Minister L. A. Donker overleden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Molotof is voorstander van meer Franse uitnodiging top-conferenties aan Boel9anin Buitengewone vergadering van de Raad van State Strenge koude maakte veel slachtoffers „Schuttevaer", afd. Schouwen-Duiveland, had een gunstig jaar Bij ontploffing op tank boot werd man gedood DINSDAG 7 FEBRUARI 1936 No. 17894 - 112e jpargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij. vooruitbetaling 13,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cf. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) tl,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 6 Ochtman Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Duties voor moeilijke beslissingen Volgens het blad „France-Soir" overweegt de Franse regering de Russische premier Boelganin uit te De Sowjetrussische minister van digend, dat zowel Boelganin als nodigen voor een officieel bezoek. Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft Eisenhower de uitwisseling van 0°k zouden de Franse premier en in een Interview met de Londense meningen voortzetten. „Wij hopen de minister van Buitenlandse Za- „Sunday Times" verklaard, dat h(j dat de vriendschappelijke en op- ^en bereid zijn Moskou te bezoeken voorstander is van meer top-confe- rechte briefwisseling uiteindelijk aJs de Russen daartoe een uitnodi- renties, zoals de Geneefse conferen- tot resultaten leiden zal". einê" zouden doen. tie van vorig jaar, van de rege- Adlai Stevenson, die zich be- Een goodwill-bezoek van de vo- ringsleidcrs van Amerika, Enge- schikbaar heeft gesteld als demo- rige regering is in oktober van het land, Frankrijk en de Sowjet-Unie. cratisch candidaat voor de presi- vorig jaar uitgesteld omdat de sfeer Er dienden echter voorbereidendedents verkiezingen van dit jaar, niet gunstig werd geacht. Rusland onderhandelingen op diplomatiek verklaarde op een banket in Fresno had toen gestemd voor bespreking niveau aan vooraf te gaan. (Californië) dat Boelganin's aanbod van de kwestie-Algerije door de zorgvuldig bestudeerd moet wor- V.N.-assemblée. Niemand kan ontkennen, aldus den. Hij waarschuwde voor het ge- Molotof, dat conferenties als de Ge- vaar, dat een vriendschapsverdrag neefse van vorig jaar zeer weldadig met de Sowjet.-Unie een valse in- zijn voor de betrokken landen en druk van veiligheid zou kunnen andere landen die de vrede zoeken, geven aan de Verenigde Staten en Hij betreurde het, dat op de mi- hun bondgenoten, nisterconferentie die na de topcon- Kabinet-Drees verloor bekwaamste lid Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Euratom-conferentie in Brussel ferentie in Genève gehouden niet veel vorderingen gemaakt zijn, doch volgens hem zouden verdere conferenties voordelen kunnen op leveren. „Wij varliezen zeker niet de hoop, aldus Molotof, dat alle vraagstukken die op de twee Ge neefse conferenties gerezen zijn, opnieuw ter sprake gebracht zullen worden". Het sluiten van vriendschaps verdragen Voorts verklaarde Molotof. dat de Sowjet-Unie zal blijven aan dringen op het sluiten van vriend schapsverdragen met de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, zo als voorgesteld ir\ de recente brief van maarschalk Boelganin aan pre sident Eisenhower. Wij geloven, dat er over deze kwestie verder van gedachten gewisseld moet worden, zo voegde hij hieraan toe. De Sow jet-Unie heeft niet de hoop opge geven, dat er een betere verstand houding tussen de Sowjet-Unie en Engeland en de Verenigde Staten zal komen. Radio-Moskou verklaarde zater dagavond, dat