nieuw IAGGI \vermicellisoep 38 ZWITSARUB Ruwe,rode handen WRUF KOU WEG HAAMSTEDE Ingezonden mededeling Afd. „Westelijk Schouwen" Ned. Ver. van Huisvrouwen had goed jaar Velerlei activiteit en stijgend ledental Ondanks de snijdende oostenwind waren dinsdagmiddag in hotel Bom toch nog een behoorlijk aantal da mes aanwezig op de jaarvergade ring van de afdeling „Westelijk Schouwen" van de Ned. ver. van Huisvrouwen, waarover de presi dente in haar openingswoord haar waardering uitsprak. Met enige woorden herdacht zij het vorige week overleden lid, mevr. Bolken baas-Jonker, waarna zij enige ogenblikken stilte verzocht. Uit het zeer uitvoerige jaarver slag bleek, dat een zeer goed ver enigingsjaar achter de rug is, met een goede opkomst op de bijeen komsten. Het aantal leden steeg van 150 tot 157. Er werden een groot aantal kursussen gegeven, waarvan wij noemen een kursus in lichte verpleging door zuster de Meijer te Haamstede en een zelfde kursus door zuster Gersom te Noordwelle, een kursus Engels en een kursus Indisch koken. Verder werd mede werking verleend aan de oliebol lenactie ten bate van de vluchte lingen, zowel te Haamstede als te Renesse. Tenslotte werd de ver schijning van het Maandbericht in zijn nieuwe vorm gememoreerd. De rekening gaf aan in ontvangsten f 1541,92, uitgaven f 1198,72, alzo een goed slot van f 343,20. De leden van de financiële commissie mevr. Blom en mevr. de Vrieze adviseer den tot goedkeuring, waarna de re kening met de gegeven cijfers werd vastgesteld. Tot leden van de finan ciële commissie voor het nazien van de rekening voor het volgend jaar werden mevr. Vlaander en mevr. Leeuwe benoemd. Nadat mevr. Fokker en mevr. Lysen als be stuursleden herkozen waren, werd mevr. Fokker als presidente aan gewezen door de vergadering. De presidente vroeg of er leden waren, die een mooie plattelandsfoto be zitten, teneinde deze af te staan voor de dit jaar in Ceylon te hou den internationale conferentie. Ver der informeerde zij er naar of er bij de leden belangstelling bestaat voor de in Vught te houden Streekdag, waaraan een excursie naar de glas fabrieken in Leerdam verbonden is. Bij de aanwezige dames bestond veel belangstelling voor een bezoek aan de melkfabriek in Zierikzee. Na de thee deelde de presidente mee, dat de beschrijvingsbrief voor de in Emmen te houden algemene vergadering nog niet aanwezig was. Ingezonden mededeling Felle brand in oliepakhuis Woensdagmiddag heeft een felle brand gewoed in het op de Nieuwe Haven alhier gelegen oliepakhuis van de heer A. J. van Lavieren. Het gebouwtje dient reeds jaren als olieopslagplaats, zodat het ge hele interieur met olie en vet was doortrokken. De sirene loeide even na 4 uur, waarop de plaatselijke brandweer in actie kwam. Tevoren was op een eerste melding de hoofdagent H. Berrevoets met het schuimblusap- paraat van de politie naar het pak huis gegaan, waarmede hij echter vruchteloos poogde een begin van brand - ontstaan bij de deur - te bedwingen. Het vuur had reeds te veel om zich heen gegrepen. Zeer kort nadien arriveerde o.l.v. de commandant J. Berrevoets de plaatselijke brandweer, die met drie stralen grote massa's - uit de Nieu we Haven opgepompt - water in de vuurhaard wierp. De rookontwik keling was ontzettend. Grote wol ken vette rook ontrokken het pak huis en de naast gelegen huizen soms geheel aan het gezicht. Onder deze omstandigheden moesten de brandweerlieden hun koud blus- singswerk verrichten. Het vuur werd bestreden zowel aan de voor zijde als aan de achterkant van het pakhuis, dat lange tijd geen krimp gaf tegen het van binnen woedende vuur. Rond kwart voor vijf werden hier en daar uitslaande vlammen zichtbaar. Volgens de brandweer kon het toen nog wel even duren voordat men het vuur meester was. Het naastgelegen pand, bewoond door de familie D. liep water- en rookschade op. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Loco burgemeester A. M. den Boer was o.m. op het terrein van de brand aanwezig. Tot afgevaardigde naar de algeme ne vergadering werd mevr. Fride- richs-Landegent benoemd. Vervol gens gaf mevr. Friderichs een toe lichting op de door haar vervaar digde werkjes voor de „Schortjes wedstrijd" onder de leden, waar voor de werkstukjes voor 1 april ingeleverd kunnen worden bij de secretaresse, mevr. Dekker. Nadat de dames van de modelletjes had den kennis genomen, bracht mevr. de Ruijter een zeer uitvoerig ver slag uit van de door haar bezochte Contactdag voor het Instituut voor Huishoudelijke Arbeid in Den Haag. Ook deelde zij mee, dat zij een lijst heeft met goedgekeurde artikelen, zodat zij hierover aan de leden in lichtingen kan verstrekken. Beslo ten werd, dat de ver. adhaesie zal betuigen aan de actie „Zijn er twee soorten Zeeuwen?". De presidente deelde mee, dat een aantal leden van de afdeling Dordrecht eind mei of begin juni een tegenbezoek ko men brengen, waarom zij aan de le den vroeg suggestie's te doen aan het bestuur voor deze ontvangst. Tenslotte vroeg zij aan de leden ge bruikte postzegels en capsules te willen inleveren, teneinde met de opbrengst hiervan invaliden te hel pen en deelde mee, dat op 8 febru ari de heer Lugt uit Zierikzee het boek „Klein reisavontuur" voor de leden zal komen bespreken, waarna zij deze goed geslaagde jaarverga dering sloot. Stad en Provincie ZIERIKZEE Openstelling ijsbaan Wy vernemen van de zijde van de Zlcrikzeese ijsverenlging dat - naar het zich laat aanzien - van daag (donderdag) de ysbaan, inge richt op de ondergespoten tennis baan, voor gebruik door schaats liefhebbers zal worden openge steld. Woensdagmorgen was men reeds met sproeien begonnen. Het bezoek van minister mr. J. Algera In verband met het gistermorgen gestremde veer Zijpe-A.J.-polder heeft het werkbezoek aan Schou- wen-Duiveland, dat de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Al gera voornemens was aan Schou- wen-Duiveland te brengen, geen doorgang kunnen vinden. De minis ter is naar Middelburg vertrokken, waar toen de besprekingen over Schouwen-Duivelandse onderwer pen plaats vond. O.m. was het da gelijks bestuur van het waterschap Schouwen hierbij tegenwoordig. Op de feitelijke inhoud van de bespre kingen komen wij nog nader terug, mede ook in verband met het feit, dat de minister had besloten de persconferentie - na afloop van het bezoek - te Middelburg te houden. Ongelóóflijk goed en smakelijk a O—»» vu juiaivwil c/1 ja Zilverzakjes r 4 diepe borden UTRECHT. De 17-jarige J. M. M. uit Utrecht is toen hij ineens van achter een boom vandaan kwam om de Meckelenburglaan over te steken door een autobus van het gemeentelijk vervoersbedrijf gegre pen. Hij werd ernstig gewond en is overleden. AMSTERDAM. Woensdagmorgen is de parlementaire missie, die van 18 tot 30 januari jl. een bezoek aan de West heeft gebracht, op Schip hol teruggekeerd. Z. V. u. Concert Rotterdams Kamer Orkest (Eigen bericht). Wij vernemen van het Centraal Bestuur van de Stichting „Zeeuw se