ZIERIKZEESCBEWNIEUWSBODE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gevaar is verminderd maar indirecte gevaren blijven Vrijdag was het in vele delen van Europa nog bijzonder koud Rusland herhaalt aanbod voor vriendschapsverdrag metAmerika ZATERDAG 4 FEBRUARI 1936 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijt per 3 meenden bij vooruitbetaling I 3,SO, per week 27 cen». Lotte nummert 10 cl. Vertchijnf Dinsdag, Oon- derdeg, Vrijdeg en Zeierdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjet (max. !5 mm.) I 1,— per tluk. No. 17893 - 112e Jaargang WAARIN OPGENOMEN 1797-1839 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstreet 6, Zierikzeo, Poslbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lekenmen Ochlmon - Lange Nobelslreol 6, Zierikzee - Redacteur; M. J. Bli DE VAATE - Tel. 309. Eden poor Amerikaanse Congres Russisch expansionisme zoekt nieuwe wegen De Britse premier, Anthony Eden heeft voor de Amerikaanse Senaat een verklaring afgelegd - zijn eerste officiële uitlating over de bespre kingen In Amerika - tvaarln hy onder meer heeft gewaarschuwd voor het gevaar van de nieuwe wa pens. Helaas kon hy niet zeggen, dat alle mogeiykhcden voor een in ternationaal conflict uitgeschakeld z^n. Het directe gevaar was wel verminderd doch de indirecte be dreigingen waren bleven bestaan en deze zouden even dodelijke ge volgen kunnen hebben. De besprekingen noemde Eden „gedenkwaardig". Hij stelde een program van drie punten voor als antwoord op de Sowjet-politiek van „vleierij en dreigementen" ter uitvoering van de verklaring van Washington: 1. Het onwankelbare handhaven van verbintenissen en vriend schappen, zonder uitsluiting van de bereidheid om met commu nistische landen te onderhande len. 2. Met betrekking tot gebieden waar een conflict acuut wordt dienen beide landen indien mo gelijk een verklarine van een heid van doel af te leggen. 3. In plaats van te pogen alle aan biedingen van de Sowjet-Unie te overtroeven, dient econo mische hulp te worden gegeven aan die gebieden, die deze het meest van node hebben, met een redelijke bevoorrechting van vrienden, zonder de anderen te vergeten. Het communisme, aldus Éden, kan niet tegengehouden of terug gedreven worden met geweld al leen. Steun bij pogingen om de le vensstandaard te verhogen dient het alternatief van geweld te zijn. De premier zei verder, dat het „historische expansionisme van het Kremlin" zich voortzet in de rich ting van het midden-oosten en an dere landen van Azië, nu aan de Sowjet-expansle In Europa een halt toegeroepen Is. De jaardag van prinses Beatrix Zij ontving meer dan 20.000 gelukwensen Onder de meer dan 20.000 uit alle delen van de wereld afkomstige ge lukwensen, die H.K.H. prinses Bea trix ter gelegenheid van haar 18de verjaardag hebben bereikt, bevon den zich verscheidene telegrammen afkomstig van staatshoofden, onder meer van het Engelse koningspaar en van president Eisenhower. Deze grote hoeveelheid geluk wensen maakt het de prinses in verband met haar drukke school- werkzaamheden onmogelijk allen persoonlijk te beantwoorden. In plaats daarvan heeft zij via de ra dio haar dank tot uiting gebracht. Cyprische kwestie sleept zich voort De leider van de Cyprische be weging voor vereniging met Grie kenland, aartsbisschop Makarios, heeft geantwoord op Britse voor stellen ter oplossing van de kwes- tie-Cyprus. Het antwoord, dat aan gouverneur Harding was gericht, werd overhandigd door de secre taris-generaal van de Etnarchische raad, het bestuurslichaam van de Grieks-orthodoxe kerk op Cyprus. Volgens politieke waarnemers in Nicosia zou de aartsbisschop de Britse voorstellen, die vorige