ZIERIKZEESCHEMNIEIIWSBODF DË ZIERIKZEESCHE COURANT Rusland bouwt enorme vlootstrijdkrachten op ZATERDAG 21 JANDAR1 1956 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bi) vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Loste nummers 10 cl. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succes jet (max. 15 mm.) II,per stuk. No. 17885 - 112e jaargang WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochlman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Eisenhower acht internationale toestand beter dan voor drie jaar Er is echter nog geen reden tot voldoening 4. De beslechting van het Brits- Egyptische geschil over hetSue2- kanaal. 5. De vreedzame regeling van het geschil om Triëst tussen Italië en Zuid-Slavië. 6. Het uitschakelen van de com munistische dreiging in Guate mala. President Eisenhower verklaarde ten slotte, dat zijn onlangs inge diende defensiebegroting, waarop ernstige kritiek is geoefend door de voormalige stafchef van het Ame rikaanse leger, generaal Ridgway, berustte op budgetaire en politieke overwegingen. De komende presidentsverkiezingen Elsenhower heeft nog niet besloten President Eisenhower heeft don derdag op zijn eerste persconferen tie in Washington sedert 4 augus tus verklaard, dat hij nog niet be sloten heeft of hij zich kandidaat 2al stellen voor een tweede ambts termijn als president. Hij deelde mede, dat hij mach tiging heeft gegeven zijn naam te laten staan op de lijst van kandi daten voor de Republikeinse voor- verkiezingen in die staat. Hij legde er evenwel de nadruk op, dat dit niet gezien mag worden als een de finitief besluit inzake zijn kandida tuur. De president beloofde, dat hij zo gauw mogelijk een beslissing nemen zal, doch hij wilde, ondanks alle druk, zelf tot een besluit ko men. Hoogste punt ziekenhuis bereikt Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Geen testament In Altamont, in de Ameri kaanse staat Tennessee, is de gefortuneerde mej. Fannie Moffltt - zij liet bijna een miljoen dollar na - overle den, zonder een testament te hebben gemaakt. „Laten zij er maar om vechten", aldus verklaarde zij voor haar overlijden tegenover haar advocaat. Hetgeen prompt geschiedde, want 62 neven en nichten hebben aanspra ken op de erfenis doen gel den. De rechter zal pogen het uit te zoeken. Insigne voor korrekte militaire chauffeurs De minister van Oorlog heeft be paald, dat aan chauffeurs en mo torrijders, die hun motorvoertuig op uitmuntende wijze besturen en onderhouden, alsmede de hun op gedragen rijdiensten zeer goed ver richten, het recht kan worden toe gekend een onderscheidingsteken te dragen. Dit onderscheidingsteken voor vaardig rijden en plichtsbetrachting is als draagspeld uitgevoerd. Het onderscheidingsteken is vervaar digd van zilverkleurig metaal en bestaat uit een autostuurwiel, met een lauwertak daar door gevloch ten. Het geheel is omgeven door een gestyleerde koppelriem en ge dekt door een koninklijke kroon. Donderdag heeft president Eisen hower op een persconferentie te Washington de internationale toe stand beter en lichter dan drie Jaar geleden genoemd. Er was evenwel geen reden tot voldoening. De president gaf verder te ken nen, volledig vertrouwen te hebben in zijn minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, op wie alom kritiek is geoefend naar aan leiding van zijn uiteenzetting over de diplomatie die tot aan de rand van oorlog gaat. Eisenhower ver klaarde, dat Dulles de beste mi nister van Buitenlandse Zaken was die hij ooit gekend