Renesse zal pogen fanfare „Luctor et Emergo" uit financiële nood te helpen AMSTLEVEN levensverzekering WITSAL Taaie schaatsenrijder te Driebergen Request van het landbouwschap over ontwerp Deltawet Verbetering van de dorpsbrink aan de orde Deze week kwam de raad ln openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester G. F. Lunsingh Tonckens. De heer J. Westhoeve was met kennisgeving afwezig. Voordat deze vergadering offici eel werd geopend, gaf de heer Slag boom, vertegenwoordiger van de N.V. Plaatwerkerij en Verzinkerij v.h. P. Bommens en Zn. te Maars- sen i.v.m. de aanschaf van vuilnis emmers hierover een uiteenzetting. Verder werd door hem de hiermede in verband staande film „Triomf der hygiëne" vertoond. Naar aan leiding van vragen welke door ver schillende raadsleden werden ge steld, gaf de heer Slagboom een uitgebreide toelichting. Na de heer Slagboom voor zijn komst te heb ben bedankt, opende de voorzitter de vergadering. Na nog enige punten dienaan gaande te hebben besproken besloot de raad in de volgende vergadering een definitief besluit te nemen t.a.v. de vuilnisemmers. Goedgekeurd door G.S. werden de lening van f 135.000 bij de Bank van Ned. Gemeenten, garantiebe- sluit Waterleiding Mij., grondver- koop aan de heren D. Verseput en D. A. Fonteine, de gewijzigde poli tieverordening en de garantielenin gen ten behoeve van de „Stichting Renesse" groot f 25.000 en f 100.000. De som per inwoner vastgesteld ten behoeve van de schoolartsen- dienst bedraagt over 1955 f 0,30. Bericht werd ontvangen dat de nieuw te bouwen o.l. school niet op de urgentielijst is geplaatst. Wel Een afbraak in het centrum van Zierikzee (Fonteine) legt een stukje van de oude stad bloot, waartegen menigeen met belangstelling en zelfs met verbijstering aankijkt. Zo lang het staat (of hangt) gaat het nog, maar als het klovend breek ijzer van de sloper er wordt in gezet, komt er een brokstuk wo ningellende bloot, die met geen pen te beschrijven valt. Door wegbre ken van een of enkele panden krijgt men tegelijkertijd een goed over zicht op achterliggende panden, die - we aarzelen niet het hier neer te schrijven - feitelijk op het punt van woningkwaliteit, op één lijn kunnen worden gesteld met de bouwsels die nu tot puin en nauwe lijks nog bruikbaar afvalhout zijn verpulverd. Aan zo'n zieke plek, die door toe vallige omstandigheden (nieuw bouw ten behoeve van de industrie) bloot komt, onderkent men de pro blemen waarmede een oude stad als Zierikzee heeft te kampen. Uiteraard zal het grote sanerings plan van invloed worden in een verder verwijderde toekomst. Niet onbelangrijk is de krotaan koop geweest door de gemeente, maar boven dit alles uit geloven wij toch dat er op het punt van de woningvoorziening - vooral ook kwalitatief - toestanden bestaan, die opvallend ongunstig afsteken in vergelijking met andere plaatsen. Weliswaar siert de ouderdom een stad. maar er is geen enkele wet telijke clausule die voorziet in een „toeslag" voor zo'n oude stad, in een soort pensioen, om het in de terminologie van menselijke ver houdingen te zeggen. Onze bedoeling zal duidelijk zijn. Een oude stad staat er ook op het punt van de woningvoorziening kwalitatief b'izonder ongunstig voor. Wij geloven niet in de mis leidende mogelijkheden van een „leuk toogje" en een fris behan getje, als er zulke afzichtelijke plekken in Zierikzee bloot komen, zodra de slopers enkele dagen ac tief zijn. Met cijfers in de hand zou feite lijk de woningkwaliteit naar voren moeten worden gebracht en dan wordt het direct