Blikgroenten Zomer Te Amsterdam hield P.v.d.A. kongres over verkeersveiligheid Zeeuwse bevolking kwam in 1955 op 276.578 zielen DE ONVERBREEKBARE BAND ZIE1UKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 26 JANUA1U 1956 No. 17887 Wanverhouding tussen verkeer en het wegnet Ingezonden mededeling In het Minervapaviljoen te Am sterdam heeft de voorzitter van de Party van de Arbeid, de heer E. Vermeer, zaterdag een door de par tij georganLseecrd kongres over verkeersveiligheid geopend. Een speciale kommissie onder voorzit terschap van de heer W. Thomas sen, burgemeester van Zaandam, had een rapport samengesteld on der de titel „Verkeersveiligheid als maatschappelijk vraagstuk", onder auspiciën van de Dr. YViardi Beck- manstichting, het wetenschappelijk bureau van de Party van de Ar beid. De heer Vermeer zeide in zijn openingsrede, dat met deze konfe- rentie het verkeersvraagsuk niet in de politieke sfeer wordt getrokken. Dit moeilijke probleem moet in de eerste plaats hen beroeren, die de staat en maatschappij besturen. Een conferentie als deze is volgens spr. een der noodzakelijkste punten op het program van een politieke partij, die zich intensief bezighoudt met de maatschappelijke ontwikke ling. In de komende jaren zullen uit het steeds toenemend nationaal inkomen grote bedragen ter be schikking komen voor uitbreiding van het wegennet in ons land, een der belangrijkste onderdelen voor de verhoging van de verkeersvei ligheid. Er is tussen het gemotoriseerd verkeer en het wegennet in Neder land een wanverhouding ontstaan met alle nadelige gevolgen daar van. Doch hoe men, zo zei spreker, het probleem ook bekijkt, de ver antwoordelijkheid ligt in de eerste plaats bij de weggebruiker. Hierna sprak de heer W. Tho massen over de hoofdstukken uit het rapport „Uitbreiding van het wegennet en de verkeersproblemen in de grote steden". Spr. zei dat de maatschappij verandert en dat het verkeer hierbij een belangrijke plaats inneemt. Naar deskundige schatting zullen in 1965 440.000 per sonenauto's, 100.000 vrachtauto's, 200.000 motorrijwielen en 1.000.000 bromfietsen op onze wegen worden aangetroffen. Bij deze toeneming van het ver keer zal door de toenemende in dustrialisatie en de verkorting van de werktijd de afstand tussen woon- en werkplaats voor velen aanmerkelijk toenemen. Ook dit heeft toeneming van het verkeer ten gevolge, alsmede een versnel ling van de vervoersmiddelen. Daardoor zal de verkeersveilig heid en de bestrijding van de ver keersongevallen altijd een vast agendapunt blijven. 0 MINUTEN Stad en Provincie ZIERIKZEE Jubileum Coöp. Landbouwvereniging Op woepsdag 8 februari a.s. her denkt dev coöperatieve landbouw vereniging „Vooruitgang zij ons streven" alhier, het 60-jarig be staan. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het semi-arts examen de heer H. Heering te Zie- rikzee. ELLEMEET De nieuwe woningen Van de twintig nieuwe gemeente woningen zijn er thans twaalf be woond. Verwacht wordt dat ook de andere acht woningen voor het eind van deze maand voor bewo ning gereed zullen zijn. Momenteel wordt van gemeentewege het ter rein achter de woningen opgehoogd met zand. Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over december. Gehuwd: 1. Pieter Smalheer, 22 j. (te Brouwershaven) en Johanna Linders, 21 j. (te Ellemeet); 8. Klaas van Sluis, 26 j. (te Middelburg) en Lena Kramer. 