n ZWITSAL Zierikzee krijgt nieuwe uitvalsweg aansluitend op Hoofdpoortstraat Toneelgroep Zeeuwse Vereniging Arnhem op de planken EENS KOMT HET GELUK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 19 JANUARI 1956 No. 17883 Dam door de zoute gracht noodzakelijk Het is niet louter de angst voor de poorten geweest en ook niet de schilfers die van menig Zierklzecs plafond zUn komen dwarrelen als er weer eens een zwahr beladen G.M.C. voorby kwam denderen; ook niet alleen de grote drukte op de spitsuren en niet uitsluitend de scheuren In vele muren van een nog maar kort geleden door het water getroffen stad. Maar het zyn wel al deze fak toren tesamen ge weest die het gemeentebestuur heb ben gedwongen uit te zien naar een uitwijkmogelijkheid voor het ver keer. Aan plannen geen gebrek. Ze moesten echter alle op de uitvoer baarheid worden getest. De keus viel ten slotte op de Hoofdpoort- straat, de straat die men bereikt links afslaande komende van het Luitje, een wat stiefmoederlijk be deelde straat, die zeker tevoren nimmer de pretentie droeg nog eens „hoofdverkeersader" te worden. (Eigen foto) Het stiefmoederlijke had intussen ook betrekking op de rampschade, Tijdens het uitzetten van het tracé stuitte men op- een rest van de oude die in deze straat verschrikkelijk stadsmuur. Met behulp van trotyl werd dit restant opgeblazen. Enorme groot was. Lang, feitelijk te lang steenklompen bleven over, die het plekje tegen de dam een bijna lag de straat als een toonbeeld van Palestijns aanzien geven. de meest troosteloze ruïne die men zich voorstellen kan. Maar dit alles de Hoofdpoortstraat wel met enige sluiting betekent van een stadsdeel is al weer lang verleden tijd. De bezorgdheid zich gehaald uit hun waarop voorheen bepaald het ac- huizen werden opgeknapt en drag- nog niet zo zeer versmade arka- cent niet viel. De grotere verkeers- line9 vraten gulzig een stuk uit de dische rust. Alle huizen in deze frekwentie eist nu eenmaal dras- dam die daar met een mooi S- straat hebben een zware „tikker" tische maatregelen, ook in Zierik- bochtje precies door een gat in de gehad en de bewoners vragen zich zee en daarvan is de nieuwe uit- huizenrij (geslagen in de ramp- wel eens bezorgd af hoe de huizen valsweg zonder twijfel een duide- nacht) zich slingerde en aansluiting zjch zullen houden als juist door lijk voorbeeld. Door de aanleg van vond op de baan van het Slinger- deze straat al het zware verkeer deze weg moest ook op deze plaats bos. Aanvankelijk was het nog komt gereden. een dam door de gracht worden ge- maar een klein gaatje, want bij Die bezorgdheid kan uiteraard legd. Intussen blijkt uit deze eventuele overstroming „moest het geen plannen van deze allure door- enorme coupure ook wel hoezeer water toch weg kunnen". kruisen en daarom komt voor het de beweerde waterkerende funktie Binnen het raam van de aanleg voorjaar deze weg gereed, hetgeen van die dam tot een dwaze grap is ener nieuwe hoofdverkeersweg is tegelijkertijd toch ook weer de ont- geworden. het gaatje een enorm gat gewor- den, groot genoeg om er een weg Stad en Provincie zonder gevaarlijk, omdat hindoe's meente 1726 (883 m. en 843 vr.). Dit en mohammedanen elkaar niet ver- aantal vermeerderde door geboorte rwTwmwwrrmr, staan. Door bemiddeling van de met 46 (29 m. en 17 vr.) en door laatste onderkoning Mountbatten vestiging met 75 (35 m. en 40 vr.). kan echter in 1947 een regeling Dit aantal verminderde door over- getroffen worden getroffen, ook lijden met 15 (9 m. en 6 vr.) en door voor de talrijke kleinere vorsten vertrek met 90 (42 m. en 48 vr.). Op die het land telt. Deze raakten hun 31 december 1955 bedroeg het aan- wereldlijke macht kwijt, maar ble- lal inwoners derhalve 1742 (896 m. ven in hun