alarmerend, als Zeeland in de toekomst op dezelfde wijze woningen toebedeeld krijgt als tot dusverre gebruikelijk was. Een groot deel van die toch al schaarse huizen gaat naar de indu striecentra, om begrijpelijke rede nen, maar men vraagt zich dan toch wel af hoe lang het proces van woningverpaupering nog door moet gaan, om elders de ogen te openen voor de werkelijke toestand. We zouden van eenzijdigheid be ticht kunnen worden, ware het niet dat de ambachtslieden ons reeds vaker hebben trachten te overtui gen van de ontzettende nood der „kotten en knippen" te Zierikzee en van de beroerdigheid die er huist onder vele nog net niet hele maal doorgezakte daken. Ook de mensen dfe uit hoofde van hun functie de gezinnen bezoeken, kun nen daar staaltjes van vertellen. Het klovende breekijzer heeft Zierikzee er weer eens van over tuigd. dat vernieuwingen op vele plaatsen dringend nodig zijn en zo'n uitgebroken kale plek - met het effect van een bombardement - zal mogelijk straks kunnen dienen om te wijzen op het feit. dat niet slechts het woningaantal, maar vooral de woningkwaliteit normge vend moet zijn bij het beoordelen van de situatie en de toewijzing van volume. deelde de inspecteur mede, om met de voorbereiding der plannen door te gaan. Van de heer P. Heerlng werd het verzoek ontvangen, of de gemeente genegen is de grond aan het begin der laan van „Slot Moermond", waarop de door H.K.H. prinses Wlihelmina geschonken beplanting staat, over te nemen. Door de ge meente Renesse zou dit terrein, zo werd geschreven, beter kunnen worden verzorgd. Deze mening wordt door de raadsleden gedeeld. Besloten wordt hier nader over te beslissen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten om tot aankoop van het perceel grond sektie A no. 1010, groot 45.25 a. van dr. C. M. Hoo- genboom over te gaan. De grond kan gekocht worden voor f 0,35 per m2. tot een totaalbedrag van f 889. Afwijzend wordt beschikt op het subsidieverzoek van de K.N.A.C. „Luctor et Emergo" Een tweeledige subsidie werd aan gevraagd door het plaatselijk fan farekorps „Luctor et Emergo", t.w. de verhoging van de jaarsubsidie, die thans f 100 bedraagt. De begro ting 1956 sloot met een tekort van f 700. In verband met de herden king van het 50-jarig bestaan werd hiervoor een post van f 500 gere serveerd. Aan giften werd f 150 be groot en huur van het dorpshuis f 200. Het salaris van de directeur werd verhoogd. De raad besluit daarop - gezien deze cijfers - de subsidie te verhogen tot f 600. Verder werd aangevraagd een subsidie voor de aanschaf van nieu we muziekinstrumenten. Hiervoor zou een bedrag van f 3500 nodig zijn. De vereniging bezit zelf f 1200, zodat nog een tekort resteert van f 2300. De heer Padmos zou gaar ne zien, dat ook de neringdoenden iets onderhamen voor het korps. De heer Stevense is van mening dat de ■gemeente eens flink voor de dag moet komen. De voorzitter herin nerde aan de papierakties van het korps, dat goede wil heeft getoond. Spr. meent echter dat ook wel iets uit de burgerij kan gebeuren. De heer Stevense merkt op dat de pa- pieraktie niet zal worden beëin digd. De voorzitter zegt toe dat ge tracht zal worden een vorm te vin den om het bedrag te voteren, waarna in de volgende raadsverga dering een beslissing zal worden genomen. Wethouder van Klooster betreurt het dat de druk alleen op de ge meente komt. De burgerij moet ook eens flink voor de dag komen. De muziek is niet arm, maar verarmd, merkt de heer Stevens op, die mee deelt dat er door de bevolking aan gewerkt wordt om flink voor de dag te