week zaterdag door de gouverneur zijn ingediend, aanvaard noch verwor pen hebben. Watersnood in Griekenland In de zuid-Griekse provincie Akhaia is de noodtoestand afge kondigd. Door grote overstromin gen Is schade toegebracht aan de oogst en vee verloren gegaan. In bedreigde gebieden, waar alle weg en spoorverbindingen zijn onder broken, hebben militairen dorpe lingen in veiligheid gebracht. Ook de stad Patras is door het water geïsoleerd. in het noorden van Griekenland ,.ijn door zware sneeuwval verbin- u: ïgen verbroken. Boei van Nederlandse duikboot gevonden Italiaanse marine kwam in actie Ten noorden van Messina (Sici lië) is door een Italiaanse duikboot c:i boei, gemerkt 0-27 waargeno men en vijf Italiaanse oorlogssche pen kregen naas aanleiding daar van opdracht na te gaan, of zich een Nederlandse duikboot in nood bevond. Van de zijde van het ministerie van Marine In Den Haag wordt vernomen, dat Hr. Ms. 0-27 begin December, onder commando van lt. ter zee 2e klasse oudste categorie F. B. Hamilton, tijdens oefeningen in de Middellandse zee een tele- foonboei verloren heeft. De 0-27 is vóór Kerstmis van deze oefen- reis naar Nederland teruggekeerd en ligt op het ogenblik in Den Hel der. Zodra op het Italiaanse marine- hoofdkwartier op Sicilië bekend werd, dat de boei was aangetroffen bij kaap Peioro, kregen de kruiser „Duca Degli Abruzzi", het korvet „Andromeda", de torpedoboot „Ab ba" en de mijnenveger „Tulipano" opdracht ter plaatse met de duik boot, die de boel gevonden had, de „Tazzoli", te onderzoeken, of de 0-27 misschien op de zeebodem lag. De zee is ter plaatse 200 meter diep. Bevroren klok Tot de „kleine geneugten" van Sirjansland behoren on getwijfeld de toren en het torenklokje, waarvan het slaan en luiden bij stil weer vrijwel elke dorpsbewoner kan horen. Het intieme kle pelen van de torenklok trof zelfs de vreemdelingen. Vorst Thialf heeft echter de klok het zwijgen opgelegd. Sir jansland heeft een bevroren klok en dat is in de geschie denis nog nooit eerder voor gekomen. Het uurwerk staat stil en ook het luiden is on mogelijk geworden. Nu eerst beseffen de Sirjanslanders de waarde van „hun klok" dub bel. Korte berichten uit het Binnenland SCHELLINGWOUDE. Vrijdag- ochtend half negen is uit de Oran jesluizen te Schellingwoude de sleepboot „Volharding" met kapi tein Soer vertrokken. Het doel van de tocht Is Kampen. Deze tocht is een soort proefvaart, waarop de situatie van het ijs op het IJssel- meer zal worden verkend. AMSTERDAM. Zondag a.s. is het 125 jaar geleden, dat de 29-jarige Amsterdamse luitenant ter zee 2e klasse Jan Carel Josephus van Speyk de lont in het kruit stak en daarmede voorkwam, dat zijn reeds door de Belgen geënterde kanon neerboot en neergehaalde Neder landse vlag in handen van onze te genwoordige Benelux-partner kwa men, maar alle tezamen in Ant- werpens haven de lucht in vlogen. ELTEN. Door nog onbekende oorzaak is op de rijksweg bij Elten, nabij het voormalige douanekantoor aan de Zevenaarsestraat, de*59-ja- rige mevrouw B. door een uit de richting Zevenaar komende bestel auto gegrepen en ernstig gewond. Het slachtoffer is enkele uren later in een ziekenhuis te Zevenaar over leden. PURMEREND. Aangezien de bootverbinding tussen Marken en Monnikendam is gestremd, is een baan uitgezet over het ijs van de Gouwzee. Deze is uitsluitend be doeld voor eilandbewoners, die hun werk op de vaste wal hebben. 's-GRAVENHAGE. Naar verno men wordt zal, wanneer het pro gramma zal verschijnen voor de praktijkakte nijverheidsonderwijs voor jongens (N-akte) daarin o.m. als eis voor het deelnemen aan dat examen worden gesteld het bezit van een geldig diploma Eerste Hulp bij Ongelukken. 