Blikgroenten Huidgenezing PUROL Vergadering geitenfokvereniging „Haamstede-Burgh" Vereniging wordt niet ontbonden Ingezonden mededeling De geiten/okvereniging „Haam stede-Burgh" hield maandagavond een algemene ledenvergadering in hotel Bom, die slechts zeer matig bezocht was. Mede was aanwezig het hoofdbestuurslid van de Prov. Zeeuwse vereniging, de heer A. J. Verboom te Renesse. Na een kort openingswoord van de voorzitter deelde deze mede, dat de tbc-bestrijding bij geiten vorig jaar op de kringvergadering be sproken is. De heer Verboom deelde mede, dat deze zaak ook in de Provinciale vereniging is bespro ken, die medewerking wil verlenen, evenals het hoofd van de Dierge neeskundige dienst te Goes, Dr. G. Wagenaar. De penningmeester deed hierna rekening en verantwoording van zijn beheer, waaruit bleek dat de ontvangsten bedroegen f 127, en de uitgaven f 195,25, zodat er een nadelig saldo was van f 68,25. De heer J. Tangeman bracht na mens de financiële commissie een gunstig rapport uit, waarna de re kening goedgekeurd werd. Naar aanleiding van dit ongun stige resultaat en doordat de bok gestorven is, terwijl ook het leden tal steeds 'terugloopt, stelde het be stuur voor de vereniging te ontbin den. De heer Verboom deelde even wel mee, dat hij het zeer jammer zou vinden wanneer dit door zou gaan. Hij zei dat de Prov. vereni ging nog subsidie over 1955 zal ge ven en dat deze voor 1956 zeker nog hoger zal zijn, waardoor het nade lig saldo weggewerkt zou zijn. Wat de aanschaf van een nieuwe bok betreft, deze werd ook opge lost, doordat het lid de Haan, de bok die hij vorig jaar voor eigen rekening aankocht, ter beschikking van de leden der vereniging stelt, mits deze door de Prov. vereniging erkend wordt en hij zeggenschap over deze bok behoudt. De heer de Haan stelde echter als eis, dat de geiten, die bij zijn bok toegelaten worden, op tbc zijn onderzocht. Hiermede is dan tevens de kwestie van de bokkenhouder opgelost. Het is evenwel dan noodzakelijk dat het dekgeld verhoogd wordt tot f 5, doch ter compensatie van deze ver- Delta-dag van drie provinciën De colleges van gedeputeerde staten van Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland hebben n.a.v. de indiening van het ontwerp-Delta- wet besloten, gezamenlijk voor de belanghebbende gemeentebesturen een bijeenkomst te beleggen ter be spreking van de verschillende as pecten van het Deltaplan. Deze Deltadag zal gehouden wor den op donderdag 26 januari in het Kurhaus te Scheveningen. Als spre ker zal optreden Ir. A. G. Maris, di recteur-generaal van de rijkswater staat. Tevoren zal Ir. J. L. Klein, buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, een beknopte beschouwing geven over de wordingsgeschiedenis van het Deltagebied. Stad en Provincie Beplanting gemeentepark Aan de beplanting van het ge meentelijke park aan de Deestraat zal een officieel tintje worden ge geven. Kinderen van de beide la gere scholen - die daarom hebben geloot - zullen bij de boomplanting assisteren, terwijl het dagelijks be stuur der gemeente aanwezig zal zijn, eventueel in gezelschap van genodigden, als bestuursleden van „Nieuw Schouwen-Duiveland", de Ned. Heide Mij, enz. Een en ander zal plaats hebben heden (donder dagmiddag 19 januari, plm. 3 uur. Afscheid leidster jeugdclub Mej. M. de Korte heeft wegens huiselijke omstandigheden maan dag 16 deze afscheid genomen als leidster van de jeugdclub „Rhodé", welke club zij ruim acht jaar heeft geleid. Een der leden declameerde een zelfgemaakt gedicht als af scheidsgroet, terwijl een dezer da gen nog een cadeau als aandenken zal worden overhandigd. Het jeugd werk alhier en op ons eiland ver liest in iefka de Korte een uitste kende kracht, want zij had ook ver schillende regionale bestuursfunc ties. Met