positie gehandhaafd, en 846 vr.). De heer Kramers besprak hierna x bodemgesteldheid en klimaat en Burgerlijke stand en loop der wees op de grote armoede der be- bevolking over December, volking, die echter beter wordt Geboren: Cornells, z. van M. C. verdragen dan westerlingen zouden Yan Uriel en D. J. Stouten; Manna l*Ai'nnIin ,,nn T H/f V Vergadering gemeenteraad doorheen te projecteren, aanslui tend op de Grachtweg. Die weg werd „de uitvalsweg door de Hoofd poortstraat" genoemd, zoals het in de officiële stukken heet. Een nieuwe weg begint met een grote zandvlakte, waarvan (dit tus- FINANCIEEL NIEUWS Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank In verband met de omstandig- heid, dat Jhr. - Mr. W. C. Hooft sen haakjes) in eerste instantie de Graafland wegens het bereiken van jeugd heeft geprofiteerd. Maar de pensioengerechtigde leeftijd op straks komt hier een stenen weg- 31 augustus van dit jaar zijn func- dek en zal het verkeer komende tie als directeur van de Coöpera- van de Nieuwe Haven via Hoofd- tieve Centrale Raiffeisenbank te poortstraat om de stad heen kun- Utrecht zal neerleggen, heeft het nen worden geleid in een éénrich- bestuur dezer bank tot diens op- tingsverkeer, dat uiteraard de ver- volger benoemd de heer Mr. J. keersveiligheid niet weinig ten Schj-eUder te Amsterdam, goede zal komen. Overigens zien de bewoners van de Nederlandsche Bank als alge meen procuratiehouder en hoofd van de afdeling disconto. De heer Schreuder zal op 1 juli a.s. in func tie treden. Hij is 40 jaar oud. Aldus wordt medegedeeld in de Raiffeisenbode. Landbouw en Veeteelt RUNDVEEVOEDING IN DE WINTER Nu de staltijd bijna voor de helft "thans om *s en de tijd nadert waarop uw werkzaam,^bij de hoofdbank van dieren gaan kalveren, is het. van groot belang dat u eens nagaat of u met de aanwezige ruwvoeder- voorraden het einde van de stal- periode kunt halen. Weest vooral niet te optimistisch als u uw be groting maakt. Als blijkt dat uw voorraad in maart op april plotse ling te klein is, dan zult u door gaans veel hogere prijzen moeten betalen. En eigenlijk had u in de herfst al een begroting moeten ma ken. We menen nog eens extra op dit punt de nadruk te moeten leg gen, omdat we stemmen hebben gehoord, dat de hooi- en persvoer- voorraden zo snel slonken. Eelangrijk is de toestand, waarin saprijke voeders, zoals persvoer, bieten, pulp en vezels bij vorstpe rioden verstrekt worden. Is de tem peratuur van het voer te laag, dan leidt dit tot darmstoornissen. Dat betekent niet alleen gevaar voor moest worden gemaakt. Rechts restanten van de dam. NOORDGOUWE Perfecte opvoering van „De Floddermadam" - - i Ti -J uctcftuut i«C6 cïixgcü gcvac«x rwi (Juigen lotoj. slechte melk, maar ook een minder goed gebruik van het totale rant- De aanleg van een weg begint met een grote zandvlakte. Duidelijk ziet soen Aan de andere kant wil dit men op de foto de enorme coupure die voor de wegaanleg in de dam nu 0"ok weer nj6t zeggen, dat u be vroren kuilprodukten in de stal moet laten ontdooien; dan krijgt u moeilijkheden met de zuivelfabriek of melkinrichting. Op het ogenblik staan vele koeien droog, want over een week of acht zitten we weer midden in de nieuw- melke dieren. De droogstand is niet alleen bedoeld om de dieren in staat te stellen een goed kalf voort te brengen, maar ook om reserves op te doen voor de komende melk- periode. We moeten de dieren daar- om goed voeren en vooral ook aan- Een toneelgroep, samengesteld mee met de geraffineerd in elkaai dach, sch!inken aan mineralen en uit leden van de Zeeuwse Vereni- gezette intrige van „Moei Kee vitaminen. A1 naar gelang van de ging te Arnhem, heeft alhier - on- Een goed stuk dat voortreffelijk te verwachten melkgift moet u 100 der