Bruinisse is de financieel krachtigste gemeente °fd. Ned. Rode Kruis op Schouwen-Duiveland Raad van Bruinisse zal adres richten tof de Tweede Kamer Sportvereniging .Zeemeeuwen' gat geslaagde uitvoering DE ONVERBREEKBARE BAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 31 JANUARI 1956 No. 17890 DREISCHOR Nieuwjaarsrede burgemeester Michaëlis Ledenvergadering Plaatselijke belasting tot maximum opgevoerd Naar wij vernemen zal op 14 februari a.s. door de afdeling alhier van het Ned. Rode Kruis een alge mene ledenvergadering worden ge houden, waarbij de verkiezing zal plaats hebben van een viertal be- In de vrijdagavond gehouden missie van Dertien werkt Bruinisse stuursleden en de vertoning van vergadering van de gemeenteraad aktief mede om tot een oplossing een R0de Kruis-film. Het is te ho- van Bruinisse waren alle leden aan- te komen van de vele problemen, pen dat een groot aantal leden deze wezig. De voorzitter, burgemeester die het Deltaplan voor de visserij vergadering zal bezoeken. Michaëlis, hield zijn gebruikelijke oproept. De landbouw blijft staan nieuwjaarsrede. in het teken van de herverkave- Geslaagde NutsaVOnd Na alle leden en hun gezinnen ling. Vier landbouwers vertrokken een voorspoedig 1956 te hebben toe- of zullen vertrekken naar nieuwe Donderdagavond jl. hield de ver- gewenst, dankte hij de wethouders bedrijven in Braakman of N.O.P. eniging „Nut en Genoegen" haai en in het bijzonder de loco-burge- De middenstand gaf blijk van grote tweede Nutsavond in het cafe meester voor de wijze waarop in aktiviteit, door het openen van en- Overweel. De bekende voordracht- het belang van de gemeente kon kele nieuwe of vernieuwde zaken, kunstenaar, de heer Jac. van Elsac- worden samengewerkt. De raad De particuliere herbouw maakte ker, bracht een avond van ernst en vergaderde 11 maal, b. en w. 45 goede vorderingen, de gemeente zal vrolijkheid, waarbij hij o.a. vertel- maal. De financiën der gemeente echter stimulerend blijven optre- len °£eii~iacV Tvan laten, dank zij de uitstekende me- den bij het realiseren van bouw- Naeir, Samuel Falkland, ina v. d. dewerking van de minister van plichten en dergelijke. Binnenlandse Zaken en het provin- Namens de raad dankte de heer claal bestuur, een redelijk goed Hoogerheijde voor de goede woor- beeld zien. In 1956 is de basisuit- den aan hun adres gericht, terwijl hij wederkerig de beste wensen voor de voorzitter en diens gezin overbracht. Inzake vergoedingen na Deltaplan Muziekvereniging krijgt weer een subsidie Wetenschap en Techniek Ten slotte werd nog medege deeld dat voor een reeks van vijf lezingen over plantenziekten en be strijdingsmiddelen, eveneens uit gaande van de Z.L.M. (die deze week begint), ook weer ruime be langstelling bestaat. kering uit het Gemeentefonds be paald op f 55 per inwoner. De keer zijde van de medaille is het feit, dat daarbij de plaatselijke belastin gen tot het maximum moesten op gevoerd worden. Zo bedraagt thans de rioolbelasting f 15 per perceel, de reinigingsrechten f 10 per em mer, een straatbelasting van 6 pet. op het gebouwd en 3 pet. op het on gebouwd is ingevoerd, evenals pre- Beugel en Carmiggelt. Aan het eind bracht de voorzit ter, de heer W. A. de Vrieze, dank aan de heer v. Elsacker voor deze mooie avond. Spr. memoreerde o.a. dat het 45 jaar geleden was dat de Elsacker voor het eerst in Dreischor optrad. Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland OUWERKERK De bouw van kerk en pastorie Het metselwerk van de te bou- De algemene vergadering van de SrTorecht'eV.'