25 j. (te Ellemeet); 21. Nicolaas C. Fonteine, 29 j. (te Ellemeet) en Lena M. Bijl, 33 j. (te Middelburg). Overleden: 18. Grietje Kristelijn, 80 j., wed. van J. Ringelberg, (te Eikerzee). Ingekomen: 17. Janna Krijger, echtgenote van J. A. Kenters; 27. Lena M. Bijl, echtgenote van N. C. Fonteine. Vertrokken: 1. Johanna Linders naar Brouwershaven; 8. Lena Kra mer naar Renesse; 9. S. van Don gen en echtgenote naar Renesse; 19. J. Nekeman naar Oosterhesse- len. Loop der bevolking over 1955 Het aantal inwoners bedroeg per 31 december 1954: 225 m. en 201 vr. of 426. Dit aantal nam in het afgelopen jaar af met 13 m. en 14 vr. of totaal 27. Geboren werden 3 m. en 2 vr. Door vestiging ver meerderde het aantal inwoners met 10 m. en 11 vr. Door overlijden verminderde de bevolking met 2 m. en 3 vr. en door vertrek met 24 m. en 24 vr. Het aantal inwoners be droeg zoldoende per 31 december 1955: 212 m. en 187 vr. of 399. Er werden vier huwelijken voltrokken en geen echtscheidingen ingeschre- Filmtoernee Roode Kruis Wij vernemen dat door „Het Ne- derlandsche Roode Kruis" te 's Gra- venhage (afdeling filmdienst) weer een toernee in elkaar is gezet voor Zierikzee en de onderafdelingen Noordgouwe, Zonnemaire, Kerk- werve en Brouwershaven. Hoewel de juiste data voor de verschillende gemeenten nog nader moeten wor den vastgesteld, zal een en ander plaats vinden in de eerste helft van februari. De te vertonen film is „Bright Victory" („Het licht dat verdween"), waarvan men onder de rubriek „Toneel en film" elders in dit blad een korte inhoudsopgave vindt. Dit is het staatsieportret dat H.M. koningin Elizabeth 11 van Engeland speciaal door de beroemde foto- graaf Cecil Beaton heeft laten ma ken, ter gelegenheid van het bezoek aan Nigeria. - De foto is genomen in de blauwe zaal van het Bucking ham palace. Zij droeg een diadeem van parelen op het hoofd en haar geborduurd zijden japon was ver sierd met de Orde van de Kouse band en de miniaturen van de an dere orden. LAND- EN TUINBOUW Amerikaanse overschotten toch voor hulpverlening? De Amerikaanse onderstaatsse cretaris voor Buitenlandse Zaken, Herbeft Hoover jr., heeft tegenover de subcommissie van de Senaat voor technische-steunprogramma's verklaard, dat de Verenigde Staten een plan bestuderen om hun acht miljard dollar aan landbouw-over- schotproducten te gebruiken voor de programma's voor hulpverle ning aan het buitenland. Hij deed deze mededeling, zonder nadere bijzonderheden te geven, nadat de democratische senator Homer Capehart uit Indiana had voorgesteld, dat de Verenigde Sta ten hun overschotvoorraden aan katoen, tarwe, vetten, oliën en an dere landbouwprodukten in 't mid den-oosten en Azië zouden verde len. Capehart zeide, dat er in de wereld miljoenen mensen moeten zijn, die de overschotten zouden kunnen gebruiken en dat de we reldhandel er niet door gestoord zou worden, wanneer men hen in staat zou stellen ze te verkrijgen, aangezien zij zich niet kunnen ver oorloven de goederen te kopen. ONDERWIJS Laatste Spaanse protestantse school gesloten De enige nog bestaande protes tantse school in Spanje, die te Ma drid, is door de Spaanse overheid gesloten. Naar te verstaan is ge geven, zal het gebouw verzegeld worden. De laatste jaren zijn der gelijke instellingen in de provincie eveneens gesloten. De school te Madrid werd be zocht door een vijftigtal leerlingen en was gevestigd in een gebouw, waarin zich ook een opleidings school voor predikanten bevindt. Ook deze instelling - die acht stu denten telde - is opgeheven. Serooskerke (S.) de kleinste gemeente Nieuwjaarsrede burgemeester A. H. Vermeulen Sinds 1920 ging de gemeenfe Dreischor een derde in zielental achteruit Fmigratie en migratie thans van invloed Gemeente Eikerzee gaat persriool gemaal bouwen aan de Platteweg Geen grondaankoop van het Waterschap „Schouwen" Een zegsman van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ten stelligste ontkend, dat door