exe Dr. Jansen schrijft HET VERSCHIL? DE ONVERBREEKBARE BAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 No. 17893 gen, niet de firma de Jager, die nu juist van de hardheid van de grond profiteert om de grote hoeveelheid Thans gaaf gemiddeld 8 pcf. van hef «rond nabij de Eendenkooi weg te y Y rijden. Met een groot aantal auto's en dragline's is men dezer dagen begonnen. Een dergelijk karwei - ii j was bij open weer zo goed als on- Aparte studiecommissie weersinvloeden geïnstalleerd doenlijk. Doorwerken in de winter aantal produktieve dagen verloren De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft ten depar- temente de studiecommissie weers invloeden geïnstalleerd. De minister zette uiteen, dat, al hoewel de schadelijke invloed van somm'ge klimatologische omstan digheden reeds sedc-rt honderden jaren de produktle in de bouw nijverheid in onze streken strukte, het de ernst van de huidige wo ningnood ls. die de aansporing gaf om het verlies aan produktie door vorst, regen en gebrek aan licht met kracht te lijf te gaan. Reeds gedurende geruime tijd werd in verschillende publikatles gewezen op het succes, dat in de Scandinavische landen werd be reikt met het doorwerken in de winterwerken. Over het algemeen werd hierbij" de kommentaar gege ven, dat maatregelen, die bv. in Zweden met zijn lange en stabiele winters economisch wel mogelijk waren, hier in ons wisselvallig kli maat niet rendabel zouden zijn. Met deze konstatering werd de studie van het doorwerken bij vorst be ëindigd en daarmede ook de studie van het beperken van het produk- tieverlies ten gevolge van andere klimatologische omstandigheden als repen en dooi. Eerst toen het, mede als gevolg van het beschikbaar komen van nieuwe statistische gegevens en van de daarop gebaseerde prognoses omtrent de inhaal van het woning tekort, tot alle lagen van de Neder landse bevolking doordrong, dat werkelijk alles op alles gezet moest worden om binnen redelijke ter mijn het spook van de woningnood te verdrijven, kwam het beperken van vorst- en regenverlet als één van de middelen tot produktiever- Stad en Provincie ZIERIKZEB Combinatiezegelactie middenstand een succes Reeds 22 winkeliers nemen deel Na de bekendmaking dat een groep Zierikzeese winkeliers zich tot een combinatie aaneen hadden gesloten en een zegelaktie op touw hadden gezet, heeft het publiek snel en duidelijk gereageerd. Dui delijk bleek dat het kopend publiek een dei-gelijke aktie op prijs stelt en naar wij vernemen is de belang stelling voor de zegels en de boek jes dan ook bijzonder groot. Reeds zijn twee en twintig winkeliers tot de combinatie toegetreden en hier mede is zonder twijfel de basis ge legd voor een aktie, die in de toe komst nog wel 'eens veel grotere vormen zou kunnen aannemen. De ontworpen zegel is zeer stijlvol en sprekend. Straks zullen de zegels met duizenden in de boekjes kun nen worden geplakt. Is een boekje vol dan kan het worden ingeleverd bij de Scheldebank N.V., waarna men - zoals reeds gemeld - een cheque krijgt ter waarde van f 5, die kan worden verzilverd bij aan koop bij een der aan de combinatie deel nemende winkeliers. NOORDGOUVVE Tweede uitvoering „Die Gouwe" De plaatselijke korfbalvereniging „Die Gouwe" gaf dinsdagavond jl. haar tweede uitvoering in het café den Hollander te Schuddebeurs. Het toneelstuk „De dochters van de baas", door C. van der Lingen, een blijspel in drie bedrijven, werd door een tiental dilettanten, waaronder vier dames, op vlotte wijze voor het voetlicht gebracht. Gehandi capt door het plotseling verschij nen van koning winter, was de pu blieke belangstelling niet zo als aanvankelijk werd verwacht. De avond werd besloten met een ge zellig samenzijn. Met ingang van 1 februari is de kantonnier de heer J. C. Bos al hier, bevorderd tot hoofd-kanton- nier bij de provinciale waterstaat. hoging weer in het centrum van de belangstelling te staan. Een voorlopige