Volksuniversiteit", dat op woens dag 22 februari in de Concertzaal te Zierikzee hoopt op te treden het Rotterdams Kamer Orkest o.l.v. Piet Ketting. Als solist zal aanwe zig zijn de Belgische violist Carlo van Neste met het vioolconcert van Johannes Brahms. Nadere bijzon derheden over dit concert zullen nog bekend gemaakt worden. Herinneringsborden 18 jarige prinses Van de zijde van „De Porceleyne Fles" deelt men ons mede dat een tweetal borden in Delfts blauw is ontworpen in verband met de 18e verjaardag van prinses Beatrix. Herinnerd wordt aan het feit dat eveneens een herdenkingsbord ge maakt werd, toen H.M. koningin Juliana de 18-jarige leeftijd be reikte. De twee thans ontworpen borden hebben respectievelijk een diameter van 25 en 22 cm. De stijl volle borden dragen de inscriptie „Beschijn steeds gul, Oranjezon, de toekomst, die vandaag begon". Be stellingen zijn mogelijk tot 30 juni, aldus deelt kunsthandel Murk al hier mede. V.P.R.O. komt met Benny Vreden's Cabaret Onder auspiciën van de V.P.R.O. komt het ensemble Benny Vreden woensdag 15 februari met een pro gramma in de Concertzaal, onder de titel: „Post voor U". In dit pro gramma wandelen wij „aan de hand van tante Pos" door het leven. De revue Iaat ons zien „gewone men sen zoals U en wij, in de gebeurte nissen van alle dag, alleen belicht vanuit een andere hoek, dan wij meestal zien". Medewerking ver leent aan het programma de actriée Kitty Knappert, die een knap ernst- en-luim-repertoire brengt. Zij krijgt gezelschap van Joekie van der Valk, voorheen verbonden aan het A.B.C.-cabaret van Wim Kan. Piet Ekel laat een groot, aantal nieuwe radiofiguren aan het woord en speelt verder nog in enkele goed- getypeerde rollen. Benny Vreden zelf houdt het publiek bezig met een aantal nieuwe liedjes en een conférence, die een mengsel heten mag van wat nonchalance en een vleugje ernst. KERKWERVE Woninwetwoningen opgeleverd De 26 woningwetwoningen alhier zijn thans voor bewoning gereed gekomen en opgeleverd. Zij, die in aanmerking komen voor een dezer woningen hebben van gemeente wege bericht ontvangen dat zij de ze kunnen betrekken. MORIAANSHOOFD Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. H. Kloet, thans technisch ambtenaar le klasse bij de dienst van gemeentewerken te Maassluis, is met ingang van 1 febr. benoemd tot directeur gemeentewerken In genoemde plaats. Ingezonden mededeling Winterkou in den lande PUROL op lip en handen NOORDGOUWE Geslaagde uitvoering korfbalvereniging „Die Gouwe" Zaterdagavond hield de korfbal vereniging „Die Gouwe" haar jaar lijkse uitvoering in de cantine van het kamp van de Rijksgebouwen dienst nabij de kom van het dorp. De voorzitter, de heer J. L. Bra- ber, sprak een kort openingswoord, waarin hij de slechte financiële toestand van de vereniging memo reerde. Vervolgens werd voor het voet licht gebracht het blijspel in drie bedrijven: „De dochters van <Se baas", door C. van der Lingen. Dït stuk werd gespeeld door een tien tal dilettanten, waaronder vier da mes. Het gebodene viel zeer in 4e smaak van het publiek, hetgeen merkbaar was aan het telkens uit de zaal opklinkende applaus. Zon der de overige spelers en speelsters te kort te doen, vertolkte één der dames haar rol op verdienstelijke wijze. Al met al kan de korfbal vereniging terugzien op een ge slaagde avond, welke van de zijde van het publiek zeker werd geap precieerd. DREISCHOR Afd. Ned. Rode Kruis In tegenstelling met eerder ge publiceerde