u weet: Meubelen van Deurloo zijn de beste! haarden drukwerk SPAARBANK VAN DE SCHELDEBANK N.V. „BRANDARIS" H. J. BAX _AUTO_ fit-foot mediform J. SMALLEGANGE Het Geschenkenhuis A. H. Barendregt Dreischor ZIERIKZEE Kunstgebitten- reparatiën f 350,- en f 290- Hotel „Haamstede Vliegveld" GEBR. DE JONGE Firma FRANS KOEVOETS BALAVOND Muziek „Babyton Band" voor al Uw In nieuwjaarsrede gaf burgemeester indruk wekkende opsomming van feiten Stap kwiek over de moeilijkheden heen Werden U Ipsse steunzolen voorgeschreven Dan is het ook noodzaak, dat U ze draégt I En het kan. zonder enig bezwaar. In het Nijma Mediform schoentje is volop rulmce voor Uw voet to voor de losse steunzool De mediform is er voor gemaakt, maar niemand zal zien dat U steunzolen draagt. Voor de huisvrouw die nog geen steunzool behoeft te dragen: De verkwikkende pasvorm voorkomt voetgebreken. tn zwart, bruin en beige calfsleer 24.90 NIJMA voor losse steunzolen, in zwart en beige calfsleer en zwart suède ƒ27.90 Schoenhandel Meelstraat 3 TelefooD 376 WINTERTIJD Spellentijd Diverse soorten JUMBO en MULDER spellen voorradig. HAAMSTEDE Af te geven a s. voorjaar voor de zaai Peko zomertarwe Baldergerst Keniagerst Pirolinegerst Zelka schokkers en verder alle soorten Kunstmest Beleefd aanbevelend, Inlevering van SPAARBANKBOEKJES voor rente-bijschrijving en controle wordt dringend verzocht vóór 2 Februari 1956. DE DIRECTIE. KLAAR TERWIJL U WACHT RENESSE - C 15 (Noorse woning) •wXK"X~X~X"X~XmX"X~XmX' Telefonisch aangesloten onder No. 771 C. L. SCHOULS, Lammer markt 10, Zierikzee nu in 2 modellen Deze buitengewone sierlijke kachel heeft glasdeuren en is extra zuinig. Havenplein 2 Tel. no. 193 Zierikzee het moderne Hotel, dat Uw gasten gezien moeten hebbenl Gedurende de wintermaanden: geopend op Zondagen van 12 tot 21 uur Heerlijk verwarmde zaal - Uniek vergezicht Op werkdagen zijn rustige verwarmde zalen beschikbaar voor diners, familiebijeenkomsten, vergaderingen en lezingen. InlichtingenHotel Haamstede tel. 175 Station Zierikzee tel. 79 RIJSCHOOL GARAGE TELEF. 86 - ZIERIKZEE Reeds 25 jaar gevestigd Corduroy Herencostuums Colberts - pantalons - plusfours - jackets Jongensjackets - lange en korte jongensbroeken Textiel en Sport - Sint Domusstr - Tel. 394 - Zierikzee in „Concordia" Zierikzee op woensdag 1 febr. aanvang 8 uur Dansschool JANVIER DO Zierikzee - Telef. 32 OOSTERLAND IN 1955 Ook voor dit jaar staat veel op het programma Dinsdag vergaderde de raad de zer gemeente, onder leiding van burgemeester Laurense. Afwezig was de heer Bal, wegens verblijf buiten de gemeente. Der traditie getrouw hield de voorzitter in deze eerste vergadering van het jaar de gebruikelijke nieuwjaarsrede. Spre ker gaf een overzicht van tal van werken, welke tot stand zijn geko men. Genoemd werden het herstel en de restauratie van het gemeente huis, welke thans zijn voltooiing na dert, de stichting van Zweedse wo ningen en van woningwetwoningen, het in orde brengen van de begraaf plaatsen te Ooster- en Sirjansland, het aantrekken van een perceel grond voor speelweide te Sirjans land, de aanleg van een sportterrein te Oosterland, de uitvoering van straat- en rioleringswerk te Oos terland, het aanbrengen aldaar van een moderne straatverlichting, een ommuring rond de ned. herv. kerk, de stichting van een aula op de be graafplaats, de onthulling van een tweetal monumenten op de be graafplaatsen ter herinnering aan de rampslachtoffers van de wa tersnoodramp en het plaatsen van een monument voor de kerk ter herinnering aan de oorlogsslacht offers. Voorts werd herinnerd aan de reorganisatie van de brandweer, na opheffing van de gemeenschap pelijke regeling tussen Bruinisse en Oosterland. De bestelde nevel tankwagen zal over enkele weken arriveren. De brandweergarage zal een dezer dagen worden aanbesteed Een woord van erkentelijkheid past voor de ijver en de toewijding waarmee de beide brandweerkorp sen hun taak verrichtten. Ook de B.B.