DE ZIERIKZEESCHE COURANT De toekomst van de Nederlandse landbouw VBIJDAO 30 JANUARI 1966 No. 17084 - 212e Jaergeng ZII'RIKZ E LSClll' mm HWS BODE ABONNEMCNTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 cl. Verschijnt Dinsdag, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesje* (ma*. 15 mm.) f 1,per stuk. WAARIN OPGEKOMEN 1797 1B89 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6. Zierikzee, Postbus nr. f, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtmen - Lange Nobe/sfraaf 6, Zierikzee - Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. EDEN DIENT VAN REPLIEK Engelse regering in het geheel niet voornemens om af te treden De jaardag van Prinses Margriet Vrees voor wereldoorlog is verminderd De jarige prinses Margriet was donderdagmorgen al vroeg uit de veren om de felicitaties ën ca deautjes van ouders en zusters ln ontvangst te nemen. Verder waren Sir Anthony Eden heeft woens- van zowel de atoom- als de water- er honderden brieven met geluk- dagavond op een bijeenkomst van stofbom bestaat hierin dat zij zo wensen uit binnen- en buitenland de conservatieve party te Bradford afschrikwekkend zijn, dat geen en- aan het paleis bezorgd. z(jn kritlci krachtig van repliek ge- kei land het wil riskeren, dat zij Een vrije dag was deze dertiende dlend. HU verklaarde, dat „het land tegen hem zelf worden gebruikt", verjaardag voor de prinses echter niet op zyn retour Is en de regering Spreker herhaalde dat Engeland niet en om negen uur zat ze, zoals niet op weg om af te treden". Sleutelinzamelingsakfie voor vluchte lingen bracht bijna vier ton op Alle akties samen rond zes miljoen van plan is ook waterstofbommen elke dag, in de eerste klas van de te construeren. dépendance van het Baarns lyceum, Hij gaf te kennen, dat de rege- waar haar leerlingen voor een har- ring nieuwe plannen heeft voor het telijk welkom zorgden. bereldSon9^merond^alfonze pres- bestrijden van inflatie en Prijsstlj- Als petekind van de koopvaardij bereid ons op grond van onze pres glngen_ kwesties waarover Eden ontving prinses Margriet in de mid- zelfs door enige vooraanstaande re- daguren twee delegaties uit koop- geringsgezinde bladen ls bekrlti- Hij herinnerde er aan, dat zijn conservatieve regering voor vijf taties aan het einde van deze jaren te laten beoordelen en ik ben voor- er op die nemens - zo God wil dag bij te zijn' De premier was van oordeel, dat, hoewel het gevaar voor een wereld oorlog is verminderd, er toch nog altijd kans op bestaat, omdat een wereldexplosie gemakkelijk kan ontstaan door vijandelijkheden in een kritiek gebied, zoals het mid- Nederlander maakt studiereis door Afrika vaardijltringen. De eerste was een afvaardiging van het opleidings schip „Pollux". Zij bood een album aan dat de leerlingen van de „Pol lux" ln hun knutseluurtjes hebben vervaardigd. De tweede delegatie was die van Naar het A.N.P. verneemt, heeft het Prinses Margrietfonds, de stich- de wereldgezondheidsorganisatie ting voor oorlogsslachtoffers der den-oosten Er is daar volon droos (W H °J aan dr- H- L- Wolff, con- Nederlandse koopvaardij en hun kruit" aldus Eden Reserinsen servator van bet laboratorium voor nagelaten betrekkingen. Zij bood de moeten zich er voor hoedem dat tropische hygiene te Leiden een gebruikelijke taart en nog een ca- zij, door pogingen om lang bestaan- «fellowship verleend ten behoeve deau aan. de vriendschappen tussen anderen ™n een studiereis door Afrika. De te ondermijnen, zelf niet in grotere Wolff zal eind januari vertrek gevaren verwikkeld worden". ken en ongeveer een half jaar weg- Dat de vrees voor een wereld- j ,.,„A Volgens de „New York Times konfllkt is verminderd, is volgens D't ..fellowship van de W.H.O. jj het Amerikaanse legerkorps der de eerste-minister een gevolg van hee,t te,n doel' docenten van de f™" „strijders voor de bevrijding" in de afschrikwekkende invloed van Pische kursussen voor artsen, die Europa, de in