de tweede boodschap w j p| wnnr duiten van maarschalk Boelganin aan pre- v oeosei vooi uuitbe sident Eisenhower bewezen heeft, hoe gaarne de Sowjet-Unie, on danks de moeilijkheden, met de Echte pottenkijker Volgens de New York He rald Tribune zijn de Verenig de Staten begonnen aan een project „Grote Broer" ge naamd, een nieuwe satelliet, die waarschijnlijk binnen 5 jaar het luchtruim ingezon den zou worden. Het project staat volgens het blad los van het plan, ter gelegen heid van het geofysische jaar kleine kunstmanen af te schieten. De „Grote Broer" zou beelden van hel gehele landoppervlak der aarde naar de Verenigde Staten kunnen zenden en zodoende de communistische bases „vastleggen", die op het ogenblik niet met zekerheid kunnen worden bepaald, al dus het Amerikaanse blad. vluchtelingen Verenigde Staten wil samen wer- ken. 1 Herbert Hoover jr., plaatsvervan- Uit officiële Belgische bron is in Brussel vernomen, dat men ver wacht, dat de ministers van Buiten landse Zaken van de landen der Europese kolen- en staalgemeen schap - Frankrijk, west-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxem burg - deze maand, waarschijnlijk in Brussel, zullen bijeenkomen ter bespreking van het „Euratom"- plan voor een Europese gemeen schap voor kernenergie. Tevens zouden de ministers dan nieuwe plannen bespreken voor verdere Europese economische in tegratie, zoals een „algemene" ge meenschappelijke markt, en een ge meenschap voor andere energie bronnen, zoals elektriciteit, ruwe olie en natuurlijk gas. Minister van de Kieft terug uit de West De minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, is zaterdag avond op Schiphol gearriveerd, na een bezoek van twaalf dagen aan Suriname en de Nederlandse An tillen. De bewindsman deelde na zijn aankomst op de Amsterdamse luchthaven mee, dat er binnenkort een missie van drie Nederlandse functionarissen naar Suriname zal In de nacht van vrijdag op zater dag is in het Zuldcrziekcnhuis te Rotterdam overleden de minister van Jusitie, mr. L. A. Donker. De overledene moest vrijdag plot seling in het ziekenhuis worden op genomen. Aanvankelijk werd ge meld dat deze opname geen onge rustheid behoefde te verwekken, doch in de loop van de dag ver ergerde de toestand dermate dat 's nachts het einde kwam. Mr. Leendert Antonie Donker werd op 7 september 1899 te Alm- kerk (N.B.) geboren. In Gorinchem bezocht hij de H.B.S. en deed in 1920 Staatsexamen A, waarna hij aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam rechten ging stu deren. In 1924 vestigde hij zich als advocaat en procureur te Rotter dam, waar hij in 1927 voor de S.D. A.P. tot lid van de gemeenteraad werd gekozen. Vier jaar later kreeg hij zitting in de Prov. Staten van Zuid-Holland. Sedert 1935 was mr. Donker, die naar de Partij van de Arbeid overging, lid van de Tweede Kamer. Hij was voorzitter van de parlementaire enquête-commissie regeringsbeleid 1940-1945 en voor zitter van de Raad voor het rechts herstel. Nadat in 1951 jhr. mr. van des Goes van Naters bedankt had voor het fractie-voorzitterschap van de P.v.d.A. in de Tweede Ka mer, werd mr. Donker in diens plaats benoemd. Tijdens de kabi netscrisis in 1952 werd mr. Donker belast met de vorming van een ka binet; hij slaagde daarin echter niet. Zijn opvolger dr. Drees for meerde een nieuw kabinet waarin mr. Donker als minister van Jusitie werd opgenomen. Sinds zijn ziekte wordt de portefeuille van Justitie ad interim beheerd door de minis ter van Binnenlandse Zaken, dr. L. J. M. Beel. De crematie van het stoffelijk overschot