's-GRAVENHAGE. Naar verno men wordt zal Prins Bernhard be gin Maart geslagen worden tot „Chevalier d'Honneur" van de „Confrérie de la Chaine des Rotis- seurs". De „Confrérie" is een culi naire broederschap waarvan de oorsprong terug gaat tot de Franse „Corporation des Ayeurs" uit 1248. Deze werd in 1610 koninklijk goed gekeurd door overhandiging van het schild van het gilde der Spit- braders. 's-GRAVENHAGE. Prinses Irene heeft donderdagmiddag een gedeel te van de schermwedstrijden bijge woond welke door de Koninklijke Onderofficiers Schermbond (K.O. O.S.) in de dierentuin te Den Haag werden gehouden. Slechts verder onderhandelen op Indonesische basis Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een woordvoerder van de Indo nesische delegatie ln Genève heeft medegedeeld, dat de delegatie de onderhandelingen met Nederland alleen zal voortzetten op de basis, zoals deze door de Indonesische re gering en de delegatie aan Neder land is medegedeeld. Deze verklaring legde de woord voerder af, nadat in Genève het Nederlandse voorstel bekend was geworden om een bijeenkomst van beide delegaties te houden, „ten einde klaarheid te brengen in het uit de notawisseling gebleken ver schil van opvatting". Het moet dan ook zeer onwaarschijnlijk worden geacht, dat een dergelijke vergade ring tussen beide delegaties zal worden gehouden, aldus de woord voerder. Berouw zonder verbetering i is gelijk pompen zonder het j lek te stoppen. 4 Hel K.N.M.I. verwachl tot zaterdagavond: Overwegend lichte vorst Veranderlijke bewolking hier en daar wat sneeuw van weinig be tekenis; overwegend zwakke wind; na in de nacht lichte, hier en daar matige vorst, overdag temperatuur om het vriespunt. 0 5 febv. Zon op 8.17, onder 17.36. Maan op 3.44, onder 11.51. 6 febr. Zon op 8.16, onder 17.37. Maan op 4.40, onder 12.36. 7 febr. Zon op 8.14, onder 17.39, Maan pp 5.28, onder 13.28. Nieuwe maan: 11 febr. te 22.38. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 febr. 9.29 v.m. 22.15 n.m. 6 febr. 10.52 v.m. 23.42 n.m. 7 febr. 12.20 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 5 febr. 9.11 v.m. 21.56 n.m. 6 febr. 10.32 v.m. - 23.21 n.m. 7 febr. 11.55 v.m. n.m. Doodtij: 5 en 21 februari. Springtij: 14 en 28 februari. Wat minder koude lucht In de vorige nacht is een front, dat de begrenzing vormt van min der koude lucht, uit het noordoos ten ons land binnengedrongen. De vorst nam daarbij belanerijk af. De minder koude lucht bedekte het ge hele Oostzeegebied, maar in vrij wel geheel Rusland heeft de zeer strenge vorst zich gehandhaafd. Het front dat de zeer koude lucht beg.-enst. komt langzaam naar het westen. Dit gebeurt onder invloed van een krachtig hogedrukgebied dat zich boven noordoost-Rusland ontwikkelt. Het hogedrukgebied Om te danken voor de vele geschenken en gelukwensen, die zij mocht boven Scandinavië begon vrijdag ontvangen op haar achttiende verjaardag, sprak H.K.H. prinses Beatrix .'vlv-n af te nemen. Ons woensdagavond een korte rede uit voor de beide zenders, Hilversum L v^ndaag tzateraag) m oe I en II. - De foto-toont de kroonprinses tijdens het uitspreken van haar mi"per lucbt. waarin des j nachts lichte vorst voorkomt en overdag temperaturen om 't vries- punt. Sneeuw van enige betekenis Dikke sneeuwlaag bedekt Nice is niet te verwachten. LAND- EN TUINBOUW Weinig handel in uienzaad Ook dit zal waarschijnlijk worden verworpen Er Is weinig of geen handel in uienzaad en de uienzaadtelers kla gen steen en been, hoewel de uien- Ook vrijdag heerste in vele delen peratuur van 13 graden onder nul prijs in 1956 zeer goed is en er voor van Europa nog strenge koude. Ten gemeten. de