezen, waarna hij met de beste wensen voor het reeds be gonnen jaar de vergadering voor geopend verklaarde. Het landarbeidersvraagstuk Hierna sprak de heer v. Iwaar den, 2e adj. secretaris van de Z.L.M. over het onderwerp: „Het landar beidersvraagstuk". Als de voor naamste oorzaken van dit vraag stuk noemde hij de emigratie en de industrialisatie, die beide noodza kelijk waren, vlak na de wereld oorlog in ons totaal verarmde land. De export was noodzakelijk om in ons land de nodige deviezen le ver krijgen, doch voor export was een lage kostprijs weer gewenst, die alleen mogelijk was door lagere lo nen, die op hun beurt weer afhan kelijk waren van een goedkoop le vensmiddelenpakket, wat alleen mogelijk was met medewerking van de landbouw. Hij trok dan ook de conclusie dat de landbouw tot de industrialisatie van ons land be langrijk heeft bijgedragen. Thans is het evenwel zo, dat de industrie een tijd van hoogconjunctuur mee maakt, terwijl de landbouw zich in dalende lijn bevindt, waardoor de hoogconjunctuur aan haar voorbij gaat. Na de oorlog hebben we ï-eeds zeven looni-onden gehad, waardoor de kosten in de landbouw stegen, terwijl de pi-ijzen zich in dalende lijn voortzetten. Daarom moeten er mogelijkheden gezocht worden tot kostprijsverlaging te komen, wat z.i. mogelijk is door de arbeidspro ductiviteit op te voeren, bv. door mechanisatie. Hiei-mee moet men in de landbouw echter voorzichtig zijn, daar machines hier minden rendabel zijn dan in de industrie. Spr. ging hierna nog dieper in op de gevolgen van de industrialise ring, de loonfaktoren en gaf uiting aan de vrees dat de vlucht uit de landbouw in Zeeland groot zal zijn, vooral van de jongeren. Als moge lijke oplossing gaf spr. aan betere promotiekansen en arbeidersscho ling. Het K.N.M.I. verwacht tot vrijdagavond: Strenge vorst Enkele overdrijvende wolkenban ken met hier en daar enige lichte sneeuw; strenge tot zeer strenge vorst; matige, af en toe vrij krach tige, wind tussen oost en noordoost 11 febr. Zon op 8.07, onder 17.47. Maan op 7.29, onder 17.46. Nieuwe maan: 11 febr. te 22.38. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 febr. 3.24 v.m. 15.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 febr. 2.54 v.m. 15.03 n.m. Springtij: 14 en 28 februari. Doodtij: 21 februari Strenge vorst keert weer Boven het Oostzeegebied, Duits land, Frankrijk en onze streken waaien thans oostelijke winden, die zeer koude lucht uit Rusland aan voeren. In Polen daalde de tempe ratuur de vorige nacht plaatselijk tot 30 graden onder nul. In Duits land kwam 10 tot 20 graden vorst voor. In de loop van die nacht werd ook Nederland overspoeld door de koude lucht; in zuid-Limburg vroor het dondei-dagmorgen weer 10 gr. De afgelopen nacht "werden nog aanzienlijk lagere temperturen ver wacht. Aangezien de huidige weerstoe- stand vrij stabiel is, moet op het aanhouden van strenge tot zeer strenge vorst worden gerekend. Nu het gi'ootste deel van Europa weer in de greep van de winter is geko men, wijkt de zachte oceaanlucht uit in de richting van de poolstre ken. Op Spitsbergen komt lichte dooi voor en uit IJsland werden temperaturen van 10 graden boven nul gemeld. Hierna werd de film „Een jaar op de boerderij" gedraaid. Deze do cumentaire, die door amateurs was vervaardigd, gaf een beeld van do verschillende facetten van het landbouwbedrijf. Enkele huishoudelijke agenda punten werden daarop behandeld. Uit het jaarverslag bleek het over lijden van een drietal leden. Drie leden vertrokken, doch vier nieu we traden toe. Het ledental op 31 december '55 bedroeg 63. Huishoudelijke zaken Van de ingekomen stukken wa ren de vraagpunten van de Z.L.M. het belangrijkste. In de commissie ter beantwoording werden benoemd de heren: J. Friderichs, J. J. Dale bout, M. O. Hanse M.Oz., W. J. Steur en C. G. Blom, terwijl de as sistent van de Voorlichtingsdienst als adviserend lid werd toegevoegd, saldo. De heer M. Dalebout advi seerde namens de comm. van toe zicht tot goedkeuring. Zowel de voorzitter als de penningmeester drongen er bij de leden op aan de nota's van de C.A.V. op tijd te be talen, daar er anders rentevergoe ding dient te worden betaald. De heren P. L. Vis en Jb. Blom wer den als bestuursleden herkozen, terwijl in de vacature J. M. Beije, die naar de N.O.P. vertrekt, de heer J. J. Dalebout werd gekozen. De voorzitter dankte de heer Beije voor hetgeen hij voor de landbouw vereniging heeft gedaan, waarna de heer Beije dankte voor de prettige samenwerking en bestuur en leden een goede toekomst toewenste. Als plaatsvervangend lid van de comTn. van toezicht werd aangewezen de heer H. Muste. Na toelichting door de voorzitter omtrent de mussen- bestrijding werd besloten, dat het bestuur zich met het bestuur van de Mussengilde in verbinding zal stellen. Op voorstel van een der le den werd besloten adhaesie te be luigen aan de aktie „Zijn er twee soorten Zeeuwen?" Gevraagd werd of er bij de posterijen nog gewezen is op de slechte en vooral late be stelling buiten de kommen der dor pen. Tenslotte zegde de voorzitter zijn medewerking toe om de h.a.- heffing van de fruittelers op een redelijk peil te brengen, nadat een der aanwezige fruittelers dit ver zocht had. Nadat het lid de heer M. v. Diest die wegens vertrek naar de Braak man bedankte, dank had gezegd voor de ondervonden vriendschap, sloot de voorzitter deze langdurige vergadering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1