berichten, meldt men ons thans uit Dreischor, dat géén algemene ledenvergadering van de afdeling van het Ned. Rode Kruis zal worden gehouden op de tegen 14 februari uitgeschreven Rode Kruis-filmavond. Het bestuur van de plaatselijke afdeling is van me ning dat het houden van een huis houdelijke vergadering op deze filmavond ongewenst is. Er is even wel ook een huishoudelijke verga dering op komst. Deze zal echter nog nader worden aangekondigd. Het bestuur hoopt dat zowel de filmavond als de huishoudelijke vergadering zich straks in een grote publieke belangstelling zullen mo gen verheugen. Gelet op het om vangrijke en zegenrijke werk van het Rode Kruis is deze belangstel ling zeer noodzakelijk. OOSTERLAND „S.S.S. begon weer" met gymnastiek Het is een goede gedachte ge weest van de sportvereniging S.S.S. alhier, om - evenals voor de water snood - weer te beginnen met de afdeling gymnastiek. Men vond in de heer H. Ensing te Zierikzee, le raar lichamelijke opvoeding M.O., een zeer gewaardeerde leider. Be gonnen op 10 januari jl. telt de gymnastiekafdeling thans 80 leden en er komen er nog steeds bij. De oefeningen worden gehouden op dinsdagavond in de Conferentieka mer. Het bestuur der sportvereni ging overweegt thans de mogelijk heid om in de toekomst ook de ge legenheid te geven tot gymnastiek- beoefening aan gehuwden. Voor alsnog is dit echter nog niet moge lijk. Adhesie aan actie „Zijn er twee soorten Zeeuwen"? Door de heer J. G. Boot, be stuurslid van de afdeling Ooster- land van de Kon. Ned. Midden standsbond, werd in onze ge meente een aantal handtekeningen verzameld teneinde adhaesie te be tuigen met de actie „Zijn er twee soorten Zeeuwen?" i.e., om gelijk stelling te verkrijgen betreffende de veerdiensten over Ooster- en Wes- terschelde. SIRJANSLAND Een benauwd avontuur Woonark zonk in rest van Dijk water Zes mannen, ondergebracht op de woonark, gestationeerd in de buurt van de zandzuiger, hebben in de nacht van maandag op dinsdag een spannend avontuur meege maakt. De ark ligt nl. in het nog resterende water van het ingepol derde Dijkwater. Door de felle en verraderlijke oostenwind kapseisde de ark en verdween langzaam in het ter plaatse zeer diepe water. Hoewel reeds door het water over vallen, zagen de mannen toch nog kans in een roeiboot plaats te ne men, waarmede ze de zandzuiger konden bereiken, om daar wat van de schrik te bekomen. BRVINISSE Mast brak in tweeën Bij het gereedmaken in de haven alhier van het vaartuig Bru 28, voor een reis naar de Waddenzee, viel door het breken van een draad de mast naar beneden. Gelukkig werd niemand getroffen, maar de mast brak in tweeën. Voor de be trokken schipper A. Kik vormt dit onvoorziene voorval toch 'n schade post. Groep uit Wemeldinge bracht goed toneelstuk Door leden van de afdeling We meldinge van de C.J.M.V. en de C. J.V.F. werd zaterdagavond te Brui- nisse namens het Comité Jeugd- ontspanning opgevoerd het toneel stuk „De Haven". Met dit door drs. Lockefeer uit Hulst geschreven to neelstuk had men te Wemeldinge en omgeving veel succes geboekt en het viel te venvachten dat ook tc Bruinisse dit stuk het goed zou doen. Want het gaat in dit stuk im mers om een mosselkwekersgezin, en een in verval komende haven, situaties die, al proeft men enigs zins de lokale sfeer van Zeeuws Vlaanderen, toch ook op Schouwen- Duiveland in de mosselkwekerswe- reld onder de ogen gezien zullen moeten worden, als de cultures van schelpdieren onverhoopt niet in