^erresuUaat'varT'dit Plattelands Jongeren Gemeenschap wen nieuwe kerk is afgelopen op alles is echter dat men thans over Nederland zal op 11 februari, in het het voegen na. De werklieden zijn Bruinisse kan spreken als over de CSebouw voor Kunsten en Weten- thans bezig aan het plafond, financieel krachtigste gemeente schappen in Utrecht worden ge- De fundering van de nieuw te van ons eiland waarbij men echter houden. bouwen pastorie (geheel in gewa- bedenke dat de financiële kracht Tudens de morgenbijeenkomst zal pend beton uitgevoerd) is ook ge- op het gehele eiland tengevolge van heer F- A- Wagner, medewerker reed. Met het metselen is reeds be- de ramp niet groot is aan het Koninklijk Instituut voor gonnen. De administratie der gemeente is de Tr0Pen spre*™ °yer ..Spannta- thans goed verzorgd en bij en dank gen in de wereldbeschouwingen'BRUINISSE zij het goede werk van de sekreta- Des reiddags staat een gevarieerd i/kercuoranininn ris en zijn staf behoefde van de Programma onder de titel „Zet een Vissersvereniging diensten van de heer Steketee als zonni6 gezicht' op het programma. Algemeen Vissersbelang' verificateur der gemeentefinanciën Directie-uitbreiding voor de gemeenten in Duiveland slechts een bescheiden gebruik te worden gemaakt. De politie werd uitgebreid tot 4 personen, de brandweer is een voorwerp van zorg, daar de mo torspuit in slechte conditie ver- N.V. Groritmij. De ledenvergadering van de Bruinisser Vissersvereniging „Alge meen Vissersbelang", heeft als ere voorzitter m.a.s. benoemd burge meester H. K. Michaëlis. In deze benoeming wilde men tot In de gehouden algemene verga dering van aandeelhouders der N.V. Grontmij. is de directie uitgebreid erkenning brengen, de dank voor keert. Dank wordt gebracht aan de en als volgt samengesteld: ir. J. activiteit door de burgemeester vrijwilligers in B.B., brandweer en M. J. Hanraets, president-directeur; betoond in diverse colleges en func- E.H.B.O. 1955 was een jaar van ir. J. J. Westerhof, directeur; H. ties waar het gold de verdediging voorbereiding van grote openbare Bruinenberg, adjunct-directeur. Te- van de belangen van de oester- werken, waarvan 1956 de uitvoering vens werd besloten tot verhoging en mosselcultuur. Burgemeester Stad en Provincie te zien zal geven. Op 21 februari van het kapitaal over te gaan. zullen belangrijke riolerings- en bestratingswerken worden aanbe steed. Na voltooiing daarvan zal al leen de verlichting nog de aandacht vragen. Spreker herdenkt de beide in 1955 overleden gemeentewerklieden van Popering en Platschorre. Een nieu we kleuterschool en een onderwij zerswoning voor het hoofd der o.l. school konden in gebruik worden genomen, de wet op het kleuteron derwijs maakte een eind aan de fi- Michaëlis is bestuurslid van Zevibel en van de Commissie van Dertien. Op de Deltadag te Scheveningen (26 Januari) heeft hij eveneens aan dacht voor deze cultuur gevraagd. Bouwactiviteit te Bruinisse Afd. B.B. in oprichting BROUWERSHAVEN In 1955 zijn te Bruinisse gereed gekomen 12 partikuliere woningen terwijl er- nog 4 in aanbouw zijn. Vrijdagavond werd ten stadhuize Het jaar 1956 zal weer een belang- een contactvergadering gehouden rijk jaar zijn voor de gemeentelijke door het instituut „Steun Wettig woningbouw. In totaal zullen in Gezag", onder leiding van burge- 1956 door of met medewerking van nanciele zorgen die dit onderwijs meester J. L. van Leeuwen. Het de gemeente 65 woningen worden steeds kenmerkte. Een fraai wijk- doej van ,jeze bijeenkomst was om gebouwd. gebouw met badhuis was een eerste piannen te bespreken binnenkort De N.V. „Panagro" te Warmond klas winstpunt op het gebied van plaatselijke afdeling van de zal binnenkort beginnen met de de volksgezondheid. Bescherming Bevolking op te rich- bouw van 16 woningwetwoningen Na