zuld-Duitsland gele- kernwapens. „De rechtvaardiging ln Leiden Rotterdam en Amster- gerde tiende groep speciale troe- dam worden gegeven, in de gele- p^n, tot een derde ingekrompen als genheid te stellen met de tropen in gevolg van een beperking der Ame- \A/«ct nmfctnnri wftor kontakt te blijven. Dr. Wolff zal rikaanse strijdkrachten. De speci- Vjaai vvesi-uuirsiana weer speciaal aandacht besteden aan de ale troepen bestonden uit vrijwilli- bestrijding van tuberculose en vi- gers, die ingeval van een oorlog rusziekten. Hij zal o.a. Egypte, „achter het ijzeren gordijn" zouden De mogelijkheid bestaat, dat Ethiopië, Kenya, Uganda, de Con- worden neergelaten, waar zij gue- west-Duitsland weer luchtschepen g0, Frans equatoriaal Afrika, Frans rilla's zouden moeten organiseren gaat bouwen. Ir. Albert Simon, een west Afrika, Nigeria en de Goud- voor opstanden „in landen die door gewezen bedrijfsleider van de Zep- j£USt bezoeken. de Sowjet-Unie worden beheerst", pelinwerf in Friedrichshafen, heeft een flexibel luchtschip ontwikkeld, dat veel lijkt op de vroegere Zep pelin. Het kan in intercontinentaal verkeer 432 personen vervoeren. Een model van dit luchtschip zal binnenkort proefvliegen. Vooral de west-Duitse scheep vaartmaatschappijen stellen belang in de plannen van ir.. Simon. Het luchtschip, dat een snelheid van 300 km. per uur zal kunnen be- De lnzamellngsaktie „De vluchte ling wacht op uw sleutel"' van de Nederlandse federatie voor vluch telingenhulp, die de afgelopen maanden ls gevoerd, heeft in totaal f 383.000 opgebracht. Dit ls op de slotbijeenkomst van deze aktie, die werd gehouden in de Stadsgehoor zaal in de sleutelstad Leiden, mee gedeeld door de voorzitter van de federatie, de heer M. A. Reinalda. De heer Reinalda zei het hele Ne derlandse volk in al zijn geledin gen en groeperingen dankbaar te zijn, omdat deze aktie gesteund is door dat hele Nederlandse volk. Niettemin acht hij het werk van de federatie nog lang niet afgesloten, aangezien haar werkterrein nog enorm groot is. Hij memoreerde de uurloonactie die het vorige jaar 4.25 miljoen gul den heeft opgebracht. Hij herin nerde aan de ruim f 300.000 die de Federatie voor Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening inzamelde voor hulpverlening aan het kamp Spittal in Oostenrijk en aan tal van andere akties die de afgelopen ja ren in Nederland zijn gevoerd. Deze akties bij elkaar hebben in 1954 en 1955 rond zes miljoen gulden opge bracht. Maar, zo zei de heer Reinalda, het leed van de vluchtelingen en hun aantal is onnoemelijk groot. De hoge commissaris van de Ver. Naties voor de vluchtelingenhulp, onze landgenoot mr. G. J. van Heuven Goedhart, heeft voor de jaren 1955 tot en met 1956 een pro gramma van hulpverlening, dat rond zestig miljoen gulden moet kosten. luchtschepen bouwen? Rood-China wil praten met Amerika over de kwestie Formosa Agitatie tegen „Amerikaanse bezetting van Taiwan" Communistisch China heeft woens- tisch-Chlnese ministerie van Bui dag, voor de tweede maal in deze tenlandse Zaken, die voor radio- wa* vw uu. x,u, w— Pêkinc sprak reiken, zal met onbrandbaar helium maand, een beroep op de Verenigde De woor(jvoerder beschuldigde worden gevuld. Ter bescherming Staten gedaan om het verbod op Verenigde Staten er van de be tegen weersinvloeden zal het een het vervoer van bepaalde goederen sprekingen, die te Genève door de elastische metalen mantel hebben. naar china op te heffen en in te wederzijdse ambassadeurs worden stemmen met besprekingen tussen gevoerd, te „rekken". Over de kwestle-Formosa zei de De Franse directeur van een "e wederzijdse ministers van Bui- chjnese woordvoerder, dat „de be- modelboerderij bij Oedja in oost- tenlandse Zaken, om tot verminde- zetting van Taiwan (Formosa) door Marokko is met zijn vrouw door ring van de spanning In hét gebied de Verenigde Staten" een dispuut verzetslieden doodgeschoten. Een van Formosa te geraken. tussen