BEZINNING Speciaalzaak in naai- en breimachines onder gebracht in omgebouwde apoteek ruwe. rode handen ZmSAUNE Oosterschelde oestecparadijs van het Deltaplan de paradijsvloek" Scherpe kritiek op gehouden Deltadag ,,Dan is uitvoering voor die oesters Do ganse middag zyn tijdens de Deltadag der provinciale besturen in het Schevenlngse Kurhaus vra gen over financiële, technische, ver- keers- en visserij-aspecten van het Deltaplan gesteld. Deze werden door de directeur-generaal van de rijkswaterstaat, Lr. A. G. Marls, be antwoord. In diverse financiële vragen kwam tot uiting, dat men graag een betere regeling, dan artikel 5 van het ontwerp van wet, zou zien, met betrekking tot de bijdragen van de .lokaliteiten" aan uit te voeren werken. Ir. Marls zeide van mening te zijn dat dit vraagstuk ln de parlemen taire behandeling thuisbehoort. Rijksbijdragen zullen doorgaans niet volgens objektleve maatstaven kunnen worden gegeven, doch zul len van geval tot geval behandeld moeten worden. Omtrent vraagstukken van scha devergoedingen aan de visserij, de verwante bedrijven, badplaatsen, enz. zeide hij o.m., dat het de be doeling van het wetsontwerp is ge troffenen zoveel mogelijk op andere wijze weer in het produktieproces in te schakelen. De kwestie van de bemalings vraagstukken van polders, die thans langs natuurlijke weg lozen bij ebtij, doch bij het ontstaan van het Zeeuwse meer met hogere wa terstanden van doen krijgen, zal bij het schadevraagstuk moeten wor den aangepast. De voorzitter van de Zeeuwse belangenvereniging voor de visse rij zei het scherp: „Indien de Oos- Het organiseren van „praatavon den" door de Commissie „Voorlich ting in de herverkavelingsgebie- den", ingesteld door de Z.L.M., gaat o.i. in een richting die als de enige juiste kan worden aangemerkt. Op talloze vergaderingen van instellin gen, bonden en korporaties hebben wij reeds de waarschuwing gehoord de komende dingen niet in lijd zaamheid af te wachten, maar zich reeds thans te prepareren op de komende tijd. Het organiseren van dergelijke „praatavonden" is daar nu een gelukkig voorbeeld van. Nog maar al te veel gaat het met de ontwikkeling van diepingrij pende wijzigingen „over ons en zonder ons". Er wordt uiteindelijk - zij het met de beste bedoelingen - te veel bedisseld zonder dat het eigen volk van Schomven-Duive- land daar daadwerkelijk in mee kan spreken. Uitvloeisel daarvan is - maar dit terzijde - de langzamer hand een beetje patalogisch aan doende neiging om rapporten over Schouwen-Duiveland en de bevol king te schrijven. We geloven wel in het nut van diepgaande analy ses, maar het is ook wel mogelijk dat de volksziel door zoveel psy chologische zeven moet, dat hier en daar schade kan worden gedaan. Bovendien is het niet altijd' prettig wanneer men tot op het geestelijke hemd wordt uitgekleed en maar al te licht - daarvan zijn voorbeelden in het recente verleden - worden uit die analyses verkeerde konklu- sies getrokken. Laat er al wat scheef zitten op Schouwen-Duive land, daar mag men elders toch niet de indruk krijgen dat hier een zielig en achterlijk soort mensen woont, dat hoognodig in de watten van allerlei psychologische zielszor- gers moet worden gelegd. Na drie jaar modder en moeite kan zo hier en daar de overtuiging wel rijzen dat we hier nog niet zo vreselijk aftands zijn, maar best in staat om om te schakelen, voorzover dit nog nodig is. Maar die omschakeling zelf is een nuttige zaak, maar dan moet de regionaliteit eerst zelf met de neus dicht op de problemen worden gedrukt en moeten eigen mensen ook volop de gelegenheid krijgen zich zonder haasten vertrouwd