komen; maar laat het dan niet zijn voor instrumenten, maar voor uniformen. Besloten wordt deel te nemen in het verlies van de n.v. Waterlei ding Maatschappij „Schouwen-Dui- veland" heeft geleden tot en met 1953, groot ruim f 400.000. Voor Re nesse is te betalen naar 108 aande len ad f 65,40, wat op f 7063,20 komt. Het zwembad-plan B. en W. stellen voor de polder- grond tussen het kampeerterrein van de heer K. de Feiter en de Luieweg te verkopen aan de Stich ting „Renesse", waarna tot aanleg en exploitatie van een zwembad kan worden overgegaan. De heer Stevense meent dat niet de juiste weg wordt gevolgd daar de raad het plan heeft aangenomen. Nu wordt het op een ander geschoven. Wanneer de Stichting niet over mensen met initiatief zou beschik ken ,dan komt er niets van terecht. De heer Blom dringt op spoed aan daar het nu wellicht goedkoper zal kunnen worden uitgevoerd dan la ter. Graag had hij dat de bepaling werd opgenomen in de verkoopakte t.a.v. het wandelpad. De voorzitter merkt op dat de gemeente tot taak heeft de Stichting recreatief te steu nen. Op voorstel van de heer Ste vens e wordt besloten tot verkoop over te gaan, met de bepaling in de akte van verkoop dat binnen een bepaalde termijn de plannen ten uitvoer moeten zijn gelegd. Daar het terrein voor de aanleg van een sportveld, gelegen in de hoek Burgemeester Scholderlaan- Laone te klein blijkt wordt uitvoe rig van gedachten gewisseld over een nieuwe plaats. De architect van het uitbreidingsplan, de heer Kom- ter, stelt voor een der terreinen van het slot „Moermond" aan het begin van de Laone, waarmede de raad zich verenigt. Begroting 1956 Hierna volgt de aanbieding der begroting voor 1956. Met de kom missie voor dorpsschoon werd con tact opgenomen t.a.v. de verbete ring van het dorpsplein. De kom missie voelde weinig voor de in grijpende veranderlnngen. Uitge gaan werd van de gedachte dat de school en de noodgebouwen gaan verdwijnen. Getracht moet worden het geboomte zover mogelijk te spa ren en de door de iepziekte aange taste bomen na rooiing door andere te vervangen (na de bevrijding zijn reeds 85 bomen voor de bijl gegaan) Men zou het terrein rond de kerk vrij wensen van bomen en in plaats daarvan een grasveld aan willen leggen tot aan de kerk en het aan tal voetpaden tot een minimum be perken. Voor de kermis komt een strook langs de Lange Reke in aan merking. Het dorpsplein als speel plaats te bestemmen wordt onge wenst geacht. Op de bochten bij de Stoofweg, Hogezoom en Laone wil men een muurtje plaatsen van 50 cm. hoog. Langs de woningen zou men een pas aanleggen van 1 1.50 m., te verharden met grind of straatklinkers, niet met trottoirte gels, daar dit een te stadse indruk geeft. Tussen dit pad en de straat in zal gras worden ingezaaid en in het midden worden rozen geplant van gelijke kleur. De muziektent, die moet verdwijnen i.v.m. het stra tenplan, zal vervangen worden door een verplaatsbare. Verder zal de dorpspomp in oude stijl (natuur steen) worden herplaatst. Ten slotte zouden de verkeersborden tot een minimum dienen te worden be perkt. Op voorstel van B. en W. heeft de districtsopzichter, de heer Z. Roseboom een tweetal plannen op'gemaakt, waarbij is uitgegaan van de gedachte zoveel mogelijk hoogbouw (bomen) te behouden. Het ene plan bevat in het midden een ruim grasveld, het andere voor ziet het gehele terrein van bomen. M.a.s. keurt de raad het 2e plan goed. Van de muurtjes in de boch ten werd afgezien daar deze zeer kwetsbaar zijn en de kosten f 8000 zullen bedragen. Aangenomen wordt een vaste verharding voor het pad langs de woningen. Gedacht werd aan een asfaltlaag van \Vz m. breedte. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. om 9 bomen aan de Kromme Reke te rooien, nl. 3 we gens iepenziekte en 6 iiv.m. het stratenplan. De bedoeling is in het a.s. najaar hier nieuwe bomen te planten. Op advies van Ged. Staten gaat de raad akkoord met het benoemen van een districtsverificateur in vaste dienst voor de Westhoek. Hieraan zullen waarschijnlijk de volgende gemeenten deelnemep: Ellemeet, Noordwelle, Burgh, Sjf- rooskerke, Eikerzee, Duivendijke" en Renesse. Alle gemeenten nemen ponds-pondsgewijs een gedeelte van het salaris voor "nun rekening, wat voor Renesse op f 750 neerkomt. Het overige wordt naar het aantal uren, dat de functionaris in een ge meente werkt, berekend. Een drie tal sollicitanten is reeds opgeroe pen en binnenkort kan de benoe ming plaats vinden, Besloten wordt 3 wisselcabines te plaatsen, nl. aan de Oude Mool- weg, de Scholderlaan en de Laone. Deze kunnen vrij worden gebruikt en zijn uitneembaar, zodat zij des winters kunnen worden opgebor gen. De heer J. Berrevoets, aan wie ook de kontrole is opgedragen, zal ze plaatsen en weghalen. De barak op het Dorpsplein zal na gereedkoming van het Dorps huis aan de Stichting „Dorpshuis" worden geschonken. Besloten wordt de door de Bouw- kas Ned. Gemeenten te verstrek ken geldlening aan de heer A. N. Krabbe te garanderen. De rondvraag Bij de rondvraag bespreekt de heer Dorreman een verzakking in de Achterweg. Dit blijkt een gevolg te zijn van de rioleringswerkzaam- heden en de aannemer zal er op worden geattendeerd. De heer Padmos vraagt aan de herverkaveling van de volkstuin tjes voorrang te geven. Op een hierop aansluitende vraag van de heer Dorreman antwoordt de voorr zitter dat in de toekomst alle volks tuintjes even groot zullen worden gemaakt. De heer Padmos vraagt verder naar de kleuterschool, daar het thans in gebruik zijnde lokaal over bevolkt is. De voorzitter merkt op dat de overheid de bouw thans sterk aan banden legt en dat het met deze school er even droevig voorstaat als met de lagere school zodat er momenteel geen kans is op een goede oplossing. Voorts informeert de heer Pad mos of het ongeval, overkomen aan de kleuterschoolonderwijzeres, mej. Cijfer, te wijten is aan nalatigheid wat het strooien van zand betreft. De voorzitter antwoordt ontken nend. De heer Blom vraagt de heer v. d. Bosse tijdig te waarschuwen als zijn kippenhokken moeten worden opgebroken voor de kleuterschool. Dit zal tijdig gebeuren. Dezelfde spr. vraagt aandacht voor het van Zuyen's weegje en het dempen van de sloot langs de Hoge Zoom. Vele inwoners klagen er over dat nu men met de aanleg van de riolering klaar is, er niets ge beurt. De voorzitter merkt op dat de sloot eigendom is van de pol der „Oosterenban van Schouwen". Hierna sluiting. Weinig ruimte voor hogere lonen De Sociaal-Economische Raad is niet tot een eensluidend loonadvies aan de regering kunnen geraken. Met name kon men het niet eens worden over de voorkeur die aan de verschillende mogelijkheden ge geven moesten worden. Telt men op: de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden (neerkomend op een loonsverhoging van 3 de loonbeweging die het gevolg zal zijn van meer differen tiatie (enige percenten), oudedags voorziening en huurverhoging (sa men 4 looncompensatie), samen ongeveer 10 dan zou er niet veel ruimte meer zijn. Tenzij men de huurverhoging op 1 janauri a.s. wil uitstellen. Bart Dorresteyn (90 jaar) rijdt nog zijn rondjes „Af en toe een baantje rijden, dat houdt je jong", vindt de negen tigjarige Bart Dorresteijn uit Drie bergen. Hij steekt de brand in zijn onafscheidelijke kromme pijpje, gespt zijn schaatsen onder en draait als er gelegenheid toe is opgewekt de baan rond. Toen dezer dagen een gekostumeerd ijsfeest werd ge houden ter ere van het zeventig jarig bestaan van de ijsclub „De Eendracht" was Dorresteijn van de partij. Hij behoefde geen ander kostuum aan te trekken dan zijn gebruikelijke plunje; met in zijn zwart lakens pak met platte pet van dezelfde kleur kon hij zo over gestapt zijn uit de oprichtingstijd van de ijsclub. Toen de vereniging zeventig jaar geleden werd opgericht was Bart een van de eersten, die zich als lid aanmeldde. En sinds die tijd heeft hij „De Eendracht" al meer dan een halve eeuw als bestuurslid gediend, als secretaris en naderhand als voorzitter. Wel achtte hij na de laatste oorlog de tijd gekomen om plaats te maken voor een jongere voorzitter, maar bestuurslid bleef hij. van Schouwen, en vervolgens aan de werken bij Sehelphoek. Met veel interesse werd door het gezelschap, waaruit deze voorlich tingsexcursie bestond, een en ander aangehoord en bezichtigd, waarna via Zijpe naar Bergen op Zoom de terugtocht werd aanvaard. Het Landbouwschap heeft zich betreffende het ontwerp-Deltawet met een request tot de Tweede Ka mer der Staten-Generaal gericht. Met grote waardering heeft het Landbouwschap het ontwerp, waar van de betekenis de wet van 1918, gelastende de afsluiting en gedeel telijke drooglegging van de Zuider zee overtreft, kennis genomen. Het ontwerp stelt geen princi piële wijziging voor in de bestaande vorm, waarin de zorg voor het be heer en onderhoud van de hoog- waterkerende dijken in ons land is georganiseerd. Op 1 februari 1953 waren met dit onderhoud van circa 1.478 km dijk als hier bedoeld, on geveer 290 instanties belast, over wegend waterschappen doch daar naast ook het rijk, provincies, ge meenten en de Nederlandse spoor wegen. Het Landbouwschap kan zich hiermede verenigen mits het water schap technisch voldoende goed toegerust is en de lasten welke uit dit dijkbeheer voortvloeien op een redelijke wijze worden verdeeld. In dit verband wacht het Landbouw schap met grote belangstelling de resultaten af van de commissie fi nancieel bestel waterschappen, wier rapport voor dit onderwerp van grote betekenis is. Ook de voorgestelde verdeling van bevoegdheden tussen rijk en beheerders bij de uitvoering van de Deltawet en de uitschakeling van art. 33 waterstaatswet 1900, acht het Landbouwschap een gelukkige aanpassing t.a.v. de huidige situa tie. Het vertrouwt dat de water schappen niettemin zoveel mogelijk betrokken zullen blijven bij de voorbereiding en uitvoering van de werken en dat tevens de vereiste wijzigingen van verschillende re glementen van waterschappen met de vereiste spoed ter hand zullen worden genomen. Dit geldt vooral in gevallen waar dijkverhogingen zullen kunnen plaats vinden. In dit verband vestigt het Landbouw schap de aandacht op de inpolde ring van het land van Saeftinge in oost-Zeeuwsch Vlaanderen, waar door dijkverkortlng een aanzien lijke landwinst is te verkrijgen. Voorts dringt het Landbouw schap er op aan, indien technisch uitvoerbaar, om zo spoedig moge lijk te streven naar de bouw van een stormstuw in de Rotterdamse Waterweg. Ingezonden mededeling Huidjes als satijn t Een Israëlische woordvoerder zei, dat Edens verklaring „wijst op een poging om de aandacht af te leiden van de werkelijke bedreiging van het gebied, het