DE ZIERIKZEESCHE COURANT Burgemeester dr Cuche van „tweelingstad" St. Hilaire dient ontslag in Ned. Heidemaatschappij stelde beplantingsplan voor de gemeente op DONDERDAG 36 JANUARI 1966 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesje» (max. 15 mm.) tl,— per stuk. No. 17887 - 119e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. j. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Wat ontspanning in Midden-Oosten? Egypte aanvaardt plan van secretaris generaal der Ver. Naties Nog geen direkte besprekingen tussen Egypte en Israël hij zijn bemiddeling in het Israë- lisch-Arabisch conflict zou aanbie den. Hij zocht slechts een weg om te komen tot een regeling ter ver betering van de toestand in het midden-oosten. De bekendmaking was vervat in een communiqué waarin werd ge zegd dat Egypte zijn strijdkrachten reeds uit de gedemilitariseerde zone heeft teruggetrokken. Langdradig pensioen Earl Nelson, de 65-jarige achter-achter-achterneef van de Britse zeeheld admiraal lord Nelson, zal in het parle ment protesteren tegen be ëindiging van het jaarlijks pensioen van 50.000 gld., dat de Britse regering 145 jaar lang - van 1806 tot 1951 - aan het hoofd van de familie Nelson uitbetaald heeft. Het pensioen werd door de toenmalige Labourregering geschrapt, toen de vijfde Earl Nelson overleed. De huidige earl, een voormalige planter, meent, dat de rege ring wel niet verplicht is tot in eeuwigheid 50.000 gld. per jaar aan de familie Nelson te betalen, doch zij had vol gens hem dit pensioen met een bedrag ineens moeten af kopen. Dat is indertijd ook met andere soortgelijke pen sioenen gebeurd. De Prov. Stoomboot diensten in 1955 In 1955 hebben de provinciale stoombootdiensten in Zeeland bijna 600.000 personen meer vervoerd dan in 1954. Lieten in 1954 zich 4.141.963 mensen overzetten, in 1955 was dit aantal 4.726.753 personen. Het aantal overgezette auto's lag bijna 150.000 hoger. Het steeg nl. van 679.403 tot 826.986 in 1955. Bij het beoordelen van deze cij fers dient men er uiteraard wel re kening mee te houden dat voor sommige veren het jaar 1954 ten gevolge van de watersnood nog niet geheel normaal was. Tussen Zierikzee en Katseveer werden 226.526 passagiers vervoerd en 37.661 auto's, Si Thami El Glawi, pasja van Marrakesj, is maandag te Marra- kesj in de leeftijd van 84 jaar over leden. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammars- kjoeld, heeft op een persconferentie te Jeruzalem, na een onderhoud met de Israëlische premier, David Ben Goerion, en de minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret, medegedeeld dat Egypte z(jn plan tot pacificatie van de gedemilita riseerde zone van El Aoeilja, waar In november Israëlisch-Egyptische gevechten z(Jn geleverd, heeft aan vaard. Het plan van Hammarskjoeld voorziet in het opnieuw vaststellen van de grens, verwijdering van mijnen en wapens tegen mensen en beperking van het aantal militai ren binnen de gedemilitariseerde zone. Hammarskjoeld weigerde te zeg gen of hij het huidige ogenblik gun stig acht voor rechtstreekse bespre kingen tussen Israël en Egypte. Er was evenwel geen sprake van dat Droogte in Zuid-Afrika Overstroming in Australië In vele delen van Zuid-Afrika heerst droogte, welke in sommige gebieden de ergste sedert mensen heugenis is. Vooral de Kaappro vincie en Natal worden getroffen. Een intense hittegolf heeft het ef fect van de droogte in veel gebie den nog vergroot. Langs de rivier de- Mcintyre in zuid-Queensland (Australië) echter staan honderden vierkante kilome ters onder water. De steden Kur- rumbul, Yelarbon Goondiwindi en Inglewood zijn getroffen, maar het water zakt alweer. Vele bewoners moesten hun toevlucht op de daken en in scholen en kerken zoeken. Duizenden stuks vee drijven rond. De reis van prins Bernhard Prins Bernhard is dinsdagavond per vliegtuig uit Houston (Texas) in Washington