te maken met de problemen die uit allerlei wijzigingen kunnen voort vloeien. Het gesprek in eigen kring is daarvoor een geschikte methode en daarom juichen wij het organi seren van „praatavonden" toe. Zon der „pottenkijkers" moeten de men sen zich eens eerlijk uitspreken. Daar kan veel nut uit groeien. We hopen dan ook dat de bevolking het nut van deze „praatavonden" zal onderkennen en dat er een mas saal gebruik van zal worden ge maakt. Het toe te juichen initiatief van de Z.L.M. behoeft intussen niet al leen te blijven staan. In allerlei verbanden kunnen dergelijke kon- taktbijeenkomsten navolging vin den. Daarop zal veel te leren zijn, waaruit en waarover dit volk leeft en waardoor het wordt gedreven ook in een klimaat dat neiging heeft tot zoveel verandering als waarvan heden ten dage sprake is. Reeds eerder schreven wij deze week, dat de nieuwe tijd heeft ge morreld aan de poorten van dit eiland. Vindt deze stelling erken ning - en hoe zal men anders kun nen - dan moet op allerlei levens terreinen, zowel in de verschillende levensbeschouwelijke kringen als gezamenlijk, er bezinning zijn en komen op die nieuwe tijd, die even veel gevaren als zegeningen in zich bergen kan. terschelde een paradijs voor de oesters is, dan is het Deltaplan voor die oesters de paradijsvloek". Ir. Maris zeide op deze punten o.m., dat het Deltaplan in engere zin een schemaplan is, dat de mo gelijkheden in houdt om ook an dere wensen te vervullen. Het is nooit de bedoeling geweest om alle vraagstukken in ééns op te lossen. De lokaliteiten zullen zelf met hun wensen voor de dag moeten komen. Dat is hun wel toevertrouwd. Uit de vergadering werden wen sen opgeworpen voor wegen over dammen tussen Zierikzee en Co- lijnsplaat, tussen Walcheren, Z. Vlaanderen en Noord-Beveland en tussen de „vestibule van Zeeland", Tholen en Zuid-Beveland. Deze wensen beschouwt ir. Maris als lo kale wensen, die in een later sta dium aan de orde komen. Het midden-oosten De leider van de Demokratische partij in de Verenigde Staten, Ad- lai Stevenson, heeft donderdag in een boodschap aan het Amerikaan se Joodse comité, dat vrijdag in New York zijn jaarvergadering opende, er op aangedrongen, dat de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk de veiligheid van alle staten in het midden-oosten garan deren. Hij bepleitte evenwicht in militaire sterkte tussen Israël en zijn buurlanden en voorts het op treden van patrouilles van de Ver enigde Naties in de gebieden van spanning aan de grenzen. De kwestie der propaganda ballons Een aantal vliegtuigen, naar men gelobft, Tsjecho-Slowaakse, heeft in &e afgelopen dagen boven Oos tenrijks gebied gevlogen en gescho ten op propagandaballons die in de richting van Tsjecho-Slowakije dreven, aldus hebben Oostenrijkse grensbeanmbten bekend gemaakt. Zij zeiden, dat een aantal vlieg tuigprojectielen op Oostenrijks ge bied is neergekomen. Te Gross- Neusdiel in neder-Oostenrijk is een huis door zo'n projectiel bescha digd. De Tsjechoslowaakse regering maakte dezer dagen bekend, dat de ballons met propagandamateriaal, die in west-Duitsland opgelaten worden, gevaar opleveren voor de luchtvaart. Volgens radio Vrij Europa is dat niet mogelijk. De behoefte aan logies-accomodatie in Nederland Minister verzoekt Horeca om advies De Staatssekretaris van Econo mische Zaken heeft, gevolg geven de aan zijn voornemen, neergelegd in de nota inzake het toerisme en het vreemdelingenverkeer, aan het bedrijfschap Horeca verzocht ad vies uit te brengen over de toe komstige behoefte aan logiesacco- modatie in ons land. De Staatsse kretaris acht het daarbij van be