aandacht te hebben besteed ^en voor de Chr. woningbouwvereni- aan de verschillende commissies Burgemeseter v. Leeuwen schetste ging, op het komplex grond tussen onder leiding van diverse gemeen- jn het kort het doel van de B.B. en Lange ring en Burgemeester Hage- teraadsleden, die alle uitstekend wees hierbij in het bijzonder op de laan. Verder zal de gemeente nog werk verrichtten, zij het dat som- grote waarde die een afdeling 17 of 18 woningen bouwen met aan- mige met financiële moeilijkheden heeft bij eventuele oorlogen en gekochte herbouwplichten. Door de te kampen hebben, schetste spr. de rampen. Wanneer er hulp nodig is, woningstichting der Ned. Herv. ge- haven als een voorwerp van grote aldus spr., dan is ieder bereid hier- mente zal voor de diaconie der zorg. Aan de R.T.M. is dank ver- aan mede te werken. De B.B. be- Ned. Herv. gemeente worden aan- schuldigd voor het inlassen van een oogt dezelfde hulpverlening, maar besteed de bouw van 24 woningen verbinding Zijpe-Bruinisse. De ver- dan in die zin dat dit georgani- voor ouden van dagen. Hierbij ko- houding met de adoptiegemeente seerd wordt. Door dit laatste werkt men nog 8 van dezelfde woningen Gorssel was uitstekend, de adoptie men veel efficiënter dan wanneer voor de sociale dienst en voor de zal in 1956 zijn beslag krijgen met ieder op zichzelf hulp gaat bieden, stichting nalatenschap Joh. Bal, die het bouwen van een muziektent. Ook is aan deze cursussen een E.H. vroeger te Bruinisse ook soortge- De mosselvisserij gaf bij gerin- B.O.-cursus verbonden, welke van lijke huisjes bezat. Do bouw van 5 gere levering dank zij de goede onschatbare waarde is. prijs toch bevredigende uitkomsten De vloot is voortdurend gemoder niseerd. In Zevibel en in de Com- Rusland vroeg Amerika om niet-aanvalsverdrag De Sowjet-premier Boelganin heeft president Eisenhower een bi lateraal niet-aanvalsverdrag voor gesteld, waarin de beide landen zich verplichten geen geweld je gens elkaar te gebruiken. De eerste reacties van westelijke diplomaten in Washington waren ongunstig. Men had liever gezien, dat meer landen aan het verdrag hadden kunnen deelnemen. Sommige noemen het een onhan dige poging om verdeeldheid tus sen Amerika en Engeland te zaaien de inhoud van Boelganin's brief partikuliere woningen is in voor bereiding. ONDERWIJS De heer Jansen, plaatselijk com mandant van de Nationale Reserve, gaf vervolgens een overzicht van het doel en de werkwijze van deze dienst. Na diverse toelichtingen door de leden S.W.G. besloot men op vrij- De heer C. Zwart, hoofd der chr. dagavond 10 februari een propa- school te Bruinisse is in gelijke be- ganda-avond te beleggen, om dan trekking benoemd aan de chr. na- een afdeling van de B.B. te Brou- tionale (negenklassige) school te wershaven op te richten. Appingedam. ZONNEMAIRE Ledenvergadering muziekvereniging „Nut en Uitspanning" Vereniging kreeg hogere subsidie Onder voorzitterschap van bur gemeester H. K. Michaëlis verga derde vrijdagavond de gemeente raad. De raad keurt achtereenvolgens goed, aankoop en verkoop van grond ter realisering van woning bouw tussen Lange Ring en Bur gemeester Hagelaan, tegen prijzen ontleend aan de taxatierapporten. Ook de afgebroken woning van de heer C. de Koning wordt aange kocht voor de taxatieprijs. Het punt subsidiëring muziek vereniging „Nu met Hope", dat in een vorige vergadering was aange houden, geeft opnieuw aanleiding tot een min of meer principieel de bat. De heer van Vessem pleit voor verhoging van de subsidie tot f 750 en maakt daarvan een voorstel, dat echter wordt verworpen met al leen de stem van de voorsteller voor. De heer de Koning pleit uitvoe rig voor toekennen