Blikgroenten Werk aan dijkverzwaring bij Sir- jansland maakt goede vordering Japan betaalt ons land 10 miljoen dollar flstmatici hebben een eigen vereniging DE ONVERBREEKBARE BAND Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 2 FEBRUARI 1956 No. 17891 Groot wegverbeteringsplon voor 1956 Ingezonden mededeling Goede vorderingen worden ge maakt met het omvangrijke werk der dük verzwaring. De enorme hoe veelheid opgespoten zand wordt door middel van draglines opgeno men, terwijl een bulldozer zorgt voor verder transport. Reeds thans ls te constateren dat de dUk aan merkelijk hoger wordt dan voor heen en - Juist door de verwerking van veel zand - lUkt het vanaf het dorp wel of men de Schouwse dui nen voor zich heeft. Medegedeeld wordt dat tegelij kertijd een zanddepot wordt opge spoten voor de nieuwe weg die door het Ingepolderde Dijkwater (rich ting Dreischor) ia geprojekteerd. Deze weg zal door de firma San ders worden gemaakt en zal niet het tracé van de vorig jaar aange legde dijk volgen. Dezelfde firma zal dit Jaar de Dllllngsweg vanaf de betonnen paal en verder vanaf de Oude dijk tot Brulnisse vernleuwon. Overstromingsramp in Columbia Nederland helpt met etenswaren Ten gevolge van de overstromin gen In Columbia, waardoor 110.000 mensen dakloos zijn geworden, zijn de plaatselijke bronnen van hulp verlening spoedig na de ramp uit geput geraakt. Vele duizenden dak lozen zijn daardoor aangewezen op buitenlandse hulp. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft teams ter assisentie gezonden en de Liga van Rode Kruisvereni gingen heeft uit haar magazijnen te Marseille vijftig kisten kleding stukken ter waarde van 15.500 dol lar naar Columbia gezonden. Ook Nederland blijft niet achter. Het bedrijfschap voor zuivel stelde vijftig ton magere melkpoeder ter waarde van f 50.000,ter beschik king van het Nederlandse Rode Kruis voor de slachtoffers van de ramp. In samenwerking met de re gering heeft het Nederlandse Rode Kruis voorts nog 3744 blikjes cor- nedbeef ter waarde van f 3.000, aangekocht. De firma v. d. Heuvel zal dit jaar vanaf de Zweedse woningen, via de Staart, Stevensluis tot aan Nieuwerkerk, een weg aanleggen. Er staat dus ook op het punt van de wegenbouw dit jaar heel wat op het programma. Zonder twijfel zal dit alles op en rond Sirjansland een grote drukte met zich mee brengen. Nieuwe aanval op de Lepra Het dagelijks bestuur van de Wereldgezondheidsorganisatie (W. H.O.) heeft met algemene stemmen besloten, de strijd tegen de lepra te Intensiveren, nu met behulp van nieuwe middelen goede vorderin gen kunnen worden verwacht. Tegen de 180.000 patiënten die het vorige Jaar zijn behandeld, hoopt men dit jaar hulp te kunnen geven aan 356 000 melaatsen, nl. 122.000 ln Frans equatoriaal-Afrika, 195.000 in Nigeria, aan 30 000 van de 150.00 in Birma en aan 6 000 van de ongeveer 200.000 zieken in Thai land. Naar schatting lijden in de ge hele wereld tien tot twaalf miljoen mensen aan lepra. Door een behan deling met ..sulfones", synthetische geneesmiddelen die voor het eerst in de tweede wereldoorlog zijn ge bruikt, kan men na een of twee jaar een aanzienlijke verbetering in de toestand van melaatsen, zo niet hun volledig herstel, teweegbren gen. IN k MINUTEN KLAAR OR TAFEL Oude sterrenhoogtemeter In Dundee is dezer dagen de oudste bestaande sterren hoogtemeter ontdekt - een instrument dat door zeelie den uit de 16e eeuw werd gebruikt om hun positie te bepalen en een voorloper van de latere sextant. Het