lang, dat wordt nagegaan hoe de logiesaccomodatie aan de ontwik keling van de vormen van toeris me zal moeten worden aangepast, hetgeen een onderzoek naar de te verwachten rentabiliteit der logies- vormen met zich zal brengen. Schip in brand voor Zeeuwse kust Donderdagavond tegen 12 uur meldde het Noorse schip „Stella Strömer", dat er brand was uitge broken in de machinekamer van dit vaartuig. Op deze melding zijn van Vlisslngen de sleepboot „Goe- ree" van L. Smit Co.'s interna tionale sleepdienst en een bergings vaartuig uitgevaren. Tegen één uur 's nachts hadden deze vaartuigen de „Stella Strömer" bereikt. Het zag er toen niet na.ar uit dat de brand ernstige vormen had aangenomen. De „Stella Strö mer", die 229 ton meet, bevond zich voor de Zeeuwse kust ter hoogte van Zoutelande. Om 1 uur 25 meldde de „Stella Strömer" dat de brand bedwongen was en dat geen assistentie meer nodig was. Inmiddels was ook het Nederlandse schip „Tara" in de buurt van de „Stella Strömer" aan gekomen. ZIERIKZEE NIEUWE ZAAK GEOPEND Modern interieur vergoedt verlies van het oude uitvoering 'van het vokale program ma werd een openingswoord ge sproken door de voorzitter, de heer M. Jonker, die de talrijke aanwezi gen verwelkomde. Uit de stamp volle zaal viel wel af te leiden dat de uitvoering der vereniging op hoge prijs werd gesteld. Na het uitspreken van het gebed, liet de voorzitter de voornaamste gebeur- lenissen uit het verenigingsjaar de revue passeren. Spr. herinnerde er aan dat het koor, ondanks het klei- Gezxen uit historisch oogpunt was wenste ten slotte de firmanten ne aantal leden, er in slaagde op het verlies van de oude apoteek in Gods zegen toe voor de toekomst het te Rotterdam gehouden con- het pand Korte St. Janstraat 4 in de nieuwe zaak. cours een 2e prijs in de le afdeling groot, maar wie ziet wat er onder De heer v. 't Veer dankte voor behalen. Verschillende malen vakbekwame handen in dit oude de woorden van lof en de ver- werd gezongen in het ziekenhuis te pand tot stand is gekomen, neigt leende opdracht. Noordgouwe. De voorzitter deed er naar verzoend te raken. In be- D& zaaj{ een dringend beroep op hen die doeld pand is nl. - na een ingrij- r>e showroom van de nieuwe zaak biervoor jn aanmerking komen, pende restauratie - ondergebracht De snowroom van ae nieuwe zaaK aeven als lid De kontri- de soeciaalzaak in naai- en brei 1S geheel uitgevoerd m licht eiken, ZiC(n geve« «s ue *onin- machines vi^ de lirmn n i wu. wat er een beschaafd cachet aan bedraagt 0.40, maar de po- brink en Zn. machines van „^^derne geeft' De machines staan op over- ®il*e van de kas is toch nog niet winkelruimte" ^*S£SSSZ Echtelijke wijze uitgestald op lage ergjrooskleurlg. reden waarom spr. P.T.T. De dlstrictsgidscn blijven De voorbereidingen voor de uil- gave van de landelijke lijst van te lefoon-abonné's zullen, naar van de zijde van de P.T.T. wordt verno men, enkele jaren duren. In de overgangstijd zullen de districts- gidsen Arnhem, 's-Hertogenbosch, Maastricht, Utrecht en Zwolle ieder jaar blijven verschijnen. De ze districten zullen derhalve in de overganstijd niet in de landelijke naamlijst worden opgenomen. Wan neer echter de landelijke naamlijst volledig zal zijn verschenen, zul len de districtsgidsen niet verdwij nen, doch naast de landelijke naam lijst uitkomen, speciaal voor plaat selijk gebruik. Wetenschap en techniek Nog meer schepen met atoomenergie De wethouder voor Economische Zaken van de stad Hamburg heeft medegedeeld, dat de Weser A.G., een dochteronderneming van Krupp bezig is met het uitwerken van plannen voor de bouw van sche pen, welke met behulp