landbouwers alle reden toe zou in Nice lag langs de „Promenade zijn om het ook in 1956- 57 met de ge 0loe van kou en zware sneeuw- deg Angiais» een sneeuwlaag van ui als welkome afwisseling in het stormen zyn in Frankrijk 29 per- 25 centimeter. bouwplan te proberen. Vele boeren soncn om het leven gekomen. Het Op de Middellandse zee en op de zouden dit ook wel willen, maar de betreft hier vooral zwervers, ouden Atlantische oceaan heerst ongun- vrees geen werkkrachten te zul- van dagen en arbeiders od het veld stiS weer- En in Amerika is het in len vinden om dit arbeidsintensie- van oagen en arbeiders op het vela. yele delen wtter koud Jn Texag ve gewas te onderhouden en te ver woedde een sneeuwstorm en In an- plegen zijn oorzaak dat weinig ui- dere delen viel Ijskoude regen. en zullen worden gezaaid. President Eisenhower heeft op nieuw een boodschap van maar schalk Boelganin, de Sowjet-pre- mier, ontvangen, aldus Is donder dag te Gettysburg meegedeeld. President Eisenhower wees het vorige weekeinde een aanbod van Boelganin om een vriendschaps verdrag met een duur van twintig jaar tussen de V.S. en de Sowjet- Unie te sluiten, van de hand. De nieuwe boodschap van Boel ganin werd donderdagmiddag door de Sowjet-ambassadeur, Zaroebin, op het ministerie van Buitenlandse Zaken afgegeven omstreeks de tijd dat Eisenhower naar zijn boerderij in Gettysburg zou vertrekken. De premier van de Sowjet-Unie, maarschalk Nikolai Boelganin, heeft in een nieuwe boodschap aan president Eisenhower zijn aanbod herhaald een vriendschapsverdrag aan te gaan met de Verenigde Sta ten voor de duur van 20 jaar. Hij bood tevens aan soortgelijke ver dragen aan te gaan met andere lan den, waaronder Engeland en Frankrijk. De toon van deze boodschap van premier Boelganin was zeer vrien delijk cn hoffelijk. De maarschalk prees „de vriendelijke toon" van de boodschap van 27 januari van pre sident Eisenhower. Amerikaanse waarnemers hebben er op gewezen, dat maarschalk Boelganin een zuiver negatief standpunt heeft ingenomen wat betreft de suggesties van Eisenho wer, dat de Sowjet-Unie moet In stemmen met een hereniging van Duitsland, de bevrijding van oost- Europa, wederzijdse inspectie uit de lucht en verwijdering van het „ijzeren gordijn". Ook heeft Boelganin niet geant woord op wat de Amerikaanse pre sident zei over de verslechtering van de internationale toestand door het recente optreden van de Rus- èische leiders op hun reis door Zuid-Azië en door de communisti sche bijdrage tot een bewapenings wedloop in het midden-oosten. Veren gestremd door ijsgang De A.N.W.B. deelt mede, dat we gens ijsgang de veerdiensten tus sen Numansdorp-Den Bommel op Overflakkee en Numansdorp-Wil- lemstad in Brabant zijn gestaakt. Het veer tussen Dintelsas en Oolt- gensplaat op de oostpunt van Over flakkee vaart nog wel, zij het on geregeld. Ook de dienst tussen Hel- levoetsluis en Middelharnis wordt nog onderhouden. De Noorse minister van Bui tenlandse Zaken, Halvard Lange, zei woensdag in het parlement in Oslo, dat nog nooit zo massaal de Noorse visserijgrens geschonden is als deze week door Russische sche pen. In het verleden bleven de Rsu- sische vissers altijd zorgvuldig buit ten de Noorse territoriale wateren. Volgens radio-Jerusalem had de staat Israël op 31 januari 1955 in totaal 1.777.000 inwoners. Hier van zijn 1.564.000 Joden. Een historisch kasteel bij Avig non, „Chateau Stuart Mill", is ten gevolge van een schoorsteenbrand geheel uitgebrand, het water be- 1 1 1 vroor by het biussingswerk. Bij Jhr r Roëll opende de nieuwe nsbaan Nimes leed een circus zware scha- 1 de door ziekte, welke tropische die ren ten gevolge van de