astrolabium is door de heer G. D. Boyd, de curator van het museum van Dundee, 't museum van Dundee, ont- van 1555 en draagt de naam van Andrew Smyton. Het is vijftig jaar ouder dan enige andere sterrenhooatemeter, zoals bijv. die in Denemar ken, die uit 1600 dateert. Late schadevergoeding Schip overvoer walvis Het ministerie van Buitenlandse Zaken te den Haag heeft, gelijk tijdig met het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken te Tokio, het volgende bekend gemaakt. „De onderhandelingen tussen de Nederlandse en Japanse regering over de ten uitvoerlegging van de zg. „YoshldaTStikker"-briefwisse- ling ten tijde van het vredesver drag van San Francisco in 2951, hebben tot overeenstemming ge leid. De Japanse regering ls bereid aan de Nederlandse regering ter beschikking te stellen 10 miljoen Amerikaanse dollar, uit te betalen in sterling, in vijf jaarlijkse ter mijnen. Regelingen met betrekking tot de ondertekening van het protocol, dat een einde zal maken aan de sinds lange tijd hangende kwestie tussen Nederland en Japan, worden bin nenkort verwacht." Het 23.719 ton metende Ame rikaanse passagiersschip „Consti tution", dat in de haven van New York ls aangekomen, is op haar reis ter hoogte van Genua in aan varing gekomen met een walvis van twee ton. Het dier, dat een lengte van twaalf meter had, werd op slag gedood. Pas na enkele uren werd het kadaver door de zee voor de boeg weggespoeld. Het schip liep geen schade op. De Amerikaanse verkeersvlie ger William Judd is met een een- motorig sportvliegtuig in 24 uur en 11 minuten van New York naar Parijs gevlogen. Hij had gehoopt zonder tussenlanding Cairo te kun nen bereiken, doch door slecht weer boven de Atlantische Oceaan was zijn benzineverbruik hoger geweest dan hij verwacht had en moest hij zijn tocht in Parijs onderbreken. Toen tijdens relletjes in de buurt van het aartsbisschoppelijk verblijf in de 3tad Nikosia op Cyprus 14 studenten waren gearresteerd, brak onder de schooljeugd van deze stad een ware opstand uit, welke even wel door de manschappen van het Engelse South Staffordshire regiment krachtig werd onderdrukt. - Op de foto zien we leden van dit regiment op het dak van het verblijf van de aartsbisschop, gewapend met schilden om zich te beschermen tegen stenen e.d., jacht maken op een van de rebellerende knapen. Bij deze gelegenheid drongen de troepen voor het eerst door tot het aartsbisschoppelijk verblijf, in de buurt waarvan de jongens zich hadden verschanst achter barrikades van boomstronken en planken. Later werd een aantal gearresteerden opgedragen de rom mel op te ruimen. Stad en Provincie ZIERIKZEE Voetganger aangereden Maandagmiddag omstreeks kwart voor vijf werd de bejaarde heer G. toen hij op de Mol in de richting Melkmarkt wandelde, ter hoogte van de winkel van de fa. Tuinman, aangereden door een hem achterop lijdende vrachtauto, met het gevolg dat hij kwam te vallen. Hij werd bij de familie Schürmann binnenge bracht. Dokter Vogelaar verleende de eerste geneeskundige hulp en achtte overbrenging naar de *Cor- neliastichting noodzakelijk. Daar constateerde men dat de heer G. zijn linkerheupgewricht had gebro ken. De gemeentepolitie stelt een uitgebreid onderzoek in naar de juiste toedracht van dit ongeval. Jaarvergadering der Rode Kruis-kolonne Op maandag S0 Januari hield de Rode Kruis-kolonne van de afder ling Zierikzee haar uitgestelde jaar vergadering In het Ned. Herv. ver enigingsgebouw. Na opening door de voorzitter, de heer B. C. van der Kloot, die o.m. verschillende bestuursleden van de afdeling Zierikzee welkom heette, werden door de penningmeester en de secretaris de jaarverslagen uit gebracht. Hierna volgde uitreiking der E.H.B.O.