studie toonde«aan dat het d i r e k t verlies aan pro duktieve dagen tengevolge van kli matologische omstandigheden zelfs in ons betrekkelijk milde klimaat gemiddeld zeer aanzienlijk is, nl. gemiddeld bijna 8% van het aan tal produktieve dagen. OOSTERLAND Afbraak krotwoning Eindelijk zijn de gemeentewerk lieden begonnen de woning, voor heen bewoond door mevr. de wed. C. P. Capelle, in de Kerkstraat, te slopen, nadat deze krotwoning enige maanden zonder pannen heeft ge staan. Afvoer van grond Hebben de meeste bedrijven door de vorst stagnatie, zodat de werk zaamheden stil zijn komen te lig- BRDIMSSE Defekt schip binnen gesleept Het 106 ton grote motorschip „Hooi- en Strohand<?l" van de firma den Boer en van der Wekken te Brouwershaven, werd woensdag de haven alhier binnengesleept dooi de Bru 6 van de firma D. van den Berg Zoon. Het schip had te Dordrecht motorschade gekregen en was naar Zijpe gesleept, waar het door de Bru 6 werd overge nomen. Het schip wordt gerepa reerd bij de fa. Maaskant Zonen. Christian Pineau. de nieuwe Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft donderdag gezegd, dat Frankrijk geen enkele oplossing van de Saarkwestie, waarbij geen rekening gehouden wordt met Frankrijks belangrijke economische belaneen in dat gebied, kan aan vaarden. WIJ OUDERS Mammie, mag ik een hondje (Historisch). Er ging geen dag voorbij of vier jarig Flipje bedelde: „Mammie, mag ik een hondje?" Maar altijd was 't: „neen" of „later, misschien". Toen tante Truus op zijn zesde verjaardag kwam feliciteren, vloog hij haar opgewonden In de gang tegemoet. „Tante Tu-tu, kom eens kijken wat ik voor mijn verjaar dag heb gekregen! Een hondje - een echt hondje!!" „Zeker eentje van pluche met glazen oogjes!" plaagde tante. „Nee, Pee, het is een levend hondje, hij kan blaffen en hij springt tegen je op, ga nou mee dan zal ik het je laten zien!" Ongeduldig trok Flipje aan tante's hand, „kom nou!" Tante Truus liet de bromtol, die zij als verjaarsgeschenk had mee gebracht, nog maar even ingepakt. Zij begreep wel, dat bij de vervul ling van zo'n lang gekoesterde wens al het andere verbleekte. In de kamer vol visite bleek het kleine, bruine hondje het middel punt. Hij sprong op de stoelen en gleed stuntelig uit over de kleed jes, waarop hij dan tot kraaiend plezier van Flipje een eindje voort zeulde. Gewillig liet hij zich op pakken om geknuffeld en gestreeld te worden. „Hij is helemaal alleen van mij!" verklaarde Flinje trots. „Zal je goed voor hem zorgen?" vroeg tante Truus. „Tuurlijk!" ver zekerde Flipje, „ik noem hem Beertje". Na veertien dagen De pret duurde precies veertien dagen. Toen tante Truus na ver loop van die tijd des middags kwam oplopen, keek zij zoekend om zich heen. „Waar is 't hondje?" vroeg ze, „ik zie het nergens". Flipjes moeder maakte een afwe rend gebaar met de hand. „O, dat beest hebben we in de schuur ge daan. Verbeeld je, hij was nog niet eens zindelijk! En hij zat overal aan en krabde alles stuk! Dat kan ik hier binnen niet hebben hoor!" Ongelovig keek tante Truus haar schoonzuster aan. „In de schuur? Hebben jullie dat arme beestje met die kou in de schuur opgesloten?" vroeg ze verontwaardigd. „Hij heeft een mand met een kussen er in en een stuk van een oude deken om zich heen, hij heeft he.t heus niet koud hoor", was het antwoord. „En zijn eten?" vroeg tante Truus. „Dat brengen we hem daar, want als je 'm naar binnen haalt, wil hij natuurlijk niet meer weg". „Ik mag altijd het eten brengen voor ik naar bed ga", vertelde Flipje. „Dan is alles koud", stelde tante Truus vast. Resoluut stapte zij naar de schuur en vond een klein bibberend hoopje ellende. Een bakje met drinkwater was nergens te bekennen! Tante Truus stelde voor, dat zij Beertje maar zou meenemen en be waren tot hij wat ouder was. Het voorstel werd dankbaar aanvaard. Flipjees moeder was dolblij van de last af te zijn en de kleine jongen had in die