van de sub sidie aan de muziekvereniging ad f 600,-. Hij legt de nadruk op de onmisbaarheid van de muziek in hetculturele dorpsleven. De heer van den Berg (arb.) is een^ voorstander van de muziekver eniging, maar vindt f 600,- sub sidie absoluut te veel,, ook andere culturele verenigingen kunnen met hetzelfde recht een verhoogde sub sidie aanvragen als men een pre cedent schept ten opzichte van „Nu met Hope". Wethouder van den Berg, die in een vorige vergadering tegenstem de, omdat hij niet volledig was in gelicht over de financiële toestand van de vereniging, zal nu voor stemmen, omdat opening van zaken is gegeven waaruit de onmisbaar heid van de subsidie blijkt. De heer Hogerheijde zal even als de vorige keer voor subsidie stemmen, maar wijst er op, dat cij fers naar voren komen, waaruit onder meer blijkt, dat een uitvoe ring geen of weinig baten oplevert: kan men die uitvoeringen dan beter achterwege laten. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met de stemmen van de heren van den Berg (arb.) en van Gilst (s.g.p.) tegen. De heer van den Berg (arb.) wijst er nog op, dat „Nu met Hope" om deze subsidie niet heeft gevraagd, maar dat het wordt verleend omdat de landelijke bond dit adviseert. Besloten wordt tot aansluiting bij het Centrale Archief en Inlichtin genbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon en tot aankoop van het pand Kerkstraat 29 in het kader van de krotopruiming. Een kasgeldlening ad f 100.000,- wordt voor drie maanden verlengd, de te betalen rente is gestegen van 1 Va tot 1 Vz °/o. Een begrotingswijziging 1955 wordt met algemene stemmen aangeno men, nadat inlichtingen over enkele posten zijn. gevraagd en verkregen. De rondvraag Bij de rondvraag vraagt de heer van Gilst de plaatselijke ambachts lieden een kans te geven bij het aanbesteden van woningbouw voor de gemeente. Bij bouw van Woning wetwoningen is dat absoluut on mogelijk, aldus de voorzitter, overi gens zullen de aannemers zeker eén kans krijgen bij de woningen voor ouden van dagen en bij de her- bouwplichtwoningen, die voor de gemeente moeten worden gebouwd. Verder verzoekt de heer van Gilst nieuwe afrasteringen voor de tuintjes achter de woningen in de nieuwbouw en heeft hij een wo ning-eigenaar gesproken, wiens wo ning gevaar loopt in te storten, als de nieuw gegraven sloot, die dicht langs zijn woning aan de Noorddijk loopt, zou gaan verzakken. Deze werd van het kastje naar de muur gestuurd, door Dienst Herverkave ling en gemeente. De voorzitter zal op een andere plaats en in een an dere kwaliteit daaraan aandacht besteden. Over de motor van de reddings- vlet, die door de voorzitter aan een jonge visser is uitgeleend, omdat hij meende, dat dit een beter on derhoud waarborgde, dan het op bergen van deze motor ergens in een opslagplaats, zonder dat er naar werd omgekeken, blijken de me ningen verdeeld. Besloten wordt dat toezicht zal worden gehouden of de motor in derdaad goed wordt behandeld. Op voorstel van de heer de Ko ning (v.v.d.) wordt besloten een adres aan de Tweede Kamer te richten, waarbij wordt aangedron gen op wijziging van de tekst van artikel 8 van de Deltawet. (Tege moetkoming in de geleden schade door de vissers worde veranderd in vergoeding van de geleden schade). De voorzitter heeft hierover ook gesproken op de Deltadag van de Ned. Gemeenten, die donderdag in het Kurhaus te Scheveningen is gehouden. Bij milder voorjaarsweer zullen de veranderingen aan de wijzerbor- den van de toren aan de Ned. Herv. Kerk spoedig worden aangebracht, aldus deelt de voorzitter mede op een vraag van de heer Hoogerheijde Nadat de raad zijn goedkeuring heeft uitgesproken over de werk