had. Eisenhower zeide het artikel in „Life", volgens hetwelk Dulles gezegd zou hebben dat de politiek der Amerikaanse regering drie keer een oorlog in Azië voorkomen had, niet gelezen te hebben. Hij zeide een vredespro- gram te steunen berustend op morele beginselen van fatsoen en rechtvaardigheid. Dit vereiste een standvastige houding. Sprekende over het midden-oos ten zeide Eisenhower, dat cfe span ning daar groeide. De Verenigde Staten wilden bevriend zijn met iedereen in dat gebied. Vervolgens gaf de president een opsomming van ontwikkelingen der afgelopen jaren, die tot een vreed zamer sfeer in de wereld hadden bijgedragen. 1. In Korea, waar de Verenigde Staten niet hadden kunnen win nen door de wijze waarop zij daar de oorlog voerden, zou overschrijding van de rivier de Jaloe en oprukken in Mandsjoe- rije de internationale mening hebben geschokt. 2. De grondslag waarop de oorlog in Indo-China was beëindigd, was wellicht de beste die tot stand gebracht had kunnen wor den. 3. De grotere stabiliteit in Perzië, waarvan de Verenigde Staten enkele jaren geleden ieder ogen blik verwachten, dat het voor de geallieerden verloren zou gaan. Oost-Duitsland krijgt volksleger De Oost-Duitse Volkskamer heeft de oprichting van een „Nationaal Volksleger" en een ministerie van Defensie goedgekeurd. De vice-premier Willi Stoph, die naar men gelooft minister van De fensie zal worden, heeft de Kamer meegedeeld, dat voor het ogenblik geen dienstplicht nodig is, omdat de omvang van het leger beperkt zal zijn tot wat nodig is voor de bescherming van het land. Geallieerde waarnemers in Eer lijn menen, dat er in feite geen verandering komt in de huidige oost-Duitse strijdkrachten, die on der de naam „gekazerneerde volks- politie" reeds jaren bestaan. Veel branden in Canada Een moeder en haar zes klnde- in de Hinthamerstraat te 's-Hertogenbosch staat een oude kapelgevel ren, van 1 tot 17 jaar oud, zijn om Achter deze gevel wordt een tehuis voor ouden van dagen gebouwd. - het leven gekomen door een brand De foto toont de werkzaamheden achter de gevel. in hun huis, ongeveer tien km. ten noorden van Marmora in oost-On- tario. De vader heeft ernstige brandwonden opgelopen. Vorige week donderdag heeft de geneesheer-di recteur van het zieken huis „Schouwen-Duive- land", dr H. Ezendam, de vlag gehesen op het in aanbouw zijnde Rode Kruis-ziekenhuis te Zie rikzee, ten teken dat het hoogste punt van het ge bouw was bereikt. De vlaghijsing - onder zeer slechte weersomstandig heden - geschiedde in aanwezigheid van ver schillende bij de bouw betrokken autoriteiten, opzichters en werklie den, welke laatste een gratifikatie in ontvangst mochten nemen. Vooral vanuit de verte gezien komt men onder de indruk van de impo sante omvang van het gebouw, waarvan de lij nen zich duidelijker be ginnen af te tekenen. Vreugde geven ontvangen. is vreugde j Het K.N.M.I. verwacht tot zaterdagavond: Veel wind Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later opklaringen maar ook enkele buien; tot westerstorm toenemende wind, ruimend naar noordwest; daling van tempera tuur. 22 jan. Zon op 8.38, onder 17.07. Maan op 11.55, onder 3.12. 23 jan. Zon op 8.37, onder 17.08. Maan op 12.39, onder 4.28. 24 jan. Zon op 8.35, onder 17.10. Maan op 13.37, onder 5.38. Volle maan: 27 januari te 15.40. HOOGWATERSTANDEN Met het omvangrijke steigerwerk lijkt het op een babelse kolos, maar ZIERIKZEE: in feite verrijst hier een hyper-modern ziekenhuis, waarin eenmaal het 22 jan. 9.03 v.m. 21.49 n.m. lijden van de bevolking van Schouwen-Duiveland zal worden verzacht. 