veertien dagen zoveel gehoord over vieze, lastige, stoute honden die de boel bederven, dat het hebben van een eigen hondje inplaats van een vreugde, tot een soort akelige straf was geworden. Onverschillig zag hij toe hoe tante Truus het eertijds zo felbe geerde bezit meenam. Schromelijk tekort geschoten Helaas is dit een ware geschie denis. De ouders van Flipje en vele anderen met hen, die even onver antwoordelijk handelen uit dom heid en gemakzucht, schieten schromelijk tekort, niet alleen te genover een arm weerloos dier, maar ook tegenover hun kind. Im mers: zij gaan hem voor in liefde loosheid. gebrek aan verantwoor delijkheid en plichtsverzaking. En toch is het eigenlijk zo eenvoudig: wie niet voor een dier of een plant kan of wil zorgen, neme er geen! Het bezit van levende have kan zo'n prachtig opvoedmiddel zijn! Hoeveel schone en menswaardige eigenschappen kunnen wij niet aan de hand van zo'n bezit bij onze kinderen aankweken: liefde, zorg, barmhartigheid en verantwoorde lijkheid voor een eenmaal op zich genomen .taak. Natuurlijk brengt het een beetje last en rommel mee als Onze kinderen eigen konijnen, honden, poesen of vogels mogen houden. Maar de overlast kan tot een minimum beperkt worden als de kinderen maar wordt bijge bracht, dat alle bezit verantwoor delijkheid meebrengt en dat hier mede nimmer mag worden geschip perd. Uiteindelijk zijn de voordelen zo heel veel groter dan de na delen. Als vader en moeder het voor beeld geven van hardvochtigheid en plichtsverzuim en gebrek aan liefde voor het dier, wat moet er dan terecht komen van het kinder karakter, dat zo uiterst gevoelig is voor het levend voorbeeld? Alle vvekelijk gedoe met dieren zy ta boe, maar liefde en zorg voor het dier kunnen ozne kinderen niet vroeg genoeg worden bijgebracht en dat te doen is ouderplicht. Amy Groskamp ten Have (Nadruk verboden). levend. Een conferentie van het moderamen van de synode en een aantal Hervormde leden van het C.N.V. belooft een beter verstaan van eikaars standpunten. De raad poogt steeds, de verzuiling afwij zend, vormen te vinden van prak tische samenwerking, waarin de Hervormde visie tot gelding komt. Ouderling Hubert deed de sugges tie, om Hervormde C.N.V.-leden en dito N.V.V.-leden samen te bren gen rondom het Herderlijk schrij ven, opdat men tot een werkelijk gesprek kan komen. Het jaarver slag werd onder dankzegging goed gekeurd. De synode besprak voorts het ontwerp van enige kerkordelljke bepalingen ter regeling van keu ring op t.b.c. van predikanten, ca techeten enz. In de jl. december- vergadering had de synode zich reeds voor de wenselijkheid van zulke bepalingen uitgesproken. Ingezonden mededeling Een der grootste moeilijkhedeyi met de verbindingen ontstond deze week door het omhoogvaren van de provinciale boot, die vrij moeilijk kwam te zitten, tegen de westhavendijk op. Nadat de vloed opgekomen was kon evenwel rond half zes de „Koningin Emma" worden vlotgesleept door de veerboot van de dienst Zierikzee-Colijnsplaat en de uit Wemel- dinge gerekwireerde sleepboot „Adja". Nadien kon de dienst vrij nor maal worden hervat. Op de foto: het schip hoog en droog op het talud van de westhavendijk. Ingezonden mededeling Vele mensen op Schouwen-Dui- veland lijden helaas aan ernstige slapeloosheid. Bij de meeste van mijn patiënten, zo schrijft dokter Jansen verder, vindt dit zijn oor zaak in het feit dat men de krant 's avonds niet op tijd van zijn buur man krijgt. Men blijft wakker lig gen totdat men de krant in de bus hoort vallen. Het beste middel tegen deze sla peloosheid is om zelf een abonne ment op de Zierikzeesche Nieuws bode te nemen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Generale Synode De synode heeft het jaarverslag 1954 van de Hervormde Jeugdraad behandeld. Ds. N. O. Steenbeek wees op de noodzaak meer aan studie te doen en om de antwoorden, die in de toporganen gevonden worden door te geven aan