de Zeeuwse stromen kunnen worden gehandhaafd. De groeiende span ning in de zaal bij het conflict tus sen de behoudende vader en zijn dochter enerzijds en de zoon die een ander beroep wil kiezen ander zijds, was daarom ook bijzonder wezenlijk. Ds. van den Brink, ned. herv. predikant heette de spelers welkom en sprak na afloop een dankwoord voor de werkelijk goe de vertolking. Sigaretten en cho cola respectievelijk voor de heren en voor de dames waren de meer zichtbare blijken van waardering die na afloop aan de spelers wer den uitgereikt. Onderwijsperikelen te Bruinisse Het onderwijs te Bruinisse kampt met personeelsmoeilijkheden. In 1955 verlieten de heer M. van Im merzeel en mevr. Verhoeve-Bijl de openbare school. In hun plaats wer den benoemd de heer Hollestelle en mevr. van der Schaaf. Per 1 maart gaat ook mevr. Kroon het onder wijs verlaten en in deze vacature heeft zich tot dusver nog slechts één sollicitant aangemeld. In de christelijke school zal het hoofd, de heer C. Zwart, per 1 mei naar Appingedam vertrekken, ter wijl in de kleuterschool in de va- cature-mej. Schipper per 1 mei zal worden voorzien door de komst van mej. van der Gijp uit Willemstad. Ingezonden mededeling met de genezende warmte van VISSERUBERICHTEN Invoering „nieuwe soorten" mosselen Naar wij vernemen zal door net Mosselverkoopkanloor een tweetal zg. „nieuwe soorten" voor dit sei zoen worden ingevoerd, d.w.z. dat de leveringseisen wat soepeler ge steld worden. Deze nieuwe soorten zijn goedkoper in prijs, maar de schelpgrootte is kleiner en het vis- gewicht lager (14 kg). Klankenschoonheid - Straf - „Spekdijk" Strooiers en Gouden Plak GESPREKKEN VAN „EILANDMAN Bijna nooit indrukwekkender heeft Eilandman het kwaad be straft zien worden, dan (bijna) in het slot van Mozart's opera Don Giovanni, die met een weelde van instrumentale en vokale klanken schoonheid maandagavond, in de Rotterdamse schouwburg werd uit gevoerd. Maar bijna ook nooit er ger werd de losbandigheid van een reisje in de winter door een Zierik- zees gezelschap, gemaakt „om eens wat te zien en te horen" gestraft, want al dadelijk buiten net indruk wekkende en behaaglijk verwarmde gebouw raasde een ijzige oosten wind door de broekspijpen en kon men gratis een nummer tuimelen weggeven, want het deed alles zo'n beetje tegelijk. Het regende, het sneeuwde en het vroor dat het klapte. „Toch maar terugrijden naar Schouwen-Duiveland" zei de chauf feur even over het middernachte lijk uur, „want je weet niet ivat het nog worden kan". Zo zijn chauffeurs wel. Ze willen altijd rij den, hetgeen niet valt kwalijk ie nemen. Het was spekglad op de weg. De droge sneeuw pakte niet op het spiegelgladde plaveisel en de „kronkelende" sneeuw gaf een merkwaardig effekt in de lichtke- gels, die de duisternis doorboorden. Het was een eigenaardig golvend effekt, zoals ook wel ontstaat als wind door een korenveld zoeft (maar dan is het warmer door gaans). Eilandman heeft de worsteling van natuur en techniek bij het sla pend Kruisland gezien. Bij Kruis land is een dijkweg, die nogal „bol" ligt. De weg was er zo gezegd glad boven op en langzaam als een muis kroop de 9-tons-bus over die af schuwelijke dijk. Maar het reed. Net zolang tot een paar uurtjes voor het ochtendkrieken de gezel lige Rivièrabadplaats A.J.