aangekomen voor een niet-officieel bezoek van drie dagen. Daarna keert hij naar Ne derland terug. Woensdagmiddag zat de Prins aan aan een noenmaal dat aange boden werd door senator Monroney van Oklahoma, 's Avonds was Prins Bernhard eregast op een diner dat de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, aanbood. Duits minister naar Nederland Problemen der Europese samen werking en een reeks van tussen Nederland en west-Duitsland han gende bilaterale vraagstukken zul len worden behandeld tijdens het tweedaagse bezoek, dat de west- Duitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich von Brentano, begin maart aan Nederland zal brengen. Von Brentano deelde dit mede aan een lunch der buiten landse pers in Bonn en hij voegde er aan toe, dat hij niet het plan heeft konkrete voorstellen mee naar Den Haag te brengen. Dierenbeschermings verordening voor gemeenten Het hoofdbestuur van de Neder landse vereniging tot bescherming van dieren heeft aan alle gemeen tebesturen in Nederland verzocht, de volgende verordening in te voe ren: „Het is verboden in al dan niet tegen betaling voor het publiek toegankelijke lokaliteiten of plaat sen, of op voor het publiek toegan kelijke wegen, als vermakelijkheid of bezienswaardigheid dieren te vertonen of te doen vertonen, of gevechten van mensen met dieren of van dieren onderling te doen plaats hebben". Alles behoudens goedkeuring van b. en w. In de Saharawoestijn, op een punt tussen het fort Flatters van het Franse vreemdelingenlegioen en de Lybische grens, op ongeveer 880 kilometer ten zuiden van Con- stantine, hebben Franse oliepros pectors sporen van olie aangetrof fen. Deze sporen werden gevonden door geologen van de Compagnie de Recherches et d'Explatation de Het voormalig hoofd van de Nederlandse missie in Indonesië, generaal- Pétrole au Sahara, welke door de majoor W. Pareira, is gehoord als getuige in de zaak tegen Leon Jung- Franse regering wordt gecontro- schlüger. - Op de foto v.l.n.r.: generaal Pareira en de getuige tegen leerd. Jungschldger, Amiruddin. Korte berichten uit het Binnenland HEILO. Tengevolge van gasver giftiging zijn in Heilo drie mensen om het leven gekomen. De heer P. D., wiens vrouw juist een operatie heeft ondergaan in het centrale ziekenhuis te Alkmaar, werd sedert enkele dagen verzorgd door een zwager en een schoonzuster, de fa milie W. uit Krommenie. Een be zoekster trof dinsdagmiddag om streeks kwart over vijf de drie mensen levenloos aan in de keuken. Het gas stroomde vrij de keuken in doordat de slang van het gas- toestel was geschoten. AMSTERDAM. Prinses Beatrix heeft, in gezelschap van een lerares van het Baarnse lyceum en twee van haar klasgenoten een bezoek gebracht aan het museum Willet Holthuysen aan de Herengracht te Amsterdam, waar op het ogenblik de tentoonstelling „Kind en kin derleven in Nederland van 1500- 1900" wordt gehouden. LOSSER. De 46-jarige mevrouw H. J. Teiken-Klein Haarhuis is ten huize van haar zuster te Losser om het leven gekomen, toen zij bezig was de was te doen. Door nog niet opgehelderde oorzaak kwam de wasmachine plotseling onder stroom te staan. Mevr. Teiken was vrijwel onmiddellijk dood. 's-GRAVENHAGE. H.M. de Ko ningin heeft zich, ter gelegenheid van het 40-jarige bestaan van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs bereid verklaard haar naam te ge ven aan een nieuwe hal van de Jaarbeurs te Utrecht. De Koningin is voornemens de openingsplechtig heid van deze Julianahal te ver richten op maandag 12 maart a.s. EDE. De 16-jarige landbouwers zoon A. P. uit Harskamp en zijn neef, de 24-jarige M. van S. uit Wageningen zijn vrij ernstig ge wond, toen eerstgenoemde op het militaire schietterrein van de leger plaats Harskamp de onvoorzichtig heid beging een niet geëxplodeerde Piat-granaat tot ontploffing te brengen. HOOGEVEEN. In het gehucht Lombok, tussen Beilen en