Engeland op enigerlei wijze druk zou worden utigeoefend op Nederland in verband met de on derhandelingen, die door Nederland thans met een Indonesische dele- De Zeeuwse bevolking is vorig (Schouwen-Duiveland. Tholen, zak frttfk^drak !sVnoch rechtstreeks" jaar toegenomen met 1209 zielen. v.an Zuid-Beveland dil Waarde) noch via de Ver. Staten sprake. Daarmee kwam het inwonertal van gezinnen verhuisden naar deze movincie van 275 360 od 31 Noordoostpolder en de Braak- Twee kinderen van een bak- deze provincie van 275.369 op 31 manpolder. ker in Westerhauderlehn in Neder- december 1954 op 276.578 een jaar De kleinste gemeente in Zeeland saksen zijn op vreselijke wijze om later. Er woonden toen 138.816 is Serooskerke op Schouwen, waar het leven gekomen, doordat zij in mannen en 137.762 vrouwen in Zee- men het jaar 1055 met 182 inwoners een kneedmachine waren geklom- land. Deze toeneming is uitsluitend beg°" °m '8 eindieen 15s- die daarna in beweging kwam. te danken aan het grotere geboorte- overschot. Er werden 5.483 kinderen gebo ren (2.853 jongens en 2.630 meisjes), terwijl 2.368 personen stierven, zo dat het geboorteoverschot 3.115 be droeg. Het aantal vestigingen be droeg 12.204, maar het aantal per sonen dat vertrok was 14.110, zodat een vertrekoverschot resulteerde van 1.906. Dit afgetrokken van 3.115 wordt een voordelig slot van 1.209 Op de maandagavond jl. gehou- van kerk en toren der Ned. Herv. zielen. Er werden 2.195 huwelijken den vergadering van dc gemeente- gemeente. gesloten en 64 echtscheidingen in- raad heeft burgemeester A. H. Ver- Burgemeester Vermeulen noemde ^Op "alle" Zeeuwse eilanden ver- nieuwjaarsrede uiige- dd*h™f (rokken er meer mensen dan zich sproken, waarin hij een samenvat- deelneming aan Reinigingsdienst kwamen vestigen. Daarbij dient te tend beeld schetste van de gang Duiveland, aanschaffing &nieuwe worden ..opgemerkt, dat met name van 2ajten jn de gemeente in het brandspuit, aanschaf van een trek- uit de herverkavehnsggebieden afgelopcn jaar cn bovendien aan ker-mauschappenwagen (dit jaar aan te kopen), het geven van nieuwe enkcle aspekten van het gemeente- namen aan straten en wegeni een Wetenschap en techniek lük leven bizondere aandacht be- nieuwe huisnummering en verho- steedde. ging van reinigingsrechten en in- Snelheid van 1.600 kilometer voering van straat- en rioolbelas- bereikt Spr. begon zijn rede met de leden ting. De gemeente werd zwaar be- Een F-lol „Voodoo" van de vlieg- zegen en voorspoed toe te wensen last door intercommunale verplich- tuigfabrieken van McDonnell, be- in de nieuwe jaarkring en hen dank tingen. bereikte een snelheid van meer dan te zeggen voor de goede verstand- De bevolking liep terug tot een 1.600 km per uur, zo wordt uit houding, waardoor zegenrijk werk zielental van 915. In 1920 telde de Washington gemeld. Het vliegtuig yoor de gemeente kon tot stand gemeente nog 1282 inwoners, het- is een tweemotorige jager voor de komen. In zijn dankwoord betrok geen betekent dat binnen een tijds- lange afstand. Een aantal „Voodoo" de burgemeester ook het personeel verloop van 35 jaar een teruggang der gemeente, dat de volle mede- vait (e konstateren van 367 inwo- werking verleende. ners. Spr. weet de eerste achteruit- Spr. wees op de gewijzigde aan- gangsgolf aan de trek naar de grote bhk die het dorp thans biedt. De stad (1920-1950) en de tweede aan woningbouw vordert gestadig. Door de emi- en migratie. Door vertrek het gereed komen van de 26 wo- naai. Canada, de Noordoostpolder ningwetwoningen en de uitvoering en andere poldergebieden en door overlijden als gevolg van de ramp heeft reeds indrukwekkende pres taties geleverd