Toelichting op de reservediensten voor de vrouwenverenigingen HAMEAGELEI Initiatief van de burgemeester Vooral belangstelling voor B B. gevraagd Dinsdagmiddag had te Brou wershaven ten stadhuize een be spreking plaats tussen burgemees ter J. L. van Leeuwen en de voor zitsters met één afgevaardigde der vijf plaatselijke vrouwenverenigin gen, nl. de Bond van Plattelands vrouwen, de gereformeerde vrou wenvereniging, de hervormde vrou wenvereniging, de gereformeerde vrouwenvereniging art. 31 K.O. en de vrouwenbond van de Partij v. d. Arbeid, over het Instituut Steun Wettig Gezag. Burgemeester van Leeuwen be sprak op uitvoerige wijze achter eenvolgens de reservediensten der Nationale Reserve, de luchtwacht dienst, de reservepolitie, de brand weer en de B.B., tot welke laatste ook de E.H.B.O. behoort. De be langstelling der vertegenwoordig sters werd gevraagd voor deze diensten, vooral voor de laatste, op dat zo spoedig mogelijk ook in Brouwershaven een afdeling Be scherming Burgerbevolking kan worden opgericht. De positie der huisvrouwen in deze dienst is van groot belang als aanmoedigende factor tot toetreding van de man nen en ook vrouwelijke huisgenoten Een geanimeerde discussie volg de op de uiteenzetting van de bur gemeester, waarbij vragen over en weer werden behandeld en nader Winter aan de Zuidpool Zeven Amerikanen vermist Het naderen van de winter in het Zuidpoolgebied belemmert het speuren naar zeven vermiste Ame rikanen, die niet van een verken ningsvlucht over de bevroren vlak ten van Marie-Byrdland zijn te ruggekeerd. Het vliegtuig moet er gens midden in een met ijs bedekt berggebied terechtgekomen zijn. De mannen hebben extra voorra den en uitrusting bij zich. De Australische onderzoekers, die op weg zijn naar Mawson, meldden dat hun ijsbreker „Kista Dan" in de Davis zee wordt opgehouden door ijsbergen, die door een storm tegen het schip worden aangedre ven. De „Kista Dan" is met vervan gers voor personeelsleden van ge noemde permanente Australische basis in Mac-Robertsland onder weg. Aanbestedingen De Nederlandse Heidemaatschap pij heeft te Zierikzee aanbesteed de werkzaamheden over 55 ha. in de polder Oosterland, onder meer het graven van een dijk. De laagste inschrijver was het aannemingsbedrijf „Dollard" uit Delfzijl met f 185.000, de hoogste inschrijfster was de firma S. A. Sanders uit Rijswijk met f 235.000. De begroting was f 210.850. De premier van Malakka, Tengkoe (prins) Abdoel Rahman, heeft dinsdag meegedeeld dat zijn land van 31 augustus 1957 volledig onafhankelijk wordt binnen het Britse Gemenebest. Radio Moskou heeft dinsdag bericht, dat het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken visa heeft geweigerd voor een Sow- jet-delegatie, die in de Verenigde Staten de openbare voorziening wil bestuderen. Het State Depart ment had verklaard, de delegatie „ongewenst" te beschouwen. toegelicht. De conclusie der verte genwoordigsters was, dat de behan deling der verschillende reserve diensten verhelderend werd ge noemd, aangezien men nimmer goed bij dit vraagstuk heeft stilge staan. De bereidheid tot medewer king bleek algemeen, zodat werd besloten, dat de burgemeester bij de genoemde vrouwenverenigingen in eigen kring deze maand op ver zoek het Instituut S.W.G. nog zal behandelen. Zo mogelijk komt er daarna nog een algemene propa- ganda-avond. Na behandeling van enkele vragen werd deze vrucht bare bespreking beëindigd. Veel gesprongen buizen in Engeland In Engeland is een leger van loodgieters aan het werk om te trachten miljoenen gaten te stop pen, die door de vorst van verleden week in waterleidingen in het ge hele land zijn gekomen. Alleen in Londen zijn