China en Amerika op inter- zuster van de vrouw werd ernstig nationaal plan is, terwijl „de be- gewond. De vijf kinderen zijn on- Het beroep werd gedaan dooreen vrijding door het Chinese volk van gemoeid gelaten woordvoerder van het communis- zijn gebied - Taiwan - een zaak van binnenlandse aangelegenheid is". Deze „interne zaak" kan der halve geen onderwerp vormen van de Amerikaans-Chinese besprekin- gen. Het is voor China onaanvaard- pf| baar „de Amerikaanse bezetting van Taiwan" als status quo te aan vaarden. Deze kwestie vormt de grond van alle spanning en is een obstakel bij de besprekingen over uitwisseling van burgers. Staande voor een „woud" van microfoons maakt premier Nasser van Egypte tijdens een massale vergadering in Cairo de nieuwe constitutie bekend. Er zal een „democratisch-socialistisch systeem" opgericht wor den, met aan het hoofd een president en een kamer van afgevaardigden. Men verwacht, dat Nasser en zijn medewerkenden bij de algemene verkiezingen wel herkozen zullen worden om hoge functies in het lands bestuur te bezetten. De verkiezingen voor de president zullen in juni van dit jaar gehouden worden; wanneer de verkiezingen voor de Natio nale Vergadering gehouden zullen worden is nog niet bekend. Om enigszins in het tekort aan arbeidskrachten te voorzien, heeft de west-Duitse regering goedge keurd, dat er in de Bondsrepubliek 13.000 Italiaanse landbouwarbeiders te werk worden gesteld. Dit is voor het eerst sedert de oorlog dat er weer een groot aantal buitenlandse arbeiders in Duitsland wordt toe gelaten. De immigranten zullen hoofdzakelijk op boerderijen in zuid-Duitsland te werk worden ge steld. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de regering de diplomatieke erken ning van communistisch China overweegt. Vorig jaar augustus heeft de minister verklaard, dat Canada deze kwestie spoedig op nieuwe wijze moest bezien. Hij leg de er toen de nadruk op, dat er kenning van China in de eerste plaats in het belang van Canada moest zijn, niet in het belang van de Chinese communisten. Bij de onlusten in Bombay, naar aanleiding van de mededeling dat de stad rechtstreeks onder het centrale bestuur zal komen te staan en geen deel zal uitmaken van de eentalige Mahasrasjtra-staat, zijn woensdag ongeveer 21 demonstran ten door de politie, die herhaalde lijk het vuur moest openen, ge dood. Tenminste 75 personen zijn door de politie gewond en een on geteld aantal heeft blessures opge lopen bij knuppelcharges. Meer dan 250 personen hebben verwondingen opgelopen door stenen, afkomstig van de demonstranten. Stad en Provincie ZIERIKZEE Z. V. Kursus over schilderkunst Voor een zeer aandachtig gehoor nit-id jl. woensdagavond de heer Th. J. Laagland de eerste van een vier tal kursusavonden over schilder kunst, in de aula van het Prof. Zeemanlyceum. Dr. J. J. Westen dorp Boerma dankte in zijn ope ningswoord de aanwezigen voor hun goede opkomst en twijfelde er niet aan of men kon weer een vier tal mooie avonden tegemoet zien. Hierna was het woord aan de heer Laagland, die in een boeiend betoog, toegelicht met lichtbeelden, de ontwikkelingsgang van het por tret in de beeldende kunst ken schetste. Beginnende met het dog matisch en statische Egyptische portret - de in de eeuwigheid sta rende koningsbeelden - de op het volmaakte lichaam Ingestelde kunst der Grieken, de Romeinen met hun eigen uitingsvormen en het streng Byzantijnse, voerde spreker zijn toehoorders naar de eerste spiritu ele mens. Een mens vol van kinder lijk geloof en van een naïviteit die ontroert: „De mens van Chartres". Via de grote Jan van Eyck, de zorg vuldige en liefdevolle werker, soms vol van stille symboliek (o.a. „Het echtpaar Arnolfi" uit 1434) en vele andere grote portrettisten kwam spreker aan El Greco (plm. 1600), Spaans schilder van Griekse ge boorte, de eerste kunstenaar die zich „geestelijk aristocraat" voelde en wiens meesterwerk dan weer hevig