op hoogten van on- geleverd 15.000 meter. De raad van Eikerzee kwam vo rige week vrydag in openbare ver gadering bijeen onder voorzitter schap van wethouder C. Padmos, waarnemend burgemeester. Afwe zig was de heer M. A. Gaanderse. In verband met de eerste raads vergadering van dit jaar wenst de voorzitter de raadsleden en hun ge zinnen het allerbeste toe voor 1956. Spr. geeft een korte terugblik op het afgelopen jaar. De woningbouw is thans gerealiseerd; de nieuwe riolering is aangebracht. Gehoopt wordt dat ook spoedig de nieuwe straten geheel zullen gereed komen. Dank wordt gebracht aan de secre taris en het secretaviepersonecl voor het vele werk dat verzet is. De hqgr I. Dorreman zegt als oudste raadslid de voorzitter dank voor de gesproken woorden en wenst ook hem en zijn gezin voor 1956 het allerbeste toe. Besloten wordt een subsidie toe te kennen aan de Commissie voor de Hygiëne van het Kind in Zee land, van f 0,20 per consult ten be hoeve van het consultatiebureau. De gemeente zaï niet toetreden als buitengewoon lid van de K.N. A.C. Aan de C.J.M.V. „Eben Haë- zer" te Eikerzee zal een subsidie worden verleend voor de leesbiblio theek van f 0.05 per boek. De raad besluit aan de N.V. Wa terleiding Mij. „Schouwen-Duive land" te betalen het voor de ge meente Eikerzee becijferde aandeel in de tekorten der maatschappij tot en met 1952 ad f 4.381,80. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van het E.T.I. voor Zee land tot verhoging der subsidie. Een verzoek van de Nationale raad voor het Onderling Uitvaartwezen wordt voor kennisgeving aangeno men. De heer J. N. Viergever, die aan de beurt is voor periodieke aftre ding, wordt herbenoemd als lid van het burgerlijk armbestuur van Ei kerzee. De heer Viergever ver klaart zijn benoeming aan te ne men. Besloten wordt tot vaststelling van een nieuwe verordening tot re geling van de vergoeding voor het gebruik van de noodslachtplaats te Scharendljke. De heer W. J. de Vrieze doet verslag van de gehou den algemene vergadering van de vleeskeuringsdienst voor Schouwen en Duiveland. Op verzoek van Ged. Staten van Zeeland worden de raadsbesluiten genomen tot overdracht van ge meentegrond, waarop Zweedse en Deense geschenkwoningen zijn ge bouwd. In verband met de toetreding der gemeente tot het I.Z.A. wordt be sloten tot aanvulling van het Al gemeen ambtenarenreglement en de Arbeidsovereenkomstenverorde ning. Aan de heer R. T. Louwerse zal, overeenkomstig art. 13 der L.O.- wet 1920, een vergoeding worden toegekend wegens het bezoeken vande openbare ulo-school te Zie rikzee, door een zijner leerplich tige kinderen. Overeenkomstig art. 101, vijfde lid der L.O.-wet 1920 besluit de raad voor 1956 ten aanzien van de chr. nationale school te Scharen- dijke het bedrag per leerling vast te stellen op f 40,Aan het be stuur van deze school zullen over eenkomstig art. 72 der L.O.-wet 1920, gelden worden beschikbaar gesteld voor aanleg van het terrein rond het nieuwe schoolgebouw. De raad besluit tot uitgifte van enige percelen tuingrond en wel aan M. van Oeveren, M. van dei- Linde en J. de Kok. Bouw pcrsrioolgemaal Ter tafel komt een plan van het Technisch Adviesbureau der Ver. van Ned. Gemeenten tot het bou wen van een persrioolgemaal aan de Platteweg te Scharendijke, in samenwei-king met de gemeente Duivendijke. De kosten worden be groot op f 90.000. Het afvalwater- zal in zee worden geloosd door mid del van een persleiding. De voor zitter deelt mede, dat de kosten van het gemaal hoog zijn. Nu de ge meente geen ongezuiverd rioolwa ter meer mag lozen in de polder sloten, is de gemeente wel gedwon gen een rioolgemaal te bouwen, mede door