al 1.500 loodgieters on afgebroken aan het werk. De grote vorstschade is te wijten aan het feit dat in bijna geheel En geland de buizen van de waterlei ding langs de buitenmuren liggen. Vele boze Engelsen wensen nu te weten waarom dat zo is en waarom er niets aan wordt gedaan. Negerstudente contra universiteit De Aemrikaanse negerstudente mej. Lucy, die „tot nader order" geen colleges mag bijwonen aan de universiteit van Alabama, heeft dinsdag verklaard, dat zij de uni versiteit zal aanklagen als het ver bod niet binnen 48 uur wordt opge heven. Het verbod is maandag „als vei ligheidsmaatregel" door het college van curatoren uitgevaardigd, nadat tegen haar aanwezigheid als enige niet-blanke op de universiteit was betoogd. Mej. Lucy was maandag door een menigte van ongeveer 3.000 perso nen met eieren, stenen en modder gegooid. Zij kon de universiteit slechts met behulp van een zwaar politie-escorte bereiken. Oog ziet vissen De Britten experimenteren met een „elektronisch oog", dat door vissersschepen in de zee wordt neergelaten voor het geven van inlich tingen over visscholen. De vangsten zijn totnogtoe „zeer goed" geweest. Men ver wacht, dat het „oog" tegen het eind van het jaar in mas sa zal worden geproduceerd. len-uitkering gedurende 52 weken zal het volle loon worden genoten. De drie wachtdagen blijven gelden bij één week ziekte, bij twee we ken wordt dit twee dagen, bij drie weken ziekte één dag en bij vier weken of langer géén wachtdagen. Spr. wekte op tot propagandavoe- ring teneinde meer leden voor de bond te winnen, die thans meer dan 43.000 leden telt. Vervolgens gaf de districtsbestuurder een duidelijk overzicht en bespreking aan de hand van een schematische voor stelling op een wandkaart van het zg. „Gemeten Tarievenstelsel" (sys teem Berenschot), welke werd uit gevonden door de heer Taylor in Amerika, teneinde te komen tot grotere produktiviteit. Dit systeem is thans uitgewerkt voor 16 ver schillende grondsoorten, waarbij naast het uurloon ook het presta- tieloon kan worden afgelezen. De voorzitter dankte de heer de Roo voor zijn uiteenzetting, waarna het huishoudelijk gedeelte der agenda werd afgewerkt. Als tweede object werd aan besteed het verharden van de we gen nos. 62 en 63 tot een totale lengte van 2.8 km, met bijbeho rende werken, gelegen in de her verkaveling Schouwen-Duiveland, onderdeel waterschap „Schouwen". De raming bedroeg f 140.000. In geleverd waren zeven biljetten, nl.: Fa. v/h A. P. Volker, Sliedrecht f 139.300; C.V. Jasper v. 't Verlaat, Hardinxveld f 136.000; Fa. J. D. Janse, Middelburg f 132.000; Aan nemersbedrijf E. Blok, Rotterdam f 131.700; C.V. Gebr. v. d. Heuvel, Zierikzee f 129.000; Fa. Geertsema en Worp, Arnhem f 128.300; Fa. M. de Oude en K. T. de Jonge, Zierik zee f 120.000. De gunning werd aan gehouden. LAND- EN TUINBOUW Nieuwe c.a.o. voor de landarbeiders goedgekeurd Prijs viel in Zeeland Loonsverhoging van 5 cent per uur Stad en Provincie Vergadering N.C.V.B. Tegen woensdag 15 februari is een vergadering uitgeschreven van de afdeling Zierikzee van de N.C. V.B. O.m. zal een kleurenfilm wor den vertoond terwijl mevr. B. Hoen- derop-Jaarsma zal spreken over het onderwerp: „Peulvruchten van pro ducent tot consument". SIRJANSLAND Europees dorp bij Aken Vergadering ijsvereniging Einde maart zal te Aken de eer ste steen worden gelegd voor een „Europees dorp", waar verplaatste personen zullen worden onderge bracht. Dit dorp zal bestaan uit een tiental paviljoens, waarvan er vier door de Belgische en een door de Franse rotary zullen worden ge financierd. De Franse organisatie „Vrienden van Emmaus" van de Abbé Pierre stelde frs. 100.000 ter beschikking