-diploma's aan een vijf tal dames door dokter Schilstra, te weten de dames v. d. Doe, Dogger, Flikkema, Schot en Smits. Als dank aan dokter Schilstra werd door de kursisten een boek aangeboden ter wijl de echtgenoten van de dokto ren v. Hoorn en Schilstra met bloe men werden verrast De hierna gehouden bestuursver- verkiezing verliep vlot en de beide aftredende heren, P. J. van Hove en Th. Sies, werden met algemene stemmen weer herkozen. Na de hierop volgende rondvraag werd het officiële gedeelte besloten en volgde een gezellig samenzijn. Bakker tuimelde In de haven Dinsdagmiddag had de jeugdige bakker P., die bezig was met brood- bezorgen, het ongeluk aan het glij den te gaan op de Nieuwe Haven als gevolg van het gladde wegdek. P. verloor alle controle over zijn fiets waarop een zware mand met brood en schoof zo de Nieuwe Ha ven in. Met een smak kwam hij in de modder terecht. Door handrei king, waarbij de heer A. behulp zaam was, kon de onfortuinlijke bakker - die geheel onder de mod der zat - weer op het droge wor den gebracht. Een vijftiental bro den ging verloren. ZONN EM AIRE De heer H. J. Dame, hoofd van de openbare lagere school alhier, is in gelijke functie benoemd aan de openbare lagere school te Hem (gemeente Venhuizen), nabij Hoorn. Propaganda-feestavond „Volksonderwijs" Op vrijdag 27 januari gaf de af deling Zonnemaire van de v.eieni- ging „Volksonderwijs" haar jaar lijkse propaganda-feestavond voor een overvolle zaal. De heer dr. B. H. Sajet uit Amsterdam hield een propagandarede. Spr vergeleek de hygiënische toestanden, die 'n hon derdtal jaren geleden op de scho len heersten en wel speciaal op de volksscholen, met die van tegen woordig. In die tijd is er wel zeer veel verbeterd en dat is mede door het werk van „Volksonderwijs" tot stand kunnen komen. Daarna werd door de toneelgroep „Zonnemaire" onder leiding van de heer H. J. Dame het toneelspel „Een bruid kwam op bezoek" op gevoerd. Dat de toneelgroep dit op een zeer verdienstelijke wijze deed bleek wel uit de talrijke lachsalvo's die aan het publiek ontlokt wer den, Na afloop dankte de afdelings voorzitter, de heer J. Goemans, de toneelclub dan ook zeer voor het gebodene. Hij overhandigde de da mes-medespelenden een aanden ken. Een gezellig bal besloot deze goedgeslaagde propaganda-avond, die voor de afdeling dertien, nieuwe leden bracht. OOSTERLAND Oudste inwoonster overleden In de ouderdom van bijna 92 jaar overleed de oudste vrouwelijke in woonster uit onze gemeente, mevr. de wed. Joh. Abrahamse. Geboortig uit onze streek vertoefde zij vele jaren metterwoon te Rotterdam, totdat zij na pensionering van haar echtgenoot, zich in onze gemeente vestigde. SIRJANSLAND Aanbesteding straat- en rioleringsplan Op vrijdag 10 februari a.s., des voormiddags te 11 uur zal in het gemeentehuis te Oosterland in het openbaar worden aanbesteed het opbreken van bestaande verhardin gen en riolering, het leggen van een nieuwe riolering, het aanbrengen van de opgebroken- en nieuwe ver hardingen en het maken van bij komende werken in diverse wegen in de kern der gemeente Ooster land. Nieuwewonigen betrokken De vijf afgeleverde nieuwe wo ningen zijn thans alle bewoond. Men is thans begonnen om het lage gedeelte aangrenzend bij de wonin gen te verhogen. Ook dit jaar zal de