auspiciën van de Culturele Ver- werd opgediend en door het publiek 200 gram minuien per dag aan enlging -inde cantine van 't werk- - gelet op de reakties in de zaal - het voer toevoegen. Voldoende vi- kamp met groot succes het stuk zeer werd gewaardeerd. Aan het tamjnen hunt u uw dieren geven „De Floddermadam" van mevr. slot ontvingen de dames een rui- door het voeren van hooi, persvoer Huisman-Griep opgevoerd. De to- ker bloemen en de heren een ro- en zo mogelijk van kunstmatig ge- neelavond werd - bij ontstentenis kertje en werd de groep dank ge- droogde produkten. Verder moet u van de voorzitter - geopend door zegd voor de kostelijke avond. de droogstaande dieren voederen dhr J. G. v. Maanen, die de tjok- c c Une ieider van alsof ze nog 10 kg melk per dag volle zaal een hartelijk welkom dg tonee]groep dankte voor de gaven. Uit allerlei proeven is na- toenep en de toneelgroep succes eontvanest te Noordgouwe melijk komen vast te staan, dat toewenste bij de opvoering van het g ondervonden «rnlheid en g°ed doorvoede koeien - wat ove- stuk. Spr. trok een vergelijking met gastvrijheid Spr wilde gaarne ook ri6ens niet hetzelfde is als vette - andere door de vereniging georgo- =fre w^ae/a™8 met een betere melkproductie be- niseerde bijeenkomsten, waarvoor verentóing te Arnhem die de cos- *n deze °°k lan^'' ™1- de belangstelling soms maar matig ^s'rschikba™ stSde^Spontaan bcuden. is. Dit houdt naar mening van spr. Ue d Jeden daarop het Zeeuw- echter zeker niet ,n dat deze avon- V()lkslied dat door de aan- den op een minder peil zouden staande enthouslasl werd 7 'n "«.ijn nonnen maan staan. Het is juist nog de weinig mduizenden honden deelgenomen intensieve kennismaking met het g werk van de vereniging, die oor- zaak is van een mindere belang- stellinng. Hierna kwamen de tonelisten Tegen woensdag 25 januari a.s. is een vergadering uitgeschreven van de Zierikzeese gemeenteraad. De agenda telt 22 punten, w.o. een voorstel tot benoeming van een werkmeester voor de beschutte werkplaats voor minder-validen. Verdere voorstellen hebben betrek king op de benoeming van een re gent van het Burger weeshuis, aan koop en verkoop van grond, onbe woonbaarverklaring van een pannd (Meelstraat 52), overdracht van Noorse en Deense geschenkwonin gen, het aangaan van een geldle ning en de vaststelling van de ge meenschappelijke regeling voor de Zeeuwse muziekschool. Een verder voorstel ziet op het verlenen van medewerking aan het bestuur van de christelijke lagere school voor de aanschaffing van twee kolen- kachels. Verder: een voorstel tot wijziging op de heffing van hon denbelasting, wijziging reglement verhuur gemeentewoningen en het verlenen van een subsidie t.b.v. de restauratie van de Kleine kerk. Z. V. u. Anton Zischka komt spreken De bekende geopolitieke schrijver en wereldreiziger Anton Zischka komt te Zierikzee - onder auspiciën van de Z.V.U. - een lezing houden over het onderwerp „Ontmoetingen met beroemdheden en grote onbe kenden". Als datum is vastgesteld woensdag 25 januari. Anton Zischka is de schrijver van talrijke boeken waarin de natuur lijke rijkdommen van de aarde be sproken worden. De schrijver bezit zeer vooruitstrevende opvattingen inzake welvaartsdeling en ontwik keling van gebieden die op het punt van produktie zijn achtergebleven. Het is een veelzijdig wereldkenner en hetgeen de heer Zischka te ver tellen heeft is altijd boeiend en in teressant. We hopen dan ook dat velen van deze unieke gelegenheid gebruik zullen maken om deze bij uitstek deskundige spreker te gaan beluisteren. Lezing over India en Pakistan voor Lyceum-leerlingen De attaché van de Nederlandse ambassade in Pakistan, de heer Kramers, hield dinsdagmiddag in de aula van het Zierikzeese lyceum een