0 0_' a Het nieuwe ziekenhuis wordt - dank zij de gulle Zweedse schenking - tot een imponerend wederopbouwsymbool van het eiland. 24 jan. 11.56 v.m. n.m. (Foto Feijter). BROUWERSHAVEN: 22 jan. 8.48 v.m. 21.26 n.m. 23 jan. 10.03 v.m. 22.53 n.m. Nederlandse Minister Luns heeft de tijde lijk zaakgelastigde van Indonesië rijwielen noor V.S. medegedeeld, dat de Nederlandse regering zich voorbehoudt, om in De Amerikaanse rijwielimporteur het licht van de situatie in Indo- onTLd Omgekomen on^met'een «W "aar steunt grote Nederlandse rijwielfabriek te bepalen omtrent de hervatting (de Juncker rijwielfabriek N.V. te ^er besprekingen. Apeldoorn) besprekingen te voeren 24 jam 11.30 v.m. n.m. Doodtij: 23 januari. Springtij: 29 januari. Een stormdepressie De vorige nacht passeerde een oceaanstoring het Waddengebied waardoor een hoeveelhied warme land over export van Nederlandse rij- eivochtige oceaanlucht ons wielen („Holland bicycles", zoals hij ze noemt) naar de Ver. Staten. i Reeds heeft hij bij deze fabriek e«n monsterorder geplaatst van 5i',000 rijwielen tot een totaalbedrag van ruim één miljoen dollar, een opdracht die waarschijnlijk de grootste is ooit door Amerika in ons land geplaatst en bovendien in één order meer, dan in totaal door alle Nederlandse rijwielfabrikanten in 1954 werd geëxporteerd. Tengkoe Abdoel Rahman, eer- t j «-„i v „a „u„ ste-minister van Malakka, heeft op rw afgelope" maand de openingsvergadering van de oost-Ontario zeventien mensen om confe^intie met Engeland over de het leven gekomen door branden. de ko,onie dat Sedert 1 november hebben in Ca- mr. Veroordeling van Israël nada 181 personen het leven gela ten door dezelfde oorzaak. 29 kin deren zijn sedert november in oost- Ontario door brand overleden. Enaeland nog Er zal een onderzoek naar de yoor detensle bulteniandse Ia. branden in oost-Ontario worden in gesteld. onmiddellijk zelfbestuur wordt ver- De Veiligheidsraad van de V.N. leend en volgend jaar volledige on- heeft donderdag met algemene afhankelijkheid binnen het geme- stemmen een westelijke resolutie nebest. In de overgangsperiode zou goedgekeurd waarin Israël wordt verantwoordelijk veroordeeld wegens de aanval op 11 december op Syrische stellingen ken kunnen zijn. 75 duikboten per jaar Admiraal Arleigh Burke, de chef van de Amerikaanse vlootoperaties, heeft in de kommissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden aangedrongen op goedkeuring van een scheepsbouw- program van 1.500 miljoen dollar. Dat program omvat o.m. een vlieg- dekschip van 60.000 ton, zes atoom duikboten, een atoomkruiser en fregatten voor geleide projektielen. Burke zei, dat de Sowjet-Unie de voornaamst© rivaal van de Ver. Staten Is geworden wat de vloot betreft. De uitbreiding van de Rus sische vloot noemde hij de belang rijkste ontwikkeling in de Sowjet- strategie sedert de oorlog. Kenne lijk willen de Russen in staat zijn Amerikaanse schepen uit de Euro pese en Aziatische wateren te hou den, zo zei hij. Volgens de admiraal bezit de Sowjet-Unie reeds meer dan 400 duikboten en komen er per jaar 75 tot 85 nieuwe bij. Voorts zijn sedert de oorlog in de Sowjet-Unie meer torpedobootjagers en kruisers ge bouwd dan ln de rest van de we reld. aan het meer van Galilea. Israël wordt aangespoord, zich voortaan aan zijn verplichtingen te houden. Blijft het in gebreke, dan zal de Veiligheidsraad moeten overwegen, welke verdere maatregelen op grond van het Handvest