Wester- bork, is een auto-ongeluk gebeurd, waarbij een persoon is gedood, ter wijl drie personen werden gewond. De Kuweit Oil Company heeft te Raudhatain (in Koeweit), in de nabijheid van de grens van Irak, een olieveld ontdekt, dat wellicht zal blijken een der grootste ter we reld te zijn, zo meldt de New York Times. Volgens door het blad ont vangen berichten is op een diepte van meer dan drieduizend meter een olielaag aangeboord met een dikte van 450 meter. Dit is drie maal zo dik als het producerende gedeelte van het rijke olieveld te Burgan in Koeweit. Aan zijn brein ontsproot idee van „jumelage" Dit nummer bestaat uit 6 pagina's i Denk niet dat het buigen en i i bukken op jonge leeftijd schan- i i de is. i (Eigen bericht). W(i vernemen uit de Zlerlkzeese Uueelingstad St. Hilaire du Har- couêt (Fr.) dat, als gevolg van een onenigheid met de gemeenteraad van die stad rond de benoeming van leden van het Bureau van Sociale Zaken, de door de „jumelage" ook hier zo bekend geworden burge meester dr. Cuche is afgetreden. Met hem gaat de man heen, die voor de ontwikkeling van de vriendschapsbanden tussen St. Hi laire en Zierikzee enorm veel heeft gedaan en aan wiens brein de idee van de „jumelage" ontsproot. Het ontslag van dr. Cuche heeft in St. Hilaire veel beroering ge wekt en was in de gehele stad - na het bekend worden - onderwerp van gesprek. Algemeen wordt er kend dat dr. Cuche met grote vi taliteit en vooruitstrevendheid de belangen van zijn gemeente heeft gediend en gedurende een periode van ruim tien jaar, op voortreffe lijke wijze de wederopbouw van de stad - vrijwel geheel verwoest in de oorlog - heeft geleid. Onder zijn regiem kwamen be langrijke zaken tot stand, als de bouw van abattoirs, het organise ren van jaarmarkten, de bevorde ring van landbouwaktiviteiten In het ditrikt rond St. Hilaire en po gingen om de onlangs gesloten spinnerij in de gemeente weer op gang te krijgen. Vooral dit laatste schijnt ter plaatse een complex probleem te zijn, voor de oplossing waarvan de thans afgetreden bur gemeester zich zeer veel moeite heeft gegeven. Voor Zierikzee blijft dr. Cuche de man, die met grote voortvarendheid de „jumelage" heeft aangepakt en aan het treffen tussen twee steden ginds en hier een verdere strekking heeft gege ven dan een toevallig vriendschap pelijk kontakt. Wij herinneren er nog aan dat dr. Cuche bij de begrafenis van wijlen burgemeester mr. J. Schuurbeque Boeye aanwezig was en diens ver diensten schetste voor de bevorde ring der vriendschan tussen Frank rijk en Nederland in het algemeen en St. Hilaire en Zierikzee in het bijzonder. Q b De Britse premier, sir Anthony Eden, en de minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, z(Jn woensdag aan boord van de het Britse s.s. „Queen Elizabeth" voor besprekingen met Amerikaanse lei ders naar de Verenigde Staten ver trokken. AMSTERDAM. Woensdag is de 74-jarige voetganger J. J. de B. toén hij, volgens de politie, onvoorzich tig de weg overstak, op de Nassau- kade bij de brug over de Katten- sloot te Amsterdam onder een tram geraakt. De man is ter plaatse over leden. DREISCHOR KRIJGT NIEUWE SCHOOL Elektrifikatie onrendabele gebieden aan de orde De raad der gemeente Dreischor kwam maandagavond jl. in open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester A. H. Vermeulen. Alle leden waren aan wezig. Na het uitspreken van de nieuw jaarsrede door de voorzitter, wordt bij de ingekomen stukken een ver zoek om subsidie van de K.N.A.C. behandeld, waarbij z.h.s. wordt be sloten dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. De in de vorige vergadering vast gestelde verordening rioolbelasting wordt op verzoek van ged. staten op enkele punten gewijzigd. De raad besluit voorts aan het aanne mingsbedrijf P. Bakker te Rotter dam te gunnen de rioleringsaanleg in de Welleweg met zijweg en in de Stoofweg. Een en ander