van minister Donker is bepaald op woensdagmiddag te half drie op Westerveld. Laat ons tezamen komen en |e"d m,imst®r0 va", ^uite?land?e vertrekken om de Nederlandse re- Zaken der V.S., die thans west- gg^g 0p de hoogte te houden van elkaar de hand reiken voor een aldus vriendschapsverdrag, commentaar. De radio achtte het zeer bemoe- deze Duitsland bezoekt, heeft de Bonds- de verriChtingen van het Planbu- republiek levensmiddelen aangebo- reau Suriname, dat de uitvoering den ten behoeve van van het tienjarenplan tot taak arrestanten in Indonesië Plan tot uitwisseling door Indonesië geopperd lingen uit de communistische lan- heeft. Deze missie zal, aldus de mi- den. nister, naar alle waarschijnlijkheid wij In een gesprek met minister van bestaan uit een landbouwdeskun- IN6Q. arreSTanreil Buitenlandse Zaken von Brentano dige, een econooom en een finan- sprak Hoover zijn bewondering uit Cieei deskundige, over het feit, dat west-Duitsland Dit tienjarenplan behelst een sedert 1945 miljoenen vluchtelingen werkschema voor grote objecten op uit het oosten" heeft geholpen. Von landbouwkundig gebied en op het Brentano aanvaardde de hulp. terrein van onderwijs, wegenbouw Naar aanleiding van in de pers Bijzonderheden van het program en volksgezondheid, waarin de Ne- verschenen berichten omtrent een zuilen door deskundigen worden derlandse regering a fonds perdu voorstel tot uitwisseling van Indo- uitgewerkt. en middels een lening participeert, nesische gevangenen in Ned. Nieuw Guinea tegen Nederlandse arres- tanten in Indonesië, heeft een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken het volgende medegedeeld: Begin Januari 1956 werd te Ge nève van gezaghebbende Indonesi sche zijde de gedachte omtrent be doelde uitwisseling geopperd. Hier over is destijds van Nederlandse zijde overweging toegezegd en kort SnTadere'"ofe^egfngïo^beWe <"nsdag eèn buitengewone vergade- dering_duiten. Prinses Beatrix neemt zitting in dit college H.K.H. prinses Beatrix zal heden, koningin de buitengewone verga- Nog veel Duitsers in de Sowjet-Unie De west-Duitse minister voor Vluchtelingenzaken, Oberlander, heeft aan de pers meegedeeld, dat de Bondsregering binnenkort aan de Sowjet-Unie lijsten zal zenden met namen van Duitsers die nog in de Sowjet-Unie verblijven. Bij het bezoek van Bondskanse lier Adenauer aan Moskou beloof den de Sow jet-autoriteiten vorig jaar de vrijlating van 9.626 Duitse militairen en alle overige Duitsers in de Sowjet-Unie, waarvan de na men opgegeven zouden worden. De militairen zijn inmiddels te ruggekeerd en het gaat nu om de terugkeer van de circa 100.000 overlevenden van naar raming 600 duizend tot 750.000 Duitsers die se dert de oorlog door de Sowjet- autoriteiten uit bezette Duitse ge bieden en de Balkan naar de Sow jet-Unie zijn overgebracht, aldus minister Oberlander. In de Tweede Kamer zal minis ter Donker dinsdagmiddag, bij de aanvang der vergadering, worden herdacht. De voorzitter, dr. Korten- horst, zal een herdenkingswoord spreken, waarna de minister-presi dent, dr. Drees, het woord zal voe ren. In verband met de crematie zal de Tweede Kamer woensdag a.s. niet in het openbaar vergade ren. H.M. koningin Juliana heeft in een telegram aan de familie van minister Donker haar deelneming betuigd. De koningin zal zich bij de crematie van het stoffelijk over schot van de minister laten verte genwoordigen. De Ned.