gehele omgeving rondom de kerk worden opgeknapt. Hierom heen zal een laag stenen muurtje worden geplaatst. LAND- EN TUINBOUW Instelling pootgoedcommissfe? De hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap acht het thans gewenst spoedig over te gaan tot dc instelling van een onder deze hoofdafdeling ressorterende poot- goedcommissie, nadat in de loop van het vorige jaar voor het uit brengen van advies inzake de ge wijzigde garantieregeling de „oude" pootgoedcommissie van de Stich ting voor de Landbouw enkele ma len heeft vergaderd. De instelling van deze commissie is volgens het Landbouwschap te meer noodzakelijk, nu het Land bouwschap zich niet alleen dient te bemoeien met het beleid, doch ook met de uitvoering daarvan, zoals areaalheffing krachtens verorde ning van het landbouwschap. KERKNIEUWS Interkerkelijk bijbellezen te Amsterdam Voor de eerste maal zijn op ini tiatief van de zg. Commissie ter bevordering van het goede bijbel gebruik", in het leven geroepen door het Nederlands Bijbelgenoot schap te Amsterdam, phrlsfenen van verschillende confessie en ge meenschap samengekomen om ge meenschappelijk enkele uitgekozen gedeelten uit de bijbel te beluiste ren en te bespreken. Deze eerste zg. „bijbel-leesdag" is zaterdag in Amstelveen gehou den onder grote belanestelling van leden uit allerlei kerkelijke groepe ringen. Dp. M Groenenberg, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, en prof. dr. W. R. Gispen, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, fungeer den als inleiders. Het doel van dergelijke bijeen komsten is „niet om theologische twistgesprekken te voeren, doch om in de geest van de Duitse „Kir- chentag" te trachten samen de boodschap van bepaalde bijbelge deelten te verstaan en zo mogelijk tot een gemeenschappelijke konklu- sie te komen". Nieuw moderamen Ned. Herv. Kerk Het nieuwe moderamen dat door de generale synode tijdens haar zit ting op „Woudsehoten" te Zeist ge kozen werd, bestaat uit: ds. G. de Ru, Rotterdam, praeses; ds. L. Kie vit, Woerden, assessor; ds. J. Vink, Slootdorp, assessor secundus; ds. A. A. Koolhaas, Amersfoort, asses sor tarttus. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rotterdam-Feijen- oord: A. J. de Jong, Scheveningen; te St. Annaparochie: D. J. Froentjes Nyega. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Alphen a/dRijn: cand. J. de Waard, Voorburg. Ge ret. kerken Aangenomen naar Amsterdam (arbeid Valeriuskliniek): S. J. Pop- ma, aldaar; naar Apeldoorn: J. P. Haspels, Goënga c.a. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Rozenburg: cand. J. Goudzwaard, 's Gravenhage. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Nijmegen: J. de Vuijst, Vlissingen. Ger. Gemeenten Beroepen te Scherpenisse: M. Blok, Rotterdam-C. Bedankt voor Aagtekerke: H. v. Gilst, Dirksland; voor Wolphaarts- dijk: M. Blok, Rotterdam-C. Vrij Evangelische Gemeenten Beroepen te Veendam: H. R. Timmerman, Yerseke. Gevonden voorwerpen te Zierikzee 3 verschillende oorbellen; 3 kin- derportemonnaies; militaire baga getas; 3 planken; kindervestje; da messchoenen; grijze ceintuur; 2 armbanden; 4 portemonnaies met inh.; zakmes; 2 ballpoints; dekzeil; 2 vulpotloden; grijze sjaal, twee oorknoppen; scheermes in etui; za deldek; 4 ceintuurs; 3 alpinomutsen; tafelkleed; capuchon; 2 damespor- temonnaies; 5 sjaals; ring; brood trommel; knot wol; oorknop; auto ped; oliejas; wieldop volkswagen; 2 bankbiljetten; ceintuur van re genmantel; witte "Sas; militaire jas; 1 paar