-polder xuerd bereikt. Alle weggebruikelijke zuchten leken hier samen te ballen tot een kreet van verbindingsleed. Als een dode rinoceros lag de Krammer" in het water te liggen, zodat de vriendelijke schipper er aan te pas moest komen, die altijd zo doortastend uit zijn bed durft stappen als men hem belt, onder danig en smekend. Wie de bus verliet gaf dadelijk een épatant nummer cirkustuime- len te zien, want „A.J.P." leek een armzalige nederzetting in een po- lige wereld. Hulde aan de dappere mannen, die toen de bus zijn uit gegaan en zand hebben gezocht en gevonden. Zij strooiden het zand als pepernoten op St. Nikolaas- avond. Eén man liep zelfs twee honderd meter over de ijsspiegel (hoe lief) met een knuistje vol zand om het. als as op de wind te ver strooien. Toen was de weg „ge baand" naar het „kleine steigertje", als U begrijpt wat Eilandman be doelt. Het inbrengen der menselij ke lading was noodzakelijk gekken werk, want de wereld gaf geen hou vast. Het was een glijdende wereld, met ijs overdekte steigerplanken en een ijsoverdekte boot, die grillig lag te doen in het woelige water. Vrouwengillen weerklonken, man nen gaven hun laatste graad lichaamstemperatuur cadeau om toe te komen aan hun ridderlijke beschermingsplicht. Toen heeft Eilandman de ogen gesloten en bijna gedacht zijn laat ste stukje te hebben geschreven. Onder hem het gladde scheepsdek en rondom hem de woedende wit- gekuifde baren. Als houvast slechts een vriendelijk (ijsoverdekt) touw tje dat hem bond aan het schip. Zijpe sliep in de ijsnacht. Er was een bus met ijs bedekt en een deur die niet open wilde, want een ijs- koek had haar toegesloten. Aan rukkers geen gebrek en toen was er nog een ijskorst van twee centi meter, die de voorruit bedekte. Al weer, aan krabbers geen gebrek. De chauffeur ontdooide een cirkel tje met een straal van niks en reed en gleed toen naar Zierikzee. Zo is een chauffeur. Hij rijdt of glijdt, maar probeert thuis te komen. Eilandman moest er aan denken, waarom het altijd de oceaanvlie gers zijn en schaatsenrijders, die in de kolommen komen en met goud gaan strijken. Hij wil een gouden plak geven aan de chauffeur van die bus. Want drommels dat is er eentje. Door hem hoorden Eilan ders Mozart en mogen ze het na vertellen. DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 7. „Zojuist kwam lk langs de kamers der gasten", gaat Presto opgewonden verder, „en daar zag ik hoe de sombere ridder zijn broeder vastgegrepen had en zijn vuist balde om hem een slag te geven". - „Heb je hen nog iets horen zeggen?" vraagt Aram ver ontrust. „Jawel, heer, de sombere ridder schreeuwde dat hij genoeg had van de gladde maniertjes van de ander en dat z(jn broeder alle edelen voor zich gewonnen had door z'n handig gepraat.- „Kom mee", zei Aram vastbesloten, „we zullen eens gaan zien of hun twist werkelijk zo ernstig is. Het zijn wel de zonen van mijn koning, maar ik mag toch niet toestaan dat de vrede in mijn burcht verstoord wordt." De jonge ridder is uit zijn zetel opgestaan en loopt resoluut de hoofdgang door in de richting waar de vertrekken der gasten liggen. Bij de zijgang houden Aram en Presto hun schre den en in en luisteren aandachtig. Doodse stilteVoorzichtig kijkt Aram om de hoekde gang is leeg, maar nu dringen van achter een gordijn vaag twee opgewonden stemmen tot hen door Aram wenkt zijn schildknaap hem te volgen en sluipt geruisloos de zijgang in, tot bij het gordijnVoorzichtig trekt Aram het gordijn opzij.... en daar, boven aan de kleine, stenen trap, staan de beide prinsen Angelo en Balthazar met het zwaard in de vuist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2