-lndonesische besprekingen Nederlandse delegatie naar Genève Naar van Indonesische zijde te Genève vernomen wordt, heeft een telegramwisseling tussen de minis ters Luns en Anak Agung, de voor zitters van de delegaties naar de Nederlands-Indonesische conferen tie, tot resultaat gehad, dat leden van de Nederlandse delegatie zich heden (dinsdag) naar Genève zullen begeven. Desgevraagd is van officiële Ne derlandse zijde medegedeeld, dat de ontmoeting in Genève is bedoeld om te komen tot klaarheid omtrent de gebleken verschillen van opvat ting. Gehoopt wordt, dat nadat die klaarheid zal zijn verkregen, de conferentie zal kunnen worden voortgezet, aldus bericht men van officiële Nederlandse zijde, Politieman dood aangetroffen De 35-jarige wachtmeester der rijkspolitie H. V. is zondagochtend dood aangetroffen in een droge sloot langs de weg Nieuw Balinge- Witteveen. Zijn fiets lag in de na bijheid van het ontzielde lichaam. Op het stoffelijk overschot zijn geen verwondingen geconstateerd. Het onderzoek is gaande. De heer V. behoorde tot de groep Westerbork van de rijkspolitie en woonde in Nieuw Balinge. Onze werkelijke behoeften j liggen binnen een klein bestek. Het K.N.M.I. verwacht tot dinsdagavond: Opklaringen Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk mist, later opklaringen; zwakke tot matige wind draaiend „van noord tot noordoost; na in de nacht over hel algemeen lichte vorst, ovei»clag op de meeste plaat sen lichte dooi. 8 febr. Zon op 8.12, onder 17.41. Maan op 6.07, onder 14.27. 9 febr. Zon op 8.10, onder 17.43. Maan op 6.40, onder 15.31. Nieuwe maan: 11 febr. te 22.38. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 febr. 0.57 v.m. 13.29 n.m. .9 febr. 1.56 v.m. 14.26 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 febr. 0.35 v.m. 13.00 n.m. 9 febr. 1.32 v.m. 13.52 n.m. Springtij: 14 en 28 februari. Doodtij: 21 februari. Het aantal doden, dat de koude golf over Europa heeft gekost, be draagt 71. Als een gevolg van de bittere koude en hieruit voortvloei ende ongelukken zijn in Frankrijk 29 personen, in Engeland 16, in De nemarken 13, in Italië 6, in Zwit serland 3 en in Zuid-Slavië en Oos tenrijk elk 2 personen om het leven gekomen. Ook sommige delen van staten in het Amerikaanse midden-westen hebben sterk van de koude te lij den. Minstens twaalf personen von den hier de dood. In de noordelijke delen van Euro pa schijnt de koude af te nemen, doch uit streken langs de Middel landse zee worden koude en sneeuw gemeld. In Tunis viel voor het eerst sinds mensenheugenis sneeuw. Voorzitter en secretaris vierden hun zilveren jubileum - ---- In het paleis Lange Voorhout zal regeringen werd afgesproken. Bli]- ring van de Raad van State bij- Beatrix delegaties ontvan- kens recente mededelingen namens wonen. Krachtens de grondwet gen van het Corps Diplomatique, de Indonesische regering is het niet heeft zij thans na het vervullen van het kabinet der koningin, gemeente uitgesloten dat dit plan kans van achttiende jaar zming in dit den Haag en het Nederlands Pad- slagen heeft, aldus de Nederlandse vindstergilde, die hun gelukwensen woordvoerder. hoge college. H.M. de koningin, Z.K.H. de prins geschenk. Russischevliegtuigen der Nederlanden en H.K.H. prinses Beatrix zullen 's middags half vier. vergezeld zullen doen gaan van een in Egypte Beatrix zullen 's middags half vier per auto komende van het paleis aan het Lange Voorhout, aan het Volgens diplomatieke kringen te gebouw van de Raad van State ar- Washington heeft Tsjecho-Slowa- riveren. kije op grond van zijn akkoord met Zodra in de raadzaal de staats- Eevpte veertig bommenwerpers van raden, de staatsraad in buitenge- het type Iljoesjin en 25 tot 30 wone dienst en de acht ambtenaren