zaamheden betreffende het haven herstel bij Maaskant, wordt de vergadering gesloten. LAND- EN TUINBOUW Eindles traktorenkursus te Haamstede In de tuinbouwschool te Haam stede werd vrijdagavond de eindles gehouden van de kursus traktoren- kennis, uitgaande van de "afdeling „Burgh" van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij, met als leider de heer P. Steutel te Zierikzee. De kursus, bestaande uit 15 les sen, werd gevolgd door 22 kursis- ten, nl. 10 uit Renesse, 8 uit Haam stede, 2 uit Burgh en 2 uit Noord- welle. De heer P. L. Vis, hoofdbestuurs lid van de Z.L.M. en voorzitter van de afdeling Burgh, wees op het nut van deze kursus, nu de traktor overal in de landbouwbedrijven zijn intrede doet. Hij dankte de heer Steutel voor de wijze waarop de kursus door hem werd geleid. Een der kursisten, de heer W. C. Boot te Noordwelle, dankte, mede namens zijn medekursisten, de heer Steutel voor de prettige en vooral deskundige wijze waarop de lessen gegeven werden en overhandigde als blijk van waardering een kistje sigaren, waarvoor de heer Steutel dank zei en ook een woord van dank sprak voor de goede aan dacht tijdens de lessen, waardoor dit een prettige kursus was. Medegedeeld werd dat aan alle kursisten een door de Z.L.M. be schikbaar gesteld diploma in uit zicht werd gesteld. Panorama-foto van de mondholte Door het Amerikaanse Bureau voor de Statistiek werd deze week bekendheid gegeven aan het be richt dat een nieuw type Röntgen- apparaat voor het onderzoek van de mondholte is ontwikkeld, waar mee in ongeveer 40 seconden een panorama-foto van de gehele mondholte kan worden genomen. Dit apparaat zal in het bijzonder van groot nut zijn bij het massa- onderzoek, zoals dit bijvoorbeeld op scholen plaats vindt. Met de thans in gebruik zijnde apparaten vergt een dergelijk onderzoek on geveer 20 minuten, omdat 14 opna men moeten worden gemaakt van de verschillende delen van de mond HAAMSTEDE Vereniging beschikt nog niet over speelveld De sportvereniging „Zeemeeu wen" gaf Vrijdagavond voor haar leden en donateurs in „Tavenu" voor een tot de laatste plaats 2aal een uitvoering, die alleszins ge slaagd mag heten. In zijn openings woord deelde de heer J. C. Tange man mee, dat deze avond jammer genoeg geen gymnastiek gegeven kon worden, wegens het nog steeds ontbreken van een geschikte zaal om te oefenen, hetgeen vooral voor de adspirant-leden en juniores een groot bezwaar is. Toch heeft men getracht in dit tekort te voorzien, door deze winter een begin te ma ken met de beoefening van tafel tennis, waarvan, na een korte toe lichting van de heer W. van Sluijs, een demonstratie werd gegeven. Vervolgens werden enkele zang stukjes ten beste gegeven door mevr. Boogerd-Van Dijke en de heer H. Braam, met pianobegelei ding van mej. H. van Waveren. De ze zangnummers, die betrekking hadden op het wel en wee der ver eniging, waren door een tweetal leden gemaakt en werden ook door de aanwezigen zeer gewaardeerd. De hoofdschotel van de avond vormde het blijspel in drie bedrij ven van W. Dumont: „Telefoon voor meneer, Telegram voor mevrouw", dat daarna werd opgevoerd. In dit vrolijke spel debuteerden verschil lende jongere speelsters en spelers, hetgeen in het eerste bedrijf van wege de plankenkoorts enige af breuk deed, doch na dit bedrijf wa ren ze er doorheen en was van ze nuwachtigheid geen sprake meer en werd dit komische stuk op ver dienstelijke wijze ten tonele ge voerd, zodat de „zaal" nu en dan daverde van de lachsalvo's. De avond werd gesloten door de heer W. van Sluijs, die dank en hulde bracht aan allen, die aan het sla gen van deze avond hadden mee gewerkt, inzonderheid aan de heer J. C. Tangeman, die