van dit „dorp van de laatste kans", zoals de initiatiefnemer, de Bel gische pater Pierre, deze nederzet ting noemt. Pater Pire heeft het voornemen nog andere Europese dorpen op te richten. Moskou aan de lijn Vier leerlingen van het ly ceum van Barrington, in de nabijheid van Chicago, heb ben volgens het zeggen van een hunner, Charles Mee, maarschalk Boelganin opge beld. Zij waren op het idee gekomen door een opstelop- gave „De vredesvoorstellen van de Sow jet-Unie" Toen zij het nodige geld bij een hadden vroegen zij het Kremlin aan en wel maan dag, zeven uur des avonds, plaatselijke tijd. Het gesprek kwam door in de ochtend van dinsdag, toen het in Moskou half drie in de na middag was. Desgevraagd kregen de jon gelui inderdaad premier Boelganin aan de telefoon. Charles Mee vroeg toen: Komen er nog nieuwe vre desvoorstellen van de Sow- jet-Unie?", waarop de stem aan de andere kant ant woordde: „Nee, nee, ik weet niet - goodbye". Charles zei zo onder de in druk te zijn geweest, dat hij niets verder wist te zeggen. Nieuwbouw der school heeft aandacht van het gemeentebestuur Noordwelle Beplantingsplan zal binnenkort aan de orde komen Onder voorzitterschap van de heer A. Heule heeft het bestuur van de plaatselijke ijsvereniging ver gaderd. Gesproken werd over de reeds door de leden naar voren ge brachte idee een ijsfeest te organi seren. Het is reeds vele jaren gele den dat zo iets kon gebeuren. Wan neer de dooi geen spelbreker wordt is er thans een mooie kans. In het ingepolderde Dijkwater is nl. een flinke oppervlakte water blijven staan, dat thans is bevroren en voor het gestelde doel ideaal mag worden genoemd. Het ijs is er be hoorlijk. Het ligt in de bedoeling een kinderfeestje te organiseren met enkele attrakties voor ouderen hieraan verbonden. Hopelijk kan het plan doorgaan. De vereniging zou er een flinke stimulans door krijgen. BROUWERSHAVEN Ledenvergadering afd. A.N.A.B. Maandagavond hield de plaatse lijke afdeling der A.N.A.B. te Brou wershaven een ledenvergadering in hotel Ringelberg. Voorzitter M. Matthijsse verwelkomde de aanwe zige leden, in het bijzonder de dis trictsbestuurder de heer de Roo uit Goes. Deze hield een inleiding over „Werkloosheid", waarbij evenals op andere vergaderingen op ons eiland ter sprake kwam de toeslagclau sule a f 6, die de aannemers krij gen voor een vreemde arbeider van buiten het eiland, zodat de streek- arbeiders hierdoor worden ge weerd. De heer de Roo deelde mede dat thans zoveel is bereikt, dat de ze clausule tot 1 april a.s. uit de bestekken is genomen; dit geldt niet voor de lopende bestekken. Er zal getracht worden om deze clau sule geheel uit de bestekken te doen verdwijnen. Wat de loonacties be treft, kon de heer de Roo medede len, dat het uurloon der losse ar beiders thans f 1,11 en voor de vas te arbeiders f 1,14 bedraagt Inclu sief W.W. Een belangrijke stap, welke nog door het college van Rijksbemiddelaars moet worden goedgekeurd, staat thans voor de deur, nl. tijdens ziekte- of ongevai- Vliegtuigherkenningscompetitie van de Kon. luchtmacht Klaas Zachariasse (16), leerling van het (christelijk) lyceum voor Zeeland in Goes, heeft wanneer er een vliegtuig boven Zuid-Beveland ronkt, maar even naar de hemel te kijken om te kunnen zeggen: „Een Thunderstreak, een Canberra, een Super-constellation met tiptanks" en wanneer ze zouden overvliegen is hij in staat ook een Rus uit de lucht te plukken: „een Mig, een Lavochkin of wel een KOR I". In de laatste competitiewedstrijd sloeg hij alle kopstukken en pro fessionals in zijn klasse en ver diende er twintig nieuwe zilveren guldens mee. Dat de rector-classicus van dat lyceum en de oud-aviateur