ingang van 1 april is tot onderwijzeres aan de kleuterschool alhier in vaste dienst benoemd mej. van der Gijp uit Willemstad. Voor de zending der Ned. Herv. Kerk werd in 1955 alhier in gezameld in collecten en zendings bussen een bedrag van f 2.032,12. Nabij de Dode Zee, in Israël, zijn oude, in het Aramees gestelde manuscripten gevonden, waarin de geschiedenis van Lamech, zoon van Kain (Genesis) wordt verhaald. Er zouden verschillende nieuwe ge gevens over de afstammelingen van Adam en zijn zoon Kain in voor komen. hoging werd de contributie ver laagd tot f 1,50. Als bestuurslid werd herkozen de heer M. v. d. Cingel, terwijl in de plaats van de heer M. de Rijke, die binnenkort vertrekt, de heer R. C. W. de Haan gekozen werd, die latei- tot voorzitter werd aangewezen, zulks in de plaats van de heer C. A. Hartog die hiervoor bedankte doch wel bestuurslid blijft. De heer M. v. d. Cingel werd benoemd als afgevaardigde naar de kringverga dering op zaterdag a.s. en naar de vergadering van de Prov. vereni ging op 11 februari. Besloten werd deze zomer weer een keuring te houden en te vragen of dit kan bij de muziektent te Haamstede. De heer Verboom deelde in dit verband mede dat de Prov. vereniging voor iedere keuring drie medailles beschikbaar stelt. De heer de Haan vroeg of er belang stelling bij de andere leden be stond voor aankoop van goed fok- materiaal, waarvoor hij zijn mede werking wil verlenen. De heer v. d. Cingel dankte zo wel de aftredende voorzitter als de heer de Rijke voor het vele dat zij voor de vereniging gedaan hebben. Ten slotte deelde de heer Ver boom nog mee, dat door de Prov. vereniging medewerking is toege zegd om te komen tot een collec tief' landelijk abonnement op het blad „De geitenhouder"; wanneer dit doorgaat zal do abonnements prijs belangrijk dalen, terwijl de heer Verboom verder nog mee deelde dat deze zomer in Domburg een provinciale geitenkeuring zal worden gehouden, waarvoor hij de medewerking van de leden inriep. Hierna sluiting. 3 IN 4 MINUTEN KLAAR OP TAPEL Een zonnefornuis De Japanse boeren kunnen nu hun rijst koken door mid del van zonnewarmte. Prof. Tanisjita van de universiteit van Keio - Japan - heeft een zonnefornuis geconstrueerd, dat slechts 6.000 jen kost en waarmee zelfs in de winter water tot 80 graden verhit kan worden. Op het Japanse platteland zijn reeds 30.000 van deze kooktoestellen in gebruik. ONDERWIJS Cursus machineschryven te Bruinisse De op Bruinisse onder auspiciën van de Stichting Handelsonderwijs door de heer K. Koetsdijk georga niseerde cursus machineschrijven is een groot succes geworden. Van de 14 geëxamineerden slaagden o,m. de dames I. Schout, L. Okkerse, B. Kik, W. de Waal, A. Jumelet, A. A. Jumelet, M. E. J. Jumelet en M. v. Dommele en de heren L. M. Hui- bers, J. H. v. d. Ouden, M. P. Bal, H. Schikker en W. Okkerse. FINANCIEEL NIEUWS De Amerikaanse begroting Republikeinse Congresleden juich ten de door president Eisenhower voorgestelde sluitende begroting toe als de oplossingvan een dei- belangrijkste beloften, die de pre sident tijdens zijn verkiezingscam pagne heeft gedaan. Van democratische zijde werd echter geklaagd over de verhoging van de uitgaven met 1,5 miljard dollar, die naar zij beweerden iede re hoop op verlaging van de in komstenbelasting de bodem heeft ingeslagen. Sommige democraten menen echter dat president Eisen hower te optimistisch is in zijn ver wachting, dat de inkomsten van de staat uit hoofde van de bestaande belastingen met 1.750 miljoen dol lar zullen stijgen. Ingezonden mededeling Huidzuiverheid - Huidgezondheid Bij een botsing van een volgeladen trein met ijzererts en een diesel- spoorbus kwamen 13 januari jl. bij Kopparberg i?i midden-Zweden 20 reizigers, onder wie veel schoolkinderen, om het