Overleden minister mr. L. A. Donker Terugkeer van de vorst herdacht op bijeenkomst te Rotterdam DE ZIERIKZEESCHE COURANT In Algerije is een gespannen sfeer blijven hangen DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 ZIERIKZEESCHE No. 17895 - 112e jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs IS cent per mm. - Succesje* (max. 15 mm.) t 1,per stuk. IEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraet 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6» Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Prinses Beatrix woonde voor het eerst zitting Raad van State bij School om 's lands zaken te leren kennen Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Er wordt veel meer i gekwispelstaart 1 Door mensen dan door honden! Voor de eerste maal heeft prinses Beatrix dinsdagmiddag een verga dering bijgewoond van de Raad van State, waarin na vervulling van haar achttiende jaardag de prinses rechtswege zitting heeft ge kregen. Prinses Beatrix was in ge zelschap van H.M. de koningin, president van dit hoge college, en Z.K.H. prins Bcrnhard. Na ontvangst door de staatsraden, de staatsraad in buitengewone dienst, prof, mr. R. P. Cleveringa, en acht ambtenaren van staat, nam H.M. de koningin de presidents zetel in. Toen allen hun plaatsen hadden ingenomen, opende H.M. de konin gin de buitengewone vergadering met een toespraak, waarin de vor stin haar dochter wees op het grote voorrecht lid te mogen worden van de Raad van State, een recht ge geven met de bedoeling de prinses te helpen vertrouwd te raken met en inzicht te verkrijgen in de vraagstukken tot wier oplossing de regering zich geroepen ziet. In een toespraak merkte prinses Beatrix op het grote voorrecht te beseffen, zitting te kunnen hebben in de Raad van State. „Nog zeer lange tijd, leden van de Raad van State", aldus prinses Beatrix, „zal ik mij beschouwen als uw leerling. Ik weet dat ik op uw hulp en me dewerking kan rekenen. Dit geeft mij de moed de taak, die voor mij in uw college is weggelegd, in het De bouw van bedrijfsruimten door gemeenten Voor de bouw van bedrijfsruim ten ten behoeve van de industrie door gemeenten, waaronder te be grijpen industrieschappen, stichtin gen e.d., zal in het algemeen geen rijksgoedkeuring meer worden ge geven. Het zelfde geldt voor gevallen dat de bouw door derden zal ge schieden met enigerlei financiële steun van de gemeenten, industrie schappen, stichtingen e.d. Een uitzondering zal slechts ge maakt worden ten aanzien van de bouw van dergelijke bedrfijsruim- ten in de aangewezen ontwikke lingsgebieden of indien het aan project verbonden algemeen eco nomisch belang de bouw wenselijk maakt. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting is tot deze maatregel overgegaan omdat ge bleken is, dat in 1955 zeer grote ac tiviteit in deze sector is ontplooid en dat dit ook in 1956 is te ver wachten. belang van het land gaarne te aan vaarden." De vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, verwelkomde prinses Beatrix daarop in de Raad van State. Het geschenk van de Raad van State aan de prinses was een zil veren vaas van een modern model, speciaal gesmeed in een fabriek te Zeist. Omstreeks kwart voor vier reden koningin, prinses en prins terug naar het paleis aan het Lange Voorhout. In het paleis ontving de prinses daarop verschillende dele gaties, die geschenken aanboden. Het corps diplomatique bood een gouden poederdoos en een gouden lippenstifthouder aan; de gemeente 's Gravenhage een bronzen beeldje voorstellend een veulen; het Ned. Padvindstersgilde een geborduurde zeiljopper, vervaardigd door pad- vindsters, kabouters en leidsters in verschillende plaatsen in Neder land. Korte berichten uit het Binnenland WINSCHOTEN. Te Winschoten is een achtjarig jongetje, Willem K., dat met twee zusjes te voet op weg was naar school, spelenderwijs de weg opgelopen en daarbij ge grepen door een achterop komende personenauto. Het jongetje werd zeer ernstig gewond en is op weg naar het ziekenhuis te Winschoten overleden. VLISSINGEN. De 24-jarige ma troos J. W. de R. uit Vlissingen is, toen hij te Grevelingen (Frankrijk) aan boord van zijn schip de „Odil- le R" wilde gaan, verdronken. De „Odille R" is eigendom van kapi tein Roosier uit Rotterdam. ENSCHEDE. Een auto-ongeluk op een onbewaakte overweg te Gronau heeft drie mensenlevens gekost. Een kleine auto, waarin twee Duitsers zaten, alsmede twee in Gronau wonende Nederlanders, namelijk de 49-jarige C. van E. en de 57-jarige G. P., werd op de on- In verband met het vervangen van de Franse gouverneur-generaal in io febr. Zon op 8.09, onder 17.45. bewaakte overweg gegrepen. Algiers, Jacques Soustelle, door de Franse generaal Cartroux, de aan- M 7 0? 