kou oplie pen. Een aantal dieren kwam om. In Frankrijk begint de kou echter af te-riemen. Ook in Groot-Brittan- nië loopt de temperatuur op. In de Midlands echter werd nog een tem- voor Haamstede en Burgh Belangrijke aanwinst dank zij partikulier initiatief Onder grote belangstelling en in en Burgh, de heer L. Lanser, tech- tegenwoordigheid van verschillen- n'sch hoofdambtenaar van de Rijks waterstaat, die de baan gratis heeft de autoriteiten donderdagmiddag ultgezet en de heér veldhoven van de nieuw aangelegde ijsbaan voor firma E. Blok, die de baan heelt In de Ver. Staten zijn vorl® Haamstede en Burgh officieel voor aangelegd. Een bijzonder woord van jaar bij verkeersongelukken 38.300 gebruik door de schaatsliefhebbers da.l1.k evenwel komt toe aan de fa- mensen om het leven gekomen, onenaesteld door de buraemeester ï11f van. ~le5cq' die 1.669 minder dan in het recordjaar 72 1 toestemming verleende de baan op 1941. 1.350.000 mensen liepen ver- van Haamstede JhrR- Roeld,e het begeerde grondstuk uit te zet- wondingen op en de schade als ge- een doorknipte dat de baan tot ten. volg van verkeersongelukken be- dat ogenblik nog afgesloten hield. droeg vorig jaar ruim tien miljoen Het is er - dank zij de strenge dollar, ei uu wees nu forst - dus toch nop van gekomen "lnitiaüe[ een prachtig sluk Op een plenaire vergadering dat op de nieuwe ijsbaan de ijzers werk is tot stand gekomen ten bate van de conferentie over onafhan- konden worden onder ge spannen. van de gehele bevolking. Spr. dank- kelijkheid voor Malakka in Londen, te zijnerzijds wethouder J. Bolken- Is men donderdag tot een „een- BiJ de officiële opening waren baas van Burgh en wethouder M. stemmige conclusie" gekomen. De aanwezig weihouder M. den Boer den Boer van Haamstede voor het verslagen van commissies inzake van Haamstede en wethouder A. genomen initiatief. Spr. hoopte van defensie, financiën en openbare van Zuyen van Burgh, alsmede het harte dat de nieuwe baan volledig diensten, die voorstellen voor zelf- voltallig bestuur van de interge- aan het beoogde doel zal blijken bestuur hebben uitgewerkt, zijn meentelijke ijsvereniging. Natuur- - - - goedgekeurd, aldus is in conferen- lijk stond al direkt een flink aan- Hierna sprak Jhr. R. Röell, die er op wees hoe hier door partiku- tiekringen vernomen. te beantwoorden. Jhr. Röell knipte daarop het lint door, dat de baan tal schaatsliefhebbers te popelen afsloot, met deze daad de officiële om het eerste baantje te maken. opening van de ijsbaan verrichtend Dr. Victor Choery, de Liba- Een kort inleidend woord werd De autoriteiten maakten daarop nese ambassadeur in de Verenigde gesproken door de voorzitter van de een rondgang over de baan Dade- Staten, heeft donderdag de Ver- ijsvereniging, de heer M. Beuving, lijk daarop maakten de schaatsUef- enigde Staten medegedeeld, dal de die er zijn voldoening over uitsprak hebbers zich meester van de baan, negen landen van de Arabische liga dat het toch nog mogelijk is gewor- die uitstekend bleek te voldoen' zich niet gebonden achten door den deze winter de baan open te Niet alleen overdag intussen maar enigerlei besluiteh, die tijdens de stellen. Spr. bracht dank aan allen, ook 's avonds, want de baan 'is dan Brits-Amerikaanse besprekingen te die bij de totstandkoming van de feestelijk verlicht. Zoals gemeld Washington ten aanzien van deze baan hun medewerking verleenden, zullen reeds vandaag (ijs en weder landen zijn genomen en waarin zij ln het bijzonder de colleges van B. dienende) wedstrijden op de nieuwe niet zijn gekend. en W. der gemeenten Haamstede baan worden georganiseerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1