zich bij het instuderen van het toneelstuk zo verdienstelijk heeft gemaakt. Ver der riep hij de medewerking in van degene die daartoe in staat zijn, om de vereniging aan een geschikt ter rein te helpen voor de beoefening van de korfbalsport. De avond werd tenslotte besloten met een gezellig samenzijn, zodat geconstateerd kan worden, dat deze uitvoering, mede dank zij de in de pauze gehouden verloting, die de kas een flinke in jectie gaf, uitstekend geslaagd is. FEUILLETON. door MAARTJE ZELDENRIJK De plaatselijke muziekvereniging heren L. C. Braber, J. van Almkerk aan 'Ëïs'enhowêr ~is nlêV officiêel -Nut en Uitspanning" hield de jaar- en S. M. van Almkerk werden bij bekend gemaakt. Volgens de „New l'jkse ledenvergadering in de o.l. akklamatie herkozen. York Times" zou het voorstel zo school alhier, onder voorzitterschap In de rondvraag drong de heer van de heer L. C. Bra ber. Everwijn aan op meer studie door Na een welkomstwoord tot de de leden. De heer S. M. Stoel bracht aanwezigen memoreerde de voor- een voorstel ter tafel over een te zitter de gebeurtenissen in het af- voeren papieraktie. Gezien het feit gelopen jaar. Spr. herinnerde aan dat de o.l. school al een dergelijke het overlijden van de heer L. van aktie voert, zal de vereniging er Leersum, die in leven een goed lid niet aan beginnen. De heer J. B. der vereniging is geweest. Van de Ockels dacht aan een verloting ter 65 jaar welke de heer v. Leersum bestrijding van de onkosten. De lid der vereniging was, bekleedde voorzitter achtte dergelijke maat- .hij plm. 40 jaar de funktie van pen- regelen niet nodig. „Als wij wer- nen, een 42-jarige tekenaar uit ningmeester. De voorzitter stond kelijk aan de grond zitten komt de Oostberlijn en een 33-jarige elek- hierna stil bij de subsidieverhoging gehele gemeente in touw om ons tricien uit Erfurt, ter dood ver- dje van 200 op f 400 per jaar ge- los te slepen", aldus spr. oordeeld wegens spionnage en om- bracht werd, met ingang van 1 De heer I. J. van Nieuwenhuijze dat zij mensen hadden overgehaald januari 1956. Spr. konkludeerde zag graag de Sehouwse Bond van Oostduitsland te verlaten. hieruit dat de vereniging bij de ge- Muziek- en Zanggezelschappen Een 33-jarige typiste uit Breslau meente goed staat aangeschreven, weer in de oude glorie hersteld. Op kreeg wegens dezelfde misdrijven gelet ook op het hoge aantal van voors'tel van de heer J. van Alm- levenslange dwangarbeid. Een 27- no donateurs. kerk werd besloten een parade- jarige technicus uit Karl-Marx- Hierna bracht de penningmees- trom aan te schaffen. stad (Chemnitz) werd tot acht jaar ter zijn financieel verslag uit, waar- In een slotwoord maande de dwangarbeid veroordeeld, omdat uit bleek dat de vereniging over voorzitter de leden bij de voort hij mensen zou hebben overgehaald 'n batig saldo beschikt van f 409,53. duur de schouders onder de ver- naar het westen te vluchten. De aftredende bestuursleden, de eniging te zetten. zijn geredigeerd, dat een verwer ping of aanvaarding niet onmiddel lijk vereist is. Zware straffen in oosf-Duifsland Het Oostberlijnse opperste ge rechtshof heeft vrijdag twee man- Kijk, daar stond juffronw De Goede, slank en blozend. Of ze nu nog zo slank en blozend zou zijn. Nou ja, hij zou haar met een paar weken zelf weer kunnen ontmoe ten. En daar stond juffrouw Dou- wes, die haast altijd lachte. Juf frouw lachebekje, zei meester De Vries Robbé wel eens. Och ja, die goeie ouwe tijdMeester De Vries Robbé had nog een oude pandjesjas aangetrokken en hij herinnerde zich nog heel duidelijk, dat. je aan de binnenkant van de mouwen de oorspronkelijke kleur nog kon zien: zwart. Voor de rest was de jas