gepassioneerd, dan weer pa- tetisch en religieus getint is. Na Rembrandt, de eerste die het wezen van de eenzame mens met stugge verf vergeestelijkte, kwam het laagtepunt in de beeldende kunst: de achttiende eeuw. De negentien de eeuw bracht het ontstaan der vele „Ismen", de vele individuele richtingen. Als vertegenwoordiger van de bewust naar zakelijkheid strevende richting van onze tijd is A. C. Willink wel de grootste on der de groep der Nederlandse mo dernen, terwijl spreker verder Jan Sluyters aanhaalde, onze grootste portrettist en stillevenschilder. Uren had de heer Laagland nog over dit boeiende onderwerp kun nen spreken, daar het welhaast on mogelijk is deze zo schone vorm van beeldende kunst in een tijds bestek van twee uur de revue te laten passeren. De tweede kursusavond door de zelfde spreker zal handelen over het kinderportret en zal wederom plaats vinden onder auspiciën van de Z.V.U. op 1 februari, in de aula van het lyceum. Dr. Westendorp Boerma dankte in zijn slotwoord de heer Laagland voor zijn grote ken nis op dit gebied waarvan hij alle aanwezigen heeft laten profiteren. De verkeerscursus m.c. „Sparta" Het bestuur van de m.c. „Sparta" verzoekt ons mede te willen delen, dat donateurs der vereniging ge heel gratis kunnen deelnemen aan de verkeersveiligheidskursus, die vanavond start in het „Huis van Nassau". Niet-donateurs kunnen ook deelnemen aan de kursus. Het zich opgeven als donateur wordt in dit geval echter op hoge prijs gesteld. Ongeval door dragline De alhier wonende arbeider A. M. de B. heeft een beenbreuk op gelopen bij het werk aan de zg. Slikweg in de Zuidhoek. Het on geluk gebeurde tijdens het passeren van een dragline toen de machinist de grijper op een buis liet vallen en de B. tussen de brokstukken bekneld raakte. Nadat dr. Vleugels Schutter eerste hulp had verleend v/erd de onfortuinlijke _per auto naar zijn woning vervoerd. Later bleek opname in het ziekenhuis noodzakelijk. Provinciale boot sloeg dienst over Tengevolge van hoog water was het enkele veerboten van de Pro vinciale Stoombootdienst in Zee- ïaïv&niet mogelijk woensdagmiddag alle vaarten uit te voeren. De boot tussen Zierikzee en Katseveer die om vijf uur moest vertrekken, moest een reis overslaan, aangezien zowel de kade te Zierikzee als te Katseveer onder water stonden. Ook de dienst Wolphaartsdijk-Kort- gene was gestremd van half zes tot acht uur. Ook hier stonden de steigers onder water. Controle op de ver lichting van voertuigen Bij de woensdagavond door de gemeentepolitie gehouden verlich tingscontrole werden 15 bestuur ders van automobielen en 2 be stuurders van rijwielen bekeurd. DREISCHOR Op zaterdag 21 januari a.s. hoopt onze op één na oudste inwo ner dezer gemeente de heer Leen- dert Heijboer zijn 95ste verjaardag te vieren. OOSTERLAND Een dezer dagen zijn op een te Bergen op Zoom gehouden examen de dames J. C. Schout en W. K. de Waal, werkzaam ter secretarie der gemeente Oosterland, geslaagd voor het diploma machineschrijven. f De leermeester leidt tot de 5 deur, ge moet zelf verder gaan. Het K.N.M.l. verwacht tot vrijdagavond: Onbestendig Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk wat sneeuw of regen; krachtige tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en west; dezelfde of iets hogere tempera turen. 21 jan. Zon op 8.39, onder 17.05. Maan op 11.22, onder* 1.54. Eerste kwartier: 20 januari te 23.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 jan. 8.09 v.m. 20.