lezing over India en Pakistan, verlucht met verschillende smal films -in kleuren. Spr. deelde enkele bijzonderhe den mede over het werk aan de ambassade, waar ieder die dit ver langt,ruimschoots wordt ingelicht over ons land. De landen India en Pakistan zijn enorm groot. India is 102 maal zo groot als Nederland en telt 300 mil joen inwoners en Pakistan is 28 maal zo groot als Nederland en telt 80 miljoen inwoners. Typisch is de sterke kastenindeling. De laagste kaste, die der paria's, vormen in feite de afstammelingen van de oorspronkelijke bewoners. Zij kun nen zich slechts bezig houden met de lagere beroepen. In noord-India worden indo-germaanse talen ge sproken en in zuid-India de ve- dische talen. De meerderheid dei- bevolking bestaat uit hindoe's, maar er zijn ook veel mohamme danen, in een verhouding van één op vier. De vrijlating van het land dooi de Engelsen leek aanvankelijk bij- kunnen, daar deze typische ooster- Cornelia, d. van L. M. Kraak en K. Iing geen streven naar winstbejag van Hof; P^nsina Elizabeth, hent. d. van M. Stouten en G. West veer; Na de oorlog heeft zich in het Hendrika Willemina, d. van L. de land een belangrijke industrie ge- Bruine en B. de Bruine, vestigd. Leider is Nehroe, een groot Ingekomen: Cornelia Dorst van staatsman, die echter aan de een- Hengelo; Leendert B. Bakker van maal aktueel wordende kwestie van zijn opvolger geen aandacht besteed. Merkwaardig is de nog merkbare Nederlandse invloed uit vroeger dagen in sommige plaatsen aan de oostkust. In deze plaatsen worden nog hulzen gebouwd met typisch Hollandse trapgeveltjes, herinne ring aan de tijd dat van Java .uit door de Nederlanders handelsbe trekkingen met Voor-Indië werden onderhouden. Thans wordt weer kontakt onderhouden met ons land o.m. binnen het raam van de tech nische hulpverlening aan deze uit gestrekte landen. Een film vertoonde daarna de pracht van New Delhi en 'n tweede rY"ii|if/-iirf* behandelde een reis van deze plaats 11111IU11 c uit dieper het binnenland in. Im posant was het filmpje over Kash- De wereldfederatie van oud-strij- mir, een omstreden bergachtig ge- ders heeft in een onlangs in Ko- bied, van een ongekende schoon- penhagen gehouden vergadering heid. Het is ruiger en grootser nog een beslissing genomen over de dan het Alpenlandschap. Tussen- zogenaamde lamp van de broeder- tijds wist de spreker nog gelegen- schap. Het ligt in de bedoeling de- heid te vinden interessante bijzon- ze lamp van de broederschap op de derheden mede te delen over de militaire begraafplaatsen te plaat- onderwerpen Bie de film „aan- sen en ieder jaar op de wereldve- sneed". teranendag (26 juni) in ieder land op tenminste één militair kerkhof te ontsteken en de gehele dag te Loop der bevolking in '55 la'en branden teneinde daarmede r allen te eren, zowel vrienden als Op 31 december 1954 bedroeg vijanden, die hun leven voor hun het aantal inwoners van deze ge- vaderland hebben gegeven. Vertrokken: Abraham Bolle naar Bruin isse. Ingezonden mededeling Gezonde Bob fes Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Lamp op kerkhoven OOSTERLAND Onder auspiciën van Vogelwacht komt Jan P. Strijbos naar Zierikzee Films over Afrika voor jeugd en ouderen Dank zy een initiatief van de Vogelwacht „Schouwen en Duive- land" komt de bekende ornitho- loog-schryver en cineast Jan P. Strybos naar Zierikzee. Als datum is gekozen vrijdag 20 januri. In de middaguren van die dag spreekt en filmt Strybos voor niet minder dan 450 leerlingen van de verschillende Zierikzeese scholen, over een door hem gemaakte kampeer-zwerftocht van negen maanden door de Unie van Zuid-Afrika. Deze voordracht over natuur en landschap van Zuid-Afrika is der mate interessant, dat de inspectrice en de verschillende