leven, terwijl een 15 anderen ernstige verwondingen opliepen. Het ongeluk, dat zich voor deed, doordat de remmen van de goederentrein weigerd.en. en deze door een onveilig sein reed op het station van Kopparberg inplaats van te wachten tot de spoorbus ivas vertrokken, is het ernstigste in Zweden van de laatste veertig jaar. - De foto toont het interieur van de ver nielde spoorbus. KERKNIEUWS Utrechtse universiteit koopt papyri aan met bijbelse fragmenten O.m. „geschiedenis van de aartsvader Jozef" De Rijksuniversiteit te Utrecht heeft in west-Berlijn een collectie papyri aangekocht, welke fragmen ten van verschillende tot dusver onbekende Griekse, Egyptische en Koptische geschriften bevat. Het is nog niet met zekerheid vastgesteld, waar en wanneer deze papyri ge vonden zijn. Wel is komen vast te staan, dat ze reeds vóór de tweede wereldoorlog in Egypte aangekocht werden door de Duitse hoogleraar Carl Schmidt, die ze naar Berlijn meenam voor een nader onderzoek. De Utrechtse hoogleraar in de godgeleerdheid, Prof. Dr. G. Quis- pel, ontdekte in Cairo het adres van de bezitter, waarop onderhandelin gen volgen die tot de aankoop van deze kostbare handschriften heb ben geleid. Een voorlopig onderzoek heeft uitgewezen, dat zich in deze col lectie een groot aantal tamelijk uit voerige fragmenten van bijbelse ge schriften, in de Griekse en Kop tische taal bevindt. Volgens Prof. Quispel zijn enige stukken uit de Psalmen zeer bijzonder. Zij werden geschreven in het Achmimische dialect der Koptische taal. Deze stukken die dateren uit het begin der vierde eeuw na Christus, zijn, volgens Prof. Quispel, wel haast de oudste getuigen van de Koptische bijbelvertaling en wor den door de specialisten op dit ge bied om verschillende redenen van grote betekenis geacht. Ook is er een Grieks fragment uit het boek Genesis. Gedeelten van het Nieuwe Testament zijn tot dusver nog niet in de verzameling aangetroffen. Prof. Quispel acht van groot be lang een vijftal bladzijden uit eefi „geschiedenis van de aartsvader Jozef". Deze is volgens Prof. Quisr pel geheel onbekend. Voorts heeft men vijf pagina's aan kunnen ko pen uit de verloren „handelingen van Andreas". De apostel Andreas genoot in de Oosterse kerk dei- middeleeuwen een bijzondere ver ering, omdat men aannam dat hij eerste bisschop van Constantinopel was geweest, een concurrent van de apostel Petrus, die, aldus Prof. Quispel, door de traditie met Rome in verbinding gebracht wordt. Houdt de winter uit handen en voeten. TONEEL EN FILM Een film over „Vrederust" Vrijdag a.s. zal in de psychiatri sche inrichting „Vrederust" de pre mière worden vertoond van de door de n.v. Folmotone opgénomen film „Der Zeeuwen trots op Brabants bodem". Deze film, welke in op dracht van het bestuur der inrich ting „Vrederust" werd vervaardigd, geeft een volledig beeld van de ge schiedenis dezer reeds ruim 50 jaar bestaande inrichting en van de hui dige gang van zaken. „Vrederust" is een inrichting van de christelijke vereniging tot ver zorging van zwakzinnigen uit de provincie Zeeland. Daar hiervoor in Zeeland geen geschikte ruimte kon worden gevormd is Bergen op Zoom gekozen als plaats van ves tiging. LAND- EN TUINBOUW Ook Zeeland tbc-vrij Na vier-en-een-half jaar inten sieve bestrijding zijn de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Zeeland en Limburg vrij van tu berculeus vee. Tot 1 november 1955 werden in de zes overige provin cies 63.863 rundveebeslagen vrijge maakt, waarvan ruim 31.000 binnen de daartoe gestelde tijd en ruim 4.000 na verloop van de gestelde termijn. Geheel Nederland telt thans ruim 77.000 tbc-vrije rundveebeslagen. De sanering gaat met rasse schre den verder. Tot 1 november 1955 werden 334.051 reaktiedieren voor slacht- premie aangeboden. Zoals men weet