-organisatie werkt gunstig. De restauratieplannen der ned. herv. kerk te Oosterland werden verwe zenlijkt. Het Gasthuis geeft als his torisch monument thans weer een schoon aanzien. Ook het ned. herv. jeugdgebouw is keurig. Jammer, dat de restauratieplannen der ned. herv. kerk te Sirjansland geen doorgang konden vinden. Teleur stellend waren de opbrengsten van de landbouw. Zorgen worden ge maakt over de prijzen. Gestreefd dient te worden naar geleide eko- nomie. De middenstand kan tevre den zijn. Het aantal inwoners steeg met 16 en bedraagt thans 1742. De woningvoorraad vermeerderde met (rond) 100 en een tiental boerderij en. Verder werd nog genoemd het geen in adoptief verband is aan gebracht ten aanzien van de be planting. Hierbij werd gedacht aan de beplanting bij de conferentie zaal door gemeentewerken Soest en bij het Gasthuis door U.V.V. te Baarn. Een woord van dank aan allen, die van de uitvoering dezer plannen een werkzaam aandeel ge had hebben. In het bijzonder werd een woord van dank gebracht aan het administratief- en technisch personeel, zomede aan de werklie den voor de betoonde krachtsin spanning. De werkzaamheden ter sekretarie zijn nog steeds veel en velerlei. Het is verblijdend, dat on der de ambtenaren een goede team geest aanwezig is. Vervolgens werd nog herinnerd aan de aanleg van nieuwe wegen in de polder en een aanzienlijke verbetering van de dijken. Een woord van lof werd ge bracht voor de aktiviteit van het polderbestuur. Het verenigingsleven Het verenigingsleven kon zich verder ontplooien. De sportvereni ging is gestart, de zangvereniging nam in ledental toe. Voor het werk der culturele vereniging was goede belangstelling. Ook de instuif-avon- den voor de jongeren en de mid dagen voor bejaarden werden goed bezocht. Voor uit te voeren werken in 1956 werden genoemd plannen voor het bouwen van een zuive ringsinrichting, herstel en restau ratie van de conferentiezaal, bouw van een brandweergarage, verdere reorganisatie van de brandweer, voortzetting van de beplanting en de bouw van nog een achttal wo ningwetwoningen. Dankbaar mag gekonstateerd worden, dat de uit- ngevoerde bijzondere werken kon den gefinancierd worden door mid del van een bijzondere verhoging der hubjectieve uitkering uit het gemeentefonds. Volgens een circu laire van de minister van Binnen landse Zaken zal bij nieuwe inves teringen slechts bij hoge uitzonde ring andermaal een verhoging de zer uitkering worden verstrekt. Tegen deze maatregel dient een woord van protest te worden ge hoord, daar de gemeenten hierdoor tegen gehouden kunnen worden tot het uitvoeren van die werken, wel ke noodzakelijk of gewenst zijn. In het bijzonder geldt dit protest voor die gemeente, welke in het ramp gebied liggen. De voorzitter dankt voor de hartelijke samenwerking, welke immers aanwezig was en voor het vertrouwen, dat de raad steeds in het college van b. en w. en in hem persoonlijk heeft gesteld. In het vorig jaar zijn 7 vergade ringen van de raad en 33 van b. en w. gehouden. In laatstgenoemd college was er wel eens verschil van inzicht over het te voeren be leid. Nimmer heeft dit tot onaan genaamheden aanleiding gegeven. Steeds was er de wil tot samenwer king tot welzijn der gemeente, waarvoor spreker zeer dankbaar is. Tenslotte werden de beste wen sen geuit voor de leden van de raad en hun gezinnen, bovenal dat Gods zegen op alle werk zal mogen rus ten. Wethouder Stoutjesdijk dankte de voorzitter namens de" raad voor de gesproken woorden. Spr. noemde de voorzitter de stuwende kracht in alles. Niet altijd ging alles even gemakkelijk, maar spreker was dankbaar, dat -de voorzitter de