de uitvoering van het wederopbouwplan. De raad kan zich met de uitvoering Van het plan verenigen. Aan de raad wordt verder voor gelegd het reeds door de gemeente Duivendijke ingezonden plan tot verzwaring der havendijken rond de haven Kloosternol. Gehoopt wordt dat voor dit werk een zo hoog mogelijke rijksbijdrage zal worden verkregen. Besloten wordt dat de aanslui ting der woningen op de nieuwe riolering voor rekening van de ge meente zal komen. Op voorstel van b. en w. besluit de raad niet in te gaan op het aan bod van het waterschap „Schou wen" om de grond in de Weel te Scharendijke .aan de gemeente te verkopen tegen f 0,20 per m'J. De uiterste prijs welke de gemeente voor deze inferieure grond zal ge ven is f 0,10 per m'-. Op voorstel van b. en w. besluit de raad lot aankoop van een twee tal percelen grond binnen het. we deropbouwplan en wel van de heer van het riolerings- en bestratings- J. C. de Vrieze te Eikerzee en de plan is de tweede ring bijna gereed. ree^^D^eïschor^eên'^eVoiküigsv'er- familie Dalebout te Renesse. Het Met de krotopruiming wordt nog jjes van 93 personen, ruim één- betreft hier afgesneden percelen verder gegaan. Tot heden zijn 43 tiende van de bevolking, door de hez-verkavelingsweg. krotten en 2 schuren aangekocht, waarvoor in de plaats zijn gekomen Efficiëntere bedrijfsvoering en De rondvraag de 26 woningen en 8 duplexwonin- mechanisatie leidt tot vermindering In de rondvraag informeert de gen. Aan de Ooststraat zijn 6 wo- winrft d- B°"' T het njngen i".voorbereiding e. voorts llTSkS in huurprijs voor de woningen in is enige aktiviteit merkbaar in de in een n s». van een loneno de gemeenten Duivendijke en El- partikuliere sektor. bedrijf kan thans geen sprake zijn, kerzee. De voorzitter antwoordt dat Groene Kruisgebouw (annex zus- de minister van Wederopbouw en terwoning en badhuis), brandweer- Volkshuisvesting de huurprijs voor garage en botenhuis werden geme- Elkerzee officieel heeft vastgesteld moreerd. Spr. verwachtte grote invloed van het Deltaplan. Aan de geleidelijke aanpassing zal aktief moeten wor- l den gewerkt. Een nieuw vlaspro- op f 6,45 per week. Waarom de De aanleg van het sportterrein is gd| ed"ze'ebad"yfeta^beteke- huurprijs te Duivendijke hoger ligt thans m uitvoering cn zal volgend ™'e e !d»6»tak °etcke is hem niet bekend. jaar in gebruik kunnen worden ge- Pen- r1 ejscnoi zaï ae Kansen nauw De heer de Vrieze vestigt de aan- nomen. Belangrijke grondaankopen ffiTmoeten veÏÏtaan dacht op het feit dat bij regenval waren hiervoor nodig. zal Zljn ll]d moeten veis aan. water blijft staan op bet erf van Door deze aktiviteiten is het oude De burgemeester besloot: „Ik de boerderij „De Putmeet", tenge- uitbreidingsplan bijna gerealiseerd moge besluiten met u toe te wensen volge van de aanleg van de Ingrid- en werd herziening en uitbreiding wijsheid om in deze komende tijd straat. De voorzitter antwoordt dat noodzakelijk. Opstelling van een de juiste besluiten te nemen; de zulks hem bekend is. Er is reeds beplantingsplan is noodzakelijk. kracht om u aan deze taak te wij opdracht gegeven aan de distrikts- De bouw van een nieuwe o. 1. den, opdat een en ander .zal leiden opzichter hierin zo spoedig moge- school is nodig. Een belangrijk be- tot de schoonheid van ons dorp en lijk verandering te brengen. sluit had betrekking op restauratie zijn samenleving! FEUILLETON. door MAARTJE ZELDENRIJK Na de koffie van half elf ging hij zijn gewone dagelijkse ronde maken door de fabriek. Keek toe, hoe be stellingen ingepakt werden en nam een nieuwe verfkwast in zijn hand, welke hij keurde op de haren. Bui len stond hij even te praten met de expeditieknecht, die