van atoom energie zullen worden voortbewo gen. De Weser A.G. te Bremen is een werf, welke gespecialiseerd is in de bouw van grote tankschepen. De wethouder heeft dit medege deeld tijdens een bijeenkomst met vertegenwoordigers uit Hamburg, Bremen, Benenden-Saksen ien Sleeswijk-Holstein, waarin gespró ken werd over samenwerking op het gebied van het onderzoek naar de voortbeweging van schepen njiet behulp van atoomenergie. eTaTnieu™ vloertoonbanken. Een trouveé vor- «e houden verloting aan- w&Vev?Udaamiddao°°or ?ierikze?' muurkasten'"in"de"hoèkln. De v"?r- O.l.v. de direkteur, de heer L. C. J lichting is indirekt. Een speciale Hoogerhuis, werd daarop een 12- belangstelling oljmeel geopend. stijlvolle lamp maakt dit mogelijk tal nummers op uitstekende wijze De opening vond plaats in aan- door het lichte plafond. Aan de on- gehore gebracht. Een dubbel- wezigheid van de heer J. C. v. d. derzijde van de lamp echter is een kwartet zong ook enkele nummers, Doel, vice-voorzitter van de Mid- aparte lichtbron aangebracht. e^n moeilijke opgave, maar vooral denstandscentrale, de heer M. J. In de demonstratiekamer vinden het laatste, Ps. 138, slaagde ultste- Snoek en verschillende vertegen- we dezelfde handige ingebouwde kend. Hoogtepunten waren verder: woordigers uit de naaimachinehan- muurkasten en verschillende meu- „Gelooft zij God" van J. Jellesma, del, o.w. de vertegenwoordiger van beien (voor verkoop), waarvan het Marslied van Frisco Moolenaars en de „Fridor"- fabrieken de heer J. „twaalf in één kastje" een toon- „De heilige stad" van F. Adams. Padt, de heer J. E. van Donkelaar beeld is van meubelmakerskunst. Opgevoerd werd - ter komplete- van de Zeeuws-Vlaamse Meubel- Verschillende dames demonstreer- ring van het programma - het stuk handel, alsmede vertegenwoordi- den me* de super-moderne machi- „De schuur bij de grens", dat met gers van het merk „Köhler" en de nes de verschillende mogelijkheden vaart op de planken werd gebracht Knittax-fabrieken. die deze apparaten bieden. Direkte Vooral mevr. Houman excelleerde Het woord werd gevoerd door de verlichting boven het werk door in haar rol. Na de uitloting sprak heer G. J. Wilbrink Sr., die er aan aParte lampen, komen de bruik- de heer M. Malipaard een slot- herinnerde hoe (na veel zwoegen baarheid van deze demonstratieka- woord, uiting gevend aan de dank en strijd) het pand kon worden ge- mer zeer ten8oede- baarheid voor het gebodene. Spr. opend en het ideaal is bereikt, nl. Een keur uit de diverse modellen eindigde met dankgebed, waarna de inrichting van een speciaalzaak ®.ls **r.ldor' Kohier, Husqvarna en allen zongen: „Dankt, dankt nu in naai- en breimachines. Dit toch N^chl Supernova stond in de zaak aJlen God„ is belangrijk, want vooral het de- die verder rijk met bloemen was monstreren der machines aan de gesierd opgesteld. adspirant-kopers vergt een eigen ruimte, want, aldus spr., „het is niet zoals vroeger dat het gaat op de fiets met een plaatje van een machine op zak". Specialisatie vooral in deze branche is nodig, Stad en Provincie HAAMSTEDE Geslaagde uitvoering DREISCHOR Voor het examen machine- schrijven slaagde mej. Joh. Wage- maker alhier. Zij werd opgeleid aan het instituut-Koetsdijk. 