resultaat van een ernstige verstoring van het mi litaire evenwicht aldaar, en de aan dacht te richten op de beperkte kwestie der grensincidenten". Nederlander trok door Afrika In de Belgische Congo ontdekte hij een „tweede dr. Schweitzer" In zeven maanden 23 Afrikaanse landen Stad en Provincie ZIERIKZEE Indonesisch bezoek aan Schouwen-Duiveland Een drietal afgevaardigden van de Rijksvoorlichtingsdienst te Dja karta. waaraan toegevoegd een lid van de Nederlandse voorlichtings dienst, bracht dinsdag een bezoek aan Zierikzee en een deel van het eiland. Op het stadhuis werd het gezelschap ontvangen door de wnd. burgemeester, de heer A. M. den Boer, en de secretaris, de heer E. H. Mulder, waarop de archivaris, de heer P. van Beveren, een kdrt résumé gaf van de geschiedenis van stad en eiland. Verschillende objec ten, na de ramp in aanbouw of tot stand gekomen, werden vervolgens bezichtigd. Zo werd een bezoek ge bracht aan de nieuwe zuivelfabriek, de graansilo van de C.A.V., het Rode Kruis-ziekenhuis aan de Ka- deweg en het complex woningen in het plan-Buijse. Maar niet alleen werd de aan dacht geconcentreerd op Zierikzee, doch tevens op de Westhoek, het bij de watersnood gespaarde deel De Nederlandse schrijver en eth- noloog Rolf Italiaander keerde zo juist van zijn negende Afrika-ex- peditie terug, die een uitsluitend culturele eri cultuur-politieke taak had. •Italiaander bezocht in zeven maanden 23 landen in Afrika en werd door velé hooggeplaatste per soonlijkheden ontvangen. Eén dei- laatste dagen was hij nog de gast van dr. Habib Bourguiba, de leider van de Neo-Destour-partij in Tu nesië. Italiaander werd zowel door de Egyptische premier Gamal Abdel Nasser als door de nieuwe premier van de Soedan, SSyed Alzhari ont vangen. De cultuur-politieke afde ling van de Arabische Liga nodigde de schrijver uit om een serie voor drachten te houden in alle staten van de Liga. In Oeganda werd Italiaander door de goeverneur Sir Andrew Co hen ontvangen, in Kenya nam hij, met een Engels regiment, deel aan een patrouille tegen de Mau-Mau- te'rroristen. .Italiaander bezocht bijna alle hooggeplaatste persoonlijkheden van het nieuwe Afrika, omdat hij sedert 23 jaren materiaal verzamelt voor zijn levenswerk „Afrika, ge zien met de ogen der Afrikanen". Vele bekende Afrikaanse leidende persoonlijkheden stelden hem daar voor materiaal tér beschikking. Van west- naar oost-Afrika reis de de auteur alleen in een speciaal voor hem geconstrueerd motorrij wiel met zijspan. Voor de tweede maal was Italiaander bij prof. dr. Albert Schweitzer in Lambarene en ontdekte een tweede dr. Schweit zer, de Amerikaanse arts dr. Bec ker, die diep in het oerwoud van de Belgische Congo 3.000 leprozen helpt en tot op heden nooit rucht baarheid aan zijn arbeid gaf en hieraan geen enkele publiciteit wil de geven. Italiaander verzamelt moderne Afrikaanse kunst en volkskunst en toonde zijn verzameling reeds met groot succes in Kampala, de hoofd stad van Oeganda. Deze verzame ling zal ook in Holland tentoonge steld worden. Italiaander beschikte over een wire-recorder en bracht een ver zameling hoogst interessante opna men van oorspronkelijke Afrikaan se muziek mee. Hij nam meer dan 3.000 foto's en maakte een film over het moderne Afrika. Ingezonden mededeling f Kent U ons "Nieuwe Schepen" boek al? Te bestellen a 12.75 via onze giro3390. Doel: reddingvletvoor K.N.Z.H.R.M. Regen, Speurtocht, Inzicht, Uszakker Borrelbuis en Zusters ,,'t Lijkt wel oj het hard regent", zei 's morgens vroeg een Duive- landse tegen haar man. Nu 't