luite nant Daniël Barends van Soester- berg, de Mok en Morokrembangan één en dezelfde persoon zijn, ver klaart wellicht waarom Deadalus en Icarus tot in het landelijke Zee land hun volgelingen hebben. ONDERWIJS De vacatures by het lager onderwas De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft de Tweede Kamer doen toekomen een tot 16 januari bijgewerkt overzicht van de cijfers betreffende vacatu res, afwezigheid en plaatsvervan ging bij het lager onderwijs. Het totale aantal vacatures in het ver plicht personeel bedroeg op die da tum 3088, waarvan 218 voor het u.l.o. Een groot deel hiervan wordt tijdelijk vervuld, maar 129 plaat sen waren onvervuld, waarvan 29 bij het u.l.o. Ingezonden mededeling maakt ruwe handen in 1 nacht gaaf en zacht AANBESTEDINGEN Aanleggen en verharden van wegen herverkaveling Schouwen-Duiveland In hotel „Het wapen van Burgh" te Burgh werd dinsdagmiddag dooi de N.V. „Grontmij" te De Bilt aan besteed: het leggen en verharden van de wegen nos. 24 gedeeltelijk, 87 geddeeltelijk en 110, tot een to tale lengte van 2.03 km, met bijko mende werken, in de herverkave ling Schouwen-Duiveland, onder deel waterschap „Schouwen". De raming bedroeg f 158.000. In geleverd waren acht biljetten, nl.: Fa. Geertsema en Worp, Arnhem f 159.000; Fa. v/h A. P. Volker, Slie drecht f 158.300; Aannemersbedrijf E. Blok, Rotterdam f 150.737; Jan sen en Homan N.V., Heemstede f 146.000; Fa. J/D. Janse, Middel burg f 142.000; C.V. Jasper v.'t Ver laat, Hardinxveld f 139.700; Fa. M. de Oude en K. T. de Jonge, Zierik zee f 137.000; Gebr. v. d. Heuvel en P. v. d. Linde, Zierikzee f 131.000. De gunning werd aangehouden. Het college van Rijksbemidde laars heeft een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de land arbeiders goedgekeurd. Nader wordt vernomen, dat deze C.A.O. o.a. inhoudt, dat de vaste arbeiders een loonsverhoging krij gen van vijf cent per uur, de losse arbeiders een loonsverhoging van drie en een halve cent per uur. Deze loonsverhogingen zijn in middels ingegaan, op de dag dat de C.A.O. door het college van Rijks bemiddelaars is goedgekeurd. Bij de onderhandelingen over de C.A.O. voor de landarbeiders voor 1956-1957, zo is bepaald, zullen de lonen van de landarbeiders niet in beweging komen. Wel zal dan even tueel over de secundaire arbeids voorwaarden kunnen worden ge sproken. Wanneer er algemeen, bv. door een loonronde, tot loonsver hoging zou worden overgegaan in dit of in het komende jaar, dan ko men, zoals gebruikelijk is, de lonen van de landarbeiders ook voor ver hoging in aanmerking. Vernieuwing van het lagere landbouwonderwijs Met begrip voor de noodzaak, dat het lager landbouwonderwijs moet worden aangepast aan de zich snel wijzigende omstandigheden ten plattelande, staan vernieuwingen in het landbouwonderwijs voor de deur. In het bijzonder over de invoe ring van het handvaardigheids- en praktijkonderricht in het lager landbouwonderwijs zal de heer ir. N. J. A. van Keulen, inspecteur van het landbouwonderwijs, in de ra diorubriek van het ministerie van Landbouw op maandag 13 februari a.s. mededelingen doen. De tijd is weer aangebroken, dat aan de onkruidbestrijding op gras land alle aandacht moet worden geschonken. Daarom zal de heer P. Zonderwijk van de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen tot slot van deze uitzending enkele aanwijzingen ten aanzien hiervan geven. De uitzending heeft plaats des avonds van 19.45-20.000 uur over de zender Hilversum I. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Zierikzee; gelet op de verordening op de heffing en invordering ener belas ting op honden in de gemeente Zie rikzee; maken bekend: 1. dat, ieder, wie een aangiftebiljet is uitgereikt, verplicht is dit dui delijk, volledig en naar waarheid in te vullen en dit aangiftebiljet uiterlijk op de veertiende dag na de datum van uitreiking, in gevuld en ondertekend terug te bezorgen ter gemeente-secreta rie van Zierikzee; 2. dat, houders van honden, die in de loop van januari geen aan giftebiljet hebben ontvangen, verplicht zijn vóór 15 februari 1956 ter gemeentesecretarie aan gifte te doen door invulling en ondertekening van een aldaar kosteloos verkrijgbaar aangifte biljet; 3. dat, de verplichting tot het doen van aangifte ter gemeente-se cretarie mede bestaat voor hen, die in de loop van het belasting jaar 1956 belastingplichtig wor den; alsdan moet aangifte ge schieden binnen veertien dagen na het tijdstip waarop de belas tingplicht is ontstaan; 4. dat, hij, die in de loop van het belastingjaar door vermeerde ring van het getal honden of (en) door honden te houden, waarvoor een hoger tarief geldt, meer belasting is verschuldigd, dan waarvoor hem een aanslag is of woi'dt opgelegd, daarvan binnen veertien dagen, nadat de genoemde omstandigheden zijn ontstaan, aangifte moet doen ter gemeente-secretarie. Zierikzee, 1 februari 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, A. M. DEN BOER, lo. burgemeester MULDER, secretaris. Voor de goede orde wordt de aandacht van de inwoners er op gevestigd, dat met Ingang van 1 januari 1956 voor het ophalen van huisvuil een nieuw tarief zal gel den, t.w. f 10,— per jaar per voor de huisvuilauto gereedgezette em mer. Burgemeester en wethouders van Zierikzee, A. M. DEN BOER, lo. burgemeester MULDER, secretaris. KERKNIEUWS De gevonden rollen van de Dode Zee De zevende en laatste rol van de zogenaamde „Rollen van de Dode Zee", die in 1947 door een herder in de woestijn van Judea zijn ge vonden, bevat verhalen, die ook in Genesis worden aangetroffen, aldus heeft de president van de He breeuwse universiteit te Jeruzalem prof. Benjamin Mazar, dinsdag op een persconferentie medegedeeld. Een gedeelte van de rol is thans door professoren van de universiteit vertaald. De stijl van de verhalen is echter anders dan die van Gene sis. Volgens een der vertalers is het mogelijk dat de rol deel uit maakt van een groter apocrief werk over het boek Genesis. De verhalen in het manuscript zijn in het Ara mees en in de eerste persoon ge steld. SPORT Kampioenschap le klasse klein- biljart Schouwen-Duiveland Van 2 tot 4 februari werden in „Concordia" te Zierikzee wedstrij den gehouden om het le klasse klein-biljart libre kampioenschap, waarvoor 7 deelnemers waren in geschreven. De titel werd behaald door de heer P. Vijverberg van de B.V. „Ouwerkerk" te Ouwerkerk. Hij verloor slechts 1 partij, die te gen de heer J. Sinke. De eindstand was als volgt: P. Vijverberg 10 191 1159 6,07 44 L. Canters 6 215 1120 5,21 41 A. Brand 6 214 1112 5,19 28 D. Verburg 6 216 1081 5,— 39 J. den Boer 6 223 1068 4,78 38 R. P. Hogerheijde 5 212 1049 4,95 40 J. Sinke 3 236 1104 4,68 40 Namens de K.N.B.B. overhandig de de districtsvoorzitter de gebrui kelijke medaille, waar door het district een wisselbeker aan werd toegevoegd. Grace Kelly en prins Rainier van Monaco zullen op 18 april in Monaco in he huwelijk treden. eHt huwelijk 2al de volgende dag, 19 april dus, kerkelijk worden inge zegend. Dit bericht is in Holly wood bekend gemaakt door de se- Monaco in het huwelijk treden. Het nog niet bekend welke geestelijke de kerkelijke huwelijksplechtigheid leiden zal. DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK Onder voorzitterschap van wnd. burgemeester mr. F. C. Lunsingh Tonckens kwam de voltallige ge meenteraad