nvt type iijucoj." -r- rr c+__f hnn nnw^htinp hphhpn Aan boord van dë Noorse tank- St3leJ™rHMari>che'makelij -gè- gemaakt en de koningin, de prins >=°°t «Havkong" is zondag op de I ild bommenwerpers en prinsps Beatrix hebben plaats rede van Vlissingen de 45-jarige leverd. Sommige bommenwerpers 0i0 „ro_ Egyptenaar Wardani om het leven ;,/pn nï^ntfPhruik z n genomen genomen, zal de koningin als pre- Egyptenaar waraam om net evei zouden al in gebruik zijn genomen. R buitenge- gekomen. De man bevond zich al (De vliegtijd tussen Cairo en Tel Jktent va"d|ri^ad'dneenb7nenegeen leen iji de machinekamer, toen zich Aviv, de grootste stad van Israel, «one vergadering openen en «n daar 4^ nu toe hel_ bedraagt vijftien minuten), vanhc^ derde oorzaak een ontploffing voor- Volgens genoemde kringen wordt Beatrix/voor het eerst een ver- d*ed- «el slachtoffer raakte zwaar door deze uitbreiding van de Egyp- gaderin„ van het college bijwoont, gewond en overleed in de sleepboot tische luchtmacht de noodzaak nog vervolgens zal prinses Beatrix waarin men hem naar de wal ver eens onderstreept van nieuwe po- rede beantwoorden, waarna de voerde. Het stoffelijk overschot is gingen om de vrede in het midden- vice.president van de Raad het overgebracht naar het St. Joseph- oosten te bewaren, zoals ook door j voeren Hierna zal de ziekenhuis te Vlissingen. president Eisenhower en premier Het slachtoffer was gehuwd en Eden in hun gemeenschappelijke afkomstig uit Port Said. verklaring werd verkondigd. Premier Karamanlis van Gr e- De Israëlische ambassadeur in de kenland heeft verklaard, dat prie- V.S., Eban, had maandag een af- kenland het geheel eens is met bis- sDraak met de onderminister van schop Makarios, de leider van Eno- Rebellen hebben in de nacht Buitenlandse Zaken, belast met sis (de beweging voor eenheid met van zaterdag op zondag een militair kwesties betreffende het midden- Griekenland) op Cyprus. „Evenals kamp nabij Marnla, In Algerije, oosten, George AUen. Eban drong onze broeders op Cyprus", aldus de overvallen. Hierbij zijn zeven mill er op aan, het verzoek van zijn re- Griekse premier, „geloven wij dat talren min of meer ernstig gewond, gering om Amerikaanse wapens ter de enige oplossing van het geschil Een bnig in de weg tussen Nemoers waarde van vijftig miljoen dollar ligt in het geven van zelfbesehlk- en Ncdroma is door opstandelingen te leveren, in te willigen. klngsrecht aan Cyprus". opgeblazen. Auto raakte te water Vier personen verdronken Zondagmiddag zijn vier Helmon- ders verdronken, toen hun auto in Heeswijk te water geraakte. Zij wa ren met een personenauto op weg naar Vlaardingen, waar zij een voetbalwedstrijd wilden bijwonen. Onder-Heeswijk moesten zij uitwij ken voor een tegenligger. Hierdoor kwam de auto in het water terecht. De vier mannen slaagden er niet in zich uit de wagen te bevrijden en kwamen allen om het leven. Het zijn de 46-jarige P.B., gehuwd, va der van een kind, de ongeveer 50- jarige A.D., gehuwd en vader van vijf kinderen, de 45-jarige J. L. der L., gehuwd en vader van zeven kin deren, en de 27-jarige A. van de W. gehuwd en vader van een kind. De brandweer van Schijndel heeft de auto later uit het kanaal getakeld. Een Newyorkse schooljongen van veertien jaar, George Wright, heeft door het goed beantwoorden van vragen op het gebied van de lichte muziek 100.000 dollar gewon nen. In een televisieprogramma ge titeld „de grote verrassing" wist hij de titel te noemen en enige passa ges te zingen van een schlager uit 1920, waarvan hem een stukje was voorgespeeld. Vrijdagavond