regen de hardmaar niet buiten. Wel door een gesprongen waterleidingbuis op de overloop. Met kracht spoot het water door een gat in de buis en een gealarmeerde smid slaagde cr niet in de kraan dicht te draaien Gevolg was een zoetwaterinunda tie, die eerst plas- en daarna drup pelsgewijs zich via de plajonds baanbrak. Het werd als maar er- ger en de tijd verstreek. Dan maar snel de kraan dichtgedraaid in de straat. Maar zie hoe soms de gril ligheid een spelletje speelt met goedbedoelde voornemem. Er was wel een kraan in de straat, maar niemand die hem vinden kon. Ein delijk na een uur werd een speur tocht ingezet onder het (nieuw ge legde) plaveisel en daar kwam ein delijk de brandkraan te voorschijn. Toen kon (alweer eindelijk) de spuitende bron worden drooggelegd Eilandman wil niet de kniesoor uithangen, maar hij vraagt zich toch wel af hoe het in zo'n geval moet bjj brand. Ook een uur zoe ken onder het plaveisel? Middelerwijl was er genoeg re den te peinzen over de kwakkelige sfeer in de natuur. Die sfeer leidde tot rare tegenstellingen. Vochtige straten en dooiplasjes zonder een vliesje ijs, maar even zo vrolijk scharen jeugd, die het (tamelijk zachte) ijs opzochten om zich één middag Kees Broekman te gevoe len, Zelfs enkele scholen gaven vrij voor de ijspret en Eilandman wil graag de mildheid van het on- derwijzelijk inzicht roemen, waar- uit dit buitenkansje tenslotte voort vloeide. Voor de rest is het weer maar afwachten of die ene almanak (die alles goed raadt) thans weer gelijk krijgt. Als het zo is, kunnen de schaatsen nog niet in het vet. Overigens voor ijsvakantie moet het vriezen. Dat heeft Eilandman weer gezien toen htj stond te kijken naar enkele late jeugdige schaat senrijders, waarvan hij er één plotsklaps in het ijs zag uerduiy- nen. Aan roepers en hollers geen oebrek, maar de spontane ijszakker wachtte geen hulp af, hij klemde zich vast aan de ijsrand, krabbelde er zelfs weer boven op en blijkbaar geschrokken van de opdagende be langstelling, krauwelde het knaa.pje snel weg op zijn schaatsjes, nat en koud, naar Eilandman aanneemt. Het haar van de loodgieter is in tussen wat grijzer geworden en zijn rimpels wat dieper, want het is liter heus bij het ene Duivelandse buisje niet gebleven. Bij tientallen zijn de waterleidingbuizen geknakt en spoot het ijskoude water welig door ruimten voor en van mense lijke bewoning. Op waterleiding buizen is Eilandman daarom bij zonder fel. Zodra er maar een aasje vorstwind aan de lucht zit, draait hij zoet de (grote) kraan dicht, zet de (kleine) kraan open en blaast met alle macht door de leiding, die borrelend wordt ontlast van het laatste vocht. Het is een vorstritu- eel dat er bij hoort, zo goed als hel vet van de schaatsen wrijven. Overigens vermeidt Eilandman zich alweer liever met de gedachte aan de zomerse perikelen van zon en water. Dat lijkt hem beter dan de noodzakelijke levertraanfles, die soms tot excessen leidt. Zo ontmoet te Ellandman (echt hiér op Sc hou wen-Duivel and) een lieve verpleeg ster uit Amsterdam, die zei „dat ze naar Balikpapan ging voor de B. P.M.". Ik zeg „kind, hoe kun je het doen?" Maar ze schudde (energiek, want ze is operatiezuster) het hoofd cn zei: „Ik doe het om dit vrese lijke klimaat te ontvluchten". Eilandman heeft nog geprobeerd zc hier te houden met een advies voor vitaminepillen en een hoogtezon maar ze gaat. Dat staat als een paal boven water, want als zusters dat in de kop hebben doen ze het ook. Zo zijn zc wel in ziekenhuizen!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2