kinderschoenen; 3 duimstok ken; schooletui; rode zakdoek; 2 portemonnaies; 2 brillen; 1 paar beenpijpen; 2 dassen; schakelarm band; snoer parels; diverse hand schoenen en wanten; motorbril; puHover; sigaren-aansteker; etui met vulpen en potlood; windjack; koppelriem; 5 muntbiljetten; hoofd doek; schroevendraaier; loodkabel; handtasje; 1 paar oliepijpen; pad- vindersportemonnaie; 6 lampekap- pen; petje met ritssluiting; zeildoe ken schort; zakkam; schooletui met inhoud; band met kruiwagen; wiel dop van een Ford; speldje; etui met inhoud; dommekracht; dop van een benzinetank; pakket met truitjes; roeiboot; melkbus; gymnastiek schoen; kinderpet met bontrand; 2 vulpennen. (Ingezonden) Onlangs werd te Amsterdam op gericht een vereniging om de be langen van astmalijders beter te kunnen beharligen. Deze vereni ging. die inmiddels statuten en re glementen heeft, wil trachten haar leden betere voorlichting te geven over astma, bronchitis en aller gische aandoeninngen, door middel van een orgaan én door het geven van lezingen. Vele deskundigen zijn het over het ontstaan van astma niet eens en al kan in vele gevallen worden vastgesteld, wat de oorzaak van de benauwdheid is. men weet nog al tijd niet hoe het komt dat de één wel en de ander niet overgevoelig is voor een bepaald iets of een be paalde toestand. Wel begint de me ning hoe langer hoe meer ingang te vinden, dat astma een psychische factor heeft, maar over de psyche van de astmaticus, die dan de oor zaak van de benauwdheid moet zijn. tast men veelal nog in het duister. Evenmin heeft men 1ot he den een middel kunnen ontdekken dat voor alle astmatici afdoende helpt. Daarom zal er naar gestreefd worden het wetenschappelijk werk, dat nog in de kinderschoenen staat, te stimuleren en onderzoekcentra in te richten. De vereniging wil ook trachten haar leden te helpen op sociaal en maatschappelijk terrein. Astma, dat tot één der meest ver waarloosde ziekten hehoort. moet beter aangepakt worden. Voor dez.e ziekte wordt, ook door de overheid, nog maar weinig gedaan. Do^h dit ligt niet alleen aan de medici of regeringsbureaux, maar in de eer ste plaats aan de astmatici zelf. Daarom is het de plicht van iedere astma patiënt zich bij deze vereni ging aan te sluiten. H^t adres is: Vereniging tot be vordering van de belaneen ven ast matici; secretaris: H. E. Kok. Fa- zantenweg 31, Amsterdam-noord. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM. 31 januari Aan gevoerd 3419 dieren (weektotaal 5471). t.w.: 698 vette koeien en os sen, 700 stuks gebruiksvee w.o. 650 tbc-vrij, 65 vette kalveren, 220 graskalveren w.o. 211 tbc-vrij. 1085 nuchtere kalveren, 118 varkens, 64 biggen, 82 paarden, 2 veulens. 368 schapen en lammeren, 17 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en os*en f 2.82-3.12, f 2.60-2 82. f 2 40- 2.60. vette kalveren f 2.60-2 90, f 2,40-2.60- f 2.10-2 40, slachtpaar- den f 2.30-2.10-1,90; prijzen per stuk: graskalveren f 450-350-250, nuchtere kalveren f 66-58-48. big gen f 52-45-40, schapen f 140-11,0- 90, lammeren f 125-105-95. melk en kalfkoeien f 1130-960-730. vare koeien f 800-700-600. vaarzen f 780- 680-580, pinken f 480-425-350. FEUILLETON. door MAARTJE ZELDENRIJK Jaap Bosgraaf trok de schrijfma chine naar zich toe en tikte een korte, hartelijke brief. Daarna on dertekende hij en tikte de envelop: Zuiderweg 290. Hij herinnerde zich de tuin nog wel: ongeveer halver wege Spijkerboor. Die avond, toen de kinderen naar bed waren en zijn vrouw tegenover hem