inspecteurs van het onderwijs en de respektieve- lijke schoolbesturen toestemming hebben gegeven aan de plaatselijke leerkrachten af te wijken van het lesrooster, om de jeugd in de ge legenheid te stellen de lezing bij te wonen. In de avonduren zal Strijbos voor de ouderen over zijn reis avonturen in Afrika spreken, ook weer verlucht met fraaie kleuren films, die speciaal een indruk ge ven van flora en fauna, van het land. Niet-leden van de Vogel wacht worden eveneens in de ge legenheid gesteld de lezing bij te wonen tegen een redelijk entree geld. De avond tevoren (dus op 19 jan.) spreekt Strijbos eveneens voor de Vogelwacht in de Westhoek (te Burgh), in samenwerking met het Nutsdepartement. De reis voert van het Kaapse schiereiland naar de plantentuin van „Kirstenbosch" via de Karroo naar het noorden van Transvaal. Een bezoek wordt gebracht aan de beroemde „Nationale Kruger Wild- tuin", waar aandacht wordt be steeed aan allerlei dieren die hier in het wild leven. Ook het wild reservaat „Hluhluwe" in Zoeloe- land wordt bezocht. Andere pun ten uit het programma zijn: dans partij van „Native War dancers", het Franklin wild-reservaat bij Bloemfontein, Basutoland, de Dra- kensbergen en Natal. Bezocht wordt verder een wildreservaat van St. Lucia en Richard's Bay (rijke vo gelsoorten), Zoeloeland en Pondo- land en via de Tuin-route de zuid kust van de Kaapprovincie. Voorts nog verschillende vogelreservaten. Omdat de stof zeer uitgebreid is zal een greep uit dit materiaal ge daan worden. Berlijn hebben maandag aan een blafweds1,rijd. De wedstrijd, die werd gehouden op vier grote plei nen, was georganiseerd doof de Men vreest, dat 72 Japanse 'wee west-Berlynse radiostations. De opzet was de hond -te vinden voor het voetlicht, die het stuk op vissers om het leven zijn gekomen dl-e hardst kan blaffen, perfekte wijze hebben uitgevoerd, in zware sneeuwstormen, die za- vier Russische geleerden gaan Het stuk kende talrijke „top-mo- terdag woedden bij het noordelijk- volgende week naar de Verenigde menten", waarop een gulle lach Tnnnnqe eiland Hokkaido Vol- staten om een maand lang studie door de zaal klaterde. Vooral de ste Japanse eiland, HokKaiao. voi te maken van het vaccin-Salk en de hoofdrol kwam uitstekend uit de Sens de Japanse kustwacht staat Amerikaanse methoden voor de be- verf. Een levensecht stuk kreeg vast, dat 13 vissers verdronken zijn. handeling van kinderverlamming, hier alle diepte en warmte waar- 51» rnannen worden nog vermist, zo deelt de dienst voor de volksge- op het recht had en dikwijls bleek Tj vi«ersboten ziin in de zolldheid te Washington mee. Dit een flinke dosis levenswijsheid ver- rien kleine vlssersDaten z,Jn ,n ae lichaam heeft de Russen uitgeno- pakt In soms enkele ter loops ge- stormen vergaan, elf werden be- digd op verz0ek van het State De- ulte woorden. Het publiek leefde schadigd. partment. FEUILLETON 60 door HENK VAN HEESWIJK „U had het over een oude ken nis. Mag ik mischien ook weten, wie dat is?" vroeg hij, terwijl hij van het bier dronk. Aris lachte wat zenuwachtig en veegcle de scherven van het glas bij elkaar. „Och", antwoordde hij ont wijkend, „dat is al zo lang geleden" „Bent U eigenaar van deze zaak?" vroeg de vreemdeling, zonder acht te geven op dit antwoord. „Jawel, mijnheer", antwoordde Aris, het blad met scherven op een stoel zettende. „Als ik niet te onbeleefd ben, zou ik graag nog willen vragen: hoe lang?" Aris aarzelde en zag de vreem deling opnieuw aan. Het duurde maar enige seconden, maar op dit ogenblik week al het bloed uit z'n wangen en hij moest zich aan een stoel vasthouden om niet te vallen. „Je hoeft niet van me te schrik ken", zei de vreemdeling met rus tige stem, hoewel de emotie er in klonk. „Ik ben geen