16 38 AM9TFfiT)AM Dinsdagavond is komst van deze laatste en de aankomst van de nieuwe Franse premier, ,P J' van Ichfnh^e derate machine Gmj Mollet' in Al&ers'is het in land aan de noordkust van Afrika, Nieuwe maan: 11 ^br. te 22-38- ppn Constellation 749 Rotterdam"' ondank* uitvoerige voorzorgsmaatregelen van Franse zijde, weer bij- unncu? tpd ct a wdpn - - - zonder onrustig. In Oran, een Algierse havenstadkwam het zelfs tot "UOGWATERSTANDEN Het K.N.M.I. verwacht tot donderdagavond: Opnieuw vorst Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige neerslag en hier en daar mist, later ook opklarin- r gen; geleidelijk daling van tempe ratuur en overdag overal weer lichte tot matige vorst; lijdelijk vrij krachtige, overigens matige wind ruimend naar richtingen tussen - noord en oost. bloedige onlusten in de Arabische wijk van deze stad, waar winkels en ZIERIKZEE: opgestegen die via Londen, Rome, Colomh^HeS'e^daarmè^de eer- wo1linBen marden geplunderd en molesteringen in groten getale voor- ,n f S^vTucht maakrofdezT route^an Deze 'eleiotde ravage in een winkelstraat in de Ara- 10 febr' 2 45 v m' de nieuwe luchtvaartmaatschappij bische vm °™n- voorgrond een van de gedupeerde be- BROUWERSHAVEN: Een Marsplant De Sowjet-Russische geleer de Tikhof zegt een nieuw bewijs te hebben gevonden voor de mogelijkheid, dat op de planeet Mars planten groei voorkomt. Hij verklaart in het berggebied van Ala Taoe, nabij Alma Ata, de hoofdstad van de Sowjet-re- publiek Kazakstan, een zeld zame plant te hebben ge vonden, dié infra-rode stra len opneemt, i.p.v. ze, als normaal geschiedt, te weer kaatsen. De plant heeft daar door, ook al is het nog zo koud, altijd groene bladeren en zij doet zelfs sneeuw ron dom over een gebied met een straal van vijf tot zes meter smelten. Indien er nu op Mars plantengroei voorkomt betreft dit gewassen die eveneens infra-rode stralen opnemen en niet weerkaat sen. Tikhofs vondst heeft aangetoond, dat een derge lijke plant ook op de aarde voorkomt. „Air Ceylon". Verscheidene autori teiten maken als gasten van ge noemde maatschappij deze inaugu- ratievlucht geheel of ten dele mee. Zo scheepte zich o.m. op Schiphol in: de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera. VLIELAND. Het isolement van de eilanden Vlieland en Terschel ling is thans opgegeven. De post boot van Vlieland en de sleepboot „Stortemelk" van Terschelling ver trokken 's morgens half acht van de eilanden en arriveerden om tien uur in de haven van Harlingen. Om half twaalf werd de terugtocht naar Vlieland en Terschelling on dernomen, waar de boten tegen 2 uur aankwamen. 64 pet. Boeren is georganiseerd 10 febr. 2.18 v.m. 14.30 n.ra. Springtij: 14 en 28 februari. Doodtij: 21 februari. „Een lichtend voorbeeld van trouw en offervaardigheid" Boven Noorwegen vormde zich dinsdag een afzonderlijke depres sie, die zich in de richting van Duitsland bewoog en woensdag nog in diepte toenam. Onder invloed van deze depressie nam in ons land de wind foe uit zuidwestelijke rich ting en draaide daarna langzaam naar het noordwesten. Door deze Op een bijeenkomst in de Rotterdamse schouwburg, voorafgaande ontwikkeling stroomde woensdag- aai* de verassing van het stoffelijk overschot van de overleden minister zee het land binnen, met enige vaij, «Justi .