toezicht hield op het uitladen van nieuw rond hout. Daarna ging hij weer terug naar zijn kantoor, belde de boek houder en besprak met hem de openstaande posten, die over tijd waren. „Maak de kwitanties er maar voor klaar, zodat ik ze van middag tekenen kan, dan kunnen .ze vandaag nog weg". „Komt in orde, meneer". Tegen twaalven nam hij nog eens de circulaire op en herlas die. Nu keek hij ook naar de ondertekening van het huldigingscomité.Hé, Gerrit Blokker was de voorzitter van het comité. En do sekretaris was Karei van ElkVerroest.. dat was nog een stuk familie van hem.een neef of een achterneef. Woonde die niet ergens in de Beemster? Wat drommel, hij ging beslist naar die réunie. Als hij vooraf schreef, kon hij best over nachten bij Karei. Top, dat deed hij. Hij nam een giroformulier, vulde daarop een bedrag van twintig gul den in en legde het opzij. Dat kon de boekhouder vanmiddag mooi verder voor verzending klaarmaken 2. Even nadat de sirene was gegaan, liep Bosgraaf naar de kast, trok zijn jas aan en zette zijn hoed op. Terwijl hij naar beneden liep, trok hij zijn handschoenen aan. Buiten stond zijn auto'tje, die hem binnen tien minuten bij zijn huis aan de Oosler Hamrikkade bracht. De cir culaire van de schoolréunie had hij in zijn binnenzak. Dat zou Gré wel interesseren. Hij moest het maar zo zien te plooien, dat zij die dag mee ging. Met z'n tweeën was zoiets al tijd veel leuker. Van de rust van zijn privékan- toor naar de drukke huiskamer was altijd een hele overgang voor hem. Wonderlijk, dat zijn vier jon gens altijd zo bedrijvig waren. Van wie hadden zij dat toch? Van hem zeker niet. Hij was, als enig kind thuis, altijd rust gewend geweest en zijn min of meer gesloten natuur belette hem al te uitbundig te zijn. Dat lag niet in zijn lijn. Van Gré? Het moest haast wel, hoewel Gré zelf ook uit een klein gezin kwam. Ze had immers maar één broer. En de oudjes van Grc waren in hun leven ook kalme mensen geweest. Nu ja, Gré was zelf altlid bedrijvig, altijd in de weer, nooit klaar. Maar zo was haar natuur nu eenmaal. Automatisch liep hij naar zijn vrouw toe en drukte een kus op haar wang. „Zo belhamels!" be groette hij lachend zijn kroost. „Ha,.die paps!" „Nou, een beetje rustig, jongens; vader heeft een drukke moi'gen ge had", vermaande moeder, terwijl ze verder ging met tafeldekken. Jaap ging in zijn stoel zitten bij het raam en voelde even in zijn binnen zak naar de brief uit Purmerend. Straks, na tafel, als de jongens weer naar school waren, zou hij die wel laten zien. De maaltijd verliep zonder .bij zonderheden. Gré maakte, als al tijd, op- en aanmerkingen: „Jaapje, trek je slabbetje eens recht.Eef, zit niet zo te slurpen met je soep En Gerard, jij blijft van de sjulepél af. Als je meer sju wilt hebben, moet je het vragen Dat was zo vast pandoer iedere middag en avond, en hij had er al geen erg meer in. Trouwens, de jongens zelf reageerden er ook niet of nauwelijks op. Na het eten ruimden Gré met het meisje de tafel af en de jongens stoven naar buiten om nog een half uurtje voor schooltijd te kunnen spelen: Gerard, de oudste, de 12- jarige en nog meest rustige; dan Evert en Hans, dc tienjarige twee lingen, en tenslotte de benjamin, de achteraankomer, de drukste van het viertal, de 6-jarige Jaapje. Met het tafellaken als laatste at tribuut van de maaltijd verdween Gré naar de keuken om te helpen afwassen. ;,Zeg, Gré, als; je klaar bent, kom dan even, want ik moet je nog wat laten zien". Bij de deur draaide ze zich om en keek haar man enigszins belang stellend aan. „Is er wat bijzonders dan?" „Ja, een brief". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5