zat kousen te stoppen, haalde hij de schoolfoto weer voor de dag en liet die aan Gré zien. „Kun je mij er nog op vinden?" vroeg hij lachend. Ze keek even en legde toen ver wonderd de kous uit haar hand. Ze nam de foto op en keek nog eens. „Hoe kom je daaraan? Is dat een ouwe schoolfoto van je?" „Ja. Herinner je haar niet meet? In het oude huis hing ze altijd op de overloop". „Waar heb je die te voorschijn gehaald?" „O, op zolder: uit de rommelklst. Kijk - hij wees - die linkse juf frouw ls nu juffrouw De Goede, die eind dezer maand met pensioen gaat". „O ja, dat is van die school in Purmerend, hé? Waar je het van middag over had. 't Lijkt me een aardig mens". „Was ze ook. In de drie laagste klassen heb ik bij haar gezeten. Ik mocht haar wel. Heel wat jongens en meisjes waren blij, als ze naar het andere lokaal gingen, waar juf frouw Douwes - dat is zij - en me neer De Vries Robbé zetelden. Kijk zie je dat meisje daar met die lange zwarte kousen? Dat is nu Jennie Poorter, die bekende schrijf ster". „Jennie Poorter? Nooit van ge hoord". „Ach, doe niet zo mal. Die zowat de hele wereld rondgereisd heeft. En altijd zoveel lezingen houdt. Ze treedt ook wel eens voor de radio op". Kan best zijn, maar je weet, dat Jk haast nooit tijd heb om te lezen" „Beste meid, dan moet je eens wat meer tijd reserveren voor ont spanning. Leg die kousen nu eens weg en kom eens gezelig bij me zit ten nietsdoen". „Ben je en de kinderen zeker met kapotte kousen laten lopen? De mensen zouden er gauw wat van gaan zeggen. Nee, dat gaat nu een maal niet. Een vrouw heeft altijd wat te doen". „Maar Gré, je kunt toch voor al die nare karweitjes wel iemand nemen? Is er dan niemand te krij gen voor naai- en verstelwerk? Voor al dat gestop en weet ik wat al niet meer? Om het geld behoef je het toch niet te laten". „Nee, dat weet ik wel. En ik zou best iemand daarvoor kunnen krij gen, maar niemand doet dat werk nu eenmaal naar mijn zin. Ik heb het Doortje ook eens laten doen, maar het leek nergens naar. Nee, zulke dingen doe ik liever zelf. En wat heb jij er voor last van? Jij doet toch ook wat?" „O ja", antwoordde hij spottend, „ik lees de krant of een boek. Of ik luister naar de radio". „En je hebt toch je kegelavond en je andere clubs? Ieder zo z'n eigen zin. Ik ben maar het liefst thuis. En als ik alles in orde kan houden, ben ik al tevreden. Meer verlang ik niet". Hij schoof zijn stoel een eind naar haar toe en legde zijn hand op haar arm. „Maar een man verlangt wel eens iets meer van z'n vrouw dan dat, Gré. Waarom ga je nooit eens een avond gezellig met me uit?" „Begin daarover nu niet weer, want je weet, dat ik niet van uit gaan houd. Ik geef niets om films en toneel nog minder. Geld ver knoeien in een café vind ik zonde en een goed concert kunnen we ook op de radio horen. We hebben een mooi, gezellig huis, waarom zou den we dan weg gaan?" Hij trok zijn hand terug en zucht te, terwijl hij het avondblad maar weer ter hand nam. „Tja, waaróm zouden we eigenlijk weggaan? Dat kost geen geld en hoe meer geld we oppotten, des te rijker worden we. Alleen maar jammer, dat we het niet in ons graf kunnen mee nemen". „Onzin, Jaap, je hebt ook kinde ren. Je werkt voor hun toekomst". „Het is te hopen", antwoordde hij. „Maar ik heb wel bekeken, dat mijn oudste niet de minste belangstelling heeft voor de fabriek. Die zit de hele dag bij die radiohandelaar om de hoek, want hij wil later radio technicus worden". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5