ïc, kt, L. A. Donker, is hulde gebracht aan de nagedachtenis .sneeuw en regen en een stijging van deze grote Nederlander, die voor 's lands zaak met noeste Ijver van de temperatuur; plaatselijk zich heeft ingezet. ontstond mist. Boven Scandinavië steeg de luchtdruk weer, waardoor Het stoffelijk overschot van mr. Donker stond opgebaard midden op de wind weer naar hel noordoosten het toneel. Voor het front er tegen aangeleund stond een krans van za* draaien. Koude lucht uit Zwe- H.M. koningin Juliana en Z.K.H. prins Bernhard. d?n enu ?u,itslInvd drinEï ?an nieuw het land binnen, hetgeen-de De stilte werd verbroken door het slotkoor uit de Mattheüspassion, terugkeer van vorst betekent. Onveilig presidentschap 's-GRAVENHAGE. Na van de oprichting in 1944 af presidente van het Nederlands vrouwencomité te zijn geweest, heeft mej. mr. M. A. Tellegen het presidentschap neer gelegd. Het comité heeft tot haar opvolgster benoemd mevr. J. F. Schouwenaar-Franssen. Bij het af scheid werd aan mej. Tellegen het ere-presidentschap aangeboden. De afdeling sociologie en socio grafie van de landbouwhogeschool heeft een onderzoek ingesteld naar het deelnemen van de Nederlandse gespeeld door het Rotterdams Philharmonisch Orkest. boeren aan de drie standsorgani saties: het Koninklijk Nederlands ^.1s eerste sprak de voorzitter van Toch was hij geen slaaf van zijn Landbouw-comité, de Katholieke <je federatie Rotterdam van de P.v. werk, hij stond er boven, ordende Nederlandse Boeren- en Tuinders- d.A., mr. H. Willemse. Hij noemde het en overzag het. Zelf vertelde bond en de Nederlandse Christelij- (je overledene een zeer intelligent hij wel eens glimlachend onder het ke Boeren- en Tuindersbond. Dit en zeer verstandelijk mens, maar koffieuurtje, hoe hij zijn mensen zijn de drie standsorganisaties, die 00k een eenzaam mens. „De waar- vaak tot wanhoop bracht door zijn De lijfwacht van de president van thans met de landarbeidersbonden dering, die Nederland hem betoont vaart. Spr. getuigde ten slotte van Amerika heeft meegedeeld, dat zij de kern van het Landbouwschap voor wat hij deed, het ontzag dat dankbaarheid, maar ook van trots zich in 1955 met 1.495 „verdachte vormen. men hem toedraagt voor zijn capa- „omdat hij een der onzen was" en gevallen" heeft moeten bezig hou- Blijkens het door genoemde afde- citeiten en de liefde voor zijn per- noemde hem een lichtend voorbeeld den. hetgeen neerkomt op 61 ge ling uitgegeven bulletin is 64 per- soon, zijn bijzonder groot. Spreker van trouw en offervaardigheid tot vallen meer dan in het jaar daar- cent van het aantal grondgebrui- noemde het tragisch, dat deze liefde het einde toe." voor. Er zijn 93 personen aange- kers met hoofdberoep land- of tuin- pas na de dood van deze eenzame Laatste spreker was mr. G. E. houden, verdacht van het beramen bouwer lid van één van deze mens zich zo sterk kon manifes- van Walsum. van een aanslag op het leven van standsorganisaties. Van de in 1953 teren. Buiten wachtte een grote menigte de president. georganiseerde 136.000 boeren is 48 „Donker herdenken is onvermij- die in de stoet een plaatsje wilde Een „gevaarlijke maniak", die 19 percent aangesloten bij de K.N.B. delijk spreken over zijn werk", al- vinden. Voorafgegaan door kleurige jaar geleden werd gearresteerd, is T.B., 36 percent bij het K.N.L.C. en dus minister J. G. Suurhoff, die partijvlaggen trok men langs het in 1954 ontsnapt. Hij schreef dreig- 16 percent bij de N.C.B.T.B. vervolgens aan het woord kwam. stadhuis op de Coolsingel, waar brieven aan de president en was burgemeester van Walsum namens thans wederom daarmee begonnen. het gemeentebestuur nog een krans aan de baar hechtte. Op het Hofplein werd ten slotte WINTERSWIJK. De 47-jariEe de stoet ontbonden. Hier begon mi- nister Donker's laatste gang, naar J- Vruggink, wonende te Win- Westerveld. terswijk, die langs de spoorbaan Winterswijk-Aalten fietste, is dins- - Honderden bergdorpen in mid- d=ga™nd gegrepen door de diesel den- en zuid-Italië zijn door de he- elektrische trein, die om 19.19 uur vige sneeuwval van vorige week uit Winterswijk was vertrokken. De van de buitenwereld afgesneden. man werd In zorgwekkende toe- ?nd T ff IT„Sddf naar het ziekenhuis overge- op uitgetrokken, om te pogen ae Na de relletjes Mohammedanen verwachten heil van Mollet Uitgebreide relletjes ten gevolge een „capitulatie voor eisen ener van het bezoek van Guy Mollet aan bandeloze menigte" hebben be- Algerije (de relletjes hadden het af- schreven, treden van de pas benoemde gene- Dit model van een aardsatelliet was onlangs te zien in het Hayden Planetarium te New York en in het Museum voor Wetenschap en Industrie