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 jan. 7.53 v.m. 20.20 n.:r.. Doodtij: 23 januari. Springtij: 29 januari. Nog depressie-akfivifeif In een krachtige noordwestelijke luchtstroming aan de westflank van een aktieve depressie boven de Botnische Golf stak langs onze kust een noordwesterstorm op, die ech ter van korte duur was. Tegelijker tijd stroomde koude lucht uit de poolstreken binnen, waarin op tal van plaatsen sneeuw en hagelbuien voorkwamen. Tijdens opklaringen daalde de temperatuur op vele plaatsen in het binnenland tot 1 2 graden onder nul. Een nieuwe storing, die bij Groenland tot ont wikkeling kwam, bereikte donder dagmorgen de Ierse kust. Het laat zich aanzien, dat de storing niet erg aktief is, maar dat zij dicht langs of over ons land zal trekken, wat plaatselijk met wat regen of sneeuw gepaard gaat. Een volgende depresste V.ovMi mtddesv op de ice- aan tot ontwikkeling en koerst ver moedelijk naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland. De wind zal bij ons naar richtingen tussen west en zuid draaien. Het Sowjet-ministerie van De fensie heeft in het vorige week einde voor militaire attaché's van de buitenlandse diplomatieke mis sies te Moskou in de bossen op 160 km. ten noorden van de hoofdstad een elanden jacht georganiseerd. Iets dergelijks was nog nooit voor gekomen. Zondagavond werd bij de maaltijd, naar Russische traditie, lever van de geschoten dieren op gediend. Alle deelnemers kregen een stuk vlees mee naar huis. In Alaska zijn overblijfselen gevonden van insecten die onge veer 60 miljoen jaar geleden ge leefd moeten hebben. De overblijf selen zijn bewaard gebleven door dat zij in barnsteen zaten. De In secten zijn vermoedelijk levend in het barnsteen terecht gekomen en hebben niet meer vrij kunnen ko men. Minister Mansholt besprak invloedrijke faktoren Minister Mansholt heeft woens dagmorgen op een boerenontwik- kelingsdag van de „Gelderse Maat schappij van Landbouw" te Lochem gesproken over de toekomst van de Nederlandse landbouw. De minis ter zag deze toekomst niet somber in, mits de landbouwende bevol king van ons land er in samenwer king met de overheid in slaagt de produktiekosten zo laag mogelijk te houden. Die produktiekosten zijn van verschillende faktoren afhan kelijk. In de eerste plaats moet de bedrijfsvoering zo economisch mo gelijk zijn. In dit opzicht kan er door de boeren zelf nog vebl ver beterd worden. Doch anderzijds heeft ook de overheid hier een be langrijke taak. Er zijn namelijk nog veel bedrijven verstoken van een goede watervoorziening en van elektriciteit. Bovendien is de ont sluiting van verschillende gebieden nog onvoldoende. In de provincie Gelderland bijv. is van de 12.000 km. weg nog 6.000 km. onverhard. Daarnaast dient aandacht geschon ken te worden aan ruilverkaveling en aan het invoeren van nieuwe verbeterde produktiemethoden en de opvoering van de kwaliteit. De minister begon zijn rede met een overzicht van de Nederlandse landbouw na de bevrijding. Hij zei dat de binnenlandse markt voor onze landbouw nog altijd een zeer belangrijk afzetgebied is. Voor de toekomst van de landbouw gelden als belangrijke faktoren de pro duktiekosten en de afzetmogelijk heden. Wat de eerste betreft, deze liggen in verhouding tot de andere landen vrij gunstig, hoewel er na 1952 een zekere stijging was waar te nemen als gevolg van de stijging der Ionen en pachten. Loonvorming een probleem Die loonvorming in ons land dreigt een probleem te worden voor de landbouw. De kans is groot dat naarmate de produktiviteit in de industriële sektor stijgt, de lo nen omhoog zullen gaan. Dit zou een reële achteruitgang van de lo nen in de agrarische sector bete kenen, want in de landbouw zal de produktiviteit minder snel stijgen. Bovendien wordt er in de landbouw nog veel improduktieve arbeid ver richt, al is die gelukkig de laatste tijd aan het afnemen. De produktiekosten worden ook beïnvloed door de pachten, die de laatste jaren geleidelijk zijn geste gen, maar niet voldoende om de eigenaren van boerderijen moge lijkheden tot grote investeringen fe bieden. Toch behoeven veel be drijven dringend verbeteringen en hierbij zal de overheid steun moe ten verlenen. Het zou namelijk on verantwoord zijn de pachten dras tisch te verhogen omdat het prijs peil ongunstig zou worden beïn vloed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1