vaalgroen. Misschien was de meester er indertijd ook nog wel in getrouwd. Ja, ja, en daar had je de oude schoolgenoten: Rinus in z'n matro zenpakje, en Lien Blokker met haar hoge rijgschoentjes aan. Als je toch de tegenwoordige mode in ogen schouw nam, wat kleedden de ouders hun kinderen vroeger dan toch maar wonderlijk aan. En daar stond Jaap Voortman, de pet op, want dat moest van zijn moeder. In het heetst van de zomer, als de mussen amechtig van het dak vie len, had Jan nog zijn pet op. „Als je je pet afzet", zei moeder Voort man altijd, „wordt je ziek". Ja, nu herinnerde hij zich nog, dat ze J an's pet eens verstopt hadden in het ko lenhok en dat Jan niet op straat durfde, want dan werd hij ziek Wie van de tegenwoordige school jongens droeg nog een pet? Zelfs in de winter haast niet meer. Hij zag zijn jongens al met een pet op Toch stonden er nog verscheide- nen op de foto, die hij alleen nog maar van gezicht kende. Zoals dat meisje daar met haar grote neus. Wacht eens, was dat Anneke Klink niet? Ja, natuurlijk, dat verlegen meisje uit de Beemster. En daar had je de onafscheidelijke tweelin gen Gerrit en Klaas Blokker. Zo, zo, dus Gerrit was voorzitter van het comité. Nou ja, zijn vader zat vroe ger ook al in allerlei verenigingen. De appel valt nooit ver van de stam. En van de meisjes herkende hij naturlijk de verschillende Blauw tjes: Katrien, Aagje, Riek, Thea en die kleine, dat was er toch ook een van die machtige tuinder Blauw van de Volgerweg? Ja, maar toen zat hij al in de hoogste klas. Van die jongere generatie kende hij niet veel meer. In het midden natuurlijk Eva de Groot, hoe kon het ook anders. Eefje was altijd het middelpunt ge weest en dat zou ze nu nog wel zijn. Wonderlijk, dat zij niet in het co mité zat. Wacht eens, wie was ook alweer de penningmeesteresse? Hij haalde de circulaire nog eens uit zijn zak en bekeek de namen, die er onder stonden: Gerrit Blokker, voorzitterKarei van Eik, sekre- taris nu ja, die was een jaar of wat jonger dan hij en Willemien de Graaff-Wijland, penningmees teresse. Nee, die herinnerde hij zich niet meer. Misschien van vóór of na zijn schoolperiode. Hij nam weer het portret en be keek de verschillende kinderen nog eens. Wachtnog een bekende: Gerrit Poorter, die lange magere jongen. Nou, dan moest zijn zus toch ook ergens staan? O ja, daar was ze: Jansje Poorter, thans de beroemde schrijfster Jennie Poor ter. Dat klonk een beetje deftiger. Wel, het schooltje had tenminste één prominente figuur opgeleverd, die bekend was in heel het land en de halve wereld had rondgezwor ven. Jennie Poorter, die indertijd de keizer van Japan had geïnter viewd, die alle verre werelddelen had bezocht en van tijd tot tijd le zingen hield voor vrouwenclubs. Die ook al een paar boeken op haar naam had staan, reisverhalen na tuurlijk. Ja, die Jansje had maar carrière gemaakt. En die had waar schijnlijk meer van de wereld ge zien dan alle kinderen op de foto tezamen. Kom, hij zou maar eens een brief je schrijven aan neef Karei. Dat hij beslist de 31e kwam om de réunie bij te wonen en of er slaapgelegen heid was bij hem in de Beemster. Waar had hij Karei voor het laatst gezien? Was dat niet bij de begra fenis van tante Wies in Hoorn? Of waren daar andere neven en nich ten geweest? Hij wist het niet meer. Het was alweer zoveel jaren gele den, kort na de oorlog. Die Karei zou ook wel een heel gezin hebben. Die had immers vóór de oorlog al het spul van zijn vader overgeno men? Nou, het zou hem nu wel geen windeieren leggen. De tuinderspro- dukten waren duur geweest de laatste jaren, en ze waren nog niet goedkoop. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5