's-GRAVENHAGE. Van de open- OI bare gebouwen in 's-Gravenhage vooral ook omdat men zich meer Chr. gem. zangvereniging zal op dinsdag 31 januari a.s., de moeite moet geven en ook de kon- i u j Upflr" dag waarop H.K.H. prinses Beatrix kurrentie groter is geworden. Spr. «o.. ..co. achttien jaar wordt, groot vlagver- richtte zich in 't bijzonder tot de In het gereformeerd jeugdgebouw toon worden gegeven. Op dinsdag heer C. van 't Veer, die met de ver- gaf de christelijk gemengde zang- 7 februari, de dag, waarop de prin- bouw een knap stuk werk heeft ge- vereniging „Looft den Heer" een ses zitting neemt'in de Raad van leverd. Spr. had zich verbaasd over zeer geslaagde uitvoering. Voor de State, zal dit ook het geval zijn. de vondsten van deze vakman, die in de nieuwe zaak OOSTERLAND toepassing vonden. Kundig was ook de keuze van het kleurenmateriaal. In zijn dankwoord betrok de heer- Wilbrink ook de heer J. A. Kos- Afd. Kon. Ned. Middenstandsbond achter ters (electrotechnisch bedrijf), die aktie voor gelijkstelling veertarieven Waarpm vorig jaar geen winkelweek Burgerlijke Stand Zierikzee Geboren. 20 jan.: Berend Jan,', z. van Jan Marinus Berrevoets en Maart je Kerseboom; 20 jan.: Jo hannes Cornelis, z. van Johannes Cornelis Everaers en Maatje Apo- lonia Fiereas, wonende te Renesse; 24 jan.: Neeltje, d. van Jan Kik en Lena Pannekoek. Overleden. 24 jan.: Anna Catha- rina Margaretha Meijer, 84 j., wed. van Bernhard Heinrich Wilhelm Wiebols. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft don derdag bekend gemaakt, dat op .28 februari te Washington een confe rentie van twaalf landen zal be ginnen over president Eisenhower's plan „atomen voor de vrede". Te Parijs komt de europese militaire strategie op de helling Beslissingen over nieuwe defensie-techniek op het nunt van de verlichting zeer geslaagde toepassingen wist te vin den. De zoon des huizes, Wim Wil brink, ontstak daarop de verlich ting zowel in de showkamer als in Onder voorzitterschap van de de leden te verkrijgen. Besloten de verkoopkamer, waarmede de heer A. Bolle kwam woensdag- werd adhaesie te betuigen inzake officiële opening van de zaak een avond de afd. Oosterland van de de "aktie die gevoerd wordt, onder feit-was. Kon. Ned. Middenstandsbond bij- het motto: „Zijn er twee soorten De heer G. Wilbrink jr. her- een in de zaal van café Mol. Na het Zeeuwen?" De heer J. G. Boot las innerde in een toespraak aan „vroe- openingswoord, waarbij hij inzon- een zelfgemaakt gedicht voor be- ger", toen de accenten in het naai- derheid de burgemeester welkom treffende deze aktie, dat zeer in de machinevak wel erg eenzijdig la- heette, memoreerde de voorzitter smaak viel. Bij de rondvraag vond gen. De laatste tien jaar is hierin de lotgevallen der afd. in het afge- het bestuur het spijtig dat er vorig een grote verandering gekomen en lopen jaar. Uit het verslag van de jaar geen winkelweek was gehou- dank zij het partikulier initiatief sekretaris bleek dat er weer zes den in deze gemeente, terwijl som- is nu een fraaie eigen en aparte leden waren ingeschreven tegen migen zich afvroegen of de afde- naaimachinezaak verkregen, waar- een verlies van twee. Er werd in ling nog wel reden van bestaan mede spr. zijn vader komplimen- het afgelopen jaar een reis gemaakt heeft, wanneer er geen winkelweek teerde. Spr. hoopte dat de in het naar Soest op uitnodiging van de gehouden wordt. Weer anderen za- verleden gegroeide en thans be- collega's aldaar. Verder klaagde gen weinig belang in het houden staande eensgezindheid ook in de de sekretaris, de heer Stouten, over van een winkelweek. Nadat ten- toekomst zal mogen blijven bestaan de geringe aktiviteit in de afdeling, slotte nog gesproken werd over een en dat de zaak zich „als de be- - ----- - - - kende olievlek" over vincie zal mogen uitbreiden' De heer J. C. van den Doel schet- als het enig bruikbare voor de voor- gen d«tde kas met een goed~saldo ring. uitstrevende middenstander. Spr. Joot, klaagde over de geringe on- vond dit volledig van toepassing