voor een bedrag van f 36.270. Voor de in eigendom zijnde wo ningen der gemeente wordt een huurreglement vastgesteld. Voorts wordt vastgesteld een verordening betreffende de organisatie en het beheer van de vrijwillige brand weer in deze gemeente. Gewijzigd worden enige besluiten inzake de verkoop van gemeentegrond aan de .bewoners van de vier Oostenrijkse geschenkwoningen. Het beplantingsplan Door de Nederlandse Heidemaat schappij is een beplantingsplan der gemeente en van het sportterrein ingediend. Aan de hand van de overgelegde kaarten blijkt dat ach ter de Daniël Ockersestraat op de te dempen sloot een beplantingsstrook is geprojecteerd, lopende vanaf de Zuidstraat tot aan de Molenweg. Hierin zullen worden geplant mei doorn, vogelkers, els en kleine iepen. Tegenover de openbare la gere school worden ligustrums ge plant. Tegenover de Oostenrijkse woningen komen rozen en esdoorns. In de Mr. Pieter Moggestraat bij de 26 woningwetwoningen en duplex- woningen worden meidoorns ge plant. De Bogerdweg zal worden beplant aan de n.w.-zijde met mei doorns, els en iepen. Voorts is voor beplanting op particuliere terrei nen een plan voor het planten van 215 stuks bomen, nl. wilgen, popu lieren en es geprojecteerd. De be planting op deze particuliere ter reinen zal van gemeentewege plaats vinden en een ieder, die hiervoor in aanmerking wenst te komen kan ter gemeente-secretarie een verzoek hiertoe richten. De kosten van deze herbeplanting worden geraamd op f 8525. Voor de beplanting van het sportterrein wordt geraamd plm. f 2400. In deze kosten zal een sub sidie worden ontvangen van het rijk in de resterende zal een bij drage worden ontvangen van de Stichting „Nieuw Schouwen-Dui- veland". Een rioolwaterzuiveringsinstallatie De raad besluit voorts z.h.s. tot het maken van een rioolzuiverings installatie waarvan de kosten wor den geraamd op plm. f 141.000, zon der kosten van aansluiting van elektriciteit en waterleiding. Deze installatie wordt gebouwd aan de Welleweg. Getracht zal worden de ze nog dit jaar te doen bouwen. De raad besluit voorts in het ont stane verlies van de N.V. Waterlei ding Maatschappij een bedrag van f 8.436,60 bij te dragen. Naar aanleiding van een ingeko men schrijven van de Herverkave lingscommissie Zeeland betreffende elektrifikatie van de onrendabele gebieden stellen burgemeester en wethouders voor de elektrische aansluiting van woningen en be drijven in de polder een bijdrage te verlenen van f 44.840. De heer van der Doe (P.v.d.A.) zegt dat het hem spijt dat hij tegen dit voorstel zal moeten stemmen, omdat het kollege van b. en w. hem daartoe dwingt. Spr. zegt dat in een vorige vergadering het kollege is gekomen met een nieuwe verorde ning op de rioolbelasting, waarbij deze belasting alleen komt ten laste van hen, die op de riolering zijn aangesloten en dus de totale kosten van de riolering niet door alle in gezetenen worden gedragen. Het voorstel tot de aanleg van de elek trifikatie in de polder is ook geen belang voor iedere ingezetene, al leen de bewoners in de polder heb ben er profijt van. Wanneer de kos ten van de riolering door alle inwo ners zouden worden gedragen dan zou ik zeer zeker voor de bijdrage in de elektrifikatie stemmen. De heer van der Linde (V.V.D.) is het met deze zienswijze niet eens omdat de elektrifikatie voor de eigenaren in de polder toch grote kosten van aanleg met zich mede brengt. Wethouder Klaasse (Chr. partij) is het ook niet eens met de heer van der Doe en zegt dat in 1928 door het toenmalige gemeentebe stuur een beleidsfout is gemaakt om de elektriciteit niet voor de ge hele gemeente uit te voeren. Toen had meer aandrang moeten worden uitgeoefend on de Elektriciteits Maatschappij. De heer van der Doe zegt dat uit de notulen van die tijd wel zal blij ken dat het toen niet mogelijk was. Spr. zegt voorts dat de naam riool belasting zijns Inziens onjuist is, het is een belasting ter dekking van kapitaalslasten der gemeente. Na stemming wordt het voorstel van b. en w. aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemmen Het K.N.M.I. verwacht tot donderdagavond: Zachter weer op komst Langzaam toenemende bewolking met plaatselijk wat sneeuw of re gen; naar zuidoost krimpende en tot matig of krachtig toenemende wind, later draaiend naar zuidwest; na in de nacht hier en daar lichte vorst, overdag stijging van tempe ratuur. 