vereist zijn om de vrede te bewaren of te herstellen. De Senaten van de Ameri kaanse staten Georgia en Alabama hebben dinsdag wetsontwerpen aanvaard, die bedoeld zijn om de rassenscheiding op de scholen te handhaven, ondanks het besluit van het federale opperste gerechts hof om deze scheiding te verbieden. In Alabama werd bovendien nog een resolutie aangenomen, waarin het besluit van het opperste ge rechtshof aangaande rassenschei ding niet van toepassing in deze ■taat wordt verklaard. Korte berichten uit het Binnenland AMSTERDAM. De minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, is donderdagavond per K.L.M.- vliegtuig van Schiphol naar de West vertrokken. Vóór zijn vertrek antwoordde hij de journalisten, die hem vroegen of hij voor bepaalde financiële problemen naar Surina me ging, dat dit niet het geval was. AMSTERDAM. Van Schiphol zijn per vliegtuig opnieuw circa tachtig Nederlandse „vluchtelingen" als emigranten naar de Verenigde Sta ten vertrokken. Onder-hen bevin den zich zowel vrijgezellen als echt paren en ook fSnffies met diverse kinderen. In de strikte zin van het woord zijn het geen vluchtelingen meer, maar toch hebben zij hun speciajg vergunning om in Amerika te immigreren te danken aan de moeilijkheden, die zij of wel in dan wel na de oorlog hebben onder vonden. 's-GRAVENHAGE. Op vrijdag 27 januari omstreeks 10.45 uur zal op de werf van de N.V. Niestern Scheepsbouw Unie te Hellevoetsluis de oplevering, overneming en in- dienststelling van Hr. Ms. kustmij- nenveger „Drachten" geschieden. 's-GRAVENHAGE. Op de Was- senaarseweg in Den Haag is de 20- jarige mej. J. N. uit Den Haag, die daar per rijwiel reed, door een tot nu toe onbekende man lastig gevallen. De man kwam plotseling uit het struikgewas te voorschijn en riep haar toe: „Stap af en geef mij je tas". Zij voldeed hieraan niet en aangezien de aanvaller het tasje, dat in de fietstas zat niet opmerkte gaf hij haar enkele klappen in het gelaat en liet de achterband van haar rijwiel leeglopen. Toen mej. N. begon te gillen, nam de man de vlucht en sindsdien ontbreekt van hem ieder spoor. AMSTERDAM. Het s.s. „Zuider kruis" is met ca. 780 emigranten uit Amsterdam naar Australië ver trokken. Aan boord bevindt zich de 3.000ste emigrant uit Nijmegen, de 34-jarige heer Th. H. Corneiissen, spinner van beroep, die met vrouw en negen kinderen (oudste elf jaar en jongste drie maanden) zich in Australië een nieuw bestaan gaat opbouwen. De „Zuiderkruis" maakt deze reis niet via de gebruikelijke route door het Suezkanaal doch door het Panamakanaal. Pa was zoek Een niet alledaags voorval heeft zich te Goes afgespeeld. Twee zusjes, respectievelijk 17 en 19 jaar oud, zouden te gelijkertijd in het huwelijk treden. De jongste met een Middelburgerde oudste met een Vlissingse jongeman. Toen echter de stoet in de trouwzaal van het Goesse stadhuis was gearriveerd, bleek de papa van de Vlis singse bruidegom te manke ren, en aangezien deze brui degom 19 jaar is en dus nog toestemming voor het huwe lijk van zijn vader moet heb ben, trachtte men de vader alsnog te vinden. De gemeen- tesekretarie van Vlissingen werd opgebeld en daar stuur de men enkele ambtenaren er op uit om de papa te zoe ken. Dit lukte niet en onder de verzuchting: „O mijn papa", zag het ongelukkige bruidspaar hoe het jongere zusje in de echt verbonden werd. binnendrong, wat op de meeste plaatsen met regen gepaard ging. De temperaturen, die in de avond varieerden tussen 2 en 5 graden, liepen daarna tot 6 .7 