der"hnge samenwerking der leden, op de firma Wilbrink, die ook be- terwijl hij, evenals de sekretaris, grepen heeft, dat „waar mensen z'jn mandaat ter beschikking stel- komen ook de nering is". Het pu- de> mede omdat zij beide aftredend bliek moet zien dat hier ook te waren. Omdat zij echter met alge- kust en te keur te koop is en die niene stemmen werden herkozen, indruk wordt in de nieuwe zaak namen beide de benoeming weer wel volledig gevestigd, aldus spr., aan. echter onder beding dat er ge- die namens de Middenstandscen- tracht zou worden betere samen- trale een oorkonde toezegde. Spr. werking en meer aktiviteit onder ich „als de be- waarvan het weinige bezoek aan in de komende zomer te organise- r°" de vergaderingen bv. blijk geeft, ren reis naar een fabriek of iets Ook de penningmeester, de heer J. dergelijks, sloot de voorzitter deze Ingezonden mededeling worden gaaf en zacht met\ De bijzondere militaire conferen tie van de Noord-Atlantische Ver drag sorganisatie, tot het houden waarvan op de laatste vergadering van de Noord-Atlantische Raad in december jl. werd besloten, zal op 20 februari in het Paleis de Chaillot te Parijs worden geopend en ver moedelijk tot 28 of 29 februari du ren. De hoogste militaire bevelhebbers burgerlijke defensie autoriteiten, bewapeningsdeskundigen en begro- tings-experts van de ministeries van Defensie der leden-landen zullen er aan deelnemen, samen met leden van de „Military Standing Group" der organisatie die in Washington zetelt. In Parijs wordt deze bijeenkomst gezien als een zeer belangrijke nieuwe stap in de geschiedenis van de Navo, een stap die zonder het initiatief van de Nederlandse mi nister van Defensie, ir. C. Staf, niet zo spoedig en misschien in het ge heel niet zou zijn gedaan. Het zal namelijk de eerste keer zijn dat er, buiten het militaire hoofdkwartier Shape, een multilaterale gedachten- wisseling tussen de militaire lei ders en defensie-autoriteiten der aangesloten landen onderling, zo wel als met de „Standing Group" kan plaats hebben. Tot dusver is het hoogstens voorgekomen dat vertegenwoordigers van het een of andere land in Parijs of in Fontai- nebleau defensieproblemen bespra ken met leidende persoonlijkheden van de Navo of Shape, maar van onderling overleg tussen die la'fi- den over strikt militaire aangele genheden is nooit sprake geweest en evenmin heeft er ooit enig con tact bestaan tussen de nationale militaire autoriteiten der Europese landen en de „Standing Group", die zo goed als nooit uit Washington vandaan komt. De conferentie is de laatste wé ken wel eens aangeduid met de naam „New look conferentie", het geen zou betekenen dat op deze bij eenkomst zou worden onderhan deld en misschien zelfs beslist over de nieuwe defensietechniek, zoals die door de jongste ontwikkelin gen op bewapeningsgebied moge lijk en noodzakelijk is geworden. Maar in kringen van de Navo voelt men weinig voor die betiteling, daar voorshands nauwelijks mag worden aangenomen, dat er op de conferentie reeds een duidelijk en volledig beeld van de nieuwe op zet der defensie in al haar aspecten zal kunnen worden verkregen. Naar het trekken van bepaalde conclusies, op grond waarvan on middellijk concrete beslissingen zouden kunnen worden genomen, wordt zelfs niet gestreefd. Wel wordt verwacht dat de discussies, die zich zullen ontwikkelen uit de opmerkingen van de vertegenwoor digers der verschillende landen, verhelderend zullen werken ten aanzien van allerlei problemen, welke verband houden met het ge leidelijk beschikbaar worden van nieuwe wapens en de daaruit voort vloeiende herwaardering van het