werd ten behoeve van dit werk een kwartje per 100 kg melk voor het saneringsfonds geheven, terwijl een deel der gel den uit het zgn. Marshallfonds kwam. In totaal kwam ruim 96 miljoen gulden binnen, waarvan tot 1 november 1955 ruim 59 mil joen werd uitgekeerd. Voor Zee land bestond een aparte „spaarhef- fing" van 55 cent per 100 kg, die 22.5 miljoen gulden opbracht en waarvan 18,9 miljoen werd uitge keerd. Weinig belangstelling voor nieuwe organisatievormen Volgens de conclusie in het ver slag van een onder leden van de Chr. Boeren- en Tuindersbond ge houden enquête, is er geen sprake van dat een belangrijk gedeelte van de boeren enige kennis heeft van de nieuwe organisatie-vormen. Het grootste deel heeft er geen belang stelling voor. We moeten, aldus het verslag, daarom wel wat voorzich tig zijn met de leuze: „van onderen op". Voorts leert het resultaat van deze enquête dat de voorlichting over de Stichting voor de Land bouw en het Landbouwschap nog onvoldoende is. Hier ligt nog een belangrijke taak voor de vrije or ganisaties, aldus het verslag. Bevroren voer Hoewel de winter zich tot dus ver van zijn zachte zijde laat ken nen, mogen wij er niet op rekenen dat dit zo zal blijven. Een kleine vorstperiode zou gunstig zijn voor de wintervoor en voor de winter granen. Voor de buitenshuis of niet vorstvrij opgeslagen saprijke voe dermiddelen betekent vorst van enige betekenis echter een gevaar. Bieten en kuilvoer zijn gauw be vroren. Deze bevroren voedermid delen mogen niet aan het vee ver- voederd worden. Men stelle dus al les in het werk om bevriezing te voorkomen. De bietenkuilen goed afdekken en een aangebx-oken kuil bedekken met zakken. Is het niet gelukt het voer vrij van voi*st te houden, dan mag pas nadat het voer ontdooid is, gevoerd worden en wel onmiddellijk. Ontdooid voer is namelijk zeer bederfelijk. Laat het voer buiten de stal ont dooien. Ook bevi-oren en weer ont dooide kuil bezit de voor de zuivel zo onaangename eigenschappen. Uw voer beviroren is geld vei-loren! MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 17 januari. Aan gevoerd 3548 dieren (weektotaal 5419), nl. 800 vette koeien en ossen, 801 stuks gebruiksvee w.o. 742 tbc- vrij, 42 vette kalveren, 158.gi-as- kal veren w.o. 155 tbc-vx-ij, 985 nuchtere kalveren, 143 varkens, 184 biggen, 106 paarden, 2 veulens, 298 schapen en lammeren, 29 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,80-3,10, f 2,60-2,80, f 2,40- 2,60, vette kalveren f 2,50-2,80, f 2,40-2,50, f 2,00-2,30, slachtpaarden f 2,30-2,10-1,90; prijzen per stuk: graskalveren f 450-350-250, nuch tere kalveren f 68-60-48, biggen f 52-45-40, schapen f 140-110-90, lammeren f 125-100-90, kalf- en melkkoeien f 1120-950-775, vare koeien f 800-700-600, vaai'zen f 780- 680-580, pinken f 480-425-350. SPORT Kampioenschap postduiven KERKNIEUWS Predikantsplaatsen in Nederland De Ned. Herv. Kerk heeft thans 2007 predikantsplaatsen met inbe grip van 106 predikantsplaatsen die bezet woi-den door predikanten in algemene dienst. Van deze pre dikantsplaatsen zijn er 230 vacant, terwijl om allerlei redenen 109 plaatsen onvervulbaar zijn. Van deze 2007 predikantsplaatsen beho- i-en er 1353 tot de midden-orthodo- xie, 341 tot de vi-ijzinnige modali teit en 313 tot die van de geref. bond in de Ned. Hei'v. Kerk. De Gei-ef. Kerken tellen 818 ge meenten met 942 dienstdoende pre dikanten. Het aantal vacatui-es daalde in 1955 van 156 op 141. Er zijn 35 gemeenten met minder dan 150 zielen en 18 met minder dan 200 zielen, zodat deze 53 plaatse lijke kerken vrijwel altijd vacant zullen blijven, tenzij men zou com bineren wat niet altijd mogelijk is. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lage Zwaluwe (toe zegging): W. J. Hottinga, Vuren Delft, en Dalem. Bedankt voor Bennekom: H. Roelofsen, Zeist. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Tweetal te Amsterdam-C.: W. de Graaff, Giessendam en G. Ha- gens, Schiebroek-Hillegersberg. Chr. Ger. Kerk Bedankt voor Delft: G. J. Buijs, Papendrecht. Ger. Gemeenten Tweetal te Tholen: M.1 Blok, Rotterdam-C. en Chr. van Dam, Barneveld. Beroepen te Zeist: A. Vergunst, Corsika (U.S.A.) v.h. te Zeist: te Hendrik Ido Ambacht: M. Blok, Rotterdam-C. De uitslagen van de dezer dagen gehouden wedvlucht voor de kam pioenschappen 1955, georganiseerd door de vereniging „Gevleugelde vi'ienden" te Zierikzee luiden: Hokkampioen vitesse: 1. Gebr. Dalebout, 1372 pnt.; 2. Fr. Maijs, 1296 pnt.; 3. J. A. ten Haaf, 1072 pnt. Duifkampioen vitesse: 1. F. Maijs 454 pnt.; 2. F. Maijs, 437 pnt.; 3. Gebr. Dalebout, 391 pnt. Hokkampioen fond: 1. F. Maijs, 1602 pnt.; 2. A. Bakker, 1169 pnt.; 3. J. A. ten Haaf, 884 pnt. Duifkapioen fond: 1. F. Maijs, 567 pnt.; 2. F. Maijs, 469 pnt.; 3. J. A. ten Haaf. Hokkampioen, jong: 1. C. L. v. d. Hoek, 1326 pnt.; 2. M. M. v. d. Wielen, 1062 pnt.; 3. A. Hagesteijn, 1039 pnt. Genei*aal kampioen: 1. F. Maijs, 3201 pnt.; 2. A. Bakker, 2863 pnt.; 3. Gebi\ Dalebout, 2611 pnt. Duifkampioen, jong: 1. Gebr. Da lebout, 364 pnt.; 2, Gebr. Dalebout, 328 pnt.; 3. C. L. v. d. Hoek, 326 pnt- INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteui'. Met belangstelling heb ik kennis genomen van de actie: „Zijn er twee soorten Zeeuwen?" Ik begrijp ech ter niet waai-om men alleen voor het veer Zierikzee-Katse veer spe ciale tai-ieven wil hebben. Volgens mij wordt het nu tijd om op het veer Zijpe-Anna Jacobapolder, dat veel drukker en belangrijker is, ook goedkoop te woi'den overgezet. Kan de R.T.M. niet goedkoper overzetten? Zo niet, kan zij dan misschien in aanmerking komen voor meer subsidie? Hopend dat u hierop veel reak- ties krijgt, dank ik u voor de ver leende plaatsi'uimte. A. P. v. d. CINGEL. (Wij menen dat de situatie i-ond het veer Zijpe-A.J. polder toch wel geheel en onvergelijkbaar andei-s ligt dan voor het veer Zierikzee- Katse veer. Wat er door bedoelde aktie uiteindelijk uit de bus zal ko men? weten we niet, maar het gaat om de grove onbillijkheid dat er met twee maten geiueten wordt. Zeeuws-Vlaanderen was destijds (na de oorlog) wederopbouwgebied van de eei-ste orde en het gratis overzetten was als 't ware een sti mulans voor de wedei-opbouw. Maar Schouwen-Duiveland is thans ock wederopbouwgebied en vrije passage zou heel wat helpen. Dat bewijzen de tientallen brieven wel. Red.). DE STEEN VAN DE PROFEET 70. „Waar ben ikwat is er gebeui-d?" vraagt Iris verward, als zij, nadat Aram haar voorhoofd met koud water besprenkeld heeft, de ogen opslaat. Dan dringen plotseling de vreselijke gebeur tenissen, die zij zojuist doorgemaakt heeft, weer tot haar door en plotseling barst het meisje in luide snikken uit. En Aram, de dap pere ridder, die in qjke situatie ï'aad weet, voelt dat hij hier mach teloos staat. Voor het grote leed, dat Iris zo onverwacht te veld werken heeft, weet hij geen vertroostende woorden te vinden. Ook Presto staat er beteuterd bij,' een grote traan biggelt langs zijn spx'oetenneus omlaag en haastig veegt hij zijn wang schoon, in de hoop dat niemand het gezien heeft. „Vooruit mannen, zadel de paarden, we gaan terug naar BaiTanca", beveelt Aram zijn dienaren en zijn stem klinkt ongewoon bars. Zwijgend wentelen de mannen even later de zwaxe steen weer op de opening van de schatkamer, die nu een grafkamer geworden is.... En als het kleine groepje ruiters tegen het vallen van de avond de torens van het kasteel Barranca voor zich zien oprijzen, loopt achter in de stoet een paard met een leeg zadel op de rug.het paard van Caracalla.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6