moeilijkheden wist te overwinnen. De heer Stoutjesdijk wenste de voorzitter Gods zegen toe in per soon, gezin en ambt. Daarna werd overgegaan tot de behandeling der agenda. Begroting 1956 van gemeente Ooster land adn de raad aangeboden Straat- en rioleringsplan Sirjansland wordt aanbesteed Geringe kans De kans dat een kunstmaan, zoals Amerikaanse geleerden die willen lanceren, bij haar val op de aarde schade ver oorzaakt is zo gering, dat verzekerings-maatschappijen bereid zijn, tegen een premie van zeven dollarcent een schadevergoeding tot één miljoen dollar uit te betalen, aldus het hoofd van de fa culteit voor natuurkunde van de universiteit van Iowa Van Allen, bekend gemaakt. De Sowjet-regering heeft de Amerikaanse delegatie bij de V.N. doen weten, dat zij geen voorstand ster is van een voorstel van de Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge, om de zittingen van de algemene vergadering der V.N. met een gebed te beginnen en te sluiten. Op de Sowjet-Russische am bassade te Helsinki zijn donder dag de documenten getekend, waar in het teruggeven van de Finse ha ven Porkkala - na de oorlog, met een omringend stuk land, voor 99 jaar door de Sowjet-Unie gepacht, zulks als onderdeel van het Rins- Russische vredesverdrag, aan Fin land, is vastgelegd. Tot de ingekomen stukken be hoorden o.m. verordeningen op de heffing van een rioolbelasting en van een straatbelasting, voorzien van de Koninklijke goedkeuring, zomede een tweetal besluiten tot het aangaan van twee geldleningen, elk groot f 250.000, welke door Ged. Statenlijn goedgekeurd. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de Koninklijke Nederlandse Auto mobielclub om als buitengewoon lid der K.N.A.C. toe te treden. Be sloten werd deel te nemen in het verlies, dat de N.V. Waterleiding- Maatschappij „Schouwen-Duive- land" heeft geleden over de jaren 1938 t.m. 1954. Voor deze gemeente is te betalen naar 224 aandelen 224 X f 65,40 f 14.649,60. Verder werd besloten zich met alle aan deelhouders te verbinden jegens de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten als borg voor de juiste na koming van de verplichtingen voor de N.V. Waterleiding-Maatschappij „Schouwen-Duiveland" der aan te trekken financieringsmiddelen. Vervolgens vond vaststelling plaats van een wijziging der be groting 1954 en 1955, zomede die van het woningbedrijf. De gemeentebegroting Hierop werd aangeboden de ge meentebegroting met die van het woningbedrijf voor 1956. Op voor stel van de heer Bolle werd beslo ten tot het instellen van een kom missie van onderzoek van de be groting. Voor dit doel werden voor de begroting 1956 aangewezen de heren Bal, Beije en Bolle. Daarna werd besloten tot over dracht van enige percelen grond, waarop geschenkwoningen zijn ge bouwd. Op verzoek van Ged. Sta ten vond een wijziging plaats van de Bezoldigingsverordening 1955. Van een aantal ambtenaren en on derwijzers bij het lager onderwijs werden de pensioengrondslagen ge regeld. Een perceel grond, ter grootte van 79.20 ca. werd aange kocht voor de prijs van f 0,30 per ca. van wed. Vijverberg-Hendrikse, ten behoeve van de aanleg van een sportveld te Sirjansland. Kennis werd genomen van het bestek voor het verbouwen en herstellen van het verenigingsgebouw (conferen tiezaal), waarmede akkoord werd gegaan. Als gevolg van enige door de polder naar voren gebrachte wensen omtrent de naamgeving van nieuwe polderwegen werd het besluit van de vorige vergadering gewijzigd in die zin, dat de nieuwe weg bij de heer M. Otte tot en met de heer Deïst zal genoemd worden Maatje Harings Jobsweg en van daar tot de heer J. A. Beije Ring weg en de weg van Watervliet naar Rijksweg Groene weg. Tenslotte vond een bespreking plaats over het straat- en rioleringsplan te Sir jansland, waarvan de aanbesteding