geest, maar een mens van vlees en bloed en de oude kennis, die je in me meende te zien ben ik, Aris. Ja, ik ben Jan Aagten" Aris staarde de man met wijd open ogen aan. „Aagten..." fluisterde hij. „Maar dat kan toch niet. Je bent toch im mers ver. Het woord wilde er niet uit en de bezoeker viel hem in de rede: „verdronken wilde je zeggen. Neen, ik ben die zomeravond niet ver dronken, hoewel het maar bitter weinig heeft gescheeld. Hier, als je me niet gelooft, herken je dit nog?" En de man stroopte zijn mouw van z'n rechterarm op en vertoonde een getatoueerd scheepje. „Aris, je was cr zelf bij, dat ik dit dingetje op m'n arm liet tekenen. Je hebt er precies eender een op jou arm". Er was een lange pauze, voordat Aris antwoorden kon. Hij was op een stoel neergevallen en zag van de arm naar het gezicht en van het gezicht naar de arm van de man tegenover hem. Er was geen twijfel mogelijk. Daar zat Jan Aagten, waarvan iedereen aangenomen had dat hij was verdronken, in levende lijve voor hem. „Maar.hervatte Aris het ge sprek, toen hij van zijn schrik en verbazing enigszins was bekomen, „waarom ben je niet eerder terug gekomen?" „Dat is een hele geschiedenis, maar ik zal het jou in het kort ver tellen, Aris, want jij weet zo'n beet je van ons af. Maar wat anders, je bent toch niet getrouwd met.... Nel?" Aris schudde ontkennend het hoofd. „Nee, dat niet, maar. De man weerde af. „Straks. Laat ik eerst vertellen. Je weet, dat ik op een Woensdagmiddag met m'n kinderen een eindje ging varen om wat vis te vangen. Het was stil weer en daarom voer ik wat verder van huis, dan gewoonlijk, hoewel dat niet verantwoord was, omdat het bootje maar klein was. Zodoende kwam ik dicht aan de kust van Den Helder, toen er plotseling een bui kwam opzetten. Ik was zo verdiept in het vissen, dat ik er heel geen erg in had en toen ik het opmerkte, was het al te laat om naar Texel terug te keren. Ik besloot zo mogelijk naar het Huisduinse strand te roeien, maai de bui was er al voor ik er erg in had. We zaten vlak bij de Razende Bol en op een gegeven moment kwam er zo'n rukwind, misschien is het wel een hoos geweest, dat we, voor ik er wat aan doen kon, om sloegen. M'n beide kinderen ver dwenen meteen in de diepte en God weet,' dat ik ze nog heb nagedoken, maar ik kon ze niet meer bereiken. Dichtbij was een boei, waarheen ik zwom en waarop ik, geheel uitge put opkroop. Ik moet bepaald ver doofd of half bewusteloos geweest zijn, want ik weet niet meer precies wat er toen gebeurd is, maar toen ik weer tot m'n positieven kwam, was het al donker geworden. Ik was toen vrij dicht bij de wal, hoe wel altijd nog een driehonderd me ter, maar het weer was inmiddels weer opgeklaard en ik besloot naar de wal te zwemmen, wat ik dan ook deed. Ongemerkt kroop ik aan de kant en lier» naar een café, waar ik m'n kleren gedroogd heb. Ik ver telde daar, dat ik door de onbe kendheid ter plaatse in het water was gevallen en dat nam men aan. Zoiets komt in Den Helder wel meer voor. Toen het sluitingstijd was, vertrok ik, zonder te weten waar heen. Ik ben die nacht naar Huis duinen gelopen, waar ik de gehele nacht aan het strand heb gezeten. Mijn beide kinderen waren ver dronken, wat zou Nel zeggen, als Ik weer kwam? Het was immers mijn schuld, want Nel was er altijd te gen, dat de kinderen mee gingen, als ik ging vissen en ik had ze dan ook nog nooit mee genomen, tot juist op deze ongeluksdag. Ik dorst haar niet meer onder de ogen te komen. Daarbij kwam nog, dat ons huwelijk niet gelukkig was. Wij leefden naast elkaar, waren voor de wet man en vrouw, maar in wer kelijkheid al lang niet meer. We pasten niet bij elkaar; ons huwe lijk was een vergissing. (Slot volgt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5