hield de afdeling Schouwen-Duiveland van de schip persvereniging „Schuttevaer" haar jaarvergadering te Zonnemaire. De voorzitter, de heer Jac. de Rijke, herdacht in zijn openings woord. enkele leden die aan de af deling ontvallen waren en kon ver der het jaar 1955 schetsen als een jaar dat zowel voor de binnen scheepvaart als voor de visserij gunstig was. De secretaris, de heer P. J. van der Doe, bracht verslag uit van zijn bezoek aan de algemene vergade ring te Zwolle, evenals een jaarver slag als secretaris en als penning meester. Bij de voor de algemene verga dering in te dienen voorstellen werd gevraagd de verkeersbrug van Weesp naar Muiden te doen openen als ook de spoorbrug aldaar ge opend ls. Gevraagd zal worden om lichtboeien te leggen op het Zuider- schuitegat bij Terschelling, opnieuw aan te dringen om een lichtboei te leggen op de route van de Leek naar Marken en om de mistsirene te Marken, die versterkt is, nog verder te versterken door ze signa len te laten geven naar drie kanten. Ook de misthoorn te Kornwerder- zand dient volgens de leden nog te worden verbeterd. De heer W. van den Berg-Beek- man te Bruinisse hield een pleidooi om ook namens „Schuttevaer" aan te dringen op sommige wijzigingen in het Deltaplan ten gunste van de visserij. Wanneer ook de dam, die in de Oosterschelde geprojecteerd is, water zou doorlaten, evenals de voor de Grevelingen ontworpen dam, zou dit, voor de oester- en mosselcultuur een kans te meer be tekenen om in de Zeeuwse stromen gevestigd te blijven. Burgemeseter v. Leeuwen uit Brouwershaven be twijfelde of dit voorstel wel door „Schuttevaer" moet worden ge daan; hij achtte de Commissie van Dertien de daartoe aangewezen in stantie. Ook meende burgemeester v. Leeuwen dat men met dit voor stel te laat is. Aan de discussie hierover werd door verschillende leden deelgenomen. Men besloot tenslotte toch dit voorstel aanhan gig te maken. De aftredende bestuursleden, de heren W. van den Berg-Beekman, O. van der Klippe en S. Beekman, allen uit Bruinisse, werden bij ac clamatie herkozen. De heren A. C. Verspoor en bur gemeester Michaëlis zullen, mede met het oog om het woord te voe ren over het Deltaplan, worden af gevaardigd naar de algemene ver gadering. Nadat de vergadaering gesloten was, werd door de heren D. de Ko ning te Bruinisse en B. W. Schot te Zierikzee namens hun resp. vis sersverenigingen een woord van dank gesproken tot de heren Jac. de Rijke en P. J. van der Doe, die beiden hun zilveren jubileum vier den als resp. voorzitter en secret- taris van de afdeling. Dit dank woord ging vergezeld van een pas send aandenken. Ook de heer W. van den Berg-Beekman, die reeds meer dan veertig jaar lid is van de afdeling, feliciteerde de beide jubilarissen. Veel is reeds, ook dank zij het initiatief van de afdeling, ten goede veranderd. De voorzitter en de secretaris dankten voor de aangeboden ge lukwensen en het mooie geschenk, waarbij de secretaris nog even te rugging in de historie en er op wees dat de geschiedenis zich herhaalt, want bestond er reeds in 1793 een samenwerking tussen de overgroot vader van de secretaris en de beurt schipper te Zonnemaire, thans in 1956 herdenken een van der Doe en een beurtschipper van Zonnemaire het feit dat zij samen 25 jaar voor zitter en secretaris zijn van „Schut tevaer". Na deze officiële huldiging bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Nog zij vermeld dat het hoofdbe stuur een telegram van gelukwens voor beide jubilarissen had gezon den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1