plaats zal hebben op vrijdag 10 fe bruari a.s. De rondvraag Bij de rondvraag informeerden de heren Beije en Bolle naar de be noeming van een onderwijzeres aan de o.l. school te Oosterland. De heer Bolle vroeg de aandacht van b. en w. voor het aanbrengen van een een lichtpunt op het terrein achter Stouten-Stouten aan de St. Joost- dijk en in de Bosdreef. Deze spre ker zou ook gaarne zien, dat de be woners, die door sanering thans in de polder wonen, van elektrisch licht worden voorzien. De heer Boogert vroeg de aandacht voor de verzakkingen in de nieuwe stra ten. De heer van der Maas infor meerde naar de mogelijkheid van het weder verlenen van kolentoe- slag aan armlastigen. Deze spreker wees ook nog op de toestand van het pad achter de nieuwe wonin gen te Sirjansland. De voorzitter kon daaromtrent mededelen, dat hier spoedig een voorziening door middel van trottoir zal worden aan gebracht. Op verzoek van de heer Zeijler zal de Rijkswaterstaat wor den gewezen op de slechte toestand waarin de Rijksweg verkeert en verbetering worden verzocht. Na dat de heer Stoutjesdijk nog had geïnformeerd naar de mogelijkheid van grondverkoop, waarop ver kochte woningwetwoningen zijn ge bouwd en naar de eigendom van afkomende materialen van het rio leringsplan sloot de voorzitter de vergadering. De Amerikaanse luchtmacht zal bij alle groepen zware bommen werpers de B-36 vervangen dooi de B-52. Dit laatste type heeft straalmotoren. De vervanging be gint in april en zal verscheidene jaren vergen. De B-52 heeft een snelheid van meer dan duizend km per uur en een actieradius van 9.600 km. Hij kan de zwaarste bom men meenemen, ook atoom- en wa terstofbommen. Christelijk kleuterschool- onderwijs richt zich tot minister Het federatief verband voor chris telijk kleuteronderwijs heeft zich tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ge- ,wend over de opleiding van kleu teronderwijzeressen, zoals die is ge regeld in de nieuwe wet op deze materie. Het federatief verband is met zorg vervuld, als zij het gering aantal protestants-christelijke op leidingsinrichtingen, die in 1955 voor subsidie in aanmerking kwa men, vergelijkt met de behoefte aan bevoegde leerkrachten nu en in de toekomst. De kleuteronderwijswet stelt de minister straks opnieuw voor be slissingen, ook wat betreft de sub sidie voor de prot.-chr. inrichtin gen, aldus het federatief verband. Men meent, dat, mede in het licht bezien van een aantal van 3395 kwekelingen, die op 1 januari 1955 op 21 plaatsen in ons land de prot ein-. kweekscholen bevolkten, het aantal kweekscholen voor de op leiding van kleuterleidster voor de prot.-chr. volksgroep geen zes - zo als is geprojekteerd, doch minstens een veelvoud van zes zal moeten bedragen. SPORT Zierikzee I-WSC I Zondag ontvangt Zierikzee I de koploper uit de 3de klasse C, het Waalwijkse W.S.C. De roodzwarten brengen voor deze ontmoeting het volgende elftal in het veld: A. Hage d.; A. Rossen en J. Raap a.; B. de Zeeuw, C. M. v. Aken en C. Ver west m.; J. Kouijzer, C. Krello, J. Stoel, G. Koster en D. de Boer v. Bij gunstige weers- en terrein omstandigheden mag een mooie wedstrijd worden verwacht, waar in de gasten wel de sterksten zul len blijken te zijn, maar Zierikzee wel alles op alles zal zetten om een zo eervol mogelijk resultaat te be reiken. SVOWK I-Zierikzee III Zierikzee III speelt uit tegen SV O WK I en komt uit met: J. Stout jesdijk d.; JaCv Snijders en Iz. Ver ton a.; W. Kouijzer, C. Krijger en A. Tromper m.; C. Kramer, Th. Kramer, A. Peute, J. Maijs en A. Schouls v. Gezien de resultaten der beide elftallen mag een spannende wed strijd worden verwacht, waarvan de uitslag wel eens een gelijk spel zou kunnen zijn, al heeft SVOWK het voordeel van eigen terrein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6