dinsdagmiddag in openbare vergadering bijeen. Ingekomen was een schrijven van de N.V. Waterleiding Maatschappij, waarin vermeld het bedrag dat de gemeente moet betalen ter dekking van de tekorten der maatschappij. Afwijzend werd beschikt op een subsidieaanvraag van de K.N.A.C. De raad ging akkoord met het voorstel tot verkoop van een ge deelte van het pand A 24 aan de heer L. de Jonge. Inzake het aangaan van een vaste geldlening worden onderhandelin gen gevoerd. Namens de commissie tot nazien der gemeenterekening 1954 bracht de heer C. A. Boogerd verslag uit en dankte de gemeente-ontvanger voor de gegeven toelichting. De re kening 1954 sluit met een nadelig saldo van f 2.244,51 en de kapitaal- dienst idem met f 87.072,35. De voorzitter dankte de commissie en de rapporteur. De heer C. A. Boogerd informeer de naar de eventtuele bouw van een nieuwe school, zulks ook in ver band met de kerkrestauratie. Bei de projekten blijken samen te han gen. Deze zaak heeft de volle aan dacht van het college. De heer Hendrikse vroeg de aan dacht voor een tijdelijke oplossing voor de riolering (afvoer) der nieu we woningen. De heer Hendrikse informeerde verder naar de grond voor de ge schenkwoningen en de prijs hier van. Een en ander zal binnenkort nader aan de orde worden gesteld. Op de volgende vergadering zal verder het beplantingsplan aan de orde komen. Ten aanzien van de bouw van nieuwe woningen blijken reeds besprekingen met de archi tect gevoerd te zijn. Het slechte wegdek bij de kom der gemeente heeft de aandacht van B. en W. De heer S. Hart informeerde naar de sloot tussen de geschenkwonin gen, waarop de voorzitter een toe lichting gaf. Verder vroeg de heer Hart naar de krotopruiming van het pand van de heer C. A. Boogerd in verband met de werkzaamheden der egali satie ter plaatse. Dienaangaande bleek inmiddels goedkeuring van G.S. te zijn ontvangen. 10. De avondzon rust reeds aan de kim als prins Balthazar en zijn lansknecht de poort van het slot Barranca uitrijden. Een kille herfstwind doet de zwarte mantel van de ridder wijd openwaaien. Zwijgend zit hij in het zadel, in zijn donkere ogen gloeit een drei gend vuurOp het slotplein kijken Angelo en Aram de verdwij nende ruiters peinzend na. „De heethoofd", mompelt de jonge prins zacht. „Reeds als knaap kwam hij met iedereen in botsing. Ik ge loof dat hij mij haatEn er ligt een bedroefde klank in zijn stem. „Haat? Waarom?" vraagt Aram kort. „Omdat ik hem in alles altijd de baas was. Aan het hof te Napels was ik de vriend van iedereen. Ik was de speelmakker van de knechten, de lieveling van de hofdamesbij feesten, jachtpartijen en jaarmarkten was ik altijd het middelpunt van de pret, terwijl hij zich opsloot in een eenzame torenkamer, soms met een oude, geleerde monnik, meestal alleenAltijd met z'n neus in de boeken, schuw, zwaarmoedig en driftigZijn moeilijke karakter zal hem nog eens noodlottig worden, vrees ik". - „Laten we gaan slapen", spreekt Aram na een korte, beklemmende stilte. Nog wat bedrukt door het gebeurde lopen de beide mannen zwijgend naar Angelo's slaapvertrek. „Ach ja, heer Aram", zegt de prins, terwijl hij het gordijn van zijn slaap vertrek opentrekt, „Balthazar zei, dat hij zich in Napels een Sieg fried zou tonen. Hij heeft die naam zeker in een van zijn boeken gevonden. Weet gij wellicht, wie deze Siegfried was?" - „Een legen darisch held", luidt het antwoord van Aram. „Hij verwierf zich onsterfelijke roem door een draak te verslaan". - „Een draak? Ik vraag me af, wat hij bedoeldezegt Angelo met een flauw glimlachje. „Welterusten heer Aram". En het gordijn valt voor hem dicht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6