algemene defensiebeleid. Huisje - Luikje - Keldertje - Flessen - Praten Wouden en Kamperen Er staat een huisje in Zierikzee. Geen bijzonderheid, want zelfs in Holland staat een huis. Het huisje was al geruime tijd aan menselijke bewoning onttrokken, maar gelet op de woningschaarste ging het huisje dienen als nestje voor jon gelui, die de hele lange tocht voor de boeg hebben in de huwelijks boot op de levensrivier, zoals dat heet. Klippen zijn er genoeg en om dan in de traditionele stijl te blij ven, het vereist heel wat stuur manskunst (wie is de stuurman?) om de boot daar veilig langs te ge leiden. Maar dat doet nu niet ter zake. Het huisje werd grondig op geknapt en gerestaureerd, vooral van binnen, want dat was hard no dig. In het huisje was een bed stede, waar vroegere geslachten rust zochten na een vermoeiende dagtaak. Op de bodem van de bed stede was een ring zichtbaar. Een ring werkt op de fantasie, want zij zit meestal vast aan een luik. Zo ivas het ook hier. Het luik was half vergaan, maar werd toch, met veel interesse geopend. Het luik gaf toe gang tot een heel klein keldertje. In het keldertje lag geen geraamte en nog minder een goudschat. Er stonden flessen, heel veel (lege) flessen en ook heel oude flessen. Flessen voor het bekende Schie- damse vocht, met heel antieke eti ketten en dan „kogelflesjes" met een knikker er in, hetgeen ook al op hoge ouderdom u;(jst. Eilandman is al bekomen van de eerste zoete vreugde over het opwindende pad vindersspelletje, waarbij een schat in het gebied van de oorlogszuch tige Xavanten-Indianen moest op gespoord worden, maar toen hij het hoorde van het huisje, met het bed- steedje, het keldertje en de flessen werd het hem weer even warm van binnen. Er moet in het huisje, vol gens heel oude overlevering, een heel stiekum drinkertje geivoond hebben, die wat vergetelheid zocht bij het vocht uit een klein glaasje, dat hij schonk uit een flesje of een kruikje in een klein stiekum kel dertje, als U het allemaal begrijpt. Vandaar die vondst. Nee heus, de zonde is niet alleen van deze tijd, als wij dat soms zouden gaan ge loven. Van de flesjes naar „praatavon den" is slechts een stap. Toevallig wil daar ook wel eens een glaasje bij te pas komen, maar dat is dan toch van ondergeschikt belang. Het gaat om het praten en dat zal nu straks druk worden gedaan op Schouwen-Duiveland. Wc zijn vol gens 'het E.T.l. geografisch wel niet zoveel van belang, maar praten wil len we toch graag, ook over de ver anderingen die al in volle gang zijn en straks zullen zijn voltooid. Hoe zal het volk van Schouwen-Dui veland zich houden onder die nieu we omstandigheden? Eilandman weet het niet, maar wat de een niet weet, weet soms de ander. Daarom „moet er een boom opgezet icor- den" over de grote mensen, over de boerenbedrijven, over dc kin dertjes, over alles, zou Eilandman willen zeggen. En natuurlijk moet er intussen ook nog een andere, of liever moe ten er heel veel andere bomen op gezet worden. Daar is Renesse nu druk mee bezig. Hel is daar gewoon een herbebossing op grote schaal. En ze hebben de „Loane" al dacht Éïïandman zo. Ja maar „die van Renesse" denken in andere termen dan op de rest van het altijd nog kale eiland. Een bos is een bos en niet hier en daar een kladje groen, geschoten door een bomenkanon. Dicht bij de wouden van Renesse (of zelfs er in) wil Eilandman nog eens kamperen, als het mag van de Stichting Renessevan de ge meente-autoriteiten en uan ande ren die iets te zeggen hebben daar. En als het niet mag, -nou dan gaat hij logeren in het dorpshuis.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2