de grondorganen. Ds. Ruitenberg deed mededelin gen over de sociale jeugdkampen, die door de overheid afgesloten worden en overgedragen aan parti culiere organen, een lijn, die tegen de Hervormde visie ingaat. Bij de bespreking van dit jaar verslag vroegen ds. K. P. v. d. Graaf en ds. A. Dronkers nadere inlichtingen over de zgn. „levens scholen". Zij drongen aan op een duidelijke vorm. Ds. R. Bijlsma vond, dat de Hervormde kerk ook hier principieel de verzuiling af moet wijzen. De heer B. Diesbergen drong er op aan, de studie, die nodig is voor de doorlichting van de verhouding tussen koninkrijk Gods en wereld niet aan bepaalde raden op te dra gen, maar centraler te regelen, Ds. F. H. Landsman, sec. scriba beantwoordde de laatste opmer king. Inderdaad denkt het mode- ramen aan een studie-secretariaai voor het geheel van het kerkelijk werk. Het blijkt, dat de raden zo overkropt zijn met praktisch werk dat de achtergrondsvragen niet vol doende aan de orde kunnen komen. Het jaarverslag werd onder dank zegging goedgekeurd. Aan de orde kwam toen het ver slag 1954 van de Raad voor de za ken van kerk en samenleving. Dr. Rupp, secretaris van de raad, deelde mede, dat de raad zich in het bij zonder bezighoudt met het werk van kerk en samenleving regionaal uit te breiden. Er zijn verschillende gespreksgroepen gevormd. De zaak van de industrialisatie heeft grote belangstelling. Zoals er een gecom mitteerde is voor de ontwikkelings gebieden, zal er ook' een industrieel gecommitteerde moeten komen. Thans is men reeds bezig met be nadering van de personeelsfunc tionarissen. Een commissariaat, warain verschillende raden samen werken voor het vormingswerk, zal nodig zijn. Aan de stichting Evan gelie en Industrie werken leden van de Gereformeerde kerken mee. Bij dit werk zullen vooral ge meenteleden moeten worden Inge schakeld. Men zal moeten aan vaarden, dat para-parochiale vor men ontstaan. Met het C.N.V. zijn de contacten In de afgelopen weken hebben wij U, aan de hand van vele plaatjes en praatjes, gewezen op het ver schil van schijnbaar gelijke dingen. Wij hebben U gewezen op het ver schil, dat er in verpakte soepen bestaat en U gevraagd de proef te nemen meteen pakjeOXOsoep. Als U dat hebt gedaan, dan zult U het met ons eens zijn dat elke OXO soep, onverschillig welke soort U ook kiest, beter van kwa liteit, geuriger en smakelijker is. Als U het nog niet hebt gedaan, tracteer Uzelf en Uw hulsgenoten dan morgen eens op OXO soep en ook U zult overtuigd zijn, dat U de beste soep gekozen hebt. SOEPEN MARKTBERICHTEN Eier- en pluimveemarkt Barneveld Eiermarkt: handel vlug. Aanvoer ca. 1.500.000 stuks. Prijzen f 12,50- 14,75, algemene prijs f 13,25 per 100 stuks, kiloprijs f 2,21 (basis 60 gr.). Pluimveemarkt: handel in slacht- kippen redelijk, in slachtkuikens zeer traag. Aanvoer ca. 38.000 st. Prijzen: kippen f 1,80-1,90, kuikens rood en wit f 1,50-1,80, N.H. blauwe kuikens f 1,90-2,10, zware N.H. blauwe kuikens f 2,30-2,50 (alle prijzen per kg). Een Noors marinevaartuig heeft donderdag opnieuw een Rus sisch vissersvaartuig aangehouden wegens vissen binnen de Noorse territoriale wateren. In totaal zijn nu reeds zestien Russische schepen opgebracht. FEUILLETON. door MAARTJE ZELDENRIJK In een matrassenfabriek tussen de Warmoesstraat en het Damrak in Amsterdam, dezelfde, waar nog geen jaar geleden ook een brand woedde, brak woensdagochtend een felle brand uit, welke spoedig ook de aan grenzende percelen aantastte en de fabriek zelf volkomen verwoestte. Foto links: een overzicht van de brand, vanaf het Damrak. - Foto rechts: een brandweerman aan de zijde van de Warmoesstraat in actie. Van neef Karei had hij een har telijke brief gekregen. Natuurlijk was hij welkom en slaapgelegen heid was er ook wel. Als hij een beetje bijtijds kwam, kon hij mee- eten. Maar Jaap had nog even per briefkaart terug geschreven dat hij omstreeks een uur of drie in de