te Chicaao. Naar verluidt zal een aardsatelliet van dit type als Amerikaanse bijdrage tot de activiteiten van het internationale geofusische jaar tussen juli 1957 en december 1958 worden afgeschoten. Het model heeft een plastic wand, de aardsatelliet van metaal. Deze laatste weegt 9.7 kg. en heeft een middellijn van 76 cm. In de satelliet bevinden zich apparaten en instrumenten waarmee automa tische gegevens over kosmische, ultraviolette en röntgen stralen, ionisatie, vorm van de aarde en sterkte van het mag netisch veld worden uitgezonden. raai Catroux tot gevolg), hebben in het land een gespannen sfeer doen ontstaan. De Franse premier vervolgde woensdag zijn besprekingen met vertegenwoordigers der Franse ko lonisten en van de mohammedaan se bevolking. De premier verklaarde een re ceptie, die woensdagavond te Al giers in het gebouw van de prefec tuur werd gehouden, „wegens tijds- brek als gevolg van werkzaamhe den", niet te kunnen bijwonen. Men geloofde echter algemeen dat Mol let niet op de ontvangst wilde ver schijnen om het uitbreken van nieuwe, tegen de regering gerichte wanordelijkheden, zoals die maan dag jl. bij zijn aankomst te Algiers zijn voorgevallen, te vermijden. Socialistische leden der Alge dorpelingen van levens- en genees middelen te voorzien. bracht, waar hij inmiddels is over leden. Nog Japannezen Negen Japanse soldaten zul len, na zich 12 jaar verbor gen te hebben gehouden op een klein eilandje bij Moro- tai in oost-Indonesië, van daag naar Japan terugkeren Zij werden onlangs opge merkt door de Indonesische luchtmacht. In afwachting van hun vertrek bevinden zij zich in het immigratiekamp te Tandjong Priok. Komen er diepvrieskluizen voor Nederlandse plattelandsbevolking Bevriezen beter dan Inmaken, drogen en zouten Het invriezen van slachtproduk- staat, is door de Nationale Coöpera- len, gevogelte, groenten en zacht tieve Raad een adviescommissie in- fruit (bij achttien graden onder nul) gesteld om dit onderwerp te bestu- heeft vele voordelen boven het in- deren. De commissie, die haar be- maken, zouten en drogen. De prak- vindingen in een rapport heeft tische mogelijkheid voor het toe- neergelegd, beveelt met warmte het passen van de diepvriesmethode ten stichten van zulke diepvrieskluizen behoeve van de plattelandshuis- op coöperatieve basis in ons land houdingen is bewezen door de er- aan. Zij ziet in deze inrichtingen varing opgedaan in Amerika, De- een uitstekend middel om de voe- De Italiaans-Amerikaanse nemarken en Duitsland. ding ten plattelande te verbeteren schoenmaker Michaël Delia Rocca en het werk van de boerinnen en ouuiau isc-ue jeuen i heeft dinsdagavond te New York In deze landen werden duizenden andere plattelandsvrouwen te ver- riin^e'^ersa^dPiMn^hphh^n Mnflpt 32.000 dollar gewonnen door de na- coöperatieve diepvrieskluizen opge- lichten. Het rapport, waarin ook de woensdag een telegram gezonden men van componisten van Duitse, richt, waarin zich loketten bevin- kosten van de stichting en de ex- waarin onder meer wordt ver- Russische, Ierse, Tsjechoslowaakse, den, die aan de plattelandsbevol- ploitatie worden besproken, is bij klaard dat de hoop van acht mil- Franse en Amérikaanse opera's, en king worden verhuurd. De inhoud de Nationale Coöperatieve Raad te joen Algerijnse mohammedanen de daarin voorkomende personages van deze loketten is gewoonlijk 180 Den Haag verkrijgbaar. De commis- niet moet worden teleurgesteld". juist te noemen. De leider van het liter, wat overeenkomt met de sie is bereid gevonden van advies te De mohammedaanse leiders zijn „64.000-dollar-programma" ver- bergruimte voor ongeveer 125 kilo- dienen, wanneer men een coöpera- zeer teleurgesteld door het aftreden klaarde dat Rocca's prestatie „het gram levensmiddelen of de inhoud tieve diepvrieskluis wil stichten, van de nieuw benoemde resident- meest fantastische staaltje van ken- van 300 inmaakflessen van 1 liter. Reeds zijn besprekingen dienaan- generaal voor Algerije, generaal nis is, dat ik ooit in mijn leven heb Gezien de grote achterstand die gaande in verscheidene delen van Catroux, hetgeen zij dinsdag als gezien". er op dit gebied in Nederland be- het land gaande.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1