27 jan. Zon op 8.31, onder 17.16. Maan op 17.37, onder 7.58. Volle maan: 27 januari te 15.40. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 jan. 2.52 v.m. 15.21 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 jan. 2.20 v.m. 14.41 n.m. Springtij: 29 januari. Weer stijging van temperatuur Enkele kleine storingen trokken vergezeld van sneeuwbuien dicht langs ons land naar de Duitse bocht. De buien waren vooral in het noor den van het land vrij talrijk. Tijdens opklaringen daalden de temperaturen in het binnenland plaatselijk tot 1 graad onder nul, maar elders in het land bleef het kwik even boven het vriespunt. In tussen kwam ten westen van Ier land een nieuwe depressie tot ont wikkeling, waarbij aan de zuidflank zachte en vochtige oceaanlucht in beweging kwam die voorafgegaan door een neerslagzone naar de Brit se eilanden opdringt. De depressie trekt in de richting van Schotland, wat tot gevolg heeft dat de regen zone wellicht voorafgegaan door sneeuw ook ons bereikte. De wind draaide zuidelijk en later naar zuid westelijke richtingen en nam in kracht toe, terwijl tevens een be langrijke temperatuurstijging op trad. Na de plechtige bijzondere bijeenkomst van de staten der Ne derlandse Antillen op 20 januari, ter gelegenheid van het bezoek van de Nederlandse eh Surinaamse par lementaire delegaties, kwamen de staten met beide delegaties in een besloten vergadering bijeen. Daar in werd besloten een telegram aan H.M. de koningin te zenden. I de heren van der Doe en Vane (P.v.d.A.). De gemeentebegroting voor 1956 wordt vastgesteld in inkomsten en uitgaven gewone dienst f 306.357,15 Kapitaalsdienst f 668.157,38 inkom sten en f 1.111.411,33 uitgaven. Het bedrag per leerling voor het lager onderwijs wordt ingevolge art. 55- bis der lager-onderwijswet 1920 voor het jaar 1956 vastgesteld op f 26,33. Voorts wordt goedgekeurd de begroting voor 1956 van de ge meentelijke instelling voor sociale zorg. Vastgesteld wordt een toela geregeling voor ploegendiensten en onregelmatige dienst voor het ge- meentepersoneel. Nieuwe o.l.-school Burgemeester en wethouders stellen de raad voor te besluiten tot de bouw van een nieuwe drie- klassige openbare lagere school en deze te bouwen bij het sportterrein Voorts om het huidige schoolge bouw te doen verbouwen. De gym nastiekzaal wordt gehandhaafd. Verder om de twee bestaande lo kalen te verbouwen en te moder niseren tot openbare kleuter-school en het achtergedeelte van het ge bouw in te richten tot verenigings lokaliteit. Dit voorstel wordt ge daan omdat het eerder genomen besluit tot verbouwing en res tauratie van de bestaande o.l.- school geen goedkeuring kan ver krijgen van de hogere instanties. Z.h.s. wordt aldus besloten. In de rondvraag verzoekt de heer van der Doe de zg. Brouwput ach ter de Mr. Pieter Moggestraat te dempen. De voorzitter zegt dat b. en w. deze put wensen te zien ge handhaafd als brandput. Spr. deelt mede dat door ged. staten bij rond schrijven is verzocht de aanwezige waterputten te handhaven. De heer van der Doe is van me ning dat deze toch zal vervuilen. Na stemming besluit de raad deze put te dempen met de stemmen van de beide wethouders tegen. De heer Vane spreekt nog over de moeilijkheden, welke de bewo ners ondervinden bij de egalisatie van de achtertuinen van de 26 wo ningwetwoningen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1