Beemster zou zijn. In Amsterdam zou hij wel een stukje eten. In Zwolle werd het drukker en in Amersfoort kwam er nog een stroom reizigers uit de aansluiten de trein van Enschedé bij. Maar Amersfoort-Amsterdam was maar een zuchtje vergeleken bij de rest van de reis. Hè, het was toch ook wel eens fijn om je te laten rijden. Hij was blij, dat hij niet met de wagen was gegaan. - In Amsterdam liep hij op z'n ge mak naar het Damrak. Daar was wel ergens een tent, waar hij be hoorlijk kon eten voor niet al te veel geld. Eigenaardig, vroeger, toen hij nog vrijgezel was, keek hij nooit op een paar centen, als hij een dagje uit was. Maar zijn vrouw had hem in de loop der jaren wel geleerd zuinig te zijn. Nu ja, Gré had het in haar jonge jaren ook niet breed gehad. Toen hij nog als knecht in de fabriek van haar va der werkte, had hij al spoedig door gehad, dat hierin nu niet bepaald een dikke boterham te verdienen was. De verouderde werkmetho des, en daarbij nog de moordende concurrentie in de voor-oorlogse crisisjaren, waren allemaal facto ren, die er nu niet bepaald aan me dewerkten, dat je vooruit kwam. En toen Gré's vader plotseling kwam te overlijden en hij het plan opperde het bedrijf te redden met zijn geld, stelde hij tevens als voor waarde, dat hij moderne methodes zou mogen invoeren. Gré had hem de vrije hand gelaten en sindsdien was de daling der omzetcurve ge stuit. Maar, intussen getrouwd met de dochter van zijn overleden pa troon, leerde deze hem wel zuinig te zijn, hetgeen in de oorlogsjaren vooral zijn nut had gehad. Ja, de practische kennis bezat hij, en or ganisatietalent had hij ook. Maar economie had hij van Gré geleerd, want van economie had ze verstand, ook thuis. Hij had geen betere huis vrouw kunnen treffen. Lam, dat ze nooit meewilde, er gens heen. Bij uitzondering ging ze zaterdagsmiddags wel eens een paar uurtjes winkelen in Gronin gen. Maar over een heel „jaar uit gerekend kon je die middagen tel len op de vingers van één hand. Gré was een echte huispiot,* en of dat nu wel zo goed was. Na een smakelijke maaltijd dronk hij nog een kop koffie en stapte toen weer op, naar buiten. Zo, nu eens zien, hoe hij bij de bus voor Purmerend kon komen. Wacht eens die zou wel beginnen aan de over kant van het IJ. Dus zou hij met 't bootje van Bergmann of de pont over moeten. En het -bootje kwam aan het Damrak, dus dat was vlak bij. Het veerboot je bracht hem bin nen tien minuten aan de andere kant van het IJ en bovendien aan het beginpunt van de bus. Kon hij het nog mooier treffen? Nadat de bootpassagiers alle overgestapt waren in de bus, vertrok men. Jaap nam een enkele reis Purmerend en gaf de conductrice een fooi, ook al tegen zijn gewoonte in. Vooruit, nou eens een keer niet krenterig zijn. Het was immers feest vandaag? De tocht naar het oude, schilder achtige stadje duurde maar kort. Maar Jaap keek gedurende de ge hele rit naar alle bekende plekjes langs de route. Daar, in de dieptes lag nog hetzelfde oude stationne tje Zunderdorp, waarlangs alleen nog maar de tram naar Volendam reed. En hier had je Het Schouw, ook zo'n kleine buurtschap. Tast eens in je geheugen, Jaap, jongen, wat krijg je na Het Schouw? O ja, Watergang, met dat aardige kerkje midden in het weiland. Maar bij het kerkje waren ook al nieuwe huizen gebouwd en dus stond het niet meer zo eenzaam tussen het groen als vroeger. En dan Ilpen- dam, de enige plaats van beteke nis op deze route. Kijk. de bushalte was op precies dezelfde plaats als vroeger de stoomtram stopte. Nou, dan kreeg je ten slotte nog eeri lang stuk en dan had je Purmerend. Daar was de spoorbrug en de melk fabriek en daar had je ook al de eerste huizen van Purmerend. Als hij zich goed herinnerde, was dat de Willem Eggertstraat. Maar ja, er waren ook al nieuwe straten bij gekomen. Vanzelf: Purmerend zou ook wel een stuk groter geworden zijn. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5