graden op. Intussen verscheen op de oceaan ten westen van Schotland een nieuwe depressie, die zich tot een volle stormdepressie ontwikkelde. Verwacht werd dat deze over het noordelijk deel van de Noordzee naar Denemarken zal trekken, waardoor de wind bij ons tot een westerstorm zal aanwakkeren. De warme oceaanlucht zal daarbij ver dreven worden door een stroom van koude - uit de poolstreken af komstige - lucht. Een en ander gaat vergezeld van wat regen of enkele buten en een temperatuur daling. De Indische premier Nehroe, heeft een uitnodiging om west- Duïtsland te bezoeken aanvaard. Dit is donderdagavond te New Delhi in een gemeenschappelijke verklaring van Nehroe en de west- Duitse vice-kanselier, dr. Franz Blücher, die een reis door India maakt, meegedeeld. De datum van het bezoek zal later worden bekend gemaakt. Schoolkinderen te Bruinisse maakten begir*»met de beplanting Vroeger was „Bru" ook een groene gemeente In aanwezigheid van burgemees ter en wethouders van Bruinisse, autoriteiten van de Ned. Heide. Mtf. en een groot aantal belangstellen den hebben de kinderen van de beide lagere scholen een aantal bo men geplant. De kinderen van de openbare school namen de Kon. Ju- llanastraat voor hun rekening; die van de christelijke school maakten zich verdienstelijk in de Deestraat (plantsoen). Alvorens het sein tot planten ge geven werd, sprak burgemeester Michaëlis de kinderen toe, waarbij hij er aan herinnerde hoe op prent briefkaarten van vroeger Bruinisse behoorlijk van bomen bleek te zijn voorzien, maar hoe als gevolg van de eerste Inundatie door de Duitse bezetting al deze bomen moesten verdwijnen. Na de oorlog hadden de kinderen die toen naar school gingen, bomen geplant en men had niet gedacht dat deze jonge bomen slechts enkele jaren zouden leven om opnieuw slachtoffer te worden van het zoute water dat onze dij ken doorbrak. Hij deed een beroep op de medewerking van de kinde ren de jonge aanplant niet te ver nielen maar integendeel te verzor gen en op te letten of de bomen naar behoren kunnen gedijen. Het speet spr. dat de voorzitter van de Stichting „Nieuw Schou wen-Duiveland", notaris P. Heering te Zierikzee, op deze dag niet aan wezig kon zijn wegens drukke werkzaamheden, maar hij wilde niettemin deze stichting danken voor de aktie „Plant een boom op Schouwen-Duiveland" en tevens de mensen die door hun giften deze aktie hebben doen slagen. Door deze aktie is het mogelijk geworden dat iedere gemeente op ons eiland behoorlijk van bomen kan worden voorzien, zodat de beplantingsplan nen altans om deze reden niet be hoeven te stagneren. Zich richtend tot de heer de Boer van de Ned. Heide Mij. dankte hij deze voor de goede zorgen aan de beplantingsschema's besteed, want de beplanting van Bruinisse ver liep niet zonder moeilijkheden eer de Ned. Heide Mij. deze tot uitvoe ring bracht. Had men hier aanvan kelijk gerekend de eerste gemeente op het eiland te zijn waar opnieuw zou worden ingeplant, de uitvoe ring van reeds lang bestaande plan nen bleef lange tijd ongedaan door verschillende oorzaken. Van het tijdstip af dat de samenwerking met de Ned. Heide Mij. begon, waren de moeilijkheden opgelost. De samen werking werd daaz-door des te har telijker. Daar deze plantdag juist samen viel met de verjaardag van prinses Margriet, werd besloten de olm in het driehoekig gazon, op de schei ding van de Kon. Julianastraat en Prinses Beatrixstraat, de naam te geven van Prinses Margrietboom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1